P*. Bath. Nieuws- em Advertentieblad voor Noord-Bolland. Mo. 89. Dinsdag 5 Aug. 1913. 7e Jaargang AMBACHTSSCHOOL, FEUILLETON. Kruis en Halve Maan. Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. Alkmaar. AVONDCURSUSSEN in het Schoenmaken, Behangen «n Stoffecren en voor Gezellen in het Kleedermakersvak. Ih een rit van twee uur stond BUITENLAND^ ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct P, 3 maainidieni franco jhfuis; 105 ct met geilllustrearid Zondagsblad. Te betalen in het Begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent,. ,Van het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN: Vain 15 regels30 oent Elke regel meer 6 Reclames per regel 15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 De inschrijving van leerlingen en ge- lellen, ook die van den vorigen cursus, in bovengenoemde vakken, zal geschie den op Woensdag 20 Augustus a.s des avonds van 7—9 uren en op Don derdag 21 Augustus as., des namid dags van 24 uren in het gebouw der school aan den Bergerweg. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. Rood of geen brood. „Terreur, aldus liet „Hoogambacht" is de Fransclie naam voor het bewind, dat de volksvergadering in Frankrijk van Juni 1793 tot Juli 1794 voerde onder den over wegenden invloed van den arglistigen ad vocaat Robespierre en den woestontstuimi- gen Danton. Robespierre deed de „wet op de ver dachten" aannemen en den wreeden Tinville aanstellen tot publiek aanklager. De tijden van Nero herleefden nu, zegt de Brouwers in zijn schets der Algemeene Geschiede nis (ill 142)de koningin, 's konings zus ter, de Girondijnen, werden met duizenden anderen in korten tijd onthoofd. Men guil lotineerde met troepen, meest zonder schuld bewijs, de verdachten. De koningin Maria- Antoinette, zeide 't zoo treffend: „Moed? Om te sterven? Om te leven er is moed I noodig De schrik zat er wel in: daarvandaan de naam van schrikbewind le Terreur. Op 't gebied der vakvereeniging komen we ook tot 'n schrikbewind. Oe kunt geen krant der textielvereeniging j in 't buitenland lezen, of ge krijgt iets onder je oogen over 't terrorisme, 't stel sel van schrikaanjaging dat er door de so cialistische vereenigingen wordt toegepast Zij willen iedereen dwingen te denken [als zij. leder arbeider en ieder arbeidster moet in de socialistische vakvereeniging: zoo niet, dan de fabriek uit, Rood of geen brood. In „De Christelijke Wierkman lees ik: Hoe brutaal de Duitsche soc.-dem. vak organisatie in dit opzicht optreden, leert ons een geval bij de firma Frey en Cie, in Mülhausen. Een arbeidster van 14 jaar, was °P aandringen van haar moeder uit de soc. 35 «Haar ijlen reeds Ladronsdie Kroaten. "et zijn flinke kerels, dat moet men hun oegeven." «Dat heb ik altijd gezegdonderbrak hem Koltschitzki. „En wij?" «Wij gaan naar Tuin. Alle keizerlijke oepen worden daarheen gericht. Maakt, Pa gij weg komt, men heeft ordonnan sen noodig." Guido en Gregorowitsch wierpen zich op i "nne paarden en renden weg. Een derde \ym S'0n^ nog voor Koltschitzki gereed. Fel" zeide Koltschitzki, „altijd kalm! Er al nog wel zooveel tijd wezen, dat ik mijn glas kan ledigen. Wieet gij, waar e eldorf ligt?" riep hij tot den soldaat, le zijn paard vasthield. „Jawel, zes uur van hier." iiNu, dan kunt gij den wandelrit mede aken", Daarna dronk hij langzaam zijn glas uit, vervolgens als een kat in het zadel e springen. De soldaat volgde zijn voorbeeld. ij oorwaarts, en ontzie de sporen niet n gestrekten draf reden de beiden rui- (tisctutzki voor koning Sobfeski, die in dem. Textiel arbeidersbond gegaan. Door niet betalen van haar contributie was dit een voldongen feit. Dertien weken lang duurde deze toestand. Daardoor behoorde deze ar beidster formeel sedert zeven weken niet meer tot genoemden Bond, daar de statuten bepalen, dat de uitsluiting uit den Verband plaats heeft, wanneer een lid langer dan zes weken met zijn contributie ten achter is. Maar het uittreden uit den soc.democra- tischen verband was niet de grootste euvel daad dezer jeugdige arbeidster, o, neen, ze maakte zich aan iets schuldig, dat elk Genossengemoed ten hoogste moet verbit teren; die arbeidster was lid geworden van den christelijken Verband. De leidende Genossen in hun hoogen nood vormden een gericht, het welk deze arbeidster voor de keuze stelde; lid van den soc.-dem. verband te blijven en hare achterstallige contributie aanbetalen, of haar arbeid bij de firma Frey opzeggen. De leiding van den christelijken Textiel- arbeidersbond Kwam hiertegen op bij de firma, echter zonder resultaat. De firma verklaarde zij, wilde geen con flict hebben met den rooden Verband, we gens deze arbeidster en daarom liet ze zich met deze zaak niet in. De firma onderwerpt zich dus zonder het minste verzet aan den brutalen dwang der sociaal democraten, maar waarom zou zij ook in een conflict wagen, zoolang hare kapitalistische belangen geen gevaar loopen. Die „groote strijders" echter kunnen er zich op beroemen, een veertienjarig meisje zonder werk gebracht te hebben. En zoo gaat 't er in andere industrieën ook. De „Wiestdeutsche Arbeiterzeitung" weet daarvan te melden, de „Soziale Pra xis" eveneens. Onderwijs Tegen den godsdienst zijn de socialisten niet, evenmin als de liberalen, dat weten we al lang. Zooals men ook weet moet op de openbare scholen in Bel gië onderwijs worden gegeven in den godsdienst (alle groote ste den hebben die wet tot heden weten te ontduiken). Nu kan men zijne kinderen daarvan vrij doen stellen en bij het begin van het schooljaar wordt daartoe van wege het Gemeentebestuur eene verklaring ter onderteekening aan de ouders gezonden. Vaak is die verklaring zoo opgesteld, dat men „neen" verklaart, wanneer men „ja" wilde zeggen en omgekeerd. Ziehier nu wat de „Peuple" in een zij ner laatste nummers laat lezen: Bij het heropenen der klassen (der scho len), zult gij de school hebben te kiezen aan welke gij uwe kinderen toevertrouwt. Gij zult hen niet plaatsen in de klerikale school, waar men de hersenen uwer kin deren verkracht door de vrees voor een op- alle haast de aanvoerders zijner troepen bijeengeroepen had. Men was het er over eens, dat liet ont zet verhaast moest worden, maar men kon niet besluiten, in welke richting men op zou trekken. Toen stond eindelijk de koning op en sprak de gedenkwaardige woorden: „Hee- ren. wij hebben- geen tijd te verliezen. De zwakte is groot de hertog van Lotharingen verwacht ons jn Tuin. Daar kunnen wij verder beraadslagen." Een uur later waren twintigduizend Plolen met dertig kanonnen op weg naar Tuin. Nog dienzelfden avond volgden elfduizend Saksers met dertig kanonnen. XVI. KRUIS EN HALVE MAAN. In de vlakte van Tuin had het ontzetting leger zich vereenigd en was vervolgens naar Wieenen opgetrokken, Keizer Leopold wilde zelf naar het leger gaan; maar ko ning Sobieski liet hem in overweging geven of het niet te gevaarlijk was, Zijne Majesteit bloot te stellen aan de wissel valligheden van een bloedigen slag. Dat was echter nauwelijks de beweegredenwaar schijnlijker is wat Sobieski daarover aan zijn gemalin schreef: „Dan zou er voor mij weinig roem over gebleven zijn." Men sloeg "den weg in door het Weener woud, Den avond van den 11 en September stonden de voortroe pen van de laatste heuvelrij van het Wee- perwezen en de vrees voor hel en duivel." Gij zult gebruik maken van de macht om uwe kinderen te dispenseeren van de leergangen betreffende den godsdienst, want uw plicht is hun vrijheid te laten slechts eene zedelijke lijn t.e kiezen, wanneer zij in staat zullen zijn zelf over hunne daden te oordeelen. Daarom zult gij, op het oogenblik, dat gij de inschrijving uwer kinderen verzoekt een bulletin vragen waarin gij de vrijstel ling van godsdienstonderwijs vraagt." Tot zoover Tot zoover „Le Peuple". 't Zegt ons weer genoeg. Moeielljke dagen. Ook uit het geschrijf in de kolommen van „Het Volk" blijkt genoegzaam dat de S. D.A.P. moeilijke dagen te wachten staan. Men behoeft, zegt „Onze Cour." nog niet te spreken van een partijcrisis, maar moeilijke dagen wachten „de partij" zeker. Enkele zeer invloedrijke leden hebben zich al tamelijk scherp laten hooren, en er zal nog wel meer loskomen. Duidelijk is 't, dat er wat broeit onder de leiders, en zeker ook, dat het eerstvol gend congres der partij er een zal zijn, waar harde woorden vallen. De streng-mar- xistische leden zullen een hartig woordje hebben te vertellen over het beloven van steun bij de oorlogsbegrootingen van een concentratie-kabinet, de aan den rechterkant der partij staande leden zullen verstoord zijn over de weigering. Maar hoe het loopt, bewezen zal worden, wïit reeds nu in de conferentie bewezen is, dat de partij sterk den revisionistische kant opgaat. Verwonderen mag dat niet, zegt dan „On ze Courant", vooral in deze dagen niet. De practische menschen in de S. D. A. P. gaan gevoelen, dat er een tijd komt, dat hun beginsel uit de pronkkast moet worden gehaald en in de provisiekast moet geborgen, om te dienen voor de in-de-week sche dagen. Dan zal het moeten blijken, of het „kraakporselein" is of iets meer. Waarom ontstemd. Op het spiegelvlak der socialistische wa teren, komen bedenkelijke bobbels, zegt het „Huisgezin." Niet omdat de ministerportefeuilles zijn afgeslagen. Dit is volkomen naar den geest der so ciaal-democratische partij. En had een congres moeten beslissen, de verhouding van voor en tegenstanders zou voor .de eersten veel ongunstiger zijn ge weest dan op de Partijconferentie. Maar er is groote ontstemdheid, omdat nog geen twee dozijn menschen zonder opdracht, in eerste en laatste instantie heb ben beslist. Omdat men het congres heeft thuis ge- ner woud en namen langzamerhand de po sitie in, die zij bij het oversteken der hoogte in acht wilde nemen. Het dichts bij den Donau stonden de keizerlijken on der den hertog van Lotharingen, bij hen sloten zich de rijkstroepen aan en den verst verwijderde vleugel vormde de Polen, die nog met vier- en twintig escadrons keizer lijke cavallerie versterkt waren. De Oostenrijksche voortroepen comman deerde luitenant-kolonel Barella; bij hem had Guido van Starhemberg zich aange sloten, die door zijn groote terreinkennis belangrijke diensten kon bewijzen. Ook de hertog van Lotharingen bevond zich met eenige ordonnansofficieren bij de voor hoede, om de noodige maatregelen te kun nen nemen. En dit was inderdaad van ^root gewicht. Op een hoogte voor de Kahlenberg, den Leopoldsberg, lag een kapel en óp den top van den Kahlenberg het verwoeste kloos ter der Camaldulensers. Uitgezonden patrouilles rapporteerden, dat beide punten door de Turken zwak bezet waren. j Zonder zich te bedenken liet dc hertog de beide punten aantasten; hij wierp de Turken er uit en gaf vervolgens, nadat hij zich daar vastgezet had, de afgesproken vuurpijlsignalen. In het Turksche kamp was men van meening, dat men met een zwer vende bende te doen had, zooals vóór eeni ge dagen met de kolonels Heisier en Hal- weill en hechtte er weinig gewicht aan laten na de domheid te hebben begaan het eerst op te roepen. En daar, vooral in de politiek, fouten erger zijn dan misdaden, zal deze fout zich wreken. Het „Volk" en Troelstra mogen de gees ten pogen te kalmeeren en roepen dat er nuttiger werk te doen is 't gaat niet over meer of minder nuttig werk, het gaat over de vraag, of men in een republikein- sche organisatie alles aan de leiding (maakt de redactie van het „Volk" wel deel uit van de leiding?) kan overlaten, of men, vechtende voor algemeen kiesrecht in het land, op zoo'n ongegeneerde wijze het alge meen kiesrecht in dc eigen partij den nek mag omdraaien. Als bij andere partijen de leiding iets doet wat op souvereiniteits uit oefening lijkt, dan brult het „Volk" dat de leden er voor spek en boonen zijn en door de heeren worden om den tuin geleid (we be zigen hier een zeer parlementair woord); maar de sociaal-democratische leiding, of wat zich daarvoor uitgeeft, ontziet zich niet de partijgenooten van alle meezeggen- schap uit te sluiten en hen daarbij nog voor den mal te houden ook. De heer Troelstra, die zich in zijn macht roes alles geoorloofd acht, heeft nog nooit zoo'n domme streek uitgehaald als thans. De Revolutie in Venezuele Is een feit geworden. Evenals de meeste staten van Latijnsch Amerika heeft het sinds zijn onafhanke lijkheidsverklaring steeds te kampen ge had met onrust en bloedige opstanden, die in hooge mate belemmerend werkten en de ontwikkeling van dit tropenland met zijn rijke hulpbronnen. Thans heeft, zooals we al gemeld heb ben, Castro er de vaan van den opstand weer ontrold. Smadelijk verjaagd, heeft hij telkens weer pogingen gedaan de verloren heerschappij in de Vene-zuelaansche repu bliek te kunnen herwinnen; zijn plannen faalden echter, dank zij de activiteit der re geering. Zal het hem thans gelukken den presidentszetel weer te heroveren Bij velen heeft zijn vroeger presidentschap alles be halve aangename herinneringen achtergela ten, zijn dictaroriaal optreden, zijn grenze- looze trots bezorgden hem vele vijanden. Maar in éen opzicht maakte hij de be wondering zijner Venezuelanen gaande: hij trad op als een soort Napoleon en met ongehoorde brutaliteit tyranniseerde hij de regeeringen, die zijn ontevredenheid hadden opgewekt. Ook zijn optreden tegen ons land ligt nog versch in het geheugen. De Bondsraad is intusschen niet van plan het land zonder slag of stoot aan Castro en zijn mede-opstandelingen over- te geven. President Gomez is met dictatoriale vol- met 't oog op de ophanden zijnde over gave van Weenen. In Wieenen bracht men den dag in angst en zorg door. Er viel geen enkel schot uit de Turk sche batterijen: men wist deze stilte niet te verklaren. De morgen verliep, een ge deelte der manschappen trok zich terug om de dringende, noodzakelijke rust te ge nieten. De middag kwam het was de ang stigste middag dien Weenen beleefd heeft; men vreesde den nacht: en de zon daalde dieper en dieper en neigde ten ondergang Plotseling vernamen de posten op het Schotten-Ravelijn een ver verwijderd ondui delijk gedruisch. Het werd duisterder en steeds duisterder op het Burgbastion stond kapitein Gchwind, die sedert het gemis van Guido den dienst van adjudant-generaal vervulde; hij stond naar 't Turksche -kamp te zien. De slagen op de tamtams, die alle avon den het sein waren voor een ontzettend Allahgehuil, waren weggestorven en alles was doodstil. 'L W|at was dat De kapitein vertrouwde zijn oogen niet. Een vurige straal steeg van den Kahlenberg omhoog, boog zich boven sierlijk en liet een hoopje blauwe sterren vallen. „Wat is dat?" riep hij op een toon, meer verschrikt dan blijde. Reeds een tweede vuurpijl steeg op. „Dat zijn vuurpijlen van den Kahlenberg macht bekleed en naar telegrammen uit Ca racas melden, zijn de rebellen al op een paar plaatsen door de regeeringstroepen teruggeworpen. Intusschen schijnt de opstand een ernstig karakter te dragen, dat blijkt o.a. uit de omstandigheid, dat de regeering der Wer.. Staten een oorlogsschip naar La Guaryra zal zenden ter bescherming der Ameri- kaansche belangen. BELGIE. Bewonderenswaardig Bij de prijsuitdeeling eener school voor volwassenen te Luik was men getuige van een zeldzaam. tooneeL De eerste prijzen werden behaald door de zeventigjarige vrouw Ista, die, na haar geheele leven in de fabriek gewerkt te hebben, op 69- jarigen ouderdom naar de school ging om te leeren lezen en schrijven. Dat zij suc ces had, laat zich begrijpen. ITALIË. Gestrafte lasteraars. Zijne Eminentie Kardinaal Maffi, aartsbis schop van Pisa, had een tijd geleden tegen de „Corrière di Toscana" een aanklacht in gediend wegens allerschandelijksten laster, en het gerechtshof te Pisa veroordeelde den verantwoordelijken redacteur tot een jaar, drie maanden en vijf dagen gevangenisstraf met verscherpte afzonderlijke opsluiting el- ken zesden dag, alsmede tot een geldboete van 1890 lire; de directeur van het blad tot eenzelfde straf plus een boete van 1820 lire en de uitgevers tot het geven van openlijk eerherstel en het betalen van scha devergoeding. De veroordeelden gingen in appèl, doch het hof te Luna bevestigde Woensdag l.L het vonnis in eerste instantie DE BALKAN OORLOG, De vredesonderhandelingen. Woensdag zijn te Boekarest de vredes onderhandelingen geopend. De gevolmach tigden hebben besloten aan de pers geen mededeeling te doen van hetgeen ter vre desconferentie besproken wordt.. Men rekent er op dat de conferentie binnen 10 tot 15 dagen haar doel zal hebben bereikt. De vredesconferentie heeft, zooals men weet, in beginsel tot een wapenstilstand van vijf dagen besloten. Servië zal alleen aanspraak maken op het grondgebied, dat het vóór den twee den oorlog van Bulgarije vroeg, dus niet het gebied, dat de Servische troepen thans bezet houden. Wel zal Servië een schade loosstelling eischen voor de kosten van den tweeden oorlog. Griekenlands eischen zijn veel hooger en de Grieksche premier Venivelos heeft verklaard, dat er niets afgaat. Wreedheden. De commandanten der Bulgaarsche leger korpsen hebben omstandige berichten naar schreeuwde de wacht. „Vuurpijlen van den Kahlenberg!" her; haalde de kapitein en liep wat hij loopen kon, naar den burcht steeds roepende: „Vuurpijlen van den Kahlenberg! „Vuur pijlen van den Kahlenberg!" Voor hem siste en ratelde het; twintig vuurpijlen antwoordden op het sein van den Kahlenberg. Men rende de straat op. Menschen die elkander nooit gezien hadden omarmden en kusten elkander, men drong' in wild ge woel naar de wallen, om de vurige boden te zien opstijgen. Graaf Rfïdiger, die tijdens het geheele be leg geen spier van zijn gelaat vertrokken had, weende als een kind, toen hij met den wachtmeestergeneraal von Dhaun, markies Obissi, graaf Sereny, graaf von Fünfkirchett en andere officieren naar het Burgbastion ging, vanwaar men uitzicht op den Kahlen berg had. „Waarlijk, waarlijk!" zeide hij toen; „onze bisschop heeft gelijk: als de nood het hoog ste is, dan is Gods hulp het meeste nabij". Bij deze woorden wees hij met de linker hand op de bres in den tusschenwal, waar achter vijf compagniën lagen van het infan- terie-regiment Starhemberg, en met de rech- ter naar den Kahlenberg, waar voortdurend nog de vuurpijlen omhoog stegen, de welko me boden van het ontzet. jpEotöt

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1