Rr. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Hollandib No. 44, Zaterdag 11 Mei 1912. 0de Jaargang FEUILLETON. Weken van Angst. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Wegens den feestdag van 0. H. Hemelvaart zal de courant Donderdag a.s. NIET verschijnen. Wij verzoeken H.H. Adverteer ders beleefd, hunne advertenties in het eerstvolgende Dinsdag- nummer te plaatsen. De Harddraverslaan. BUITENLAND. ONS B LAD. ABONNEMENTSPRIJS; 75 »t. p. 3 maanden franco huis105 et met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal,, Afzonderlijke nummers van de courant3 cent Van het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU; Breedstraat 12, tegenover de R. K> Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN: V»n 1—5 regels 00 cetal. Elke regel meer-BiUi Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. TA fj| Wij hadden ook boven dit artikeltje kun nen plaatsen „eene nabetrachting", maar, aangezien het feitelijk is eene nabetrachting op eene nabetrachting van de Atkmaarsche Courant, zou een titel ais „nabetrachting in kwadraat" (wij miliciens leeren ook nog algebra) juister geweest zijn. Deze term is evenwel nietjgeijkt en, wijt de tijd van ijken juist verstreken is, durfden wij ze dus niet te bezigen. Ook fde schrijver van: „Is Hout nu dit uw beeld?" heeft zijn ©ogen goed den kost gegeven, toen de harddraverij op Jutianadag werd gehouden. Hij stond weer op wacht en(miaak u maar niet ongerust, slaapt wandelen doet hij niet midden op; den dag, want anders was hij reeds lang wegens ongeschiktheid voor den drenst naar buis gezonden was dus present. De redactie der Alkra. Courant noemt „de wijze, waarop de afzetting van het terrein was geregeld", „uitmuntend". „Alles wei!" roepen wij de redactie toe, tna&f eene vraag: Wie zorgde daarvoor? Toch zeker op Jast van B. en Wc de stadswerkiieden onder leiding van onzen gpzichter van de plantsoenen! Eere wien eere toekomt. En dan gaat het ni-et aan te zeggen: „Zie nu eens in de Harddraverslaan! Tever geefs zal men naar een gehavend boompje zoeken, dat de Harddraverslaan beschadigd is, blijkt niet, no'dh dat het gras voor een jaar bedorven is." (Wij citeeren uit de A. Crt.) Juist 't zelfde alsof de schrijver-milicien 's Maandags zei tegen den korporaal, van Üe week: „Zie er eens, korporaal, wat ziet •rijn uniform er nog mooi uil" als de ser geant het 's Zondags tevoren achter slot en grendel had geborgen gehad. Oeen wonder dus, dat er zoo weinig scha de is toegebracht aan het jonge geboomte en het gras, want opmerkelijk mag h-et toch zeker wel heefen, dat juist in bet voorste gedeelte der laan, waartoe de afzetting niet reikte, het gras totaal piat getrapt is. Nu kan mien een volgende maal de af zetting nog 'meer uitbreiden, maar waar blijft dan „de bevordering van het vreem delingenverkeer." Zeker, wie een gulden wilde offeren, ver- 28) Door M. KRAMER. Na 1de herstelling van de benoodigdhe- den voor de zuivelbereiding komt de repa ratie van den stal aan de orde. De sol daten hebben planken gerukt uit het schot en ook van de afscheiding tussdhen de ken d. z. de afdeelingen in den sta', bestemd voor twee koeien. De schuurzolder moet maar planken leveren om deze gaien dicht te timmeren. Zoo "jgt de stal weer eert gewoon aanzien en verdwijnen allengs, dank zij de vlijt der '.herige mannen, de ergste sporen van de Baldadige vernieling. Wat baas en knecht maar eenigszins met "n gebrekkige werktuigen en schamel ma- 'tma' kunnen herstellen, dat pakken ze an. Maar zooveel stukken zijn verdwenen o totaal vernield, die zij onmogelijk weer mnnen in orde brengen. Zoo, bijvoorbeel i, e sto'®le", welker gemiis dagelijks opnieuw gevoeld wordt. Ook is het vaak lastig, 'dat aartje „ton" (kinderstoel) door de sol- a en verbrand is. Bij de drukke bezig- van moeder en Ant is het soms eer gewensdht het kleine ding een vast EL»11- te 8evcn' waar ze 8een ongeluk tojjgen. Maartj» zelf heeft haar „ton" kreeg een goede plaats, maar de man „uit de gewone volksklasse" dan? Heeft die den wedstrijd kunnen volgen? Misschien van verre Wjj 'kunnen maar niet begrijpen, dat die harddraverij nu geweest is „ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer" of den verjaardag van Prinses Juliana heeft ge geven het karakter van een nationaal feest. Maar de. afdeeling schoonrijden in oud- Noord-Hollandsdhe kleederdracht dian?ECht nationaal toch Was dat tot bevordering van het vreemdelingenverkeer? Liepen de steden uit? i Daarover moesten wij maar zwijgen, dat was eene totale mislukking: eènpjaar oud er ve ets che sjcczeiij een paar gecoslumeerden zagen wij, Tenslotte nog dit: „de bewaking, viel niet te roemen" schrijft de A'. Crt. „Indien het publiek inderdaad eens zooi bandeloos, vernielzuchtig en wat al niet meer was geweestja, dan? Danhad èn de schoomirijderij èu de harddraverij niet door kunnen gaan. Dat is zoo goed ais vaststaand. Weet de A, Qrt. zij heeft toch het voorrecht om van gemeentewege alle offi- tieele bekendmakingen te mogen ontvangen. Ons Blad mag lekker toekijken San niet, dat voor de afsluiting van een open baren weg als de Harddraverslaan en niet te vergeten de Wilhelminalaan te voren die afsluiting officieel door aan plakking en advertentie moet worden afge kondigd? Waarom dan maakten enkele dagen gele den in de A. Crt. B. en W. bekend, dat de Schouitenstraat gedeeltelijk gedurende en kele dagen voor het rijtuigverkeer was af gestoten waarom kondigde de opzichter der Waterstaat onlangs officieel aan, dat het Jaagpad langs het Kanaal wegens bet te- waterlaten van een vaartuig voor het pu bliek verkeer was afgesloten? En voorzoexverre wij ons herinneren kunnen waarom' verscheen begin Sep tember geregeld in de A, Crt. eene bekend making voor de afzetting van den Ber gerhout Waarom'? Omdat zulks in de Wet be paald is. Als wjj, militairen, ons ergens aan te houden hebben, dan wordt ons dat bij dienstorder officieel bekend gemaakt. Zooi keken ygj dus ook verlangend uit naar een openbare officieeje bekendmaking, dat de Harddraverslaan en Wiheiminalaan op Dinsdag 30 April b.v. van 12 uur tot 6 uur voor het openbaar verkeer afgesloten zouden rijn. Edoch, die bekendmaking veTsdheenniet! De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer had er wellicht niet aan gedacht, best mogelijk! Maar wij dachten er wel aan, doch' ver- nog geen oogenbiiik gemist: ze is ook- al veel te „groot" oen in een „ton" te zit ten, ze moet immers „moesie aw hewpe" (moeder al helpen.) Baas en knecht voe len zich niet bekwaam genoeg in het meu belvak om een kinderstoel te fabriceeren. Zal Duineveld er een. koopen of een laten maken door den timmerman? Er is geen denken aan. Waar zou het geld vandaan moeten komen? Jantje is op zijn manier bezig nieuwe rasters te maken voor zijn beschadigd ko nijnenhok, waarin reeds een flink konijn uit de duinen gevangen zit. Jantje zal ook kippenhok heel maken ep als hij „groot" is een „ton" voor Maartje timmeren. In afwachting wordt zus we! eens een half uurtje in de sjees gezet, waar ze zelf onmogelijk uit kan komen, Oeen geld! Hoe sterk wordt door man en vrouw dat gemis gevoeld! Daar moeten stoeien gekocht worden, keukengerei, bed- degoed, een kast en nog meer huisraad, waar buiten ze het bijna onmogelijk stel ten kunnen. Zeker voor e enige dagen kan men zich wei behelpen, maar op den duur gaat het zoo moeielijk. Behalve voor deze uitgaaf ineens moet er dagelijks geld wezen voor brood. Want zonder brood gaat het niet langer. Wel zijn er nog vele stukken kaas en vleesdh maar hoe degelijk voedsel ook, het begint tegen te staan zonder de afwisseling van brood en andere spijzen. Vooral de kin deren krijgen behoeft» aan ander eten. zwegen dit verzuim. Waarom? De men- sohen, die nu achter de afzetting, van ver- «ce de schoonrijderij en harddraverij .hebben aanschouwd, hadden gerust middlen in de laan kunnen gaan staan zonder dat pro- ces-verbaal had kunnen volgen. Immers proces-verbaal volgt op eene overtreding j v. rijks-provinciale, of gemeentewet of ver- ordening, En waar stond nu bepaald, dat men niet midden in de Harddraverslaan mocht loopen op Dinsdag. 30 April' tussdbe-n 1 en 7 uur nam,? Immers nergens! Wel als dit te voren langs offideelen weg was afgekondigd. Afijn, het feit heeft zich voorgedaan. Om. de gevolgen hebben wij toen gezwegen. Maar nu, vloeit het uit onze pen, voor al nadat beweerd wordt, dat „de bewa king niet viel te roemen" en aan de be wakers ^aarvan indirect een verwijt wordt gemaakt. De bewakers konden niet anders optreden. De vereen, in casu de oommissie had daarvoor eene aanvrage dienen te richten tot B. en Wi. Maar genoeg, daar is mijn collega, 'k wordt afgelost, 'k Oa de plaat poetsen Hoe men in Duitschland over de Tariefwet denkt. Van hooggeachte rijde ontvingen wij het volgende waardeerende schrijven; Der zake niet voldoende kundig om een beslist oordeel t e kunnen vellen over de al- of-niet wensohelijkheid van beschermende rechten voor Nederland in zijn geheel volg ik zoo nu en dan de gegevens w'elke de couranten te dien opzichte ver strekken. En nu is het wel merkwaardig hoe vele bladen slechts enkel en alleen hare lezers voorzetten datgene wat „tegen" invoerrech ten aangevoerd yvordt. Zulks vind ik mis leidend. Aangenaam was het mij dan ook te er varen dat „Ons Blad"" (naast meerdere activiteit op ander gebied,) ook te dien opzichte den laakten, fljd activiteit betoont door haren lezers ook voor te houden wat vóór invoerrechten pleit, ook wel door den mi. dikwerf bespottelijken inhoud der advertenties van het Anti-Tariefwet.Comiité, eens in het juiste licht te plaatsen. Zoo kon in het Kruis kop,je v. Dinsdag j.t. „Domme mensdhen toch," Na lering daarvan trof mij het verslag in een Duitseh 'blad van de redevoering, welke op de vergadering, van den Boeren bond in Wiurtemburg, welke 20500 leden telt, gehouden werd. De voorzitter van dien Bond Dr. Roe- sicke zeide n,l. En wat heeft Duitschland sterk en machtig gemaakt Het is de door vrijzinnigen en zelfs Vrouw Duineveld heeft geprobeerd een soort brood te bakken van het meel, dat nog was overgebleven van de varkens. Maar zeer onsmakelijk was het geweest en veel te grof. En bij den winkelier zullen kruideniers waren gekocht moeten worden, nu het vleesch weldra zal opgebruikt rijn. En 'Kees en Ant, wiier hulp onmogelijk op de boerderij kan gemist worden, moet todh hun loon betaald wondien. En nog zooveel is er, wat geld vraagt. Oeen geld! Nog nooit heeft Duineveld zoo de waarde van het geld begrepen, als nu het hem' totaal ontbreekt. „We zijn zoo arm;, vrouw," klaagt hij meermalen, „en zal het ooit anders worden? Zullen de dagen nog weer eens komen, dat we zonder- deze ontzettende zorgen kunnen leven? En geen koe kan verkocht worden om aan geld te komen. Wie moeien noodzakelijk het overblijvende vee behouden." „Ach, had ik mijn gouden oorijzer nog maar en mijn andere sieraden. Wat zou dat een geld opbrengen en hoeveel noodzakelijke dingen zouden we dan niet kunnen koopen. Dan waren we gered." Het mistroostige gesprek doet de boerin in «herig snikken uitbarsten. En Duineveld weet niets aanmoedigend® te zeggen. De toekomst is ook zoo donker! Kees en Ant bemerken zeer goed, wat hun meester en meesteres ma neerdrukt en willen helpen, wat ze helpen kunnen, een deel der liberalen bestreden Bis- marcksche handelspolitiek van die con servatieven! Die heeft tegen de voor spellingen van een professor Brentano in, Duitschland tot een ongedachte maat schappelijke ontwikkeling gevoerd. Dat kan tegenwoordig geen sterveling meer loochenen. De toestanden in de industrie toonen zulks het beste. Het loon van den industrie-arbeider is_geweldig geste gen, de arbeid heeft zich ontwikkeld zoo- als nauwelijks in eenig ander land. En even verder vervolgt de spreker: Niet op; goedkoop brood' komt het alleen aan, maar wel daarop, dat het loon zoo hoog rij, dat de arbeiders daar van bestaan kunnen. Uit Holland (het land Van vrijhandel) emigreeren de men sdhen en komen naar hier, omdat in Holland de loonen zoo laag rijn, dat de werklui er niet van kunnen leven. Daar om komen rij naar het „gesmade" Duitschland. Ter staving van het in uw Kruiskopje door Nederlanders beweerde, meendle ik dat mededeeling van dit door Duitediers gesprokene, geen kwaad kon. Een jonge Bonnot. Hoe slecht en gevaarlijk het lezen der bandieterijen voor sommigen is, moge uit het volgende blijken: De 13-jarige Firmiin Lioardies van Aurillac had de avonturen van den bandiet Bonnot gelezen en de jongen op hol gebracht door deze sen- satiejgestihiedenissen, besloot den schurk na te doen. Hij nam een bijl' en kwet ste Idaarmee rijn vader aan den, ana De ze Was onmachtig rijn zoon te ontwape nen en vluchtte weg. Woedend drong de knaap bij een buur binnen, nam' er een geweer en honderd patronen en verschanste zidh in huis, roepend„Men moet mij dyna- miteeren gelijk Bonnot". Vervolgens schoot hij op al wie naderde. De gendarmen ge- Jukten er echter in te naderen. Zoodra de knaap het bemerkte, klom hij naar boven, sprong door een zoldervenster, ontwricht te zich den pols, en liep naar een bosch achtervolgd 'door de gendarmen. De jon ge bandiet schoot aanhoudend op zijne achtervolgers en eerst toen zijne kogels op- waren, hielden de gendarmen hem aan. Naar de gevangenis geleid, bekende de knaap dat het de avonturen van Bonnot wa ren, die hemi tot zulke daden hadden ge bracht De jongen heeft voorzeker een harde ies noodig! Juist verleden week wezen wij er in ons hoofdartikel op, hoe de pers zulke bandieten „ais helden" vereert. Het is dan ook geen wonder, dat het le zen van kolommen, bladzijden vol van zulke „Hoor eens, baas," zegt Kees, „voor- k>otp)ig wil ik geen loon hebben en Ant ook niet. Ik weet zeker, dat ze net denkt als ik. En waaromi zou de bakker en de winkelier niet voor een poos willen borgen? Zoo kan het niet langer. Ik wil er wel heen gaan om het te profoeeren." Ant miengt zidh in het gesprek en doet dezelfde mededeeling als Kees omtrent de uitbetaling ,van het weekloon. En ze stelt Duineveld voor haar morgen naar Beverwijk te laten gaan om haar ouders wat geld ter leen te vragen„Bij ons thuis is niet geplunderd en al zijn vader en moeder niet rijk, ze zulten voor eenige maanden of langer, als het moet, wel wat geld kun nen missen. Had het ook maar gevraagd, toen we verleden week weggingen. En mis schien kan ik ook wel een paar stoelen mee krijgen." „Ja, laat Ant gaan", zegt Kees, „als eerst dezen winter maar doorgesparteld is, dan zal allengs de boerderij wel weer vol doende -inkomsten opleveren, om in het onderhoud te voorzien en de gemaakte schulden af te lossen. Alles zal mietQods hulp weer terecht komen. Geef den moed toch niet verloren." Deze hartelijke woorden en de innig ge meende hulpaanbieding beuren Duineveld en zijn vrouw geheel op uit hun verdrietige stemming. Hoe vurig hopen ze, dat de tijd nog eene komen zal om zooveel trou we hulp ruimschoots te bekronen, Ant gaat den volgenden dag naar Bever sensatieverhalen dergelijke gevolgen als bo venstaande heeft. De pers deed beter dit te voorkomen, door korter te rijn en zoodoende den sen satie-geest van den tegenwoordigen tijd niet te voeden, De oorlog tusschen Italië en Turkije. In de Woensdag gehouden kamerzitting te Constantinopei las de voorzitter een der tiental telegrammen voor uiit verschillende deelen Ides lands. In deze telegrammen, die na het bombardement van de Darda- nellen verzonden waren, werii aan de re- geering het verzoek gericht den oorlog voort te zetten, tot de Italianen Tripoli hebben ontruimd. Het Turksdhe volk wil den oorlog dus doorzetten. Ook de Regeering schijnt van dat idee. De ministerraad besloot n.l. de Italianen i|n 't vüajet Smyrna verblijf hou dend uit te zetten. DUITSCHLAND Een afgevaardigde door de politie uitgezet. In Üe Donderdag gehouden zitting van het Huis van afgevaardigden heeft een treu rig incident plaats gehadl De voorzitter moest den sociaal-democratischen afgevaar. diigd'e Bordhardt verscheidene malen tot die orde roepen en toen dit niet hielp met uit zetting bedreigen. Ook dat hielp niet; Botf- chardt verklaarde dat hij niet van zijn plaats wikte wijken. Daarop' schorste de voorzitter de vergadering. Bij heropening eischte hij wederom dait Bordhardt de zaal zoui verlaten, dioeh de socialist weigerde. Dan verscheen een commissaris van politie en 4 agenten diie den sooiaal-demoaraat onder heftig ver zet buiten zetten. Even later kwami Bordhardit wedierom de vergaderzaal binnen en toen hij aan het verzoek van. dien voorzitter om de zaal te verlaten, geen gehoor gaf, werdi hij ten tweede male onder hevigen tegenstand door die politie uitgezet. BELGIE. Gelijk rraen weet zullen den 2en Juni in België de kamerverkiezingen plaats hebben; niet mander dan 1.700.000 kiezers worden naar die stembus geroepen. In 1884, het jaar dat de liberale regeering door de Katholie ken geslagen werd, waren er sledhts 126.000 keizers voor de Kamer. En dan durven Belgische socialisten en liberalen nog wel beweren dat de Katholieken tegen uitbrei ding van Sliet kiesrecht zijn! ENGELAND. De Home Rule Bill. De debatten over de tweede lezing dér Hom eRuite Bill, die reeds sinds zes dagen in het Lagerhuis in gang rijn, rijn gesloten. De debatten rijn rustig gevoerd en zonder wijk en zoo krijgt Duineveld wat geld omhanden en kan het allernoodzakelijkste aangeschaft warden, Bakker Sdhavemaker is er dadelijk voor te vinden Duineveld en ook anderen van hun geld beroofden inwoners het brood te borgen. Wel is zijn graan, dat hij op den zolder had geroofd; maar een belangrijke som gelds heeft hij, zooals we in een voorafgaand hoofdstuk reeds gelezen heb ben, op een slimme wijze weten te be houden. Ook de winkelier wil het noodlijdende gezin voorloopig borgen. Hij was, zooals we weten naar Uitgeest gevlucht mietrijn geld en kostbaarheden. Bij zijn terugkomst vond hij zijn winkel geplunderd, maar daar hij zelden of nooit groote hoeveelheden! te gelijk .aanwezig had, was de ramp te overzien geweest. En de vraag, hoe verder dezen Winter aan voedsel te komen, kat zich' bij nader indenken niet zoo benauwend aanzien, als het eerst wel leek. Hoewel de soldaten, veel aardappelen uit den tuin geroofd' hebben, is er nog een belangrijke hoeveelheid overgebleven, die reeds voor de oorlogsdagen gelcui'.dl) was en niet is gevonden. 1) „Kuilen" is aardappelen in een vrij diepen kuil bewaren, goed met aarde be dekt, om ze voor strenge winterkoude te beveiligen. jWortlt vervolgd.),

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1