renhuis. Wtm Sath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. CERT, etalage Achterstraat, uk. Zaterdag- 4 November 1911. Jaargang- 88 HAARLEM. i in hare rije kluis. FEUILLETON „Toetie Walther," nketbakkerij, FHIDSEH 92. Verschijnt Woensdag en Saterdag* bollen, erbanket, orstplaat. IMMING. No. 88 s het daaropvol- ïoudelijke Artike- g betreft, steeds geven de inrich- is, dat hetALK- Inste waarheid gen. RAAT. al 417. HTERSTRAAT. zijn. stort f 250.000. iT: TOOR. ïffecten, Deposito's, iën enz. enz. S □XE GEBIED, ets fels, Mahonie, dewerk, Kristal, d, gegarandeerde k Vazen en Beel- ebied omvattend. Achterstraat. Drinkwater. •-••• gapt - - elend, iur, in de „Harmonie", ■an Iterdam. Alt, Gorinchem, sterdam. iaar. an af 1 Not. gelegenheid en dag der uitvoering en akannen 179 et. inteertrommels met nikkel et. -kammen 3 ot. 9 et. ielicht£cherinpjcs 21 et. ikers 89 et. 4 et. 3 et. en schotels blauw poree- >or 24 eieren 29 et. ekstellen 149 et. er. der Staten Generaal en meester van Alkemade, te Staten Generaal en Barge- van den Baad van Beroep Staten van Noord-Holland -lem. 417. orden door interoommanald ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: CO ot pier 3 maanden franco huis; 90 ot. met geiiluslreeiidl Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant 3 cenit. .Van heit Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 30 cij^ Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 23 a 1 De commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft" het volgende geschreven aan (de gemeentebesturen in die provincie: De minister van binneniandsdhe zaken heeft mij nadere inlichtingen gevralagd aan gaande het gebrek aan drinkwater van mensch en (lier, hetwelk zich in den afgeloo- pen drogen zomer meer nog dan anders op vete plaatsen heeft geopenbaard. In verband hiermede zou ik gaarne van u vernemen, 'hoe tie toestand te dien op zichte in uwe gemeente is geweest. Ik teeken hierbij aan, dat alleen het be zit eener 'waterleiding in staat is om' aan toestanden, zooals "die zich nog steeds schij nen voor te doen, voorgoed een einde! .te tmaken. Ik dring er daarom bij u op aan om geen poging na te laten om uwe gemeente tie vooudeelen eener -waterleiding deelachtig te doen worden. In de meeste gevallen zal samenwerking met 'andere gemeenten een eerste eisch 'zijn omi tot een goed einde te geraken. Mocht mijn 'medewerking opj eenigerlei wijze aan het weistagen uwer pogingen bevorderlijk kunnen 'zijn, dan zult u op mijn steun 'en voorllidhting niet te vergeefs een beroep Üoen. Intivssclien zal 'er uit den aard der zaak nog wel 'eenige tijd verkropen, alvorensi alfhans het 'grootste gedeelte dezer pro vincie zich gelukkig kan rekenen in het be zit eener waterleiding, terwijl er bovendien wel steeds nog enkele deelen der provincie zullen overblijven, "die door bun ligging van goed teiidingwiater verstoken zullen blij ven. Maatregelen van tijdelijken aard om wa tergebrek althans voor tie eerstkomende zo mers te weren, Worden hierdoor gevorderd. Vooral wanneer de toestand voor uiwe gemeenten in den afgeloopen zomer reden tot klagen heeft gegeven, verzoek ik ui, mij mede te deelen, welke middelen uiw be stuur denkt aan te wenden ami het be staande euvel voor de naaste toekomst tot de kleinst mogelijke afmetingen terug te fcfengen. Mocht als zoodanig niet in aanmerking kamen het slaan van nortonpiutten, hetzij van gemeentewege, hetzij door de belang hebbenden zelf 'op initiatief van uw bestuur, dan verneem ik gaarne op welke bezwaren zoodanige maatregel afstuit. Verzwakking van het rechts gevoel. De Amstendamsohe Kantonrechter mr. Hö- felt verklaarde de verordening opi de win kelsluiting niet verbindbaar en sprak mits- t 45) Gespannen, richtten aller blikken zich op de deur. Weldra gooide Piet deze wijd open otn den heer Brown binnen te laten. Stokstijf bleef deze op den drempel staan, en wreef met zenuwachtig gebaar over de oogen. De aanwezenden schrokken. Hij' zag er ont daan uit, doodsbleek, met verwrongen ge laatstrekken. Zijn oogen, waarin hevige ont steltenis te lezen stond, gleden zoekend over 't gezelschap. Na een vluchtige bui ging in 't .algemeen en snellen, ontroerden blik op de zacht-blozende Toetie, tad hij schielijk op mijnheer Walther toe. „Gaarne|h^d ik u eerst even alleen gespro ken, doch de tijd dringt, ik was eerst aan uw vito,^ uw bedienden verwezen mij naar hier." Zijn sidderende stem, stokte evien, en smeekend keek hij Toetie aan. Onwillekeurig stond rij op en ging naast haar vader staan, leunend tegen zijn stoel. „Ik kom u smeeken, Toetie toe te staan, onmiddellijk met me mede te gaan. Teddy is een ontzettend ongeluk overkomen. Het laatste uur doet hij niets anders dan om Toetie roepen. Je wilt den wensrih van een stervende toch wel vervuilen?" snikte hij, zich tot haar wendendl, „Een stervende?" stamelde ze, h.em ont zet aanziende, i fsJa, kind, vain een stervende. Vanmiddag dien een winkelier, die na 9 uiur bet slui tingsuur had verkocht vrij. Die Amsterdams ohe Kantonrechter Mr. Car- sten veroordeelde twee winkeliers die de verordening overtreden hadden tot gelti- btoeten. Volgens kiezen rechter was de ver ordening dus 'wèl' geldig. En een 'derde Amsterdamsdhe Kantonrech ter. mr. 'Kranenburg schaarde zich aan de zijde van zijn collega Mr. Carsten, ver oordeelde beklaagden tot geldboeten. Toch zijn beide laatste vonnissen niet ge lijk aan elkander. Bevatten die vain Mrsi. Höfelt en Carsten een reeks van „over wegingen" waarop het vonnis is gegrond, Mr. Kranenburg is kort en bondig. Hij noemt eenvoudig de titels der veror. dening zonder meer. Zoo hebben wij, dus drie verschillende! uitspraken in verschillende zaken omdat er drie 'verschillende personen rechtspreken. Afgescheiden van de kwestie zelve, miee nen we toch, dat deze uitslag allesbehalve er toe zal bijdragen om het gevoel van de Nederlanders, dat er nog wel, „recht" te vinden is, te versterken. Integendeel, de uitwerking zal contraire zijn. Ware het nu niet tactiscfaer geweest, dat de zaken betreffende de overtredingen op de verordening winkelsluiting door één Kan tonrechter waren berecht? Men kende toch de opzet, welke was in hoogste instantie, door den Hoogen Raad, te laten bes,lissen." Nu krijgt de géheele kwestie eene komi- s,che zijde, die aan onze rechtspraak, welke toch al niet in ver-trouwen was vooruitge gaan na tie Papendreohtsdhe strafzaak, weer een gevoeligen stoot geeft. Import van vuil. In München is dezer dagen in geslo ten voorstelling, daar de censuur het stuk niet wilde loten passeeren een „burger lijk blijspel" opgevoerd, waarvan wij noch titel noch inhoud ook miaiar eenigszins kun nen aanduiden. Wij zouden hierop niet verder ingaan, wanneer niet 'de „Telegraaf" een uitvoerige recensie van 'dit stuk had gepfaatst, waarin ons ook 'wordt medegedeeld, dat dit stuk waarschijnlijk zal worden uitgekozen om er het 'Lustspiellhaus-ensemble een tournée door Holland m,ee te doen maken, „da! Holland ja keine Cens,ur hat." De „Telegraaf-man 'vindt hierin een af doende reden, om' een gedetailleerd over zicht van den hyper-gemeenen inhoud .aan zjjne lezers 'mede te deelen. Het is voor ons eene ontzettende gedachte, dat zuik een courant nog bij heell wat gezinnen, die zich Katholiek noemen vooral in de hoofdstad hls „vriend des huizes" ont vangen wordt en ook de kinderen er wel heeft hij getracht zelfmoord te plegen; de dokter zegt, dat (hij den nacht niet kaïn halen. Ik bid je, kom, todh terstond inedej er is al zóó veel tijd verloren door mijn zoeken," ij Een kreet van afgrijzen was ontsnapt aan de lippen van Toetie, toen de heer Brown het woord „zelfmoord" uitsprak. Ze wan kelde, en klampte zich krampachtig aanhaar vader va'st, die haar teeder omvat hield. „O, Toetie, hou je toich goed, 't is zoo ontzettend, die steeds zwakker wordende stem zoo pijnlijk verlangend: „Toetie,Toe tie" te 'hooren kreunen", smeekte Teddy's vader. Bij deze woorden vtoog de welbekende energieke trek over haar teer gezichtje. Ze moidht niet zwak wezen, aa:n zich zelfden- ken. Een stervende verlangde naar haar. Ze moest sterk zijn, zijn wensch vervullen, hem bijstaan, helpen, zoo veel ze kon. Ze had Teddy jaren lang als. een broeder liefgehad, en den airrn haars vaders grijpend, smeekte ze „Gauw, Raatje, laat ons geen moment langer dralen", en trok hem, de kamer uit, voorgegaan door den heer Brown. Zonder aan haar dunne kleeding te denken, volg de ze hem naar het rijtuig, en eerst toen ze een eind ver waren, werd haar vader, doordat ze huiverde, er attent op gemaakt dat ze haar ibournous in de haast Ihadj vergeten. „Maar, pop, je zult ziek worden,", kerm de hij1, verschrikt. Terstond trok mijnheer Brown zijn oivier- ;eens in snuffelen. Ook den Telegraaf-recensent werd het soms te "bar, zooals uit de volgende tirade blijkt: „Dit stuk 'dat bijna drie uren duurt, zal ons Ho,Handsch publiek voorgezet wor den. Gisteren werd er hier aan ge smuld en gesmikkeldmaar ik geloof niet, dat de 'directie er bij' ons pjleizier v,an zat beleven en zeker geen artistiek succes. Men zou bij.nai voor Holland ook naar censuur verlangen omi het Lustspielhaus te kunnen dwingen met een piaiar der mooie stukken Uit hun repertoire naar onze steden te trekken." Nu moge er gebeuren, wat wil, m,aar ons dunkt, dat de opvoering valn dit por no,grafische stuk in ons vaderland niet mag plaatis hebben. Zoodra omtrent 'de plannen van deze liuid- jes uit 'Münöhen iets anders bekend is, moeten „Voor 'Eer en Deugd", afdeelin- gen der Katholieke Sociale Actie enz. zich mobiel maken, om te zorgen, dat dit schan daal1 buiten onze grenzen worde gehouden. .Wij zullen pnzerrijds natuurlijk 'n oogje in 't zeil houden en de betrokken ver- eenigingen, indien 't ons mogelijk is, tijdig waarschuwen. In 'een couraint is natuurlijk, uit den 'aard der zaak, geen gelegenheid nadere inlichtingen omtrent dit stuk mede te delen. Tenslotte zijn wij van meening, dat het boog tijd wordt voor de autoriteiten van stad en land, om eens erns.tig te overwegen, welke maatregelen 'kunnen warden genomen, om de reputatie van ons land, als aschb'elt voor het literair vuil van gansch Europa wat te verbéteren. (Msbl) BUITENLAND. De ItaUaansch-Tnrksche oorlog. Zouden de 'kansen keeren? vroegen wij in ons Vorig nummer. Het antwoord daarop kunnen wij thans geven en'is bevestigend. Ofsahoon volgens de laatste b'eridhten Tri poli nog 'niet genomen is en de berichten] daaromtrent ais sterk sensationeel moeten worden beschouwd, 'kan toch nu wel wor den vastgesteld, 'dat de positie der Itali anen aldaar zeer hachelijk moet zijn. De „Tra-min" 'publiceert een telegram van den afgevaardigde Rahmid Bey, die zich blij Tripoli bevindt. In dit telegram wordt ge meld, dat 'de Italianen, die geen weerstand meer konden bieden aan de heftige aan vallen der Turken, zich in de stad hebben teruggetrokken en rich daar hebben ver schanst. Twee sterke stellingen in de na bijheid der 'stad zijn door die Turken ge nomen, die tevens een grooten voorraad levensmiddelen kanonnen 'en geweren buit maakten. jas uit, en legde die over de bevende Toetie. Ze merkte het niet eens. Ze wals in gebied verzonken. i,,0 God' red Tedidly, laat 'hem' niet sterven", smeekte ze zonder ophouden. De beide heeren zaten samen zacht te fluisteren. Plotseling vroeg Toetie die mat tegen de schouders van haar vader leunde: „Waarom heeft hij het gedaan?" ertriï- de doodsangst in haar stem. Liefkoozend nam de heer Brown haar handje in de zijne j „Waarom hij 't deed, kindje? In een vlaag van wanhoop. De laatste maanden was. hij veranderd. Hij scheen geheel' opj hol, was uithuizig, en zooals, ik nu vandaag pias hoorde, aan 't spel verslaafd. Het recjhte veet ik er nog niet van, doahl 't schijnt,, dat .hij gisternacht hooge sommen verloor. Waarom hij niet bij mij kwam, is me een raadsel. Morgen vervalt een eeresohuld,, die over duizenden loopt. Dat schijnt hem tot wanhoop gabiradht te hebben. Vanmiddag om zes uur kwam hiji thuis, dronk staande nog een kop thee met ons. Hij; zag Keek, en een vreemde uitdrukking lag over zijn gelaat. Mijn vrouw vroeg, of hem iets scheel de? „Neen, moedertje, all right'" lachte hiji, doch zijn stem klonk zóó vreemd enheesch, dat ik zei: „Kerel, je hebt een kou beef, je moet onder de wol." dat zal wel 't beste zijn!" Met schuwen blik knikte hij ons vluchtig toe, en riep onder 't weggaan met diezelfde heesche ®tW II I I tel Rahmid zwaait grooten lof toe aan de Turksche troepen en de Arabieren, die met grooten moed hebben gestreden. Voortdurend nemen de Turksche troepen in den omtrek van Tripoli in sterkte toe. Vijf-en-dertigduizend Arabieren 'uit Egyp te moeten rich wederom bij het Turksche leger 'hebben 'gevoegd. Want dat 'laat geen twijfel over, dat met den dag 'de krijgsmacht der Turken wordt aangevuld en 'dat iederen dag drommen fanatieke Arabieren, zich aansluiten 'bij hun strijdende broeders De gouverneur van Tripoli, pjas uit Tri poli te Constantinqpel aangekomen, .ver klaarde aan tien correspondent van. het Berl. TageM.", dat 'zeker wel een 30.000 Arabie ren nu rond de hoofdstad gelegerd waren en dat in de provincie 100.000 Arabieren nog klaar waren omi opj te trekken. Ook 'van 'andere kanten wordt bevestigdj dat (de 'Arabieren, m,et een geest van uiter ste fanatisme zijn bezield. Zoo vonden wij in 'Engelische' bladen verteld, dat voor het jongste 'gevecht een 150 man van de Diur- fili-stam ricih twee aan twee de voeten bij "'elkaar bonden en zwoeren niet stil te zullen 'staan voor dat zij' al hunne patronen zouden 'verschoten hebben of gevallen zou den 'zijn. En ook de mannen van de Eï- Garb-stam 'legden plechtig een eed af hun Jeiven It fezullen geven vojor de verdedi- ding 'van hun vaderland. Deze 'staaltjes bewijzen, hoe diep de vij andschap tegen Italië er in zit, Tevens wor den de groote verliezen er door verklaard, die de 'Turken en Arabieren bij' de laatste gevechten 'geleden 'hebben en die verschil lende duizenden imoeten bedragen. Het gruwelijk optreden der Itallaansche soldaten. Dat de haat tegen de Italianen er zoo diep inzit, ligt aan hun eigen gruwelijk optreden. Zoo moeten tie Italiaansühe soldaten drie dagen bezig rijn geweest omi alle bewoners van de Diase, ten Zuiden van de stad, uit te moorden 'en 'neer te schieten. Zonder vorm van proces, werden alten, vrouwen, kinderen en mannen, schuldig en onschuldig gedood. Huizen werden :in brand gestoken en met mijnen in tie lucht „geblazen". De „Avanti" 'weet te melden, dat de Italiaansohe soldaten tie Arabische gevan genen zeer 'gruwzaam behandelden, Die con servatieve „Stampa" 'die nog al eens door Giolitti zelf als spreekbuis wordt gebezigd, bevestigt dit. 'Volgens dat blad werden grijs aards, vrouwen len kinderen geheel ontkleed aaneengebonden en 'door de staten van de stad zoo naar de gevangenis gedreven. De correspondent Van de Stampa" wil de zelf itussdhenbeide komen om medelij den met de ongelukkigen te wekken. Maar het weid hem. -verhinderd en het Meek, dat de gruwzame 'behandeling op. gezag van de „Als u me om zeven uur niet in de eet zaal vindt, bén ik naar bed." „In de deur bleef hij nog even staan en keek ons met verwilderden blik aan, toen sloeg hij de deur met harden slag adhter zidh toe. „Teddy (heeft bepaald koorts", zei mijn vrouw angstig. „We moesten den dokter telef'Oneeren," Ik lachte nog omi haar be zorgdheid en antwoordde, dat we eerst mioes ten zien, of hij niet aan tafel kwami. „Kwart voor zeven zat ik in mijn studeer kamer te lezen, toen ik werd' opgesdhrikt door een luiden knal. Ontsteld Vloog ik op, en ïiep naar de gang. Tegelijkertijd kwam mijn vrouw uit haar kleedkamer ijlen, met ontsteld' gelaat. „Brown, dat 'wals. .een schot, 't kwam uit de richting van Teddy's kamer." „In doodsangst 'vlogen we er heen. D>e deur was in 't slot. In mijn radeloosheid! tapte ik 'ze in, toen...." Hier snikte hij 't uit. 'Toetie druïde, zadht schreiend, rijn hand, terwijl' haar vader zijn stopwoorden uitbulderde. Toen de heer Brown zidh eenigs zins hersteld had, ging hij1 voort: „De terstond ontboden geneesheer con stateerde inwendige 'verbloeding. Hij zei, dat de toestand hopeloos was, en hij den nacht niet kon hatenEerst lag Teddy onbeweeglijk, ik 'dacht, dat hij al. dood was. Sinds de dokter hem heeft verbonden, kreunt hij 'zonder ophouden, en stamelt; telkens Toetie's naam. Als mijn vrouw, de dokter, of Ik hem toespreken, licht hij de wimpers op, om ze onmiddellijk weer neer autoriteiten geschiedde. I Het is duidelijk, dat een dergelijk op treden de 'Arabieren nog meer moet verbitte ren en 'nog fanatieker moeten stemmen. Meer troepen I De Italiaansdbe bezetting ,van Hom®, die 3000 man sterk is, zond een dringende bood schap naar Tripoli om meer troepen. Men besluit er uit, dat de vijaind zijn hoofd macht nu 'daar geconcentreerd heeft. Een oorlogschip is 'er heen gezonden. De oorlogskosten. Te Rqmie hvorden ip offiaiëele kringen de oorlogskosten over twee maanden op f240,000.000 geschat, Die oorlog duurt nu reeds ongeveer één maand zoadat Italië tot nu toe circa f 120.000.000 onkosten 'heeft gehad- Een oorJogs-geldleening moet echter niet noodzakelijk zijn. Nu gaat Turkije eischen stellen. De „Tanine", het leidende Turksche blad, schrijft over eventueele onderhandelingen! fussichen de mogendheden en de Porie om den vrede fe bewerken: „Italië heeft dezen oorlog per sie gewild. Wiemscht het nu een einde aan Iden oorlog te maken, dan moet het zich uit Tripoli terugtrekken. Indien wij dan 'lust hebben met Italië in onder handeling te treden over het weer aanknoo- pen van diplomatieke betrekkingen, dan zui len wij tiat opj ons gemak doen, ITALIË, Nathanisme of Satanisme. De gemeenteraad tan Rome, onder het waardige bestuur Van den jood Nathan, heeft beslist, 'dat het godsdienstonderwijs] niet meer in de andere uren van ouder wijs tusschengeschoven mag worden ,en dat de lessen niet meer eenigszins verkort mo gen wonden om' godsdienstonderwijs te kun nen geven. Leve de vrijheid' De hervorming van het Brevier. Omtrent de 'hervorming van het Brevier wordt uit Rome nog gemeld, dat dit be langrijk verkort zal wouden, zoadat voor taan het bidden er van .omstreeks drie kwar tier, in plaats van tot nu toe ongeveer ander half uur zal 'duren. Het nieuwe brevier verschijnt als aanhangsel 'van het oude, waar van sommige 'gedeelten geheel opgeheven worden, DUITSCHLAND. De keizer en de Katholieke missles. Mgr. Munsch, apostolisch Vicaris van Kili- mandscharo, en tie 'Hoogeerw. pater Provin ciaal Acker 'van 'de paters van den H, Geest in 'Knechtsteden 'zijn Maandag in het slot t(e 'Berlijn door den keizer in audi ëntie ontvangen. 'Zij 'werden door staats secretaris von 'Lindeguist voorgesteld. Nai- dat de keizer 'zich door den bisschop pp te sfaan, „Toetie" zuchtend." i Hier hield '':t rijtuig still. Men Wad de villa der Brows in het Stolkpark bereikt. De voordeur werd terstond geopend, en een knecht kwam toeschieten en ontsloot het portier, „Hoe is ';t met mijn zoo?" vroeg de heer Brown. „Nog 't zelfde, mijnheer." Toetie volgde haastig Teddy's vader, die 't huis kisneilde. Ze zag zeer bleek, miaair 'liep met vasten tred. Ze bad voortdurend. Ze merkte niets van de medelijdende blik ken der bedienden, noah hoorde 't mee warig gemompel', Hat haar volgde. Ze leed ontzettend en was zoo Wang, te laat te ko men. Terwijl' de 'heer Brown, in het rijtuig, alles vertelde, had ze wreede folteringen uitgestaan, Teddy, dien ze, sinds ze in Holland woon de bijna als een broeder had liefgiekregen, lag op sterven. Hij had de hand aan zich zelf geslagen! O God! W,at moest hij gele den hebben, eer hij tot die wanhopige daad kwam! iEn terwijl ze hierover tobde, rees een nog veel verschrikkelijker gedachte in haar op, zóó vreesellijk, dat haar- adeimi stokte, en 't was of ze het bewiusitrijlp zou verliezen. Teddy was stervend, wel dra zou hij voor Gods rechterstoel ver schijnen, en..,.. '(Wordt vervolgd,} 'J «sa 61

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1