R. Kat li. Nieuws* en Advertentieblad voor Noord-Holland. Wijziging van dn Arbeidswet. No. 65. Woensdag 17 Augustus 1910. I 4?' Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. V Uit h#t land van Viviani: BUITENLAND. BINNENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Tan het Zondagsblad5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „One Blad". BUREAUBreedstraat 12, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. AD VERTENTIËN Van 1—5 regels a 80 Elke regel meert Reclames per regeli 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij voornitbet. 25 eest Na al wat er geschreven is omtrent het door Minister Talma ingediende ontwerp tot wijziging der Arbeidswet, komt het ons dienstig voor een verge lijking te maken tusschen de thans geldende wet en het wijzigingsontwerp, wat de voornaamste verschillen betreft Geldende wetGeen arbeid mag ver richt worden door een kind beneden 12 jaar. Ontwerp van wet: Geen arbeid mag verricht worden door een kind beneden 13 jaar of een kind dat nog leerplichtig is (al is het ook reeds ouder dan 18 jaar). Geldende wetOnder jeugdige per sonen worden verstaan personen be neden 16 jaar. Ontioerp van toet: Onder' jeugdige personen worden verstaan personen beneden 17 jaar. Geldende wet: Vrouwen en jeugdige personen mogen als regel in fabrieken en werkplaatsen niet langer werken dan 11 uren per daghet werk mag niet aanvangen vóór 5 uur des morgens en niet eindigen na 7 uur des avonds. Ontwerp van wet: Vrouwen onjeug dige personen mogen als regel in fa brieken en werkplaatsen niet langer werken dan 10 uur per daghet werk mag niet aanvangen vóór 6 uur des morgens en niet eindigen na 7 uur des avonds. Een gehuwde vrouw mag des Zater dags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid verrichten „na 4 uur '4 namiddags. Geldende toet: De arbeid van vrouwen en jeugdige personen in werkplaatsen of fabrieken moet ten minste worden afgewisseld door één rusttijd van een uitr tusschen 11 uur des voormiddags m 3 uur des namiddags Ontioerp van wet: De arbeid van vrouwen en jeugdige personen in werk plaatsen en fabrieken moet telkens na 41/, uur ten minste door een half uur rusttijd worden onderbroken. De gezamenlijke rusttijd per dag moet voor vrouwen en jeugdige per sonen, die arbeid verrichten in werk plaatsen en fabrieken, bedragen: minstens 1 uurwanneer de arbeids tijd eindigt vóór 6 uur des avonds. minstens 1V, uurwanneer de ar beidstijd eindigt om 6 uur des avonds of later. Tegen deze wijzigingen der arbeids wet is van de zijde der werkgevers geprotesteerd, omdat ze de industrieën zouden benadeelen, vooral tegen de be paling omtrent het hooger stellen der leeftijdsgrens. Een enkel staaltje ter illustratie van deze actie: De Vereeniging van Ned. Werkgevers zegt in een adres „De verhooging van den leeftijdsgrens voor jeugdige personen ven 16 op 17 jaar wordt door de glas- en flesschen- fabrikanten bedenkelijk geacht, omdat zij dezen tak van nijverheid achterstelt bij bet buitenland, waar een zoodanige leeftijdsgrens als de nu voorgestelde niet wordt gevonden. Wanneer krach tens internationale regeling die leeftijds grens voor alle landen gelijk was, dan zou tegen den 17-jarigen leeftijd voor deze industrie geen bezwaar bestaan; thans ziet zij zich daardoor belemmerd in hare mededinging met in den vreemde gevestigde fabrieken". Maar wat blijkt nu? Dat bijv. in Denemarkentoch ook geen bijzonder groot land, het voor jeugdige personen, niet beneden de 17, fflaar beneden de 18 jaar wettelijk ver boden is om te arbeiden vóór 6 uur s morgens en na 8 uur 's avonds. De glasfabrieken staan daar 's nachts stil. En toch kunnen z(j de concurrentie wel volhouden Hieruit blijkt weer, dat vaak een beroep op de buitenlandsche concur rentie wordt gedaan, wanneer dat totaal geen raison heeft. Niettegenstaande het ontzaglijk aantal open- bare onderwal»» raakt het In Frankrijk met de volksontwikkeling ieder jaar treuriger ge- ■teld. Albert Petit, een medewerker van de >Debata<, vertelt in dit blad, dat er, volgens opgave van het ministerie van oorlog, dit jaar 14225 analphabeten lijn onder de sol daten, tegen 11.000 twee jaren geleden. Het aantal geboorten gaat achteruit, dat der on- geletterden vooruitde uitgaven voor het onderwijl stijgen, en het aantal kinderen die schrijven, leien en rekenen leeren, vermindert. In de laatste 4 jaren heelt het onderwijs 26 millioen meer gekost aan den Staat, pint 10 millioen voor nieuwe schoolgebouwen. En toch daalt het peil der algemeene ont wikkeling. Deielfde schrijver haalt tevens aan, hoe beschamend het leger van analphabeten is voor het land. Zwitserland heeft er om xoo te xeggen geentwee jaar geleden ontdekte men er 17 op de 27000 recruten. In Duitsch- land vindt men er op de 10.000 nog geen 4. Wurtembnrg ontdekte er drie, eenige jaren geledende regeering liet onderioeken hoe het toch kwam, dat er drie soldaten waren, die lesen noch schrijven konden, en men vond gelukkig dat die drie ongeletterden vreemdelingen waren. Dat komt er van als, volgens de woorden van bovengenoemden oud minister, >de lichten aan den hemel< worden uitgedoofd, Brand op de Brusselsche Tentoonstelling. Zaterdag bevatte de nieuwsbladen het volgende bericht: In de laatste dagien is het overdruk op- de Brusselsche wereldtentoonstelling. Nu 't vacantietijdperk is ingetreden, zijn er zoo veel vreemdelingen, dat er -dagelijks met honderden een onderkomen gaan zoeken in Antwerpen of in Mechelcn. De hotels zijn bomvol en de particulieren, die ka mers verhuren, maken spelend 10 tot 12 fr. voor eene gewone kamer, zonder weel de en zonder dienst. Wat het Zondag <en Maandag zal zijn, is eene vraag die alleman bezig houdt, maar men denkt dat er met duizenden verplicht zullen zijn onder den blooten hemel te slapen. Geen wonder dan ook, dat ons het nieuws van Maandagmorgen n-1- dat een groote brand de tentoonstelling had geteisterd deed ontstellen. Terwijl. Zondagavond in de schitterend verlichte tuinen en parken der tentoonstel ling een hoogst gezellige drukte heersch te, van alle kanten muziek, zang en lach weerklonk en het op het terrein der aan trekkelijkheden -en Brusselsche kermis recht vroolij-k toeging steeg plotseling de rauwe schrikwekkende kreet: „brand!", brand! uit duizend angstige monden op. Ben ontzet tend gedrang ontstond onder de groote menscjhen-massa, alles stormde naar de Bel gische afdeeling, waar de vlammen uitsloe gen. Weldra 't was ongeveer half tien en eerst -even voor negen had een kortsluiting in het postkantoor de ontzettende ramp veroorzaakt stonden de prachtige witte gebouwen der Belgische sectie in lichte laaie. De schrik en ontzetting en verwarring onder het publiek was geweldig, velen ver lieten in allerhaast het tentoonstelling-ster rein. De autoriteiten, het dreigend gevaar in ziende, gaven echter weldra order om de tentoonstelling' te ontruimen. In een oog wenk hadden de dienstdoende gendarmen het publiek buiten de poorten der tentoon stelling -en nauwelijks was het bevel uitge vo-erd of de hevige wind, die groote bran dende brokstukken van -de Belgische afdee ling wegslingerde, begon de aangrenzende gebouwen te bedreigen. Op dat O-ogenblik kwamen talrijke brand spuiten uit Brussel en voorsteden aange rend, maar helaas, hoe vlug, snel en krach tig de pompiers den vuurpoel besprongen, niets hielp, tegen de lekkende, geweldig uit slaande vlammen stonden zij als 't wa re machteloos. Ze zagen het vuur naar de Fransche afdeeling overslaan, met groote snelheid ook die gebouwen met hun rijke stands aantasten en vernielen. Al -hun pogingen waren nutteloos In die spannende momenten van tever geefschen strijd tegen het fel woeden-de ele ment, werd -de verwarring nog groot-er toen plotseling een kreet van ontzetting onder de autoriteiten -en brandweerlieden losbrak. •Wilde beesten* schreeuwde men. En inderdaad door de vertrapte tuinen zag men in het fantastisch- licht, dat de vuur zee over de parken wierp, dolle beesten, rondrennen- 't Waren dieren uit de menage rie van Bostock, die verschrikt -door de ont zettende gebeurtenis uit hun kooien waren gebroken -en nu in hun vrijheid algemee nen schrik en angst teweeg brachten. Eeni •ge gendarmen en soldaten stormden op de aanrendende dieren los, zij ridhten hun wapens op de schuimbekkende beesten en schoten de pradvtdieren meedogenloos neer Dit gevaar, met eenige kogels uit den weg geruimd, had enkele oogenblikken de algemeene aandacht afgetrokken, maar dan zag men weer voor zich ide geweldige ramp, die elke minuut grooter -en groo-ter werd. Om 11 uur stond de geheele linkervleugel dei- tentoonstelling in vlammen. Uit de Belgische afdeeling, -die reeds voor een groot gedeelte in puin lag, de Fransche, Engelsche en de Italiaansche afdeelingen knetterden de vlammen ongetoomd voort. Nu was het schouwspel van rampzalige groo-tschheid. Een onafzienbare vuurzee verlichtte den om trek zoo helder eh -duidelijk alsof 't dag was en deed den donkeren hemel gloeien, zooals men nog nooit gezien had. Even over -elf was -ook het lot der Brussel sdhe kermis, die achter den linkervleugel ligt, beslist, toen de wind keerde. De vlam men sloegen met onweerstaanbare heftig beid en ongekende snelheid rond zich heen, zoodat de typische mitatie van Oud-Brus sel met haar gezellige „estam-in-etjes" in enkele oogenblikken bijna, geheel met den grond gelijk lag. Eindelijk -reeds laat in den nacht, kwam de lang verwachte wending. Het vuur, aan den een-en kant hevig bevochten door de onvermoeide pompiers -en aan den anderen kant geen voedsel meer vindend, begon te minderen. Een zucht van verlichting ging op onder de menigte, want inderdaad men had nog -erger gevreesd. De Belgische, Fran sche, Engelsche, de Italiaansche afdeelin gen, het paviljoen der stad Parijs, het pa leis voor voedingsmiddelen -en Bruxelles Kermesse lagen in asCh of nog te laaien, maar men had gevreesd dat bij de heftig heid van -den wind ook de Internationale ga lerij, de Oostenrijksche, de Russische, Deen sche Noorsche, Japansche, Amerikaansche, Turksche -en Zwitsersdhe afdeelingen het zelfde lot zouden d-eelen. Maar gelukkig, door het krachtig optreden -der brandweer lieden werd dit tenminste voorkomen en leden bovengenoemde landen slechts kleine vuur- en geringe waterschade. De schade. Natuurlijk zijn het voorloopig nog maar ruwe schattingen maar wanneer men spreekt van een globale schade van vijfhonderd milli oen francs is dit cijfer, hoe enorm ook, zeker niet ver van de waarheid. In het hoofd gebouw ligt een collectie diamanten, zoo goed fells gesmolten, tusschen de ruines, een verzameling di-e veilig op tien milli oen franc mag getaxeerd worden. In de Turksche en P-erzisehe afdeeling zijn het hoofdzakelijk kostbare Smyrnatapijten en Ooste-ische kunstwerken die vernield zijn. In de Fransche mode-afdeeling was al leen de firma Paquin en Co uit Parijs voor anderhalf millioen verzekerd tegen brandschade voor haar prachtcollectie da mes-co-stuunis. Behalve Paquin waren er daar nog ongeveer dertig exposanten wier ar tikelen volkomen door het vuur vernietigd zijn. In de Engelsche afdeeling, -die on middelijk aan de Belgische grenst zijn groo te collecties kostbaar tapijtwerk -en broderie, honderden edelmetalen kunstvoorwerpen be nevens oud-kristal en porseleinwerk van on scihatbare waarde vermeld. Een niet te her stellen verlies heeft de Fransche afdeeling en met haar de Fransche Staat geleden' door de verbranding der kostbare middel eeuwsche Gobelins, afkomstig uit de oude paleizen van Lodewijk XIV -en zijn op volgers. Alleen de prachtige collectie schil dcrijen van oude Vlaamsche meesters, waar toe alle landen enkele stukken in bruikleen hadden gegeven het Rijksmuseum o.a. drie prachtige doeken van Anthonie van Dijck is behouden gebleven, hoofdzake lijk te danken aan de bijzondere zorgen die men aan deze collectie besteed heeft, door ze in een apart gebouw onder te brengen op grooten afstand van een an der gebouw gelegen. Ware het vuur in eene andere, dan de Belgische afdeeling" ontstaan, dan zou men het mogelijkIhebben kunnen meester worden of althans beperken tot -een gebouw, maar de Belgische afdeeling is ten eerste de groot ste zoodat het vuur all-erwege gretig voed sel vond en bovendien bevatte zij een be langrijke quantiteit aan chemicaliën en ont plofbare stoffen, die met donderend geweld uiteensprongen -en het vuur naar de ver ste hoeken van het hoofdgebouw hielpen verspreiden. Op het oog-enblik dat het vuur uitbrak waren er (rond honderdduizend bezoeker» op de terreinen aanwezig. Enkele berichten spraken reeds van 150 a 160000 maar deze schijnen overdreven te zijn evenzoogoed als de andere, te lage schattingen, die slechts van 70.000 perso nen spreken- Do-or het verbranden der -archieven en de rapporten der verschillende jury-leden zal het tevens onmogelijk zijn dezen keer medailles en diploma's uit te reiken, be halve voor de Duitsche -en Nederlandsche afdeeling waar men al lacht tot een nieu we beoordeeling kan overgaan- Het eene onheilspellende bericht volgt het ander in -de-zen komkommertijd. Ook Frankrijk is door een ramp getroffen, waarbij vele dooden te betreuren zijn- Ernstig spoorwegongeluk. Een pleiziertrein van Bordeaux naar Ro- yanr eed op -een goederentrein met een snel heid van 60 k.m. per uur. De trein be vatte 1100 reizigers. Bij de jramp zijn 37 personen gedood en 55 gewond. De goederentrein, die het ongeluk ver oo-rzaakte raasde, zonder op eenig- o-nvei ligs ignaal te letten, van de tegenoverge stelde richting het station in en de bot sing was onvermijdelijk. De locomotief -en de zes volgende wagens van den extra- trein werden omgeworpen of in elkaar gedrukt, terwijl de leege goederenwagens weinig schade leden. De machinist kwam onder zijn locomotief te liggen ienwerd eerst na een arbeid van 6 uur bevrijd, wel met ernstige kneuzingen doch nog niet bepaald levensgevaarlijk gewond. Het ergst waren de beide -eerste wagens getroffen. De jonge meisjes uit d-en -eersten waggo-n werden bijna allen op slag gedood, terwijl in de tweede waggon, waarin zich talrijke sport lui bevonden, die de wedrennen te Roya'n wilden bezoeken ook vele slachtoffers vie len. De machinist van den goederentrein, Pa pillon, is als een der slachtoffers herkend, zoo-dat wel niet met zekerheid zal kunnen uitgemaakt worden bij wi-en de schuld van het ongeluk gelegen heeft. De machinist van den anderen trein verklaart nu natuurlijk dat zijn signalen veilig stonden en de andere door de onveilige gereden is. Dat schijnt bovendien waar te zijn, daar het door vel schillende passagiers bevestigd is. Leedbetuiging. De Duitsche keizer zond president Fail lières een telegram van leedbetuiging naar aanleiding van het spoorwegongeluk te Sau. jon, Faillières antwoordde -door -een telegram van dankbetuiging- Beweging onder het Fransche spoor wegpersoneel. In Tours hebben Zondag 2000 spoor wegbeambten en arbeiders een vergadering gehouden en -een motie aangenomen, waarin zij de algemeene staking verheerlijkten en de belofte werd afgelegd; dat zij allen op het eerste teeken 't werk zullen neerleggen. Onder liet zingen van de „Internationale" trokken de strijdlustigen de stad door. De overstroomingen In Japan. Volgens cfficieel-e opgave is het aantal slachtoffers tengevolge der jongste overstroo mingeii 1112 aan verdronken en vermis te menschen, 3953 huizen zijn weggespoeld terwijl duizenden dakloos zijn en ten koste der openbare liefdadigheid komen. RUSLAND. De Joden krijgen 't in Rusland nog niets beter. Wij kennen 't anti-papisme. Ginds leeft het anti-semitisme. Ziehier een sterk sp_rek-end staaltje: Niettegenstaande pest en cholera nog steeds i n Odessa woeden, heeft de stakfecom mandant bevel gegeven tot sluiting van -het door den beroemden Pirogof gestich te stedelijke ziekenhuis en wel op grond dat het meerendeel der in deze- inrichting werkzame geneesheeren, tot den Israëlieti schen godsdienst behooren- De Joden pichijnen dus nog erger te zijn dan pest -en cholera. Ja ze kunnen 't er raar doen in Ru3 land Gestraft. Naar wij vernamen, is aan eenige miliciens, die te Amsterdam voor herhalingsoefeningen onder dienst waren, als straf opgelegd enkele dagen langer te blijven, omdat zij -eene anti-militaire ver gadering hadden bijgewoond. B on d v. R. K. G em e -e n t era-ads 1 eden De R. K. Kiesvereeniging „Redht voor Allen"t e Arnihem, hield dezer dagen een vergadering, waar o.m, zou worden bespro ken de oprichting van een bond van R. K. gemeenteraadsleden. Mr. J. R. H. Schaik gaf een uiteenzetting van het voorstel van het bestuur. Na uitvoerige besprekingen werd daar op zonder hoofdelijke stemming: het vol gende voorstel van het bestuur aangeno men: Haar te machtigen oproepingen te rich ten tot alle Kiesvereenigingen in Nederland en -haar uit te noodigen tot een vergade ring', welke zal gehouden worden te Arn •hem en waarvan Arnhem de leiding zal hebben, waarop dan 5 I-eden zullen gekozen worden om een R. K. Gemeenteprogtram; samen te stellen, Op deze vergadering zul len alle R. K. Gemeenteraadsleden toegang htbben. Nieuwe uniform -e n. Naar gemeld werd, wordt er een proef genomen met een nieuwe uniform bij de mitrailleur-afdee ling. Naar aanleiding daarvan deelt men aan het Centrum" mede, dat die proef niet alleen bij de mitrailleurafdeeling, doch bo vendien ook bij de compagnieën wiel-rij ders wordt genomen, waartoe evenals bij de mitrailleurafdeeling de eene helft is ge kleed in grijsblauw -en de andere helft in groen laken, en dat zeer waarschijnlijk wel de voorkeur zal gegeven worden aan de groene kleeding, daar -deze behalve dat ze- wat netheid, betreft alreeds te verkiezen is boven de grijze, nog de eigenschap heeft dat ze zich in veld en bosch niet tegen de omgeving afteekent. De N e d-e rl andsche afdeelin g;-ge spaard. De commissaris generaal der Ne derlandsehe afdeeling van de Brusselsche tentoonstelling, d-e -heer Van Asch van Wijck, zond 'liet volgende telegram aan -de Re geering: Bij den verschrikkelijken brand die de tentoonstelling deels verwoest heeft zijn, Gode zij dank, de Nederlandsche ge bouwen geheel gespaard; zelfs is er geen waterschade. KATHOLIEKE SOCIALE WEEK. Opening. Zondagavond werd in het ge bouw van de St. Josephsgesellen-vereeniging te Amaterdam de vjjfde Kath. Sociale week geopend door den voorsitter Jhr. Mr. Oh, Knys de Beerenbronck. Spr. riep den aanwealgen, waartoe be* hoorde pater Bellnt, de leider der Katholieke sociale beweging in Frankrijk, den Ohriste- 1 fjken groet: >Qeloofd xQ Jeaue OhrIatn*< toe. Onder applaus der vergadering las hQ de telegrammen voor, die aan Z. H. den Pans, H. M. de Koningin en Mgr. Gallier, blasohop van Haarlem, waren gesonden. Pater F. Hendricbs S. J. opende de rjj der sprekers voor de sociale week met het onderwerp: De Kerk en de aoolatle kwestie. In sfjne rede schetste hij de groote figuur van Mgr. von Ketteler, bisschop- van Mains, die door den booien daad van de Prnlslachs regeering, n.l. het in den kerker werpen van den bisschop van Kenlen tengevolge van den strijd over de gemengde huwelijken, slch aansloot bfl v. Gdrris e. e., priestsr werd en s(jn krachten aan de Kerk wijdde. Spr. volgde ijn rede aan de band ven diens 8 geschriften. Het eerste geschrift was gericht tegen Fr. Lasalle, een der vadert ven het socialisme. Hierop volgde een referaat over de bescher ming der vrouw, der arbeiders en 'der ge-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1