Rh. Kath. Nieuws- en Advertentieblad vroor Noord-Holland. 5"* Jaargang Gemeenteraadsverkiezingen. FEUILLETON. No. 48. Zaterdag 17 Juni 1911. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. „Toetie Walfher." Sit nummer bestaat uit 8 bladz Een goed begin is 't halve werk. OVER MINISTER TALM 4. Katholieken verzuimt niet uw Notaris te vragen uw verhu ringen, verkoopingen en ver pachtingen ook in dit blad te adverteeren. BINNENLAND. BUITENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis90 of. mei geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afeondcrlbke nummers Tan de courant3 cent, Tan het Zondagsblad5 cent Uitgave wan de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUBreeditraat 12, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. ADVKRTENTI&N: Tan 1—5 regels30 eaat E>ke regel meer9 Reclames per regelj 15 Kleine advertenties ran 130 woorden, bij rooruitbet. 25 Zij die zich tegen 1 Juli op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit geldt ook voor het Zondagsblad. Bij den ouden Keurvorst van Hessen kwamen eens vier gemeenteraadsleden zich beklagen over het plichtverzuim van een wethouder. Na hun lange opsomming van allerlei grieven liet de keurvorst een politieman komen en gaf hem in last ieder der klagers tien flinke stokslagen toe te dienen. Verbaasd vroegen de vier, waarom zij prügel verdienden? „Omdat gij zelf dien man gekozen en herkozen hebt," sprak de keurvorst. Dit korte verhaaltje bevat een kern van waarheid, die ook van toepassing is 'op de a.s. gemeenteraadsverkiezing n.l. deze: wie geen prügel wil ver dienen, kieze goede gemeenteraadsleden. Meer dan eens worden door gemeen tenaren klachten geuit tegenover den raad: nu eens heet het, dat deze te royaal is met de finantiën, dan weer dat de cijfers op de belastingpapieren schrikbarend stijgen, een ander keer dat de Raad de nooden van den ar beider of die van den middenstand niet voldoende behartigt. Het antwoord daarop is: 't Is den kiezers hun eigen schuld. Waarom, als die klachten dan juist zijn, zulke 8) Geen van haar was gedoopt of ging naar de Kerk, want haar ouders ge'.oofden niet. Naarmate de menschen zich meer ont wikkelden en de wetenschap vooruitging, was het geloof meer verdwenen. Nog veel, heel veel, wat Toetie tot in 't diepst van haar hart kwetste en schokte, hadden zij hieraan toegevoegd. Bleek, stil, in zichzelve gekeerd', was zij thuis gekomen. Haar be zorgde vader vroeg haar terstond, wat haar scheelde? Ontwijkend had ze geantwoord. Maar toen ze 's avonds eindelijk alleen op haar kamer |was, Had ze 't uitgesnikt in fol terende pijn. Was dan 't eenige, wat in haar oogen het leven waarde gaf en mooi maakte, niets dan een sprookje? Neen!dat kon, dat wilde ze niet gelooven, dat was te vreeselijk. Toen dacht ze aan de Raats, die vast onwrikbaar in Jesus Christus, a's den Verlosser der wereld, geloofden, aan de goede zusters, bij wie ze had schoolge gaan, en 't werd kalmer in haar ontstelde ziel. De zuster had haar immers al gezegd, dat velen niet in Christus geloofden, en Hij daarom zoo wreed mishandeld was en den smadelijken kruisdood moest sterven. Haar omgeving behoorde dus ook tot die genen, die Christus niet liefhadden. Hem eervolgden. Haar eigen vader en moeder behoorden daartoe, niëht Betsy, haar club mannen naar den Raai afgevaardigd? En dan blijft het volk, liever gezegd, dan moet het volk blijven mopperen. Gelukkig echter heeft de wetgever ferm voorzien, dat de kiezers in de gelegenheid zijn zich uit te spreken, door middel van de stembus, omtrent de zittende Raadsleden. Om de twee jaren treedt een derde van den Raad af. Zoo treden er dit jaar in September a.s. in alle gemeenteraden een derde deel af. Artikel 7 van de Gemeentewet be paalt, dat de periodieke verkiezing van leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op den laatsten Dinsdag in Juni. Deze laatste Dinsdag valt ditmaal op 27 Juni. Tegen dien dag moeten we alzoo gereed zijn, om welbeslagen ten ijs te komen. Met ingenomenheid mag geconstateerd, dat men in tal van gemeenten den ernst van de komende keuze reeds bleek te beselfen, en op het voorbereiden van een goede keuze bedacht was. Toch is die belangstelling nog op verre na niet algemeen genoeg, en we achten het allerminst overbodig, onze plaatselijke kiesvereenigingen aan die komende ver kiezing te herinneren. De verkiezingen voor den Gemeen teraad worden iedermaal belangrijker. Vroeger was er een scherp onderscheid tusschen de verkiezingen voorde Tweede Kamer en Frovinciale Staten eenerzijds en anderzijds die voor den Gemeenteraad. Thans teekenen zich de verkiezingen voor den Gemeenteraad meer en meer door politieke actie, zoo sterk zelfs, dat in enkele groote steden de gemeen teraadskeuze schier nog scherper poli tiek karakter vertoont dan de keuze voor de Staten. Vreemd is dit niet. De werkzaam heden van een gemeenteraad en vooral van het college van Burgemeester en Wethouders welke laatste door den Raad, dus indirect door de kiezers worden gekozen breidt zich met het oog op de vele wetten steeds meer en meer uit. Steeds omvangrijker en gewichtiger worden de bemoeiingen op het gebied van de sociale politiek, het onderwijs en de zedelijkheid welke zich door de steeds grootere ontwikkeling van het moderne leven aan de Gemeenteraden en Gemeentebesturen opdringen of hun door den Bijkswetgever worden opgelegd. StcefI hooger klimmen dus de eischen, die men aan een gemeenteraad stelt. De lasten, die op de schouders der ingezetenen worden gelegd, nemen hand over hand toe Vandaar dan ook, dat de gemeenteraadsverkiezingen steeds in belangrijkheid stijgen Maar dan dienen onze kiezers ook willen zij niet, als de in ons verbaaltje genoemde heeren stokslagen, zij 't dan ook zedelijke, verdienen nu niet stil te zitten. Geen onzer kiesvereenigingen mag te laat op het appèl komen. Waar overleg met andere partyen te plegen is, moet dit overleg tijdig tot stand komen. Van zijn candidaten moet men zeker zijn. Door geen andere partij mogen wij ons in ijver en volhardiDg laten overtreffen. Daarom, katholieke mannen van Noord Holland, als de kiesvereeniging u roept geeft aan die roepstem gehoor. Toont uw belang en dat der katholieke zaak te begrijpen. Toont, dat ge man nen zijt, die niet voortdurend mopperen over den Baad, maar als het er op aankomt, de koe bij de horens vatten. Daartoe zijt gij thans in de gelegen heid. De kiesvereen. maken de candi datenlijst op, waaruit de kiezers later eene keuze moeten maken. Begrijpt gij nu de belangrijkheid van uwe kiesvereen. Welnu bezoekt de vergadering uwer kiesvereeniging, blijft niet thuis. Moge daardoor den 27en Juni op ge lukkige wijze de strijd worden ingezet. genooten, ja in den Haag' kende zij nie mand, die zijn partij opnam, die Hem lief had', aanbad, in Hem geloofde. Heviger dan ooit overweldigde haar toen dat een zame, trc-ostelooze gevoel, dat bewustzijn, dat niemand uit (haar omgeving voe'de zoo als zij, noch haar begreep. En op dien avond maakte zij ih et vaste besluit, zich nooit meer tegen een van hen a'len te uiten en idoor haar vragen geen gods'asteringen uit te lokken. Zij zou naar lndië schrijven, nair de zusters en naar Marv, en bij dezen haar hart uitstorten en raad vragen. Haar vader had haar immers he'oofd, als zij volwassen was, mocht ze kiezen. Ze wide ernstig het katholieke geloof onderzoeken, dat geloof, waaraan zij zulke blijde, heerlijke herinne ringen had behouden. Kort geleden kwam Joseph die Raat naar Holland om voor priester te studeeren. Hoe gaarne had Toe tie hem gevraagd: Wiat is dat eigenlijk, priester zijn? Hij nam echter de uitnoo- diging om bij hen te komen logeeren niet aan, en toen zij met haar vader hem op 't seminarie bezocht, sprak ze |hem geen oogen blik alleen. In een 'brief had ze er Mary toen naar gevraagd, en {Je godvruchtige Ma ry, met haar krachtig, levendig geloof, had haar een enthousiasten brief geschreven, over de verhevenheid van het priesterschap, en welk een eer en voorrecht het was voor Joseph, dat God hem daartoe riep. Mary weidde uit over ide [heerlijke roeping, priester te zijn, en al begreep Toetie niet alles, toch besefte zij zeer goed, dat in de Katholieke Kerk de priester, staande tusschen God en Eindelijk dan lazen wij eens in een blad van links n.l. in het oud-liberale Utrecht- sche Dagblad een gunstig oordeel over on zen minister Talma. De Haagsche corr. \an dat b'ad schrijft: De wijze, waarop de heer Talma zich heeft weten eigen te maken kennis, zeer grondige, van zooveel hem vroeger gansch onbekend, is bewonderenswaardig. Ik vind het klein, nietig, erger dan dit, om op welk politiek s tandpunt men zich ook moge bevinden, niet te erkennen, dat minister Talma ontwerpen in de Kamer verdedigend, niet vele malen ook dengeen, die [het verst in wereldbeschouwing en denkwijze van hem afstaat, bewondering moet hebben afgedwongen. Voor zulke gevoelens durft men niet uitkomen of men verbergt ze onder een huichelachtig nijdig ën ja'oersch grijnsje, door schou derophalen „geïllustreerd". Ik acht het zeer gewenscht en zeer verdiend, dat de pen van een, die niet behoort tot minis ter Talma's geestverwanten eens neer schrijft een woord1 van eerbiedige hulde voor zooveel eerlijke, warme toewijding; voor zooveel ijver en werkkracht. Dat, bij de steenhouwerswet, nadat de heer Talma zulke belangrijke concessies had den mensch niet kan worden gelijkgesteld mei een leek, en begreep zij, waarom zij celibatair bleven. Nog geen maand geleden had zij dien brief ontvangen, en nu waren die arme de Raats in leed en zorgen, en haar vader zou zoo aanstonds Joseph die ernstige, droeve tijding medecleelen. Hoe zou hij ,het kunnen dragen? De tranen schoten haar in de oogen bij de gedachte aan zijn smart. De zusters en Mary schre ven in eiken brief, dat ze dagelijks voor haar bleven bidden. Die gedachte troostte en verkwikte haar dikwijls in eenzame buien en van haar steel oprijzend, knielde ze neder, zooa's ze het bij de zusters geleerd had, en stortte haar veelbewogen hart bij God. uit, haar vrienden vurig'bij Hem aanbe velend. Vreemd, altijd als ze bad, kwam dat vredige en kalme over haar. Welk een geheimzinnige troost en kracht ging er toch uit van 't gebed! Toen de pendule half drie sloeg, schrikte ze op. Over een half uur kwam haar clubje. Haastig opsprin gend, begaf ze zich naar Ihaar slaapkamer en verwisselde baar streng tailleur costuum voor een luebtig teteldoekje, zacht %lauw van tint, met veel creme tusschenzetsels en af gezet met blauw satijnen biezen. In die klei ne oortjes schitterden groote brillanten, en om de tengere polsen sloten zich de bree- de slangen van Indisch goud, dofgeel, met oogen van schitterende smagraden, die zij nooit aflegde. Even vóór drie betrad zij de groote zaal. Het was er heerlijk koel. De vier ramen stonden wijd open, doch de groene zonne- gedaan, toch ook nog een vrij aardig suc ces volgde het doet mij oprecht genoe gen. En ik schaam mij allerminst daar voor uit te komen. Er behoort moed toe om irf de link- sche pers hulde te brengen aan minister Talma. Nu er een fediaap over den dam is, zullen er wel meer volgen! Als 't maar waar was 1 Kroningsfeesten Engeland Prins Hendrik zal Zondagochtend aan het Maas station te Rotterdam overgaan op de Gel derland, om, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, voor de Kroningsplechtig heid naar Londen te gaan met graaf Van Bijlandt, opperhofmaarschalk en andere le den van het Huis der Koningin. Het oor logsvaartuig zal voor Nederland bij de vloot revue te Spithead zijn. Gift van H, M. die K on in gi n. Door H. M. de Koningin is bij Haar vertrek uit Amsterdam aan den burgemeester ter hand gesteld een bedrag van f 2000 (voor ide Veieeniging van armbesturen aldaar, f500 voor het poütiefonds en f 50 voor het On derling Diamantslijpers weduwen- en wee- zenfonds. Tweede Kamer. Het voornemen be staat om de laatste vier dagen dezer maand te bestemmen voor het onderzoek van de Tarief wet in de afdeelingen. In parlementaire kringen gelooft men niet dat de Tweede Kamer vóór het recès de behandeling van de Bakkerswet zal her vatten. De agenda van werkzaamheden wordt ech ter aangevuld met een groot getal ont werpen, enz. van niet i ngrijpenden of spoed- eischenden aard. Verkeer met vliegtuigen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Wa terstaat een ontwerp van wet tot voorloo- pige regeling van het verkeer met vliegtui gen om (advies gezonden naar de overige Departementen die daarbij betrokken zijn. Gouverneur van Suriname. De Nederlander zegt met zekerheid te kun nen melden, dat binnen enkele dagen te yer- wachten is de benoeming van den pas af getreden directeur van het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, kapt. ter zee J. D. H. baron van Asbeck, tot gou verneur van Suriname, blinden weerden onverbiddelijk elk zonne straaltje, dat nieuwsgierig naar binnen wil de gluren. Het ruime vertrek was eigenaardig inge richt, in Moorschen stijl, met karakteristie- muurversieringen van vee'kleurige kralen en sjaals. In 't midden der zaal hing een vreemd soortigc kroon in den vorm van een reus achtige halve maan, en langs den wand tal van stervormige lampjes. In een der hoeken wuifden machtige waaierpa'men en hooge varens achter een vleugel van Ibach. In een ha'.ven cirkel daaromheen stonden Turkschc idivans en zete's met bont gekleur de Oostersche stoffen bekleed. Op den ge- cireerden parketvloer lag een kostbaar veel kleurig karpet. In een anderen hoek stond de theetafel gereed met den gezellig dam penden boui'loir, naast een eigenaardig Moorsch buffet, waarop tal van lekkernijen en de zilveren koelemmers met verfrisschen- de dranken gereed stonden. Nauwelijks had Toetei rondgekeken, om zich te vergewis sen, dat alles in orde was, of ide deur werd geopend te) n drie jonge meisjes ruischten vroolijk lachend de zaal binnen. Het waren de meisjes Besier, twee zusjes, Wally en Minnie, en Estelle du Brieux, die, met Toe tie, de vrouwelijke leden der club uitmaak ten. De freuletjes Besier waren mooie meis jes met slanke, (ranke figuurtjes, donker haar en fonkelende, zwarte oogen. Haar ge- heele uiterlijk toonde aan, dat zij zich haar schoonheid bewust waren en er zich veel op lieten voorstaan. Zij waren eender ge kleed, in rose mousselinen japonnetjes, pscar Midde nstand s-enquete. Men meldt aan de „Stand.": De commissie, ingesteld teneinde een on derzoek te doen naar den toestand van den Ihandeldrijvenden en industrieelen mid denstand, heeft daartoe een breede lijst van vakken samengesteld, naar welke zij een onderzoek instelt met het oog in het bijzonder op den toestand van de onder nemers Dit onderzoek heeft plaatsgevonden: 1o. In de gemeenten beneden 2000 zie len door middel van het dagelijksch be stuur dier gemeenten. 2o. In een 60-tal type-gemeenten tusschen 2 en 20 duizend zielen door afzonderlijik daarvoor aangestelde enqueteurs, die met behulp van vragenlijsten gegevens hebben trachten te verrkijgen. 3o. Zijn nog enkele gemeenten boven •20.000 zielen in haar geheel onderzocht. 4o. Zjjn in de grootere plaatsen door afzonderlijke enqueteurs enkele bijzondere vakken nagegaan. 5o. Is een afzondierlijk onderzoek inge steld naar enkele speciale middenstandsbe- drijven (o.a. kleine scheepsbouw, leerin dustrie enz.) Uit den aard der zaak heeft dit onderzoek reeds vete gegevens opgeleverd ten aan zien van het vereenigingsleven van den middenstand. De commissie zet echter haar taak nog voort. Zij zou nog gaarne ingelicht worden over enkele belangrijke punten; lo. Omtrent het crediêtwezen, vakoplei ding en lefrtingswezen, markt- en verkeers- verbetering, informaties, verzekeringen. 3o. Gemeenschappelijke aankoop van han delswaren van grondstoffen en hulpstof fen der nijverheid, van werktuigen en ma chines, gemeensdhappelijk bewerken van grondstoffen, gemeenschappelijke verkoop van producten, afvalstof ena. 4o. Concurrentie door niet gevestigden handel. Da Zeelleden Staking. Naar de Msb. bericht is de toestand over al kalm en rustig. Wordt er in verschillende groote havensteden gestaakt, van een eigen lijke internationale staking kan men moei lijk spreken. Op het oogenbük zijn alleen F^ngeland, Holland en België in de bewe ging, betrokken. Volgens de Fransche bladen hebben de zeelieden, daar te lande geen zin om mee te doen. Wel trach ten in. sommige steden eenige kopstukken uit de zeeüedenbonden hun leden over te halen ook het werk neer te leggen, doch ze vinden weinig' aanhangers. In de havens daar te lande is het dan ook rustig. Ook Duitschland blijft koud bij at de ge-„ maakte drukte. Van den beginne af zijn de laatste mede opgemaakt met overvloed van kleine plooitjes en golvende kant. Estelle du Brieux was van Fransche af komst. Haar vader, Chavalier du Brieux, was een beroemd schrijver. Haar moe der een nonnaatje, zuster van mevrouw Be sier. Estelle was buitengewoon mooi, en een opvallende verschijning. Zij „was zeer lang", eenigszins gezet, en had een prachtig figuur. Zij kleedde zich uitstekend, met die zekere verfijning, die sommige vrouwen eigen is, en haar terstond van haar medezusters on derscheidt. Haar gelaat was pikant, voor namelijk door haar frisch teint en de drieste uitdrukking in haar eigenaardige grijsgroe ne oogen. Roodb.'ond haar omgaf in weel derige ondulaties het meestal lachende ge zicht. Haar japon van donkerblauw volle viel in kleine plooien over een tafzijden on derkleed', zeer nauw om het middel, zoodat haar mooie vormen op 't voordeeiigst uit kwamen. Naar de heerschende mode ontbrak dë kraag aan haar toilet en vielen de mouwen in sierlijke plooien wijd1 neder tot aan dë ellebogen, zoodat haar pradh- tige hals en armen verblindend tegen 't don- j! ker blauw vanhaar japon uitkwamen. Naast deze (dkrie opvallende, zelfbewuste meisjes> zag Toetie, in [Waar lichtblauw japonnetje, met haar tenger figuurtje en onschuldig, teer. gelaat, er uit als een nederig vergeet-mi, - nietje tusschen pralende tulpen en hyacin then. pKoiü mm

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1