comm. 417. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 88. Zaterdag 2 Aug. 1913. 7e Jaargang rstraat. FEUILLETON. RMD30VERZICHT. Kruis en Halve Maan. goed was, in behoefte n, enz. torting toegeBtaan. (70-deelig) n. it Verschijnt DIRSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BINNENLAND. ijs te ontvangen. jn van f 2 50 on f 3. 79 cent. z. enz. ljes vanaf 29 ets. 20 21 nderoor 9 unnen niet beter vanaf 59 ots. S n echt vereen. groot soort 29 3 ots. 16 - ord 16 26 n 75 ets. rheid overtuigen, bevinden. f 0 26 f 0.19 te noemen. f 0 26 f 0.03 enz. enz. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct, pL 3 maainldieini frano» |h(uis105 et met gieilllusfiraeuïd Zondagsblad. Te betalen in het begin vajn ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Van het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Van» 15 regels 30 ceint. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 wootrden; bij vooruitbet. 25 't W.ordt tijd, dat Burgemeester en Wet houders, die nu toch van den goedgeef- schen Raad maar eventjes f9.335 zegge en schrijve „Negen duizend driehonderd vijf en dertig gulden" te hunner dispositie ontvingen om het Raadhuis te meubilee- ren, zich van die centen aanschaffen een toga zooals de heeren rechters die dra gen. Want, waarachtig, onze gemeenteraadsver gaderingen beginnen zoo zachtjes aan veel te gelijken op de openbare terechtzitting der arrondissementsrechtbank, die hier el- ken Dinsdag wordt gehouden (nu het va- cantie is om de 14 dagen). Ook daar herhaalt zich het schouwspel, dat eenige personen (de getuigen) wor den binnengelaten, plaatsnemen, even later verdwijnen door het gat van de deur naar de wachtkamer en dan weer binnengeroepen jvorden. Zoo herhaalde zich Wjoensdag voor den zooveelsten keer het schouwspel in onze Raadszaal: eenige personen (de persmannen) treden binnen, nemen plaats op de voor hen gereserveerde stoelen aan een lange tafel, de voorzitter opent en stelt direct daarop voor de openbare vergadering te sluiten om in geheime zitting eene bespreking te houden, de presidentshamer valt en daar verdlwijnen ze, de persmannen,achter elkander door het gat van de deur naar de wachtkamer om daar U/a uur door te brengen in „dolce farniente". jammermaar dat dat „zalige" niet te genieten valt voor een journalist, die altijd ander werk heeft liggen, dat wacht. Endat er als aan de rechtbank geen getuigengeld wordt betaald. Een volgende maal op de begrooting ook de f 2.50 per raadsvergadering voor de afgezanten van „de koningin der aarde", dat zal de gewenschte oplossing geven Wat de Raad ditmaal in eene geheime zit ting van anderhalf uur had te „verhap stukken" Zooveel belangrijks bevatte de agenda todi niet! Toch is er gemakkelijk naar de raden, als men het raadsverslag naleest: de Voor zitter deelt mede, dat de heer den Boes- terd zijne („ingrijpende", want gemelde heer wilde i.p.v. aan den directeur der gasfabriek aan den electro-technischen ingenieur de directie van het gemeentelijk electrisch be drijf opdragen) „ingrijpende" schrijven wij amendementen op de desbetreffende verordening en instructie had ingetrok ken. Geen woord meer erover! De Voorzitter deelt mede, dat de Raad f9335 aan B, en W|. beschikbaar heeft 37 - :'l:' deur ging open en statig en lang zaam kwam een Turk binnen, gevolgd door twee mannen, waarvan de eene een waaier roet pauwenveeren droeg en de andere een Vchi-boek, Hij, die vooruit ging droeg een roode broek gele slobkousen en «een soort kiel van blauwe zijde met goud gebor duurd, die om de lendenen door een sjerp bijeengehouden werd. f ^„Wel verduiveld., ,,Uw onderdanige dienaar, mijne heeren", zeide de Turk, die beleefd zijn tulband van het hoofd nam en een diepe buiging maakte, zoodat de opnieuw gladgeschoren schedel van Koltschitzki als de volle maan voor hun hoofd zichtbaar werd. Daarop wendde hij zich tot zijn gevolg: „Gijkunt nu het sliegenkanon in een hoek zetten en mij wat ongeloovigen drank bezorgen; want koffie heb ik nu meer dan genoeg gehad. Maar gij, geef den tschi-boek eens aan; al heeft ook Achmed Pacha de pijp m zijn mond gehad, zoo hindert dat niet; ik heb er een nieuw barnsteenen mond stuk aangemaakt en rook nu goede tabak u't een goed.e pijp. Beste vrienden! dat genot weet alleen "!i te waardeeren die met uitgestrekte bee- nen op een bundel hooi zit, nadat hij bijna gehangen en bijna doodgeschoten is." Jnt.usschen had Koltschitzki zich ook van gesteld ter meubileering van het stadhuis Geen woord meer erover Met belangstelling hebben wij onlangs nog een paar artikelen in de A. Crt. gelezen van de hand des heeren Donath, waarin dezen betoogde het nut om de pers voldoende op de hoogte te stellen en in te lichten omtrent gemeentezaken. De schrijver haalde daarbij zelfs het voorbeeld aan van eene gemeente, welke het plan koesterde een stuk bosch voor een bepaald doel, voor vele millioenen te vervreemden. Zij verzuimde echter de bur gerij met doel en strekking daarvan bekend te maken met het gevolg, dat er een storm daartegen opstak en het gemeentebestuur niet in de gelegenheid was zijn plannen uit te voeren. Wat nu te zeggen van deze wijze van voteeren van een bedrag van f9335? Toch heusch wel de moeite waard om de burgerij door middel van de jiers hierom trent in te lichten Het zal natuurlijk wel in geheime zitting behandeld zijn! Maar de burgerij leest in de bladen al leen, dat die bijna f 10.000 zijn toegestaan. Meer niet! Wjaar er al zooveel geld aan het Stadhuis is besteed, was het toch warempel niet overbodig geweest dien post in openbare vergadering toe te lichten. Behalve de pl.in. f60.000 in 1911 door den Raad toegestaan voor de verbouwing van het Stadhuis plus de pl. m. f 19.000 in 1912 daaraan toegevoegd, werd er toch op 12 Oot. '12 aan B. en Wj, een cre- diet van f 3.440.toegestaan „ten be hoeve van het aanschaffen en vernieu wen van meubileeri ng, gordijnen, gordijnen, kleeden enz. in het stadhuis". Hier is toch zeker wel de bede op haar plaats: „Licht, oratio!"' W|ij hebben al vernomen, dat de gevel van het stadhuis ook nog niet is, zooals het wezen moet. Men behoeft trouwens geen „kunstken ner" te zijn om dat te constateeren. Zie maar eens die schilderij aan: ramen in renaissance-stijl, daaromheen nieuwe ge- velsteenen (je kunt precies zien, waar de oude kozijnen hebben gezeten) en dan de gevel in oud-gothisch 1 Zoo iets als een oude juffrouw met een kimono-blousje aan eu een kapot-hoedje op het hoofd 1 Dus aan dien gevel zal ook nog wel wat moeten worden gedaan 1 Met de f 9.335 zullen we er nog wel niet zijn! Ook deze zaak eisdit opheldering! We beamen, wat onze gemeentesecretaris ter aangehaalder plaatse schreef: „Van .het grootste belang voor het gemeenteleven is openbare critiek." zijn sjerp en zijn arsenaal ontdaan en zich reeds op een bundel hooi uitgestrekt, ter wijl zijn tschi-boek-drager de pijp stopte, die hij hem vervolgens overhandigde. „Maar wilt gij ons niet verklaren zeide Gregorowitsch. „Eerst wil ik hem verklaren", hij wees daarbij met de punt van zijn tchi- boek pp Guido „dat hij mij niet meer moet aanbevelen. Als ik in de klem zit, ben ik niet de man om dadelijk te wanhopen maar mij voor zulk een klem aan te be velen, dat gaat een beetje te ver. Ik be hoor tot de lichte cavallerie en wil van zulke zware stukken niets wéten." „Hbor hem eens", zeide Guido; „als ik hem niet had aanbevolen, zou hij het mij tot na mijn dood verweten hebben. Maar wat is er in Weenen gebeurd? Gij waart toch uitdrukkelijk voor het uiterste geval- bestemd." „Erge dingen!" zeide Koltschitzki, ter wijl hij plotseling zeer ernstig werd. „Het Burgravelijn is in handen, der Turken, en or.der de gracht woelen zij verder door naar den tusschenwal tusschen Burg en Löbelbolwerk." Alle drie werden stil. Op tafel stond de „ongeloovige drank" die Koltschitzki besteld had, doch hij werd niet aangeraakt. „Als de tussdienwal valt, staat Weenen open", mompelde Gregorowitsch. „Gij hebt gelijk, Gregorowitsch 1" sprak Guido meer tot zich zelf dan tot dezen. „Dat is geen tijd, om een vrouw te ne men, en heden mag men niets beminnen dan de heilige, zaak, waarvoor men strijdt" Tenslotte nog dit! „Scheiden doet wee" zegt een bekend Nederlandsch spreekwoord. Het heeft ons gespeten, dat de beide aftredende en heen gaande gemeenteraadsleden, de heeren van Buysen en van der Feen de Lille Woens dag niet aanwezig waren, want 't is waar schijnlijk, dat we vóór September wel geen gemeenteraad meer hebben, dus datzij niet meer in hun zetel zullen plaatsnemen. Met hen toch zijn heengegaan twee emi nente raadsleden. W|ie weieens in eene raadsvergadering den heer van Buysen heeft hooren spre ken, zal het getroffen hebben, dat dit Raadslid de „gentleman" bij uitnemendheid was. Na op kalme wijze het woord ge vraagd te hebben aan den Voorz., en eerbiedig de toestemming van dezen te hebben afgewacht, verrees hij van zijn ze tel, de vergadering was „geheel en al oor" en richtte de blikken naar de rijzige ge stalte, die, zijn lorgnet in de hand op en neer bewegende, dj) zakelijke en dui delijke wijze zijne meening uiteenzette. Een figuur, een optreden van een Twee de-Kamer neen van een Eerste-Kamer- lid! Wat onderwijszaken betreft, was de hr. v. B. de man, het raadslid en in meer dere raadsvergaderingen werden punten der agenda betreffende schoolzaken uitgesteld, wanneer de heer v. Buysen, die in deze als 't ware „de adviseur" was van den Raad, afwezig was. De heer v. Buysen zal in den Raad gemist worden 1 En de heer Mr. v. d. Feen de Lille? Dit raadslid, niet zoo kalm van tem perament, was in eenig opzicht het te gendeel van zijn collega v. Buysen. De zen vraagt kalm het woord, wacht eerbie dig de toestemming des voorzitters af, genen kon plotseling uitroepen: „Mijnheer de Voorzitter" dan direct daarop zijn rede aanvangend. Vaak kwam hij bij interrup tie aan het woord. In dit opzicht was hjj niet zoo gemakkelijk te hanteeren door den Voorzitter. Maar zoo is nu eenmaal het tempe rament van den heer v. d. Feen de Lille! Aan deze misschien in het oog van den Voorzitter wel wat lastige hoe danigheid paarde zich, zooals dat meestal bij personen met een dergelijke karaktertrek het geval is, een openhartigheid. De hr. v. d. Feen de Lille „wond er geen doek jes", hij zei zijne meening en, stoorde zich niet aan partijverband, ook bij stem mingen is dat meermalen gebleken. Ook Mr. v. d. Feen de Lille, de griffier, had een aangewezen taak in de Raadszaal, 't W|as er een „met de wet in de hand" en meermalen heeft hij den Raad en B. „Maar hoe was dat mogelijk, het nog te behouden?" antwoordde Koltschitzki „Er was geen einde meer aan den strijd. Ze venmaal op éen dag werd er stormgeloopen Het ravelijn was niets meer dan een losse heuvel. De muren waren gescheurd, in den korten tijd na uw vertrek is het vree- selijk toegegaan: de burgers worden on willig en in den raad is een partij die met de Turken wil onderhandelen." „Schandelijke lafheid 1" „Wjordt de stad bestormd, dan wordt zij geplunderd, alle welvaart vernietigt, de man nen worden slaven, de vrouwen de buit van het leger. En slechts éen muur nog scheidt de Tur ken van Wjeenen?" „En wat doet mijn oom?" vroeg Guido bezorgd. Het laatste huis moet verdedigd worden! Binnen de tusschenwal wordt een gracht gegraven, van palissaden voorzien, om aan de Turken clen toegang tot de stad te versperren. De straten worden door mu ren afgesloten en gevulde zandzakken lig gen gereed om de kleine openingen in het laatste oogenblik te vullen. Hij heeft kettingen laten spannen en grachten laten graven opdat de stad niet plotseling door cavallerie overstroomd kan worden." „Een ware zegen van God is deze Rüm- pler!" „Rümpler is dood", sprak Koltschitzki bijna onhoorbaar. Wederom heerschte er een langdurig stil zwijgen. en Wj. gewaarschuwd geen „bokken" te schieten en met den Rijkswetgever in con flict te komen. Ook de heer v. d. Feen de Lille zal in den Raad gemist worden. De heeren Zaadnoordijk, Thomsen, Lui- ting bleven. 1 Wat zij presteerden? Och: „een zwijger kan het een spreker vaak verbeteren!" Voor de lezers, die geregeld het raads verslag goed nagaan, zal het niet moeilijk zijn een antwoord daarop te geven. Zijn ze over hun praestaties qua raads lid minder te spreken? De burgers van Alkmaar moeten nu maar niet langer ontevreden zijn, als ze dit of dat raadslid niet op zijn plaats achten, want de liberale kiezers hebben ze toch gehandhaafd 1 Er wordt zoo vaak gemopperd over raadsleden: die zegt „te veel", een ander „te weinig", een derde „zoo ongeveer niets"maar, als de gemeenteraadsverkiezin gen daar zijn en er is gelegenheid daarin verandering te brengen, dan is alles „koek en ei." Is nu op zulk eene manier eene ge meenteraadsverkiezing in het werkelijk be lang der gemeente? Hangt het Bestuur eener gemeente niet grootendeels af van den Raad, en wie in dien Raad zetelen? Laat men toch bij gemeenteraadsverkie zingen eens wat meer letten op het be lang der gemeente! Dat toch is thans grootelijks uit het oog verloren. Twee eminente raadsleden gaan heen. Is de gemeente er na deze nieu we constellatie van den Raad beter op geworden De tijd zal het leeren! Maar dat is zeker, dat hier het ge zegde opgaat: „Wjj weten wel, wat wij hebben, maar niet wat wij er voor terug krijgen." Wjj sluiten met den wensch, dat bij de volgende raadsverkiezingen eens wat meer het belang der gemeente in aanmerking worde genomen. Uit de lessen, thans opgedaan, valt te leeren voor een volgende maal. Wat ge doet, doe het goed In verschillende bladen lazen wij éen oproep tot steun voor vacantie-kolonies. Deze oproep gaat uit en idanook on derteekend door het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor de Vacantie- kolonies. I Het streven van dit Genootschap heeft op zich zelf onze sympathie maar onz(e katholieke geloofsgenooten dienen in de eerste plaats te denken om de Rj. R. Va- bevallen voor de zaak der christenheid" voegde Koltschitzki er aan toe. „En dezen man hield ikmompel de Guido. „Zijn testament was het plan, hoe Wee nen gebarricadeerd moest wordenzijn geest leidt het werk." „Er is dus nog éen hoop!" „De laatste. Ook het „Burgbelbolwerk houdt het niet lang meer uit." „Ziijt gij nog niet gereed, raaf?" „Den dag, nadat het ravelijn verlaten moest worden, deed een granaat een ge deelte van den muur bij het bastion sprin gen en de Turken waren boven, voordat de wacht versterkt kon worden. Zij had den reeds vijf vaandels geplant." Guido greep krampachtig den arm van Koltschitzki. „Wel? En?" Er ontstond een worstelingik heb acht groote veldslagen medegemaakt, maar iets dergelijks heb ik nog nooit beleeid, er was geen aanvoerder en geen soldaat meer, uw oom sloeg om zich heen als een Kroaat 1" „Als een kurassier!" brulde Gregoro witsch ter eere van zijn eigen wapen. Twee compagnieën. Scharffenberg en de studenten compagnieën waren met den dienst belast en bij hen sloot zich alles aan. wat juist in de nabijheid was. Dol ken, kolven, messen ja zelfs de nagels dienden als wapen. Ik zag verscheidene piepjonge studenten, bij wie zich nog niet eens een baard vertoonde, zij wierpen zich met Turken in de vestinggracht,,,." cantie-kolonies van pastoor Suidgeest te Eg- mondaanZee. Als men geld voor het goede doel der vacantie-kolonies over heeft, bestede men zijn geld op de beste wijze. En dan geve men natuurlijk de voorkeur aan de R. Kj. Vacantie-kolonies van pastoor Suidgeest, waar behalve voor het lichaam ook op zijn tijd voor de ziel van het kind wordt gezorgd, boven de vacantie-kolonies waar van administrateur de heer A'. C. Bos te Egmond-aan-Zee, die door zijn optreden ge durende de verkiezingscampagne tegen den afgevaardigde Passtoors in het district Be verwijk toch warempel niet veel van de roomschen mag verwachten. Hofbericht. Bij gelegenheid van de koperen bruiloft van het Vorstelijk echtpaar, zullen op het Loo door het circus Schumann twee voor stellingen worden gegeven. De tent zal worden opgeslagen op de open manege in het Koninklijk park. De eerste voorstelling is voor de genoodigden en hun kinderen, de tweede voor employé's arbeiders en hun vrouwen en kinderen van 4 tot 14- jarigen leeftijd. Beide voorstellingen wor den door het jubileerend Vorstelijk paar en Prinses Juliana bijgewoond. Opruiing in Indië. Men meldt d.d. 30 Juli uit Batavia aan de „Tel.": De justitie arresteerde te Bandoeng het inlandsch comité tot viering der vrijheids feesten, waarvan voorzitter is Tjipto Man- goen Koesomo, wegens de uitgave van een opruiiende brochure. Burgemeester van Velsen. Uit vertrouwbare bron deelt „Kenn." mede, dat de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, binnenkort een bezoek zal brengen aan de gemeente Velsen, in verband met de vele klachten en grieven tegen het be leid van den tegenwoordigen burgemeester, Afschuwelijk misverstand? De driehoek-correspondent van de „Telegraaf" schrijft: Het korte verslag van ons onderhoud met den heer van Kol, waarbij deze zich met beslistheid verklaarde voor de aanvaar ding van de portefeuilles, is de gansche Nederlandsche pers doorgegaan. Het werd alleen niet opgenomen in„Het Volk". De lezers van dit blad weten nog niet eens, dat de heer Van Kol terug; is in het vaderland. De verklaring, door den heer K. te Laan in Hoogezand afgelegd, dat hij, ware hij op de partij-conferentie aanwezig geweest, gestemd zou hebben voor de aanvaar ding, is de gansche Nederlandsche pers doorgegaan, Zij werd alleen niet opgeno- „En wat is nu uw taak?" ^,Ik moet naar den koning van Polen met brieven van Starhemberg en Kaplier. Wlat zou er instaan? Als hij niet spoedig komt, is Weenen verloren." „Zijt gij reeds bij den hertog geweest?" „Ik kom juist bij hem vandaan." „Stil!" zeide plotseling Gregorowitsch, „Luistert 1" „Alarm!" riep Guido opspringend en hij greep naar den helm, die aan den muur hing. Nog was men bezig met het zadelen der paarden, toen reeds voor de deur een ad judant op een met schuimbedekt paard stil hield. De drie officieren traden naar bui ten, JkW|at gebeurt er, kapitein Ala?" „Goed, dat ik u aantref Koltschitzki 1" zeide de aangesprokene. „Hier is een op dracht voor u; gij moet onmiddelijk naar den koning van Polen, Volgens de laatste berichten is hij in Sletteldorf. Hier is een depeche, en hier aanwijzing voor paarden!" „En hebt gij niets voor ons?" vroeg Guido, l „Alle ordonnansen moeten naar het hoofd kwartier", antwoordde de kapitein. „Er zijn reeds boden naar Krems, Morgen moeten de rijkstroepen bij Krems den Donau over steken en naar Tuhn marcheeren." jpMotidt yervoflffl&i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1