R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Moox»«l-ISolla.iid. Een gedichtje vol waarheid. No. 89. Woensdag 9 November 1910. 4"® Jaargang FEUILLETON. Een nieuw feuilleton. Juliaan en Juliane, Juliaan en Juliane. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS t 60 ct. per 3 maanden franco hou; 90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afeonderljjke nummers ven de courant 3 cent, Tan het Zondagsblad5 cent. Verschijnt Woensdag en Saterdag. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". 5ÏÏBB&ÏÏ: Breedetrsat 12, tegenover de B. S. Berk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. ADVERTENTIËNt Y&n 1—5 regels 1 80 Elke regel meerI a Reclames per regel i 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 In dit nummer vangen wij aan met een nieuw feuilleton, getiteld De naam der schrijfster waarborgt ons, dat de novelle zeker wel in den smaak zal vallen van onze lezers en vooral van onze lezeressen. Zij is zeer boeiend geschreven, de inhoud is hoogst leerzaam en geeft een kijkje in het tedendaagsch leven, Gelijk wij zoo vaak zien, zoo toont de inhoud van dit feuilleton aan, dat een leven, gevoerd ver boven zijn stand, tengevolge heeft, dat men later voor de grootste teleur stellingen komt te staan. Moge deze moraal den lezers duidelijk worden. Toen Grootvader Grootmoeder vrijde, Toen Grootvader Grootmoeder vrijde Toen waren het andere tijden Toen leefde men rustig en vrij Toen werd er veel kalmer genoten, Door kleinen zoowel als door grooten Men leefde gelukkig en blij. Toen Grootvader Grootmoeder vrijde, Een zalige toekomst verbeidden Vol heerlijk en zonnig geluk. Toen leefden z(j slechts voor elkander, Begeerden ook nimmer een ander En kenden geen zorgen of druk Het was, of in vroegere jaren De menschen veel ernstiger waren, Het huwelijk bood betere kans Het was of de huiselijke vrede Veel weliger bloeide dan heden, En hooger geschat werd dan thans Die viiend'iyke ouden van dagen, Wie hoort hen niet gaarne gewagen Van cl' ouden, gelukkigen tijd Het scheen, dat die vroegere jaren Toch heel wat poëtischer waren En meer aan de liefde gewijd (De Drie Meren) Gees 461/, maar 84", millieen. Het sociaal-democratisch Kamerlid Duys schrjjft Wij allen weten nog maar al te goed op welk een schandelijke w|jze de vrij zinnige partijen hun bezuinigingsleuze op militaire uitgaven hebben geschon den. Zóó erg zelfs, dat het aan leden van de eigen regeeringsmeerderdeid ten slotte toch al te bar werd en zij mede deze schenners van eigen stembusbe loften naar huis zonden. Het is het gewone bedriegel|jke spel „n, imui j.ri_ui, M cenc novelle IX)OR MATHILDE. I. Geen aardiger, geen liever, geen opmer kenswaardiger kinderpaar werd in het stadje Breukvliet gevonden dan de twee pleeg kinderen van den ouden heer en mevrouw Miollet, de eerste rustend ontvanger, bei den bewoners van een keurig net land huis, «ven buiten de stad gelegen, ,t Was een fraaie, sneeuwwitte woning, en door die witheid en ook omdat ze zich op ten hoogte tegenover de voornaamste stads poort bevond, reeds van verre zichtbaar. Die hoogte was aan weerszijden met kreu pelhout begroeid; in het midden vanaf Je hooge stoep van het woonhuis, daalde een glad geschoren grasperk tot aan den groo ten weg neder; achter het hoofdgebouw stonden vele en hooge hoornen, meest eiken en beuken, dit was het zoogenaamde bosch dóór een niet grooten, maar met de meeste ,zotg onderhouden tuin, gescheiden van de rilla, of zooals mijnheer Miolet het noem de, tot ergernis zijner goede vrouw, van „Rarekiek". En toch, 't huis had wel iets zonderlings aan zich; de thleer Miollet was in niets als een gewoon mensch (altijd volgens zij der heeren liberalen en vrijzinnig-de mocraten. Nauwelijks zijn zij in de oppositie, en gaat het tegen de klerikalen, of zij spelen de vermoorde onschuld, bl ken van liefde voor bezuiniging enz., doch zelf aan het roer maken zij het min stens even bont. Men vergete niet dat het ministerie- De Meester, voortgekomen uit een stembus-overwinning, onder de leuze .bezuiniging op militaire uitgaven" een zelfde soort marineplan ontvouwde on der minister Cohen Stuart als thans de heer Wentholt, evenwel met dit ver schil, dat dit vrijzinnige „bezuinigings plan" (sic!) ons land niet 46'/j millioen zou hebben gekost, maar vier en tachtig en een half millioeu 1 Men kan dit alles vinden in de door het vrijzinnige ministerie De Meester ingediende Marine begrooting voor 1907. En het mooiste van alles is, dat deze liberale minister in 1909 bij de toelich ting dozer begrooting nog verklaarde, dat voor dat peulschilletje van 84 millioen nog maar een zeemacht kan worden verkregen „die voor de ver vulling van haar taak als een minimum kan gelden, en welker aanschaffing, onderhoud en bemanning niet gaan boven de draagkracht der natie" 84millioen niet boven de draag kracht der natie wanneer eon vrijzinnig ministerie dit aanvraagt, 461/, millioen een schandaalwanneer een klerikaal ministerie daarmede komt aanzetten Bet recht der werkelijkheid, De „Limb. Koerier" stelde de vraag, of minister Taliïia, wanneer hij de re geling van den arbeidsduur in de Bak kerswet zal opnemen, rekening zal houden met de belangen van het klein bedrijf. Zie, daar is een bakkertje met een of twee knechts. Hij werkt van de vier-en-twintig uren er zestien. En h|j maakt een sober winstje waarvan hij met zijn gezin precies rondkomen kan. Het is vrij zeker, dat de knechts van dezen bakker ook veel te lang werken. En niemand zal ontkennen, dat het goed zou z|jn indien de bakker niet langer dan een uur of tien werkte en liet werken. Maai' stel, dat de wet dezen arbeids tijd van tien uur nu plots ging voor schrijven. Als die bakker boekhoudt, dan zal hij gaan rekenen. En zien of zijn verdiensten het aan- ne vrouw). Jaren geleden, toen zijn eenige zoon het ouderlijke huis verlaten had om zich aan God te wijden en als missionaris het Evangelie in andere werelddeel en te verkondigen, en de eenige dochter, na een lang ziekbed, in den bloei harer jaren kalm en zacht ontslapen was, vond de oude heer het in zijn witte woning ai te stil. DriC of vier jaren lang Was hij als 't ware bezeten door een hartstocht, die hem tot bouwen aandreef. Dan werd weer deze vleu gel tot aan den grond toe afgebroken, dan aan gene zijde van 't huis een warande opgetrokken, of het dak met een hoog ter ras versierd; zijne vrouw en de eenvou dig lieve villa weiden de offers van dezen hartstocht. De eerste, daar zij, zoolang al die werklie den over den vloer gingen, er niet aan den ken kon haar liefste droomen van een net, zindelijk tehuis te verwezenlijken, endaar- door menig onaangenaam uur doorbracht de tweede daar zij, toen die liefhebberij plaats, maakte voor een andere, half voltooid bleef staan, een wonderlijk mengelmoes tonnen de van alle mogelijke bouwstijlen. Wat den ihjeer Miollet van zijn houw- hartstocht genas, was juist de aankomst der twee lieve kindertjes, van wie wij reeds begonnen te spreken. Juliaan en Juliana de Werve waren kin deren van mevrouw MioMets jongste zus ter, weduwe van een Indisch officier, beide ouders waren vroeg gestorven, vier jaren telden de tweelingen pas, toen de door stellen van een of twee nieuwe knechts kunnen dragen. Hoogstwaarschijnlijk komt hij dan tot het besluit, dat er voor hem enkele honderden guldens per jaar zouden over blijven, indien bij meer werkkrachten betalen moest. Het zou de ondergang zijner bak kerij zijn. Nu vreezen wij maar, dat men bij het ontwerpen eener regeling van den arbeidsduur te weinig rekening houden zal met de belangen van het kleinbe drijf. Omdat er in de Kamer tien leden hebben gepleit voor het grootbedrijf tegen een voor de kleinindustrie. Wij voor ons kunnen den overmati- gen arbeidstijd niet verdedigen, en wil len dat ook niet. Maar w|j moeten ons zoo krachtig mogelijk verzetten tegen een te ruw ingrijpen in de belangen van het klein bedrijf, dat aan zoovele eerlijke werkers een sober stuk brood levert. HlJiTENLANP. FRANKRIJK. Stakingswetten. De „Stand." driestart: In Frankrijk zal men nu Stakingswetten krijgen van den socialist Briand. Zelfs heet 't dat Millerand alleen met het oog op deze komende wetten zich heelt teruggetrokken, en natuurlijk Viviani met hem. In verband hiermede is het opmerke lijk, dat ook hier te lande de socialisten met 'de Stakingswetten -verzoend schijnen. Althans, men hoort er nooit meer van Alle verzet ertegen schijnt te zijn opgegeven. En de eisch, die vroeger zoo hoog klonk, dat ze hoe eer hoe beter moesten worden ingetrokken, heeft blijkbaar afgedaan. Is dit een nieuwe vrucht van het Reform socialisme, dan lean men met die vrucht zijn ingenomen. De vroegere opzet om ten bate van partijbelangen de nationale levens beweging stil te zetten, was dan ook al te ongerijmd. >Het Volk» gelieve hiervan nota te nemen. Volgens het vakblad van het spoorweg- syndicaat zijn bij de jongste spoorwegst-a king niet minder dan 3500 werklieden dooi' de directie der spoorweg-maatschappijen ont slagen. Daar zijn het aantal ontslagenen in 1903 niets bij en in Frankrijk regeert men bij de gratie der socialistenHoe kan dat? BELGIE. Vermindering van het alcohol gebruik. Een merkwaardig feit, dat door de be groofing' openbaar wordt, is de gesta dige vermindering van het alcoholgebruik, dat 't vorig jaar 5.50 liter per hoofd be zoovele slagen neergedrukte moeder uit Ja va komende, hen in de „Rarekiek" bracht, om 'kort daarna te stervenvan dat oogen- af was het daarbinnen veranderd. Juliaan en Juliane, hoe jong zij ook wa ren, genazen hun ouden oom geheel van zijn bouwmanie en leerden hun tante weer lang zamerhand belangstellen in het leven, en hoe kon 't ook anders? in welk 'huis, hoe ledig en verlaten het voorheen ook kon zijn, zoude geen zon van geluk opgaan, wanneer twee engelen als Jules en Liane zooals men hen bij voor keur noemde, of ook wel bij verkorting Ju. Liana daar hun intrek namen? Hce zou men nog belangstelling kunnen Voelen voor architectenplannen en ruwe, stomme steenen, als twee blonde kinderkop jes ieder oögfenbïik nu eens bij die deur, dan weer door' dat venstér naar buiten gluur den? Hoe Was'het mogelijk aan geluk, zonne schijn, liefde van een goeden, almachtige» God te twijfelen, wanneer twee paar oogen, blauw a'ls vergcet-mij-nietjes uit het gras opduikend, op het vermagerde, afgematte gelaat der kinderlooze moeder staalden en twee mondjes, frisch als rozenknopjes,'haar. toelispclden: „Tante och toe, tantelief! ga met ons meè naar buiten, 't is daar zoo mooi." Het was nu juist tien jaren geleden, dat de tweelingen 't stille huis tot een paradijs hadden gemaakt, toen mevrouw Miollet, met -haar man en haar zoo juist uit Amerika droeg, en thans 5.16 liter/Als men daarmee vergelijkt, het gemiddeld cijfer over de ja ren 1890—95, toen het verbruik ruiin 10 liter .was, kan gerust van goeden vooruit gang worden gesproken. De cijfers toonen duidelijk, dat steiselma- tige drankbestrijding succes oplevert. Weer iets voor >het Volk» om uit te knippen. Van Belg'ië's toenemende welvaart ge tuigt ook het verslag der „Postspaarbank" de Caisse générale d'Epargne. Einde 1909 waren in omloop bijna 2.710.000 boekjes, met bijna 895.000.000 frs. inleg. Staatsschuldboekjes waren afgegeven fot «en bedrag van 501 millioen frs. waarvan 310 millioen frs. aan particulieren, (124.348 boekjes.) Dat is in een Katholiek land jbéstuuid door een Kath. vorst met Kath. ministers! Waar blijven de heeren nu, die beweren, dat in alle Kath. landen achteruitgang'valt te constateeren? De Brusselsche tentoonstelling Maandag is de Brusselsche tentoonstelling gesloten Het „H. v, A." wijdt een arti kel aan deze gebeurtenis en zegt 0'.m. „De blijvende gevolgen der tentoonstel ling zijn natuurlijk alleen voor Brussel: zij omvatten het verrijzen eener nieuwe stads wijk, in de buurt van Solbosch ontstaan en die meer en meer volbouwd geraakt; ook het aanleggen van prachtige wegen, die zijn aangelegd en die de eigenaars zullen aan zetten meer en meer huizen te bouwen. Hetzelfde verschijnesel dus als te Ant werpen, na 1894' op het Zuid. Daar denkt men echter voorloopig niet aan. Vandaag gaan de gedachten alleen naar de sluiting der groote foor. De lichten Wor den uitgedraaid, de muzikanten gaan naar huis, de poorten wonden gesloten. Het is gedaan met de tentoonstelling van Brussel." PORTUGAL. De gezegende >vrl]held». Een vijftigtal paters Jezuieten zijn per stoomschip uit Lissabon naar Holland ver trokken, Dit waren, volgens de berichten in de buitenlandsche bladen, slachtoffers der vrijmetselaars-dictatuur. Geëscorteerd door de politie werden zij als misdadigers in rijtuigen naar het schip overgebracht, terwijl het straatgespuis de. „b'.oem" en da „helden" der revolutie hen uitgeleide deed Nog een staaltje van die »gezegende vrijheid» Uit Gibraltar wordt gemeld „De bekende Portugeesche Pater Jezuiet Machado, een 70-jarige grijsaard, door ge heel Portugal bekend als „De Apostel" is hier dezer dagen overleden, tengevolge van de behandeling, van het gepeupel in Por tugal ondervonden en de ontberingen die teruggekeerden zieken zoon, onder de wa randa zaten, die uitzicht gaf op het gras perk. Jules en Liane vervolgden daar eenige fladderende vlinders tusschen de struiken en het kreupelhout. Ze waren niet meer als tien jaar te voren in gelijke witte jurkjes ge kleed, het eene met roode, het andere met blauwe strikjes versierd om ze te onder scheiden;, maar toch viel hun sprekende ge lijkenis nog altijd op. Liane's blonde lokken vielen evenais de zijne in natuurlijke krul len over hunne schouders; zijn gelaatskleur was nog niet door den invloed der lucht gebruind, zijn lippen hadden nog geen man- neTijken trek, geen wonder dus dat de abbé Miollet (zijn vader was van geboorte een Belg en d ezoon had ook in België zijne studies gemaakt) tot zijne moeder zeide: „Ik zag nog nimmer zlilk een overeen komst in alles; in elke beweging, in eiken bek van het gelaat." „Ja,, maar wat is die uiterlijke gelijke nis hij die van hun karakter, hun neigin gen, hun 'Wiênschen!" haastte zich de moe- nier te antwoorden, want zij werd nooit zoo welsprekend dan wanneer zij vari hare lie velingen sprak. De abbé glimlachte. „Maar is dat wel zulk een groot geluk, moeder?" „Noemde ik het dan een geluk?" „Neen, dat niet, maar u schijnt dit te beschouwen als iets, waarop u trotsch kan gaan, even trotsch als op, hup eigenaar hij als gevangene in de artillerie.kazernes heeft geleden." SPANJE. De Spaansche senaat heeft het wetscmt. werp op de congregaties aangenomen Dit .wetsontwerp, liet hangslot- of grendel-ont werp bijgenaamd, verbiedt de vestiging van nieuwe congregaties, zoolang er tusschen Spanje en het Vaticaan geen overeenkomst is tot stand gekomen betreffende het con cordaat of zoolang de Cortes de godsdiensti ge kwestie niet zullen hebben geregeld. De Senaat heeft het ontwierp met 199 tegen 85 stemmen goedgekeurd, met een amendement voorgesteld door baron Sacro Lirio, waarbij het verbod tot twee jaren wordt beperkt. De woordenwisseling moet heel levendig zijn geweest. De aartsbisschop van Saragossa zei dat hij tegen het wetsontwerp stemde omdat het een hatelijke uitzonderingswet geldt tegen de congregaties, die waardig een edele en heilige zending vervullen en omdat de Wet van een volstrekt gemis aan achting tegenover den H. Stoel blijkt geeft. Canaiejas vatte de beraadslaging samen. Hij zei dat de nuntius en Rome kennis hadden gehad van het regeeringsontVerp, dat hun schriftelijk was meegedeeld en voeg de er bij dat hij er nooit in zou toe' stemmen, aan den H. Stoel een kwestie: te onderwerpen, die uitsluitend afhangt van den souvereinen wil van den Staat. Zeer vriendelijk tegenover het Vaticaan en wel geschikt om de onderhandelingen; over het concordaat op weg te helpen tot een bevredigend (einde. Trouwens, het is duidelijk dat Canaiejas liever dan verzoe ning een breuk, 2ou zien met het Vaticaan om tot volslagen scheiding van Kerk en Staat te komen. W.at niet belet, dat hij telkens weer ver zekert niets tegen dien godsdienst te hebben Dit ondervinden nu ook de arme gevluchte kloosterlingen uit Portugal, die onverbidde lijk de deur voor zich in Spanje geslo ten vinden. De ontmoeting tusschen de twee keizers Naar aanleiding van de vorstelijke ont- moeting heeft een Russisch minister ver klaard, dat daarin hoegenaamd geen ge vaar ligt, v oor de goede verstandhouding met Frankrijk en Engeland. Rusland is, als getrouw bondgenoot, te allen tijde bereid zijn verbintenissen na te komen en delas ten daarvan te dragen. De Tsaar zelf is meer dan iemand anders een voorstander der drievoudige dading, maar een even vu rig vriend van den vrede, en zal steeds alles doen wat in zijn vermogen is om een mogelijken Europeéschen oorlog te voor komen. Eenige maanden geleden, tijdens de crisis in den Balkan, werd Rusland op een zware proef gesteld, toen de vrede ern stig in gevaar verkeerde. Thans echter schijnt alle gevaar voor ern- dige uiterlijke gelijkenis." „En is 't dan ook niet iets vreemd, iets wat men misschien in heel Holland niet ziet?" „Het kan zijn, moederlief, maar niet aites, wat vreemd is, moet daarom juist goed zijn." „Natuurlijk, Wanneer hun aard s'.echtwas of lastig of valsch, dan zou het des te on gelukkiger zijn, omdat men met een dubbel akelig kind te doen zou hebben, maar nu vraag eens aan wien gij wilt in Breuk- vliet, of er kinderen zijn, liever, gehoor zamer, gewilliger, zachter, vriendelijker, aan haliger, ja, ik zou niet weten wat ai meer, dan Jules en Liane." „Des te beter, hoe kan het ook anders, wanneer mijn goede vader en moeder hun ne opvoeding' op zich genomen hebben?" „Neen, eervol is het niet voor ons, maar bekennen moet ik het toch, vader en ik zijn niet meer, wat w «vroeger waren, toen wij ons bezighielden u en mijn lieve zalige Elize groot tc brengen, 't Is of men met de jaren zwakker en vveeker wordt, toegeven, der en zachter; met Elize hebben wij niet veel moeite gehad, 't is Waar." „Doch met mij des te meèr, ik weet het wel, moedertje „Ja, gij waart een wilde, ruwe jongen* een hart van goud, een hoofd van zilver, maar als ik u vergelijk met Jules, wat een verschil!" ÜEdött rnxoigdj

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1