UIT DE ZAANSTREEK. ESPERANTO. GEVONDEN VOORWERPEN. BURGERLIJKE STAND. .al. Na voorlezing der I kleinste bijionderhedc-r, eurd: «ie wordt eveneens goed. I ing der gasfabriek voor ze bedraagt in ontvangst met een batig saldo laatste voor eventueel 'te en enx. De gaspr\j* van ift gehandhaafd, de prijs ordt echter van 7 tot 6 fijl de meterhuur met 10 ers wordt verlaagd. gemeenterekening aange. gt in ontvangst f 99,945,80 1,335,38alsoo een na 389,33 Tot leden van mdersoek worden benoemd Slot en de Boer. voor zettere der directe ,ls volgt opgemaakt1 P. de Gens, 1 P. Molenaar van het nieuwgekosen |k Ti., werden in handen tren Greidanns en Bakker, ot toelating, waartoe wordt thans de bespreking over tal voor het gymnastiek- W. stellen voor op het 1 afsonderiyk een gebonw. dit doel. De raming der aarvan af gaat 25°/0 ver- ik, alzoo 38250. Voorge- het werk te geven aan e dit jaar het gemeente eer de Boer acht aaabe. het geheel nienw werk alle timmerlieden ln de taf te laten doen en daarna wordt door B. en W, tonnen looppad te maken ter lengte van 720 M. en cM. en voor de kosten raming bedragende f 550 stieklokaallje een leeniDg 100 tegen 5°/0 met een g van f 100. Dit plan ring weg van den gehee Slot stelt voor nn we sn zijn, ook de Langebing aken. De voorz. antwoordt aangezien het niet bekend deze brug toebehoort, jgt dat met weinig kosten worden verbeterd spreker len treden met het pol- ring is hier een dringende ige leden zijn hier echter in, terwfll de voorzitter JSed. Staten een desbetref- ondsn goedkenren zóólang ligt wien de brug toeba- wordt verder goedgekeurd, an verzoek van het kerk gemeente om f 10 schade- an aan den huurder der geleden schade door het p wordt ef wijzend beschikt ïeente niet aansprakelijk d voor het baschadigen dt hierna aan den heer A. Greidanus reep. 7 en jving van den H. O. ver rek uit de gemeente, en een adres van het plaat behelzende een verzoek ewege een man aan te phalen van afval en vuil, Noord Scharwoude ge- iitter wijst er op dat door kman de sloot tusschen rpad reeds is gereinigd, ere p'aatsen geschieden, ook voldoende, zoodat af wordt beschikt. Op het verbod om vuil in rp;n zal scherp worden g vestigt de heer de Boer it feit dat het verbod om sn zwemmen zoo slecht Nadat de vooriltter de gegeven dat oek hierop t, wordt de vergadering rekening van dea bonw thans door alle raden van ihalve die van Broek goed- ooting 1911 der gasfabriek aden goedgekeurd. Hier- apen de vaststelling van terhuur, zijnde 9 cent voor voor industriegas per M3- raagt 10 cent per maand minder dan thans. NIEDORP. Ing. Woensdag 10 Aug. vergaderde de raad dezer aden. De voorz., de heer pent met een woord van vervolgens over tot lezing onveranderd worden vast- aelt vervolgens mede op 31 Jnli 1.1. gehouden den Gemeente ontvanger m de boeken een bedrag posten van af- en over d. Staten goedgekeurd zijn ïry ven is ingekomen van Financien, houdende m0, ze gemeente in het 4de e tiendistrict is ingedeeld, zocht een localiteit in de raar te willen stellen, waar de daarvoor benoemde tiendcommissie bare vergaderingeu zal kannen houden. De commissie bestaat nit de volgende heeren G. Bos, Oudorp, W. Balk, Hoorn, P. Ze- venhvisen, Warmenhuizen, leden. A. J. O. Maas Geeiteranis, Heiloo, A. Half, Alkmaar, P. Bals Jx., Schagen, plaats vervangende leden. 4. Dat door Ged. Staten goedgekeurd zijn teruggezonden, de op 15 Febr. 1910 vaatge ■telde verordeningen behelzende tarieven van verschuldigde onkosten by Huwelijk, alsmede bjj bouw en verbouw van woningen in deze 5. Dat een schrQven is gericht door het bestnur van den bond van gemeente ambte naren wijzende op de minder rooskleurige lalarieëering in deze gemeente, waarby ver booging ia overweging wordt gegeven. 6. Dat een schryven is ingekomen van jen Commissaris der Koningin, hondends oededeeling, dat in het eerste deel voor deze gemeente ter vergoeding van de onkosten gemaakt door de gehouden volkstelling is vastgesteld een bedrag van f 22.58. 7. Dat de gemeente rekening 1909 door de uit de raad benoemde commissie in orde li bevonden, op de volgende eindcijfers ontvang f 12483,64, uitgaaf f 10903,17. Ba tig laldo f 1580.47. Deze stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. 8. Dat de begrooting der gezondbieds-com- cnissie gezeteld te Hoorn in ontvangst en uitgaaf bedraagt f 2680.79'' waarin door onze gemeente moet worden bygedragen een be drag van f 67.74, zynde 6 cent per hoofd. All iteeds werd geweien door den Raad op bet booge bedrag, dat deze instelling ver- eiicht, waarom thans een verzoek aan ge noemd comité zal worden gericht wat zuini ger om te gaan met de financiën, Hierna volgt het Suppletoir Kohier der bondenbelasting, houdende 5 posten ten be drage van f 4,50. Als zetter der Ryksdirecte belastingen moeiten aftreden de heeren A. Strybis en J. Ligthart, De door B. en W. opgemaakte dub beltallen worden goedgekeurd1. A. Stry- bli, J. Ligthart, 2. O. Rempt, D. Wijnker. Voigt bespreking torenuurwerk te Oude Niedorp. Voor de leverantie van een nieuw uurwerk zyn de volgende prysopgaven inge komen 1. Spruit, Alkmaar, f 495 2, Ber ger te Midwolde, f 450 3. Bolker, Den Haag f 680. De beer Rempt informeert naar den toe- itand van de toreD, waarop de voorzitter antwoordt, dat die nog in vry goede condi tie verkeert, alhoewel bij er geen jaren voor iuitaat. Na eenige discussie wordt tot stemming overgegaan, wie van deze drie met leverantie tal worden belast. De heer Sprnlt werd nit- verkoren met 4 tegen 3 stemmen op den heer Berger. Voor Spruit stemden de heeren Stam, Ligthart, Strybis en Rempt. Voor Berger de heeren Wit, Over en van der Oord. By de rondvraag klaagt de beer Stam over den toestand van sommige perceelen die nog zonder regenwaterbak zijn en die behooren aan eigenaars, die dit zeer goed kunnen betelen. De voorzitter zegt niet gaarne iemand lastig te valien, voor wien bet moeie- ljjk zou zijn dit te betalen, doch zal hierop toezien, waarna hy onder dankzegging de vergadering sluit. AKERSLOOT. Schouw uitgesteld. Tengevolge v. den waterstand is de schouw in den Limmer polder tot eenen naderen datum uitgesteld en welbepaald op 17 Augustus. Zeil we ds tr ij d. Aanvankelijk was de zeilwedstrijd der Zaanlandsühe zeilvereeni ging bepaald op Zondag 7, daarna 14 Augus tus. Thans kunnen we met zekerheid mede deelen, dat Zondag 21 Augustus de wed strijd zal gehouden worden op „de Lange Meer", het eldorado der zeilvrienden. El ken Zondag klieven tal van jachten de zilte baren, maar dat het deze Zondagen erg druk is laat zich denken, nu deze wed strijd op til is. Kermis. Werd vroeger de harddraverij gehouden op een Zondag na^de kermis, en was het dan zoogenaamd Katjeskermis, thans dïaven de paarden a.s. Woensdag daar de Katjeskermis is afgeschaft. Die ren haan ligt in de Molenbuurt en begint bij t café van C. Dekker. Hengelaars. Lazen we j.l. Woens dag in „Ons Blad" dat de Amsterdamsche diamantwerkers veertien dagen vacantie had den en deze doorbrachten buiten de hoofd stad, vreemd deed het ons aan, niet te zien vermeld staan, dat geheele troepen, neer streken aan 't „Schouw" alhier, om zich onledig te houden met hengelen, etc. Zoo was de vorige Week bijna het geheele Koor „Zang en Vriendschap" aldaar gelogeerd Bal het er lustig toeging, laat zlich be grijpen. Qrif geven we toe, dat het peil is gerezen, 't Was zeer amicaal en gepast. Bok niet vrouw en kinderen komen ze hier, «n laten zich dan per as naar Bcngen) c" Egmond brengen. Zoo ontvangt Aker sloot nog een aardig duitje mee! Fietsongeval. en leder menicb wil graag wat Ieeren, 00 mocbt den heer M. de fieti begeeren. 6 smid G. ion hem wat onderstcuoen En aan genen kant wat leunen, e rit nou gaan van de Sluis naar Molenbuurt, aeker wat van dien weg afgestuurd, de fieti van pad de heer M. in het kikkernat. 'J riepGiijp Grijp Maar te laat, daar king one geacht lid van den raad. n eren «tonden by de poort n rongen het liedje door M nog nooit [gehcoi d Er waren zeven kikkertjes al ineen boereneloot, Daar kwam M. op de fieti aan die schrikte [ie half dood. M. segt tegen G. die fiets is niets je ryd [er maar mee te water, Net als laatst die zes dames met al baar [gesnater. Maar enfin een menscb moet wel eens leer geld geven, Dat is soo en za' wel zoo biyven je beele [leven. CASTR1CUM. XVIIe Eeuwsche Monstrans. In de Maasb'ode schrijft O. v. K. het vol gende Naar aanleiding van een artikel in uw blad nam ik dezer dagen een kijkje te Castricum en werkelijk het is de moeite waard het meesterlijke drijf- en cisileervverk dezer monstrans te bewonderen. Op het eerste gezicht trof mij de bekroning der Amsterdamsche Keizerskroon en ware het niet, dat een Üer hoofdfiguren den H. Panera tius voorstelt, den patroon der Castricum sche parochie, dan zou ik gemeend heb ben, dat deze monstrans voor eene Am sterdamsche kerk vervaardigd was, wat eoh ter ook door de groote patroonheiligen naast de lunula wordt tegengesproken. Deze pl. m. 12 c.M. hooge beelden van den H. Nicolaas en den H. Cornelis zijn van den in 't parochiaal archief vermelden schenker Ni colaas Cornelis Schorel, 1650, waarvan de grafzerk in de oude, thans Hervormde kerk nog aanwezig is. De ornamentaering naar het bekende kwabmotief van Vianen en Lutina is met vele engelfiguurtjes afgewisseld, die met hun ne vleugels eene eigenaardige omlijsting der cartouches vormen, waarop de gedre ven Bijbelsche voorstellingen zijn aange - bracht. Zoowel de voorzijde als de achterkant zijn even kostbaar bewerkt en is naar XVIIe eeuwsdien trant in zilver gehouden wat betreft het drijfwerk en zilver-verguld voor al wat geciseleerd is. De acht groote figuren op. den voet stel len voor in 't midden de Calvariegroep en de beelden van de Heiligen Adelbertus. En gdmundus, Liduina, Cunera, Cornelia, Mar tinus en Bonifacius. bijna alle met bijfigu ren en met landschap-achtergronden, welke op eene zeldzaam gevoelige wijze zijn uit gevoerd en alleen met vergrootglas ten vol le te genieten. Ook de gedreven medail lons van het Laatste Avondmaal en het Paaschlammaal die den monumentalen voet bekronen, zijn zeldzaam schoon en op smaak volle wijze aangebracht. De daaruit sprin gende lunula wordt door keurig gemodèleer de engelen gedragen en door vier kleine en gelfiguurtjes geflankeerd, die in keurige hou dingen de lijdensattributen dragen. Boven de lunula zijn gedreven cartou ches, voorstellende de Boodschap, des En gels en O: L. Vrouw met 't Kindje Jesus rustende op een draak, en op den achter grond Adam en Eva. Daarnaast voorstel lingen der vier Evangelisten en daaronder de Mana-regen, offer van Abraham, offeran de van Melchisedech en ontvangst van Da vid door Alchimelech met de tooilbrooden eene voorafbeelding van het H. Sacrament des Altaars, die zelden voorkomt en toch zeer toepasselijk is. Deze fijn gemodelleerde gedreven basreliëfs zijn van uitnemende schoonheid. Bovenaan zijn nog de beelden van de Onbevlekte Ontvangenis en van den H. Willibrordus, alles omlijst door guirlandes en festijnen van gedreven en geciseleer de engelen, bloemen en vruchten. Gelukkig zijn niet alleen de keurstempel der stad Amsterdam en de jaarletter 1656 zichtbaar, doch ook het meesterteeken M. E, Het is mij na onderzoek gebleken, dat Michiel Esselbeeck van Augsburg, die in 1642 als meester in het Amsterdamsche Zil versmidgilde werd opgenomen, dit kunst werk vervaardigde, zoodat dezen naam in onze vaderlandsdhe kunsthistorie eene eere plaatst toekomt en de monstrans van Castri cum onder het beste van de Xyile eeuw mag worden gerangschikt. Het is te verwonderen, dat 'dergelijke! kunstwerken zoo lang onbekend) zijn geble ven. Het zal voor Castricum eene herinne ring blijven niet alleen van de kunst pit dien tijd, die wij ook thans weer nabij stre ven, doch ook van de offervaardigheid waar door Castricum's katholieken ook. thans nog uitmunten. De expositietroon van hetnieu we hoofdaltaar, dat in de nieuwe kerk te Castricum zal gebouwd worden, mag er wel op berekend zijn om (deze monstrans iti 't volle licht en vollen luister te brengen, als een dankbare nagedachtenis, die uit de woe lige tijden, toen dit kunstwerk te Am dam is verborgen geworden, nog zoo on geschonden is overgebleven. TUITJENHORN. Dinsdagmiddag waren een paar kinde ren aan 't rijden met het jongste kind van den heer T. Dekker. In een onbewaakt oogenblik geraakte kinderwagen met kind te water. Een paar buurvrouwen, die het ongeluk zagen, snelden te hulp en de hr. Kostelijk van Zuidscharwoude, daar voorbij, fietsende sprong direct in het vrij diepe water, waarin alleen nog: maar een handje van het wichtje te zien was. Hij had hel geluk de kleine behouden aan de ontstelde moeder t er hand te stellen. Dei kleine heeft tot heden van het ongeval geen nadeelige gevolgen ondervonden- HEER HUGOWAARD. Serenade. Donderdag 11 Aug. werd er ter gelegenheid van het geboortefeest van den ZeerEerw. Pastoor, beschermheer van Ide Fanfare- en Tooneelvereeniging „de Kunstkring" door de afd. Fanfare een sere nade gebracht aan den Eerw. Jubilaris. De voorz. feliciteerde uit naam der Vereen i ging den jubilaris en sprak den wensch' uit, dat Z. Eerw. nog jaren de vereeni ging met zijn raad en daad ter zijde mocht staan. Daarna werden allen in den tuin welke schitterend was verlicht, feestelijk ont haald. De fanfare gaf nog eenige nummers ten beste en door het prachtige weer be gunstigd kon men van de prachtige illumi natie ruimschoots genieten. Vóór het ver trek bracht de voorz. nog een woord can danka an den Eerw. Jubilaris voor het gulle onthaal. Zijn Eerw. betuigde weder keerig zijn dank voor de leer niet alleen door woorden maar ook door muziek hém aange daan. Hij hoopte, dat de vereeniging nog jareni li deze zelfde Harmonie mocht voort gaan en dat zij hem nog vele jaren die eer kon schenken. Hierna keerden allen tevre den en ten zeerste voldaan huiswaarts. SCHAGEN. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer D. Ranke heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als adspirant Commies, bij' de Poste rijen en Telegrafie. DEN HELDER. Droef Dezerdagen zou een bejaarde krank zinnige vrouw van hier naar Meerenberg vervoerd worden. Per rijtuig werd zy daar toe naar het station gebracht. Onderweg wist de beklagenswaardige onverwachts het portier te openen en baar geleiders, twee familieleden, te ontkomen. Direct was een aantal nieuwsgierigen by de hand en bereid om de vluchtelinge te achtervolgen. Dat ging niet zoo eenvoudig. Het oudje holde bewonderenswaardig ving voort en werd eerst aan het einde van den Perallelweg, na een klein, vinnig worstelingetja, gegrepen, Daar de trein intusschen reeds vertrokken was, moest zy voorloopig weer naar buis. ASSENDELFT. Een van licht en warmte stralende dag. Overal diepblauw de hémel; alleen aan den horizon enkele nevelstrepen en lichtgetinte wolken, vaag en vei-. Dartele paardjes, ge spannen voor sierlijke vehikels, waarin lieve ringstëeksters, in 't Zondagschie pak, glun der lachende; makke en weerspannige hit tenlogge en slanke rossinantendrukdoen de commissieleden aan het tourniquet, zor gende voor den „nervus rerum"; een 'vroo lijke, opgewekte in feestkleed gedoschte me nigte; ziedaar een beeld, zooals de Veenpol derdijk ons Woensdag te aanschouwen gaf. Het was een prachtige dag voor de As sendelftsche harddraverijvereenigiing, een dag, dien zij met gulden Ietteren kan boek staven. P'e jonge vereeniging Weeft voldoe ning van haar werk gehad; onder zeer groote belangstelling hebben de verschillen de wedstrijden plaats gehad. Aan de ringrijderij namen 34 paren deel. De le prijs werd toegekend aan K. Vrouwe; 2e pr. aan M. Stolp3e pr. aan N. v. Ham; 4e pr. aan O. de Boer Kz.,; 5e pr. aan P. van Ham, 6e pr. aan P. Siklces; 7e pr. aan IJsbr. v- Vliet en de Se. pr. aan C. Schavenmaker. Aan de harddraverij van hitten namen er 10 deel. De uitslag, was: le pr. „Lummel" van IJsbr. van Vliet; 2e pr. „Mina" van KI. de Boer; 3e pr. „Kwikstaart" van A. de Boer Tot slot de harddraverij voor paarden uit de gemeente 17 deelnemers. Spannende' ritten, vooral op 't einde. Uitslag;: le pr. „Collie" van C. IJsz. Kleijn; 2e pr. „Caesar" van H. A. Troost; 3e pr. „Mina" van C. Oz. IJff; 4e pr. „Nelly" van J. Feeke. Onder toepasselijke woorden werden na afloop door den WelEd. heer Annema rijksveearts te Zaandam, die als kamprech ter gefungeerd had, de prijzen uitgereikt. Met muziek en dans in alle herbergen werd de tweede 'harddraverijdag. in Assendelft be sloten. Een „vivat, floreat, crescat", voor de jonge Assendelftschle halrddraVerijvereeni ging! KROMMENIE. Schoolfeest. Het schoolfeest voor de kinderen van de drie hoogeten klasse der school is thans vastgesteld op Donderdag 18 Augustus. Deze kinderen zu'len per boot een tochtje naar Schoorl maken. Voor de kinderen der drie laagste klassen is het feest vastgesteld op Zaterdag 20 Augustus. Voor deze kinderen zal een bekende goochelaar optreden. Fioralia De bloemententoonstelling van «Krommenie Vooruit» zal gehouden worden op 27 en 28 Aug. Hieraan zal een wed strijd in het maken van veldbouquetten en een huisviyttentoonstelling, met uitsluiting van dameshandwerken, verbonden worden. Meeting 10 uren Arbeidsdag. De afd. Krommenie en Omstr. van den Ned. R K. Volksbond, zal in vereeniging met de afd. Zaandam van voornoemden bond, op Zondag 21 Augustus in laatgenoemde plaats een meeting houden ten gunste van den 10 urigen arbeidsdag. Het voornemen is des namiddags half drie bijeen te komen op den Stationsweg, en in optocht te gaan naar Wormerveer, waar de bondsleden van Wormerveer en Wormer, zich by ben zullen aansluiten, om gezamen- iyk naar Zaandam op te trekken. WORMERVEER. Stille omgang. Vrydagavond bielden een aantal mannen alhier, die gewoon zyn jaar ïyks den stillen omgang te Amsterdam mede te maken ter herdenking van het wonder der H. Stede, een vergadering om tot de oprichting eener vereeciglrg te geraken. Bijna alle deelnemers aan de jaarlijkeehe bedevaart waren aanwezig. In beginsel werd tot de oprichting van een vereeniging be sloten, die den naam zal dragen van «Vrien denkring van het H. Sacraments. Het doel der vereeniging is het verspreiden van de devotie tot het H, Sacrament door het jaai- lykich houden van den stillen omgang, het volgen der processies in de parochiekerk en h°t honden van biduren tydens het 40 uren gebed enz. Tot voorloopige bestuursleden werden gekozen de heeren S. Baij, J. O. Stevens en N. J. Th. Matthysen, by wie nadere inlichtingen kunnen ingewonnen worden Provinciale Staten. De kiesvereeniging «Algemeen Belang< alhier stelde met alge- meere stemmen in het algemeen belang van het district tot candidaat voor de Provinciale Stalen den algemeen bekenden liberalen heer Mr. H. J, O. van Tienen. Wortnerveersche Stoombrandspuit. Op de eerste haifjaariijkscbe vergadering der vereeniging «Wormerveerscbe Stoombrand- spuit< werd besloten de koninklijke goed keuring op de statuten aan te vragen. Tot secretaris werd gekozen de heer W. O. Bier, in plaats van den heer J. Krook, die naar elders is vertrokken. Gemeenteraad. Dinsdag 9 Augustus ver gaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heeren D. Scbonte met kennisgeving en Joh. A. Laan. Na goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat de heer Joh. A. Laan als lid van den gemeenteraad heeft bedankt wegens vertrek naar Bloemendaal en hy wydde het vertrokken raadslid eenige woorden van dank met de opmerking, dat de heer Laan in den gemeenteraad niet veel sprak, docb dat zyn beldere adviezen in de afdeeiingen algemeen werden gewaardeerd. Precies dus een tegenstelling met het sociaal democratische raadslid Binnendijk. (Corresp Hierna ging de raad- in geheime zitting over ter behandeling van eenige ingekomen reclames tegen den aanslag ic den hoofde lijken omslag. Na heropening der vergadering werd een voorstel van B. en W. om f 13000 te leenen met algemeene stemman aanga nomen, f 6497 zullen besteed worden aau den Wandelweg en f 2000 voor de bestrating van de Transvaalstraat, wat dringend nood'g is. De heer Dekker keurde niet goed, om weer f 500 meer te leenen dan noodzakelyk was. Volgens zijn meening werd dat meerdere geld toch weer opgomaakt. De heer Zim merman kreeg als tijdelijk ondtrwijter een belooning van f 50 psr maand. Ook werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. om een schoollokaal in gebruik te geven voor het militair onderwijs. Alleen de «vrij van militaire smetten zijnde» beer Binnendyk stemde tegen. Na eenige discussie over bet ingebruik geven van vóór er ven aan den Krommenie'ër- weg werd besloten, de vergoeding te brengen op 10 cent per' strekkende Meter in plaats van f 1 per woning, om zoodoende beter het eigendomsrecht der gemeente zoo noodig te kunnen bewijien. Na aanhouding vau eenige punten tot de volgende raadszitting, ■loot de voorzitter de vergadering. Benoemingen. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werden tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten en een lid van den Gemeenteraad gekozen de heeren Boe kenoogen, Binnendijk, Egginb en Aten. Tot onderwyzer aan school O werd benoemd de heer Veringa, tot onderwijzer aan school A de beer Kamps en tot onderwyzer in bet handteekenen aan school A da beer de Graaf. Voor b6t geven van herhalingsonderwys werden benoemd de heer A. van Raalte als hoofd en de heeren J. Botterop, W. Zijlstra, Haïtland, P. van Son en A. W. Kloos tot onderwyzers, terwyl de dames Adelick en de Joeg met bet gaven van handwerk- onderwijs werden belast. Vertaling der 37e Oefening. Het concert zal om half acht beginnen. Wy moeten nu weggaan, het is reeds kwart voor elf. Ik zal vandaag by u komen om kwart voor negen 's avonds of Ik zal van avond by u komen om kwart voor negen. Het is al drie en veertig minuten over tienen, wg moeten dadeiyk weggaan. Maandag of Dinsdag lullen zy by mij komen om half negen. Een dag is het zevende van eene week of het driehonderd vijf en zestigste van 'n jaar. De maanden Januari en Mei hebben elk een en dertig dagen. Misschien zal ik u Donderdag om half twaalf mor gens bezoeken. April is een lentemaand. In den zomer baden vele menschen in de zee, voornameiyk in Augustus. Gaat gy vandaag nog uit? Ja, ik moet eene ernstige zaak bespreken met mynheer N. om kwart over negen. Dan moet gy spoedig weggaan, het is reeds vijf minuten voor negen. Heden is het de vyide Zaterdag van Oktober. Twee maal veertig minuten ia tachtig minuten of een en een derde uur. De ouderdom van dat kind is slechte drie dagen en eenige uren. Hoe Iaat is het Drie en twintig minnten voor een. Welken datum hebben wy vandaag? Den zeventienden December. Het is reeds twintig minuten na vieren. Vertaling der 38e Oefening. La festo komencia je tri kvaronoj de la mm, je la oka kaj tri kvaronoj, je u&u kvareno antaw la naua. La gastoj foriris je kvindek minntoj de la dek unua, je la deka kaj kvindek miuntoj, je dek mlrutoj anten la dek unua. Mia bofratino kaj sla filo venis ce ni merkredo je la duono de la dek nnua matene kaj foriris vendredo je dudek mi nntoj de la nana vespere. Batis la deka kiarn ni iris al nia hejmo. Venu do, estas jam kvindek minntoj de la dek-duat Mial- venos nur je (unu) kvarono de la oka vespere. Mi alvenos nur je la sepa kaj kvarono vespere. Mi alvenos nur je kvarono post la sepa vespere. La malfellco okazls je tridek- kvin minntoj de la sesa matene. La mal- felico okazii je la kvina kaj tridek-kvin miuntoj matene. La malfellco okaais je dudek kvin minutoj anten la sesa matene. Postmorgau je la sepa kaj dek iep minutoj vespere mi iros al la kongreso en Parizo. Postmorgait je dek-iep minutaj post la sepa vespere mi iros a la kongreso en Parizo. NEGENTIENDE LES. Woordvorming. Met het achtervoegsel et worden verklein woorden in den sterksten graad van ver kleining gevormd knabo, knaap, jongenknabeto, knaapje, jon getje. hundo, hond; hundeto, hondje, bastono, stok; bastoneto, stokje, mano, band; maneto, handje, kulero, lepelkulereto, lepeltje. Vele Nederlandsche verkleinwoorden heb ben eene afzönderiyke benamingberg, heu vel meer, plasvliegen, fladderenslapen, sluimeren. Zulke verkleinwoorden worden in het Esperanto eveneens gevormd door et achter den stam van het woord te voegen monto, bergmonteto, bergje, heuvel, lago, meerlageto, meerlje, plas. flugi, vliegenflugeti, fladderen, dormi, slapendormeti, sluimeren, dutten, ridi, lachen;rideti, glimlachen; rideto, glimlach, domo, huisdometo, huisje, hut. bela, mooibelata, matig mooi, aardig. By kleuren vervangt et het Nederlandsche achtigbruneta, bruinachtignigreta, zwart achtig rupeta, roodachtig. Men kan evenwel hiervoor ook zeggendnbe bruna, dube nigra, dube ruqa (dubi, twijfelendnbe, twyfelachtig). Met bet achtervoegsel eg worden vergroo- tingswoorden in den sterksten graad van vergrooting gevormd arbo, boomarbego, rcusenboom. pluvo, regenpluvego, stortregen, urbo, stadurbego, wereldstad, peti, verzoeken; petegi, smeeken. ridi, lachen ridegi, schaterlachen, varma, warmvarmega, heet. bastono, stokbastonego, knnppel. De volgorde om grootte en graad uit te drukken is arbego, reuienboom. grauda arbo, groote boom. arbo, boom. malgranda arbo, kleine boom. arbeto, boompje. tre varmega, -zeer heet. varmega, heet. tre varma, zeer warm. varma, warm, varmeta, lauw, zoel. By ll6uren wordt eg vertaald door donker bluega, donkerblauwbrunega, donkerbruin. Het achtervoegsel id dnidt den afstam meling of het jong aan rego, koningrejrido, prins, cevalo, paardcevalido, veulen, porko, varkenporkldo, big. bovo, rund; bovido, kalf. ido, nakomeling, afstammeling, jong. clkoniido, jong van een ooievaar, hundinido, jong van eene teef. bundidino, jong teefje. Te bevragen aan het bureau van politie, Langestraat, op werkdagen van 's morgens 9-12 unr. Een ceintuur. Vijf poriemonnaies met eenig geld. Een unster. Een fiets pomp. Een zweep. Een band van' een sportkar. Vier breipennen. Eenige sleutels. Een •hondenhalsband. Een rok. Twee damestaschjes (één met eenig geld). Eeri strik. Een kruis met ket ting. Een broche. Een hond. Een medaillon. Een horloge. Een mes. Een charivarri. Alkmaar, 13 Aug. 1910. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. Beemster. GEBORENJantje, d. van Cornelis Klop per en Maart j o Vet. Jan, z. van Albertns Middelveld en Aaltje Marees. Nicol-as, z. van Klaas Buiten en Marijtje van Noord. Hendrik, z. van Daniël Helleuberg en Aaltje Hooyberg. ONDERTROUWD: Klass Muntjeweif, 38 j, en Antje Muatjewerf, 24 j. GETROUWDKlaas Koeman, 25 j. en Tryntje Bier, 26 j. OVERLEDEN Elisabeth Smit, 5 weken, d. vaa Pieter Smit en Maria Dudock. Tryntje Jannetje Pronk, 2 mod,, d. van Maarten Pronk en Tryntje Willig. Cor nelis Petrus van Diepen, 3 weken, z. van Nicolaas van Diepen en Catharina Alida Vermist. Purmerend. GEBORENJannetje, d. van Jan van Twisk en Antje Hottentot. Jan, z van Johannes Jacobus Spaans en Grietje Groen- hart. GETROUWDPhilippus Lagrand en Grietje Groen. Hilbert ten Oate en Elisabeth Stapper. OVERLEDEN Louis Johannes Hendrikus Jepkes, 51 jr., echtg. van Anna Catharina Grada Wensing,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 7