Tweede Blad. Woensdag 26 Maart 1913- No. 35 Het Jubileum van den Ned.- R. K. Volksbond. Achfteruitstelling Maandag, tweeden Paaschdag, heeft de Ned. R. K. Volksbond op de meest groot- sdhe wijze zijn 25-jarig bestaan gewerd. Een demonstratie openlijk getuigend van de waarheid, dat er nog heel wat meer arbeiders georganiseerd zijn buiten de naar den naam te oordeelen het monopolie eisdhende Sociaal Democratische Ar. beid ers-Partij, ging het feest vooraf. Te half 1 trokken besturen en leden van niet minder dan 47 afdeelingen met ontplooide vaandels en banieren en 6 mu ziekkorpsen in OPTOCHT van het Bondsgebouw aan de Heerengracihit- langs Raadhuisstraat, Rozengracht, Nassau- kade, Stadhouderskade era Westeiradle naar het Paleis voor Volksvlijt, waar het feest te ruim 2 uur werd geopend met orgel bespeling door den heer Jos. Verhieyen. Even later kwam onze Bisschop de zaal binnen onder luid gejuich der dichte me nigte. 2, D. H. was vergezeld door Mgr. Meeuwlssen, Mgr. L. Jansen, deken van Amsterdam, Mgr. Klönne, Mgr. Eygien— raam, prof. J., V. de Groot, de Zeereerw. heer H. A. Thl van Dam, Rector A. G. van den Berg, Rector Pi. Sitroomer, de heeren W. C, J. Passtoors en Mr. P. J. M. Aalberse en de bestuursleden van Centralan Raad en de afdeeling Amsterdam. De gezameratlijke Muziekkorpsen der ver schillende afdeelingen speelden daarna on- der leiding van den beer J. H. van Hou- ten, directeur der Muziekvereen, „Qrpheus" van de afd. Amsterdam, den Bondismarsdh Het Wilhelmus, dat daarop volgde, werd staande aangehoord. De heer Weesing, voorzitter der afd, Amsterdam, opende daarna mei een woord van welkom de bijeenkomst. Door het koor der Amsterdamsche R. K. Kerkzangers weid, onder leiding van den heer Anton Tersteege, bet Bondslied ge- zongen. De solo's werden gezongen dooi den heer Joh'. Hl Nelissen. De heer J. W[. Simit, voorz. van het Centraal Bestuur, verkreeg daarna, het woord om een woord' van welkom te richten bijzonder tot den Bisschap en hij bier- haalde hierbij de woorden uit de Cantate van Mgr's 40-jarig priesterfeest: „eeneere- gf.oet aan het K'ath, volk, dar des Bisschops glorie verhoogt." Telegrammen waren verzonden aan 25. H. Paus Pius X, aan Hl M. de Koningin en aan H. M. de Koningin.Moeder, welke werden voorgelezen. Nadat hei „Tu es Pietrus" Van Haller gezongen was door het Zangkoor, sprak de ZeerEerw. Recior A. G. van den Berg, Geestelijk Adviseur der afd. Rotterdam, de i FEESTREDE uit. De feestredenaar bracht in de eerste plaats dank aan God voor Zijn zegen over den pbeid van 25 jaar en hij smeekte Diens blijvenden zegen af. Voorts herdacht hij Mgr. Bottemanne z.g. en den eersten adviseur van den Bond Mgr. Eygenraam, den dichter van „het Bondslied", Daarna wees hij er op, hoe de Kerk steeds 0 e hoogere standen heeft gewe zen op hunne plichten tegenover de arbei ders en hij herinnerde hierbij: aan de Encycliek „Rerum. Novarum" van Paus Leo XIII. De Volksbond heeft zich! daarom, dan- ook laten leiden door het Kerkelijk Gezag. Mgr. BoUemanne noemde den Volks, hond „een der beste stichtingen ini zijn diocees" en Mgr. Cailier zeide, toen hij voor het eerst in den Bond kwam, tot de vergaderden: Mannen van mijn Volks bond" (Luid applaus). Mgr. Cailier, aldus rector van den Berg, kon toen verklaren, dat de Volksbond nooit eerst besluiten nam en dan de goedkeu ring vroeg van den bissdhopi. Laten wij daarom aan de voeten van Mgr. Cailier neerleggen de belofte, dat wij zullen zijn en blijven de mannen van zijn Volksbond en een sieraad en vreugde van den Bis schop van Haarlem. (Luid applaus). Rector van den Berg wees nog op het werken van den Bond voor Vorstin en Land en hoe de voormannen tijdens mis- dadige woelingen hiertegen optraden. Spr. eindigde met een opiwekking om Mgr. Gal lier steeds reden tot tevredenheid te geven. Voor God en Kerk, maar ook voor Vorstin en Land, opdat ons land Christelijke moge worden geregeerd. Donderend applaus en luide fanfares volgden hierop. Het „Raus-lied" werd nu gezongen door pen heer Nelissen, waarna het R. K. Zangkoor „Omhoog" van G. A. Heinze vertolkte. Toen sprak MR. AALBERSE ZIJN FEESTREDE. 'ut. Deze feestredenaar ving aan met een gezegde van Montalembert, waaruit spr. be sloot, dat het goed is ook weer terug te den op den afgelegden weg. In de eerste plaats bracht hij dan hulde aan de „pioniers". Hen te huldigen Is een plicht van dank baarheid zegt spreker Dan Brengt hij Hulde aan de stichters der afd, Amsterdam bijzonder aan dien heer Passtoors (applaus). Amsterdam is de stad van industrit en handel maar Amsterdam is ook de stad van het H. Sacrament van Mirakel, waar ook volwassen mannen zidh niet schamen openlijk met de rozenkrans in de hand te loqpen Applaus). Zoo fs het te begrijpen, dat niet gesticht werd een Volksbond, maar een Roomsdhe Volks bond. Dan ging Mr. Aalberse na wat de afd. Amsterdam iji den Volksbond in die 25 jaar heeft gedaan. Zij is geweest het blij vende voorbeeld en de grondslag van dien R, R. .Volksbond. Spr. wees er op, dat deze Bond steeds den echt-Kafh. geest heeft bewaard over eenkomstig wat Dr. Sdhaepman eens zei- de, dat de Kerk is de levendie. Bondsark, waarin de wet en waarheid rust en wet en waarheid straalt. Behalve echter zonen van de Kerk al dus ging de feestredenaar voort zijn wij trouwe vaderlanders, Want gelukkig, evén trouwe vaderlanders als ons heeft Hl M. de Koningin er nog velen, maar meer trou we heeft Zij niet. (Applaus). Boven de vanen, die boven haar beeld wapperen, blinkt het gulden kruis, het zelfde kruis, dat siert Haar Koningskroon. En Wanneer, wat God verhoede, het ooit' mocht noodig zijn, dat het vaderland verde digd dient te worden, dlan zullen die Volks- bonders zidh rond hun Vorstin scharen als de trouwe mannen eens om Koningin Elisabeth. Zoo gaat ...de tocht dan weer voort de hoogte op, als trouwe zonen der Kerk en trouwe vaderlandersVoor God en Kerk, Vorstin en Land! (Langdurig applaus) Na het „Domine Salvam FaC Regjnaim nostram" (Heer behoed onze Koningin) van Giesen was het woord aan Mgr. Gal lier. i Rede van Mgr. Cailier. Trouwe en geliefde Volksbonders, aldus Mgr. Het is negen jaar geleden, dat ik hier in Amsterdam stond, om uwe hulde te ontvangen. Vandaag sta. ik hier weer, maar thans om u mijn hulde te geven. Tus- sdhen die huldebetuigingen is een, gnoot onderscheid. Voor negen jaar werd ik door u gdhuldigd, eenvoudig omdat ik uw Bis schop ^ewoiden was en het bescherm heerschap van uw bond had willen aanvaar den. Ik had toen nog niets voor u kun nen doen. Maar als ik vandaag u hulde kom brengen, dan is dat voor hetgeen 25 jaar door uw Volksbond is gedaan en ge werkt. De beide feestredenaars hebben het mij al zeer gemakkelijk gemaakt, doordat zij de groate 'verdiensten door den R. K. Volksbond vergaderd, hebben geschetst en deze week heeft de Pers algemeen uw lof verkondigd. In het Bisdom van Haar lem is uwe ^goede invloed op het volk begonnen te werken en vandaar door het geiheele land. Daarvoor mijn oprechte hulde Hiet verheugt mij daarom, dat ik nog een hoogere hulde dan de mijne u kan bren gen, n.m. die van Z. HL den Plans. Na mens Z. HL deel ik mede, dat de Paus don Bond heeft willen eeran in zijn voor zitter en hem het gouden kruis pro ec clesia et pontifice heeft geschonken. (Onder donderend applaus en het sühet- teren der fanfares hechtte daarop Mgr. den heer J. Smit het gouden kruis op de borst). Gok H. M. de Koningin heeft niet ach ter willen blijven in betuigingen van sym pathie voor den Bond en Hi. M. onze ge liefde en geëerbiedigde Vorstin heeft van Hare gevoelens blijk willen geven op eene wijze, waarvan uw eerste president, da heer Pastoors zal doien blijken. De heer Passtoors deelde daarop! me de, dat het H. M. had behaagd dien heer Witmarschen, een der stichters van den Bond, die bijna onafgebroken, bestuurslid van de Amsterdamsche afdeeling was ge weest, toe te kennen de zilveren medaille van de orde van Oranje Nassau. (Applaus), Hierop vervolgde Mgr. nog éen woord van dank. Ik acht mij verplicht tob grooiten dank aan den R. K. Volksbond voor het 25 jaar lange, goede voorbeeld aan mijn volk gegeven, door zich naar den wensch van het Episaopaat te organiseeren in Ka tholieke organisaties. Dat is een schitte rend voorbeeld voor het Katholieke volk. 20 jaar nadat het de Volksbond had ge daan is ook de middenstand) gevolgd en ik moet zeggen luisterrijk. Ik hoop, dat ook de hoogere standen zich Katholiek! zullen organiseeren. Voor dat voorbeeld dank uit den grond van mijn hart. Hier voor beloof ik u Gods zegen, omdat gij In uw openbaar en sociaal leven gevolgd hebt de leiding van de herders, dloor dien H.. Geest over u aangesteld. Ik bien er ze ker van, d'at die zegen u niet zal ointbire- ken als overgroot loon. Moge dte Volks bond blijven een voorbeeld voor het Ka tholieke volk. Dat hij groeie nog meer dan hij in 25 jaar reeds heeft gedaan, allereerst tot heil van de leden, maar ook tot heil van Kerk ep Staat. Dat God' daarover Zijn zegen uitstorle, daarvoor geef ik u op Wet oogenblik mijn Bissdhoppelijken zegen. De heer J. W. Smit dankte namens de afdeelingen Mgr. voor dit hernieuwde be wijs van hooge sympathie. Na bet zingen van de Pliuis-Caniiaite „Aan U, o Koning der Eeuwen" (Woorden van Dr. Sdhaepman, muziek van Joh. Verhulst) ging 'de vergadering uiteen. DES AVONDS. De avondvergadering was alleen toegan kelijk voor de afdeelingsbesturen en ge- noodigden en de leden der afd. Amsterdam met hunne vrouwen. Na 'de Bondsmarsdh werd eene toespraak gehouden door Pater Duynsiee, die o.a." op merkte dat „de Wit ie Maandag" dezen morgen 'door de straten van Amsterdam beter gelukt was dan de Roode Dinsdag. Door de talrijk vele aanwezigen werd daarna het Bondslied gezongen. Daarop werden tafereelen vertoond, zoo veel mogelijk verband houdend, met de gedachten 'in het Bondslied neergelegd;, Nadat het eerste couplet van het Bonds lied was gezongen, werd vertoond het ■eerste tableau, voorstellende: de Hl Willi- brordus bekeert onze heidensche voorouders En zoa ging het na1 elk couplet een daarbij passand tableau. Deze vertoning werd afgewisseld door: eene feestcantate, gedicht door J. O. Spiek man getoonzet door P. J. Karskens; Leo- Hymue; Vlaggelied en verschillende mu zieknummers. EEN TELEGRAM VAN Zi, H. DEN PAUS. Na' de pauze werd mededeeling gedlaan van de telegrammen van Z. D. den Paus en ons Vorstelijk Huis. Dat van den Paus luidde: „Aa'n den President van het Centraal Bestuur, Ned. R. K. Volksbond, Amster dam.; De Hl Vuiler, pms X, zeer gevoelig voor de betuiging valn hulde en gevoelens van kinderlijken eerbied, van den Ned. R. K. Volksbond, die met zijn 47 afdeelingen zijn zilveren jubileum viert, in tegenwoordig heid van Z. D, H. Mgr. Cailier, Bisschop van Haarlem, bedankt voor deze nieuwe verzekering va'n onderwerping era alge- heele toewijding, en zendt van ganseher harte .a,Is onderpand van Zijne vaderlijke welwillendheid en vootr de hemelsche gun- sten aan U zelf, en aan de leden van het Centralal Bestuur, voor uw arbeid en voor de leden der geheele vereeniging en bunna huisgezinnen den gewaagden, bizonderen pauselijken Zegen. w. g. Kardinaal MERRY DEL VAL. Dit telegram werd met luid gejuich' ont vangen Ook waren telegrammen ingekomen van Hl M, de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder welke eveneens met luid applaus werden ontvangen. De oud-Centraal-President, de heer PASSTOORS voerde nog het woord, bijzonder gericht t ot de vrouwen. De 'heer Passtoors dankte de wouwen voor het stichten van vrouwen-organisaties en vakvereen. en deed opi haar een beroep, om behulpzaam te zijn om de gehuwde vrouw uit de .fabriek te halen, tusschen de raderen der madhines vandaan (Ap plaus), opdat zij kunnen gaan, voor de op voeding barer kinderen; dat is haar recht, waarvoor wij en de hemel u dankbaar zullen zijn. Spr. wees onder luide bravo's op den steun, die de vrouwen bij de ver- kiezingen kunnen geven. Met behulp der vrouwen moet in de hoofdstad de roodL internationale paal worden vervangen door den zwart-nationalen paal. (Ap plaus). De vrouw is van het zwakke ge slacht en de man is de baas. (Gelach). Dat zegt alleen het burgerlijk wetboek. De vrouw heeft enorm veel moed en is gedul dig. Zij staat in vele opizldiiten boven den man, omdat zij is geroepen voor de opvoe ding der kinderen. De heer Passtoors vroeg den steun der vrouwen in het ver- eenigingsleven. Aan Ihet slot van zijn rede gekomen bracht de 'hr. Passtoors nog hulde aan dit Christelijk Ministerie voor de Ouder- doms- en Invaliditeitswet. RECTOR STROOMER Wijdde hierna nog eenige woorden aan de nagedachtenis van Mgr. Konings. De Bond heeft er voor gezorgd dat telken jare in de maand Maart in de Magdalena- kerk voor den overleden adviseur van den Bond een H. Mis zal worden opgedragen En lang nog, nadat dit jubelfeest zal ver geten zijn, zal men dus dien stoerera wer ker gedenken. Daar heeft de Bond voor gezorgd, waarvoor spr. thans openlijk zijn dank uitspreekt. Nadat nog enkele tableau's vertoont wa ren, ging 'de verg. uiteen en Was het feest, dat zeker nog jaren in herinnering bij de velen zal blijven voortleven, geëindigd. Ad multos annos. Tot het gouden jubileum 1 ALKMAAR. W/ij ontvingen de volgende ingezonden stukken ter plaatsing Gieadhte heer Redacteur. Het sp|eet ons om meer dan een reden in het laatste nummer van uw' blad te moe ten lezen, dat u niet bereid waart, het af schrift van het adres, door de beide Midi, denstandvereenigingen inzake de eiedrrïfi- catie van Alkmaar verzonden aap B. len W., benevens de daarbij aansluitende toe lichting te "plaatsen. Ofschoon Wij de reden, daarvoor door u uiteengezet, ten volle kunnen billijken. Vinden Wij het «evenwel te bejammeren, dat de Alkmaarsche Katholieke burgerij, Wil zij van genoemde stukken kennis nemen, daarvoor een neutraal of met-katholiek blad nu ter hand zal moeten nemen; bovendien betreuren Wij het, dat thans indirect „de Hanzie" voor een en ander aansprakelijk zou kunnen Worden gesteld, doordat „die Hanzie" hiet zou hebben zorg gedragen, dat (het katholiek blad minstens g e 1 ij k t ij'- d i g 'met andere Alkmaarsche bladen be doeld fedres en toelichting in haar bezit kreeg. En toch is dit laatste geenszins het gevaL Wij stellen er derhalve prijs op het volgende te verklaren In zake genoemde quaestie, hebben de besturen dier A.W.V. en van „de Hanze" tijdelijk samengewerkt, en omtrent het ge inen van publiciteit aan hun arbeid de Volgende afspraak gemaakt: Na het bezoek aan B. gn W(. zou den Vrijdagmiddag daarop; volgenden, (dius ver leden Vrijdagmiddag) het bedoeld adres met toelichting gezonden Worden aan de Be stuursleden van beide vereenigingen, aan de gemeenteraadsleden en aan de redactie van _j,Ons Blad", „de Alkm, Courant" en „Nieuw'e Courant". Toen dit besluit genomen was, hadden alléén de heeren W|. v. Vuure, J. Cloeck, W|, Piels en Th. v. d. Klei daarvan een exemplaar in hun bezit. Volgens afspraak, kon niemand anders genoemde stukkenheb- ben. De heer v. d. Klei heeft daarenboven zijn eigendom afgestaan daar dit dienen moest als duplicaat voor den hr. Singels. Vóór Vrijdagmiddag berustten derhalve de reeds uitgegeven stukken alleen bij dehier- boven eerstgenoemde drie heeren. Indien derhalve de Alkmaarsche Courant eerder in het bezit kwam vain bedoeld adres en toelichting, dan mag dit niet op rekening gesteld Worden van „de Hanze". Er zou dan echter intussdhen uit kunnen blijken, dat men zich niet gehouden heeft aan de tus schen besturen van beide vereenigingen ge maakte afspraak. W|ij willen tevens van deze gelegenheid gebruik maken, onomwonden te verklaren, dat ook oois dit blijkbaar voortrekken van „de Alkmaarsche Courant" ontstemd heefi; Wij zouden er ft aast toe komen te moeten gelooven, dat er aan een in alle deelera loya le samenwerking in den middenstand todh nog wel iets ontbreekt. Wij zeggen u M. de R. intussdhen dank, om de gelegenheid ons geboden, om bij voorbaat ons te kunnen vrijwaren voor eventuee'e in deze verkeerde gevolgtrekkin gen ten opzichte van „de Hanze". Namens het Bestuur v. „de Hanze". TH'. V. D. KLEI, Voorz. J. F. M. EN DEL, Secr. Alkmaar, 26 Maart 1913, Aan de 'Redactie „Ons Blad". WielEd. Heer Redacteur, Naar aanleiding van uw artikel (zie „Ons Blad" 22 Maart) „De Alkmaarsche Mid denstand en het tarief en de voorwaarden voor de levering van Electrische stroom" verzoek ik u onderstaand ter opheldering wei te willen plaatsen, dit ook im her belang der beide Midden,standa-vereenig.in- gen. Waar in dit artikel zoo duidelijk uitkomt als zou 'de „Alkm. Courant" de primeur hebben ook v. h. secretariaat der A.W.V. is het mij plicht ,te melden, dat per tele foon het eerste is gevraagd aan, Ons Blad om plaatsing van het bewuste stuk, daarna aan de Nieuwe Courant, en als derde aan de Alkm. Courant. Deze yragen zijn geschied Vrijdagmid dag en met opzet Vrijdagmiddag), opdlat het eene blad het andere niet vooruit kon zijn. Beide eerstgenoemde redacties waren dan ook bereid te plaatsen, doch de-Re dactie der „Alkm. "Courant" meldde tot mijn niet geringe verbazing, dat dit stuk reeds gezet stond, en dankte dit aan een der raadsleden, waaruit u kunt zien, dat vooropstellen in dit geval geen zin heeft IJ. 'd ankend voor de plaatsing dezer. Hoogachtend', G. GROOT, Secr. AL WL V. De Alkm. Crt. schreef gisteren naar aan leiding van onze opmerking het vol gende W|ij zullen de verbazing van „Ons Blad" nog doen stijgen ons résumé van be doelde 'toelichting) 'was reeds bestemd en gezet ivoor het nummer van Donderdag! De buitengewone toevloed' van adverten ties maakte het echter noodzakelijk het zetsel uit de courant van dien dag te la ten! Hoewel wij door dit uitstel de kans liepen, d'at „Ons Blad" ons Donderdag vóór zou zijn, hebben wij het er toch1 maar op gewaagd' en. het is goed afgeloo- pen ook. De verbazing van de redadtie van „Ons Blad" zal zoo mogelijk nog grooter wor den, wanneer zij verneemt: dat wij het stuk niet 'slechts geen se conde eerder van de Alkmaarsche Winke- Iiersvereeniging ontvingen dan zij, d'at vrij Lot op dit oogenblik nóg geen stuk van dé Alkmaarsche Winkeliersvereeni- ging hebben ontvangen. Wiel heeft dé secretaris van de AL W. V. ons Vrijdagnamiddag per telefoon me degedeeld, dat wij' een exemplaar zoudlen krijgen, maar wij hebben hem toen on middellijk gezegd, dat wij het stuk reeds bezaten en daarom is blijkbaar de toezen ding aan ons aefpes achterwege gebleven Had de redactie van „Ons Blad", alvo rens de zaak „zoo ernstig" opi te vatten en de Alkm, Winkeliersvereniging te verwij ten, de "Alkmaarsche Courant nummer éen te hebben gesteld, zich' tot den secretaris gewend wat toch in dergelijke gevallen te doen gebruikelijk is dan zou haar Oritiek zeker ongeschreven Zijn gebleven. Wij willen de redactie van „Ons Blad" tha s wel zeggen, dat wij een der raads leden om een exemplaar gevraagd hebben, die natuurlijk niet het minsie bezwaar had, het ons af te staan. Zoo hadden wij reeds Donderdagmorgen (bet stuk in ons bezit! Waar nu de redactie van „Ons Blad" het vooral heeft over achteruitstelling en gelijkstelling, willen wij haar twee vragen stellen. In de eerste plaats, of zij het een geoorloofde achteruitstelling van de pers vindt, wanneer twee besturen, een stuk, dat reeds Woensdag aan alfe raiadsledlen werd verzonden, Vrijdag aan de couranten aanbieden „omhet in het Zaterdagnummer op te nemen." En in de tweede plaats welk blad achteruiigesteld wordt, indien een stuk opzettelijk op dusdanige wijze wordt aangeboden, dat een eenmaal, een tweemaal in de week, een driemaal in de week en een eiken dag verschijnend blad het tegelijk kunnen plaatsen. En dan wil de redaotie misschien teven3 wel eens overwegen, welke der beide mid- denstandsvereenigingen het meest de Alk maarsche pers in haar geheel begunstigt en inderdaad bijv. ten aanzien van het toe laten van verslaggevers op bare vergaderin gen streeft naar gelijkstelling. «li In He eerste plaats oonstateeren wij uit beide ingezonden stukken, dat én de Voorz. én Secr. der Hanze én de Secr. der A.W-V, zich aan de bedoelde afspraak' hebben ge houden 'dus in dit opzicht geheel vrij uit gaan. Wje het ingezonden stuk van het Bestuur der Hanze en dat van den Secr. der A.Wj.V^ gevolgd door het antwoord van de redlac. tie "der Alkmaarsche Courant, leest, zal immers met ons" tot de conclusie komen, welke voor de (hteid ligt: Er is door een der 4, in het ingezonden stuk der Hanze genoemde, heeren Bestuursleden niet vol gens afspraak gehandeld. Die afspraak luidde (het Bestuur der Hanze schrijft het)„Na het bezoek aan B. en W zou den Vrijdagmiddag dlaar- opvoigenden (dus verleden Vrijdagmiddag) het bedoelde adres met toelichting gezon den worden aan de Bestuursleden van beide vereenigingen, aan de gemeente raadsleden (Spat. van oris. Red. O. B.) ■en aan de redactie van „Ons Biaid", „de Alkm. Courant" en .Nieuwe Courant." Nu er dus blijkbaar niet volgens afspraak is gehandeld, is de kwestie in een geheel andere phase getreden- En 'hebben de beide vragen der redactie van de Alkm. Crt. niet die beteekeniis meer. De afspraak was, dat de gemeente raadsleden het stuk tegelijk zouden ont vangen met de redacties der drie plaatselijke bladen, dus Vrijdag. Nu is het eerste al Woensdag geschied. Tenslotte als antwoord aan de redaciie der Alkm. Crt. op haar verzoek tot over weging: Overwegende, dat de redactie van Ons Blad 4e verslagen van de opridhtings ver gaderingen der A. W. V. geregeld heeft bezocht en geplaatst; Overwegende, dat na dien wél de Allcm. Crt. werd uitgenoodigd en verslagen der gewone vergadering der A. W|. V. plaatste; Overwegende, dat Ons Blad geen kennis kreeg van die vergaderingen of uitgenoo digd werd; Mitsdien worde aan de ^Ukm. Crt. deze beslissende vraag voorgelegd: „welke der beide rnjddenstands-vereeraigingen het meest de Alkmaarsche pers in haar geheel begun stigt en 'inderdaad bijv. ten aanzien] van het toelaten van verslaggevers op hare vergaderingen streeft naar gelijkstelling." AMBACHTSSCHOOL'. AVONDCURSUSSEN. Cursus 1912—1913. BEHANGERS EN STOFFEERDERS. Bevorderd van de Ie naar de 2e klasse Hendrik Joh. van Es P.ieter Hartog J. F, Schmidt Nier bevorderd 3 leerl, Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: Arnold Zandbergen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: Pi. Admiraal W(. Timmer N. Wortel. Diploma toegekend aan: N. Bijleveld J. Lust. SCHOENMAKERS. Bevoid'erd van de le naar de 2e klasse: Theod'orus Dekker Jan Jansen Corns. G. de Jong M. C. Pannekoek A. Terlnin Corns. IJpelaan Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: W. Bieemsterbner Ambrosius Hof J, A'. (Cogels. Diploma toegekend aan: C. Hoeben M. Westerbeek. Twee leerlingen hebben het onderwijs als herhaling gevolgd. KLEEDERMAKERS. Diploma toegekend aan: Pieter Verhagen Jr., Pairoonsnijden Hee- renkleeding Pl J. Schmidt, patroonsnij'- den Heerenkleeding Maria Sdh'otitein, pia- troonsnijden Dameskleeding Jan Mole naar, piatroonsnijden Heerenkleeding Ja cob Twisk, patroonsnijden Heerenkleeding De navolgende gezellen en leerlingen zul len de lessen in den cursus 1913WW nog eens volgen. Pieter Hartog Jzn. Jaoob de Rover Johannes Terhaak Martinus Bierman Maria Jansen Johanna Schouten Ma ria Tol ieMaria Roskam Hijltje vara 't Riet Maria J. v. Ommen Sijtje Knaap Christina Everhard Emma Oqedjiart Alida Hazes Geertje Jans sen Catharina Langeberg Margaieiha Leemeijer Oeertruida v. d. Slok Christina Wlokke Margaretha Sdhot—i Guurtje Sohconhovenj i u i i .!.!-(

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 5