R. Rath. Nieuws- ext Advertentieblad voor Noord-Bolland. No. 52 Zaterdag 2 Juli 1910. 4"* Jaargang. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Uit het land van Duijs. De T ooveres van Astaroht Dit nummer bestaat uit 8 bladz. geschiedkundig verhaal uix het midden der derde eeuw, BINNENLAND. ONS ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis90 et. mei geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de oourant3 cent. Van het Zondagsblad5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „One Blad". BU1EAUBreedstraat 12, tegenover de B. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTEN7IËN r Van 1—5 regels ...Si,. 30 eeai Elke regel meer Beolames per regel g i i 15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij voornitbet. 25 I. De liberale partij. De uitslag der herstemming voor de Provinciale Staten in het district Zaan dam is voor de liberalen een bittere tegenvaller geweest. Viel bij de eerste stemming een man als de heer Joh. Laan af als slachtoffer der vrijzinnig- democratische wraakzucht, bij de her stemming moest Mr. van Tienen, lid van Ged. Staten van Noord-Holland de vlag strijken voor een onontwikkeld, praatlustig, hoogst eenzijdig socialist uit Wormerveer. Mr. van Tienen ver vangen door een Binnendijk Vervan gen door een man, op wien de „roode" arbeiders zelf een stempel van minder waardigheid drukten, door hem in Wor merveer, de plaats waar hij woont, bij eerste stemming 65 stemmen minder te geven dan Duijs. De klap is ge ducht raak geweest, doch laten wij het er direct bijvoegen... welverdiend. Gemakkelijk hadden de liberalen den zetel van den heer van Tienen kunnen behouden; de reddende hand was hun van rechts toegestoken, maar in hoog moedige zelfgenoegzaamheid wezen ze die af. Mr. van Tienen had immers bij eerste stemming 2027 en Binnendijk maar 1941 stemmen. „Geen hulp aan genomen van de gehate clericalen vóór het water aan de lippen komt", scheen het parool te zijn. Dit blijkt hier uit, dat een week vóór de herstemming de liberalen een gecombineerde bestuurs vergadering in „De Nieuwe Sociëteit" te Wormerveer hielden, waarop besloten werd alleen den heer van Tienen te stemmen. Duijs werd dan weliswaar gekozen, doch de liberalen vertrouwden, dat van Tienen veel meer stemmen zou hebben dan Binnendijk. De uitverkorenen der kiezers zouden dan zijn Duijs en van Tienen en den clericaal Baas werd ten minste geweerd. Zoo orakelde de hee- ren. Wel was er absolute zekerheil, dat van Tienen zou gekozen worden, indien de hulp van rechts werd aan vaard, maar dan ware de verkiezing van Baas zeer waarschijnlijk geworden en een clericaal... neen, zooiets zou te verschrikkelijk zijn. Maar ook is de nederlaag van het liberalisme in de Zaanstreek een wel verdiende straf. In den bloeitijd der liberalen hier hielden zij nooit rekening met het recht der minderheden. De be kende uiting van Kappeyne.: „De min derheden moeten maar verdrukt wor- 45) door E. S. VAN LUIK. „Flavia kwam binnen. Zij schonk eeni ge druppels van ik weet niet welken drank in den beker en bracht dien aan hare lippen." „En vervolgens?" „En vervolgens, goede Caecata, viel de vrouw van den zwaardvechter op den grond om niet meer op te staan." De tooveres omhelsde Tigriina en zich omkeerende naar Tigris, wierp zij (haar uilen blik op hem en zei de„Uw dochter van '8 jaar heeft meer moed dan gij in geheel uw leven getoond hebt! Schaam u, ellen deling, schaam u door een kind overtrof fen te worden." Vervolgens zich tot haar kleindochter wen dende, zeide zij „Breng nu uw verhaal ten einde, mijn liefste." „Ik nam Laelia op, om 'naar hier te komen, teen wij bijna tot den ingang der spelonk genaderd, Serga zagen aankomen, die ons vervolgde." »Zo°!En gij hebt hem zijn kind teruggegeven?" „Neen, Caecata; maar omdat op idatoogen den", was de lijfspreuk der toonaan gevende liberalen aan de Zaan. In gemeenteraden, in burgerlijke armbe sturen, in plaatselijke schoolcommissies, in alle gemeente betrekkingen was alleen plaats voor liberalen. Zij waren het denkend deel der-natie, zij alleen deel den de lakens uit, de andere partijen hadden slechts het recht belasting te betalen en te... zwijgen. In Zaandam werden zij door de op komende macht der socialisten gedwongen voor de gemeenteraadsverkiezingen overleg te plegen met de rechtsche partijen en daar had dit overleg ten gevolge, dat het roode element in den gemeenteraad slechts door Duijs en zijn trompetter Prins wordt vertegenwoor digd, terwijl dé rechtsche partyen een flinke vertegenwoordiging in den Pv-aai hebben. In Wormerveer zijn het vorige jaar de 4 aftredende liberale gemeenteraads leden met behulp der rechtsche partijen herkozen en leden de socialisten een smadelijke nederlaag. Duijs, die op weg was om het verwachte overwinnings feest met zijn doorluchtige tegenwoor digheid te vereeren, werd bijtijds on derweg tegengehouden. De man zou bepaald een lachsucces gehad hebben! De roode broeders, uit Zaandam over gekomen om in de feestvreugde te deelen, keerden met de kous op den kop naar hun woonplaats terug. De „zelfbewusten" raasden in „de Voor post", het blaadje van Duijs, tegen de katholieken en anti revolutionnairen, die hun dat pak op de broek toegediend hadden. Maar in Wormerveer gunnen de liberalen toch nog geen zetel in den gemeenteraad aan een katholiek of een antirevolutionair. In het Burgerlijk Armbestuur is geen vertegenwoordiger der Rechtsche partijen. De Plaatselijke Schoolcommissie bestaat alleen uit libe ralen, hoewel 2 van de 7 scholen in de gemeente bijzondere scholen zijn. Echt „liberaal I In Krommenie, waar de R. K. Volks bond een uitmuntenden teekencursus heeft georganiseerd,, die in een dringende behoefte voorziet, wijl van gemeente wege niets in die richting wordt gedaan, in Krommenie weigerde de „liberale" gemeenteraad tot voor korten tijd eenige subsidie, hoewel leerlingen van alle gezindten den cursus bezochten. De liberalen, die zoo voor goed onderwijs heeten te zijn, weigerden in hun klein geestige benepenheid gemeentesubsidie, omdat het goede onderwijs van een R. K. Vereeniging uitging. Alleen Assendelft maakt een uitzon dering. Burgemeester de Boer, het vroegere Tweede Kamerlid voor Zaan- blik Laelia weende en h'em op 'die wijze op. ons spoor bracht, werden wij gedwongen het kind in de struiken te werpen." „En waarom Ihebt gij dat kind niet be let te schreien, met het eenvoudig deni hals af te snijden „Daar had ik reeds aan gedacht, maar ik vreesde, dat dan uwe onderzoekingen niet goed meer zouden kunnen gedaan wor den." „Gij zijt eene dochter, uwe voorouders waardig, Tigrina! Maar uw vader is u en zijne moeder onwaardig... In elk geval zijt gij gewroken, kleine, en uwe zaken gaan naar wensdh." I~ „Ik zou toch gaarne een gunstig ant woord willen brengen aan de keizerin." „Maak het zoodanig, dat zij tevreden is." „Hoe?" -* „Zeg haar, dat de kleine vroeg- of laat zal gevonden wonden." „Heeft de geest u dat gezegd?" „Neen, mijn lieveling, de geest spreekt niet met mij, dan wanneer ik de nog tril lende ingewanden Van een menschelijk we zen onderzoek". Dit zeggende wierp 1de too veres een oogslag op haar zoon, die een -stap terug trad, alsof hij door een, slang was gebeten, en zonder nadenken en als uit gewoonte zijne hand aan ''den dolk sloeg Tigrina, die dit merkte, begon te glim lachen. „Wat scheelt er toch aan lieve", zeide zij, „gij weet, dat mijne kunst mij slechts dam, geeft daar het voorbeeld van ver draagzaamheid en breedheid van inzicht. Maar het vorige jaar dwongen de toon aangevende liberalen dien aehtenswaar- digen man te bedanken, hij was te ge matigd. Ware de heer de Boercandi- daat voor de Tweede Kamer gebleven, bij herstemming zouden de stemmen der rechtsche partijen tot de laatste toe op hem overgegaan zijn en Zaandam zou niet een zekere beruchtheid verkre gen hebben Is het wonder, dat door een derge lijke handelwijze bitteren wrok ontstond in breede lagen der Zaansche bevolking? Is het wonder, dat het woord „libe raai" synoniem werd met „eigenbelang- zoekend Kan het verwondering wek ken, dat een liberale kiesvereeniging „Algemeen Belang" in den volksmond nooit anders genoemd werd dan met den juisten bijnaam van „Eigen Belang"? Het liberalisme in de Zaanstreek heeft door zijn akelig© bekrompenheid zijn eigen graf gegraven. Een gemeenschappelijke drinkwater leiding voor de provincie Groningen. Een zeer belangrijke zaak is (aan Ged. St. de zcr prov ter overweging aangeboden door het Staatstoezicht op de Volksgezondheid in het ambfsgebied Friesland, Overijssel, Gronin gen en Drente, een zaak, waarmede ook de loden der Prov. Staten op de hoogte zijn gesteld. We bedoelen hét ilftikbeekl tot het tot stand brengen voor de provincie Gronin gen van een gemeenschappelijke drinkwa terleiding in den geest als op Zuid-Beve land is tot stand gekomen. De inspecteurs van de volksgezondheid de heeren dr. Oosterbaan en idr. Goertef hebben de zaak onderzocht en doen van hunne bevinding mededeeling aan Ged. Staten. In de provincie Groningen toch, aldus wordt gezegd, zijn een groot aantal gemeen ten uit wier bodem geen goed drinkwater in voldoende hoeveelheid te verkrijgen is en waar evenmin bruikbaar water aan ri vieren of nieren kon worden ontleend. Van daar dat de gemeenschappelijke drinkwa terleiding van het grootste belang zou zijn Genoemde heeren hebben een schema op gemaakt, dat natuurlijk in onderdeden kan worden gewijzigd. Uit de overgelegde begroeting blijkt, dat voor een nominaal bedrag van f 5.500.000 de waterleiding- kan worden aangelegd, Naast dien grondslag kan worden bere kend, of er eenige kans bestaat, dat voor de provincie Groningen een dergelijke wa terleiding zal kunnen worden tot stand ge bracht. De onderstaande berekeningen toonen behaagt, omdat zij mij in de gelegenheid stelt, het verlangen van inijne Tigrina te voldoen." „Als dit waar is, Caecata, zoudt gij mij dan ©enen dienst willen bewijzen?" „Hoe kleinedurft gij daaraan twij felen na alles „Als gij mij geen zeker bericht geeft, waar Eubias te vinden is, ben ij£ verlo ren." „Hoe dat?" „Omdat ik aan de keizerin mijn haat heb geopenbaard, dien ik tegen Flavia koes terdeen omdat ik 'haar verzekerde, dat gij alle dingen kendet." „En vervolgens?" En vervolgens, Caecata, zal de kei zcriu duidelijk zien, dat ik haar bedrogen heb, en denken, (dat ik (niet bij haar gekomen ben om haar nuttig te zijn, maar om mijne wraak te koelen. Ik zal dus uit het paleis verjaagd worden, als zij mij niet (wat ook gebeuren kan) laat opsluiten, om daar in den kerker van honger te sterven." De Caecata dacht eenige ©ogenblikken na. Vervolgens met eenige bezorgdheid de jonge dochter aanziende, zeide zij „Uwe redenen zijn goéd, mijn lieveling. De lafheid uvvs vaders heeft ons blootge steld aan de ongenade der keizerin, en, om vóór onzen tijd te sterven. Wat mij betreft, mijn meester wacht mij, ik ben twee en negentig jaar; maar gij, arme klei neIntusschen ik 'heihaal het u, een slacht offer heb ik noodig, zoo niet.,,,, aan, dat dit inderdaad het geval is, zeggen genoemde inspecteurs. Wanneer wordt aan genomen voor aanlegkosten f 5.500.000 op richtingskosten f 20.000, kosten van 't toe zicht tijdens den bouw f 30.000' kosten van Jhiisteidingen, watermeters, enz. f350.000, bedrijfskapitaal en ter afronding f 100.000 dan zal liet benoodigde kapitaal bedragen f6.000.000. Wordt ook hier een reserve; bijeengebracht, dan moet die, indien dezelf de langzame toename van waterverbruik wordt aangenomen als bij üe berekening van Zuid-Beveland is geschied, en rekening wordt gehouden met het meerdere rente verlies in den aanvang omdat het werk groo ter is en dus (de bouwtijd langer is, worden gesteld op 14 pCt. van het kapitaal, dus f 840.000, zoodat de gemeenten in het ge heel moeten storten eene som van f 684.000. Berekend wordt dat de waterleiding finan cieel voorkomen bestaanbaar is bij een wa- terprijs van 25 ets. per vierkanten meter voor gewoon verbruik. Als van (het water ge bruik gemaakt wordt voor de industrie en den veestapel, dan zal de prijs allicht op 20 ets per vierkanten meter worden ge steld, wellicht lager. Het Rijk zal, naar vermoed wordt niet achterwege blijven Ide ge meenten te steunen. Omtrent de te ves tigen, prise d' eau zegt dr. Goerter, dat die van meer dan voldoende capaciteit zou zijn te vestigen in dit Hondsinggebied van Noordelijk Drente. Deze prise d'eau zou voldoen aan alle hygiënische eischen. Het staatstoezicht dringt met kracht op samenwerking in dezen tusschen gemeenten en provincie aan. (Aannemer.) T ien d c o m mi s s ie. De Tiendcommissie in het 5e tienddistrict ter standplaats te 's-Gravenhagc heeft in het 4e schattingS district van haar Tienddistrict benoemd: de heeren G. Bos Wz., Burgemeester van Ou- dorp, Voorzitter, W. Balk Wz. te Hoom, secretaris en P. Sevenhuizen Gz. te Warmen huizen, lid. Deze heeren zullen reeds na enkele dagen met hunne werkzaamheden een aanvang nemen. Statenverkiezingen Noord- Holland. De partijverhouding in de Prov Staten wordt in Noord-Holland gewijzigd. Te Zaandam woiden twee liberalen zetels door twee sociaal-democratische ingenomen terwijl een anti-rev. zetel in Den Helder verloren was gegaan aan een liberaal; ook in de hoofdstad is de groepeering veran derd én naar links verschoven, maar de verhouding links tot rechts bedraagt in de provincie nog altijd 5126. Onder de meer dierheid zijn nu 7 vrijz. democraten en 8 soc.-democraten. De wijzigingen bij de herstemmingen te Amsterdam kómen neer op de vervanging] van een vrij-liberaal in distr. II door een vrijz.-deni. (Roosenburg—Boissevain) van een Katholiek en een anti-rev. in distr. VIII „Als wij beiden sterven, goede Caeea ta, zeg mij, wie zal dan uwe glorie en die van. Simon, onzen stamvader, verhalen Wie zal uwe geheimen erven? Wie zal den haat overnemen, dien gij tegen de Christenen en tegen hun God voedt?" „Genoeg! meer dan genoeg, kleine! Ik wil mij liever blootstellen aan den haat van mijnen meester, dan de glorie te verliezen van mijnen tachtigjarigen arbeid; te moe ten zien, dat mijne geheimen vergeten wor den en mijne kleine Tigrina zal sterven in de lente haars levens." „De Caecata nam haren tooverstok, zij teekende op den grond der grot een cir kel, waarin zij een drievoet plaatste. Een vuurpan werd op den drievoet gezet, waar zij eenige kolen in wierp, en de oude bleef in wachtende houding op het toestel sta ren. „Ik vist wel," zei Secundina tot l.ucil Ia, dat er niets gebeuren kon, zonder Gods toelating, maar toch beefde ik ien het scheen mij toe, dat ook de Caecata niet gerust was in de verwachting van hetgeen gebeu ren zou. Tigris stond onbeweeglijk als een standbeeld, bleek als een doode: Tigrina alleen scheen niets bijzonders te gevoelen." Toen de kolen gloeiend waren, ging de tooveres in de zijgrot een klein fleschje halen, ter linkerzijde van den schoorsteen Zij opende het, en een teeken gevende, dat men het diepste stilzwijgen zou in acht nemen, liet zij uit dit fleschje twee stukjes groenes tof op het vuur vallen, Dadelijk door twee vrijz. democraten (v. d. Bogaert eil Schut door v. Enibden Ien Klaas ide Vries) en van een vrijz. dem. en een liberaal door een soc.-dem. en een anti.rev. (Kou veld en Roelvink door v. Kuykhof en Ruvs) De heer Serrurier is gevallen in 111. maar gekozen in VI, waar de liberaal Roell uitge vallen is; in 111 is (de liberale zetel door een soci.-dem. (v. d. Waerden) ingenomen. Door dezen uitslag hebben twee leden van Gedeputeerden, baron Roëll (Amster dam VI) en mr. Van 'Tienen (Zaandam) hun zetels verloren. Zeeland. In Zeelanid verliezen de li beralen 3 zetels aan de anti-revolutionnai ren; het district Hulst heeft echter den Katholiek v. Waesberghe niet herkozen en den onafhankelijken Kath. Van Daslum in diens plaats gesteld. De verhouding in die provincie wordt 15 links 'tegen 27 rechts (20 anti-rev. en 7 Kath.) indien men den heer v. Dalsum tot de rechterzijde rekent Utrecht. In de provincie Utrecht blijft' de verhouding ongewijzigd: 9 links tegen 32 rechts. Gelderland. In Arnhem moest de af tr. libejraal Mr. Everts plaatsmaken voor den anti-rev. D'. Lijberse. Rechts won hier dus één zetel. In het liberale bolwerk Arn hemi s alzoo een bres gesqhoten. De Provinciale Statenzetel v. Purinerend. Men meldt: Het bericht dat de (heer J. Wildschut voornemens zou zijn, zijn zetel beschikbaar tes tellen met het oog op een verkiezingi voor Mr. van Tienen, blijkt ongegrond en wordt door den betrokkene weersproken. In Zaandam liep in politiek ekringen zeer sterk dit gerucht. Het Eerste Kamerlid Van Heec keren. De Haagsche correspondent van de Msb. meldt: In strijd met veler bewering, dat er on dier de rechtsche Eerste Kamerleden groote ontstemming zou Ihieersdhen over het op treden van den heer van Heeckeren van Keil, mee tien wij als zeker te kunnen mede doelen, dat juist door geestverwante ambt genoGten van dit Eerste Kamerlid pog'in g.en in het werk zijn gesteld om zijne her kiezing door de Staten van Zuid-Holland te verzekeren. Mr. G. van Ti en hoven. Men meldt uit Haarlem: Het bericht, overgenomen uit de N. H. Ct. dat de heer mr. van Tienhoven, com missaris der Koningin in Noord-Holland te Karlsbad ernstig ongesteld is, kan gelukkig worden tegeng'esproken G e m e n gd e h u w e 1 ij k e n. Naar aan leiding van het bericht omtrent dc vele gemengde huwelijken in Amsterdam, ontvin gen wc vandaar, schrijft de „Res.bode", een uittreksel van een officieel verslag, waar uit een kentering' in dezen toestand blijkt. vertoonde zich een vlam van teen overheerlijk blauwe kleur. De tooveres wachtte nog al tijd, en hare dogen mei ziditbare ontsteltenis op Ue vlam vestigend, scheen zij ide ontknoo ping te willen verhaasten of een ongeluk te vreezen. Weldra verloor 'de vlam de schoo ne blauwe kleur, die mij in elke andere om standigheid een groot genot zou verschaft hebben, en doofde eindelijk geheel uit. De Caecata weifelde een oogenblik; voorzeker ontstond in den geest der tooveres een geweldige strijd. Hare eerste oproeping der helsche geesten was niet gelukt; als zij zich daarbij had neergelegd, was het met haar roem bij Tigris en zijne dochter ge daan geweest. Zij begon te zeggen, dat 'de geest kwaad kon geworden zijn Deze weifeling echter duurde slechts enkele minuten. De Caecata richtte zich in hare volle lengte op en den rechterarm naar Tigris uitstrekkende zei de zij op plechtigen maar dreigenden toon: „Als gij op, of onder uwe kleederen eene gedachtenis draagt van den gekruisig" den God, dan verlaat deze plaats, zoo niet dan moet gij sterven." „Ach, Lucilla," zeide Secundina, „op het oogenblik dat ik deze bedreiging van de tooveres tot haren zoon hoorde, dacht ik aan de overblijfselen id er Martelaren, die ik op mijne 'borst droeg, waardoor zeer waarschijnlijk de oproeping der helsche gees ten verijdeld was. (Wordt vervolgd)»

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1