R. Kat li. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 74. Zaterdag-'16 September 1911. 5"° Jaarg-ang- Patronaten; li Verschijnt Woensdag en Zaterdag. FEUILLETON. „Toetie Walther," 13it nummer bestaat uit 8 bladz ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Tan het Zondagsblad5 cent. Uitgave van 4e Naaml. Vennootschap „Om Blad". BïïBBAU: Breedstraat 12. tegenover de B. K. Eerk, to Alkmaar. Telefoon No, 438. A DVERTENTISN i Tan 1—5 regelsi 80 eeni Elke regel meer6 Reolames per reg«l 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet, 25 Zij die zich tegen 1 October op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit geldt ook voor het Zondagsblad. We willen Idiit artikel beginnen met de woonden van Z. H. Paus Leo XIII z.g., waarmede wij ons vorig getiteld: „Aan den arbeid!" eindigden: ,,Het patronaat vol- tooie bet wat der school." De knaap heeft tie s dh-oot verlaten en ook de catechismus, hij zal zijn intrede doen in de maatschappij!. De gezichtseinder in den hu-ïselijken kring is voor hem te be perkt, hij gaat in eene ruimere omgeving verkeeren en zal kennismaken met personen en zaken, Idle hij nimmer tevoren heeft ontmoet. - .Voorheen ©fond hij onder de directe lei ding van eene zorgzame moeder. Jan ging 's morgens naar school' en daaruit terugkee- rende was zijn eerste weg naar huis: „eerst moeder goeden dag zeggen," dan ging hij op straat spelen, tot het etenstijd was. Daarna was zijn wieg weer naar school en h erhaalde zich dezelfde regel1. Jan stond onder voortdurend toezicht valn zijne ouders Maar nu? Jam is in de maatschappij ge treden, de deuren van kantoor, werkplaats of fabriek zijn voor hlemi geopend^ hij staat onder een werkman of bediende en arbeidt met zijns gelijken. .Vader en moeder wisten vroeger heell goed, dat Jan bij een goed Roamsdhen meester leerde en dus dagelijks onder Roomsdhe kinderen verkeerde. Maar nu? Vader en 33) X. Het was tien dagen, nadat Herman ver trokken was om de familie de Raat in Mar seille te ontmoeten, en binnen een half uur Wierden 1de reizigers door de Wailthers ver wacht. Uit Marseille had Herman geseind, dat Dr. de Raait, één dag nadat de Willem I Port-Said verliet, onverwachts overleden was. en zijn stoffelijk overschot aan dc Mjlddellandsche zee was toevertrouwd. Eeni- ge dagen later ontvingen zij een brief. Hij schreef, de weduwe en haar heide kinderen zielsbedroefd te hebben aangetroffen, het wash artverscheurend, hun diepe smart aan te zien, toch waren ze kalm berustend' iiri den wil van Qod. Hij was zeer dankbaar, de plaats van den heer Walther te vervul len, Zijn hulp was noodzakelijk, want Paul jwlas pas zestien, en hoe eenzaam en hul- Pjeloos zouden zij zich in den vreemde gevoeld hebben. Het bericht van den'dood Van mevrouw Walther had hen zeer getrof fen, en zij verlangden zoo spoedig moge lijk 'naar Den Haag door te reizen. Alleen te Patjjs zouden zij zich zoolang ophouden, als nopdig was, zicji in den rouw te steken De beide dames wilden zeer gaarne voor lopig hun intrek nemen bij de Walthers. IS een brief aan zijn moeder vroeg hij de moeder zullen en kunnen ook moeilijk vra gen aan dep fabrieksbaas, aan den Sneesters- knecht: Maar ouder waen komt Jan mu te staan? Is dat een nette man? Met en maast wie komt Jan aam Ih'et wiark? Wie zijn idait? Neen, dat kunnen de ouders niet doen. Zij zijn blij genoeg 'dat Jam wierk heeft. Ziedaar het bleekt: Üe jongeling treedt in de maatschappij, is aan zijn vrijheid overgelaten en nu komt het er juist op aam. dat hij eene leiding heeft, maar eene goede leiding, die hem den juisten weg wijst. De overgang van den huiseMj(k!en tóringl naar de maatschappij is te groot voor een jongeling: de (stap reikt te ver, er is een deirde factor n-oodig n.l, het patronaat. Die jongen, die zooeven de school en catechismus 'heeft verlaten, is nog een kind, nog 'geen man, van Iwiien men mag verwach ten dat hij zelfstandig kam staan. Maar' toch „hij is van school af" en dat wil voor üe meesten heel veel zeggen: hij begint zich te gevoelen en wil doen als groote menschen, waarbij het eigenaar dige zich voordoe.t, dat hij bij voorkeur de slechte manier van den jjrooteti mensch overneemt. Doch er komt meer bij straks vlammen die hartstochten in hem op, welke tot zoo veel verkeerde zaken leiden. Van alle kan ten wordt de jeugd aangevallen door ver leiding van slechte makkers, door egen on ervarenheid, blind zelfvertrouwen en voor al niet te vergeten door de slechte lectuur en verderfelijke zedelopze plaatwerken. Zeker uw Jan, uw Piet, uw Ktaals heeft de Katholieke school bezocht, beeft trouwde catechismus-lessen gevolgd', maar heeft hij ooit de toepassing van het onder wezene- geleerd? ,Ook dit is eene even besliste! noodzakelijkheid als het eerste, maar die toepassing en beoefening moeten in een godsdienstige, en voor zijn leeftijd geschik te omgeving geschieden. Daar rijzen voor onze oogern, die ver- dienstvolle patronaten, reeds in zoo groe ten getalè in ons vaderland opgericht. Daar vindt de jongeling het noodige voed sel voor de ontwikkeling van zijn geest, daar vindt hij het ideaal voor zijn -van nature zoo godvruchtig en tot alles, Wat hei. lig is, genegen hart, daa|r leert hij in den vertrouwelijken omgang met godsdienstige jongelingen en bovenal door den wijzen raad van zijn geestelijken leider, d^p priester, het katholieke leven beter kennen en door gronden. Zeker ïn vele-pjiaatsen zijn avondscholen, maar wij zeiden het reeds in ons vorig artikel daarmede zijn wij er niet. Patrom naten moieten er zoo mogelijk overal komen, patronaten Waar voor den jongeling bij het lichamelijk onderricht het geeste lijke niet omtlb'reekt. Z. D. H. Mgr. Drehmainns, bisschop van Roermond!, de zooi warme vereerder der logeerkamer voor Paul in orde te maken, en te zorgen, dat Joseph verlof kreeg om zijn mama in Den Haag te verwelkomen, ze verlangde zoo naar haar oudste, en 't zou haar zoo'n troost zijn, haar drietal bij zich te hebben, Hij kom tegelijk met Paul bij hen logeeren, dat was rustiger voor To-etie. Het bericht van het overlijden van Dr. de Raat bracht groote verslagenheid bij de Walthers en mevrouw van Velzen teweeg Toietie kon zich ternauwernood bedwingen hun tegemoet te reizen, haar meevoelend hartje trok met geweld, naar hen toe, ver langend ze te troosten en haar innig mede gevoel te toonen, doch zij mocht niet aan dat vertangep toegeven, haar plicht hield haar thuis. Nog vóór zijn vertrek, Ihaid Herman Üe bleli- de meisjes twee avonden een uurtje les ge geven, en daarna had zijn moeder dit over genomen, zeggende, dat het haar, gedu rende Hermans afwezigheid, den tijd wat zou korten. Beurtelings 'aten de families die dagen bij elkaar; daardoor wais de heer Walther ook bij Üe onderrichtingen tegen woordig, en ofschoon hij veinsde te lezen, en deed alsof hij er geen notitie van nam, volgde hij oplettend wat er gesproken werd, en ontging er 'hem geen woord van. Estelle wilde absoluut naar huis, alvorens de rei zigers arriveerden, en hoewel Toetie haar gaarne nog wat bij zich had gehouden, begreep zij, dat het voor haar vrienden aan genamer was, bij laankomst geheel onder el' patronaten zejde in eene patronaats-verga- dering: „Onder de landbouwende bevolking worde gezorgd voor landbouwonderwijs, dan zullen ook de ouders medewerken aan het bezoek der patronaten. Elders geve men teekenonderwijs. Een ieder moet zien wat in zijn parochie voor de jongens het meest doelmatige is". Maar allen zullen het er over eens zijn, dat van het patronaat een opvoedende kracht moet uitgaan, vóór alles rno-et het doel' zijn: geestelijke en -maatschappelijke ont wikkeling, hieraan zal dus de godsdienst ten grondslag liggen, Om dit doel te bierei ken zal onderlinge -christelijke liefde, gepaard met strenge tucht en orde, het .aangeweze- zen middel zijn. Bleef het echter hierbij, de patronaten zouden onbezocht blijven. Een geoorloofd v-ermiaak -en gepaste ontspan ning mo-eten de alles overwinnende aantrek- kingspunten zijn Waar sprake is van geestelijke en licha melijke ontwikkeling, waar vooral in den, tegenwoordigen tijd de opvoeding van den geest nog eenige jaren na het verlaten der lagere school wordt voortgezet in avondscholen enz,, zullen allen het er over eens zijn, dat de no-odzaelkijkheid eener voortgezette opvoeding van hart en ge moed nog veel noodzakelijker is. Om te slagen, is de -priester, die „de vader van het volk" genoemd wordt, hiervoor het aange wezen hoofd!. Een moieiljjke taak is voor dezen priester weggelegd, gamsdh geen lief- hebbcrijw-cjkje, maar .een taak, die eisdht, dat men tact bezit onn met jongens van dezen leeftijd om te gaan. De lin Alk maar en omstreken wel bekende heer C, L. Wes.se!ing van 's Gravenhage hield; onlangs voor die Vereen, van patronaten eene rede, over „de o-pjvo-eding in de patronaten!". Als zijne meeniing gaf hij te kennen, dat men de jongens jiiet absoluut moet regeeren maar redeneeren met hen en deze rede- nearing moet gebaseerd zijn op het re geeren d.w.z. men geeft wat vrijheid, doch blijft als teide rzelf de baas. Dr. Ritter, vat in zijn „Paedagogische fragmenten" zijn paedagogiek aldus samen: Wees voor het kind onder de 10 jaar de meester, tot zijn 20ste jaar de leidsman, boven zijn 20ste jaar de vriend. De priester moet dus zijn „de leids man" Vat Jiij zijn taak goed opj, de re sultaten zullen- niet uitblij ven. En dan zal het eene zo-ete voldoening ajn voor den priester, later te kunnen getuigen zoo-ve le knapen, die de lagere school verlieten en zich in tile maatschappij begaven-, bloot gesteld' aan 'alle gevaren en verleiding, te hebben geharnast voor den strijd des le vens. te hebben bewaard' voo-r de eeuwig heid, waar hem zijn loo-n daarvoor niet zai onthouden worden. BUITENLAND. kaar te zijn zonder vreemden. Dien morgen waren d'e meisjes met mevrouw van Velzen fin de vroegte naar d-e kerk geweest, en na dat men gezamenlijk ontbeten had, vertrok Estelle, wijl de Raats met den nachttrein uit Parijs verwacht werden. Joseph, die den vorigen avond over was gekomen, was met den landauer naar 't station gereden om ze te halen. Nadat Toetie, Estelle tot het hek gebracht had, keerde zij naar de huiskamer terug, waar mevrouw valn, Velzen bezig was 't ointbijt op te ruimen en haar vader ze nuwachtig heen -en weer liep. „Maar, mevrouwtje, Iaat dien boel toch staan, dat is het werk van Mina, waarom doet |U dat nu?" „Och, kindje, ik ben zoo- gaarne bedrijivig, en Mina heeft ihet idiruk miet 't dejeuner voor de reizigers in de eetzaal gereed te zetten. Ziiiazpo-, 't is BI gedaan, hromi 'hu maar niet," zuchtte ze. „Soeda, allemaal apenkooi!" bulderde in eens de heer Walther. De verbaasde blik ken der beide dames ontmoetend, riep hij zenuwachtig: „Als die reiitn op tijd was, zijn ze er nu, en heeft de ontmoeting met Joseph plaats gehad. Arme kerel! Wat was hij kapot, en hoe zal Uit weerzien hem schokken. Ik wou, dat 'ze er nu maar waren, .ik vind zulk weerzien beroerd," en weer begon hij de kamer gejaagd op en neer te stappen. Toetie ging op hem toe, en trachtte hem door Jief- koozingen en hartelijke woordjes te kalmee. ren, doch 't lukte haar niet, Da onderhandelingen. De beslissing in die kwestie tusschen Frankrijk en Duitsdhlajid lijkt nu langza merhand te naderen. De definitieve bewoordingen van Frauk- rijk's antwoord aan Duitschland zijn vast gesteld. Het document per bijzonderen koe rier verzonden is thans te Berlijn. Minister De Selves heeft achtereenvolgens d:en gezant van Engeland en dien van Rus land ontvangen. De inhoud van tie Fransche voorstellen is 1. Volledige en ondubbelzinnige vrijheid van Frankrijk in Marokko, dat dit land op de manier van Engeland er Egypte onder zijn protectoraat neemt; 2. Volledige oeconomi- sche gelijkheid voor alle mogendheden met inbegrip vain Frankrijk zonder begunstiging zonder voordeelen en zonder voorrechten voor welk land ook. 3. De ernstigste en uit gebreidste waarbogen om deze ©economi sche gelijkheid in Idle toekomst te verzekeren. Aan Duitschland wordt dus geen voor rang verleend en Frankrijk palmt Marokko feitelijk in Hoe zal Duitschland dat opnemen? Dat is nu de groote vraag, die waarschijnlijk over vrede of oorlog beslist! Wat een oorlog zou kosten. Wat als er -werkelijk eens oorlog kwam, deze wel zou kasten, heeft een Frainsch officier, Laiuith, in het Journal des Sciences Militaiires eens uitgerekend'. Als Frankrijk mobiliseerde, dan zou dat een dagelijk- sahe uitgaaf bieteekenen van 30.652..500 fre terwijl Duitsdhla-nd in geval van mobilisa tie i ets meer. n.l. 36.630.000 fracs per dag zou hebben uit te geven, Daarbij zijn de reserven echter nog niet meegerekend, zooa dat Duitschland, als de landstorm ook op geroepen werd, dagelijks 76.000.000 fres noodlig zou hebben. Een oorlog tussschen Frankrijk en Duitschland, die slechts één maand zou duren, zou Frankrijk derhal ve een kosten veroorzaken van 918.375.000 francs, dus bijna een milliard en wanneer de oorlog een jaar gerekt zou worden, zou Frankrijk 11.020.500.000 francs hebben uit te geven, terwijl voor Duitschland de maan- delijksdhe kosten zonder landstorm 1.698.900.000, met landstorm 2.307.000.000 bedragen zouden, en de kosten van een jaar oorlog 13.186.800.000 of miet landstorm zelfs 27.684.000.000 francs. (Een mooi stukje copie o-m getallen te ieeren uitspreken!) Dat daarom beide Mogendheden zich nog Wel -eens héél ernstig zullen bedenken voor tot wapengeweld over te gaan is, gegeven deze cijfers, wel duidelijkafgezien dan nog de jammer en -ellende, die een strijd met zich v-cort. I Niet gunstiger, is de toestand in Europa geworden. „Is aies hu beto-el in orde op de logeer kamers, pop? En heb je wel gezegd, dat we vandaag voor iedereen belet geven?" „Ja, Paatje, wees maar gerust. Alles is in orde en de knecht heeft zijn instruc ties." Een kwartier later reed de gesloten lan dauer m;et de fraaie appelschimmels jjet hek der villa binnen. Toetie snelde naar de voordeur, doch ziende, dat mevrouw Van Vdzen achterbleef, riep ze omkijkend: „Kom, mevrouwtje, gauw, daar zij-n ze." „Neen, Toetie. ik wacht ze liever in de zaal af, ik ontmoette nicht de Raat maar ééns, en dat is zoo- lang geleden, 't is béter, dat jelui haar eerst verwelkomt." Toen h-et rijtuig pti-lhi-eld', had, alvorens die palfrenier nog van den bok was, Her man reeds het portier geopend en sprong er wl-ug uit. Hij hielp hoffelijk een slanke dame van middelbaren leeftijd uitstijgen, geh-uld in ondoorzichtige rouwsluiers. Bij 't zien van Toetie Cn haar vader, die in de geopende deur stonden, sloeg zij die op -en werd een zeer schoon, regelmatig gelaat zichtbaar, hoewel dóodelijk bleek, met lijdenden trek om Iden mond en een uitdruk king van tijepe smart in de zacht-bruine o-ogen. Met -een ©nik vloog Toetie haar te gemoet, en zonder een woord te spreken hielden ze elkaar omvat, terwijl haar tra nen zich vermengden. Na hun moeder wa ren Marv en haar bfoers uitgestegen. De eerste leek sprekend op Walar mama', wat 't schoons gelaat en 't ranke figuur betreft, Het best is dat te bespeuren aan Üo verzekeringen, die te Londen worden ge sloten tegen daling van effectenko-ersen in geval van oorlog en tegen schade aan sche pen. De premie die enkele dagen geleden to-t 5 procent was gedaald, is thans tot 12 per honderd -weder o-pgeloopen. Het is dan ook van uit Engeland izelf dat het grootste gevaar feitelijk dreigt. Er wordt 'door bladen van gezag met klem aan herinnerd, dat Engieland's aan deel in Marokko, ,naar zijn handel geniete gro-oter is tiam dat van elke andere mo gendheid; het -bedraagt 39 pet. van het totaal, terwijl Frankrijk's aandeel 30 en Duitschl-aind's aandeel '10 is. Met q^iidere woorden: Duitschland moet niet zulk een grooiten mond opzetten en wanneer het dat toch doet, heeft Atbio-n het recht nog een 2,9 maal hoogeren fo-o-n aan te slaan ENGELAND. Als een bewijs, dat men ook in Enge land het oorlogsgevaar miet voor denkbeel dig houdt, kan nog het volgende dienen: Maandag -en Dinsdag worde a te Cardiff bestellingen van 20.000 ton kolen gedaan, -die niet op de gewone begrooting voorkwa men. Op bievel der admiraliteit worden de steenkolen naar verschillende havens aan die Noord-Oostelijke kust gezonden, ondanks de hooge kosten, die aan dit transport ver bonden zijn. Dit kolen-transport is streng ge heim gehouden. De steenkool werd in klei ne ho-eveelheden verzonden, alsof het par- t'icuiliüere doeleinden betrof. De admiiralliiteits-ageriit te Cardiff heeft last ■gegeven, dat de Rh-ondda-steenkool, ze mo ge kosten wat ze wijl, onmiddellijk p-er spoor 'naar Schotland m-o-et worden vervoerd De steenkool-, die anders 15 shilling per to-n„ vracht inbegrepen, zou gekost hebben kost nu, op idie-ze manier verzonden, 25 shit- Ling per ton. Op iedieren goederenwagen| staat de aanwijzing: „Dringend; dienst van Z. M." Nu tie zaak is uitgelekt, verklaart de Engeteche admiraliteit, dat er proeven wer den genomen met de snelheid van het ko- lenspoorwegtransport. Wie 't maar geloo ven wil'. BELGIE, j De brand te Antwei pen. De geweldige brand, welke te Antwerpen in de opgestapelde houtvoorraden op de ter reinen van de -houthaven heeft gewoed, brak Dinsdagavond te half -elf uit in (de stedelijke opslagplaatsen, Spo-ediig sloegen de vlam men ook uit de sohrijnwerkerswerkplaatsen en timmerloadsen vain de firma's Vermeulen, Lam-bredhts en Van Hoorenbéeke. Een ont zettende gloed kleurde den hemel en bracht de halve stad op de been; honderden en honderden menschen ijlden en fietsten lin de richting van den brand. Te middernacht waren de vlammen -reeds uitgebreid tot het maar had daarenibo-ven dat eigenaardig be koorlijke, dat van een achttienjarige uitgaat Mijnheer Walther omhelsde haar op echt vaderlijke manier, wat zij hartelijk beant woordde. Zijn deelnemende woorden deden haar van kleur verwisselen, en er schitterde iets vochtigs in de amandelvormige ma- donna-oogen, doch ze scheen sterker en zich meer te 'beheerschen dan haar moeder. Toen mevrouw de Raat To-etie losliet, vlogen de vriendinnetjes elkaar in de armen, en aan gedaan drukte mama. de Raat haar gastheer de hand, daarna begroette de heer Walther Paul, een knappen jongen van zestien jaar, die forscher -en ouder scheen dan zijn broe der, hoewel hij twee jaar jonger was. Ja- seph zag er, in de kl-eeding van, seminarist, tenger en jeugdig uit, maar zijn schrander gezicht te-ekende groote wilskracht. Nadat zij ook Herman hartelijk die hand had den geschud, begeleidden de Walthers hun gasten naar de zaak waar mevrouw van Vel zen hen op haar sympathieke, innemend wijze ontving. De eerste oogenblikke; lieerschte er een benauwd stilzwijgen, allei voelden die zekere beklemdheid van hei wier gemoed overvol is, en die zich nier durven uiiten, vreezend hun zelfbéheerschi-ng te verliezen, (ffionft vervolgd), l

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1