'EN. T 1. Loeden, leeding, HL ÜLa.tli. ei Advertentieblad voor Noord-Bolland. I ed. f No. 25. Woensdag 29 Maart 1911. 5"e Jaargang n IS voor maat inrichting. ilJI IHEKE. AGEM. Heeren- tabak uit van Firma te Joure KMAN. ASkmaarsche Huishoud en industrieschool, Boeren, knipt dit uit Voor huisbazen. als KANTEN, FLUWEEL, ruURLINT en J, is beslist b: elige condities, sorteering. elen. •AYGLOP 9. modellen póts: Alkmaar Langestraat. VRASDONK, Dorpstr. m Zee, G. FOOR. E. VAN BENTHEM— Lütb. DE GROOT. P. WINK. Verschijnt Woensdag m feteröag» Van 1—5 regels 80 sent Elke regel meer 3 Reclames per regel 15 De Rijp en Graft. Aangiften van Leerlingen voor de NIEUWE CURSUSSEN 1 Mei 1911 BUITENLAND. •:p - Tailleur groote keuze in r maat vanaf f 17 16. KENS, iKMAAR. :de sen. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 et. per 3 maanden franoo huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwaitaal. Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent. Van het Zondagsblad5 eent. Uitgave van de Nsaml. Vennootschap „Ons Blad". EÏÏ8HAÏÏBreedsiraat IS, tegeneven da S. Zsrk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. ADVERTENTIËN Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 Tot agent van „Ons Blad" voor de Rijp en Graft is aangesteld in de plaats van den heer D. de Jongh, boekhande laar, Graft, de heer C4-» Woesten- burg Cz. te Graft, Industtieklasse 31/, jarige cursus. Lesgeld f 25 per jaar. Huishondklassa duur 2 jaar, f 15 per jaar. Cursus voer op'aiding DISNSÏB0D1N van 's middags 2Vj—4 on van 47,-7 uur. Woensdagavond en Zaterdag geen les. Lesgeld f 0 20 per week. Leeftijden 12 jaar. Oa- en minvermo genden half geld of kosteloos Inlichtingen verstrekt gaarne de Directrice, M. W. AEB1ITS8. Nu het mond- en klauwzeer onze veestallen weer bedreigt, heeft de Di rectie van landbouw het noodig geacht, de volgende wenken aan veehouders te geven lo. Koopt buiten noodzaak geen vee. Moet dit geschieden, verzekert u van de onbesmette herkomst. Koopt in geen geval op marktan. 2o. Laat niet anders dan bij volstrekte onvermijdelijkheid vreemden, in zonderheid veehandelaren en uit Duitschland teruggekeerde melk knechten, in uwe stallen toe. 3o. Zorgt, dat gij en uw huisgenooten zoo weinig mogelijk met vreemd ve9 in aanraking komt, door. markten en vreemde stallen te mijden. 4o. Voedert aan uw vee geen onge- pasteuriseerde of ongekookte van zuivelfabrieken afkomstige afge roomde melk of wei. 5o. Weest voorzichtig bij den aankoop van uw veevoeder. Niet alleen dit veevoeder, maar ook de zakken, waarin het wordt geleverd, kunnen de ziekte overbrengen. 6o. Let nauwkeurig op den gezond heidstoestand van uw vee. Vergeet daarbij ook de schapen in de weide niet. 7o. Merkt gij verschijnselen, die op mond- en klauwzeer wijzen, doet dan onmiddellijk aangifte bij den burgemeester. Het verzuimen van deze aangifte is strafbaar en kan u groote schade berokkenen. 8o. Is uitgemaakt, dat mond- en klauwzeer onder uw vee is uit gebroken, volgt dan nauwkeurig de voorschriften van den districts veearts of diens plaatsvervanger. Ir. het Belgisch orgaan 'der Vrouwen gilden, wordt een belangrijk vraagpunt op geworpen: dat der huisvesting van groo te gezinnen. Eene eerste noodzakelijke levensvereisch. te voor den werkmian is, (dat 'hij! voor vrouw en kinderen een behoorlijk thuis vin- de, eent ihuis waar de vader, na den werlc- fflag, gaarne verblijft en uitrust te mid. (den der zijnen. Een onderdak moet ieder hebben, maar vooral de ouders (die met veel kinderen ge zegend zijn. Er zijn Huiseigenaren die er echter an ders over denken. Het komt in onzen geest niet op aan iemand jde les te spellen; ieder verhuurt zijn (huis zooals het hem bevalt. Maar en fin, jals alle huisbazen gezinnen met vier, .vijl kinderen, om wille van die vele kin deren, afwijzen, waar moeten die menschen dan heen? Willen menschen een kwartier huren, is de eerste vraag; Jiebt ge veel kinderen? en luidt het antwoord bevestigend, dan klinkt het onveranderlijk: dan moet ge el ders gaan zoeken. Het wordt net een premie o-pJ het geen kinderen hebben; en Ihet ergste is dat die zo-nder kinderen mee de wet helpen stellen en aan de huisbazen zeggenwij komen bij u inwonen, op voorwaarde dat ge geen andere huurders met kinderen neemt. Zoo worden ten slotte al de menschen met vele kinderen gedwongen een der druip steenholen in pasgebouwde huizen te be trekken, waar ze allen ziek worden van de kil-ligjh'eid en de natte muren. Nog eens, waar moet dat heen, wanneer alle huisbazen zoo gaan handelen? In een onlangs verschenen schrijven van mgr. Turinaz, bisschop; van Nancy, aan het Kamerlid Briant, die tegen de ontvolking iets tracht te doen, wijst 'de kerkvorst even eens op dit kwaad: Het is duidelijk, 'aldus de bisschop, dat de zelfzucht, de dorst naar rijkdom, pleizier en alle genietingen, de vrees voor plicht en o-ffer, de eerzucht en de weelde, het ze denbederf, schrikwekkende bevorderaars der ontvolking zijn. Die oorzaken der ontvol king moeten bestreden worden. En ook moet eerj't ivdnekkige veldtocht onderno men tegen de misdadige gewoonte, die zich overal verbreidt om woningen te weige ren aan de talrijke gezinnen, dikwijls zelfs aan de gezinnen met 3 kinderen. De schoonste exemplaren van onlogisch zijn mogen wel de katholieke huisbazen jheeten, die daar aan mee doen, maar toch. van een anderen kant, schande spreken over de onbeteugelde propaganda voor het Neo-Malthusianisme. Alsof ze niet mee een d'eel der ver antwoordelijkheid' droegen voor het toene men der volkskwaal1, de kinderbeperking, daar zij toch rechtstreeks de gehuwden voor deze keus zetten: of geen kinderen, of geen behoorlijke woning. MSN eUüTIVIJRT IE BS FS8Ï. De Aartsbisschop van Parijs heeft op den diocesanen Katholiekendag zijn geloo- vigen den raad gegeven toch niet meer naar den schouwburg te gaan. Deze raad wordt zelfs door niet-katholieke maar fatsoenlijke mensohen zeer verstandig genoemd,., omdat (daar thans het recht van (de misdaad, de ontstraffelijfcheid der ondeugd wordt ver heerlijkt. „De helden zijn oplichters, schrift vervalschers, moordenaars, verleiders van jon ge meisjes en erger nog." Men cultiveert er de pest." Een wijze raad, idie in de meeste ge vallen, ook wel in Nederland kan wor den opgevolgd. Voor het zieleheil is het veel beter uit de tegenwoordige schouwj- burgen te blijven. 'Een ihooge uitzondering, daargelaten, geeft het toomeel niet meer w(a,t het moest geven n-.l>. eene opvoedende kracht, inte gendeel het werkt hoogst verderfelijk. Voor wie een schouwburg tegenwoordig wil be zoeken is het plicht vooral 'voor ouders tegenover hunne kinderen te onderzoe ken, Wat men gaat zien. Is men niet tot de zekerheid gekomen, dat het stuk goed is, gaat er niet heen. Maar heeft ieder wel de middelen om dit onderzoek in te stellen? ïamssgaan tueseken Christelijk» Eisterisehên aa ?:ij liberalen. Het Vrije.Liberale blad, de Nieuwe Cou rant; probeert een weg te zoeken, om tot samenwerking te komen tusschen de Vrije Liberalen en de Christelijk-Historischen. Dit heeft De Nederlander, het orgaan der Christ.-Hist., genoopt uiteen te zet ten de diepe klove, die beide partijen scheidt De conclusie van het Christ. Historische .blad is deze: Wij voor ons .blijven van meening, dat, zoolang het liberalisme zijn Fransche op'- vatting van vrijzinnigheid handhaaft, in ons land voor de liberale partij geen toekomst is, omdat zij noch het vertrouwen van het Christelijk deel der natie kan verwerven, noch de consequenties tegen gaan, die, al wil ;zi] zelve d'at niet, moeten leiden tot de sociaal-democratie, welke In haar wezen del oochening is van Iden Christelijken Staat en van de Christelijke moraal. Wat ide Christ. Historisoh'tn verlangen? Wat wij daarentegen verlangen is, dat de Christelijke godsdienst als de nationale gods dienst op politiek gebied zal worden ge ëerbiedigd door allen,! onverschillig wat iemand persoonlijk gelooft; dat derhalve de Staatsinstellingen en de wetten daar mee hebben te rekenen, zoo dikwijls dit pas geeft: dat met versdhil van inzicht op godsdienstig gebied rekening worde ge houden, zóódat nimmer iemand om eenig inzicht, ook niet om zijn ongodsdienstigheid worde achteruitgezet, bemoeilijkt of lastig gevallen, Terecht: „een diepe klove". Wij zien de stijve liberale heeren den sprong' nog lang; niet wagen om aan de overzijde te komen. Oa gevraagd drukwerk wa:dt slot teiug£9geve2. Dat is de aanduiding', welke men naast „Aan Id'e deur wordt niet gegeven" e.d. doet om bevrijd te blijven van de lasten, die bedelaars, negotianten en colporteurs je bezorgen. Of zoo iets goed is? Asjeblieft! Wiat een -drukwerk wordt tegenwoordig niet ongevraagd in je bus gestopt! Schanda lige soms! Meer dan eens zelfs! De gevaren, die aan dergelijke colportage verbonden zijn, zijn groot! Wie heeft er een sleutel op zijn brievenbus? Ho-evelen zijn er zonder brievenbus, zoodat alles in de gang wordt geworpen en binnen een ieders bereik komt te liggen. En dan, je wordt op den koop toe nog belast [met (het opbergen en weer netjes voor d'en idag halen, als 't wordt terug gevraagd Daarom wij voor o-ns maken met d'ie colportage maar korte 'wetten. Naar de prul- Iemand, goed voor o-ud papier! Dat is bij ons de weg vo-or kiie persproducten. En nu (uogen \ve de eerste keeren wel een grooten mond o-m een fatsoenlijk woord te gebruiken Van de heeren of dames, 'die o-m „antwo-ord komen" krijgen, ze weten de a|dressen gauw, Waar zc niet terecht kunnen en.... ze loopen een volgen den keer onze deur voorbij. W-ij inlusschen zijn bevrijd van ro-m-mel in de bits, van zofg- yulriig bewaren, overreiken als je niet geef of inteeken een ihalf uur tijdverlies of een vloed van lieflijkheden en vooral van de gevaren, die de lectuur vaak meebrengt, om dat ze in handen kan komen van jeugdige personen, die voio-ral op (dit punt erg nieuws, gierig zijn, Brand ta New York. Een vreeselijke brand heeft in eene fa briek van celluloid'-voorwerpen ite New-York gewoed, tvvaairbij -ongeveer 150 personen, meest meisjes, in de vlammen zijn omgeko men. Acht honderd personen, waarvan de-mees te Italianen, waren in de fabriek aanwe zig, op het -oogenbiik dat de verschrik kelijke catastrophe plaats vond. Een lichte katoenen blouse o-p- de acht ste verdieping, vlo-og plotseling in brand, juist op het moment, dat men de fabriek wilde sluiten, en 'binnen enkele oogenblikken was de gebeele af-deeling met verstikken- -den rook gevuld, terwijl hst vuur met ver bazende snelheid om zich heen greep-. Ver. schei-dene meisjes konden niet meer vluch ten, daar zij geheel oingringd waren door licht brandbaar materiaal, dat overal aan to-uwen hing. W-at nu geschiedde, kan men gemakkelijk begrijpen. De meisjes, die den ingang zagen afgesneden, moest trachten -om op; de een of andere wijze te vluchten. De kteeren van sommig'en hadden -reeds vlam gevat. Zij vluchtten naar bo-ven, Im-aar o-p deze wijze geraakte ook de negende verdieping in brand en toen jde isjpuiten kwamen was jde achtste, ne gende en tiende verdieping één vlammen zee. Alle Amerikaansche ochtendbladen gaven vijftig of zestig kolommen vol vreeselij ke bijzonderheden. Verscheidene meisjes wer jden uit de vensters gedrongen d-oor de waanzinnige, h'alfverstikte lotgen-ooten. Twee drie vrouwen sprongen tegelijk van (de ko zijnen naar kan*d«n en vielen op jde trottoirs waar zij met verbrijzelde ledematen bleven liggen. Drie jonge vrouwen, geheel en al ge kleed om de fabriek te verlaten, gingen arm in arm den dood tegemoet. Zij ston den op het kozijn van een venster, waar zij luid om h-uip riepen. Zij spraken met elkaar, als om te over léggen, wat haar te doen stond. Een van haar keek de kamer in, waaruit verstikken de ro-okwolken naar buiten rolden en wenkte de beide i,a1n-deren. Op de gezichten van het drietal was (de doodsangst te lezen. Eeni- ge mannen op straat beduidden haar -o-p de plaats te blijven waar zij stonden. De meis jes knikten met het hoofd en hielden el kaar vast omstrenjrenld1, om zidi in h'eur ge vaarlijke positie ftaande te kunnen hou den. Doch daar sloeg een reusachtige vlam over hunne hoofden, en een oogenbiik later vielen zij plotseling voorover, terwijl haar en kleederen reeds vlam hadden gevat. Onder den val hielden zij elkaar nog vast omstrengeld', totdat zij met een vreeselijke vaart op het trottoir terecht kwamen. Twee meisjes aan een ander venster van -de negende verdieping trachtten in een springzeil te s pringen, dat door zes mannen werd opgeho-uden, Men hoorde een vree selijke kreet. Het eerste lichaam viel in duizelingwekkende vaart naar beneden en. het kwam met zulk een kracht in het zeit terecht, dat het zeil scheurde en het meis je op ide straatsteenen te pletter viel. Haar vriendin hoorde schijnbaar niet de waar schuwingen van benedén. Zij sprong direct en viel door het gat te pletter op de steenen. Een ander meisje, dat van uit de tiende verdieping naar béneden sprong, bleef o-p de hoogte van de zesde etage aan het Ijzerwerk van een afdek hangen. Daar stierf zij ten aanschotiwe van een- jammerende menigte, -den versehrikkelijksten dood. Velen konden -dit vreeselijk tooneel niet aanzien, tal van vrouwen en mannen, die geen hulp ko-nden brengen, vielen in zwijm. Een der ongel-ukkigen, die waar schijnlijk haar verstand- had verloren, wierp eerst haar zakboekje, dan haar hoed en bo-nid naar benedén, om dan 'den, sprong te wagen en te pletter te vallen. Andere ongelukkigen kwamen o-p telegraafdraden terecht, klampten zich -daaraan vast, maar |de draden waren niet sterk genoeg en- enkele o-ogenblikken later vonden de meisjes toch den versehrikkelijksten dood. Een der vrouwelijke employés die op den kant van het zeil terecht kwam, brak de ruggegraat. Zo© zagen de toeschouwers, die luide jammerden en weenden, -om al het verschrik kelijke wat zich daar afspeelde, 45 onge lukkigen op de straatsteenen storten. Slechts enkelen werden gered, zoo b.v. twee meisjes, die op de lijken van bare vriendinnen vielen, waardoor de val gebroken werd. Twee koet siers maakten van hun paardendekens een vangzeil, een tweetal meisjes zagen dit en sprongen, maar de deken scheurde en bei den vonden den dood. Meer dan negentig arbeiders en arbeid sters moeten in de vlammen zijn omgeko men. Bij een lift vond men twintig ver koolde lijken op een hoop liggen. Langs de straat lagen meer dan honderd lijken. Vijfduizend menschen verdrongen zich om (de Morgue. Jammerend trachtten zij de iden titeit van de lijken vast te stellen, wat meest al slechts door kleedingstukken en sieraden mogetijk was. De bloedverwanten van ver miste personen bestormden alle hospitalen in de hooft daar de gezochten tc vinden. Wat New York eet. Een niet ia?g Verschenen statistiek geeft hiervan eenig denkbeeld. Gedurende het jaar 1909 wer den Ido-or de inwoners van New-York ver orberd (in naar beneden, afgeronde ge tallen) 312 millioen k.g. rundivleesch, 155 millioen k.g. varkensvleesch, 105 millioen k. g. kalfsvleesch', 24 mill. k.g. gevogelte, 2170 mil. eieren, 67 mill. k.g. boter 15.5 mif. k.g. kaas, 4 mill zakken suiker, 6 mill zak graan, 3.5 mill zak aardappels en 1 mill. L. melk. Het vleesehgebruik treedt, vergeleken bij het aardappel- en graangebrutk, in Amerika veel meer op den voorgrond dan in ons land. Per week behoeft New-York 28 millioen eieren Als men gedurende 8 dagen niets in New-York invoerde, zo-u men aan liet be gin van een hongersnood zijn. ITALIË. De Duitsche keizer zond den koning van Italië een telegram van gelukwensch, waar. op de koning antwoordde. RUSLAND «n CHINA. Als gevolg van langdurige en ernstige besprekingen gaf het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken aan den Rnssi- schen gezant de verzekering, dat China on voorwaardelijk in de Russische eischen zal berusten. Men is algemeen van gevoelen, dat Chi na geen andere keus te doen bad, daar het voor een oorlog geheel onvoorbereid we zen zou, FRANKRIJK. De schuld der vakvereenigtngea 1 De K. v, K- te Parijs heeft zich in een brief aan Monis tegen bet houden van een wereldtentoonstelling in 1920 gekant. Sedert 1900 zijn de arbeidsverhoudingen te Parijs belangrijk gewijzigd!, zoodat de aannemers doors takingen en anderszins zich niet aan eent ermijn kunnen binden, zelfs niet kun nen waarborgen, d'at het eens ondernomen werk gereed' komt. Aangezien de stad bo- vendien een aantal dringend noodzakelijke groote werken gaat ondernemen, zouden de toch reeds groote moeilijkheden nog ver hoogd worden, wanneer een deel van de beschikbare werkkrachten voor de wereld tentoonstelling in beslag werd genomen. De „Figaro" is van oordeel, dat nog nooit een zoo- ernstige beschuldiging tegen de vakvereenigingen is geuit! Stakingen van gemeenteraden. lrt het Fransche departement -der Aube hebben tot dusver 121 gemeenteraden hun ontslag ingediend als protest tegen de uit sluiting van dat departement van het Cham pagne-gebied. De Bljksdagverkiezlngen in Dulischlard Volgens de „Deutsche Tageszeiting" zul len d everkiezingen voor den Rijksdag op het einde van Januari 1912 plaats hebben, BELGIE. De staking der zeelieden mislukt, Uit Brussel wordt aan de „Vo-ss. Ztg'' geseiind, dat, naar het officieele orgaan der Antwerpsche scheepsreeders meldt, het gevaar voor een internationale staking der zeelieden voorbij is, dank zij de houding dei Duitsche en Belgische zeelieden, die heslist geweigerd hebben zich solidair te verkla ren met een internationale staking. De eeni- ge staking, die nog verwacht kan wor den is die der Engelsche zeelieden in de maanden Juni en Juli, ENGELAND. Klesrecht-d atr.es Er zijn al vele vrouwen geweest, die weigerden belasting te betalen, omdat zij het stemrecht niet hebben. Mevr. Despard heeft nu bekend gemaakt, dat haar huis q|s, op den avond van de volkstelling open i zal staan voor kiesrechtvrouwen. Haar eigen biljet zal zij aldus invullen: geen stemredht, geen inlichtingen, - .616k - 7 f;ï jird BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan België V Het ligt in thet voornemen van H. M, detj- Koningin en Z.,K. H. den Prins der Nedet t landen om in de maand Juli van dit jaa»*"; een bezoek te brengen aan Hunne Majes i- teiten den Koning en de Koningin van Bel gië. JJ Gouverneur van Suriname. Za terdag bevatte de St. Ct. hét bericht, dao (aan Mr. D. Fock eervol- ontslag is verf leend als Gouverneur van Suriname. Aan de Tel (wordt nu reed; uit Den Haar-j gemeld Ofschoon over den opvolger van A D. Fock, als Gouverneur van Surinam! nog niets met zekerheid- valt te zeggei, zij' toch meegedeeld, dat, behalve de reeusr vermelde, nog andere namen worden ge. noemd waaromder o.a, die van het Kameilü .nSjnaj. Van Vuuren en die van den heer J. O E, Slotemaker, directeur jdw invoerreehte 'v; V

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1