E. Kath. Nieuws- en Mvertentie1bla.il voor Moorcl-E£olla,ncL No. 78, Zaterdag- 3 Augustus 1912. 6"® Jaargang FEUILLETON. Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. Onschuldig veroordeeld of een slachtoffer der wraak. ABONNEMENTSERI JSs 75 ct p. 3 maanden franco fouis; 105 et, met geïllustreerd Uondagihlacl. Te betalen in het Begin van ieder kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent, yia het Zondagsblad 5 cent, Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD1'. BUREAU; Breedstraat 12, tegenover de fi, K- Kerk', te Alkmaar. Telefoon No. 433. AD VERTENTIEN Vaa 1—5 regels 3d cent, Elke regel meera Reclames per regel18 Kleine advertenties van 1—30 .woorden, Bij voorultbet, 29 n 1 V Flink zoo. De heer y, d. Velde, socialist en milli- onair en Belgisch Kamerlid Weeft in het vorig jaar een reisje gemaakt naar den Belgischen Congo. Thuis gekomen heeft hij, in de Belgi schen Kamer, gedekt door de piarlementaire onschendbaarheid, allerlei lasterlijke beschul digen uilgesproken tegen de Katholieke Mis sionarissen. Zoo ook tegeni den Zeereerw. Heer A, van den Besselaar van de Congre gatie van Mill-Hill, i In het vaderland teruggekeerd richt deze nij een Open Brief tot den heer Van |der Velde en zegt na de beschuldigingen geme moreerd te hebben het volgende: „Toen ik kennis gekregen heb van uw be schuldigingen, schreef ik u uit Lolanga den 12 Februari eenen brief, om uwe gezegden te weerleggen, ik richtte mij, tot uwe oprecht heid, ten einde de intrekking te bekomen waarop ik recht had Gij hebt u niet gewaairdigd, mij te ant woorden en gij hebt uwe beschuldigingen de ronde laten doen. Gij hebt alzoo, heer volksvertegenwoordi ger, ernstig mijn faam te kort gedaan. Te verre verwijderd om mij doelmatig te kunnen verdedigen tegen allervalschte beschuldigingen, heb ik gevraagd, naar Europa te mogen terugkeeren. Hier ben ik nu en stel van naderbij tegen uwe driedubbele beschuldiging 'eene driedub bele logenstraffing. Het is valsdh' dat ik bekentenissen deed,; Het is valsdh', dat ik de twee inboorlin gen heb doen binden. Zij werden gebonden door anderen dan door mij, en bleven dit slechts eenige uren. Zij werden niet gebonden om de redenen die gij opgeeft. Het is valsdh dat BongombO' in de missie is komen klagen, geplunderd te zijn door gezondenen van de missie. De beschuldiger is gewoonlijk voorzien van de bewijzen. Ik stem .er in toe, de rollen om te keeren. Ziehier mijn voorstel. Verzamelen wij eene jury van vier per sonen boven alle verdenking. Ieder van ons zal er twee kiezen. Voor deze jury zult gij daar geef ik u mijn woond van eer opizonder vrees van verontrust te worden, tegen mij al de grieven kunnen formuleerent, ciie gij denkt te hebben. Van mijnen kant vraag ik ook, gemadh- tigd te worden, in alle vrijheid te spreken, en het bewijs te leveren, dat gij te kort zijt gekomen aan die eenvoudige voorzich tigheid en die betamelijkheid ik ging zeggen: eerlijkheid welke den beschul diger verplichten, z'tjlne beschuldigingen te putten uit goede bronnen en zidh1 zoo veel te wantrouwiger te toonen in Wet voortver tellen er van als hij1 ze heeft voortge- 19 „Maar, zooals ik mijne nicht ken" ant woordde hij, „zal zij. .zonder twijfej met uw raad rekening houden." „Ja, daaraan twijfel ik ook' niet, maar ik ben nog sin twijfel, .of ik ihaar raad moet geven. De zaak is van groot belang; het meisje, kan met u gelukkig worden, maar ook ongelukkig." O, mijnheer de. baron", stamelde Wiilliam verlegen, ik zal alles in 't werk steilten,., «Dat zal ik niet bestrijden", zeide de heer von Frankenberg koel, maar het ligt dikwijls aan omstandigheden, waarover wij geen meester zijn. Het is het beste, dat ge ttog eens over tie zaak nadenkt, ik zal het ook in tien titsschentijd doen, en men ral dan wel tot inzicht komen, wat in dit geval te doen en te- laten is." De baron had daarmede op duidelijke Vijze te kennen gegeven, dat hij thans over de zaak niet meer lastig gevallen wilde Worden en Wiilliam 'vond het beste het ge sprek af te Wreken. Nu moest Catharina Inatuurlijk van de «aak in kennis gesteld worden. Hij achtte dit als zijn plicht. L Dit geschiedde dan dok, nadat neef Wil- bracht in plechtige omstandigheden, en dat de beschuldigde in de onmogelijkheid is zich te verdedigen." Aldus de Zeereerw, Heer A. van den Bessselaar in Zijn waardig vani toon gehou den Open Brief. Flink zoo, aarzelen wij niet te zeggen. Dien kant moeten wij uit. Zoodra men ons opi een onzer voor de voeten werpt wat onjuist of erger nog wat lasterlijk is, dan den. lasteraar dwin gen tot bewijzen. Kan hij het niet dan hem heenzenden gebrandmerkt als lasteraar. En telkens als hij terugkeert herinneren aan de lastering, waaraan hij schuldig staiat Dat is de beste en meest doeltreffende taktiek tegenover buitenlandsdhe lasteraars .als Citogen Van der Velde eh tegenover binnenlandsche tegenstanders als Prof. Eer- dinans, die niog altijd verzuimt den laster ten opzichte van Tilburgsche roomsche gees telijken openlijk te herroepen. tendeels niet door Nederland worden be taald. Want waarom maakten de Amerikaian- sche meelexpiorteurs er dan zoo'n spektakel over? Enfin de Regeering heeft de voorgestel de meelredhten uit het tariefontwerp. laten 'vallen. i j; ,j En daar heeft zij goed aan gedaan. Het volk zal voelen, dat men tot zelfs den schijn wil vermijden, als zon het volks- voedsel moeten worden belast. En het zal zidh minder storen aan opge schroefde redevoeringen en krantenartikels, di eziüh thans een middel tot agitatie zien ontnomen, waar al lang genoeg misbruik van is gemaakt. H.et zou ons dan ook niet verwonderen, als velen dier ageerders in hun hart over de intrekking 'der meelredhten spijt gevoe len. .ei Want de kansen der tariefwet rijzen er aanmerkelijk door Vooruitzicht. De Haagsdhe kouter der „Prov. Gron, Courant" verklaart, dat met het oog op de a.s .zitting der Kamer, dat hij zidhi „geen illusies" maakt en in het komende jaar „ernstige botsingen" verwacht. Men bedenke wel dat het zoogenaamde algemeene politieke debat in Al it jaar niet beperkt kan worden. De verkiezingen van 1913 zijn in zicht, er moet dus met het kabinet worden afgerekend en, zij- het voorzichtig, moeten politieke- en .verkiezingsprogramma's worden ont vouwd. Er moet met 'het Kabinet „worden af gerekend", zegt „het Ctr." daarop. En daarom kan het algemeen politiek debat dit jaar „niet beperkt" worden, .Het is. een fraai vooruitzicht! De S. D. A. P. beroemt zich opi tie obstructie, verleden jaar in de Kamer vertoond. En hier komt een liberaal correspondent een ^afrekening" met het Kabinet annon- ceeren. Zoo wordt bij voorbaat op den natiomalen tijd, welken men zop. hoog noodig" heeft voor practisdhen arbeid, beslag gelegd voor minwaardig partijgedoe. Loyale oppositie! Princiep en taktiek. De meelrechten ingetrokken. Geen meelrechten! De meelrechten waren het groote agita tiemiddel tegen de nieuwe Tariefwet. Dat die rechten, als zij geheel en al door Nederland moesten, worden betaald, per persoon en per jaar een last oplegden van precies zes en een halven cent, een hee- len borrel per jaar, dat werd niet gezegd. Trouwens, die meelrechten zouden groo- liam nauwelijks weg was, ja men kon zeg gen dat het meisje reeds wist wat Wiilliam in 't schild Voerde, toen me nhet rij tuig nog hoorde. Caiharina's beslissing kostte geen lang nadenken. Zij had neef Wlilliam nooit an ders dan als neef beschouwd en zij vond het wel wat bespottelijk, wanneer zij hem als haar man moest voorstellen. Dat zeide zij zoo rustig, tiat er geen verder bewijs voor hare onverschilligheid taoodig was. „Ik heb nog andere redenen om het u af te raden", zeide de baron, omdat uw hart niet warmer 'voor hem klopt dan voor tante Zunigunda; kunnen wij die ter zijde laten, ik geloof 'dat het 't beste is dat gij hem schrijft, dat hij niet verder inver- vulbare hoop moet 'koesteren maar op eene wijze, dat hij 'zich daardoor niet belee- digd gevoelt. Zoo geschiedde het ook. 'Het schrijven werd op een wjjze ingekleed, dat neef William zich bijna daardoor gevleid moest gevoelen; zij wees .hem op de familie banden, die een beletsel waren voor een huwelijk. Toen William den brief gelezen had, betrok zijn gezicht, 'zijn oogien fonkelden. Hij verfrommelde den brief en wierp! hem met een vloek 'in een hoek. Geruimen tijd hield (hij. zich1 van liet slot van den baron verwijderd, ïpen hoorde niets meer van hem, en eerst, toen er een ongeval in de familie plaats had, bracht dit William en Catharina weder te Het is schande, eeuwig schande, dat mén aan duizenden arbeiders, die te wei nig verdienen om belasting te betalen, het kiesredht, den invloed op een wetgeving waarop zij recht hebben, onthoudt! H.et is mr. Troelstra, het zijn alle socialisten, die het zeggen. Dus zal het wel waar zijn Onder de banier van het algemeen kies recht, de meest urgente hervorming, die haar beslag eischt, moeten de vrijzinnigen in 1913 als één man optrekken ter stem bus! Het is 't socialistische liedje op een liberale wijze aangeheven door Vader land en Vaderlander en heel het korps, waarvan mr. Biorgèsius de dirigent is. Zoo is het hier, zoo i s het in Bielgië, zoo ging en gaat het overal,waar so cialisten en liberalen in algemeen kiesrecht een voordeeltje zien. Kijk nu eens een oogenblik naar Luxemburg. Daar bestaat een katholieke minderheid die een voorstel tot invoering van alge meen stemrecht heeft ingediend. Opi het oogenblik geldt in Luxemburg een census-kiesiredht, volgens hetwelk het be talen van een belasting van ten minste 10 fres. als kenteeken van welstand noodig is. Geen bespottelijker, geen onredhtvaardi- ger kiesredhtvorm, dan die van den. wel stand, hebben steeds de socialisten ge roe pen. Toch neemt.de meerderheid van de Ka- mer (liberalen en socialisten) tegenover eein verdere uitbreiding van het kiesrecht en ze- kere terughouding in acht, daar zijn er een versterking van de clericale macht van dudht. Wij mogen dus aannemen, dat voor libe- 1 ralen en socialisten een princiep slechts zamen. j Wie heeft nooit beleefd, dat de dood in een kleinen kring zijn blijvende zetel opgeslagen heeft en het eene familielid na het ander 'uit het leven wegrukt. W|ie heeft het niet beleefd, dat op een huis een geheimzinnige vloek sdhijnt te drukken, alsof een hoogere macht het tot uitroeiing be stemd had? Zoo deed de dooid ook zijn intrede in de familie Normann, Binnen eenige weken stierven na elkander mijnheer Reif en zijn vrouw, de ouders van neef William. - Deze stond thans alleen. Eenige dagen gaf hij zich over aan groote smart, maar hij troostte zich spoediger dan hij geloofd had. Nauwelijks was een week voorbij; of hij begon de zaken te regelen en te ver anderen, wat hem niet beveel. En dat laatste was zoo wat alles. De overledene mijnheer Reif noemde: zich koop man, hij had een groote kruidenierswin kel. Hij was niet de gehoorzame dienaar van dienstmaagden en huisknechten; maar een grootspreker, die alles beter verstond, over alles uitspraak deed, zijne bedienden besnaauwde en zidh in zijne vrije uren met muziek en schilderkunst bezighield. Zijn zaak ging goed maar zijne uitgaven wa ren groot en deze werden nog grooter, toen W.illiam zoo'n verkwister werd. Toen hij in 't bezit v.an de erfenis kwam, ontdekte hij dat het vermogen in de laat ste jaren erg verminderd was. Onder de uit gaven pjnjkte ook de groote spm, die voor zoolang een princiep is, als de taktiek er zich mee vereenigen kan? Princiepi is een woord, dat vaak de zucht naar macht moet bedekken. Princiep is niet veel meer voor de„roo- de" heeren dan een reclame Vlag. Zoo haast er geen voordeel mee te be halen valt wordt de vlag fluks ingehaald, BÜTTËNLAND. BELGIE. De Eerw, Heer Fleuret overleden. De Eerw. heer Fleuret, het slachtoffer van den socialistisdhen dweper Bieijl, is Woensdagnamiddag in het S.int Jansgasthuis overleden. 1 i 's Morgens had men den gewonde nog met alle mogelijke voorzorgen naar de operatie-zaal van het gasthuis, overgebracht doch de geneesheeren kwamen, na ieen nauwkeurige en langdurige oooisultatie tot de overtuiging, "dat een nieuwe operatie onmogelijk was en slechts den dood zou verhaasten. N Het overlijden van den Eerw. heer Fleu ret zal, zoo zeggen de Belgische bladen, in het heele land een kreet van veront waardiging tegen den laffen moordenaar doen oipgaan en een diepe ontroering wek ken. i Naar een der Belgische bladen weet te melden, heeft de geneesheer, belast met het onderzoek naar de geestvermogens van den. socialist August Beyl, die den Eerw. heer Fleuret vermoordde, diens opzending naar een krankzinnigengesticht bevolen. ITALIË. Den 14en Augustus a.s. zullen de ne- ger-martelaartjes van Oeganda in Afrika in 1886 levend verbrand voou- ons H, Geloof, enkele maanden slechts na hun doopsel, eer biedwaardig worden verklaard» Op. bevel van den wreeden koning werd een groot vuur ontstoken, en werden de kinderen bedreigd tenzij! zij. het H. Geloof verzaakten, levend daaarin te worden ge worpen. Allen bleven trouw. Daarop beval de koning ieder in een takkenbos te win den en ze aldus levend in het vuur te wer pen; terwijl zij .God loofden en prezen gaven zij hunne sohoome reine ziel aan God terug. Dit was het eerste bloed dat dien bodem van Oeganda heiligde. Het is dan ook paar het woord van Tertulianus het zaad der Christenen ge weest. In 1878 gesticht heeft deze mis sie reeds 111,000 gedoopten jen. 80.000 catechumenen. Zonder overdrijving, is het een der schoonste, zoo niet de schoonste missie der wereld, in 1911 werden er meer dan een millioen H. Communies yitgereikt. DUITSCHLAND. Kardinaal Fischer, f Tal van telegrammen en bewijzen van zijne valsdhe wissel uitgegeven was en uit de papieren zag, hij' dat niet slechts zijine ouders maar ook zijne tantes bijgespijkerd hadden. Ook baron von Frankenberg had van het vermogen van Catharina een som gegeven, onder het voorbehoud van latere toestemming van zijn pupil. Dit was dus slechts een leeningi, hoewel niet te ver wachten was, dat freule Normann dit te- rugeisdhte. Toch meende hij daarin de reden ge vonden te hebben, waarom Catharina of liever de baron zijne aanvraag afgewezen had. William was het spoedig met zich! zelf eens, dat de zaak op grooteren voet moest worden opgezet, wilde zij winstgevend zijn een koopman „en gros" in koloniale wa ren neemt een geheel ander ppsitie in dan een kruidenier, die voor elke pen ning „merci" moet zeggen. De kleinere artikelen werden aan kruideniers t§gem bil lijke p'ijzen verkocht. De vooraad van de weinige artikelen, die Wlilliam bij wilde houden, werd in het magazijn opgestapeld De winkel werd in een kantoor veranderd. Er kwam een weelderig gemeubileerd ka binet voor den principaal en er werd eert boekhouder en een reiziger aangesteld. Dit regelde alles WiiUiam Reif en liet zich toen weinig meer met de zaken in. Aanvankelijk ging alles wel goed, maar dat een pas ingeridhte zaak met nieuwe mensdhen, wier hoofd van de zaak nieits verstaat en die zich langzamerhand meer in deelneming kwamen in Keulen jn na het bekend worden van het overlijden van den zoo alom hooggeachte kerkvorsj. Te Rome werd het doodsbericht met diep leedwezen vernomen en de H. Vader bad aanstonds diep geroerd voor den bij' 2, H. in zoo hoog aanzien staanden overledene. Het volgende telegram werd ,van het Va- ticaan ontvangen De H. Vader drukt zijn innige droefheid uit over het zware .verlies, dat het aarts bisdom Keulen geleden heeft door den dood van den geliefden Kardinaal Fischer en bidt God hem rijkelijk te beloonen voor zijn arbeid en zijn verdiensten. Telegrammen van hartelijke deelneming kwamen o.a. ook in ,van H. M. 'de keizerin en va.il Von Bethmann Hollweg. Omtrent de laatste ©ogenblikken van den verscheiden kerkvorst vinden wij nog ver- meldj dat Zj.Eerw. sedert Maandag steeds zwakker en zwakker werd. Voor hij het bewustzijn verloor waren zijn laatste woor den: Mijn Jezus, ik bemin U uit geheel mijn hart. Sedert lag de hooge lijder geheel be wusteloos en trad een voortdurende afna me der krachten in, totdat de prelaat Dins dagavond half twaalf zacht en kalm, zon der eenige doodstrijd in het Francisca- nessenklooster „Maria Flilf" te Bad Neue- nahr ontsliep. Bevordering groente en vruchtenteelt Volgens het Bed. Tageblatt zullen in de Pruisische begroofing voor 1913 ruimer mid delen aangevraagd worden ter bevordering van de groenten- en vruchtenteelt door een systematische aanplanting, en wel met de bedoeling het hoofd te kunnen bieden aan de buitenlandsche concurrentie. Op de be grooting van dit jaar is slechts 225000 mark voor dit doel uitgetrokken. In 1911 is aan vruchten voor 60 millioen, aan groenten voor 46 millioen mark ingevoerd. Het groot ste deel van het ingevoerde komt uit Ita lië en Nederland. ENGELAND. J Guur weer. Na de warmte der laatste dagen is de temperatuur in Engeland sterk gedaald. In midden Engeland heeft 'het zelfs gevroren; e,r lag 's morgens een ijslaagje ter dikte van een kwartje op open plasssen, En dat in Juli. OOSTENRIJK, Het Eucharistisch Congres te Weenen. Voor het Eucharistisch. Congres hebben zidh tot deelname niet jninder dan 10000 Slo vaken aangemeld, die in 25 extratreinen naar Wpenen zullen komen. Omtrent tie overige extra-treinen, die er zullen 'komen zijn de volgende aangiften bij de Kanselarij Van het Gongres gedaan. Uit Sulezie 1, uit Bosnië, 1, uit Kreatie, 4, kringen van minder allooi dan op zijn kan toor vertoefde, niet kan bloeien, lag voor de hand. Zijne jonge bedienden deden de zaken; zoo goed en zoo slecht het ging, aan den boekhouder had hij alle volmacht gege ven, en toen deze hem verslag uitbracht, trok hij een bed enkelijk gezicht en schud de daarbij het hoofd. De *aak bleef loopjen, zoolang er geld' in de kas voorhanden was en daaraan kwaim ook een eind en van toen af was de toe stand minder aangenaam. Omtrent dezen tijd lag tante Hedwig zeik. 's avonds had neef Wlilliam haar nog geheel gezond verlaten. Catharina was op kort bezoek bij haar, maar in den nacht kreeg zij eene vreeselijko buikpijn, welke voor alle aangewende huis middelen niet wilde wijken. Voor dat men om een arts stuuirde, waren or reeds kram- pien ook bijgekomen, de arts vond haar reeds buiten kennis en spoedig daarop was zij een lijk. Voor Wlilliam was 'dit sterven een. uit komst. Hij werd daardoor wel geen rijk man maar de tante had vaat haar renten geleefd, toch vond hij zidhi daarin be drogen, dat een testament gemaakt was, volgens welke hare zuster Zumigunda de helft William en Catharina de andere Weft in gelijke deelen zou krijgen, (NEocUt vervolgd,J

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1