at. IEL. ctenbank. No. 80. Donderdag 8 Augustus 1912. 6de Jaargang fecten. inkoopen Zoadag! FEUILLETON >6ts: ogrc- het Bin- beid. van meer ttei). H. Kath. Nieuws- en ilivertentieblad voor Aloord-Solla.Mil. en 499. rteatSën en tent op „Om in zich to vervoegen «genten: Verschijnt DINSDAG, DOMOEBDAG en ZATERDAG. k veroordeeld of een slachtoffer der wraak. J Wiat dit nu beteekent? j Eenvoudig dit. De zoogenaamd „neutrale" vereeniging van Rijksw-erklieden sluit zich' aan bij het zoogenaamd „neutraal" Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Daarover verblijdt zich „Het Volk" neen het noemt dit een aanwinst." ^BUITENLAND. iel KAAN. 1ASD0NK. "WILLERS. BENTHEMLüte. GROOT. 5ee, G. FOOR. WINK. A. SoTEMANN, ird, P. LODDER. Mijnen, iter. it, Ooethuizerweg. Ie Lange. d. Steen. |Res. iter, Egm. a.d Hoef. enburg Cz. 1ide en Nieuwe Nk- owind. loos. F. Potveer. puw. I. van Straten. Club; adres: J sc. i&rwoude. ;ersloot. wen, brievengaarder. It. Tames. I. Bieekemolen. eatenburg Cz. german. it (Omval), trammer. P. Smit, apink. ialverdijk en Tuitjen- Warmer) buizen. Is en P. Bart. l. Propagandaolub. ar, ('t Zand), jsverhooging worden en advertentiën aan- >rdeinde, Heer Hugo- Heemskerk. ONS BLAD. ABONNEMENTSBRIJS: 75 ct p. 3 maanden franco huiis; 105 ct, met geïllustreerd Zondagsblad. .Te betalen in het Begin .van ieder kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent, kw bet Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap, „ONS BLAD*'. BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R, R, Kerk, te Alkmaar. Telefoon No, 433, ADVERTENTIEN: Man 1—5 regels 80 cent* Elke regel meer sï Reclames per regel15 Kleine advertenties yaa 1—30 woorden, Bij vooruitbet, 29 j 1 Overal, zooals bij ons. Welke heillooze macht de Anti-clericale pers ook in Italië vormt, blijkt wel uit deze mededeeling van de Romeinsdhe Cor respondente in de Nieuwe Haarl. Courant omtrent een enkel Sohimpblad. Het is bijna om te vertwijfelen, wanneer men ondervindt hoe maeieÜjk het valt mid delen te vinden ter bereiking van een goed do.el, terwijl het geld toestroomt voor al lerlei vuiligheid. Het schendblad, „l'Asi- no" dat in verschillende landen ni.et mag verkocht worden, doch hier groot en klein vergiftigt, iheeft tjich 'n nieuwe prachtige roiatie-ma,chine aangeschaft, is in staat 400.000 exemplaren van dit geïllustreerd schandeblad in vicr-en-twintig uren te druk ken. W,elk een stinkende poel zal zich daar over het arme volk uitstorten, met mede werking der Regeering! Het woord schijnt te sterk, maar wat is het anders wanneer de vuilste platen, de schandelijkste karika turen van den Paus en van de geestelijkheid hoog en laag wekelijks gevent mogen wor den, zonder dat ooit een nummer met be slag wordt bedreigd. En dat niettegen staande de waarborgenwet. Tot welk doel is mij niet recht duidelijk, maar de „Asi- no'" heeft bij gelegenheid van dezen oor log ook een medaille verspreid. Verschei dene Ascaris waren er mede versierd (sic) en bij navraag bleek het dat een gede puteerde bij een bezoek aan Tripoli deze uitgedeeld had! Zoo gaat het overal. Zoo gaat het bij ons ook. ■Mi- De bevriende piers ontvangt kritiek voor steun. En degenen die haar n.iet steu nen sterken met hun geld dikwijls de macht, welke gebruikt wordt tegen het geen hun heilig en dierbaar moet zijn. V Een verblijdend teeken. De omzet der prikkel-lectuur in Duitsch- land is aanmerkelijk achteruitgegaan. In 1908-1909 bedroeg de omzet nog 60 millioem mark, in 1909-1910 was die omzet gedaald tot 55 millioien mark, en in 1910-1911 valt er weer een teruggang van 10 milliioien mark te constateeren. Overal waar cli'e prikkel litteratuur door bestrijding of door behooit- lijke maatregelen tegengewerkt wordt, blijkt duidelijk, dat de omzet minder wordt. In plaats van de fabelachtige oplagen, die, de prikkel-romans vroeger had'den, is 'de gemid delde oplage dier geschriften in het laatste jaar tot tienduizend geslonken. En zulks bewijst, dat, ook overheidsbe moeiingen op het gebied der publieke z-ede. lijkheid haar uitwerking niet missen, en de overheid, als ze haar plicht wil nako- meij, niet aarzelen mag o<m in te grijpen, al worden er in de vrijzinnige pe;rs altijd lie- den gevonden, wier vernuft zich scherpt op het d'ebiteeren van spot en schimp. Gelukkig, id'at er ook eens aanleiding ge geven wordt om op verblijdende teekenen als dit te wijzen. Maar deze statistiek, hoewel niet voor ons land, pleit toch indirect ook voor on ze Zedelijkheidswetten van Minister Regout. 21) Nadat aan het laatste niet meer te twij felen viel, verwijderde de arts zich met een ernstig gezicht. Catharina stelde den eenigen, nog leven den bloedverwant neef William van het 'Voorval in kennis. Toen hij det telegram ontvangen had-, vouwde Wlilliam met een spottend grijnzen een brief '"diciht, wenkte een zijner dienaaren om een rijtuig te bestellen, en kleedde zich spoedig aan. Dan nam hij den brief en verliet het huis; °m naar de post te gaan. In de eerste de beste brievenbus die hij aantrof, wierp hij den brief, dan ging hij verder, stapte in bet gereedstaand rijtuig en reed naar het kuis Frankenberg. Daar kwam hij in de vroegte aan; hij vond den baron in diepe droefenis. Adèle, die thans dertien jaar was, was kuiten zich zelf.; want de buitengewoon goede tante Emilie had haar bijna haar nioe,der doen vergeten, Catharina liep ver suft rond, na het telegram, dat zij aan ''kam gezonden had, was zij nauwelijks t(>t denken in staat. Dit duurde tot tegen elf; toen hield er een rijtuig met twee gendarmen te paard ^5nige he eren stapten uit en lieten i den baron als een koninklijke com- Vermakelijk uilgekras. De „Gelderlander" bespreekt aldus het jongste „gekras" van iemand, die zich zelf mogelijk om alvast te doen raden wat men te hoioren krijgt heel nederig met een uil vergelijkt, ln de groene „Amsterdammer" is in den taats-ten tijd zekere zich noemende „Noetua catlholica", wat zooveel beteekent als „Roomsbhe nachtuil" -nu en dan allernij- digst aan het krassen tegen al wat Roo-msch te. Die uil wil daarbij grappig doen en ver meit zidh in quasie-geestige schimpscheu ten tegen bepaalde personen, die aangewe zen warden door bijnaampjes of dergelijke bedekte, maar doorzichtige aanduidingen, gelijk men die aantreft in zoogenaamde carnavatekrantjes. t Maar het jongste uilengekras is meer tegen de Roiotmsahen in 't algemeen geiriahtj, Zij heeten achterlijk in alles, vooral de Roornsdhe journalisten, die geen andere o.g- leiding hebben gehad dan dat ze misdienaar zijn geweest en neiging gevoelden voor het baantje van koster. (De anti-revolutionaire p|ers dit tot onzen troost is nóg ach- tejjjker!) Zij behooren tot het uitschot der Roomsche jongelingschap!, dat onverander lijk óf boiomkweeker wordt, óf boekhan delaar ófkrantenman. Voor de curiositeit moge hier een brokje van het uilachtig geschrijf volgen: in wetenschap en kunst, in welvaart en ondernemingszin, in onbaatzuchtig natiionaal-voelen, in invloied en alzijdige ontwikkeling, de Katholieken zijn achter aan. In uitwendige beschavingsvormen, in inwendige gemoedscultuur, in ver fijning van omvang en familieverhouding de Katholieken staan achter. Natuurlijk! De opvoeding der kinderen (der meisjes vooral) is achterlijk. De positie van en het respect voor de vróuw is te burgerlijk-gemoedelijk. Geen Roornsdhe man bijna is jegens zijn vrouw beleefd. Sport is nog pas onderdeel van opvoeding, en het lichaam is de duivel. Daar is geen schoonheid aan, dat is geen onderwerp van opvoedingsleer, geen voor werp van studie tot volmaaking zoover mogelijk. Sierlijke houding is trots, innemendheid heet verleiding, gratievolle manieren en wendingen zijn coquetterie, missie van 't gerecht aanmelden. Toen zij binnengelaten waren, trad een van hen naar voren en sprak op koelen toon „Sta mij toe, baron, dat wiji ons voor stellen. Ik ben de vrederechter Froman van Damberg, deze de plaatsvervanger van den koninklijken rijksadvocaat in Keulen, mijnheer Hinrich, dat is mijn griffier. Ik heb uit Keulen de opdracht gekregen om in dit huis de rechtelijke plichtplegingen te vervullen, om den dood van een freule Emilie Normann vast te stellen. Deze is he den nacht hier gestorven. „Ja, antwoordde de baron verlegen, „en in den loop van den dag zal aangifte daarvan op het bureau van den burgerlijken t stand gedaan worden." j „Daar gaat het niet over" antwoordde j de vrederechter koel, „er bestaan eenige gronden, dat freule Emilie Nor mann aan vargif gestorven is en daarvap zijn wij hier om het eerste onderzoek in te stellen. Gij zult wel de goedheid heb ben ons naar de sterfkamer te begelei den en intussbhen alle personen, die in huis tegenwoordig zijn op te sluiten, welke ik onder bewaking van de gendarmen stel! De baron was daarover zeer ontsteld' maar zijne ontsteltenis ging in heftige woede bveir, toen hij hoorde, dat van dezen maatregel niet eens zijn naastbestaanden uitgezon derd zouden zijn. Catharina, Wlilliam en zelfs Adèle moesten mede in de kamer waarin het personeel verzameld was. „Het is een voorzichtigheidsmaatregel, di niemand verdenkt", verklaarde de vreden- Slrikt-ónnoodige lichaamsverzorging is weekheid. Bij „mens sana" wordt afge broken en de H. Geest moet veel wrakke tempels voor lief nemen, die glorievolle getuigen konden zijn van den heerlijk gesdhapen mensdh. Waar is de frischheid onzer Rooimsdhe jomgeidodhters Waarom is haar tred niet veerkradhtig, haar optreden niet statig, waarom mist haar houding alle majesteit? Ze zijn beschaamd dat ze een lidhaam 'hebben, ze hebben niet geleerd er mede om te gaan. Nu zijn ze kromten kreupel!" AlLe Roomsehe meisjes krom en kreupel! Men ;mo<et toch een uil zijn om zoo iets te bleweren 1 Maar wat t.e zeggen van een blad, dat dergelijk gekras van een lidhfschiuwen nacht vogel, die blijkbaar beide oogen didhtknijpt voor de werkelijkheid, in den vollen dag onder de oogen van zijn lezers durft bren gen En dat is nu geen blad, dat, zooals „Noetua" van de Roornsdhe .kranten be weert. wordt volgeschreven door kosters en misdienaars, maarde groene „Amster dammer."! Die welkom is in menig roomsdh huis. De hetiendaagsche maatschap pij en de revolver. In ons vorig nummer wezen wij ook op enkele schaduwzijden in de pas gepubli ceerde ofiicieele crimins ele statistiek over WO. Niet aan den reahtsahen kant alken en evenmin alken in ons land wekt die ze delijke verwildering bezorgdheid. Men leze eens wat de Tempjs een ber slist ami-ckricaal blad verzudht over de slechtheid van het levende geslacht. Geen dag gaat voorbij of men leest van moord en doodslag. Als men de reeks misdrijven van den laatsten tijd nagaat, zucht het blad, dan krijgt men den indruk, dat broederschap en me-nsohelijkheid uit onze beschaafde maatschappij gebannen zijn: bet brute, geweld en "het dierlijke in den mensdh viert hoogtij. De oorzaak? Vanwaar die minachting voor het leven van een mensdh? Sfedhts bij de barbaren en wilden doodt men zijn naaste zooi lichtvaardig. Uit hartstocht of winstbejag, uit gekwetste ijdelheid of in blinde woede, en ook maar al te vaak zon der eenige gangbare reden, geeft men maar toe aan de geringste opwelling: men ver moordt elkaar en de groote massa, keert zich onverschillig af. De zeden zijn verslapt, dat is de oorzaak volgens den Temps, de ouderwetsche mora liteit, waarom zooveel is gelachen, is ver rechten i De aanwijzingen zijn van belang; maar ik kan 't voor mijn geweten niet verant woorden e.en persoon te verdenken, zoolang er ge,en aanwijzingen tegen een bepaalde persoon zijn. Of wij iets vinden, wat niet in den haak is, weten wij niet, maar om dat niemand dat weet, omdat wij hier slechts rijn, om een onderzoek fn te stel len, fe het niet buitengesloten, dat zon der opzet i'ets verborgen is, wat een tee ken van schuld of onschuld kan zijn. Wij zullen ons wellidht genoopt zien later de effecten te onderzoeken, ên wij zulten dan steeds di'e personen laten ontbieden die bij. de effecten belang hebben „Is de arts, daar?" vroeg de rechter aan een bimpentredenden gendarm. „Hij is zoo juist gekomen." „Mijnheer de baron, wees zoo goed- ons te begeleiden." De baron ging voorop; de geredhisdie- jiareni, waarbij ziich de arts en, de gendarmen aansloten), .volgden hem naar de kamer, waar het lijk van tante Emilie opi een haar lag. 1 VI. EEN VRIEND IN DEN NOOD. Het behoeft niet verder vermeld te wor den, ,dat he.t gerechtelijk onderzoek in het huis .van baron von Frankenberg groot op- Zien .baarde,. Dat zou het reeds gedaan heb ben, wanneer het verder geen gevolgen had gehad, maar er kwamen gevolgen uit voort, die geen traensdh had kunnen voor zien. Het kon moeilijk in het eerste oogen- blik vastgesteld worden dat freule Emilie dweilen; de deugden van den go-eden, ouden tijd heeft men door spot verdreven: men onderhoudt de jeugd niet meer over dierge lijke „futiliteiten". Maar als die in vrij heid opgevoede kinderen mensdien zijn ge worden, dan bemerkt men tot zjjn sdhrik, dat zij als beesten te keer gaan. Wetten Zeker, er bestaan wetten om de voor de maatschappij schadelijke elementen te tuch tigen. Maar de wijze waarop zij veelal worden toegepast, toont, dat de opvoeding van den burger al even veel te wenschen Iaat als die van het kind. Wanneer de ju-vys niet stelselmatig, vrijspreken, dan haas ten rij zich na een veroordeeling een gra tieverzoek te teekenen. Alleen uit medelijden? Een enkele keer, ja; maar meestal is het uit zwakheid, uit karakterloosheid: laten we het kind maar bij den naam noemen - bet is uiit vrees voor de verantwoordelijkheid. Inderdaad, een doodvonnis is geen kinderwerk men zendt iemand niet voor rijn pleizier naar het süliavot. Maar de juryleden mogen niet het gewicht van hun rechterambt, dat de maatsdhappij hun toevertrouwt, uit het oog verliezen: zij hebben opdracht de gemeen- schapi te beschermen tegen de misdaad. Hun plichtsverzaking is oorzaak, dat de misda digheid op zoo schrikbarende wijze toe neemt. Hun toegevendheid kennende, moor den de lieden er maar op Los, zeker als zij zijn hun vrijheid te zullen behouden. Het wordt tijd, aldus eindigt de Temps zijn philiippica, dat de maatschappij op zelf verdediging verdacht wordt: de revolver speelt een te groote rol tegenwoordig. En dan zoekt het blad de remedie o.a. in voorschriften tot beperking van den ver koop1 van vuurwapenen, evenals dit voor vergiften bestaat. Maar hoe ook: men mag niet langer werkloos toezien hoe velen het levensideaal van Bounot„vivre sa vie" op hunne wijze nastreven, n.l. door dat van anderen te nemen. Zeker de bepierking van den verkoop van vuurwapenen is een middel, dat kan en moet aangewend worden. Doch een middel dat op; de zooveelste plaats komt. Het eerst en het noodzakelijkste zal blij ven de Tien Geboden Gods tot richt snoer nemen voor het bijzonder en voor het openbaar leven, door individu en door maat schappij. Neutraal beteekent rood. Wij lezen in „Het Volk." Men seint ons uit Delft dat de Rijkswerk- li ede nb end lied-en, opi den tweeden dag zijner algemeeme vergadering (zie op het^ Tweede blad het verslag van den eersten aan vergift gestorven was; maar het eer ste oppervlakkig onderzoek, d-at in tegen woordigheid .van den arts- ter plaatse werd ingesteld, wettigde den arts tot de verkla ring, dat de verschijnselen, die hij in dei laatste uren van den overledene had waar genomen, .hen wel niet absoluut zekerheid gaven, maar er toch op wezen dat er een arseniicumvei-giftiging had plaats gehad en dat er geen teekenen aanwezig waren, die dit tegenspraken. Een onfeilbaar bewijs kon sledhts een Chemisch onderhoud van den inhoud der maag geven, Heit lijk werd onder bewaking gesteld en .daarop ging men tot 'huiszoeking oiver. Het gerecht ging daarbij van de onm-ora- lisiisdhe grondstelling uit: cui prodest? wie heeft hier belang bij? Onder alle huisbe woners was nidht Catharina Namann de eenige, die belang bij den dood van de oude dame had. Zij was hare natuurlijke erfgenaam, de baron liad belang bij haar want rij 'bestuurde zijn huishouden uitste kend, en Adèle, die thans- dertien jaar oud was, kou onmogelijk als giftmengster in verdenking, komen. Bovendien was- het meisje met groote genegenheid aan tante Emilie gehecht. Maar zou Catharina Namann eene moor denares rijn,? Een moordenares om ellendig geld? Zij die meer aan arme menschen gaf, dan de renten van haar groot ver mogen bedroegen. Deze mogelijkheid viel geen mensdh in, en had de dienstdoende redhter de toestanden zou nauwkeurig ge kend als 'de huisbewoners dan zou hij zon der onderzoek 'tot de overtuiging zijn geko- dag) met algemeene stemmen besloten heeft zich aan te sluiten bij het Ncd. Verbond van Vakvereenigingen. Wiaarvoor? Natuurlijk voor de Sociaal-Democratische partij, die de vakorganisaties misbruikt voor politieke doeleinden, Wper een bewijs, dat „neutraal" beteekent „rood". Anders kon „Het Volk" niet van „aan winst" spreken. DUITSCHLAND. Do splonnonvffees. Te Eckernforde zijn rijf Engelsdhen gear resteerd, besdhuld van spionnage. Volgens de „Bert. Lok. Anz." had een douanebe ambte twee vreemdelingen ontdekt, die de sdhietstanden voor torpedo's fotografeerden. Hief waren een paar Engelschen, die met een jacht gekomen waren. Dit jacht werd aan den ketting gelegd en de heele- bemanning, met de reeds aangehouden heeren, uit vijf man bestaande, ^gevangen genomen. Aan boord werden platen gevonden met allerlei opnamen van de Duitsche kust en van oorlogsschepen. Materiaal en fotografieën werden in be slag gen-omen. De Engelschen verklaarden uit Kopenhagen te zijn gekomen en ont kennen, dat zij zich hebben sChuldig ge maakt .aan spionnage. Zij hebben een lang verhoor ondergaan en zfjn .overgebracht naar Kiel. Uit Metz wordt bericht, dat drie actieve Duitsche onderofficieren wegens spionnage aangehouden zijn. De Krupp-fetsten. Te Essen zijn de feesten, ter herdenking van het IKonderdjarig bestaan der firma Kirupp begonnen. Meer dan 700 personen die 25 jaren bij Krupp in dienst geweest zijn, worden onthaald, en tegen Dinsdag heeft de familie alle ambtenaren en afge vaardigden van de arbeiders harer fabrie ken tot een grooten maaltijd genoodigd. Ook keizer Vilhelm wordt verwacht ter gelegenheid van wiens komst een reeks van recepties en diners zullen plaats hebben, waarna (h et feest op 9 Augustus door een bioscoop-voorstelling en een middeleeuwsch tournooi wordt besloten, Het Mariaanach Congres te .Trier gaat geheel volgens Wet rijke proi- men, dat, als hier een vergiftiging had plaats gehad, deze slechts aan een onge lukkig .toeval zou toe te schrijven rijn. Er bestond ook geen reden om aan zelf moord te denken; maar ook opj dat gebied was er plaats voor alle vermoedens, dit kon zijn grond in een geheim iijden heb ben, of in geheim verdriet, of in eene zwaarmoedigheid, die uiterlijk niet aan den dag trad: wie kent een vrouw door en door? 1 Maar de rechter was voor geen overwe ging vatbaar, dan dat Catharina Normann door den 'dood van tante Emilie rijker werd, en Ijij verlangde naar haar kamer ge leid te worden. Bij 'het onderzoek werd in de laden van haar toilettafel een wit zakje gevonden, be drukt met de firma van een apotheek en met 'het opschrift „vergift". Toen de rech ter Wet zakje bemerkte, legde hij de hand daaropi. „Wat is dat?" vroeg hij. Maar geen mensch wist daaropi eene ant woord te geven, „Hoe komt dat in uw toilettafel?" j vroeg hij aan freule Normann. Deze haalde de schouders op] en verklaar de 'dat haar dat zelf voor het eerst on der de oogen kwam. De redhter trok daar bij 'een zeer omgeloovig gezicht en reikte het zakje aan cl en arts over. 'A yeryolgjd.ï

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1