H>. IS a. t li. Nieuws- ei iLdvertentiefeladL voor ^oord-Holland. Gebouw tot iii den dood. 86 Zaterdag- 29 October 1910. 44e Jaargang Verschijnt; Woensdag en Zaterdag. Uit nummer bestaat uit 10 bladz Coöperatie voor den Middenstand, Een woord van waardeering aan Mgr. Konings. BUITENLAND. i"l einde. !!_j LAD ABONNEMENTSPRIJS ct. per 3 maanden franco huis; 90 et, met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Van het Zondagsblad5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUEBAUBreedstraat 12, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNi Tan 15 regels 80 Blke regel meer4 Reclames per regel 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij voornitbet. 25 ceit. Wegens den feestdag van Allerheiligen zal de courant Woensdag a.s. in plaats van 's middags i uur. s middags 4 uur verschijnen. In enkele buitengemeenten zal zij dus met een post later worden bezorgd, voor andere en voor de stad zal deze maatregel geen invloed hebben op den der bezorging. We lezen in de Gooische Post een artikel over„Coöperatie", dat werkelijk in de tegenwoordige tijdsomstandigheden van belang is om door de Alkmaarsche R. K Middenstanders gelezen te worden 11 dat wij daarom hieronder in extenso iten volgen De coöperatie krijgt vasten voet in Rilversum, onder eene bepaalde klasse der bevolking, onder de werklieden. Da melk-coöperatie wordt voorbereid, de brood coöperatie bestaat en bij de R. K. werklieden bloeit zij. De weke- jche omzet van de laatste is geste tot bijna f 1000,—, zij is daardoor geworden op een na de grootste bak kerij te Hilversum, in zeer korten tijd. De bloei dezer coöperatie, die door len middenstand, zeer verklaarbaar, niet vriendelijk wordt aangekeken, is tocb ook eene vingerwijzing. Elke stoffelijke zaak die bloeit, spoort ligener aard aan tot navolging. Dit zien wij in de overweldigende concurrentie op zoo overdieven wijze vaak toegepast door den handeldrijven- 1 en industrieelen middenstand, dat vraag opkomt, waarom ook niet hier Waarom coöpereert de middenstand lan ook niet, of nog niet Nu kan hij van zelf niet gaan coö pereeren op geheel dezelfde wijze als de werkmansstand, wiens leden onderling vrijer tegenover elkander staan. De middenstander staat meestal ferp tegenover zijn vakgenoot door a concurrentieof ülj kan zich nimmer Het was in den winter van bet jaar 1870. k de straten der oude vesting Metz loeide ijzige wind. In een kiein huisje zat de gentigjarige invalide Amert met zijn klein, ochter Colinette bij den haard. Colinette vas bij allen, die haar kenden, bemind, en verdiende dat, want zij was zeker het raafste e n liefste meisje der stad. Colinette genegenheid opgevat voor een onbe- Jidde;d jongeling, die zich op het oogenbiik nder de wapenen bevond. Haar broeder Robert, die ook in dienst ,'as en op dezen avond, eenjge oogenb.ik. bij zijn ouders was, zei in den loop van iet gesprek: „Ik ben blij, dat ik vannacht op wacht behoef te staan; je Frans -aaTentegen, die nauwelijks zijn zware ziek e boven is, staat daar nu op den wal op int" bij deze onverwadhte tijding werd Coi- jtfte zoo wit ais de muur. „Wat, moet trans bij deze moorddadige koude op wacht han. Kent men dan bij u geen medelijd- v"11' bracht zij er met moeite uit. Nadat haar broeder zich verwijderd had, -tte Coiinette zich peinzend aan de zijde 11 haar ingesiuimerden grootvader. Na •"igen tijd stond zij met vastberaden b ik P en zei tot haar moeder: „Ik ga Frans .lossen, want deze koude zal hem dooden b|ij den geheelen tijd daarbuiten mo.t herbrengen. Maak wat warms voor hem fear." „Kind, wat valt je in?" „Er is voor mij geen gevaar, want zijn is de eenzaamste en voordat de visi- -erende officier komt, is Frans weer te- Igr y> 'Hj legde den wijden soidatenmantel van raar grootvader over haar schouders, trok kraag zoo hoog mogelijk op en zette j svldatenmuts van haar broeder op. In vZe 'Needing onkenbaar, ging zij yoorzlch- vrij bewegen door familiebanden, relaties» hulp in verschillenden vorm, wederzijd sche begunstiging e.a. Ook de coöperatieve inkoop, waarop velen het oog gevestigd hebben, ont komt niet aan een „drawback." Menig eerlijk koopman vreest hier, door een sluweren coöperator in de lu ren te worden gelegd. Da coöperatie van eenen stand, in en tegen de belangensfeer van dien zelfden stand, schijnt vooralsnog niet gemakkelijk uitvoerbaar. De coöperatie van eenen stand echter, tegen den druk dien een hoogere stand hem oplegt, kan gaande werklieden hebben hare mogelijkheid hier bewezen en daarop deelien wij, waar wij spra ken van een vingerwijzing. Wanneer een middenstander geld be legt bij eene bankinstelling geniet hij eene lage rente Neemt hij geld op dan moet hij een hooge rente betalen. Maar in de meeste gevallen kan hij geen geld bekomen, zelfs niet als hij soliede is, en goede waarborgen kan geven. We bedoelen hier de z g. handelscre dieten, dien machtigen steun voor den groothandel. Men is dan „niet thuis" voor den middenstander. Waarom ontworstelt de middenstand zich hier niet aan den druk door het groot-kapitaal hem opgelegd. Of juister gezegd, waarom helpt hij zich zelf niet waar de groote bankinstellingen hem links laten liggen? De coöperatie is bier den van zelf aangewezen weg. Bijltje schryft in een zijner brieven aan de „Standaard" 0. a. het volgende: We hebben in onze historie van dat zich geven, van dien arbeid met geest drift, de heerlijkste uitkomsten gezien en nog zie ik met bijzonder welgeval len, hoe onder jongen en ouden op menig gebied de geestdrift nog niet gedood, de toewijding nog niet verluren is. tig door de nauwe straten naar den wal, waar Frans op wacht stond. Een zware soldatenstap naderde en de roep „Halt! werdaweerklonk. „Frans" fluisterde zij, terwijl zij hare vermomming eenigszins opende, om zich kenbaar te maken. „Om Gods wil, Colinette, zijt gij het?" vroeg hij. „Frans, gij zijt een kind des doods, als gij bij deze vrceselijke koude den geheelen tijd op post blijft!" „Onzin, lief kind. De hemel zegene ove rigens uwe trouwe bezorgdheid. Een sol daat moet zich aan hitte en koude gewen nen. Heb geen zorg, ga weer naar huis „Neen, niet ik ga naar huis, maar gij. Moeder heeft een k.eine verkwikking, voor u gereed gemaakt. Totdat gij terugkeert, neem ik de wacht over." „Wat valt je in? Ik mijn post in den steek laten? Nooit." „Daarvan is geen sprake. Gij zijt eenvou dig door mij afgelost." „Denk aan het gevaar, dat ons dreigt, als het aan den dag komt." „Gevaar is er alleen, wanneer gij daar blijft; want welke bescherming, verleent een bevroren grenadier aan de stad? Geef mij je geweer en spoed je naar huis!" drong Colinette a an. ,Een half uur is voldoende om je te verkwikken, en vroeger komt er geen ronde. Wees maar niet bang", voegde zij er bij, „de vei igheid der stad is aan de h anden barer dochters even goed toever trouwt a's die barer zonen!" Frans voelde dat Colinette de waarheid sprak; want een buitengewone versapping had reeds al zijn ledematen aangegrepen en zijn zinnen begonnen van minuut tot minuut te verdooven. Waren dat voorboden van den dood? Hij zag de noodzakelijkheid in, Colinette's raad te volgen. Groote vreugde vervulde haar hart, toen zij haar edel doel bereikt zag. Zij hulde zidh dieper in haar mantel en ging in militair tempo op en neer. Als edht soldatenkind was zij met het hanteeren der wapenen en met de wachtwoorden yolkomen vertrouwd. Aan Zulk een man van geestdrift en toe wijding heeft in Amsterdam zijn werk neergelegd en al behoort hij niet tot mijn kring, ik wil iets van hem zeggen. Ik bedoel Mgr. Kouings, de geestelijke adviseur van den R K. Volksbond in de Hoofdstad. Over .geestelijke advi seurs worden wel eens minachtend de schouders opgehaaldt wordt voor gesteld alsof de arbeiders door hen aan den leiband worden gehouden en geheel afhankelijk blijven. Doch er is geen maller bewering Waut de socialisten, die dan zoo op de „geestelijke adviseurs" afgaven, be zitten zeiven een goede portie van zul ke adviseurs. Wat doen de kopstukken van de partij dagelijks anders dan geestelijk adviseeren. Als de revolutie maar eerst in de hoofien en in de har ten zit, komt ze van zelf wel naar buitenhet gebeurt dan zelfs wel eens dat op een critiek oogenbiik een van de geestelijke adviseurs zijn hoofd ver liest en met angst vraagtWat nu Dun houdt natuurlijk het geven van geestelijke adviezen op en komt de praktijk aan 't woord, die altijd een weinig gevaarlijk is. Er is heelemaal geen reden om op geestelijke adviseurs laag neer te zieD, integendeel, ze dienen gewaardeerd; en wie net voorrecht had wel eens in aan raking te komen met Mgr. Konings, vond een van die uitnemende mannnen, die, volkomen op de hoogte van hun taak, zich met groote liefde en toewijding g .ven. Uit den aard dor zaak kom ik weinig met Roomsche geestelijken in aanraking, maar Mgr. Konings heb ik wel een paar malen ontmoet, en ik weet wat groote en goede kracht er van zijn sociaal en politiek optreden uitging. Hij zelf was niet alleen een bezield en geharnasd strijder maar hij verstond óók de kunst om zijn bezieling in anderen over te storten. In den politieken strijd trad bij gaarne op. Onze vrienden in district "VIII weten er alles van hoe hij met vuur en geest drift kon arbeiden. En nu gaat deze grijsaard onze stad verlaten. De rust misgunt hem zeker vankelijk beschouwde zij de zaak als grap; later 'echter, als zij zoo eenzaam op den door de maan beschenen wal stond, kwa men haar alle mogelijke ongevallen voor den geest, die haar konden overkomen. Aan gene zijde van de Moezel stonden de Duitsche voorposten. Hoe, a's Frans te huis ziek werd en voor de aflossing niet terugkeerde? wat dan? Dan was hij dien zij het leven wilde redden, onverbidde lijk verloren. Het uur der aflossing sloeg. Het was hoog tijd. Nu werden er in de s'i te van den nacht voetstappen hoorbaar. Nog een oogenbiik en aan het einde van den wal dook een schaduw op. De schaduw kwam langzaam nader. Nu bleef zij een oogenbiik staan. Eens klaps g linsterde dn den maneschijn een blan ke degen, aan welks spits een zwarte doek fladderde. Wat is dat? Dat is Frans niet? Wat nu Redding zoekend zag zij naar alle kanten rond. Er was niemand te zien. Toch! Daar aan gene zijde van den Moezel doken eveneens schaduwen op den besneeuwden en door de maan beschenen grond op. Wat te doen? Hande.en? zoo klonk het in haar binnenste, en de aangeboren so.da- tenmoed o ntwaakte. Onbevreesd naderde zij de verdachte schaduw en riep op voorge schreven afstand: „Werda?" De schaduw bleef stom en onbeweeglijk. Nogmaals riep zij. Daar ijlde de schaduw op haar toe en riep haar met ruwe stem toe: „Zoo, zijt gij het, Colinette, G'oed, dat ik je nog tref. Nu zal ik mij naar hartelust! aan je wreken voor de laatste kennis. Wacht duifje, je laatste uur heeft gesla gen." Flet was luitenant Kellert, haar doodsvij and. Bij de laatste kermis had zij zijn onbeschaamdheid zoo bes ist afgewezen, dat hij met schande moest aftrekken. Dats'echts koene vastberadenheid haar kon redden, stond h aar duidelijk voor oogen. De op het s neeuwveld naderende schaduwen duid den op een opzettelijk verraad van den of ficier. Nogmaals gebood zij hem halt. Daar, niemand; voor het herstel zijner ge zondheid koester ik de beste wenschen; vooral de Roomsche arbeiders zullen hem missen; de Amsterdammers in 't algemeen raken een medeburger kwijt, die populair was onder hen. Moge, en dat vooral onder ons, de geestdrift levendig blijven, Er is in deze groote stad zoo verbazend veelte doenen zonder hartelijke toewijding, zonder blijmoedig ons geven aan Hem, die ons tot den arbeid roept, zou er weinig van ons werk terecht komen. De ramp in Italië. Vluchtelingen, te Rome uit Napels aan gekomen, verha'en dat eene waterhoos en eene overgroote massa slijk over Casamj? ciola zijn neergekomen. Niettegenstaande den hevigen regen, vlucht en de inwoners op de idaken, waar zij lange uren moesten blijven, en getuigen waren van het werk van verwoesting. Straten en p'einen liggen vol rotsblokken van den berg. Sommige zijn tot 70 kub. meter groot. De badin richting is vernield. Op het eiland Ischia is het getal slacht offers nogal beperkt, terwijl men in het district van Amalfi nog het aantal dooden niet kent. Volgens de bladen heeft de cycloon 50 gebouwen vernield te Cetara. De stationschef van Victri werd door den bliksem gedood, terwijl hij om hulp seinde De Tribuna zegt dat heV schouwspel vreeselijk is te Cetara, waar de kronkelen de straatjes overweldigend zijn door een laag s lijk van verscheidene meters dikte, waaruit verminkte lijken opsteken. Het blad betreurt de onverschilligheid! der bewoners, sterke mannen, die weigeren aan de reddingswerken te helpen. De solda ten daarentegen deden hun best en red den de menschen met gevaar voor hun eigen leven. Zelfs krachtige jonge mannen wei gerden de soldaten te helpen. Blijkbaar was dit gevolg van den ontzettenden schrik. Men pïees daarentegen de soldaten die wonderen verrichtten. Een korporaal wierp zich bijvoorbeeld in den stroom om een kind te r edden en brak daarbij een arm. Toch gaf hij het niet op, in de branding op hetzelfde oogenbiik dat Kellert zich op haar wilde storten, knalde een schot de luitenant wentelde in zijn bloed. Ginds oph et sneeuwveld maakten de schaduwen haastig rechtsomkeert en ook zij was in een oogenbiik omringd van soldaten, die op het alarmschot in allerijl kwamen toe- loopen. Een meisje op wacht! Colinette Daar de reutelende officier met den ontbloo ten degen, aan welks spits nog de verrader lijke vlag bevestigd was, en daarover de Moezel de vluchtende vijand. Waarlijk, een raadselachtig tooneelWat was er ge beurd? Colinette werd naar het wachtlokaal ge bracht, waar zij onmiddelijk een streng verhoor moest onedergaan. Openhartig deel de zij de geheele zaak mede. De onder zoekende officier liet haar gaan met de woorden „Voor Frankrijk dochters bestaat er geen krijgswet! Gij hebt zeker uw plicht op prijzenswaardige wijze vervuild, maar uw verloofde komt voor den krijgsraad." Men zocht onmiddellijk naar Frans en vond h em, overeenkomstig haar verk'aring, in haar ouderlijk huis, doch meer dood dan levend. De gevreesde bewusteloos heid was ingetreden, nadat hij nauwelijks een voet over den drempel gezet had. Hij werd naar het hospitaal gebracht, endaar verliepen eenige dagen, voor hij weer tot bezinning kwam. Onder de papieren van den getroffen offi cier vond men de stellige bewijzen van ver raad. Een bijzonder licht wierp op zijn ka rakter het bewezen feit, dat hij in lage wraakzucht Frans in zijn verraad trachtte te verkwikken, door tot de uitvoering van zijn boosaardig p'an juist dien post uit te kiezen. Toen Frans hersteld was, kwam hij voor den krijgsraad en werd ter dood ver oordeeld. Toen Colinette vernam, dat alle hoop verijdeld was, ging zij den veroordeelde be zoeken. Bij het afscheid hing zij hem een gewijde medalje om, kuste hem op het voorhoofd, schudde hem hartelijk beide handen, terwijl en hield het kind vast met den gezonden arm, zoodat beiden gered konden worden. Da hoofdoorzaak van de ramp, die de provincie SaternO' geteisterd heeft, is, naar uit Rome aan de Lokal Anzeiger wordt geseind, gelegen in het feit, dat de steil uit zee oprijzende bergen onbe- plant zijn en vol losse steenen liggen. Waar het maar eenigszins mogelijk was, hebben de boeren tegen de rotswanden aan terrassen aangelegd, deze met aarde op gevuld en daarvan de prachtige tuinen voor allerlei zuidvruchten gemaakt. De wolk breuken hebben nu de bergbeken geweldig doen zwellen en deze hebben terrassen met tuinen en al meegevoerd. Er zijn groote modderstroomen gevormd, die de plaatsen langs de golf van Salerno bereikt en ver schrikking, dood en verwoesting verspreid den. En wat de modderstroom heeft heel gelaten, heeft de cycloon vernield, die de daken van de huizen afrukte, muren om verwierp en groote rotsblokken van de berg toppen naar beneden deed rollen. Zoo. hebben overstrooming, modder, cy cloon en de razend opgezweepte zee, die den straatweg Salerno-Amalji op verschillen de punten vernield heeft samengewerkt om de vernieling te bewerkstelligen en alle verbindingen van wegen, telegraaf of tele- phoon zijn vernield. Uit alle berichten blijkt, dat het kleine plaatsje Cetara het zwaarst getroffen is. Cetara ligt aan den voet van de Monte Avocata en de Monte del Com posanto. Tegen de Monte Avocata liggen ongeveer 43 huizen van twee verdiepingen, die met de kerk van de Santa Maria della Grazia zijn weggespoeld. Uit die puinhoopen komt vreeselijk gekerm en geroep van ge wonden. Dc Vesuvius is kalm. Er vloeien geen Lavastroomen meer. De meeste straten zijn vrij gemaakt. Het tramverkeer is hersteld. De rust keert terug. Vluchtelingen uit Cacamiccjola verhalen ontzettende bijzonderheden over de ramp. Volgens hen is San Antonio van de aarde verdwenen. Van den Epimeo berg maakten zidh enor me rotsblokken los, die a's lawines in het dal rolden. Een blok van zeventig kubieke zij met een van tranen half verstikte stem tot hem zeide: „Frans, sterf standvastig) als katholiek en als soldaat! Hierboven) in den hemel zien wij elkander weer 1 Tot aan mijn laatsten ademtocht zal ik voor je bidden Colinette was op den dag der terecht stelling uit Metz verdwenen. Zij had zich gewijd aan de verpleging der op het slag veld gewonde soldaten en zij werd door haar zachtheid en deugd door de Zusters van liefde als haar gelijke behandeld. Na de overgave van Sedan trok dit meis je met de Zusters van Liefde naar Parijs, waar ze in een hospitaal dezelfde bewonde renswaardige werkzaamheid ten toon spreid de. Als na dc geweldige uitvallen der Pa- rijzer bezetting de ambulansen haar ge vaarlijken dienst verrichten was dit meisje er bij. Bij zulk een expeditie werd zij ge vaarlijk gewond. In het hospitaal gebracht weid zij aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Een jong Fransch soldaat, die dicht in hare nabijheid lag, beschouw de haar bij die gelegenheid langen tijd scherp. Toen de geneesheeren weg waren, snelde hij naar hare legerstede met den uitroep; „ColinetteColinette!" De stervende sloeg hare oogen op en sprak zacht; „Robert! Robert! Lieve broe der Ik ga naar Frans I Groet vader en moe der!" Nog een lichte ademhaling en Coli nette was in den hemel. Nadat de vrede gesloten was, keerde Ro bert, die Weer geheel hersteld was naar huis terug en bracht zijn verheugden en verbaasden ouders niet slechts de tijding van den heldhaftigen dood hunner dochter, doch ook haar gebeente. Onder deelneming der geheele bevolking werden de overblijfse len van Frans en Colinette, van bruid en bruidegom, op het kerkhof in een gemeen schappelijk graf begraven. Van verblindend wit marmer verheft zich boven hun graf een Moedergodsbeeld. Op het voetstuk van den grafsteen prijken in gouden letters de eenvoudige woorden „Getrouw tot in den dood."

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1