81S SLID. feuilleton! Weken van Angst. Derde Blad. alYmaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Laster Zaterdag 4 Mei 1912 No. 41 GEVESTIGDE PERSONEN. Greef de J. C. hotelhouder n.h. Lange- sfraat 94. .Thomasze J. C. ass. posterijen e.l. Steijn- straat 19. Berg van den D. verpleegster n.h. Varne- ■broek 4. Blom C. zonder ber. n.h. Nieuwpoorisl. 45. Scheren J. 'timmerman n.h. Ramen 8. Osssenhruggen van H. H. E. juffr. van gezelschap e.l. Eimimastraat 9. Hogendijk W. J. L. timmerman e.l. Kin- heiinstraat 13. Hofman A. dienstbode r.k. Luttik-Oud. 38. Hager H. kappiersleeriing Dijk 22. Fernhout W. dienstbode geref. Verdron- kenoord 52. Botman C. P. slager r.k. Laat 101. Zwakman K. z. ber. n.h. Geestersingel 7. Terhaak G. zonder ber. geref. Spoorstr. 25 Sterr van der T. C. gepens. n.h. Kenne- merstraatweg 22. Kramer M. koopman r.k. vaartuig. Kuiilboer A. zonder ber. r.k. Egmonderm. 15. Klerk de A. glazenwasscher r.k. Liefdel. 24 Kistemaker P. reiziger rem. Spoorstr. 5. Kater-Peetoom H. M. zonder ber. r.k. Ach terom 14. Dekker A. zonder ber. n.h. Stationsw. 22 Bruin de T. stucadoor n.h. Lombardst. 7. Binnewijzend D., zonder, n.h. Kennemier- straatweg 45. Blom P., landbouwer, n.h. Kennemerstraat- weg 94. Knufman F. Wi, Gepens., n.h. Kennemer- straatweg 182. Smit J., veehouder, Wognumschebuurt 25. Mienis C._, grondwerker, L. d. H., Kwee- renpad 2. Remmerde J., dienstbode, n.h. Stationsw. 31. Praat H., 'winkelier, r.k. Magdalenenstr. 12. Niermeijer W. J., Adj. Insp. H. IJ. S. M., Westenveg 35. Delver P., schipper, n.h. Vaartuig. Steijger J. C. M., winkeljuffrouw, r.k. Vrocwni en Dreesman. Mink T., huishoudster, n.h. Geesterw. 9. Tersteege E. A. C., rijwielhersteller, r.k. VerL Landstraat 42. Moorman A. C. J. P., kermisreiziger, n.h. aan boord. Schermerhorn E., landbouwer, n.h. Kanaal dijk 1. Bol J. C., stalknecht, n.h. Kanaalweg 2a. Oost er woud HL J., timmerman, Geester singel 8. VERTROKKEN PERSONEN. Zimmer H. R., rijtuigschilder, n.h. Verdr. Oord 45a den Haag. Ruiter K., zander ber., n.h., Kwakelpad 3, Hoorn. Brak A., landbouwer, n.h. Egm. Meer 7, Wieringerwaard. C. de Boer, zondier ber., n.h. strafgevan genis, Sliedrecht. Uitenvijk A. J., Kapitein Kw. Meester, rem. Kennemerpark 18, Amersfoort. Verdonk C., dienstbode, r.k., Mient 14, Haarilem.a M. van Maarleveld, zonder ber., n.h. Snaar- mansliaan 41, Buiksloot. Kluft M. dienstbode n.h. Oudegracht 198 Uitgeest. Koop AL J. slagersknecht r.k. Riitsevoort 15 Velsen. Weisenborn D. O. bouwkundige Pr. Hen- drikstr. 18, Amersfoort. Meijer E. Wi. C. huishoudster n.h. Langestr. 94 Amsterdam. Jansen J. handelsagent r.k. Toussaintstraat 14, Den Haag. Dolmans H. M. zonder ber. r.k. Langestr. 94, Bergen. Admiraal M. huishoudster r.k. Lindenlaan 66, Harenkarspel. Strooker B. reiziger n.h. Kenn. straatw. 82, Hei.loo. Bogaert Ph. rn.a. insp. H. IJ. S. M. n.h. Nassaulaan 26, Apeldoorn. Kuen J. dienstbode geref. Nassaulaan 26, Apeldoorn. Kuen HL dienstbode geref. Nassaulaan 26, Apeldoorn. Bouwman M. E. huishoudster r.k. Lange- straat 39, Hiiilversumi Sitmige boerenarbeider r.k. Wiestdijk 12, Grootebroek. L'enaarrs J. reiziger manuf. Ld.h. Kam kade 47, Gouda. Kgeman A. dienstbode n.h. Zeglis 130, Ber gen N.-H. Rem. H. J. bakker geref. Drebbelstr. 10, Amsterdam. Sluis van der C. boerenarbeider n.h. Omval 21, Oterleek. Schraa H, spoorbeambte geref. Eendracht- straat 8, Zaandam. Marjot J. J. E. zonder ber. r.k. Huigbrou- werstraat 16, Biergen. Bergers H. kok r.k. Laat 106, Rottendam. Kleef van J. dienstbode r.k. Luttik Oudorp 50, Castricum. Admiraal C. dienstbode r.k. Luttik Oudorp 2, Limmen. Paulis A. A. dienstbode n.h. Spoorstraat 73, Hoogkarspet. Phitipsen M. P. dienstbode r.k. Laat 130, Anna-Paullowna. Lindeboom D. arbeider r.k. Wogn. buurt 24, Opimieer. Pol van de C. D. zonder ber. n.h. Schou tenstraat 24, "Bergen. Ranke C. wed. H. Hitbrand zonder ber. r.k. Lindenlaan 49, Schagen. Boode J. E. G. dienstbode Kennemerstraat- weg 103, Amsterdam. Berg van den J. zonder ber. n.h. 2de Kapelstraat 3, Amsterdam. Klaver P. bakkersknecht r.k. Ritsevoort 23 Casiricum. KlO'Oster G. kleermaker e.l. Schermerweg 58, Amsterdam. Botteman A. H. M. zonder ber. r.k. Varne- broek 35, den Haag. Gutik van der P. steenhouwersknecht r.k. St. Annastr. 33a Amsterdam. Zwagerman A. dienstbode h.h. 1ste L'and- dwarsstr. 14 Bergen. Rijnhart J. boekhouder n.h. Houttil 2a Apel doorn. Ros J. kastelein r.k. Stationsweg 7, Beesel wed. A. Geel-Keizer J. H. zander ber. n.h. Diaconie den Haag. Akkerman T. huishoudster n.h. Verl. Land str. 19, Egmond Zee. Pallemans G. dienstbode e.l. Kennemer park 5, Wormier. Bregman R. zonder ber. n.h. Achterstraat 6, Utrecht. Briefjes A. dienstbode r.k. Breestraat 15, Hieilioo'. Niibbering J. dienstbode r.k. St. Annastr. 16, Helder. Blokdijk J. dienstbode d.g. Vprl. Landt straat 24, Amsterdam. Rooker G. M. dienstbode n.h. Kenn. park 5, Amsterdam. Kalkman M. dienstbode r.k. Kenmemerstr. wieg 11 Stoten. Kalkman A. dienstbode r.k. Kennemerstr. wieg 11 Sloten. Haakman J. A. zonder ber. r.k. Magdalenen- straat 10, Beverwijk. Verkortingen: n. h. Nöderl, Her- vormki. r. k. Roomsch Katholiek, d. g. Doopsgezind, 1L dL h. =a Leger des Heils. geref. Gereformeerd, rem. Re- monstrantsch. h. L r= Hersteld Luthersch. e. 1. Evangel. Luthersch. n. i. Ne- derlandsch Israëlitisch, w.h. Waalsch Hervormd, e.g. Christelijk Gereformeerd, v. g. Vrije Gemeente. ASSENDELFT. De coöperatieve Tuindersvereenfging ig deze week geconstitueerd. De reglementen zijn vastgesteld en het bestunr bestaat uit de volgende personenJac. Stuit, C. Jak Lz., J. Jak Lz., 0. Boet, J. Bos, A. Boekei en M. Sikkls. De heer A. Boekei is secretaris en de beer M. Sikkes voorzitter. De contribntie is slechts 10 ct. per jaar. Door deze lage contribntie knnnen de kosten niet bestreden worden; doch de meeste in komsten hoopt men te verkrijgen door één of meer procenten te leggen op de prijzen der meatstoffen en zaden, die coöperatief worden ingekocht en die voor de leden ver krijgbaar zjjn bij het bestuur. Het hoofddoel der Vereeniging ia: gezameljjk inkoopen van zaden en kunstmeststoffen en te zorgen voor een vlugge en voordeelige wijze van vervoer der tuinbouwprodukten naar de markt te Beverwijk. De verkiezingen voor de Provinciale Staten behooren gelnkkig weer tot de ge schiedenis In tegenstelling met hetgeen >De Zaanstreek» beweerde, dat de kiezers in As- sendelft (bedoeld worden de B, K. Kiezers) niet best hadden gestemd, durven wij beslist beweren, dat ze zich kranig hebben geheu gen. Immers bij eerste stemming brachten zjj uit: 289 stemmen, ze kunnen er 310 uitbrengen. Niet kwaad gestemd dus. Bij de herstemming tnsscben een liberaal en een socialist zijn er niet veel minder opgekomen om den social'st te weren. Gegeven het feit dat rechts nog nimmer een succesje heeft te boeken gehad in het dlslrlct Zaandam, hebben de Assendelftsche kiezers zich flink gehouden; daarvoor ver dienen zij dank en hulde. Vanaf deze plaats ook dank aan diegenen, die belangeloos hnn paard en rijtuig hebben gegeven om de kie zers, die te Krommenie werken, naar de stembus te brengen. De werkzaamheden aan de Ijsfabriek vorderen nu flink. De volgende week zal er ijs gefabriceerd worden. Als vaste employés zijn aangesteld de heeren Gerard Landsman en J. de Graaf. De ondergrondsche kabel van de Centrale tot het poldergemaal De Parel ligt reeds en functioneert al, Aan De Parel hebben ze dus electrisch licht en electriscbe kracht. Het net naaf Nauërna nadert eveneens zijn voltooi ing, zoodat Nauërna ook spoedig in het elee trisch licht zal gezet worden. Gelukkig Nauërna! Verplaatst. Met ingang van 11 Mei a.s. is tie heer D. Heijboer, rijks-veldwach ter van Amsterdam verplaatst naar Assen- delft. PURMEREND. Muziekwedstrijd". H, M. de Ko ningin heeft voor den muziekwedstrijd van den Prov. Bond van "Fanfarekorpsen in Noord-Holland alhier te houden op 14, 15, 16 en 17 Juni a.s. eene zilveren me daille beschikbaar gesteld'. Patronaat.^ Woensdag had de jaar- lijksche feestavond met prijsuiitdeeling plaats Eenige dames en heeren hadden zich on der leiding van den heer J. J. L. van Beek bereid verklaard1 leden en genoodig- den op eenige .voordrachten te verrassen waarvan zij zich als gewoonlijk m4 suc ces kweten. Eenige leden gaven het klucht spel „Zwarte Plet". Zonder onderscheid, kweet een ieder zich succesvol van zijin taak, het stukje sloeg verbazend goed in. De prijsuiitdeeling en de verschillende ver snaperingen brachten tevens eene gezellige verpozing. Bij monde van den jongenheer C. Bruijn, werd aan den Eërw. leider, Kapelaan Hoo- geveen een stoffelijk blijk van hulde over handigd voor de vele nuttige lessen en onderridhtipgen. Tenslotte bracht de Eerw. leider dank aan allen, die dezen feestavond mogelijk hadden gemaakt en sprak hij den wensdh uit, dat een volgend' jaar meerdere jongens zich opgeven en getrouwe leden zullen zijn. Programma van het jubileum- concours van den Prov.Bond van fanfarekorpsen in N. - Holland te houden alhier op 14, 15, 16 en 17 Juni a.s. 14 JUNI. 6 uur s nam. Opening. Concert te geven door het „Stedelijk Muziekkorps te Purmerend^ dir. de hr. B. Kwast. Tevens opening der kermesse dlété. 15 JUNI. 9Vs uur 's m.org. Kinderfeest. Bezoek aan bioscope en caroussel. Hier wacht elk kind eene verrassing. 1 uur nam. Bloemencorso. a. Voor rijtuigen en automobielen. Hieraan zijn verbonden prijzen van f 40, f20 te n f 10. b. Voor 'fietsen sportkarren enz. Prijzen f 10, f 7.50 en f 5.00. 4 uur. Aanvangen van den wedstrijd voor solisten 7uur. Aanvangen van den kwartetten- wedstrijd. ZONDAG 16 Juni. 11% uur. Feestmarséh onder leiding van den heer B. Kwast. Alle deelnemende bondskorpsen treden aan op de Kaasmarkt. Daarna maschwedstrijd. is Opgezegd is onwaar, 't is nog ai. iemand; om huur te betalen! De aS'SMratitieTmaatschappij weigerde den veestal langer te assureeren, indien de drank slaaf daarin nog verbleef, wijl jiij dron ken thuiskomende gemakkelijk den bo'el in brand kon steken. Nu bivakkeert hij in een hok, dat hij gerust in brand mag steken. Dat hij er half naakt bijloopt, is even onwaar; natuurlijk zilet hij er niet als een tip-top-gentleman uit, maar, als jde .VoJikscorr. (h erri zoo gezien heeft, als hij dat schrijft, dan. zal de man )wel in dronken schap zich de Heeren Van het lijf gescheurd hebben. Om kort te gaan; de schuld ligt niet aan de maatschappij, maaar aan 'den eliendigen drankslaaf zeiven. Laat de S. D. A, P., Idiiie te Wormerveer zooveel aanhangers heeft, het met J. B. eens probeeren en hem itn, een woning zet ten en Ih ern meubeltjes geven, dan zal de «opbrengst spoedig in die kroeg verteerd zijn. Een miooi lid voor die socialistische toekomst-maatschappij Uit bovenstaand bericht, gegoten in een vorm, gepatenteerd door „het Volk", blijkt Door M, KRAMER. 27) Zoo verandert weldra het aanzien van de inwendige boerderij, al komt nu ook nog sterker uit hoe erg er geplunderd en ver nield is. Op den zolder maakt Duineveld nog eeni ge beddien van hooi: en koedekken. De eerste nachten toch zullen ze zidh wel al dus moeten behelpen tot het bodidegood veer zoo veel mogelijk i:n orde is gebracht. De schemering begint al te vatten; en nu blijkt het, dat er geen licht kan worden aangestoken. De vetkaarsen zijn alle opge bruikt door de soldaten en de schoenlamp is kapot gegooid. Kees herinnert zich edhter, dat er nog een brokje kaars moet zitten in den ijze ren haak, di:e 's winters ter verlichting van den stal gebruikt wordt. Vlug haalt hij den roesrigen haak van den zolder en na eenige minuten is het „staltje" vrij vol doende verlicht. Waren nu genoeg stoelen aanwezig, dan zouden allen wat kunnen uit rusten van de vermoeienissen van dezen dag. Maar Kees heeft straks al iets be dacht. Op een bankje en een omgekeerden emmer legt hij een beddeplank. Daar kun- ken de baas en Kees en Jantje op zitten. De Nieuwe Arnhemsche Gourani bevatte dezer dagen onderstaand bericht, «Jat gre tig door de liberale en z.g. neutrale bla den is overgenomen: WAAR HULP? Een katholiek dienstmeisje van 17 jaar te Arnhem .is dezer dagen moeder ge worden. De vader van het pasgeboren wicht is vermoedelijk een buitenlander. De mienschen waarbij zij in betrekking is, kunnen moeder en kind: niet houden. Een thuiis heeft zij niet, want moeder iis dood en, vader is zwervende, mogelijk ook dood of gevangten. Twee broertjes (of zusjes) zijn, door den Voogdijraad el ders uitbesteed. Het Burg. Armbestuur wil zijn tussdhenk-omst niet verleenen, om dat z.i,. de Voogdijraad moet optreden. De Vc'O'gidijVaaidi verleent geen hulp), omdat de jonge moeder haar eigen brood kan verdienen." Het Prot. Armbe stuur helpt piet, omdat liet een katho lieke geldt. Het R. K. Armbestuur helpt niet, omdat het meisje gevallen is. Op Zetten i6 geen toegang voior de gevallene omdat zij R. K. is. De statuten van de De boerin en Ant gebruiken de twee nog aanwezige stoelen en Maaartje, witr „ton" d.i. een kinderstoel grootendeels ver brand is, zit op moeders schoot. Jantje vindt het leuk zoo miet z'n drieën op een beddeplank te zitten; dat zou hij altijd wel willen. Dat zit natuurlijk veei lekkerder dan gewoon op een stoel. Maartje is min der best over de verandering te spreken; ze is nu weer „zoo klein" vindt ze. Het meegebrachte brood uit Beverwijk wordt geducht aangesneden, vooral door baas en knecht, die zoolang van dit heer lijke voedsel zijn yerstoken geweest. En al ontbreekt de boter, het brood smaakt er niet mind.er goed onn. Eenige brokken kaas worden, na eerst goed te zijn schoon gemaakt, aan gewone stukjes gesneden en dan op het ongeboterde brood gelegd. Koffie is niet aanwezig, maar van melk is men rijkelijk voorzien. Onder en na het brood-eten praten ze druk over den oorlog en brengen elkaar den laatsten avond vóór de inkwartiering in herinnering. Dat is nu al bijna een week geleden. Hoe ontzettend veel is er in die zes dagen niet gebeurd, hier en bij de ouders van Kees te Bakkum. Kees vertelt eenige- bijzonderheden van Neeltjes dood en begrafenis; ook hoe hij zijn baas als een krankzinnige op den zol der heeft gevonden. Duineveld pr...aL over den Iaaghartigen diefstal over den trouwen Bello en Ihiet redden der laatste koeien. En veel te spoedig is het brokje kaars op- "iviv a-irt vi WJg. ran 1000 kuib. M. grtini: 1. N. V. Steenfabrieken vh. S. G. v. d. Pol en Co', te Eek en Wiel f 15.75; G. de Haas te Asperen f 16.40; K. P- Bos te Wageni.ngen f 16; Mij. tot Expl. van steen fabrieken te Zutpjhen f 15.90N, V. Bouw stoffen te Alkmaar f 16.90, f 16.95 ent 18.55; Wi. F,. Stoel Jr. fa. W. F. Stoei en Zn. te id, f 16.25 en f 16.75; N. V. Bouwma terialen vh. M. Luyten te Lekkerkerk f 16,50 en f 16.75 per 1000; 2. N. V. Bouwstoffen te Alkmaar f 2.59 Arn. J. de Bok te Nijmegen f2.55; J. van Bekkum te Purmerend f2.50; C. Boelen te Nijmegen f2.50; N. V. N.-Ned'erland- sche Grint- en KeisiagJndustrie Flevo' te Texel f2.48 per kub. M. De H O'11. IJ. Sp. Mij., het maken van. een locoimioitievenloods, een kolenpark en een takkenbossenjioods, het wijzigen van een vaste bug, hert maken van een water leiding, het uitvoeren van spoorwerken en bijbehoorende werken: J. Oldenburg Jz. te Bergen f 63100; G. de 'Groot Jz. te Alk maar f63000; J. M. H. van Wageningen te Spaarndam f60000; E. Wienhoven te den Haag f59890; G. J. van Sliingeriandt f59774; L. v. d. Wiel te Dordrecht voor gebrand, nog lang zijn de mienschen niet uitgepraat over den- vreeselijken oorlog. Voor de kinderen heeft de avond al veel te lang geduurd. Jantje zi:t te knikkebollen tusschen vader en Kees, Maartje slaapt reeds op moeders sahoot. Allen zullen slapen gaan. Kees neemt het busje met zwavelstok ken, steekt er een aan en gaat voorzichtig de,anderen voor naar den zolder. Duineveld moet nog eens, vóór te gaan slapen, door het dakraam kijken, of hij ook wachtvuren ziet. Maar er is geluk kig niets te ontdekken, niet didht-bij, niet ver-af. Het vee i:s rustig.. Ook de dieren zijn tot kalmte gekomen, nu het oorlogs rumoer voorbij is. HOOFDSTUK X. N o o d mi a ak t v i n d i n gr ij k. Den volgenden morgen zijn allen op de boerderij reeds vroeg in cle weer. Duineveld en Kees gaan eerst de koeien melken, wat nog eens in de met houten pennetjes dichtgemaakte kaaskoppen moet geschieden. De vrouwen wasschen de brok ken vleesch schoon, die gisteren verzameld zijn. Een gedeelte van het nog versche vleesch kan vanmiddag gekookt worden. De vorige brokken en die vormen samen een flinke hoeveelheid zal men in de pekel zetten, omi ze aldus langer te kunnen bevfaren. Dat kostelijk voedsel mag niet verloren gaan. Ook de stukken kaas worden als proviand in den kelder bewaard. Als het melken gedaan is en het over- hoeveelheden Destillatie- en Belgische an- thriaciét tot en miet 30 April. 1913; inl, te bekonnen bij den binnenvader, D A o cver. van R. K. b ij zonder- wïjzersjjn ljet Bisdomi Haarlem. De diiocesaan-vereeniging van R. K. Bij zonder Onderwijzers in het bisdom Haar lem houdt haar 19e alg. vergadering op Dinsdag 28 Mei te Leiden. Uit de agenda blijkt o.a, dat de afd'. voor Alkmaar en omstreken een 6-tal voor stellen aangaande de houding van den on derwijzer tegenover uitbreiding van den leertijd en lamdibouwverlof heeft ingediend. Andere afdeel.ingen nemen deze over of stellen wijzigingen voor. Stremming van verkeer. Burge meester en Wethouders van Alkmaar bren gen ter algemieene kennis, dat op Woens dag en Donderdag, 8 en 9 Mei a.s., op beide dagen tot des avonds 7 uur, de pas sage iln de Schoutenstraat, van de, Lange- starat af tot de Breedstraat zal zijn ge sloten, miet uitzondering voor voetgangers. Op audiëntie. Burgemeesters, Wet houders en Searetariis dezer gemeente maak ten gisteren hunne opwachting Ijjj H. M. de Koningin in het Paleis te Amsterdam. gebleven weivat nu wel half met melk gevuld is, vraagt men elkander weer als gisteren af: ,,wat nu met die melk te doen?" En het eerste werk moet natuur lijk zijn, de kaas- en boterbereiding zooveel mogelijk An orde te brengen. Maar zooveel, van het „boerengoed"* is vernield of minstens onbruikbaar gemaakt. De karnton, die wel lek is getrapt, maar niet uit elkaar ligt, wordt in het water gelegd om dicht te trekken. De karnstok, dien de soldaten verbrand hebben, wordt vervangen door een lat, waaraan Kees een stoofbilad timmert. Zoo zal er morgen mis schien weer gekarnd kunnen worden. Maar van de kaastobbe, onmisbaar bij de kaasbereiding, is niets meer te maken. Het grootste deel der duigen is verbrand en een ijzeren hoepel is gesprongen. Ook de emmers kunnen onmogelijk hersteld wer den De enkele gebarsten duigen, die nog over zjjn, kunnen gerust als brandhout ver stookt worden. De waschtobbe echter, die in een hoek stond, mist slechts één der handvatsels. Behalve voor de wasch wordt de tobbe nu ook bestemd om er voorloopiig maar hoe lang zal dat „voorloopiig" misschien ■duren? 'de kaas in te maken. De hoe veelheid melk, die door het gemis van zoo vee! koeien aanmerkelijk verminderd is, be hoeft helaas, ook geen volslagen kaastobbe meer. Boefengoed emmers, tobben, vaten, enz., noodig bij de zuivelbereiding'. Ongeluk. Terwijl Üe heer P, .Hop, paardensjaehter alhier, voor aan zijn huis aan het schilderen was, brak er een sport van den ladder, en kwaimi H. zoodanig te vallen, dat hij zijn pols brak. ZIJPE. Het bouwen van 4 woningen te 't Buurtje geni'. 'Zijpe is opgedragen aan den aan nemer J. R. Vlaming te Schagen. GRAFT. Baldadigheid. Eenige opgeschoten schooljongens hebben zoodanig achter een kalf, behoorenide aan den veehouder J. Besse, gejaagd, dat het (dier tenslotte te water sprong en. daarbij een poot brak. De»eigenaair eischt schadevergoeding. LANGENDIJK. Kruisweg. Zondag ai.s. zal de nieuwe Kruisweg op plechtige wjjze door den Z. Eerw. Deken worden ingewijd'. Ontbonden. Naar wij vernemen is de commissie, welke zich ten doiel' stelde ver betering te brengien in het z.g. Waardje onder Oudkarspel als vaarwater, ont bonden, zoodat de pogingen hiertoe tot geen resultaat hebben geleid. Maar emmersZeker, met de dicht ge maakte kaaskoppen kunnen de melkers zich wel behelpen, maar het gaat zoo lastig! Als een koe nog niet half gemolken is, moet er eierst een reis naar de boerderij gemaakt warden om den Vollen kaaskop in het weivat te leegen. Wat een tijdsoponthoud en wat een kwelling voor de koe! Duine veld begeeft zich daarom naar eenige boe ren in de Oosterbuurt, waar minder sol daten zijn ingekwartierd geweest en w? derhalve niet zoo hevig, is geplunderd. I Als hij maar twee emmers kan le-^ is hij uit den brand'. Hij komt echte éen emmer thuis en die eerst nog "XI wat stopverf zal moeten dicht gemaakt w3 den. Nu; het mielken zal dan tenminste toch een beetje gemakkelijker gaan: De kaas- en boterbereiding kan dus4 hoe bet dan ook gaat, haar voortgang heb ben. Er is echter geen denken aan voorloo- pig omi zuivel te bereiden voor de markt. De producten zuilen moeten dienen voor winterprovisie. Want a! nadert slachtmaand, dit jaar in hoevee! jaren misschien kan geen varken geslacht worden, veel minder een koe; zoodat er dezen winter op de boerderij geen vleesch in de kuip za! zijn. Wat een schrille tegenstelling met an dere jaren, toen men zonder vrees eert langen, strengen winter te gemoet kon gaan (SKcwüt Mervolgd^

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 9