IL Kath. Nieuws- ea Advertentieblad voor Noord-Holland. feoilletonT"* No. 101 Woensdag 20 December 1911. 5,le Jaargang Verschijnt Woensdag en Saterdag* „Toet ie Walther." BUITENLAND. KERKNIEUWS. BINNENLAND. Markt voor VET vee te Alkmaar. fa _aL«— BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ct per 3 maanden franco huis; 90 et met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant - 3 cent. Van het Zondagsblad 5 cent- Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Vain 1—5 regels 30 een^ Elke regel meer 6 „j Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 1 Zij die" zich tegen 1 Januari op ONS BLAD wensctaett te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit geldt ook voor het Zondagsblad. leider der s,. .dj a. p. toch moet erkennen, dat 't den Minister Tal ma met zijns so ciale wetgeving ernst is en dat hij daar mede bedoelt, „de misstanden onder die ar beiders op te [hfeffen." Dat op zich zelf zegt al veel voor de toekomst. l Ook voorlichting Qeknipit uit de „Kamerkromiek" van „het Volk" voorkomende in hét nummer van 14 Dec. 1.1.: De Jieer Pastoors (r.k.) ziet af van spreken over het personeel. Jansen heeft dat voor hem gedaan. lik zie dus af van het luisteren naai den iir.eer Passtoors, en daar hij te 0 uur 19 m.in. de laatste spreker is, alleen de heer Van Doorn en zijn mede lid van marsepijn, de heer De Mooté Verloren, houden hem gezelschap, wee', ik .niet, of Ihij altemet te 4 uur nog sprak. Maar eenmaal is ook deze ver gadering gesloten. Sprekende cijfers in antwoord op de klacht, die in de Tweede Kamer was geuit, omtrent het te kort aan materiaal voor den .koodvervoer, deelde die Minister van Waterstaat cijfers mede, die een idee geven van den re-us- achtigen uitvoer van landbouwproducten r.aar Duitsdhiland: Van 3 Oct. tot 5 Nov. 1911 zijn Qó.54ff ton landbouwproducten door de Staatsspoor wegen alleen naar Du its c-h I a nd (spat. van ons. Red.) vervoerd tegen 42.528 ton in 1910 (Dus in 1911 meer dan 2 maal zooveel ailis in 1910 Red.) Daarvan waren aardappelen, knollen en rapen in 191171,208 ton en in 1910— 34002 ton. Het aantal wagons in lh et geheel ver zonden door Idie S. S. in de maanden Augus tus en September heeft bedragen in 1911 79.663 tegen 62.473 in 1910 en in de maand October 53.407 tegen verleden jaar 31.375, een meerdere uitzending iin het geheel, van 70 pCt, Waar de uitvoer zoo, enorm is geste gen, terwijl de productie eer verminderde dan vermeerderde, behoeft de vraag mi et meer gesteld te worden, hoe 't toch komt, dat de groenten zoo diuur zijn. Een erkentenis. Mr. Troelstra verklaarde in de Tweede Kamer „er van overtuigd te zijn, dat bij (minister Talma) niets liever wil dan zijn ministerieele werkzaamheden bekronen met zoo groot m.ogelijken oogjst van wettem- waarvao hij overtuigd is, dat zij werke lijk de misstanden onder de arbeiders zul len opheffen" (Handelingen blidz. 1011) Deze 'uitspraak is totaal: in strijd met de socialistische theorie, die Zulk begeeren bij de „kapitalistische klasse" uitsluit. Initusschen 't is wel teekenend, dat de 26) j,Jd (goed houden; kind", smeekte mijn heer Walther. „Ik zal mijn best doen, mijnheer." Maar toen ze bij 't bed trad. waar Toetie haar metlh aar zacbten glimlach ontving, werd het de onstuimige Estelle te machtig. Zich wild op de knieën gooiend, verborg, zij 't ge laat in de dekens en snikte 't uit. Teeder streelde Toetie 't vlammende haar en fluis terde hartelijk „Schrei maar eens uiit, dat zal ie goed doen." „Toetie, Toette, we zullen je zoo mis sen." „Het is Gods wil, Estelle. Je hebt im mers Herman, Zal je veel hij Paatje ko- men? Wil je trachten me bij Paatje te ver vangen?" „Toetie, dat kan ik nooit," antwoordde Estelle onstuimig. „Jij zo-o- goed, ik' zoo..,." Liefdevol, lei Toetie haar handje op Es- Hoeveel menschen lezen neu trale couranten? In „de Gooisdh-e Rast" lezen we onder „Brieven ,uit Xaren" het- volgende: In één onzer dorpen komen in de pl'.Mi. 600 katholieke gezinnen, een 600-tal bladen, waarvan een 100 katholiek ((50 Centrum's, Tijden en Maasbbde's en 50 Gooische Posten) en de rest, zegge 500, meest kleine, bladen, neutr-aaliljes zjjn. W.elk een treurige verhouding: van de 600 bladen door Jcath. gelezen 500 neutrale en slechts 100 ikathöliefce Zlou die verhouding in deze streken ook niet zoo ongunstig zijn? Men o-n-derzoeke dit eens' Een mooie taak voor de propagandaxlub! De schrijver laat er op volgen: Maar ai bevatten die neutrale bladen o-ok niets wat stootend is vooir katholieken, wij vragen toch ook geen bijzondere sdholen prndat al de .neutrale slecht zfjn, maar, omdat zij niet Röomsdi' zijn. DE OORLOG. Van het oo-rlogster.ein valt weinig nieuws mede te deelen. Toch valt er iets te be richten omtrent de ammunitie der Italianen. De beschuldiging, die gedurende dezen oorlog door de Turken reeds herhaaldelijk werd uitgesproken, dat de Italianen m;et Dum-dum .kogels schieten, - wordt door En- ver bey met een sprekend bewijs beves tigd. Hij zond naar Constantinopel kis ten met Italiaansche ammunitie, waaronder dumVdum_koge!is en andere verboden ont plofbare stoffen. En,ver bey zegt, dat de Ita lianen op ih et slagveld ajs wilden te keer gaan en 'hij verzoekt de Europeesche jour nalisten zich naar zijn kamp- te begeven, op dat zij aan de wereld de waarheid kunnen bekend maken. Een officieuse Italiaansche nota spreekt echter de beweringen van Enver bey te gen maar weer zóó overdreven, dat we er niet vee! van kunnen gelooven! De nota n.k verklaart, dat de Turken o-n. telle's mond en noodzaakte haar. te zwijgen. „Paatje houdt zoo- veel van je. Je wilt 't |me immers wel beloven?" Toen Estelle knikte, te bewogen oen te spreken, ging ze voort „En nu geen tranen meer. Nu sterk zijn. God heeft de blij moedigen lief. En ik wil Zoo gaarne blijmoedig Zijn wil vervullen. Toe. Estelle, help me." Dien dag ontving Toetie, op haar verlan gen, ook nog afzonderlijk mevrouw de Raat, mevrouw van Velzen en Mary. Aam allen 'Wevat ze haar vader zoo hartelijk aan. Vooral aan mevrouw de Raat smeekte ze, hem niet te verlaten. Daarna, kreeg ze weer een flauwte, die niet zoo- lang 'als de eerste aanhield. Tegen acht uur kwam pastoor de Munnik -terug, zeer dankbaar, alle permissies ver- I kregen te hebben. Mijnheer Walther was in Haarlem geboren en gedoopt, en de pa stoor had onmiddellijk zelf kunnen infor- m-eeren, -do-or wien. Na zijn instructies ge- vraagd te hebben antwoordde zijn over heid, dat h-ij Kerm onder voiorwaarde moest cfverdoopen, na .eerst op de gebruikelijke wijze zijn afzwering te hebben gedaan en mogelijk kisten ammunitie naar Constanti nopel konden zenden, 0.0 de eenvoudige re den, dat zijnooit ammunitie buit maak ten op de Italianen'- Dat. is toch wel: wat erg kras-' Italiaansche dankbaarheid. Carrère, de oorlogscorrespondent te Tri polis, van de .„Temps", is blijkbaar vap zijn verwonding genezen, Woensdag is hij te Napels aangekomen en daar meer dain geestdriftig toegejiuiidht door een geweldige menigte, terwijl de prefect van Napels hem namens de Regeering begroette en hem zijn benoeming tot eerehnrgèr der stad mede deelde. Het hotel, waarin hij zijn intrek nam, was met Firanscihe en Italiaamsche vlaggen versierd. Dit alles omdat Carrère vriendelijk over de Italianen in Tripolis aan zijn blad seinde en schreef, en daar na het ongeluk had dooir een fainafieken Arabier gewond te worden. De Italianen zijn een dankbaar volk-' In China wal men èn een -souiverein, maar die tot koning wordt gedegrageerd, èn een presi dent. 't Mo-et een uitvinding zij 11 'van Jo-ean- t s j i.k a. 1' en te Woetsiang waar de tam;- mere revolut.io-nnaire-n zetelen heeft het idee misschien wel kans. Maar de meer heftigenj, die te Nanking, zetelen, hebben- hun vertrouwen in Jo-ean- tsjii-kai verloren,, zij willen onder geen vorm: of naam weer eenigen invloed van de Mand chop's en maken zich gereed, op Peking aan té rukken. 1 Ook de wapenstilstand wordt lang niet algemeen in acht genomen. Dat ligt ten deele aan de -onder de op standelingen heerscbcnde o-neenigheid. Ieder van de aanvoerders handelt zelfstandig, zon der de verordeningen van een ander te er kennen. Maar o-ok aan d-e ^jjde van de keizerlijken worden de bevelen van Ko-ean- fsji-kai dikwijls niet nagekomen. Uit Hankow wordt aap de „Temps" be richt, dat de_geheele Jangtse nog in han den van de revolutionairen is tot aa:n Jang- l-o, ongeveer 30 K.M. beneden H-ankoiu, aan den linkeroever. De rebellen ondersteunen dat punt gesteund door kanonnen. Aan denze-lfden oever, tot op: een tiental kilo-mieters beneden de stad, bo-uden de keizerlijken -den oever sterk -bezet; zij zijn in de loopgraven, alsof zij -eene onmiddel lijke actie verwadhten. Ln Hankou duurt de wapenstilstand voort; de vreemde concessien- zijn echter steelds iiO'Or barricades afgesloten en door schild wachten bewaakt. De reusachtige inboorlin gen-stad is geheel do-or brand vernield, be halve het aan de concessien belendende ge deelte. PORTUGAL. De schelding van Kerk en Staat. De patriarch van Lissabon 'heeft een schrij ven gericht aan de pastoors, waarin hij den priesters en alten rechtgezin-den- Ka tholieken verbiedt o-mi deel uit te maken van de godsdienstige vereenigingen, die op gericht zijn krachtens de.scheidingswet. Wie er toch lid Van w-ordt, wordt beschouwd als scheurmaker. zijn biecht te hebben gesproken. Toetie, -die nooit gedoopt was geweest en to-t geen kerkgenootschap: behoorde, hoefde niet te biechten. Den volgenden dag wilde Toetie alleen met tlilaar Paatje doorbrengen, zidh te za- men voorbereidend opi de groote plechtig- liieden, -die hen wachtten. Alleen verliet hij haar 's morgens, om naar de H. Mis te gaan en zidh op zijn Biecht voor te bereiden. Pastoor de Munnik zou hem-, 's avonds te zeven uur in de Sint Jadoibus- kerk de biecht afnemen en terstond daar na do-open. Herman zou Peter zijn. 1 Tb-elie was dien dag bijzonder goed, H-and in hand met haar Paatje, lag ze naar buiten te turen, h-emi af en toe be moedigend troostend-, of te zamen biddend!. Behalve den pastoor en den dokter, wilde ze niemand ontvangen. To-en haar vader haar kwart vóór zeven ure verliet, li-et ze de gordijnen zoo hoog mogelijk ophalen. Al kon ze er dan zelf niet bij zijn-, ze kon toch d-e kerk zien, waar. haar vader zoo- onuitsprekelijk groote genade te beurt viel. Toen hij bij haar terugkwam', bleven ze langen tijd alleen. DUITSCHLAND. Katbodeke actie, Het aantal van door katholieke gezel- lenvereenigingen, opgericht tehuizen, o-ofc voor ongehuiwden, vermeerdert voortdu rend. v Te Keulen Is een afzonderlijk bureau dat adviezen geeft voor het bó-u-wen en in- ri-dhten van teh-uizen. In Duitschland, Oostenrijk, en Zwitser land vinden 4800 arbeiders i-n 354 inrich tingen geregeld onderkomen. BELGIE. Afdoend antwoord. Het Journal 'de Charleroi is er tegen, dat het Ziekenhuis daar door religieusen wondt bediend. Zjj id-o-en niet ^genoeg voor het geld, dat zij ontvangen en daarom- ware ihet beter, dat er leeken.verpjleegsters kwa men. - 1 De Raad van Beheer van dit Ziekenhuis echter, zelf vrijzinnig, heeft 'het blad ui:t voerig van antwoord gediend-. Hij wijst er op, dat de Zusters één uur per week vrij hebben voor een wandeling, acht dagen per jaar va-cantie, en dat haiar Congregatie daarvoor 200 francs per jaar ontvangt. Zouden vrijzinnige verpleegsters nog min der kosten en nog meer doen? Het bestuur wijst er miet zekere ironie op, -dat het blad de Congregatie beschul digt, zich met die kleine honderd gulden te v er r ijke n! Pauselijk schrijven. Uit Rome wórdt bericht, dat binnen eeuige dagen een pauselijk schrij ven zal verschijnen, handelend over de her vorming der seminariën. Hei schrijven mio-et ook verschillende toe lichtingen bevatten op sommige wijzigingen, welke de Pau-s reeds in een Mo-tiu Pro-prio vastgesteld 'heeft. Naar Lourdes. De 24ste Nationale Nederlandsche Bede vaart naar Lo-urdes zal' pfaiats hebben van 7 tot 15 Mei 1912. Nadere inli-dhtinge-p zuilen naar gewoonte doo-r het Comité bij circulaire tiji-dg blekend ge-m-aakt worden. Hooge waardeering. Men schrijft aan de MsW. Den 2 Dec. 1.1. hadden eenige paters Redemptoristen, zoowel uit Nederland als uit andere landen, het vo-orrecht door Z. H. den Paus in een bijzondere audiëntie te Worden -ontvangen. De Hoogeerw. pater J. Lobm-eijer maakte van deze gelegenheid gebruik, o-m- den Pause-lijken zegen te vragen vo-o-r de direc teurs -der Retraiten-huizen, do-o-r de orde der .Redemptoristen in ons vaderland ge sticht. Z, E. Kardinaal van Rossu-mi, die het hoo ge gezelschap aan den H. Vader voorstel de, steunde die aanvrage met eenige waar- deer-ende woorden, waaro-p- Z. H. „met bij zondere voldoening en welwillendheid" de gevraagde gunst verleende. Moge deze hooge waardeering aan het -den P-a-us zo-O' -dierbare werk der Retrai te n tengcede komen. Dr. A. H. L. Hense-n, hoo-gie-eraar aan Naderhand herinnerde zich de arme vader d-ien avond altijd als den gelukkigsten zijns levens. Het gezichtje van Toeti-e straalde van geluk. Ze noemde hem: „Mijn heilig Paatje," en haar blijde dankbaarheid werk te z'óó aanstekelijk, dat hij den wree- -den dood1, die onverbiddelijk naderkwam-, vergat. Toen ze hem- goeden nacht kuste, fluis terde zij m<et haar zonnige-n lalCh: „Tot morgenochtend, Paatje. Dan komt Hij, naar Wien ik zo-o- viurig verlangd heb. En, o-! Hij komt, ook bij u! Daar kun nen we nooit dankbaar genoeg voor zijn. Paatje, als ik ben heengegaan, zult udain trachten, dapper te zijn? Berustend uw sm-art dragen? Beproeven, blijmoedig Zijn heiligen wil te vervullen? U weet, Hij heeft den blijmo-edigen lief!" Nog een teadere kus, toen I-iet ze haar di-epi gesdhokten va der gaan. Dien nacht sliep ze bijzonder rustig. Te gen zes uur werd ze pas wakker. De Zus. ter had den vcrigen avond reeds a-lies voor de plechtigheden in gereedheid gebracht. Te zeven uur zou de fraaie landauer m-et Üe appelschimmels pastoor de Mu-nni-k met zijn het Biissch. Seminarie te Warmond, is b'e. no-emd tot r idder in de orde «van kien Ned. Leeuw. De Minister va- n Marine. De Haag sche corresp. van „De Tijd." schrijft: Na ingewonnen informaties in parlemen taire kringen kan ik u mededeelen, dat het no-g lang niet zeker is, dat den Minis ter Van Marine het do-o-r hem aangevraag de pantserschip, het eerste van een vier tal van 'dat type, zal worden toegestaan, Ook aan de rechterzijde is daartegen nog al oppositie. De Minister ziet de moeilijk heid van zijn positie in, maar wil van geen wijken weten. 'Zelfs een uit,stel van be handeling tot Februari zal 'hij' onaannemelijk iaclhten. Ti end wet. Naar aanleiding van Wet verslag betreffende het wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van uitgaven van bet Fo-n-ds voor de uitvoering van- de Tiend- wet 1907, voor het dienstjaar 1912 heeft de Minister van Financiën een nota aan de Tweede Kamer toegezonden waarin hierin- nerd wordt aan de bespreking die geleid heeft tot Ihet voorstel om de bieloo-ning der commissies te verheogen,, teneinde eene spoediger afwikkeling der zaken te bevorde ren. Naar de overtuiging van den Minister bewijst de omstandigheid-, dat verscheide ne commissiën met de afdoening der aan giften gereed zijn -o.f eertang gereed komen dat do-or 'die Commissiën met grooten ijver en veel inspanning aan hare taak is gewerkt A c h t e r.Z -a an. Het gemieens-chapp elijk Raadsbesluit der gem-eenten Zaandam, Wor- merveer, Koog- a a n-d e - Zaa 11Zaandijk en Wor-mer, in zake het uitdiepen van de A-dh. ter-Zaan, is do-or Gedeputeerde S'aten van Noord-Holland goedgekeurd. De -subsidie-s van rijk, en p-ro-vinoie zullen thans worden aangevraagd. ALKMAAR. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de markten voor VET VEE in deze gemeente, wegens het Kerstmis en den Nieuwjaarsdag, zullen gehouden worden op ZATER DAGEN 23 en 30 December tevoren. Hooge Raad. Voor den Hoogen Raadl werd Vrijdag gepleit in die volgende zaak: Er was een aanvaring geweest tusschen de „Alkmaar Pa-dket" en de „Margarethaj" door den rechter was uitgemaakt, dat des wege de Alkmaar Racket aan de „Marga- retha," moest b-etal-en de door haar gele den schade. Die sdhadie werd opgemaakt bij staat en nu rees tusschen de partijen ide vraag of van die schade ook rente moest worden betaald 6 pet. sed.ert de eer ste dagvaarding waarbij seha«ieverg!o-eding| nader op te maken bij staat werd gevorderd Het Hof te Amsterdam was valn oordeel, dat o-ok die rente mo-ast worden b-etaald, omdat deze rente deel uitmaakte van de veroorzaakte schade. Heiligen Last afhalen. Eerst zo-u To-etle ge doopt wo-rden, daarna zou hij, haar en haar vader, de H. Communie ui-treiken. De dokter wilde noch 'kon zich- tegen, haar laatsten wensch, dien 'hij niet be greep. doch eerbiedigde, verzetten. Hij had echter de m-eest mogelijke kalmte aanb-evo- Iien, en pastoor de Munnik op 't hart ge drukt, dat hij hiervoor zou zorgen. De wensch van Toetie, om 'haar kamer met bloe men te versieren, mocht dus niet vervuild worden. Om half zeven J,ce 11 ze gereed was, trad - haar vader bij haar 'binnen. Bij 't bed stond de tafel- gereed. Op een kostbaar- wit..!,innen 'do.ek, was een, kruisbeeld .tusschen twee waskaarsen ge plaatst. Een vaas wijwater- met palmtak rechts, een glas water ter linkerzijde va-nJ 't kruis. De Zuster 'had de gewijde kaar sen ontstoken. 'j I (Slot volgt.) (-"/

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1