E. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 93 Woensdag 23 November 1910. 4de Jaargang ""FEUILLETON; VHnschynt Woensdag en Zaterdag. Juliaan en Juliane, BURHaUBreedatraat 12, tegenover de B. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. •t CONTRADICTIE, BUITENLAND. BINNENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ei. per 3 maanden franco huis90 ei. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent. Van het Zondagsblad5 cent. Uitgave van da Naaml. Vennootschap „Ons Blad". ADVERTBNT1ÊN s Van 1—5 regels 30 Elke regel meer i Reclames per regel.«ai.. 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 eent. Zondag 1.1. trad voor de Vereeniging „De Dageraad" in het gebouw van de .Maatschappij voor den Werkenden Stand" op de socialist L. M. Hermans met het onderwerp Het geloof der ongeloovigen. Ra, ra wat is dat? M?P GEVALLEN. Van Vorst, de afgevallen pater, gaat immer voort de Katholieke kerk, die hij verlaten heeft, te belasteren. Verleden week trad hij op als spreker te Amsterdam Blijkens het verslag dier vergadering deelde hij het volgende aan de aanwezigen mede De katholieke eeredienet schrijft voor, •dat de Mis (in het verslag met een •kleine m) slechts opgedragen mag worden •boven de relikwieGn van een martelaar •en dut moeten er In elke kerk, hoe verwijderd en afgelegen ook, zulke reli •kwitën rijn. Deze relikwieën worden aan de me •mate ter vereering aangeboden,» (en nu komt de grove leugen) maar steeds verge >ield van een offerschaal, waarin de eene •geloovige voor den andere niet dmft na •te laten iets neer te leggen En dan bouwt Van Vorst verder op deze leugen voort, om zijn haat tegen de Kath. kerk te lucht- n. Wat er volgt willen wij onzen lezers maar sparen, wij wenschen alleen in 't licht te stelleD, hoe diep iemand kan zinken, die van de Kath. kerk is afge vallen, dat hij zelfs de laagste leugens verzint om haar te bekladden. De ex priester maakt zich schuldig aan een grove leugen, wanneer hij zegt dat de relikwie-vereering in onze kerken steeds vergezeld gaat met een offer schaal. Dat zal hij wel weten en, als hij het niet wist, dan is zijn onkunde omtrent de Kath. kerk verbazend groot en heeft hij vroeger zijn tijd al bijzonder slecht besteed. VAN KOERS VERANDERD Met 10 tegen 5 stemmen verwierp de Raad der gemeente Alkmaar Woens dag het voorstel Pot om de subsidie aan de openbare leeszaal te Alkmaar te verhoogen van f 150 tot f 500. Het voorstel van B. en W. om dezen post op f 300 te brengen werd daarop aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Ghnder- toan, Van der Feen de Liile, Wanna, Van den Bosch, Meienbrink en Dorbeck. Toen indertijd de aanvrage om sub sidie bij den Raad was ingekomen, eene novelle DOOR MATH1LDE. 6) Daar rees het hoofd geheel op -en Max zag tot zijne groote verbazing, dat het aan een vrouwengestalte behoorde, die op de knieën i gezeten, bloemen tusschen het gras zocht, nu echter ijlings tusschen het kreupelhout verdween. ,,'t Was zijne zuster! Jongens, wat heb ik toch een gek figuur geslagen! Maar E is me dat dan ook een gelijkenis Een kwartier later weird hij hartelijk ver welkomd in de villa, en hernieuwde er de kennis met de blozende, verlegene Liane. Jules kwam eenige dagen later ook thuis, en nu begonnen voor de bewoners van 't landgoed de aangenameen schoone dagen. Men wandelde veel, maakte uitstapjes naar fraaie punten in den omtrek, musiceerde, z°ng en speelde samen; in cén woord, weer dan vast waren Ju-Liane er van over. tuigd, dat de wereld een rozengaaride was. Maar aan alles komt een einde, ook aan een pretige vacantie; Max moest het eerst Vertrekken Diep in gedachten stond hij onder de linker colonnade van het huis, die een ter ras met bloemen overladen op_ zijn kokette stemden tegen het voorstel van B. en W. om f 150 te verleenen de navolgende heeren de Groot, Glinderman, D >rbeck, Yan den Bosch, van der Feen de Lille, Fortuin, Wanna en Meienbrink. (Zie handelingen van den Gemeenteraad v. Woensdag 25 Nov. 1908 no. 179.) Tot de tegenstemmers behoorden dus toen ook de heeren de Groot en For tuin. Eerstgenoemde vertrok Woensdag 1.1. toen het op stemming aankwam. De heer Fortuin stemde thans, eerst voor h"t voorstel Pot, later voor dat van B. en W terwijl hij in 1908 zjjn stem tegen subsidie aan de openbare leeszaal aldus motiveerde(t.a.p. bldz, 176.) De heer Fortuin li den heer Uiten boich dankbaar voor diena opmerking, dat voor den middenatand intake onderwijs j veel wordt gedaan, maar wil toch even verklaren waarom bi) if)n atem niet kan geven aan het voorstel van B. en W. In de winkeliers vereeniaina la de vraaz be- aproken, of hel op den weg der vereen! ging las een bijdrage aan de leemaal en boe kerij te geven. Dat heeft een ontaettende bestrijding gevonden. Er werd opgemerkt dat er enkele leden lijn, die door het verhnren van boeken aan derden vnor een groot deel hnn beetaan vinden en die door de oprlehting van de leeaiaal broodelooa worden gemaakt Men moge hierom lachen, maar men moet neringdoende afjn om te begrijp* n dat men eiken aanalag op sjja bestaan moet afweren. Het reanltaat van de be aprektngen waa dan ook, dat geen bijdrage ton worden gegeven. Op grond van dit besluit meent spreker evenmin te knnnen medewerken tot snbsidiëaring van gemeen tewege. Welke redenen den heer Fortuin, het lid dat speciaal voor de belangen van den middenstand dient op te komen en in 1908 opkwam, thans bewogen hebben van koers te veranderen, begrijpen wij niet, nu de heer F zijn stem niet mo tiveerde. Deze zaak is thans met een sluier overdekt. Zou het niet in het belang zijn van de middenstanders, dat die sluier eens werd opgelicht? „Men moge om deze vraag lachen, maar men moet nering doende zijn om te begrijpen dat men eiken aaDslag op zijn bestaan moet afwerenzoo zal de Alkm. middenstand thans zeggen. ITALIË. Kardinaal Merry del Val Eén ltaliaansch blad had gemeld, dat kar dinaal Merry del Val hij Z, H. den Paus „in ongenade" zou zijn gevallen. zuiltjes droeg, „Scheelt er wat aan?" vroeg Miollet na der komende, „Ik betreur den schoon en tijd, dien ik hier heb doorgebracht. Wat zou aan mijn geluk ontbreken als ik mij vestigen kon in deze heerlijke streek en mama bij mij kwam inwonen Hij zuchtte, neen, het volmaakte geluk was dat nog niet. Wat hem ontbreken zou ais hij dit alles had, wist Max nog1 niet maar, maardaarmee zou hij gaarne voorloopig -willen beginnen. „En wat zou het ons veel waard zijn, zulke vrienden als u en mevrouw in de nabijheid te hebben." „Maar, beste jongen, ook mijn vrouw zei ma nog; van morgenwat stel ik in Max toch veel vertrouwen, sedert dat hij mij radicaal van mijn oorpijn heeft afgeholpen, als hij zich in Breukvliet vestigde, wat een zegen zou dat wezen 1" „Doch er zijn hier twee doctoren?" „En in Rozenstein, ge weet wel, ander half uur van hier, is er geen. Daar wonen veel rijke lui op de buitenplaatsen; vestig u daar." Ze wandelden al pratende den tuin op en Max zag toevallig naar het terras. Daar zat tusschen dé bloemen als eene fee de blonde Liane; zij had het gesprek afgeluis terd en ofschoon hare lippen zich niet be wogen, zoo kon Max toch duidelijk genoeg, in hare vergect-mij-nietjes oogen lezen „Blijf, blijf!" Deze bewering wordt tegengesproken. Het gerucht is al meer verspreid' maar Wordt al leen afgeleid uit het feit, dat Z. H. de Paus zeer vaak kardinaal Rampolia raadpleegt Zoo nu weer in de zaken van Spanje1. Maar kardinaal Merry dei Val' zelf wenscht deze besprekingen met den ervaringrijken staats secretaris van Leo XIII ten zeerste. En dat de Paus er geenszins aan denkt zijn Staatssecretaris door een ander te ver vangen, blijkt wel hieruit, zoo wordt uit Rome bericht, dat hij Z.Em. nog zeer on langs op diens patroonsfeest een eigenhandi- gen brief heeft geschreven, waarin Z.H. den kardinaal alle sympathie betuigt. Een rijk geschenk vergezelde dezen brief. SPANJE. De kamer heeft Maandag het Cadenas-ont- werp in behandeling genomen. De premier zeide in de onderhandelingen met den H. Stoel zullen de kloosters aangewezen wor den, die zullen blijven bestaan. Canalejas wil door de wet erkende en gereglementeerde congregaties. De premier voegde er aan toe: „om on derwijzer te zijn is het niet noodig dat men Katholiek is, maar ik deel niet de ziens wijze van degenen, die meenen dat een priester buiten de school moet gesloten wor den. FRANKRIJK. Handtastelijkheid Jegens Briand. Na afloop van de inwijdingsplechtigheid van het gedenkteeken voor Ferry Werd een individu gearresteerd, dat den premier Bri and een slag; had willeü toebrengen. Men moest den man aan de menigte' ontrukken. Alleen de hoed van Briand weTd geraakt en kreeg een knauw. De doodstraf behouden. De Fransche Kamer heeft, bij de behan deling der begroeting van justitie, met 393 tegen 156 stemmen besloten tot handhaving van de doodstraf. Leve de vrijheid Hoe ver de anti-clerical® haat gaat kan men lezen uit een brief door een Fransch soldaat van het 93ste reg. infanterie aan zijn moeder geschreven. De brief is van 8 November en luidt: „Gisteren morgen heeft de kolonel aan alle compagnieën doen weten, dat ieder, die nog mis ging hooren in de kleine ka pel, waar we gewend zijn te; gaan, twee weken gevangenis zouden krijgen en over geplaatst worden naar hel oosten of naar Algiers! Het is treurig niet te kunnen doen, wat men wil, en vindt u het niet afschuwe lijk?" Oe koningin van Brigië ernstig ziek. Koningin Elisabeth van België is ernstig ongesteld. Reeds eenige dagen klaagde H. M. over „Ik zal er met mama over spreken," zeide hij na kort beraad tot zijn ouden vriend. Zooi werd de afwezigheid van Max een zeer korte, want zijne mama', die niet gaarne bij hare schoondochter was, zou hem gaarne zelfs naar Rusland gevolgd zijnhet was veel waard voor Max in de nabijheid van zul ke; goede vrienden te Wonen; zij was niet jong, meer en werd' zwak; daar vond hij, zoodra zij hem verlaten moest, ten minste een steun. Niemand gelukkiger daii Jules. „Zeg eens, oude jongen", fluisterde hij Max geheimzinnig in het oor, „zeg eens, ik vind dat je tot onze familie behoort alsof je altijd bij ons geweest waart." „Dat vind ik ook," antwoordde Max la chend. „Maar je kunt wel lid. worden van onze familie, weet je dat wel?" Max werd vuurrood. „Hoe zoo dan?" „Wel door Liane's man en mijn broe den te worden. Heb je daar nooit aan ge dacht?" Of Max er aan gedacht had? hoe goed en vriendschappelijk oom en tante Mioiett ook waren, zij zouden hem nooit naar het stille Rozenstein hebben gelokt, zonder dat lieve, blonde kind tusschen hen. „Zal ik haar wagen, of zij het Wil?" „Gekke jongen, dat zult ge wel laten." „En waarom?" „Dat gaat zoo gau.w niet, ik moet eerst praktijk hebben, voor dien tijd mag ik niet influenza, en Zaterdag moest zij het bed houden. De zieke was in den nacht van Zaterdag op Zondag" zeer onrustig, en Maandagavond werd een bulletin gepubliceerd dat meldde: „de influenza is gecompliceerd door pleu ris aan de rechterzijde, met drukking op de luchtpijp." De toestand boezemt eenige ongerustheid in. ENGELAND. Op de Zaterdag gehouden lunch van de „National Liberal Club" waaraan bijna alle ministers deelnamen, hield minister Asqujth een rede, waarmede hij den verkiezingsveld tocht opende. Hij verklaarde, dat omstandigheden als d.e huidige, tot dusver ongekend zijn in de con stitutioneel® geschiedenis van Engeland. De bevoegdheden van het Hoogerhuiis, zoo zeide de premier, moeten beperkt wor den tot de functies van ondergeschikten aard, die op den weg van zulk teen lichaam liggen, cn hij stelde daarbij in het licht, dat het oude,s childerachtige gebrouw van het Hoo- gerhuis nu zelfs door de eigen bewoners voor onbewoonbaar is verklaard. En wat nu de komende worsteling betreft, alle verkiezingen voor de „boroughs" zul len op 8 December afgeloopen zijn; die voor de „counties" op 17 December. As- quith wees erop dat dit beter is, dan dat men het Kerstfeest zou ingaan met de ver kiezingen nog voor den boeg. Dr Crlppen zal toch zijn doodvonnis moeten ondergaan. De minister van binnehlalndsche Zaken heeft het verzoekschrift van Crippen tegen de uihoering van het doodvonnis van de hand gewezen. De terechtstelling blijft dus vastgesteld; op 23 November a.s. RUSLAND. Tolstoy nn werkelifk overleden. Zondagmorgen een uur is Tolstoy, de Russissche schrijver, anarchist en wereld^ hervormer te Astapowo overleden. Het eerste bericht van zijn dood was voorbarig. Tolstoy is een man, die ontzaglijk veel kwaad heeft gedaan «aan de maatschappij. Zijn geschriften en romans, gebaseerd op een soort van communistische idealistische levensbeschouwing, zijn ook op moreel ge bied absoluut af te keuren. Zijn moraal is eveneens ten strengste af te keuren, daar gelaten nog' dat de man steeds in zijn eigen leven zijn beginselen in het geheel niet daadwerkelijk heeft toegepast. Men zal nu de heeje ongeloovige pers ach en wee hooren roepen, en den Russi- schen anarchist zien lofprijzen boven al; aan idie lofprijzing doen wij, Katholieken, ten eenenmale niet mede, ai kunnen wij erkennen dat Tolstoy blijkbaar een man is ge weest van groote gaven naar het verstand: aan trouwen denken." „Maar idan?" „Het zou te veel geluk voor mij zijn!" „Neen, volstrekt niet. Dat ik er niet vroe ger aangedacht heb; wat zou dat toen heer lijk zijn, als gij samen getrouwd waart en ik hier advocaat ben; mettertijd zal wel een der doctoren van Breukvliet verdwij nen en 'dan zijn we zelfs 'door geen anderhalf uurtje meer gescheiden." Hij klapte in de handen van genot en sprong weg Zonderling, sedert Max Liane had Ieeren kennen en zelfs liefkrijgen, Was zijn vriend schap voor Jules aanmerkelijk bekoeld Die naieveteit, welk ehij vroeger zoo be koorlijk in hem gevonden had en di ehij nu in. Liane ;als allerliefst bewonderde, stond hem tegen; 't kwam hem schier onmoge lijk voor, dat Jules, na zijn omgang met zijn medestudenten, nog niets van zijn kin derachtige opvatting der wereld verloren had'. Eens ontmoette hij een vriend, die nog in Utrecht studeerde, en toen hij over de tweelingen en Jules' naïeve manieren sprak, begon deze luid te lachen en vroeg: „Houdt hij zich thuis zoo dom en onnoo- zel? Nu, ik kan je verzekeren, dat onze De Wierve onder zijn kameraden den naam heeft van een schalk die zich op alles behalve onnoozeie naïviteit beroemen kan" Daar overigens op Jules' gedrag niets aan te merken viel, hield Max deze opmer king voor zich. Roomsch Katholiek hers tellings oord' voor longlijders en zwakke kinderen. Hare Majesteit de Koningin- Moeder verhinderd zijnde het liefdadigheids feest in den Koninklijken Schouwburg te 's- Hage ten bate van het R.-K. Herstellings oord voor longlijders en zwakke kinderen op Woensdag; 23 Nov. bij te wonen, heeft het behaagd ten behoeve van dat doel aan het Comité te doen toekomen een bedrag van honderd gulden. Ook Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins ider Nederlanden, Hertog van Mecklenburg; heeft ter kennis gebracht aan het Comité dat Z. K. H. wegens ver blijf in het buitenland tot zijn leedwezen niet in de gelegenheid is voornoemd lief dadigheidsfeest bij te wonen. Zijne Konink lijke Hoogheid heeft ten behoeve van en als blijk van belangstelling aan voormelde vereeniging een bedrag van vijftig gulden doen toekomen aan het Comité. De Papen drechts che strafzaak Bij de sociaal-democratische Kamerfractie bestaat het voornemen om bij de behandeling van het hoofdstuk Justitie, bij de Staatsbe- grooting den Minister eenige vragen te stel len betreffende de wijze, waarop te Arn hem de Papendrechtsche strafzaak werd be handeld. Voge iw et. De Minister van L. N. en H. deelt Jn de dezer dagen versohenen M. v. A. mede, dat hij zich vleit, dat een ont- werp-Vogeiwet binnen enkele weken het Departement zal kunnen verlaten. Ouderdoins- en Invaliditeits verzekering. Uit de Memorie van Ant woord op hoofdstuk X (Landbouw enz.) van de Staatsbegrooting voor 1911 blijkt dat een wetsontwerp betreffende de Onder- doms- en Invaliditeitsverzekering 's Minis ters departement verlaten heeft. Naar 's Ministers overtuiging kunnen de ontwerpen ook na zorgvuldige behandeling vóór Juni 1913 worden afgedaan. Het stelsel van den Minister brengt mede, dat hetzelfde plaatselijke orgaan in werking zal zijn voor de uitvoering der Ongevallen verzekering, der Ziekteverzekering en der Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. Uit de overweging van het karakter dier drie verzekeringen volgt, dat dit plaatselijk or gaan moet worden opgebouwd in verband met de ziekteverzekering. De ongevallenverzekering van den landbouwer wordt niet uit het oog ver toren. Ben wetsontwerp tot verplichte ver zekering tegen geldelijke gevallen in het Zeevaartbedrijf wordt voorbereid in afwach ting daarvan kan geen wezenlijke uitbrei ding geschieden van het aantal bedrijven in de Ongevallenwet opgenomen. De ongevallenstatistiek voor 1905 is thans nagenoeg, 'die over 1906, grootendeels ge reed en die over 1907 is mede in bewer- Toen het weer lente was, had Breukvliet zich in feestdos getooid. Een der tweelingen, Breukvliets trots en glorie, zou zich gaan verbinden met den man harer keuze. De straten, waarlangs de bruiloftsstoet zou voorbijgaan, waren met vlaggen en slingers getooid, de kerk zag er feestelijk en vroolijk uit, in één woord, alles ver- eenigde zich, tot zelfs de lieve zon, die hare gouden stralen over stad en villa uit goot, om Liane een aangename herinnering te schenken van haren bruiloftsdag. Volgens Belgisch gebruik, moest de bruid door haren broeder als plaatsvervanger van haren vader naar het altaar geleid worden, terwijl de bruidegom zijne moeder den arm gaf. De Breukvlieters zouden het nooit ver geten, wat een allerliefst paar die Ju-Liane waren, zooals zij daar gingen, zij in sneeuw witte wolken gehuld, geurend van oranje bloesem en rozen, hij, heiaas! In een pro- zaischeu zwarten rok, maar toch niet min der bevallig en fijn dan het van aandoening trillend meis.e aan zijn zijde. De zon, die door de gekleurde glazen in de kerk ischeen, zoomde hunne bevallige gestalten met veelsoortige kleuren en het volk, dat eerbiedig voor den stoet uitweek, fluisterde bewonderend „Wat moet Onze Lieve Heer die twee schoone kinderen toch liefhebben!" iWiQïrit vervolgd)..

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1