TWEEDE BLAD. Zaterdag 11 Juni 1910. No. 46 KALENDER voor de dagen der week. 12 JUNI Als men dood is, is alles dood. DRANKBESTRIJDING. DITJES EN DATJES. GEMENGD NIEUWS. ONS BLAD. 12 Juni. Zondag. H. OJulphus, Belijder. EvangelieDe wonderbare vischvangst. Lucas V 1—11. 13 Jnni. Maandag. H. Antonins van Fadna, Belader. 14 Jnni. Dinsdag. H. Valeriui. 15 Juni, Woensdag. H. Joanne* it Facundo, BelQder. 16 Juni. Donderdag. H. Franciicu* Kegi*, S. J., Beider. 17 Juni. Vrijdag. H. Adolf. 18 Juni. Zaterdag. HH. Mareus en Marcel- lianui, Martelaren. Vierde Zondag na Pinksteren. Tweede Zondag der Maand. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; VUI, 18-23, Broeders! Ik ben va;n gevoelen, jdat het lijden van dezen tijd van geen waaide is bij de toekomstige heerlijkheid, die in ons zal geopenbaard worden. Want de ver wachting van het geschapene is verwach ting naar de openbaarwording der kinde ren Gods. Het schepsel immers werd der ijdelheid onderworpen, niet vrijwillig, maar om wille van Hem die het onderwierp, op hoop, dat ook het schepsel van de sla vernij des beiderfs zal worden vrijgemaakt tot de vrijheid der heerlijkheid van Gods kinderen. Want wij weten, dat alle schepsel zucht en in barensnood .is tot nu toe; en niet alleen Idit, maar ook wij zeiven, ofschoon wij (de eerstelingen des Geest-es bezitten, ook wij zuchten in ons zelven,. verwachtend de aanneming tot kinderen Gods, de verlos sing onzes lichaams, in Christus Jesus onzen Heer, Evangelie volgens den H. Lucas; V, 1II. Te dien tijde, toen de scharen op Jesus aandrongen om fhiet woord Gcds te hooren, stond Hij bij het meer Genesareth. En Hij zag tvviee schepen aan den oever van het meer liggende visschers nu waren er uitge gaan en reinigden hunne netten. En Hij ging in een der schepen, dat van Simon was, en vroeg dezen een weinig van land af te steken. En Hij zette Zich neder en leerde de scharen uit het schip. Als Hij nu ophield te spreken, zeide Hij tot Simon: vaar naar de diepte1, en werpt uwe netten uit ter vangst. En Simon a.nt woordde en zeide Hem: Meester! den ge heelen nacht door hebben wij gearbeid en niets gevangen; maarop uw woord zal ik het net uitwerpen. Toen zij dit nu gedaan hadden, ivfingen zij leene groote menigte visschen; en hun net scheurde. En zij wenk ten hunne gezellen, die in het andere schip waren, dat zij zouden komen en hen helpen. Deze nu kwamen; en zij vulden beide sdie pen, zoodat zij bijna zonken. Toen Simon Pe trus Idit zag, viel hij aan Jesus' knieën neder, zeggiende: Heer! ga uit van mij'want ik ben een zondig mensch. Want bij (de vischvangst, die zij gedaan hadden, waren hij (en allen die met 'hem waren, door verbaasdheid bevan gen, en evenzoo Jacobus en Joannes, die zo nen van Zebedeus, de gezellen van Simon. Jesus nu sprak tot Simon: vrees niet! van nu af zult gij menschen vangen. En na de schepen aan land gebracht te hebben, verlieten zij alles en volgden Hem[, APOLOGIE. De zinneloozen, die beloofden de wereld te verlichten door het geloof uit te roeien deinzen voor geen buitensporigheid terug. Na gezegd te hebbenier is geen God en de mensch heeft geene ziel, voegen zij er bij: als men dood is, is alles dood. Op deze| ontkenning antwoorden wij met eien be vestiging!, en wij zullen daarover doen ge tuigen: le den mensch, 2e de men schil eid, 3e de beroemde menschen. I. De mehsdh zegt: wanneer men dood is, is niet alles doott. De mensch heeft een verstand, een gewe ten, en een hart. Welnu: lo. De menschelijke rede eischt een ander leven. Bestaat de gerechtigheid op deze we reld? Verkrijgt iedereen wat hem toekomt? ■Wordt de deugd altijd beloond, en de on deugd altijd gestraft? Neen. Ér bestaan hier dit ondermaansdie stuitende ongelijkhe en, lergeiijke verdrukkingen, beleedigingen ronder naam, schreeuwende onrechtvaardig heden. God is rechtvaardig. De onrechtvaar digiheid bestaat op de wiereldi. God heeft dus zijn laatste wooaid nog niet gezegd op deze wereld. Er is dus een toekomstige Wereld'. Deze gevolgtrekking niet aannemen, is hetzelfde als beweren idat goed en kwaad evenveel waard zijn, dat de moordenaar en z'jn slachtoffer hetzelfde lot verdienen, met andere woorden het verzetten tegen h'et ge zond! verstand. Maar zich verzetten tegen' het gezond verstand, is dat niet aantoonen «at mie» het Biet bezit? JDje meascheiijke rede zegt: als men dood ïs, is niet alles idood. 20'. Het menschelijk geweten eischt een ander leven. Om het goede te doen en het kwade te vermijden, heeft het geweten een aansporing en een teugel noodig, een hoop en een vrees. Die aansporing en (die teugel, die hoop en die vrees bestaan niet en kun nen niet bestaan dan hierboven, in een toe komstige wereld. .Waarom mij opofferen, als het niet de eenige belooning zal zijn voor mijn opoffering? Waarom mij bedwingen, zoo de ondeugd zoowel als de deugd, eindi gen moeten in een eeuwigdurend graf in de aarde? Zoo zeide een werktuigkundige; van zijn machine afgekomen tot Mgr. Mermil lod: „Ach, ons handwerk is wel hard. In sommige oogenblikken stijgt u iets naar het hoofd, dan is men geneigd om alles te dtoien springen ten zich al dus te wreken op de maatschappij". „Wat houdt er u dan van terug? vroeg toen Mgr. Mermillod. Is het de vrees voor een veroordeeling?" „O neen antwoordde de ander, want men zou er ook zijn huid bij verspelen. Maar men weet, dat er een God is, ten dat dan alles niet zoo zou eindigen". 'Bevrijdt het geweten van de hoop en de vrees voor het toekomende, en de beschaving, de maatschappij, de zeden zullen fallenwant Ide beschaving, de maatschappij en de zeden, zijn als een snoer kralen, waarvan het koord het geloof aan de onsterfelijkheid is. Breekt dat koord, en alles Iaat los, alles valt, alles verdwijnt. Het geweten zegt: als men dood is, is niet alles dood. 3o. Het menschelijk hart eischt een an der leven. Het menschelijk hart verlangt geluk. Het is geschapen voor het geluk. Het vindt het nooit hier beneden. De mensch kan niet een onvolmaakt, onafge werkt, onverzadigd wezen blijven. Hij moet in leen toekomstig leven de volle en geheele voldoening vinden van af zijne vermogens, de voltooiing en bekroning van zijn wezen. Als deze gevolgtrekking niet zeker is, dan is er niets zeker op de we reld. En vervolgens het menschelijk hart ver wacht een plaats, waar het zal terugvin den, allen, die het bemind heeft op de we reld, een echtgenoot, een vader en moeder, alle geliefde wezens, die de dood het ont nomen heeft. Drounot, zijn laatste uur voe lende aankomen, riep uit: „Ik verheug mij, dat ik ga, sterven, want ik ga mijn vader, mijne moeder, en mijn keizer wiederzien". Hoort hier den kreet van een werkman die zijn zoon op negentienjarige leeftijd verloren had. De wanhopige moeder zeide tegen een priester: „Ach, als ik eens mijn kind mocht wiedervinden. Maar zal ik het te rugzien?" En aanstonds antwoordde de man aan zijne vrouw: „Ja, wij zullen het terug zien. Ik die slechts arme klompenmaker ben ik zou 'den zoon van mijn buurman ten leven opwekken als ik het kon. Zal God dan niet voor mij doen, wat ik voor andleren (zou doen?" O, verheven redeneering van dien werkman. Ons hart dat behoefte heeft om te beminnen en om altijd te beminnen dege nen, die het dierbaar zijn, moet hen terug vinden in een andere wereld. Het menscbe lijk hart zegt: als men Idood is, is niet alles dood. Ziedaar de taal van den mensch. Hoo ren wij thans die van de menschheid. (Wordt vervolgd.) HET KIND EN DE ALCOHOL'. De ondervinding heeft geleerd, dat som mige moeders diep verontwaardigd zijn, als haar gevraagd wordt, lid van de St. Anna' vereeniging te worden. .Wat denk je wiel van me? Dat ik m'n kind jenever zal geven?" Brave moeder, uw verontwaardiging is begrijpelijk, is tot op zekere hoogte zelfs te prijzen. Maar niet alle ouders beseffen zóó diep het verderfelijke van den alcohol. Weet dan, dat na betrouwbaar en nauwkeurig onder zoek aan het licht is gebracht, dat in ons land slechts 11 pCt. der kinderen beneden de 14 jaar nooit alcohol proeven, dus 89 pet. wel. Is het niet intreurig, dat zoovele jonge' levens worden verwoest, dat duizenden bij duizenden beklagenswaardige schepselen ge doemd zijn, hun gansche leven te moeten boeten voor ldet.....|. och, laten we maar zeggen onwetendheid hunner ouders.? En nu spreken wie nog alleen over de algemeen© verzwakking van het kinderii- chaam, de meerdere vatbaarheid voor ziekten en kwalen, doch het mag minstens twijfelachtig genoemd worden, of diezelf de stumpers in. de toekomst zelf voor de drankzucht gespaard zullen blijven, daar zij de kiemen er van in zich' omdragen. Vast staat het bovendien, dat bepaalde ziekten als gevolg van alcoholgebruik in den kin rterieeitijd moeten worden aangemerkt. Dr. Ause.ms vain Utrecht zegt in zijn brochuurtje „Drankgebruik is voor hetkind erger dan drankm i s brujk voor den vol wassene", dat vallende ziekte (toevallen) "het gevolg kan zijn van drankgebruik. In dien dit inderdaad het geval is en dit is in, 20 pCt, der gevallen zoo dan moet het drankgebruik in den kinderleeftijd daarvan de oorzaak zijn, want die ziekte ontstaat n ie t als gevolg van drankmisbruik op r ij fleren leeftijd1. Met evenveel recht kan hetzelfde gezegd worden van overspanning der zenuwen ge paard gaande met slapeloosheid en prikkel baarheid.) Het drankgebruik op jeugdigen leeftijd is in vele gevallen weer als de oorzaak aan te wijzen. Op gevorderden leef tijd ontstaat die ziekte niet tengevolge van drankmisbruik. Mochten toch velen ouders de oogeln' worden geopend voor het gevaar, Waaraan zij hun kinderen blootstellen. Dat zij toch eens mochten inzien hoe roekeloos zij om springen met 'het levensgeluk hunner dier baa;rste panden. 't Was zoo. juist gezien van de drank bestrijders, de ouders een bond te laten vormen, de St. Annavereeniging, welker le den zich verplichten, hun kinderen geen alcohol, onder welken vorm ook, te ge ven1. „Die Ihet kind heeft, heeft de toekomst" geldt ook hier. Veel wordt zooi gewonnen Niet alleen blijven de kinderen voor min derwaardigheid gespaard zoowel naar geest en hart als naar het lichaa|m, maar te vens wordt de kans, niet weinig verhoogd, dat in 't vervolg de sterke drank niet zulk een toovermadht op het individu zal uit oefenen. Het drankgebruik zal afnemen tot welvaart van de gansche maatschappij'.; Drankbestrijders(want op uw schou ders rust die taak) maakt uw St. Annaver eeniging sterk. Ouders! aarzelt geen oogenblik meer toe te treden tot het lidmaatschap dier allernut tigste vereeniging, welke immers het heil uwer kinderen beoogt. Moge één 'hartelijke samenwerking heer schen op elke plaats, die 'het geluk heeft een St. Annavereeniging te bezitten. Men sla' die handen ineen en achte geen moeite te groot, het kind te houden uit de klauwen' des drankduivels. Welk een zee van ellende zou daardoor worden gedempt, welk een schat van ga ven en krachten worden bespaard, wat een heerlijke toekomst zou voor ons volk zijn weggelegd. K. e, In onze Tweede Kamer zijn verleden week de leiders der partijen aan het woord geweest, ten hebben prachtig geredeneerd. De kopstukken streden tegen elkander nu niet over beginselen, over belangrijke wet ten of over een regeeringsprogram, maar over een man, leen persoon, over een afwezig kopstuk, den hoofdman der Christelijke coa litie, den Staatsman, die hooger steeg dan na Thorbecke ooit is gezien. Het was eigen lijk een voortzetten van denzelfden strijd als in 1905 om Kuype»' er uit te krijgen en er uit te: houden. Zijn aftreden als minister had zijn uittre den uit geheel het politieke leven moeten zijn, dat widen zijn tegenstanders. Kuyper kwam Weder in de Kamer, nu zouden zij niet rusten, voordat hij ook daar verdwenen was, voordat aan dien Krachtigen leeuw den doodsteek was toegebracht. De leepe koning Jelles, haalde wel breed uit in zijn prachtige redevoering, dat lands belang meer licht eisdhte, dat het hem zou prikkelen en tot verzet wekken, wanneer zijn streven tot een relletje en een politieke moord op dr. Kuyper zou worden bestem peld; 'het gaat niet om zijn persoon, maar naast de decoratiekwiestie staat de uiterst ge wichtige zaak van het gebruik van geheime politieke agenten. Zoo werd de zaak op geblazen en opgeschroefd, zoo vergat de goieie man in het vuur van de rede zijn eigene geschrevene woorden „dat de enquete beslissend zal zijn voor de vraag, of dr. Kuy per nog kan deelnemen aan liet publieke leven". Het ging dus wel om den per soon Maar de toeleg is niet gelukt; de recht schle partijen hebben niet alleen tegenge stemd maar ook eerst ter dege laten voelen, waar het eigenlijk om ging, wat er eigen lijk achter zat ten zoo is uitgekomen, dit, al had Troelstra in zijn lange redevoering zelfs niet gerept van [het jaar 1903, geheel zijn op treden genoemd moet worden: een poging tot wraakneming van zijn nederlaag door dr. Kuyper hem toegebracht. Zonder vrees en zonder door dei verschillende onderbre kingen zich van zijn stuk te laten brengen heeft Mr. Loeff hem pijnlijk laten gevoei km, dat hij sinds 1903 telkens naar een gele genheid uitzag om Kuyper om zijn stakings wetten dubbel ien dwars af te straffenreeds tweemalen was h'et mislukt en nu werd hem zoo maar openlijk een derde schipbreuk voorspeld. Zou de man er de moed nog niet bij verliezen. Maar met de Socialist! schlei partij gingen ook de deftige liberale hoeren mede; waarom die héeren achter den rooden monarch optrokken tegen den gemeenschappelijken vijand, werd ook maar netjes onder hunne neus gewreven. Zij droegen ook nog altijd ongequilteerde re keningen op naam van Kuyper in hun zak, en wilden die maar Spoedig ingevorderd zien, alvorens Ihiet bord Ider politieke liquidatie; boven Kuypers leven zou worden aangesla' gein'. De liberalen wilden met Kuyper afreke men, niet om zijn krachtig optreden in 1903 maar eigenlijk om zijn geheele optreden!, waardoor hij aan het liberalisme de alleen heerschappij heeft ontnomen; In vroegere jaren zwaaiden de liberalen onverdeeld den scbepter, en tegen die macht organiseer! de hij een krachtig verzet, dat hét ten langen leste, met reusachtige krachtsinspanning en taaie volharding, zoover Keeft gebracht, dat dia partij uit het regeeringskasteel Werdj verjaagd, wie weet voor hoe lang, wie weet misschien wiel niet voor goed'. Wie bijt is natuurlijk de kwade hond, en! door de krachtige beten zoeken zij de zen grooten staatsman op een afstand te houden. Nu heeft Kuyper het natuurlijk' ook wel eens mis gehad, en in de decora' tie-kwestie is ook niet alles goed te keuren, dat hebben links, en rechts en Kuyper zelf beikenld. Ja, op dezelfde plaats, in dezelfde zaal, Waar hij zoovele jaren de schitterendste over winningen heeft gehaald, moet het den man heel wat gekost hebben om in tegenwoor digheid zijner tegenstanders die fouten te erkennen; maar dan moet zijn woord ook onomstootelijk worden aangenomen, als hij' ten sterkste verzekert, dat er geen enkel verband bestaat tusschen het toekennen der ridderorde als minister en het ontvangen van een som gelds als secretaris zijner partij; alleen is af te keuren als groote on voorzichtigheid, dat hij onder zijn minister schap zijn functie als secretaris heeft be houden en die onvoorzichtigheid heeft Kuy per erkend. Daarom zou het laf zijn tegenover het eerlijke woord van zulk leen man toch nog te gaan onderzoeken, het is het brutaalste be wijs van wantrouwen; en de rechtsohe par tijen hebben het daarom niet gewild; en tevens omdat voor zulk wantrouwen geen enkel bewijs was; en nu zullen bij' den komenden verkiezingsstrijd de Socialisten wel luide roepen, zooals [hun voorman reeds deed: „Als er geen bewijzen zijn, belet ons dan niet te onderzoeken." maar dan zullen wij antwoorden: Troelstra heeft maanden lang zich voorbereid voor zijn enquete en heeft geen enkel vermoeiden zelfs voor schu'.d kunnen ontdekken, welnu Idan heeft Kuypers eerlijk woord nog meer Waarde voor ons. Kuypers eerlijk w'oord heeft voor ons hoo ger waardie, dan ide vermoedens voor be schuldigingen zonder een bewijs van Troel stra, die in 1903 ons zijn leer heeft verkon digd, omtrent het breken van het eens gege ven woord en [het breken zelfs, in bepaalde omstandigheden, van eeil gezworen eed. G1JS. Naar da feestweek geweest, 'n Bewijs boe steeds Amsterdam gedurende de feest week ais aantrekkingspnnt voor geheel Nederland beeft gegolden. Te Eemnes staat sinds jaren een woonwagen. Daarin woont een stoelenmatter met zijn dochter. Hi) mat, zQ brengt de gematte stoelen weg en baalt het geld op. De vorige week had de dochter weer stoelen weggebracht, maar ze kwam tiet terug. De vader was ongerust en toog op onderzoek nlt. Vergeefs. Eerst den vol genden middag kwam de dochter weer boven water. Waar tij geweest was Ja, dat was een gek geval Een fietsrijder bad haar aan gerand, haar meegesleurd, baar het ontvangen geld ontnomen, vervolgens afgeranseld en daarna laten liggen. De vader woedend I Hij stelde den burgemeester van een en ander op de hoogte. Dete nam de jonge dochter in verhoor en ontdekte spoedig... dat de jongedame met het voor het stoelenmatten cpgebaalde geld eon slippertje naar Amster dam had gemaakt cm daar ook het Koninklijk Gezin eens te xien uitrijden. Gedurende de feestweek werden er te AmsterJam negen horloges en seven porte- monnales getold. Betrekkelijk weinig, gere kend de ontzettende menschenmassa's, die in dese dagen op de been waren. Een vliegterrein te Ede De Baad der gemeente Ede heeft besloten tot aankoop van een terrein, groot 33 H A. op de Does burgerbeide voor f 5000 en dit te verhuren aan de firma Verwed en Bugard, te 's Hage, tegen f 6 per H.A. en pc-r jaar voor 15 jaar. Deze firma zal hst inrichten voor vliegterrein en er lcodsen en fabrieken voor vliegwerk tuigen bonwen. Bepaald ie, dat op Zondag geen vliegproeven mogen gehouden worden. Alcoholisme In Dultschland. Het kelzerljjk bureau van de statistiek publiceert een opgave omtrent de toeneming van het alcoholgebruik in bet rijk. Gedurende de vijf jaren van 1904 tot 1908 heeft het ge middeld gebruik van bier per jaar een bedrag bereikt van 35 mark per hoofd, en van alcohol in den eigenlijken sin (jenever en likeuren) 3 mark 85 per hoofd en per jaar. Dat maakt op een bevolking van 64 mil Hoen inwoners een totaal van twee milliard vierhonderd seven en tachtig millioen mark voor bier en alcohol. Da cijfers voor hot aan wj|n beeteede bedrag kunnen niet nauw keurig worden vastgesteld, maar kunnen worden geschat op 5 mark 82 per hoofd en per jaar, dit makt een toteal van 372 millioen mark. Dultschland heeft dus van 1904 tot 1908 elk jaar, in ronde cijfers een bedrag van drie milliard mark voor alcoholische dranken nitgeven dat 1* meer dan tweemaal sooveel als het besteedt voor het leger en de vloot viermaal het bedrag dat de werkliedenver- sekering kost, en vijfmaal van de kosten voor onderwijs. De versieringskwestie. We lesen in >Haarlem's Dagblad» Door de Groote Hontstraatvereeniging te Haarlem, was een bedrag van f 1865 voor de versiering der straat getrokken. Daar ecb ter de aangebrachte verslering te seer van de teekening afweek weigerde de vereeniging te betalen. De leverancier der verslering wilde nn f 125 op sfln rekening laten vallen maar de vereeniging wil niet meer dan f 1100 be talen, waarmede geen genoegen werd genomen. Intusscben bsgon het groen gevaar voor het verkeer op te leveren, soodat de politie de Gr. H.-vereeniging gelastte de versiering te doen wegnemen. Uit het feit, dat desa daaraan voldeed, blijkt, volgens den raadsman van den leverancier, dat de vereeniging da versiering aanvaard heeft. Het bestuur be toogt echter, dat de leverancier het wegne men op slch had genomendoor dit in sjjn plaats te doen, en de slingers ln een berg plaats tot sjjn beschikking te stellen, heeft men juist te kennen willen geven, de ver siering niet te acceptceren. Met belangstel ling ziet men nu het verder verloop deser kwestie tegemoet. Paniek. Zaterdagavond vatte 'tegen het einde der voorstelling plotseling de machine der cinema van den Tivolie Wintertuin ts Botterdam vlam. Op bet geroep van >brand< vluchten alls toeschouwers naar de uitgangen, waardoor min of meer gedrang ontstond. Door da directie werd het publiek ecbter onmiddeljjk gerust gesteld, terwQl de muziek er alia kracht bjjzette door lastige en bekende mop jes te spelen, soodat gelakkig alles sonder ongelukken afliep. Noodweer. Verleden week Zaterdag middag woedde op vele plaatsen in het Zui den van Limburg, een geweldig onweer. Uit Sittard meldt men daaromtrent aan, de „Limb. Koerier" Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur woed de boven onze stad een zwaar onweder gevolgd door een geweldigen hagelslag welke voorafgegaan werd door een ong© hoordi suizen in de lucht. Uit de asch - grauwie lucht vielen weldra groote hagel steenen stuk op de straten. Doch hierbij zou het niet blijven; in een minimum tijds hadden we een noodwteer, welks wederga zich ouden van dagen niet kunnen herinneren. De hagelsteenen wer den steeds dikker van omvang en waren ten slotte ter grootte van eindenelderen. Wat men vreesde gebeurde dan ook. Geen huis of er rinkelden glasscherven van het dak. Minstens «enige duizenden ruiteni werden in eenige oogenblikken stukgesla gen. Zelfs steenen pannen sloegen in stuk ken van die daken. Men toonde ons stuk ken glas van een platform waarover men voorheen kon •wandelen, dat thans in grui zelementen was geslagen. Vogels vielen, letterlijk gevierendeeld uit d!e lucht. Vele duiven -werden later in het gras dood gevonden. Paarden sloegen op hol in Ut straten of kwamen zonder be heerdier uit het veld de stad binnen hol len. Men vertelde, dat een vreemdeling die op ihet oogenblik dat hij een huis wilde binnenvluchten door een stuk ijs werd ge troffen, hetwelk na zijn vilten hoed door boord te hebben hem nog ©ene gapende Wonde op het hoofd bezorgd© zoodat het bloed hem langs het aangezicht droop. Van meerdere persoonlijke ongelukken hebben we gelukkig niet géhoord. In de bloemisterij van Beurgens zijn van de honderden ruiten der talrijke serres slechts een achttal heel gebleven. Hier vooral was de aanblik treurig. Bij de Eerw. paters Jiesuieten werden naar men zegt een 150 tal ruiten vernield, evenzoo bij de Eerw. Zusters in de Plakstraat. Bij den heer J, Hermans werd het glazen koepeldak boven het confectiemagazijn stukgeslagen; de werk plaats van den glaszetter B. Salvini welks dak geheel van glas is, of beter gezegd was, is totaal vernield. Tal van inwoners, wier achterkeukens van een glazen platform waren voorzien, hoorden dezelve met donde rend geraas instorten. Kortom, geen dakvenster, serre of wa randa; of de geweldig dikke ijsklompen heb ben er hunne sporen op erbarmelijke wijze aan achtergelaten. De aangerichte schade is ©norm groot. Winkeliers en caféhouders zagen hunne zonnetenten na afloop van het weer op vele plaatsen doorboord en aan flarden ban gen. De opvolgende regenbui zette boven dien nog menige zolder en keuken on der water. Zeldzaam gevormde hagelsteenen, vonden we onder de ijsmassa'. Er waren, behalve stervormige, ook zeer vele, die precies ge leken op ©ene opengaande roos. De wegen waren dik bezaaid met tak ken en bladen der boomen; vooral de ooft boomeii hebben in de geheele omgeving veel geleden hetgeen minder kan gezegd' worden van de veldvruchten ofschoon de sporen wel [hier en daar duidelijk zicht; baar zijn. Gelukkig dat dit noodweer slechts een 5-tal minuten aanhield anders zou van den gebeelen oogst niet veel terecht zijn ge komen'. Om 8 uur des avonds werden nog stuk ken ijs ter grootte van een knikker en zoo Ihard als steen gevonden en dat bij zulk mat weer als er heerschte. Naar wie nog vernemen heeft dit alver- nielend weer ook in de naburige Duit- sche gemeenten op gelijke wijze huisge houden. Onweer. Te Roelof arendsveen sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer L. Pouw: een begin van brand werd spoe dig gebluscht, doch helaas, ook twee zoons «leep. 16 ien 15 jaar oud, waren getrof len. De oudste overleed na een half uur, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, ter wijl de toestand van den tweede beiden kelijk is. Beiden werd Ihet H. Oliesel toe gediend'. Men schrijft uit Arnhem: H,et onweder dat Dinsdagavond omstreeks 9 uur boven deze gemeente losbrak, en. vergezeld gjng van zwaren wind, heeft hier en daar nog al schade berokkend; voorna

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 5