Ta SI». Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. fedilletom" Woensdag 2 November 1910. 4"* Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Allerzielen. Van het Zondagsblad5 cent. Allerzielen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. PLAATSELIJK NIEUWS. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 et. per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in bet begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 eent. Uitgave van da Naaml. Vennootschap „Ona Blad". BUBBAU: Breedstraat 12, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNi Van 15 regela 80 Elke regel meer Reclames per regel i 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 eent. Ik ben zoo eenzaam stil gegaan Langs vroeger min betreden paan: Zoo droef zag mij de treurwilg aan, En 'k schreide. 'k Ging langzaam voort, het hoofd [omlaagj Geen takje ontrukte ik aan de baag, j Ik sprak geen groet noch hoorde een i [vraag, Maar schreide. Zoo kwam ik aan de zwarte poort De dooden rusten zachtkens voort In rust door menschen niet gestoord: Ik schreide. Want ginds langs deze tomben af Zag ik een nieuw—ach, te oud een graf, Waar rust wie God mij dierbaarst gaf... En 'k schreide. „Hier wacht op de verrijzenis „Het lichaam van..." Mijn moeder is Begraven hier. Wat droefenis Ik schreide. Daar zonk ik op den grafzerk neer En las,De ziel zij bij den Heer Ik las het eens, ik las het weer En—hoopte Met droef zag 'k op naar 't groote kruis: 't Wees mij haar weg naar 't Vaderhuis, 'k Hoorde Eng'lenwiekin't windgesuis, En 'k hoopte. 'k Ben eenzaam, stil teruggegaan Langs'nu zoo vaak betreden paan; Al zag mij droef de treurwilg aan. Ik hoopte. GEMENGDE HUWELIJKEN Wij lazen in het anti.rev. Friesch Dagblad, De bisschop van Haarlem verlangt, dat in [de statuten der op te richten R. ,K; Middenstandsorganisaties in zijn diocees worde bepaa'.'d, dat allen, die een „gemeng de verkeering" aangaan, als lid der orga nisatie moeten wonden geroyeerd. In de practijk komt dit neer (op een maatregel tegen een aanstaand „gemengd huwelijk" tusschen Roomschen en vrijzin nig-protestanten. Want 't komt zeer zeiden voor, dat een orthodox protestant met een Roomsch meis je trouwt, of omgekeerd. Den maatregel zelf bespreken wie niet. Doch er zit leering in. Deze, dat men ook van Roomsche zijde inziet, hoe de moderniseering van het vo'k door zulke huwelijken met vrijzinnigen wordt in de hand gewerkt. Gods Woord is er tegen. Laten ook wij niet wijzer willen zijn, dan dat Woord ons leert! door FJ5L1X NABOB, «cbryver van Mydsrinm Crnei*. 1) Witte rijm bedekte het aardrijk en een scherpe wind dreef zijn luimig spel met de afgevallen, dorre bladeren. De hooge lin- deboomen tegen den muur van het kerkhof staken hunne kale takken naar den hemel omhoog en van de zacht heen en weer wiegende twijgen vielen de laatste blade ren af. Grauwe spinnewebben hingen in de hagen en er lagen glinsterende druppels daarop als op ©en sluier, het was alsof da scheiende herfst zijn laatste tranen er- °P geschreid had. Uit het nevelig waas, dat het dal om hulde, steeg de zon zegepralend omhoog als een vurige bal, welke op de rookende kammen der heuvelen lag en zijn stra lend goud over het aardrijk uitgoot. Het was Allerzielen! Op, den Godsakker, welke rustig lag u t. gespreid aan den voet van een heuvel, die bekroond werd door donkere dennen met hunnen altijd groenen bladerdos, sta ken eenvoudige kruisen omhoog, waarvan de regen de opschriften had uitgewisclit, en pronkend [ei lijkgesteenten met gouden letteren. Maar (de natuur had in één enkelen nacht vereffend, wat de menschen in hun leven yolgens rang en stand had gescheiden; op Tien d W e t. Tot leden van de commissie van beroep in het 5e Tienddistrict, omvat tende liet rechtsgebied der Rechtbanken te Alkmaar, Amsterdam, Haarlem en 's-Gra- venhage, zijn benoemd: door de Tiendcom missie de heer K. Breebaart Jzn. te Win kel; door Gedep. Staten van Zuid-Holland de heer H. Ie Coultre te Bodegraven; door de Arromd.-Rechtbank te 's-Graven- hagje de heer Mr. A. Ferf aldaar. Tot hunne plaatsvervangers zijn benoemd de heieren J. M. Vas Visser te Voorburg, Mr. C. S. van Dobben de Bruyn te Ha- zerswoudie en S. J, van den Biergh te 's Gravenhage. Militaire v er p 1 e gj i ng. Minister Talmal 'heeft het volgende rondschrijven ver zonden aan deelnemers van verbandcursus- sen. „Ik breng onder uwe aandacht, dat er voor u, nu gij een cursus in verbandleer; hebt gevolgd, gelegenheid bestaat om ge plaatst te worden op eene aan het de partement van oorlog; gehouden lijst van personen, die zich beschikbaar stellen om in tijd van oorlog behulpzaam te zijn bij de militaire verpleging. Door het doen op nemen van uw naam op deze lijst zult gij u voor die toekofnst tot niets verbinden, doch uw kansen vermeerderen op béstaans middelen in oorlogstijd, doordat gij mis schien bij het legerbestuur of 'bij het Ned. Roede Kruis in dienst zult kunnen treden. Uw bereidverklaring zal slechts leiden tot aanteekening van uw naam en tot het in winnen van enkele inlichtingen. Bij. oor logsgevaar zullen uit de alsdan zich aan biedende vrijwilligers voor verpleging en vervoer van gewonden, de meest gesc'hikten worden gekozen. „Mocht gij roeping gevoelen u in tijid van nood aan de militaire verplichtingen, te wijden, dan worde onderstaand biljet van uwe handschrift voorzien door u on- gefratikeerd in bijgevoegde enveloppe aan mijn departement teruggezonden. A'sdan zal door mij worden bevorderd, dat uw naam op bovengenoemde lijst wordt geplaatst." De Nederland scihe Midden standsbond en de Brussels che ten- toonstelling. Op de Int. Tentoonstel ling; te Brussel, werd in de betreffende af- dieeling in het Ned. Paviljoen, de inzending van den Nederl. Middenstandsbond, be kroond met het „Diplome d'Honneur" de hoogste onderscheiding in de betr. Afdee- ling. De inzending bestond uit gedetailleerde Statische overzichten en grafische bewerkin gen (in de Nederlandsche en in de Fran- sche talen) van de ontwikkeling der Mid- al die honderden van grafterpen lag de koude, kille rijm in millioenen witle paar- ten, en als de zonnestralen die glinsterende paarlen kusten, flikkerden, flonkerden en vlamden ze als een witte golf van bevroren tranen 1 Maar midden in die tranenzee, op de zen verstijfden; wlinterachtigen grond, mid den in dit doodenrijk was een nieuwe ten te ontloken; er stonden schitterende bloe men op de graven en frissche kransen tooiden de kruisen, en hunne bladeren rit selden zachtjes in den wind, en de herfst wind droeg dit fluisterend omlaag naar de overledenen en vertelde hun van de liefde ider menschen, die voor de dooidén de bloem der hoop op het graf had gelegd, welke vorst en wintertart en zelfs den wran gen dood', en dezen overlevend nog bloeit in de lente des eeuwigen levens. Van den toren weerga'mden de klokken en haar heldere klank trok over het kerk hof heen gelijk een vriendelijke groet; uit het dorp toog de processie met het zwarte treurvaandel, dat als een ernstige vermaning boven de 'hoofden der vrome bi kienden wuifde. Onophoudelijk klonk de smeekbe de: ,;Heer, geef haar de eeuwige rust en het eeuwige licht verlichte haar Een liefelijke wierookgeur vervulde de lucht, en met den klank der klokken en de omhoog kringelende wierookwolken ste gen de vurige gebeden ten hemel en klop ten daar dringend aan de poort en spra ken: Doe voor hen open, a Heer, doe voor hen open! Laat ze binnengaan, |die dorstende zielen, welke in de folteringen des vagevuurs smachten, laat haar binnen denstandsorganisatie Ihiei te lande, bene vens uit een verzameling boekwerken door den Middenstandsbond uitgegeven, en de ingebonden jaargangen van het officieel or gaan, „de Middenstandsbond." Huldeblijk dr. J. Nouw'ens. Er heeft zich eene commissie gevormd, bestaan de uit de heeren J. S. Meuwsen, W.. Nieu wenhuizen en J. Das Dzii., om den Nede- landschen middenstand in de gelegenheid te stellen aan dr. J. NouWens bij zijn vertrek' naar Rome een huldeblijk aan te bieden. (Middenstand.) De Bakkerswet. Nog zijn de algemeene beschouwingen over deze w!et niet geheel teneinde. Over de hoofdzaak n.l. dat de nachtarbeid van de bakkers, dient te worden afgeschaft zijn allen behalve de vrij-liberalen, wier woordvoerder Mr. Tydeman van gedachte was, dat aan de vrijheid om versch brood te eten de vrijheid van het gieheele bak kersleven moest worden ten offer gebracht het eens, maar over de finesses lang nog niet. Doch gelukkig: ,,het dagbet in het Oos ten". Er komt licht in al die duisternis sen met name die ellenlange academische redevoeringen over - toestanden in Ita ié en Duitschland, over spionnage van een Mr. Blaupot ten Cate aardige combinatie een Cate(r) als pleitbezorger voor de bakkers, beide doen 's nachts hun Werk over duur en goedkoop brood onder administra tieve controle van den boekhoudkundigen Professor Vollmer, enz. De heeren zijn 't er thans voor een groot deel over eens, dat met het verbod van nachtarbeid ook de arbeidsduur der bakkers moet worden geregeld. Wat zou het baten, ais de bakkers in ide toekomst 's nachts niet werkten maar over dag dub bel zoo lang't Zou van den regen in de drop zijn of, om bij de bakkerstermino'ogie te blijven, van de mceltrog in de meelstof worden. De heeren Troelstra en De Klerk dien den eene motie in, waarbij den Minister werd vierzocht, teneinde een regeling van den arbeidsduur te verkrijgen, eene na dere wijziging te overwegen. Deze motie werd gesteund door de hee ren Aalberse, Bos en Borgesius, bestreden door de heeren Lohman, van Karnebeck en van der Velde. De Minister bleek niet ongenegen, ga- volg te geven aan den inhoud der mo tie Troelstra zijn stem vastlegde voor stemming uit te lokken. De heer Nolens had daartegen bezwaar, treden in uw hemelsch rijk 1 Laat haar uw aangezicht aanschouwen, o God van liefde, allerbarmhartigste Vader!" De. verheven plechtigheid was geëindigd, de biddenden verstrooiden zich tusschen de zwarte kruisen, sprenkelden het gewijde water op de graven en bevochtigden jfic met hunne heete tranen. O, liefelijke, zalige gedachten, vereenigd te zijn met hen, die van ons gescheiden zijn, voor hen te kunnen bidden en Smee- ken, hen onze tranen, onze gebeden te mo- gejp nazenden in de eeuwheid, de arme zielen te kunnen loskoopen van hare straf en ze te helpen ingaan in het rijk der he- melsche liefde O, driewerf gelukkig, die nog weeiien, die nog bidden kan! De laatste biddende was vertrokken en de r ust des doods lag over het gewijde lij- kenveld; in de takken der linde zong een eenzamen vogel zijn laatste, klagend lied, dat gelijk een pijnlijke zucht in den wind wegstierf. Daar ruisehte het boven aan den zoom van het bosch in het kreupelhout; tus schen de bladerlooze takken vertoonde zich een verwilderd gezicht, zoo bleek als een lijk; het (Haar viel verward over het biree- de voorhoofd en de oogien keken heet en droog naar de zwijgend omhoog rijzende kruisen beneden. Langzaam, aarzelend trad de man te voorschijn op het vrije terrein en bedekte zijne oogen met de hand, als konden deze het heldere zonnelicht niet verdragen, Of schuwde zijne ziel den dag omdat men. door te stemmen voor de mo tie Troelstra men zijn stem vastlegde voor het geheele {Wetsontwerp. Toen de Minister later verklaarde, dat hij in de motie slechts zag een verlan gen tot regeling van den arbeidstijd, maar dat de Kamer overigens aan Z.Ex. over liet of de mogelijkheid daartoe bestond, verklaarden de heeren Lohman en van Kar- nebeek zich voor de motie Troelstra, die vervolgens zonder stemming werd goedge keurd. De openbare vergadering is daarop ver daagd tot 9 Nov. a.s. SCHOORL. Melkprijzen. Alhier zijn voor de maand September onderstaande prijzen uit betaald Aan de kaaSfabriek te Schoorldamf 5.30, te Katrijp f5.10 en te Groet f 5, alles per 100 liter. K o e m ar k t. Op de Woensdag alhier gehouden koemarkt waren ongeveer 40 stuks aangevoerd. Voor de beste gelde koe werd de le prijs toegekend aan den heer K. Kriiler en de 2e aan den heer C. Louwe Cz., en voor de beste vaars le prijs. K. Leeuwenkamp 2e prijs P. Stoop. Er was niet veel handel, doch de prij zen waren hoog. Tuin bouwvereeniging. Woens dagavond werd een bijeenkomst gehouden van teelders v. O. 1. Kerszaad uitgeschre ven door de Tuinbouwvereeniging alhier Daarbij werd besloten, om, teneinde de min ste kosten van vervoer te maken, een wagon te gelijk te verzenden, zoodat de levering in het laatst van November zal plaats hebben. Voor de regeling ien keu ring werden gekozen de heeren Chr. v. Duin, J. Raat en A. Bijl. Ook Werderj' ©enige personen bereid bevonden het zaad naar het station Bergen te brengen. Er was bericht ingekomen van den heer Kuis van Castricum om prijsopgave monster en hoeveelheid van schorseneeren. De heer J. Dekker Cz., zal bij de bou wers r ondgaan om de hoeveelheid schor seneeren op te nemen. Niets meer te be handelen zijnde werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. TU1TJENHORN. Wij hebben het voorrecht gehad het ge heel voltooide Patronaatsgebouw toegewijd aan den H. Joseph te bezichtigen. Het gebouw maakt zoowel van buiten als van binnen een zeer goeden indruk; is zeer practised ingericht en biedt plaatsruim te voor een driehonderdtal bezoekers. en het licht? Waggelend daalde hij van den heuvel af, een onweerstaanbare kracht scheen hein aan te trekken naar die kruisen heen naar de idooden 'heen, die daar rustten! Want bij de levenden had hij niets meer te zoeken, hij zag er uit als een uitge- stootene, ais iemand, op wiens voorhoofd een zware schuld geschreven staat, als een die een mislukt leven achter zich heeft.' De zwervende blikken van zijn spookach tig groote, brandende oogen dwaalden over het dal en naar het dorp, en toen kletterde het ijzeren hek hevig. Hij was op het kerkhof gegaan, naar de dooden, en er verscheen een lach om zijn mond, een leelijke lach, die scheen te zeg gen: ,,Nu kunt jelui me niets meer doen ik heb een toevluchtsoord bij de overle denen gevonden." Bij die Woorden Likker den zijn oogien van idoodeiijken haat en zijn vuist balde zich tegen 'het dorp. „Ik haat jelui," zeide hij ruw, ven je zult nog eens mijn vuist voelen...." Hij liep met somberen blik tusschen! de graven; maar eensklaps deinsde hij te rug, alsof hij een forschen slag tegen zijn borst gekregen had. Onwillekeurig trok hij den (haveloozen hoed van zijn hoofd en hield die tusschen zijn bevende vingers. Voor hem lag een kleine terp, en daarop verhief zich een wit kruis; dat de regen verweerd en de wind scheef gerukt had. En daarop stond in groot© letters met gele verf geschilderd „Johanna Maria Lahner." Als gele vlammen schenen die Woorden uit het hout te schieten; een half gesmoorde gil Het tooneel is voldoende ruim, de deco ratie is voortreffelijk uitgevoerd door den heer Theo Groothuizen te Alkmaar. Dien 16en November zal de officieel© ope ning: plaats hebben, met een rede, het Pa tronaatswezen betreffende, door een Zeer- eervv. Pater, verder een Cantate, „de Kerk" uit te voeren door het R. K. Zangkoor bestaande uit 32 personen en opvoering van het drama ,Florimont de Pauselijke iZouaaf." Zondag 6 November zijn er entreekaar- ten verkrijgbaar a 25 ets., de kinderen die aangenomen zijn betalen tot hun 16 jaar slechts 10 ets. Mogen alle Katholieke Parochianen en de leiden van het Kruisverbond en Maria- verceniging van Tuitjenhorn en Omstreken er een eer in stellen deze openingsplechtig heid bij te wonen. HEER HUGOWAARD. Naar wij vernemen zal Dinsdag 22 No*, vember a.s. de nieuwe kerk van het H. Hart worden ingewijd. OUDE NIEDORP. De Uitslag verkooping van het weiland, huis, erf en boomgaard, samen groot 1.98.20 H.A. eigendom van den heer J. Pannekeet, Woensdag door Notaris Gottmer, publiek in het café van den heer W. Meereboer verkocht, is als volgt: volgt: Perceel 1 en 2 huis, schuur, erf, tuin en boomgaard, samen groot 37.10 Are, door J. H. Takkenberg te Schagen, voor f2430.00 Perceel 3 groot 25.70 A., door A. de Wit te Heerhugowaard voor f660.00. Perceel 4, groot 21.70 A., door Jb. Vol kers te Heerhugowaard voor f 522.00. Perceel 5, groot 33 A., door J. Meere boer te Heerhugowaard voor f 826.00. Perceel 6 groot 80.70 A., door P. Mijts te Heerhugowaard voor f2376.00. Het heeft alzoo totaal opgebracht het niet kleine bedrag van f 6814.00. KROMMENIE. Opening T e e k e ns ch o o 1. Verleden week werd de teekenschool, opgericht door den Ned. R. K. Volksbond, door des- zelfs voorzitter, den hr. C. Schaaper, ge opend. Deze teekenschool, die reeds een zes lal jaren bestaat, heeft thans een vaster grond daar zij dit jaar voor het eerst door Ge meente Rijk en Provincie wordt gesubsidi eerd. Het bestuur bestaat uit 2 leden, aangewe zen door het bestuur van den R. K. Volks bond, en 3 leden, die door B. en W. Wor den toegevoegd. Voor den cursus hebben zich dit jaar 38 leerlingen aangemeld. kwam uit de borst van den man. Met tril lende vingers raakte hij het kruis aan en Wreef over de letters van het opschrift maar het was geen droom: het stond er. Die gele letters dansten voor zijne oogen, hij moest zich aan het daarnaast staande kruis vasthouden, om niet te vallen. „Mijn kind! Mijn kind!" Toornig, bijna brullend kwamen die wooiden uit zijnen mond; zijne knieën knikten en langzaam zeeg hi> op de grafterp neer en leunde met zijn hoofd tegen het kale hout. On bewust sloeg hij zijn arm om het armoedige kruis, alsof hij het tegen zijn borst wilde drukken. Zijn blikken werden al dreigen der, zijn trekken al somberder. Nog eenmaal hief hij zijn hoofd op en las het opschrift .„Johanna Maria Lahner." Dan balde 'hij eensklaps zijn vuist, s'rek- te haar dreigend naar den hemel uit en sprak in afgebroken woorden„Gij daar boven in den hemel, gij hebt haar mij ontnomen! Maar midden in de vreeselijke woor den brak Ihij af en liet zijn vuist dalen; zijn hoofd zakte op de hijgende borst en als een doffe, jammerklacht klonk het van zijn lippen: „Ja, indien zij niet gestorven ware, mijn kleine, lieve Anna, dan zou alles anders hebben gelo-openalles! Maar nu...., neen.... het is gedaan., gedaan..... ik ben .verloren 1" Zijn hoofd zonk al dieper en dieper. (Wordt vervolgd),

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1