E. Eath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. ~fedil™ No. 92 Zaterdag- 18 November 1911. 5delJaarg-ang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Sociale wetgeving. „Toet ie Walther." BUITENLAND. BINNENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 60 ct. per 3 maanden franco huis; 00 ot. m,et geillustreeid Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal'. Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent. Van het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN: ,Vain 1—5 regels30 Elke regel meer8 [g Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 ',t Was een goede gedachte van de afd. Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond, toen zij in vereeniging met het Plaatselijk Comité dar K. S. A., organiseerde eene vergadering, welke ten doel had in, het ware daglicht te stellen, wat de huidige regeering m.n. minister Talma wil op het gebied van sociale wetgeving. Den Katholieken van Alkmaar is Woens dagavond dpor het betoog van Rector P. Streamer uit Amsterdam op eene duidelij ke wijze uiteengezet, waarom de arbeid van minister TaJima hunne waardeering ver dient. En als Zondag uit Utrecht een machtige stem, die getuigt van vertrouwen in het be leid van dezen bewindsman, zal weerklin ken door het geheele land, dan is idit zeker ook met volle instemming van degenen, die de lezing van genoemden spreker bij woonden. Het verheugde ons zeer, dat, nadat deze goed bezochte vergadering was geopend door den voorz. der K. S. A., idlen heer Mr. Leesberg, met een woord Van welkom, de Eerw. spreker met een pluimpje op den hoed der K. S. A. te steken duidelijk' aangaf de roeping van deze Centra",e n.l. het steunen van katholieke actie, waar (dit (moge lijk is. Spr. braidht voor de heerlijke wij ze, waarop 'het Comité hare roeping blo- grijpt en uitvoert, een welverdiende hulde Rector Stroom er beantwoordde achtereenvoj gens de 'vragen: Wat zijn sociale wetten? Zijn sociale wetten noodig? Hoe komen iwij aan die sociale wetten? Aan welke ebehen moeten zij voldoen? Voldoen de sociale wetten van minister Talma 'hieraan? Ver dient deze bewindsman bij zijne sociale wefgeving onzen steun? EEN WET is een regeling voor redelijke wezens ge schreven, die zich daarnaar dienen te voe gen, De H. Thomas zegt-. Een wet is .ren regeling ten algemeene nutte uitgaande van het verstand, uitgevoerd door hemi, die te zprgen h eeft voor het algemeen welzijn. SOCIALE WETTEN dienen tot regeling van de maatschappe lijke verhoudingen blv. de wet op het ar beidscontract, de arbeidswet enz. De vraag: ZIJN SOCIALE WETTEN NOODIO? .wordt verschillend beantwoord. HET LIBERALISME wijst alle bemoeiing op, dit terrein beslist af: op maatschappelijk terrein is ieder zijn eigen wetgever. 'De mensch is met zijn ver stand wijs genoeg te streven naar een toe stand van geluk, aldus teert het liberalis me, de mensch zoekt in het economisch le ven zijn eigenbelang het best. Onbeperkte 48) XIV. Tegen alle verwachting in, scheen Toe tte te 'herstellen. Weken iing had ze ern stig ziek gelegen. Een hevige bronchitis openbaarde zich, den dag na Teddy's dood' Meestal verkeerde ze in biewusteloozen toe stand, doch de oogenblikken, dat ze bij kennis kwam, was 'it roerend te zien, hoe bezorgd ze Voor (haar Paatje was, hoe dank baar e.n hartelijk jegens hen, die haar ver. pleegden. De h uisdokter had, zoodra hij den vol genden morgen 'geroepen werd, gezegd, Id-t er twee verpleegsters moesten komen,' om elkaar dag en nacht af te wisselen. „Dokter, Ik geloof, dat mijn dochtertje liever door nonnetjes zal worden opge past, daar zijit u toch; niet op tegen?" vroeg |h aar vader. „Volstrekt niet, mijnheer", antwoordde de geneesheer, eenigszins verbaasd. Hoe vreemd! de familie was immers libieraali- protestant, en toen die nicht zooi pjotse- hng zenuw-ziek werd, waren er toch ook verpleegsters o,ntboden. Doch, getrouw aan aj,n gewoonte, zijn patiënten hierin, vol- komep vrij te laten, reed hij zelf naai de Moeder Overste, om Zusters aap te rtage,n, Op verzoek van 'den heer Walther, vrijheid, dat is de leuze van het libera lisme. Die lib'erale leer bracht wel stoffelijke welvaart, maar niet het geluk der volken Groote fabrieken verrezen, waar zedeloos heid beersdhte, waar de Zondagsrust nauwe lijks werd gegeven, waar een loon werd verdiend ver beneden het peil enz. De ijve. rige werkman uitgeput van fcraciht werd op zijn ouden dag aan de op'enblate liefda. dagheid overgelaten. Dat zijln de zegenin gen, die de liberale economie aan Ide volken bracht. HET SOCIALISME. geeft een 'bevestigend antwoord op boven staande vraag. Maar de sociaal-democraten droomen van een toekomststaat: 'één groo te werkplaats, Waar ieder zooveel verdient, als hij voor zijn eigen behoefte noodig heeft. De productie wordt verdeelt ieder krijgt daarvan teen evenredig deel. Doch deze leer zou opgaan, als alle mensohen „volmaakte engeltjes" 'waren en dat is nu eenmaal niet 'zooi en zal ook wel nimmer zoo worden. WAT ZEOT DE KATHOLIEKE SCHOOL? De Kath. school houdt het midden tus- schen liberalisme en socialisme. Spr. vergelijkt den staat met het mensOhe- iij'k lichaam. In het menscbelijk Jichaam werken verschillende organen. En nu be staat elk orgaan, wel uit atomen, maar als blv. de hand werkt, dan werkt 'het hëele lid te zamen niet elke atoom afzonderlijk. Evenzoo in den staat: ooik daar dienen de verschillende organen te werken wel bestaat elk orgaan d.i. elke groep bergers als b.v. de arbeiders uit atomen d.z. sa men stellende deelen elke arbeider op zich zelven maar die atomen werken tezamen en voc-men het orgaan- Zoo bestaat het organisme van den staat uiit talrijke groepen van burgers orga nen als de arbeiders, de landbouwers, de middenstanders (klein industrhTelen en klein.handelaars) en de graotrindustrieelien en groot-handelaars. Het liberalisme heeft die organen uit el kander geslagen in atomen. De Kath. Edhcol wil ze 'herstellen en de individuen uit dezelfde groep 'bij elkander brengen. Aan die organen dient bevoegdheid te worden verleend om, onder toezicht van den staat zekere wetten, die op het be roep batrekking hebben, uit te vaardigen. Die ir edhtsmacht daarover dient door ide leden te worden uitgeoefend. Qezor.de or ganen bieibouden het lidhaam,, zoo is het ook noodig, dat de organen van den staat gezond zijn, dan ontstaat er een gezond maatschappelijk leven. De organen moeten door een band van liefde vereenigd elkander Welpen qmi het einddoel van dat leven: den, hemel te ble- i reiken en oip aarde een stoffelijk feu zedelijk welzijn te genieten. was Estelie 'bij We.n blijven Jogeeren. Hij had haar 'angsten en ongerustheid over rijn Toette geziqn. Haar hartelijkheid en on geveinsde droefheid 'deden hem goed, daar om troostte 't hem, haar om zich hee.n te hebben. Gedurende 'haar 'ziekte en 'hevige koorts had Toette dikwijls dein naam van Teddy I uitgesproken. Als ze echter bij kennis was, noemde zij dien nooit. Was ze door haar ziekte e,n zwakte alles vergeten? Zou zij 't zich niet meer herinneren? vroeg haar vader zich dikwijls af. Bijna dagelijks kwa men de ouders van Teddy bij haar infor- meerën en 'uitten meermalen het verlan gen, h aar 'te zien. Ofschoon de buisgenoo- tón en de van Velzens haar beurtelings bezochten, durfde 'haar vadtr, zoolang zij zelf niet naar vroeg, niet over de Browns beginnen. Hoewel zij schijnbaar herste'lende was, maakte 'hij zich over haar toestajnd Weel qngerusr, De pols en iharts'ag bileven zoo' zwak, en die droge kuch, die maar niet overging. Daarbij kwam ze, niettegenstaan de de versterkende middelen, niets aan, en bleef de temperatuur onrustbarend 'hoog. Toch klaagde ze nooit. Als men ihaar vroeg of ze soms pijn leed, antwoordde ze al tijd ontkennend. „Ik zou 'beelemaal beter zijn, want ner gens voel ik pjjn, als ik imaar niet zoo moe was. Ol zoo moe!" Op een zonnigienl Febfuari-morgen, zes weken na den avond, waarop zij ziek was geworden, onderzocht Dat Ijjn niet op zich zelf, dus waagt de Kath. school sociale wetten. Hoe kom en wij aan die sociale wetten? (Wondt vervolgd). Op 't kantje af van oorlog. De geruchten, die in Sepjtemibller te Lom- den liepen over het groote gevaar vaneen oorlog van Duitsdhland tegen Frankrijk en Engeland, blijken niet ongegrond te zijn geweest. Zij worden bier thans, schrijft de Londensche correspondent van «ie „Tel." van twee goed ingelichte zijden bevestigd. In de eerste plaats schrijft daarover in „Contemporary Review" van deze maand het bekende liberale Lagerhuislid Notel Buxton, de voorzitter van het Balkan- comité. Hij vertelt, dat Duitscihland en En geland allebei zich gereed hadden gemaakt tot handelen. Het geheim daarvan werd echter h ier te lande zorgvuldig bewaard ma,ar er lekte in Dmtschlaijd genoeg van uitj om een paniek aan de Berlijnsdhe beurs te veroorzaken. Mr. Buxton zinspeelt er duidelijk op, dat de bekende speech r an Lloyidl George in de City de verstandhouding tussahen Engeland en Duitscbland gevaarlijker maak. te en hij acht het zoo verkeerd, dat En geland verplicht is Frankrijk hij te sprin gen in conflicten over zaken, waarop hier geen controle kan worden uitgeoefend, dailh ij maar liever terug zou willen gaan tot Engeland's vroegere „splendid isola tion." j,,Reynolds' Newspaper", 'it bekende Zon dagsblad van het liberale Lagerhutisl-id Sir Henry Dalziel, die doorgaans ook goed op de 'hoogte is, vertelt eenige bijzonderhe den over de toebereidselen door de En- gelscbe r egeerlng voor een oorlog gemaakt. Het Ward Office had alles in ordq, om 60.000 manschappen, vofed'g uitgerust en van geschut voorzien, binnen 30 uren, hetzij in Frankrijk of in België te kunnen doen handelen. Daarvan hing alleen maar af de handhaving der oppermacht ter zee, hetgeen nog al gemakkelijk was. Want de Engels olie vloot was bij de Oostkust ver zameld en voorzien van, 20.000 ton Wiel- sühe rookl'ooze steenkool, die haastig per treinen dwars door het land vervoerd! was, geworden. Alle bevelhebbers der vloot waren gewaarschuwd en de met verlof zijnde officieren kregen aanzegging zich gereed te houden, om, bij oproeping bin nen L2 men naar hunne posten terug te keer en. Dat bovenstaande niet geheel en al pjhaji- tasie is, blijkt uit het volgende: Het Parlementslid Ponsonby, Dinsdag avond te Londen een bijeenkomst va,n li beralen toesprekende, zei, dat in Septem ber Engeland en Duitsdhland een oorlog de dokter 'haar nauwkeurig. Hij schrok'- Wat was ze in die ééne week verminderd I Als 't zoo doorging, kon 't niet lang duren. Zou hij haar vader waarschuwien? Doch waarom? De tijd zou spoedig ge- no'eg aanbreken, dat 'f hem, niet meer verborgen kom blijven. Nog luttele weken zou dit teere, reine kind, van 'wie hij gedu rende haar ziekte veel was gaan houdeni in hun midden vertoeven. Onverbiddelijk naderde de engel des doods in Sjlenidje vaart onder de afschuwelijk.wreede gedaante van vliegende tering. Met geweld bedwong hij zijn ontroering. Toette, onbewust van zijn ontdekking, lach- tóh en blijde toe: „Zeker alles in orde, niet waar, dokter? Mag ik nu vanmiddag eens opzitten?" Gelukkig zag zij !de dieprireurige uitdruk king niet, die bij deze vraag over zijn gezicht vloog. Haastig boog hij zich over een vaasje met Vvoege sneeuwklokjes, ze schijnbaar bewonderend. Eindelijk vroeg hij zacht: „Wilde u zoo gaarne eens opzitten, freu le?" „Toe, ja, dokter. Ik kan dan uit miijin raaimi de crocusjies en sneeuwklokjes zien Woelen, en mag ik Idan weldra haar de ach ter-logeerkamer vervoerd worden?" Bij |de laatste woorden, overtoog een teedere blos haar ingevallen, mager gezicht je, met de groote onnatuurüjk.schitterendie oogen. „Bevalt deze kamer u dan niet?" zeer nabij waren geweest. De Engelsche vloot lag klaar om een, naar 't heette, drei gende aanval van Dmiitsche torpedobooten ,af te slaan! 't Was een dubbeltje op rijn kant! De Ualiaansch-Turksche oorlog- De groote vraag is nu: zal Italië den oorlog naar elders overbrengen, nu het in Tripolis zooveel tegenslagen heeft? In dit verband is van belang het vol gende telegram aan de „Lokal Anzeiger", uit Corns tantiinopel: „De mogendheden der 'triple entente deel den dezer dagen aan die Porte mede, Idat rij in Romie stappen gedaan hebben, om de klokkade der Datidanellen of een bom bardement van Smyrna. Soloniki en Bei roet te verhinderen," Hot trekt de opmerkzaamheid, dat inHit telegram over de bezetting der Tuirksdhe eilanden in den Archipel geen woord ge rept wordt Zal Italië dat dan doen? Hoe het ook rij:, de oorlog zal Italië nog. handen vol geld kosten en het moet met goud de zandwoestijnen van, Tripoli en h et genoegen van tot de groote IMiddel- landsdhe Zee-mogendheden gerekend te mo. gen worden betalen. Een vliegmachine getroffen. Te Constantinopel is bericht ontvangen dat de Turksche artillerie er in geslaagd is een'Italiaanschen meitaken aviatevr te doo. den, die een verkenning maakte. Er werd voortdurend op hem gevuurd. Ten slotte schijnt een project iel den bestuurder ge raakt te hebben, de ongelukkige moet ge. dood rijn alvorens de machine naar be neden viei. Aardbeving in Duitscbland. Te Munohen Straatsburg, Mainz en Er furt werd Donderdag een aardbteving waar genomen. Te Augsblurg was deze bijzonder hevig Te Stuttgart vielen voorwerpen van de mu ren. Vele mensdhen liepen verschrikt op straat. Te Frankfurt a. d. Main kregen de (huizen groote scheuren. De bewoners ijldenver- schrikt en slechts gedeeltelijk gekleed op straat. De brandweer en de redüingswacht kwamen te hiullp. Op vele plaatsen rijn de telefonische verbindingen gestoord. BELGIE. In de Belgische Kanier deelde onder al gemeene aandacht de minister president een belangrijke regeeringsverklaring mede. Den 31 en December zal de Kamer in het bezit zijn van de resultaten der vaks telling. De regeering, zal bij de Kamer een wehsonntwerp indienen tot vermeerde ring van bet aantal zetels en zij' heeft be sloten thans "een besluit tot ontbinding der beide Kamers aan de konink lijke goedkeuring te onderwerpen. „Toch wel, dokter, heel goed zelfs. Van uit de ramen dier achterkamer heb ik ech ter een uitzicht, dat me héél dierbaar is. Zoo gauiw u 't goedkeurt, wilde ik er gaar ne naar toe." Peinzend zag de geneesheer haar aan. Welk een roerend-verlangende uitdruk king lag 'er in die oogen! Waarom zou hij haar wensoh niet vervullen? Den korten tijd, die haar nog restte, niet zoo gelukkig mogelijk maken? Kwaad kon 't haar niet doen, noch haar toestand verergeren. En dien noodlottigen engel, die onverbidde lijk naderkwam, te weren, lag buiten men scbelijk bereik. „Nu, goed dan, freule. Vanmiddag moogt u, goed ingepakt, een half uurtje opzitten, en over eenige dagen 'naar de (andere kanier. Daar kan toch gestookt worden?" „Zeker, dokter". Hoe straalde dat ge zichtje! Welk een vreugde .weerklonk in haar zwakke stem;! „Dat is dus afgesproken. De ligging, dier kamer is 'feitelijk* ook beter 'voor u: deze ligt te veel op 't noorden.Y „Dank u, dokter: o>! hoe verheug ik mie!" „Doch volstrekt niet langer, dan een half uurtje vanmiddag, hoor Zuster", zei de geneesheer, zich tot de religieuse wendend, die zich bescheiden achteraf had gehou den. „Goed, dokter." „En daarna de temperatuur weer opne men. Is die niet gestegen, dan mag ide Deze beslissing was feitelijk, reeds zoo goed als genomen bij' de vorming van het huidige ministerie, maar de regeering dien de haar ontwerpen niet te doen kennen, vóór de opening van den zittijd, waarin zij moesten besproken worden. Het volgend jaar zal het getal leden der Kamer 184 of 186 bedragen, voor 7»/a rnilllioen inwoners, een verhouding, grO'O- ter dan in welk land van Europa ook. Onder de kwestie welke op een oplos sing wachten noemde minister-president de Brocqueville vooraan de nationale verde diging. België heeft een stelsel van verde diging noodig dat in verhouding gelijk is aan dat van de anndere volkeren. De vor ming van soldaten moet worden ge moderniseerd en er moet volmaakter sa menwerking rijn tusschen de officieren en de soldaten. De opstand In China. Volgens berichten der consuls hebben 30.000 man troepen uit Hamgdhow zich blij de rebellen gevoegd en hebben rij de Nan- king-Chingiang troepen bij Ohingiang ver slagen. Nu rukken zij op naar Nanking, waar een groot gevecht verwacht wordt. Een edict publiceert de benoeming van Yüan Shikai's kabinet, dat weinig Mands- joes en geen edelen omvat. Gevolg gevende aan 'n uitnoodigiing van Li-Yuan-keng, den bevelhebber van het re volutionaire leger, kwamen vertegenwoordi gers van alle gemakkelijk te bereiken pro vincies op 13 en 14 November te Shanghai bijieen. Zij bespraken den toestand. Als gevolg daarvan deelde LLYuan-keng aan de consuls te Hankau mede, dat Üie republikeinsdhe staten vertegenwoordigers hebben gekozen voor de centrale regeering die te Wuchang gevestigd is. Hij noodig- de de consuls uit de vereenigde statenl te erkennen;. Rijksmiddelen. De maand October is niet bijzonder gunstig geweest. Het suc cessierecht en de suikeraccdjns hebben heel wat minder opgebracht dan in 1910 en wel was er toename bij' vele andere pos ten, maar deze kon niet verhinderen, dat er e en achterstand is van 2lfa ton. Over het geheele jaar, zooals het tot dusver ver liep, deed dit weinig schade, Immers te gen f 141.231.282.22V2 m 1910, werd in die 10 verioopen maanden van 1911 ontvangen f 146.773.940.04, d.w.z. 51/2 miliioen meer en reeds 2V2 ton meer dan de raming over 10 gemiddelde maanden. Aangezien in Nov. en December steeds veel achterstand pleegt te worden ingehaald, kan nu reeds vrij ze- 1 ker worden verwacht, dat de biegrooting voor 1911, die f175, 789.900 bedroeg, miet een flink surplus zal worden overtroffen. I Tot dusver zijn bij 1910 alleen tenach1- 1 patiënt er morgenochtend weer een half uurtje uitkomen. Tege.n twaalf uur, kom ik dan eens kijken." Toen de dokter beneden aan den hleer Walther, die, met mevrouw de Raat, Mary en Estelie, hem opwachtte, vertelde, dat Toette dien middag mocht opzitten, deelde hij ook haar verzoek mede, om naar de achter-logeerkamer te worden vervoerd'. „Die kamer Mgfc op 't zuid-oosten, en is dus feitelijk ook beter voor de freule." „Wat zou m'ijm prinses je daarmee be doelen?" vroeg hiaair vader verbaasd. De anderen waren ook verwonderd, alleen Mary scheen iels te willen zeggen, maar, na een blik op den dokter, bedacht rij zich, en zweeg. Toen de geneesheer weg was, zei ze aarzelend: „Ik geloof, dat ik Toetie's verlangen 1 blegijjp," De vragende blikken der and «en ont moetend, voegde ze er aan toe: „Dóe kaïm'er ziet uit op den toren der Parks,traatkjerkl." JAji „De woonplaats van Jes-us Christus", zei de heer Walther, terwijl tranen hemi in de oogen schoten. Allen bogen ontroerd' het hoofd. De laatste weken had een groote ver andering in Toetie's vader plaats gegrepen. (Wordt vervolgd,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1