ayglop, laar, B. Bath. STienws- est Advertentieblad voor Noord-Bolland. 6de Jaargang NO. 93. Zaterdag 7 September 1912. ms eene FEUILLETON Maria-geboorte. EDE KLOK, feker, Pendule of \N PLAS rer de Breedstraat, MAAS. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Onschuldig veroordeeld of een slachtoffer der wraak. koopt men nergens beter dan in de e winkel van CORN, maker Ridderstraat :ats voor alle voorlto' ertentlën en n i e n op j,Om nen zich te vervoegen A genten Buter. J. Mgnen. mit, Oosthaizerweg, v. d. Steen, de Lange. Batter, Egm. a.d Hoef. stenbarg Cz. Oude en Nieuwe Nie- j de wind. Kloes. •d: P. Potveer. eeuw. J. van Straten, rop. Club; adres: Jao. Icharwoude. ikersloot. suwen, brievengaarder, ïst. Tames. H. Bleekemolen. roestenburg Cz. Brammer. mit (Omval). 3. P. Smit. ragerman. Impink. ld. Kalverdijk en Tuitjen- Warmenhuizen. las en P. Bart. K. Propsgandaclub laar, ('t Zand) trijsverhooging worden en advertentiën aan- oordeinde, Heer-Hugo lem.kerk en C. Burger, jen. ïoogen prijs OUDE IZEN, ANTIEK. ZIL- 3'E BLOEDKORALEN oud- en Zilversmid. mam man, juist als zijn 7ii.Ilem scheen hem niet 2n zoo werd de kleine Soover ik hem, beoordee- rin zijn geheel karakter, or, kwaad van hem tie Frankenberg kent hem foed over hem te spre- olitie O'Oik niet moeilijk ipaalden perosoin infor- Zijn er om den ijver middelen noadig, ik sta ïudde het hoofd', formaties in. kringen, die met neef ïg moeten kannen. Geef rerslag van hetgeen gij beschikking. En nu nog ik freule Normann be* e procureur. „Dat zoil rijn, die ik haar b'ewij» zich' ontderwlorpen, la* onderwerping. De hoop, i wankeling zijn. de 'het onderhoud, en met den eersten heirt om daar zijn werk te PKoeit vervolgd ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct. per 3 maanden franco huis.; 105 et. met geïllustreerd I Zondagsblad. Te betalen in het h'egin vain ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. ,Van heit Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml, Vennootschap. „ONS BLAD". 1 BUREAU.: Breedstraat 12, tegenover de R, Kerk, te Alkmaar, .Telefoon No, 433, ADVERTENTIEN Van 1—5 regels30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 a „Zeker godsvruchtig man, aldus lezen wij in „Si Franciscus, het Maandblad voor de leden van de Derde Orde.", had' ver scheidene jaren achtereen opi 8 September jiet gezang van Engelen gehoord. Toen hij naar de Veden vroeg, werd hem ge openbaard, dat de Engelen juichten, oü^at de H. Maagd in dezen nacht geboren was. De Paus erkende dit visioen en beval I het feest te vieren." God zoiu derhalve zelf het feest van Maria-Geboorte ingesteld hieb- I ben, indien dit verhaal van Durandus ten minste waarheid bevat, wat evenwel stede betwijfeld kan worden. Zeker ip, dat dit I feest eerst in de 7de eeuw ontstaan is en in de eerstvolgende eeuwen nog niet al- I gemeen gevierd werd. Waarom juist de achtste September is uitgekozen, kan men I niet zeggen. De getijden en gebeden der H. Mis be1- vatten heerlijke gedachten. Maria wordt daarin vooral als de toekomstige Moeder van Christus gehuldigd, „uit wie is opge gaan de zon der gerechtigheid, Christus onze Heer, die, de vervloeking wegnemen- i de, de 'Zegening bracht en door de onder drukking van den dood ons het eeuwige leven schonk" 1). W|ie juicht niet, wanneer een koniijgsdoehter is geboren? Maria de dochter van Joachim en Annai is meer, want zij is een Onbevlekte, bie- stemd om eenmaal de Moeder van God te worden, en toch Maagd te blijven, „wier onbesmet leven geheel de Kerk verlichten zal." 2) En in het gebed van de getijden en de H. Mis worden wij herinnerd aan de grootheid van haar Goddelijk Moeder schap, wanneer wij bidden: „Wiij vragen U, o Heer, geef uwen dienaren de gave der hemelsche genade, opdat zij', voojr wie liet moederschap der zalige Maagd het begin is geweest hunner zaligheid, door de plechtige viering van hare Geboorte, vermeerdering van vrede mogen ontvan gen." Maria's Geboorte was een lang verbeid 1 feest voor de Engelen. In het aardsch Paradijs had God de -Maagd reeds aan gekondigd als de nieuwe Eva, doch .naar hare komst 'hebben de getrouwen van Is raël eeuwten 'lang uitgezien en toch maar I Iffeinigen wisten 'eerst haar verschijning, toen Jezus, 'de groote Beloofde, reeds ge- horen was in den armoiedigen beestenstal. Zij zelve echter had ook het,eerste gou den zonnelicht aanschouwd uit een landelijk boerenhuisje, dat verloren lag in het ge bergte; zij was niet gekomen als een vor- sanne, over 'wier geboorte duizenden een vreugdelied aanhieven, doch als een on berekend kind van arme lui, zoo voor de Wereld, die niet waardig was iHiaar, de kleine, te zegenen, die het mysterie, aan Gok Folkmar bleef niet werkeloos, hij had in 't geval een geheel eigenaardige belangstelling gekregen. Het onderzoek der l aden had hem in den twijfel, die die pier- soonlijke indruk van het jonge meisje op- Wekte versterkt. Catharina Normann droeg alls allien het bruine beverkleed en hare korte haren bd- dekten slechts haar hals jnaalr zij zag, er t geheel anders uit. |- in de gevangenis kon men in haar ouding de dame van hoogien standi er- «nnen, en wie haar zag, kreeg den indruk at deze onteerende kleediing 'slechts oen fnasker was; zij had daardoor veel te lij- en, want hare gezellinnen, voelden zich aardoor beleedigd; langen tijd noemden *'1 haar „de onschuld" en later „de gravin", 'üs wil lig uitgevonden verhaaltjes, deden aan haar de rondte, zij was het offer van honderden kleine plagerijen. Door de onderwerping en de schoonheid aan de veroordeelde getroffen en een wiei- hig geroerd, begon hij de acte te bestudeiel- eerl grooten nadruk; opihaar - eloos voorgaand leven. Dit meisje zeide 'J tot zich zelf, heeft eene voorbeeldige opvoeding genoten; ?ij bezit de achting. Haar verbonden, niet kou kennen. Maar niet zooi voor de Heerscharen des He mels. Zij juichten Maria toe gelijk thans alleen de katholieke kerk doet, die een is met 'de kerk daarboven, de zegepralen de: „Gezegend en eerbiedwaardig zijit gij, Maagd Maria, 'want zonder de minste schen ding uwer zuiverheid zijit gij de Moeder geworden van den Venlosser. Maagd Moe der Gods, Hij; dien het heelal niet kan omvatten, sloot Hch, mensch geworden, op in uwen schoot. Alleluja, Alleluja, Zalig zijt gij, o heilige Maagd Maria, en allen lof o,ver waardig, 'omdat uit u is opgegaan de zon der gerechtigheid Christus onze God. Alleluja." 3) Het Evangelie van dezen dag bevat de geslachtslijst 4) 'van Jezus, gesproten uit het Koninklijk huis van David, en eindigt: „Jacob gewon Joseph, den man van Maria; uit wie Jezus geboren werd, die de Chris tus genoemd wordt." Maria, uit wie Jezus geboren werd, dat is Maria's glorie, dat is vanaf dezen eersten feestdag steeds de verheffende gedachte der kerk, wanneer de ze Maria 'prijst, hetzij als de Onbevlekt Ont- vangene, hetziji als de Vrouwe, die blijde Elisabeth ontmoette of treurend stond on der het 'Kruis. Juichend ^gaat dan ook da delijk na Ihet Evangelie en Credo de zang tot Haar: „Gelukkig zijt gij Maagd Mairia, die den Schepper van het heelal gedragen hebt; gij 'hebt gebaard Hem, die uschiepi en in eeuwigheid blijft gij Maagd". 5) Pe kerk spioort ons derhalve op dezen feestdag aan om de H. Maagd hoog te ver eeren als 'de Moeder Gods, om op; Haar te vertrouwen, die als geen ander tot Jezus Haar toevlucht kan nemen. Daarom, laten 'wij op; dezen hoogen feest dag naderen tot het H. Sacrament des Altaars. De Kerk in hare heerlijke Litur gie i egt het ons. Hebben wij Jezus, haar Zoon, in de H. Communie ontvangen, dan zegenen wij Ma ria, die ons dezen Jezus gebracht heeft en bidden: „Zalig de schoot der Maagd Maria, die den Zioon des eeuwigen Vaders gedragen heeft." 6) 1) Antif. Magnificat, v. d. Tweede Ves- p.ers, 2) Tweede Antif. v. d. Eerste Vespers. 3) Graduale, 4) Mit., 1. 5) Offertorium. 6) Communio. Eea ander „Roma locuta." Het Huisgezin (Kaih.) heeft in Het Volk eene correspondentie ontdekt, van dezen inhoud M. P., te G. Nu het Partijbestuur in hoogste instantie heeft beslist, heeft van hare verwanten, zij is rijik, zij geeft niets om het geid, wanneer bet opi wiel- doen aankomt en zou opi eea leeftijd van zeventien jaren, als zij nauwelijks de school verlaten heeft, hare tante vermoord hebben, om hare 500.000 thalers met een paar duizend te vermeerderen, terwijl zij zelf het geld niet in handen krijgt. Folkmar kwam ten slotte tot de conclusie dat Catharina) een dwaas moest zijn, wanneer zij op zulke motieven den eenen moord na den anderen beging. Er komen zulke manies wel voor, ma,ar dan is het de vraag nog, of men die onder misdaad rekenen kan. Maar, zoo redeneerde hij verder, wie zou zulk een jong meisje zulk een gevaar lijk gift geven en 'hoe zou het mogelijk zijn, dat dit bij het opzien, dat het onder zoek gebaard had, niet jaan het licht ge komen was? Zij ging bij de laatste niet met het minste overleg te xverk. Zij liet door haar kamermeisje dat vergift halen, gelijk m,en suiker haalt en legt het dan in haar laad je, alsof het de onschuldigste zaak van de wereld was. Dat was onder eede ver klaard; hoe kwam het nu, dat geenmènsch er iets van vernomen had, waar dit "gift vroeger vandaan gekomen was. Dit wals ooik een vraag, die Folkmar te denken gaf. Daarbij kwam nog haar goed gedrag in de gevangenis en de nanhoudenide bewe ring van haar onschuld. Van den eenen kant spreekt men van de zelfzuchtige slim heid der gevangenen, die voor een ver giftiging niet zijn teruggeschrikt, en van bespreking in ons blad geen zin meer. f en' verbindt daaraan nu de volgende op merking: H,et partijbestuur heeft gesproken, de zaak is uit Dit is de vrije wedergave van het geen het Volk haren correspondent te zeggen heeft Wjj zijn er niet tegen, dat aan het be stuur, van welke partij ook, gezag wordt toegekend. Zonder gezag en zonder eer bied voor en onderwerping aan dat ge zag, kan geen enkele par hij bestaan. Maar welken zin heeft het, bet Roma locuta, causa finita Romeheeft gesproken, de zaak is uit te bespotten, Ivoor tiranniek en vernederend vooir den Vrijen wil uit te maken, en zelf het be stuur zijner partij tot een gezag te ver heffen, dat geen tegenspraak duldt? !Eén vair tweeënóf het Roma 10'- culta ,is een 'ergernis en een dwaasheid, en dan moesten de socialisten het niet navolgen; óf 'het is redelijk, maar dan moesten de sociaaldemocraten er niet opi Spoken. W|at het Volk, nu doet, is incomsequi- ent; en zelfs aan sociaaldemocraten wordt inconsequentie niet veroorloofd. Een mooi lid Een der kopstukken van de anti-gods dienstige fractie opi het congres voor de zedelijke opvoeding was., zegt „het Hsg.", de Franschman Buisson, professor aan de Sorbonine, de maker van Het ontwierp voor de Franscbe wet van scheiding van Kerk en Staat. Deze Buisson heeft ook opi het te Müin- chen gehouden vrijdenkers congres een eer ste viool gespeeld. Aan de beginselverklaring van den vrijt- denkersbond is deze uitleg van Buisson toegevoegd „De vrije gedachte is wereldlijk, de mocratisch en sociaal, d.w.z. zij' verwerpt, in naam van de waardigheid van den men- schelijken persoon, het driedubbele juk: de religieuse autoriteit, de politieke en de eco nomische". Ga nu met een man van deze begini- selen, een anarchist opi elk gebied, eens- over zedelijke opvoeding van gedachten wisselen BUITENLAND. FRANKRIJK. Do mljngas ontploffing Omtrent het mijnongeluk bij Béthume wor den nog de volgende bijzonderheden ge meld H,et was ongeveer 2 uur. Mijnwerkers van den morgenpiloeg waren ten getale van den anderen kant zou zij voor de bekente nis terugschrikken, wanneer dat de eenige mogelijkheid is, \\aar vrijheid en haar ver mogen terug te krijgen. Zij zon zich met het vooruitzicht opi levenslange gevangen schap als onschuldige voordoen, en niet rouwmoedig haar schuld bekennen, ter wijl zij daardoor nog de kans heeft om begenadigd te worden. Dit waren "dingen, die elkander tegen spraken,. Maar de hoofdzaak was toch; altijd het standpunt, waarvan men de zaak beschouwde. Voor vier jaar wekte het schrijven airgwaan, maar het vinden vaini Wet vergif hief deze verdenking op. Folkmar liiet zich door het gezamenlijk bewijsmateriaal niet verrassen en onder zocht of er geen leemte in gevonden werd en hij vond ze en wel geen onbeduidende. De hoofdfout was, dat men tevoren slechts van de schuld van de beklaagde uit ging en het onderzoek zich in cl ie richting bewoog. Toen de beklaagde de schuld ontkend had, moest het onderzoek ook de juistheid van deze ontkenning ^veron derstellen en van dit standpunt uit gevolg trekkingen maken. Men had zelfs de mogelijkheid van een zelfmoord overwogen, maar deze dadelijk weer opgeheven, alleen dat een ander de moordenaar 'kon zijn, van deze veronder stelling vond men in het onderzoek geen spoor. Toen Folkmar van de onsChuld van de veroordeelde uitging, vroeg hij zich af, wie dan mogelijk de daad kon gedaan hebben, ongeveer 350 opgestegen en die van den middagpjloeg 75 a 80 in getal waren in put no. 1 afgedaald tot een diepte ivan 930 M. en begaven zich: naar h'un werk plaatsen, toen men plotseling boiven eert ontzettende ontploffing hoorde. De aarde beefde, een muur stortte in en onmiddel lijk snelden van alle kanten mensdhem toe. Weldra zag men een tiental mijnwierkers in werkkostuum uit put 1 bis klonten en naar alle richtingen vluchten. Het waren degenen, die zich hadden kunnen reddënj en door ladders boven waren gekomen. Onmiddellijk werd hulp georganiseerd, terwijl de directeur van de mijnen, Midhaut, de eerste beschikkingen nam om in de groeve af te dalen. Een halfuur later kwam de eerste ploeg redders aan de plaats des onheils en daalde ajj, Men bereken de dat zich hen zestigtal mijhwierkers be neden moesten bevinden en 's avonds kwam men tot de conclusie, dat er inder daad een veertig dooden en een 24 ge wonden waren. De reddingsafdeeliingen toonden den groo'tsteii moed, maar het Was voor hen zeer moeilijk zich een weg te banen door de halfingestorte gangen, waar steeds op nieuw instortingen j'laats hadden. Men heeft thans zekerheid dat er zes tig personen werden gedood. De oorzaken vaji het onheil heeft men nog niet volkomen kunnen nagaan. Vroeger is er brand geweest in plut no. 1 en een maand lang was het Werk hier ver boden. Deze groeve was bekend als veel mijngas bevattend, maar men weet niet, of dat de oorzaak is geweest, of dat men te doen 'heeft met de ontbranding van de bij tien brand ontstane gassen. Het onderzoek hieromtrent zal vermoedelijk zeer lang duren^ Gebrek aan Priesters. Mgr. Meuniier, bisschop van Evreux in Frankrijk, klaagt in een herderlijken brief over het gebrek aan priesters. „Wat ons vooral ontbreekt, zegt hij, dat zijn de tnannen, die roeping gevoelen om priester te 'worden. „Wjj zien de toekomst dan ook met schrik tegemoet. Hoe zou uw bisschop niet voor dit bisdom vreezen, nu de plaatsen, die ziekte of dood onder de pastoors openmaakt, niet vervuld kun nen worden! Hoj: groot is niet onze be zorgdheid, onze vrees, als wij denken aan de zielen zonder leidsman, de kerken zon der priesters, de gemeenten zonder her der, en als wij, op uw aanvrage om een geestelijke, slechts kunnen antwoorden, met u te wijzen op de leegte aan de seminaries, onvoldoende bezet door het kleine aantal dat de roeping gevoelt en nauwelijks in stand gehouden door povere aalmoezen!" Arm Frankrijk! - Hij ging in zijn geest de lijst van ptersoj- nen 'nai, die om dezen tijd met de ver moorden verkeerd hadden, vooir een vergif tiging met arsenicum is slechts eenige uren noodig. Een ongelukkig toeval was bui tengesloten, wijl het niet aan te nemen was, dat de vermoorde alleen de vergiftig de spijzen genoten had, de verschijnse len hadden zich ook in lichteren graad bij anderen moeten toonen. Op de lijst van mogelijke daders ver- scheen vooralleer baron van Franken berg 'en zijine dóchter 4'dèlemaar van hen 'kou .men dit natuurlijk niet veron|- derstellen. Dan verscheen mijnheer Grob, di.e zoo ridderlijk voor de onschuld van freule Noirl- mann in het strijdperk tjad. Dat kon de stem van 't geweten zijn; maar van den anderen kant was het in de praktijk van ■mijnheer Folkmar nog niet voorgekomen, dat een zoo geraffineerde misdadiger de veroordeeling van een ander, die hem in veiligheid liet, bewerkte. Van hem en zijn bureaupersoneel 'was ook- niet aan te ne men, dat deze tot tante Emilie in zoo nauwe betrekkingen stonden. Er bleef dus alleen het personeel over, en vooral het keukenpiersomeel, dat het meest in de gelegenheid was, de misdaad te begaan en met name die Julianai Lange, die bet vergif met een valsch bewijs van een medicus gehaald en op haar eed ver klaard had, dat dit in opdracht van freule Normann geschied was, en aan haiar hiet vergift gegeven had, De Oorlog tusschen Italië en Turkije. VREDES VOORTEEKENEN Uit Saloniki wordt aan de „Carrière d'Ita- lia" het volgende gemeld: Ofschoon het. uitzettingsdecreet tegen de Italianen niet is opgeheven, is een groot aantal Itali- aansche kooplieden naar Saloniki terugge keerd. waar ge niet door de Turksche beambten werden lastig gevallen. Het lidht van den vuurtoren van Saloniki, dat sinds het begin van den oorlog gedoofd was, is weer aangestoken. Het treinverkeer langs de kust op den spoorweg Salaniki—Con- stantinopel, dat uit vrees voor Italiaamsche scheepskanonnen was stopgezet,, is her steld. Al deze feiten worden natuurlijk als tee- kenen beschouwd, die er op wijzen, dat de vrede niet ver meer in de toekomst ligt. Portugeescha vrijheid. Het officieele blad der Portugeeschc re- i geering publiceert een decreet, krachtens hetwelk de vicaris van den bisschop van Angra, Dos Reis Fisher, die in plaats van den vei'jaagden bisschop met het bestuur van het diocees belast was, dit voor den tijd van 2 jaar moe) veriaten. Den vicaris is verder aangewezen opi welke wijze hij uit Portugal moet vertrekken, n.l. overzee, opdat de bevolking geen aanleiding vindt tot betoogingen. Hetzelfde blad publiceert een decreet, waardoor de verjaging wondt afgekondigd van den geestelijke Alfonso de Reredo, die binnen vijf dagen het district voor een jaar tijds moet verlaten.; Een ander decreet beveelt, dat het bis schoppelijk paleis van Portalegre aain h;et stadsbestuur ter 'beschikking moet worden gesteld. Opi gelijke wijze gaat het huis van den bisschopi in Santarem in handen van het stadsbestuur aldaar over^ dait het tot politie-bureau "wil inrichten. >'.t Begint al aardig opi Frankrijk te ge lijken 1 BINNENLAND. Het geschenk voor de Konin» g i n. Het geschenk, dat Prins Hendrik aan de Koningin, op haar verjaardag schonk, bestaat uit twee groote antieke zandstee- nen vazen opi hardsbeenen voetstukken. De Prins kocht deze te Amsterdam. Zie zijn ongeveer 300 jaren oud en door kunstken ners gerestaureerd. Ze stagen nu voor het cour, eenige meters buiten het hek, waar vroeger de groote lantaarns stonden. H. M. d e Koningin maa.r Nijime- gen. Naar men aan de „Nijm. Ct." meldt zal H. M. de Koningin opi Vrijdag 13 September a'.s. de militaire oefeningen die nabij Nijmegen worden gehouden, komen bijwonen. i Tegenover deze laatste verklaring stond de beslstie ontkenning van de beklaagde. Folkmar begon 'nu de waarde van deze beide elkander 'tegensprekende verklarin gen te onderzoeken. Zeide Juliana Lange de waarheid dan was Catharina Normann de moordenaar ten spirak Catharina Nor mann de waarheid, dan was Juliana Langte het. Was deze gedachte voor een moge lijke veronderstelling vatbaar dan kon aan de eed van Julian^ Lange geen waarde meer worden gehecht, en de verklaring van freule Normann, dat zij; niet wist, hoe het vergift in Waar laadje gekomen was, verloor bij deze veronderstelling hare ongeloofwaardigheid want dan was het duidelijk, dat Juliana Lange het vergif daar gelegd had om de verdenking opi haar meesteres ,te laten vallen. Maar waarom zou deze Juliana Lange tante Emilie vergiftigd hebben? Daartoe ontbrak elk motief en het on derzoek had zich wel deze vraag absoluut niet bezig gehouden. Dat was de taak van Folkmar ,om dat uit te visschen, en wanneer hij dat uitgevischt had, dan stond Wel nog niet vast dat Normann onschuldig was; maar .evenmin kon men haar schuldig ver klaren, want men had twee personen, waar van een de moordenares waSj zonder dat men kon leggen, w^lke, i pCorilt vervolgd,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1