K. Ka.tli. Nieuws- en Advertentieblad voor Xffoord-Hollancl. ES s No. 2555 S. „De Tijdgeest." No. 69. 900.-. R. Sept. as J. ant Coneert. Woensdag 31 Augustus 1910. 4"® Jaargang Heeren- CMAN. JeTooveresvanAstaroht Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Breedstraat. I FEUILLETON, i tabak uit j van Firma te Joure rafisch verzonden. rm. Plas,Alfemaar. rm. Plas, Altan*ar- :iv. ADVERTENTIËNt -KMAAR, in Kempen! BUITENLAND. BINNENLAND. U-U*'- Goud en Zilversmid. on, verkoopen, ruilen, tazeeren GEEN es dan bij den werk. Ir directies, en bron van inkomsten Igste speculatie op de li de massa. zullen wij katholieken eeren o dikwijls ten onrechte ordt overheerscht door geval, wanneer „men" seuren, meent ons maar kslag te kunnen geven, niet steeds met ons hebben toch de macht en we die dan gebrui kei katholiek geduren :n bezocht waar dit z.g. 'ordt, dan zou den ar ran een volgende gele weer voor het voetlicht i pende kaarten 60 et- —o— Stofvrij- '.en. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRUS [60 et- per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers ran de courant3 oent. Van het Zondagsblad5 oent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUBEAUBreedutraat 12, tegenover de B. E. Berk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. Van 15 regels i 80 Elke regel meerS Reclames per regel 15 Kleine advertenties ran 130 woorden, bij voornitbet. 25 eeai DE EEEE H SPANJE. Voor dat arme Spaansche volk deed [of doet die roomsche kerk toch ook [maar niets, zeggen de anti-cleriealen, die Canajelas zoo gaarne een succes hollen rol toewenschen- 't Volgende [staatje bewijst dat de kerk in Spanje I niet achtergebleven is bij de algemeene tfeiale beweging. Afgezien van den socialen arbeid [door kloosterlingen verricht, telt men |in Spanje nog 225 christelijk-sociale [vereenigingen, 46 arbeiderspatronaten, landbouw vereenigingen onder lei Iditig van de geestelijkheid, 297 banken [voor landbouwcrediet en drie groote Kredietbanken, 95 beroepsvereenigingen, [33 verbruiksvereenigingen, 29 spaar [token, 92 vereenigingen van onder ging hulpbetoon, 33 diocesane vereeni- 3n, 64 katholieke dagbladen, waar- [van 17 in de loop van het vorig jaar [werden opgericht. Deze aanvankelijk [sporadisch verschenen stichtingen heeft r Gregorio Aguirre, de kardiaaal- [aartsbisschop van Toledo, tot één groot iet te zamen gebracht en onder de siding van de bisschoppen gesteld. „Het tijdschrift „Paz Social" leidt leze beweging, die bewijst over welk groot organiseerend talent de Roomsche ik nog steeds beschikt, en hoe zij sociale stroomingen van onzen tijd door hare molens weet te leiden. Er wordt dus nogal wat werk ver richt behalve door de „luie monikken' [ook nog door „de pastoors." Met dezen staat van zaken voor [oogen begrijpt men dat Canajelas in de kerk nog zoo'n gemakkelijken partner |niet heeft. Dat zal hem nog wel blijken. V. NOOIT GOED. Er was een tijd, dat bij een kloos terling het qualificatief lui paste, meer „een luie monnik" was evengoed |een pleonasme als een witte schimmel. Een monnik was nu eenmaal persé [lui en vadsig. Ook nu kan men in ra spoorwegcoupé reizigers, wanneer een kerk met klooster voorbijsporen, net een zeker dédain hooren zeggen I,Wat doen die menschen daar nu [eigenlijk." De kloosterlingen waren wus lui en vadsig, teerden als parasie ten op den zak der goedgeloovige en foedgeefsche burgerij. Alevel de bord es zijn verhangen. Er wordt nu uit ra ander vaatje getapt. Opeens zijn ie monniken en kloosterzusters niet p meer, ze werken nu veel te hard. sen. ff pSCHlEDKUNDIO verhaal uit het midden der derde eeuw, door E. S. VAN LUIK. IX- gces-eling geschiedde met dunne ijze pn roeden waardoor Wet lichaam spoedig |an het hoofd tot de voeten slechts ééne Jonde was. Daarna beval de landvoogd, len Martelaar kokende olie en pek over p1 lichaam te gieten; vervolgens werden Tandende fakkels tegen zijne zijde gehou Pen, om hem een woord van toestemming te plokken. iDnmenschelijke rechter, zoon des dui fs, weet gij niet, naam van Jesus doet rr- trgaan, nooit zullen dwing-en mijnen P' 'c verloochenen Want Zijne goedheid Pndersteunt en versterkt mij; van uit den [femel ontvang ik de kracht om u te we trsfaan." [„Krengt kalk, az.ijn en mosterd, en stopt 'n den mond, opdat hij opho-ude P goden te lasteren", brulde de woeden- V landvoogd, die al spoedig een nieuw fu' gaf, dat Quintiuis, naar Rome zou B^gevoerd worden. Met zware ketenen gebonden, werd hij or eene wacht soldaten omringd, en zoo 'g de lange reis aan. Op hun tocht kwa F" ?'i in eene stad, te. dien tijde Vero fn "orum genoemd, alwaar zij eenen bo enden, die hun meldde, dat zij aldaar Veel te hard naar den zin der anti- clericale heeren, die vroeger de eersten waren om te roepen, dat de monniken lui en vadsig waren. Wie het weten wil kan het lezen bij den wereldge schiedschrijver Frans Netscher een man die de papen blieft als de ratteneter in de oude tooverlantaarn van onzen jeugd vriend Okhuyzen. In zijne jongste aflevering der „IIol- landsche Revue" wijdt bij breedt uit over de concurrentie van de Spaansche kloosters etc. Het bekende liedje. Vroeger hebben de-anticlericalen altijd beweerd dat de monnik lui en vadsig was, nu moet erkend worden, dat de monnik hard werkt, geen loon bntvangt, maar slechts een armzalig maal, zegt Netscher, en nu roepen de anti clericalen weer even hard, ach en wee. 't Is ook nooit goed. 't Eenige dat de monniken nu eens geheel naar den zin der anti-clericale heeren zouden kunnen doen, dat is zoo spoedig mogelijk verdwenen. Maar zoover is het nog niet. Ze maken er geen haast mee. Een ding is er, dat met enkele andere bij de nabeschouwing der jongste So ciale Week in aanmerking komt, n.l. de superioriteit onzer Sociale Voor mannen. Wat heeft men geglunderd en ge gnuifd, toen de Roomsche kranten ver leden jaar eenige, en gerechte klachten uitten over de mindere bevoegdheid van de „leeraren' die als zoodanig ook moesten optreden bij dezen cursus van sociaal werk. 't Is dan toch niet zooveel bizonders aan den Roomschen krant, zoo gloriede bet socialistische hoofdorgaan 1 Eilieve, daar waren dit jaar alweer nieuwe mannen die onderwezen en die met de onbetwist bevoegden van vroeger dan toch een heel leger vormen... Durft „Het Volknóg eens de com petentie onzer Roomsche sociale voor mannen betwisten? O neen! 't Socialistische blad spreekt nu van „slappe groc". Natuurlijk... de sterke groc, die be dwelmt, de gepeperde kost, dat alles is monopolie der socialisten zouden verblijven, totdat de landvoogd, zelf zou komen. Den volgenden dag kwam deze aan en zoodra hij Quintius voor hem zag verschij nen, zeide hij hem op vleienden toon: „Mijn broeder Quintius, gij ziet welk een geduld ik jegens u gebruik; draag aan Ju piter en Appollo eene offerande op en ik zal u ,vrij laten, ja, u tot bestuurder dezer stad doen aanstellen." „Heer, landvoogd, verscheidene kee reu 'heb ik dit reeds geweigerden thans zeg ik u voor Me laatste maal, dat ik aan uwe goden geen offerande zal opdragen, omdat ik zeker weet dat het duivelen zijn." Ziende dat het onmogelijk was zijne standvastigheid te overwinnen, veroordeel de hem de rechter, dat hij. buiten de stad gevoerd en daar onthoofd zou worden. Quintius werd alsdan door vele soldaten buiten de stad gevoerd, waarbij ontelbare heidenen en Christenen tegenwoordig wa ren. Zoodra hij op de plaats gekomen was waar het vonnis moest voltrokken worden, smeekte hij den beul nog een weinig te mogen bidden, wat hem werd toegestaan. Staande en wiet oogen en handen ten he mei gericht, bad Quintius met luider stem: „Heere Jesus Christus, God van God Licht van licht, die zijt en die waart vóór de schepping der wereld, ik belijd U, ik geef U mijn hart, ik wensch U te zien. Ik heb uit liefde tot U, mijn lichaam laten pijnigen, en nu offer ik U mijne ziel. Ont vang, o Heer, mijnen geest en mijn le ven, (lat ik U voor alle eeuwigheid toewijd.',' Daarna zegde hij tot den beul: „Ik ben gereed, doe walt u bevolen is FRANKRIJK. Stakersdwingelandij Dezer dagen werd een zevental metse laars, die bezig waren een muur van een kasteel nabij Margency (in bet departe ment Seine-tet-Oise) te herstellen, over vallen door een troep stakers. Zij vlucht ten het park door naar de woning van den opzichter en verschansten zich daarin Terwijl idc vervolgers bezig waren met bijl slagen de deur in te hakken, schoot de be woner toe en verwondde met zijn jacht geweer twees takers, nadat verschillende hunner met revolvers hadden gevuurd. De opzichter heeft zijn beide tuinlieden nu ook met geweren gewapend, daar de stakers gedreigd hebben zich te zullen wre ken. Bij hun terugtocht vernielden zij eeni ge perken en tuingereedschappen. De gen darmeric stelt een onderzoek in. BELGIE. Sociale Week te Leuven. Gisteren is onder groote deelname de 'der de jaarlijksche sociale week te Leuven ge opend ingericht door den Belgischen Vo'ks bond en het Algemeen Secretariaat der Christelijke Beroepsvereenigingen' van Bel gië. Ongeveer 100 deelnemers waren aanwe zig. De 'bekende pater Rutten opende de verga deri'ng en hield daarop een rede over „De gedragslijn der Christen syndicaten tegen over de patroonsvereenigjng." Gisteravond sprak de gevierde jonge Vlaamsche volksvertegenwoordiger Frans v. Cauwelaert. Mgr. Mercier had zijn zegen voor de vergaderden gezonden. Brieven waren ingekomen van de bis schoppen van Gent en Brugge, evenals van staatsminister Beernaert. ENGELAND. Maandag hebben hevige stortregens cn stormen over West-Schotland gewoed, die overal groote schade veroorzaakten. Uit vele districten wordt geme'd, dat de oogsten door overstroomingen vernield zijn. Verschillende gedeelten van Glasgow staan onder water; in sommige straten heeft de vloed een hoogte van 4 voet bereikt. Uit enkele streken van Noord.Engeland komen dezelfde jobs-tijdingen. SPANJE. Zondag hebben de Katholieken op 170 plaatsen in Catalonie en andere provincies vergaderingen gehouden om te protestee ren tegen het optreden der Spaansche re geering Alles liep kalm en rustig af. Met één-en Slag werd zijn hoofd van den romp gescheiden. Ricciovarus zond een ambtenaar naar de plaats der onthoofding, met bevel hem het hoofd te brengen; in het geheim heeft hij het op een andere plaats in de rivier laten werpen, om het aan de eerbewijzing der Christenen te onttrekken. Ten tijde van Constantius, zoon van Con stantijn den Grooten leefde te Rome eene edele matrone, Eusebia genaamd, die zeer rijk was, maar sedert negen jaren het ge zicht verloren had. Zij bad dagelijks den Heer, dat Hij haar het gezicht zou weder geven. Op zekeren avond, dat zij weder om den Heer vurig had gebeden, was zij ingeslapen, en er verscheen haar een Engel die haar zeide: „Eusebia, uwe gebeden zijn verhoord, want zij waren aangenaam aan den Heer. Sta*op, ga naar Galljë, naar de stad, die „Augusta Veromanduortiip" wordt genoemd. Gij zult daar eene plaats vinden op den oever der Somme, waar de groote rijweg van Amiens naar Laon loopt. Zoek daar zorgvuldig in het water; gij zult er het lichaam van den heiligen Martelaar Quin tius vinden, dat reeds langen tijd onder het water bedolven ligt; zoodra het lichaam door uwe zorgen begraven is, zult gij het gezicht tcrugbeko-men." Euselia meende, dat zij een gewonen droom had gehad en sloeg er geen geloof aan; daarom was zij het ook spoedig ver geten. Doch eenige dagen daarna had zij het ook spoedig vergeten. Doch eenige da gen daarna had zij dezelfde openbaring, en nu dacht zij, dat die verschijning van God Tegftii 2 October zal een groote betooging georganiseerd worden. PORTUGAL. Het is moeilijk over den huidigen toe stand in Portugal wat naders mee te dee len. Berichten zijn e rniet veel eii spreken elkaar bovendien nog tegen. Een bewijs voor den troebelen toestand in Portugal in deze dagen is zeker wel dit, dat de regeering zich genoodzaakt ziet de soldaten, die thans hun di-enstplidht ver vullen, langer in aktieven dienst te hou den dan wettelijk voorgeschreven is. De regeering wil echter vermijden thans in dezen kritieken tijd de lichting 1910 op te laten komen, Idaar zij meent, Mat de jonge lo telingen in de hoofdstad en in het noor den des lands voor het oogenblik aan te sterke Tcpublikeinsche invloeden zouden blootgesteld worden. Verkiezingen in Portugal. Gisteren zijn in Portugal de verkiezingen begonnenzij Muren tot op 't -eind van deze maand. Tijdens Me verkiezingscampagne had den de (rnti-clericalen de mare verspreid, dat de Katholieken een revolutie voorbereid den. Met welk doel werd natuurlijk niet gezegd, want het kwam er slechts op aan om de Katholieken zwart te maken en zooveel mogelijk te belasteren. Zooals 't gewoonlijk in zulke gevallen gaat, profiteert de buitenstander van dezen strijd tusschen de anti-cleriealen en Katho Heken. Inderdaad, volgens de -eerste tele grammen, Mie wij over de verkiezingen ont vingen,, hebben de revolutionairen, de re publikeinen, in Lissabon. Oporto en Beja de meerderheid weten te behalen. Treurig! Tot nu toe hebben te Lissabon 10 repu blikeinen der meerderheid op de monarcha len behaald. Neerland ia. Hei orgaan van het „Al gemeen Nederlandsch Verhond" heet „Neer land ia"- En in het Algemeen Nederlandsch Ver bond zijn de Katholieken geenszins in de minderheid: tal van priesters, Katholieke journalisten, Katholieke autoriteiten zijn le den van 'het Verbond. Des te erger, des te ongenainer, des te stootender ook is daarom het feit, dat „Neerlandia" van Augustus, dezer dagen verschenen, onder de advertenties met groo te letters de aankondiging brengt der ver schijning van een boek, getiteld: „Waarom ik niet geloof", door„een gewezen Ka tholiek. Een sterke, duchtige aanbeveling van dit kwam. Zij maaktte zich reisvaardig en ver g-ez-eld van knechten en dienstmaagden ver trok zij naar Ciallië. Toen zij eindelijk ter plaatse, in haren droom aangeduid, gekomen was, vroeg zij aa ncenen grijsaard, Heraclius genaamd, waar de plaats Augusta Veromanduorum lag, waarop zij ten antwoord kreeg: „Hier dicht bij." „Volg mij slechts, ik zal u den weg toon-en." Op -een kwartier afstands stond Heraclius stil en zeide: „Hier is de plaats!" Eusebia knielde op den grond neder, be dankte God voor zijne verleende hulp, en smeekte Hem tevens, haar in te geven, wat zij doen moest om het lijk te vinden. „Heer God, almachtige Vader", bad zij, „ik bid U verhoor mij, arme zondares;laat mij het heilig* lichaam van uwen Marte laar Quintius vinden; voldoen aan mijn verlangen, gelijk Gij de godvruchtige be geerte van uwen dienares de H. Helena voldaan hebt met haar het ware kruis te laten •vinden. Doe ook zoo met mij, Heer laat mij het H. Lichaam vinden van uwen roemrijken Martelaar, die voor uwen Naam gedood is. Laat niet toe, dat ik van deze plaats wegga, -eer gij mijn verlangen vol daan hebt, tot lof -en glorie van uwen Naam." Gelijk een aardbeving in den regel aan gekondigd wordt door -een onderaardsch gerommel, zoo begon zich ook hier na dit kort gebed van Eusebia de grond te bewegenm-et een geweldigen aandrang bruiste het water omhoog -en wierp h^t lichaam des Martelaars aan de oppervlakte regenatengeschrift wordt in de advertentie mede afgedrukt! De publieke aanwijzing van dat ergerlijke feit zal, hopen wij, genoeg zijn om Me redac tie van „Neerlandia" en het hoofdbestuur van het A. N. Verbond ertoe te brengen te zorgen, dat de Administratie van het blad, zoo deze de advertenties bezorgt, wat nauwlettender toezie. Want het opnemen van zulke grove be leedigingen van Katholieken onder de ad vertenties zou het Alg. Ned. Verbond-zelf groote schade kunnen doen D e'k i nder en van dewed. De R ij k. De voogdijraad Amsterdam II heeft bij den Hoogen Raad cassatie aangevraagd v. het in Me afgeloopen week door het gerechts hof te Amsterdam uitgesproken vonnis in zake de voogdijquaesti-e der kinderen van de wed. De Rijk te Hilversum. (Hbl.) Een goed voor beeld. De Gemeen te Haarlem, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, zal weldra aan werkgevers en directies een goed voorbeeld geven. Een paar werklieden in de Gemeentelijke Lichtfa brieken hebben een middel aangegeven, waardoor 'n 't bedrijf een aardige bespa ring kon worden verkregen, die van blij venden aard zijn. B. en -W. willen nu jegens die werklieden van hun erkentelijkheid blijk geven en zij stellen d en Gemeenteraad voor beiden een flinke gratificatie toe te kennen. Bravo! To-ezicht op ^particuliere l-e v-ensv-er zek-erin gm a a ts chappij- en. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt: Naar men verneemt zal binnen niet al te langen lijd worden ingediend een wets ontwerpt ot het instellen van toezicht op particu'iere lever.s erz.keringrmatschappijen De Vereeniging yoor Levensverzekering heeft daartoe door de Regeering aangezocht, reeds eenigen tijd geleden een vooront werp saamge-stëld. Nationale Bond v. R. K. Sociale Propagandaclub s. Zondag 24 Aug. 11. vergaderde het bestuur van bovengenoem den bond in het gebouw der St. Jozefgezel len te Utrecht en Werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld: l-e voorz. A. C. v. Zijp Rotterdam, le secr. Joh. C. M. Burkunk Alkmaar, 2e Voorz. B. A. Teunissen, Arn hem, 2e secr. J. Stins, Enschede, le Pen ningm. C. M, C. v. Swiet, Den Haag, 2e Penn W. G. Klomp, Amersfoort. Besloten werd voorts otimiddelijk Bis schoppelijke en Koninklijke goedkeuring der statuten aan te vragen -en werd de eerst volgende leden vergadering bepaald in Ot tober. Omtrent de plaats van vergaderen Terzelfder tijd vertoonde zich ook diens hoofd op een grooten afstand; doch werd door den stroom in de nabijheid van het lidhaam gebracht. De dienstknechten van Eusebia sprongen in eene boot, haalden met godvrudhtigen eerbied het lichaam uit het water en brachten het aan den oever. God had het lichaam van zijnen diefiaar geheel en al voor bederf bewaard, en het wasemde een zeer aangenamen geur uit Verrukt van blijdschap, deed de blinde ma trone zich naar de plaats geleiden, om het heilig overschot des Martelaars aan te ra ken. Zij gaf bevel het in fijn lijnwaad te wikkelen en 'naar de stad te vervoeren om daar een sdhoon praalgraf te laten ma ken; de dienstboden wi'den het opnëmen, maar geeile mensdhelijke kracht was instaat het t-e bewegen, of op te lichten. Eusebia begreep, dat de H. Martelaar- wilde, dat zijne overbtijselen daar begaven werden. Op die plaats werd dan ook een schoon monument opgericht, waarin de hei lige overblijfselen met groote plechtigheid werden bijgezet. Onmiddellijk nadat !het graf gesloten was, Eusebia het gezicht w-eder. Talrijke ande re wonderen en vooral genezingen geschied den bij het graf, zoodat de naam van Quintius, zoon van Zeno, in Gallic en an dere landen beroemd werd. De vinding zijner heilige overblijfselen geschiedde den 24 Juni, maar de feestdag vail den H. Martelaar is vastgesteld (*p 31 October. EINDE. V

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1