R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 50. Zaterdag 16 Juli 1910. 4*1* Jaargang FEUILLETON BeTooveresvanAsiaroht Verschijnt Woensdag en Zaterdag. ABONNEMENTSPRIJS Tan 15 regelai 30 saai Dit nummer bestaat uit 8 bladz De rekening van het gemeente slachthuis te Alkmaar. f 11400.81 THOEBEOKE BEEFT ZICH 3ISTE- BEN QMGEKEBBD IN ZIJN QEAF. BINNENLAND. ONS BLAD. 60 ot. per 3 maanden franco huis90 ot. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers ran de courant 3 cent. Tan het Zondagsblad5 cent. Uitgav* van da Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUBBAÜ: Breedatraat 12, tegenover de E. Z. Zerk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. ADVERTENTIËNt Elke regel meerf Reclames per regel13 Kleine advertenties Tan 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Het is thans voor de eerste maal, dat onder de bijlage van den gemeen teraad van Alkmaar een staat voor komt, die een overzicht der financieeie resultaten van het gemeente-slachthuis over een geheel boekjaar bevat. Verleden jaar kon slechts een over zicht worden gegeven over het tijdvak 1 April 1908 (den datum der opening) 31 December 1908. Hieruit volgt, dat thans beter, zij 't niet geheel volkomenkan worden be oordeeld, in hoeverre dit bedrijf loonend voor de* gemeente is, of haar verlies zal opleveren. Wij cursiveeren, omdat een ieder, die eenigszins op de hoogte is van bedrijfsboekhouding het met ons eens zal zijn, dat een juiste beoordee ling pas mogelijk is, nadat de resultaten over meerdere jaren bekend zijn. Toe vallige omstandigheden kunnen in een jaar van zooveel invloed zijn op de resultaten van het bedrijf, dat conclu sies trekken voorbarig zou zijn. Hieronder laten wij eene staat volgen die een vergelijkend overzicht geeft tusschen de exploitatie-rekeningen van 1 April—31 Dec. 1908 en die van 1 Jan.—31 Dec. 1909. EXPLOITATIE-REKENING. 1 Jan. - 31 Dec. 1909. 1 April—31 Dec. 1908. Uitgaven. Salarissen Loonen Steenkolen Onderhoud machine en materiaal koelinrichting Eleetrisch licht Onderhoud gebouwen, terreinen,plantsoenen en vernieuwing gereedschappen Biologische reinigings inrichting Bureau en laboratoriumkosten Duinwater en meterhuur beambten woningen Gas voor gasmotor enz Telefooninstallatie Brandstoffen voor de gebouwen Hooi, strooi, maismeel en melk Sebietmaskers en patronen Kleeding beambten en personeel Premie Rijksverzekeringbank brandverzekering Grondbelasting Algemeene onkosten Totaal f 10309.54 f 3074.48'/, f 4627.09 2054 59 2905.47'/, 2100 24 2346 77 284.69 277.89 880.28 D 609.46'/, 52 58 37.68'/, 192.76'/, n 402.89 335.78 408.15'/, 4186 126 85'/, 343.13 483.23'/, 408 64 142.19 47 55 47.55 203.38 256.96 21.05 48.65 56 50 10080 202.18'/, 281.24'/, <0.19'/, 83 59 34.82'/, 63.25 182 83 148.98'/, 62 65'/, 88.11 30.46'/, 13.15'/, 118.86'/, 68.87 f 13568.86'/, Verschil f 3259.321/, Ontvangsten. Slachtgelden voor export Stalgelden Weegloonen Keurioonen Koelhuis Verblijven van vleesch Steriliseeren Verkooplokaal Diverse ontvangsten Totaal f 19548.50'/, 15344.40 f 19715.20 n 111.45 808.35 w 1104.80 263.65 411.07 865.04 n 627.12 1780.— M n I960.— 50.— 48.60 114.75 168.50 13.75 308.56'/, f 576.11'/, f 24722.85'/, Verschil 5174.35 DESCHIEDKUNDIO VERHAAL UITi HET midden der derde eeuw, door E. S. VAN LUIK. Felix noemde Agapia zijne zuster, en eidcn noemden mij hun vader; dat ge- oclit niet lang meer duren. Capeliajius wam met een groot leger uit Mauritianic o kampeerde voor ide staid Carthago. De csar. mijn vader, was te oud gewonden m de zware wapenrusting te dragen, en ond mijn oudsten broeder en mij om Ca- banws te bevechten. Onze troepen kon en den onstuimigen aanval onzer vijan en niet vvederstaan. Mijn broeder stierf iet gevecht. Daar het mij ondoenlijk •ls det roepen te verzamelen, vluchtte ik aar de stad. Ik vond mijn vader over eU, Bij het bericht van het verlies zijner Jl>e" eri den idood van zijn oudsten nu, dien hij reeds deel had gegeven in 1 estuur van zijn rijk, had de arme grijs rt uit wanhoop een einde aan zijn le tn Scnaakt, na slechts zes en dertig da als Cesar het rijk bestuurd te hebben, waait" jaren na het schrikbewind van t x'm'nus, werd ide oudste zoon mijns j«e1 ers onder den naam van Gordianus pvant mijn vader en grootvader wa m geweest) door den Senaat van ot keizer Ider Romeinen uitgieroe }J ging jp zijne regeering voorzich maar tevens krachtdadig te werk, bij gestaan door zijn schoonvader Mesitheus, die tevens zijn eerste minister was. Deze was zijn leermeester geweest en verwierf zich bij het volk den titel van „Bewaker der republiek." Keizer Gordianus streed persoonlijk te gen de Gothen, die in Mo-esië en Thracië waren gevallen, en tegen den Perzischen koning Sapor, wien hij Carrhes en Nisi be ontnam, nadat zijn onderbevelhebber Au relianus, in 241, te Mainz de Franken ver slagen had. Een sluipmoord maakte ech ter een einde aan zijne regeering, welke het rijk gelukkige dagen beloofde. Philippus de Arabier, prefect van het pretorium, op wien nog altijd het vermoeden rustte van Me sitheus door vergif uit den weg geruimd te hebben, wekte, door het valsche gerucht van een hongersnood, de ontevredenheid der soldaten op, die Gordianus vermoord den en Philippus tot keizer uitriepen. „Terwijl ik bij het lijk mijns vaders stond na te denken, wat mij nu in deze hachelijke omstandigheid te doen stond, komt onverwachts de jongste zoon van mijn armen broeder binnen, omvat mijne knieën en z,egt: Heerd als gij mij niet ais wees wilt achterlaten op mijnen leef tijd van twaalf jaren, verlaat dan spoedig dit paleis. „O;! kom spoedig mee! de vijand zoekt ons.'"- „Ik nam tien knaap bij de hand en liep zoo. snel ik kon naar de woning van Martha, Felix en Agapia. De deur was open, en op het oogenblik, dat ik het vertrek .wil- Interest Afschrijving VERLIES- EN WINSTREKENING OVER 1908. Voordeelig saldo expl. rek. f 9238.96'/, f 5883.22 272.92 f 6156.14 Batig saldo f 3082.82'/, VERLIES- EN WINSTREKENING OVER 1909. Interest 9752.34 Voordeelig saldo expl. rek. f 11153.99 Afschrijving1648.47 Nadeelig saldo f 246 82 In een volgend artikel zullen wij deze staat nader beschouwen. Dit is de uitdrukking, welke de Maasb. gebruikt in haar overzicht van de Wocns dag 1,1. gehouden zitting van den gemeen teraad te Amsterdam. Waarlijk deze uitdruk king is volkomen op haar plaats. Getuigt het niet van een ontzettende achteruitgang van het libelarisme, dat in de hoofdstad des lands een anti-rev. wethouder, voorstander der vrije of bijzondere school, de redder is der openbare school, ja zelfs, dat de li berafen hun troetelkind volkomen veilig: achten in handen van een v tuigen voor stander der vrije school. Het liberale gemeenteraadslid Mr. Worst toch riep uit na de vurige rede van den onderwijswethouder, mr. de Vries, ik had vóór de circulaire willen spreken; maar na de rede van mr. Ide Vries zal ik er geen woord over zeggen, uit vrees aan die rede afbeuk te doen. En met dien man ach' ter de groene tafel hebben alle liberale) raadsleden verklaard -.'komen vertrouwen te stellen in het beleid van B. en W. in hun optreden ten opzichte der openbare school. Met flinke meerderheid (25 tegen 15 stem men) hechtte de Raad van Amsterdam zijn goedkeuring aan de onderwijs-curculaire door B. en W. onlangs uitgevaardigd, door een motie van den heer Ketelaar strek! kende B. en W, te bewegen -de circulaire in te trekken te verwerpen De heer Ketelaar als altijd de speciali teit om voor de ,,-roode onderwijzers" op te treden haalde de kastanjes v. de vrijzinnige heeren uit het vuur zijn vertrouwen in de eerlijkheid der onderwijzers was echter min der groot dan dat van Mr. de Vries, want hij wees er op, dat de onderwijzers voor taan stjekum zouden gaan handelen, terwijl de wethouder juist ieen beroep op jdie eerlijk head deed. Kalm en zakelijk verdedigde Mr. de Vries de circulaire, hij liet vooral doorschemeren dat het niet ging om de vrijheid der onder, wijzerst e breidelen maar meer om Ide cam pagne van de socialistische elementen te gen het gezag te weren. Spr, wees er met nadruk op dat de de binnengaan, stond ik plotseling in de tegenwoordigheid van een eerbiedwaardig grijsaard van hooge gestalte, die daar als een schildwacht scheen geplaatst te zijn, om mij den doorgang te beletten. Zijn ka 1e schedel, zijn hoog voorhoofd, zijn lange sneeuwwitte baard, zijn scherpe arendsblik gaf aan zijne persoonlijkheid iets edels en verhevens, dat ik nooit zal vergeten. Ik had op het zien van dien man al de vij andelijk-e Mooren buiten en binnen de stad vergeten. „Zijn onderzoekende, vrijmoedige blik, rustte op mij met zooveel bedaardheid en kalmte, dat hij mij volkomen overmeester de. Vreemde zaak Ik was overmand maar niet verslagen: ik was overwonnen, maar niet gewond; ik was als verpletterd en gevoelde mij tot hem getrokken; in één woord: ik meende een vreeselijken vijand tegenover mij te zien, en toch had ik vol strekt geen vrees. Een gil kwam ons plot seling storen; de grijsaard keek op-, om te zien, wat er in het naaste vertrek gebeurde, en ik deed hetzelfde. Op dat gezicht werd ik rood van driften verontwaardiging, want ik zag, Martha, Felix en Agapia alle drie geknield voor een beeld, dat gij -den Chris tus noemt. „O! Goede Jesus!" riep Agapia uit, „als Gij (een slachtoffer verlangt, zie hier ben ik; herboren door het water des doopsels, versierd door de onschuld, die Gij mij hebt medegedeeld, kan het niet an ders jof ik moet u aangenaam zijn, en hoewel ik hog klein, zeer klein ben, wensch ik toch spoedig bij U te zijn in uw schoon Paradijs..,.. Maar, O; mijn God, laat toch openbare school is de overhejdsschool, waar in de heeren als ambtenaren onderwijs te geven hebben volgens |den wil der overheid. Kunnen en willen zij dit niet, dan hebben ze als eerlijke mannen ide school te verlaten Eerbied voor het gezag en liefde voor het Oranjehuis moet worden aangekweekt. De wethouder beriep zich daarbij op nie mand minder dan Mr. Treub: Het is de taak der Overheid, het gezag te handhaven en hare ambtenaren te hou den binnen de grenzen, door de bizondere verplichtingen van hun ambt en het alge meen belang gesteld. De Amsterdamsohe Raad bleek ten slot te het eens te zijn met Ide maatregelen, die de heer de Vries wil nemen om overtreding van dit gebod tegen te gaan. Treurig steekt de houding daarbij af van den vrijzinnige wethouder Mr. Z. v. d. Bergh, die in feijne rede mededeelde zich niet met de circulaire te kunnen vereenigen.' Onder de r ede van mr. V. d. Bergh, sprong plotseling onder hilariteit wethou; der Surrurier, die stil den heelen middag, had neetgezeten op, om zijn collega iden rug toe te draaien ten teeken van groote verontwaar digftlg! De Voorzitter wilde zelf iets zeggen Deze circulaire, zoo wordt voorgesteld, zou zijn het werk alleen van den wethouder De Vries. Doch de meerderheid van B. en W. is onmiddellijk met het denkbeeld van wet houder De Vries, imedegegaan en onderschrij ven volkomen diens rede. Het verwondert spr., dat mr. V. ld. Bergh thans zóó kras tegen de circulaire is ingegaan, omdat de zelfde heer in het college zich niet aldus deed hooiren en ofschoon er tegen, toch aan de circulaire heeft medegewerkt. De heer L am br-ech ts-'e n v. Rithem Bah!', bah! Stemmen: Misselijke vent! Dat is toch wel te „vrij van zinnen" om eerst mede te werken tot (de tot stand koming van eene circulaire en dan later er den naam niet van willen hebben! onzen lieven vader zoolang leven op aarde, totdat hij zelf id'je oogen voor het licht des geloofs heeft geopend." „Ja, mijn God'! verlicht zijn verstand", bad op zijn beurt Felix, „verwijder den sluier, die hem belet de schoonheid van onzen heiligen godsdienst te zien; raak zijn hart, doe hem gevoelen, hoe zoet uw juk, hoe licht uw last is." „In plaats van mijn drift tot bedaren te brengen, bracht mij die taal tot woede. f „Ik trok mijn degen uit de schede en deed twee stappen vooruit, om Martha te straffen, die mij had verraden, zij; die de twee kinderen, Idie ïk haar had toevertrouwd had opgevoed in -eenen godsdienst, die de mijne niet was. De grijsaard, altijd kalm en bedaard, plaatst ezich met eene majestu -euze beweging tusschen de drie knielen den en mij. De woede verblindde mij, ik richtte mijn wapen op dat eerbiedwaardig hoofd." „Stoot toe! zeide hij mij zonder zich te bewegen, „ik zal mij niet verdedigen." „Gelooft gij dan", zeide ik hem, „dat één slachtoffer méér, mij moeite zou kos ten op dit oogenblik." „Stoot toe reeds bij voorbaat vergeef ik u." „Antwoord mij. Wie heeft u 'de midde ten aan de hand gedaan, om tot hiertoe in mijn pal-eis door te- dringen? „Hij, die alte-en de Almachtige God is; Hij, ftliei de maehtigsten der aarde gemak k-elijker kan verbrijzelen, dan gij in staat zijt mijn schedel vaneen te slijten- Hij ein delijk, (die ons tot den rand van den af Sociale W -e -ek. Thans is verschenen het Programmaboek van de Sociale Week, welke, zooals wij reeds meldden, van 14 tot 21 Augustus a.s. te Amsterdam zal gehouden worjden. Het rijke program, dat wij reeds in 't kort hebben medegedeeld, wijst erop, dat deze Sociale Week zeker niet in belangrijk heid voor de- vorige Sociale Wieken zal onderdoen. Het algemeene onderwerp is „Sociale Actie". De verschillende lessen be bandelen nu alle onderdeden van de so dale actie in al zijne verscheidenheid, Zoo zijn verschillende lessen (hoofdzakelijk idie van Maandag) gewijd aan de sociale ac tie op het gebied der volksontwikkeling; an dere lessen (voornamelijk die van Dinsdag) behandelen de sociale actie op het gebied der arbeiders-vakbeweging; weer andere (die van Woensdag) de sociale actie van land bouwers, middenstanders en vrouwen. De sociale actie op het gebied der volksgel zondheid, op het gebied der volkshuisvea ting, der drankbestrijding der co-operatie, -enz., enz. vindt eveneens hare behandeling. Doch voor nadtre bijzonderheden verwij zen zij naar het Programmaboek zelf, waar in de korte inhoud der lessen is opgeno men, en dat voor 25 cents bij het Cen traal Bureau van ide K. S. A. te Leiden ver krijgbaar is. Verder wijzen wij erop, dat de avond lessen eene reeks vormen van zeer belang rijke onderwerpen, die voor het groote pu bliek bestemd zijn. Houders van avondkaar ten, die door omstandigheden niet de ge heele Sociale Week kunnen volgen, zijn daardoor toch in ide gelegenheid eene reeks interessante voordrachten te 'hooren. Zoo als reeds gemeld 'werd, rijn! fer 3 snor tent oegangskaairtenWeekkaarten, recht ge vende op besproken plaats gedurende de geheele Sociale Week, a f2,50; doortao pende avondkaarten (ook geldig voor de sluitingsvergad-ering), a f 1.—. en vergalde ringkaarten a 20 cents per stuk- Per postwissel te bestellen aan het Cen traal Bureau van ide K. S. A. te Leiden. De prins in het Zuiden, Naar de „Msb" verneemt ligt het in het voorne men van Prins Hendrik, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Maastricht op 16 Augustus a.s. ter bijwoning van de vergadering van den Federalieven Nederl. Zuivelbond den volgenden dag een bezoek te brengen aan de mijnen te 'Heerten, en daarna aan de pas te Valkenburg ingewijde Catacomben, Prins Hendrik, die te Maastricht deelneemt aan een feestmaaltijd in het gebouw der Maastrichter Staar, zal er de gast zijn van den Commissaris der Koningin. grond voerde -en weder terug brengt." „Belachelijke droomerijenHoe is zijn Naamj?" „Uwe jeugdige gevangenen, hebben het u zoo even gezegd. De sterren van htet firmament verkondigen luide zijne macht, de vogelen -des hemels bezingen zijne wel dadenover geheel Ide aarde aanbidden hem de Christenen; alleen gij en all-en, -die uwe onwetendheid deelen, schijnt Hem nog te miskennen." Mijn blik had nogmaals zijne oogen ont moet; ik stak mijn wapen wederom in de scheede, en op datzelfde oogenblik hoor de ik het gekletter der wapenen van mij n-e vijanden in mijne ooren klinken." „Treed binnen," zeide mij die geheim, zinnige persoon. „Nauwelijks was ik invet mijn kleinen neef het vertrek binnengegaan, of de grijsaard liep met -eene vlugheid, die ik voor zijne jaren onmogelijk zou gewaand hebben, naar de dein, draaide het slot om, nam de twee kleine pasgedoopten bij de hand en ver wijd-erde zich, langs eene andere geheime, deur, uit het vertrek; hij liep een langen smallen gang in, mij wenkende hem te volgen. Na -een kwartier uurs, onder de grootste stilte gegaan te hebben, opende hij eene andere deur, Idie nabij de zee uitkwam, en nadat hij een mijner handen in de zijne genomen had, vroeg ik hem. „En wat moet ik doen met Felix en Agapia (Wordt vervolgd),

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1