R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 42. Zaterdag 28 Mei 1910. 4"* Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Een brief uit Rome. De Tooveres van Astaroht ABONNEMENTSPRIJS: Uitgave *an de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BÜEEAUBreedstraat 12, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNt eest. Dit nummer bestaat uit 8 bladz. geschiedkundig verhaal uit het midden der derde eeuw, BUITENLAND. BINNENLAND. ONS BLAD. 60 ot. per 3 maanden franco huis; 90 ot. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Tan het Zondagsblad5 cent. Tan 1—6 regels80 Elke regel meert Reclames per regel16 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 26 Van bevriende zijde ontvingen wij den volgenden brief uit Rome1, welken wij gaarne om den interessanten inhoud aan onze le. zers willen mededeelen: Rome, Donderdag 19 Mei 1910. Hier is Shet pas sedert 2 dagen warm ook hier was hét weer eerst geheel in de war en voor den tijd van 't jaar ijseHjk koud. Nu puft men in eens weer enfin dat is toch aangenamer: in de middaguren blijft men thuis en, zijn we een paar weekjes \erder, dan blijf ik niet meer in het hotel want den mooisten tijd is men dan aan tafel. Van half 8 tot half 9 is het ver rukkelijk in de buiten-restaurants te dinee ren of op de terrassen boven op de hui zen. Van nacht zou de komeet hier op zijn mooist te zien zijp t,ussc!h|ein( 3pi 4 uur. Massa's menschien bleven er voor op, gin gen op de pleinen of hoogten of terrassen. Ik bleef kalm mijn gewonen nachtslaap ma ken maar 't Was niet te doen te slapen (mijn kamer is aan den voorkant) zoo'n gerij, geloop en getuf 'was het. Ik ging eens kijken en zag juist een politiewacht van jhie op één rij (en 18 a 20 rijen huh ongeveer 60 man voorbij gaan. Van mor gen informeerde ik. Duizenden mensdhen waren gaan zien maar niemand zag wat. Eene Fransdie dame had haar voor een dag of 10 op Corsica gezien, half 3 's nachts, men had daar iedereen gewekt en het was zoo'n prachtig gezicht en de staart was zoo schitterend helder en groot, Idat men niet weg kojn gaan en steeds moest blijven bewonderen De voorspellers zijn echter niet precies op d 'ejhoogte, de ludht was van nacht helder en toch zag men niets. Weet je Wat van Sicilië het interessantst mij kek? lo. het oogensdhijnlijke rotsach tige eiland, waarvan de bodem toch zoo vruchtbaar is, dat b.v. de streek rondom Palermo „de Cote d'or" gehaeten een aan eenschakeling- van volop vruchtendragende citroenboomen, de vruchtbaarste streek van Europa is. 2o. dat de manieren, ideeën en gebruiken mij aan Holland deden denken, terwijl Italië dat nooit deed, noch Capri noch één van de andere- eilanden. Ik zei het tegen mijn reisgezelschap en nu dezer dagen zei mijn reisgenoot N. op eens het zelfde, Natuurlijk lang niet alles heeft overeenstem ming met Holland Het bandietachtige, waar van men vroeger zooveel hoord ziet men den 36) door E. 8. VAN LUIK. „Ik ken Lucilla, omdat ik reeds eene maand met haar heb omgegaanik acht haar zeer hoog, omdat zij (deugdzaam is en ik van haar geen kwaad gezien heb; maar als het aan eene slavin geoorloofd is, van de welwillendheid barer meesteres gebruik te maken, zou ik aan Tigrina willen vragen: hoe of zij Weet, dat Nemesius uit de gevange "is ontsnapt is, en vooral, hoe zijne dochter de misdaad zou Webben kunnen bedrijven, die mijne edele meesteres zoovele tranen doet storten." „De vader is Christen. De dochter moet ook Christen zijn," antwoordde Tigrina. >,En indien dit zoo ware, wat besluit gij idaaruit?" „Een Christen is tot alles in staat. Ik ben overtuigd, dat vader jen dochter niet vreemd zijn aan de verdwijning van den lieven Eubias „En ik ben overtuigd, dat geen enkel Chnsten in staat is, zulk eene misdaad te be drijven," antwoordde Secundina. - „Dan rijt gij zelf Christen," riep de drif tige keizerin, terwijl zij op haar toeschoot. „Is 'dat dan eene misdaad, goede mees teres! Ach! kendet gij slechts de verheven heid van 'dien godsdienst, voorzeker zoudt menschen volstrekt niet aan. Men kan vei lig overal gaan, zelfs des nachts, op een zame wegen, die men ter bij .overvloed Weeft. Eens maakten Wij bij ongeluk een nachtelijke eenzamen todht, doordat wij v, de warmte eent rein later afreisden dan wij van plan waren. Wij wisten niet, dat Wet dorp on geveer 3 kwartier rijdens van het station lag. Wij kwamen ongeveer half 12 aan en maakten in prachtige maneschijn een eenig mooien rit, steeds bergopwaarts en over al uitzicht op rotsen en zee, nooit zag ik zoo iets moois als Taormina. Aan Wet station verzekerde men ons, dat er zelfs voor dames zonder mannelijke ge leide geen gevaar bestond en de koetsier was 'Vertrouwd. Toch had ik in 't begin voortdurend 't oog op mijn valiesje; waarin een revolver was; die eenzame eenigszins spookachtige, weg zonder huizen en over al afgronden en Wij als de «enigste wezens maakte me in 't begin even huiverig. Wij kwamen geen sterveling tegen of zagen eenig bewijs van leven,; doch' men (had ons zoo stellig verzekerd, dat er geen gevaar was, dat wij allengs alle; vrees verloren en heerlijk genoten. Later lacht men om angst Palermo is de rijkste stad met het mooiste theater van Italië. In Girgenti rijn nog ver scheidene overblijfselen en tempels uit den tijd der Grieken en Romeinen o.a. de tem pel Concordia, die nog heel mooi bewaard is, een meesterstuk van gratie en grootsch' heid. Vanuit Syracuse staken wij over naar Mal ta, wij waren na 5 uren storm nogal zee ziek maar zagen ons beloond. Malta is een rijk en zindelijk (eiland je (weet op 't oogen blik behoort 't aan Engeland zoodat de munt daar ook. Engelsen is en er vee) Engelsdh gesproken wordt. Engelsdh leger een massa Arabieren Spanjaarden, die er gebleven zijn na het bouwen der haven, en natuurlijk veel Italianen. Italiaansch is in de winkels met hét En gelsdh de hoofdtaal. De vruchtbaarheid is nihil met veel moeite is men er in geslaagd aardappelen te cultiveeren en dat had (een uitstekend succes, dus alle groenten, vee, vruchten, enz. moeten van buiten af komen. Vee hoofdzakelijk uit Hongarije Kroatië, mais, maccaroni, rijst uit Italië, de rest uit Algiers. Men ziet er prachtige vil la's vele hteeren en: dames t [epaaijd, massa's magnifique witte paardjes bijna geheel wit wagentjes waarin men rijdt zien er van achter uit als een soort tentwagentje met geheel wit bekleed van binnen de bootjes rijn gondeltjes. Midden in het havenstadje liggen er langs een groote boulevard en soort pleinen mas sa's steenen putten, welke eiken dag' op nieuw van hun inhoud proviand ontdaan en weer gevuld worden, zoodat er ingeval van beleg voor ongeveer 6 maanden voorraad gij hem beminnen, of minstens zoudt gij hem bewonderen." Nog had Secundina niet uitgesproken, of zij ontving van Ide keizerin feen hevigen slag. in het gelaat. De goede slavin ving het bloed op met een doek, dien zij van Lucilla ontvangen had, en zeide: „lk dacht zulk eene beleediging niet ver diend te hebben; mijn godsdienst gebiedt .mij) u te vergeven, en dat Idoe ik van gan sdher harte." „lk wil alleen zijn," hernam de keizerin op Ihoogen toon„Tigrina, blijf hier!" De slavinnen der keizerin verwijderden zich zoo vlug mogelijk, doch niet zonder een oogopslag, van mistrouwen op Tigris' dochter geworpen te hebben, die zelf geen oogenblik de vreugde haars harten kon be dwingen. „Wie zou dat van Lucilla gedacht heb ben," zei Laetitia dadelijk. „Reeds lang vermoedde ik het, edele vrouwe." „Waarom hebt gij mij dat niet ge zegd?" „lk vreesldjei u te 'bedroeven. En omdat die ondeugende Christin Idoor (haar huichelen zich de welwillendheid van hare weldoen ster jhlad weten te verwerven, vreesde ik, dat mijne woonden verkeerd uitgelegd en aan jaloerschheid zouden toc-gesdvreven wen de n." „En !de man, die mij aansprak bij den ingang van het paleis?.... Wie kan dat ge weest zijn?.... Hebt gij hem gezien, Ti grina?." is. Hierin herkent men (weer Ide flinkheid der Engelscfren Koning Eduard wordt hier erg betreurd, bijna alle Engelschen waren dadelijk 's middags in 't zwart len met rouw banden ien nu nog steeds de koning was erg populair en bemind) In Malta is alles wit, wit, wit: huizen, kleeding, stra ten heerlijk staat het het kan er zomers ontzettend heet rijn, vandaar al dat wit. Teruggaand lag ik 's nachts lekker te slapen in kooi, toen ik opeens gillen en schreeuwen hoorde boven op dek: „a bo- a4 a boat." Alles rende, de machine stopte plotseling met groote rukken en ik dacht niet anders als zoo. dadelijk krak! krak! te hooren, ik schrok geweldig, lik sloot mijne oogen en luisterde echter geen stoot of gekraak, allengs ging de machine rusti ger, het gevaar leek afgewend1. Den vol genden dag informeerde ik bij den kapi tein „Ja", zei hij, „het scheelde bitter wei nig of wij waren naar den kelder geweest," er was zoo'n mist dat men geen hand voor oogen kon zien en daar op eens ontdekte hij dwars voor ons voorbijgaand een boot. Messi na is, wat oude stad, betreft, ijjselijk treurig alles nog in; puin en duizenden nog daarondier dei nieuwe stad bestaat uit houten loodsjes één venster één deur, heete straten zijn zoo' en daar leeft en krioelt en lacht' men zelfs weer er worden theaters 'en circussen opgeslagen; enz. „Ie: roi est mort, vive le roi", Hier in Rome staken sedert maanden de metselaars; bij Pier Pander kan je zoo (hét huis binnenstappen. De Me imaand is schitterend in de kerken, ook wat zingen be treft. Nu groet de vrienden en kennissen in Hol land, en alle lezers van Ons Blad van uw „specialen correspondent", BELGIE. De uitslag te Brussel heeft toch het verlies te Nijvel niet goed1 gemaakt, zoodat de meerderheid, die de regeering had, met twee stemmen is ach teruitgegaan. Het H. v, A. wijst erop, dat de liberalen wel met 2 stemmen meerdeiheid hebben geregeerd, „De liberalen rijn dus echt gekomen( om met minachting van 6 stemmen meer derheid te spreken. „Die meerderheid zal voldoende zijn om in ons land het tijdperk van rust en wel vaart, 'dat nu 26 jaren zijne zegeningen verspreidt, te doen voortduren. „Pas na eene crisis in den schoot onzer partij, zoo scherp, dat elke andere partij verbrokkeld en verscheurd zou liggen, ko men wij uit den kiesstrijd terug, bijna onge deerd. De dochter van Tigris weifelde een oogen blik.vervolgens antwoordde zij„ja, en ook de gezellen, die hem volgden." „En hebt gij niemand herkend „Ik heb Nemesius gezien, den vader van Lucilla." „Was Mat dan Nemesius, die mij aan sprak?',' „Neen," antwoordde rij, na eenige secon den geaarzeld te hebben. „Nemesius is (niet bij u geweest; Ihij wacht te aan den hoek der straat." „En hem, die tot mij sprak, hebt gij 'dien herkend?" „Ja, maar ik ben er zeker van, dat hij u niets dan aangename dingen gezegd heeft, want hij is onbekwaam eene laagheid te be gaap." „Aangename zaken neen, het waren geen aangename zaken. Tigrina, ik geloof zeker, ja, ik ben er van overtuigd, dat hij dezelf de man is, [die mijn kind gestoten heeft." „In dat geval is hij er door zijne raads lieden toe gedwongen. Ik ken hem, en herhaal het nogmaals, dat hij tot zulke mis daad onbekwaam is; bovendien weet gij ook, dat hij met hart en ziel het keizerlijk huis genegen is." „Hoe is zijn naam? „Serga", „Serga? .en wie kan zijn raadgever ge weest zijn?" „Zijne vrouw F la via, die den keizer aan bidt, doch Laetitia, Nemesius, Lucilla en Secundina veracht." „Daarin vergist gij u." „Ik heb haar het vreeselijk pjaii hooren „Daarom heieten wij (den dag van 22 Mei eene groote overwinning, juist omdat wij verleden jaar enkel eene ramp, een Waterloo of een Sadowa hadden te voorzien." De Kamer zal nu samengesteld zijn uit; 86 Katholieken, 44 Liberalen, 35 Socialisten leh 1 Daensist. DU1TSCHLAND. Bezoek van bet Belgische koningspaar. Het Belgische koningspaar zal den 30 sten Mei aan het station Wildpark aanko men en als gasten van den keizer in het nieuwe paleis vertoeven. Een grootschie ont vangst wordt voorbereid. De koninklijke hoogheden zullen ook aan de voorjaarspa rade deelnemen. FRANKRIJK. Ernstig Scheepsongeluk.. Het stoomschip Pas de Calais varende tusschen Calais en Dover kwam Donderdag in botsing met de FransChe onderzeeboot Pluviose, die zonk,. De Pluviose hiad een duikoefening ge maakt en kwam bij het opstijgen in aanra king met het rad van de Pas de Calais die naar de haven moest terugkeeren met eenige averij. Men maakt zich ongerust over het lot van de bemanning bestaande uit 25 koppen. Tm5 tere waren, een torpedojager, (drie tor pedobooten, twee sleepbooten en twee bag germolens met reddingsmateriaal ter plaat se en ontdekte het punt waar de Pluviose gezonken was. Drie commandanten van het onderzeesche station te Calais zijn aan boord van de Pluviose, ZWITSERLAND. Aardschokken. Donderdagmorgen, te 7 uur (wieiti tel Bern een hevige aardschok waargenomen. Ver schillende gebouwen wefden beschadigd. De richting van den schok was Noord-Zuid. Ook te Vesoul Werd een aardschok waar genomen, die ongeveer 7 minuten duurde. De Amerlkaansche Katholieken. zitten met belangstelling te kijken naar wat er op de Filippijnen gebeurt. Men weet, dat toep deze eilanden door de Ver. Staten werden „bevrijd", de Domi nicanen daar waren gevestigd en groote bezittingen hadden. Dit laatste feit gaf aan allerlei „liberalen" aanleiding, de regeering der Unie te wijzen op haar plicht, om zoo spoedig mogelijk „de vette brokken aap de monniken te ont- nemen", maar de regeering was eerlijker en trad in onderhandeling ook met den Paus. Het eind was, dat alle bezittingen aan de Ver. Staten werd'en verkocht. Maar nu? Wat moest er thans roet deze landerijen gebeuren? De vrijzinnige FiÜppino's bleven uitspreken, Eubias te doen verdwijnen." „Waar?Hoe?.... Wat zeide men?.. Wie was bij dien raad tegenwoordig? Waart gij de eenige, die toeluisterde? Of Ihebt gij soms deel genomen in dien raad?..." Dergelijke vragen, giedaan met de radheid aan sommige vrouwentongen eigen, zou den met nog andere vermeerderd zijn ge worden, als de jonge dochter zich niet ge dwongen had gezien, dadelijk een betere wending aan het gesprek te geven. Op een toon, die geen tegenspraak duldde, ging zij met hare lastertaal voort en zeide; „In den verloopen nacht heeft deze ver- eeniging plaats gehad in de vertrekken van de familie van Serga.... die de keizer hem heeft aangewezen. Wij waren met ons drieën om te luisteren: Caecata, mijn vader en ik.... Lucilla, Secundina, Nemesius, maar voor al Flavia hebben zoo schoon de ontvoering van het kind aan Serga voorgesteld, dat hij er eindelijk toe overging, maar onder ééne voorwaarde, dat (hij namelijk alleen over het kind zou beschikken. Oij begrijpt edele mees teres, dat hij daarmede de meening had, u dat kind terug te geven?" „En. vervolgens." „Daarna hebben de anderen die voor waarde niet willen aannemen." „Wat gebeurde er toen met Serga:?" „Toen Serga weigerde zijne hulp te ver leenen, 'dreigde Flavia, hem te zullen ver laten en tot haren vader terug te kee- ren." „En?" „En Serga heeft toegestemd, onder het slaken van diepe zuchten," bij hun steeds gestelden eisch, dat deze landerijen aan de bevolking moesten worden gegeven, dan zou de welvaart pas gaan bloeien op de zoo lang geknechte eilanden groep. Maar daarin had men te Washington al zeer weinig lust: eerst een groote koop sluiten en dan het gekochte zoo maar weg geven.... dat was Wél 'een beetje al te veel ge vergd. En wat gebeurt nu? De Amerikaansche regeering verkoopt groote gedeelten van het haar behoorend gebied aan groot-kapitalis tehc Wie weet, of ten slotte de Filipipino's niet zich wenden tot een andere mogend heid, om weer van Amerika te word err bevrijdl? Uit Portugal komt een belangrijk bericht. Tengevolge van de inhechtenisneming en de bekentenissen van zekeren R a m i r e s die naar Brazilië die wijk had genomen is de Portugeesdhe politie nu in het bezit van een lijst met die namen van 1148 personen, die in de samenzwering tegen koning Car los en zijn oudsten zoon betrokken zijn ge weest.; De regeering wacht nog met handelen tot de lijst volledig is. Onder de samen zweerders zijn 16 bekende politicie die, naar het schijnt, op verschillende punten langs den weg van den stoet vier groepen van revolutionnairen hadden opgesteld. Indien de eerste geslaagd was, zou de koning ge vallen rijn onder het vuur van 'een van de drie andere groepen. Of ze nu nog zullen worden gestraft? Verg. afdeellng „Hoorn" van den R. K. Openb. Onderwijzersbond te Hoorn, op Woenrdag 35 Mei, bij den heer 0. Ot*. Aanweiig ruim 70 pet. der leden. 3 leden louden bericht van verhindering. Na een hartelijk woord van welkom, volgt lexicg der notnlen, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Aan de orde punt 3 der agenda Aan- vullingiwerk<. De heer Schneiders leidt dit punt kort maar zakelijk in, waarop een levendige discussie volgt. Verschillende eischen werden opgenoemd, op de eerste plaats si) het niet de ooriaak dat met da opgegeven taak een handje gelicht wordt. Verder aangenaam voor de leerlingen, voor den onderwijzer gemakkelijk te corrlgeeren, enz. Punt 4 der agenda >Muziek en xang< vervalt, daar de musicue, die de leiding op zich genomen had (er zjjn er nog, naar ik meen, een 6 tal) schitterde door afwesigheid. Ter sprake wordt gebrachtbenoembaar- De lezer zal gemakkelijk begrijpen, dat Laetitia met de grootste aandacht naar de onzinnige leugens van Tigrina luisterde. De ze was immers geen nieuwelinge meer in de kunst van lasteren en kwaadspreken; ter- wijl van den anderen kant de keizerin esr belang bij had, alles te weten. „Wat wilt gij, dat ik nu doe? Geef mij raad, Tigrina!" „Edele vrouwe, geef mij den tijd om naar de grot van Astaroht te gaan. Daar zal ik raad vinden en u komen overbrengen, Caecata weet dit, want rij weet alles en dus ook waar uw dierbare Eubias zich bevindt." „Ga, mijn kind, en kom spoedig terug," XIV. DE GROT VAN ASTAROHT, Op denzelfden (dag, waarop de verschillen de gebeurtenissen, in de vorige hoofdstuk ken vermeld, plaats (hadden, wandelden des avonds tegen 11 uren twee personen lang zaam op den weg, (die van Rome naar Tivoli leidt. Een half uur vóór rij de bergketen bereikten, nabij den vierden paal gekomen sloegen beide personen ter rechterzijde een binnenweg in, ontdeden zich van hunne man tels, die tot dan toe op den publieken weg, hun gelaat aan (den nieuwsgierigen blik dei- voorbijgangers (hadden onttrokken, wierpen deze over hunne schouders en hun trap ver tragende, verbraken rij het stilzwijgen, dat zij sedert hun vertrek, dus vier uren lang, met de grootste zorg onderhouden hadden. (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1