Laat, Alkmaar. De afloop der verkiezingen en nog wat. BINNENLAND. ALKMAAR," PLAATSELIJK NIEUWS. INGEZONDEN. Blgr. J. H. Drehmam GEMENGD NIELP liet hoofdkwartier gezonden over de wreed heden van allerlei aard, begaan door de Orieksehe en Servische geregelde troepen, die nu en dan met Mohammedaansche ben den samenwerken. De rapporten maken mel ding van een zeer groot aantal gevallen van plundering, brandstichting en geweld pleging op de vreedzame bevolking; daarbij worden de jamen genoemd van 70 Bul- gaarsche dorpen, die in brand zijn gesto ken, en welker bevolking, voor zoover zij jiiet intijds kon ontvluchten, in de vlam men omgekomen is. Toch een congres, of de Si. D. A. P. en de Minister-portefeuilles. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden conferentie van het partijbestuur der 6u D. A. Pi met de socialistische Kamerfractie en de Volk-redactie is, naar de Tel. meldt, besloten op 0 en 10 Augustus a.s. een bui tengewoon congres te beleggen ter beslis sing van de vraag, of de socialisten al dan niet de drie aangeboden minister-portefeuil les zullen aanvaarden. Het persbureau Vas Diaz Amsterdam, ver neemt, omtrent de vergadering van het partijbestuur, welke dezer dagen te Am sterdam werd gehouden, nog het volgende: Voordat het buitengewoon congres der S. te Amsterdam een partijconferentie worden D.A.P. zal plaats hebben, zal Dinsdag a.s. gehouden. Op deze partijconferentie zal een resolutie worden behandeld welke door Mr. Troelstra ontworpen werd. De conclusie van deze resolutie is, dat indien de pogingen van Mr. Cort van der Linden niet kunnen leiden tot vorming van een Ministerie, dat het programma-Bos wil uitvoeren, de partij hierin zal zien de „conditio sine qua non" door Mr. Troelstra genoemd in zijn cor respondentie met Dr, Bos, n.l. het eenige in zijn correspondentie met Dr. Bos n.l. het eenige geval waarin de intrede van socialis ten in een vrijzinnig kabinet mogelijk zal zijn, Komedie Naar aanleiding van bovengenoemd be sluit merkt de „Maasbode" zeer juist het volgende op Het wordt nu met de afwekkeling der ministercrisis zoo langzaam aan een zeer onwaardige komedie. We hadden eerst het aanbod van dr. Bos, die den mannen der 18. D, A). P. na hun geforceerde overwinning nog drie mi nisterzetels op den koop toe geven wilde; de leiders der roode broederen besloten echter, dat ze zulk geschenk niet moch ten aanvaarden. Terloops kwam daarbij de kwestie ter sprake, of een beslissing als de leiders nu namen wel mócht genomen zon der dat daarin de partijorganisatie in haar geheel gekend werd. Men besloot, dat dit w 1 m o c h t Dr. Bos af; de concentratie, in zak en asch, snijdt verontwaardigd het tafelkleed door tusschen haar en de D. A P. maar houdt toch de achterdeur op 'n kier. Te midden van de algemeene verwarring verschijnt als een deus ex machina mr. Cort van der Linden ten tooneele. Bij een deel der concentratie valt een pak van het hart. Het ergste leed denkt men zal nu wel geleden zijn; we krijgen een extra parlementair kabinet, dat, hopen we, voor onze herstemmingseischen niet al te warm loopt. Maar de juichtonen uit den vrij-liberalen hoek zijn nog niet uitgestorven, of een nieuwe donderkop dreigt aan den politieken hemel: de S, D. A. P. neemt een reu- z e n-d raai. Het partijbestuur besloot immers Zondag, dat tegen het eind dezer week het eerst afgelaste congres nu toch weer bijeen zou worden geroepen. Zou het zijn om te besluiten, dat Troel stra en zijn satellieten de hun toegedachte portefeuilles wèl mogen, of liever moe ten aannemen? Het heeft er allen schijn van. De aankondiging van het congres be duidt dan een stille wenk aan den nieu wen Kabinetsformateur, om nog even te wachten met het aanvaarden van de op dracht, welke hij in beraad heeft. De vraag mag echter gesteld: zouden de heeren der concentratie geen zeer onwaar dig spel spelen met de waardigheid van de Kroon, door Haar te gaan advisee- ren, zich naar de wisselende grillen der anti-monarchisten te voegen. Doch deze tweede verdringt haar: zou den de staatslieden ter linkerzijde nog wel den moed hebben, ten deze aan de knal lende zweep van Troelstra weerstand te bie den? i I Dat deze vraag met reden kan gesteld worden, bewijst alleen reeds, hoe diep we in het politieke moeras zitten. W|ij durven niet zeggen, al hopen wij het voor het prestige der Kroon, dat ons deze alleronwaardigste vertooning zal bespaard blijven. TWEEDE KAMERVERK1EZ1NO. Gisteren had iq het district Hpogezand de stemming plaats voor een lid der Twee de Kamer in de vacature HL Spiekman (s.d.a.p.) Uitgebracht werden 5015 geldige stem men, waarvan de heer P|. Rink (u.l.) er 2569 en dr. Th. van der Waarden (s.d. a.p.) 2446 verkreeg, zoodat gekozen is de heer ,P|, Rink. De heer Rink haalde bij de stemming en herstemming in Juni resp. 2124 en 2323 stemmen, terwijl Spiekman destijds 2575 en 2845 haalde. Bet aantal kiezers bedraagt 7594s De ministerieele crisis. Na de weigering van de sociaal-democraten om tot de samenstelling van een ministerie uit de gcheele linkerzijde mede te werken, ver zocht dr. Bos van de hem verleende op dracht tot vorming van een kabinet te wor den ontheven, hetgeen door H. M. de Ko ningin werd ingewilligd. Hare Majesteit, van oordeel dat de eer ste stap tot oplossing van de crisis thans was de opdracht tot vorming van een kabi- pet uit de vrijzinnige concentratie alléén, en dezen stap wenschende te doen, verklaar de dr. Bos zich bereid het voornemen van Hare Majesteit mede te deelen; en de uit drukkelijke verklaring te vragen, of de vrij zinnige concentratie deze opdracht wenschtc te aanvaarden, dan wel van meening was, dat deze niet met kans op goeden uitslag kon worden opgegeven. Daarop is gevolgd de vergadering van Woensdag, met den bekenden uitslag. Invaliditeitswet. Staatscourant no. 179 bevat een besluit om te bepalen, dat ten behoeve yan de voorbereiding van beslissingen op verzoeken om rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet het Rijk zal worden ver deeld in 76 districten, en om te bepalen, dat in ieder dier districten een rentecom missie zal worden ingesteld. Het district Alkmaar omvat het kanton Alkmaar, zonder de gemeenten; Akersloot, Graft, de Rijp, Zuid- en Noord-Schermer; doch met de gemeenten: Beverwijk, Heems kerk, Wijk aan Zee en Duin. Tot leden der commissie zijn benoemd; tot voorzitter de heer J. de Leeuvy, se cretaris van Schermerhorn, tot secretaris, tevens lid, de heer J. H, Smits, secre taris van SchoorI en tot leden de heeren Klomp", administrateur der tuindersvereeni- ging „Kennemerland'" te Beverwijk; C. Berkhouder, industrieel te Zuid-Scharwoude en A. J. P. Spiesz te Alkmaar. Kabinetscrisis. Zaterdag werd nog uit den Haag geseind: Hare Majesteit de Koningin heeft heden (Zaterdag) op Soestdijk in conferentie ont vangen den Staatsraad Mr. P. Wj A. Cort van der Linden, H. M. heeft genoemden heer opgedragen de vorming van een extra parlementair Kabinet, welke opdracht voor- loopig in beraad gehouden werd. BENOEMD, Bij Kon. besluit van 26 Juli is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Alkmaar, mr. A. H. van Beusekom, thansv substituut-griffier bij de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam. PRIJZEN BEHAALD, Het dubbel-mannenkwartet „Harmonie"', alhier, directeur de heer Jac. N. Al, be haalde in de afdeeling bekroonde dubbel mannenkwartetten van den door „Kunst na Arbeid" te Bussum uitgeschreven zangwed strijd, den tweeden prijs, met 2 tegen 3 stemmen op „T. A. V. E. N, U." te Am sterdam, dat den lsten prijs behaalde. De prijs bestaat uit 8 zilveren medailles met di ploma. i Het Alkmaarsch Gemengd Dubbel kwar tet, directeur de heer Wl. Hi Slinger, be haalde in den wedstrijd voor bekroonde ge mengde dubbelkwartetten den 3den prijs (8 zilveren medailles en diploma). De prijs werd behaald met 2 tegen 3 stemmen op „Bach" van Watergraafsmeer, welke veree- niging den tweeden prijs kreeg. „FLORIS VAN TEYL1NGEN." Hadden we twee jaar geleden volop ge legenheid den volhardenden ijver, de vrucht bare werkzaamheid van bovengenoemde ver- eeniging te bewonderen, thans geeft zij er ons opnieuw een sprekend bewijs van! De kroon is op het zware werk gezet! Na idfen verschillenden autoriteiten, die door hun toestemming het hunne er toe hadden bijgedragen, om dit feest te doen slagen, dank gebracht te hebben, na gewe zen te hebben op de contracten, die „FIo- ris van Teyliqgen" reeds gesloten had, ver klaarde de voorzitter, de heer Meijer de feesten Zaterdagavond geopend. Het lachen de publiek, tuk op jool en pret, vulde het terrein, de vroolijke muziek van eenige or gels, nu en dan versterkt door fanfare, Stel u voor: 'n daglicht terrein, 'n opge wekte menigte, populaire walsen, 'n omge ving, bestaande uit niets dan attraktie's, die als óm strijd je tot 'n bezoek uitnoodigen en u zult begrijpen, dat de leuke gezellige stem ming er moest komen Oom Piet en oom Jan lokken u tot 'n zitje en 'n frisch glaasje bier, de suggeree- rende clausule: „ieder kan en moet vliegen" Ijeeft ook op u invloed gehad, de stoom- caroussel groet ge als 'n oud bekende wie voorbij Je gaan op z'n zachtst gesproken, miskenning was! Ga nu naar Gent zonder de wereldtentoonstelling te bezoeken! Na tuurlijk 'n ongerijmdheid! Gun ook uw gra- gen voeten 'n lustig walsje, dank 't den Franschen militairen, dat ge zoo gemakke lijk in 't huwelijksbootje kunt stappen en betaal s.v.pl. zonder onwil uw poorters- bewijs! Bezoek dan in uw wittebroodsuren den verrassenden dwaaltuin, en neem ten slotte, om uw Oudhollandsch marktplein recht te doen, een Goudsche pijp, blijf niet te lang staan voor de aardige puntgeveltjes, maar stap binnen en uw stad- genooten zullen zich niet beklagen 'n huisje gepacht te hebben. Zondagmiddag om een uur werd de hi storische optocht opgesteld, voorstellende: de Fransche overheersching! Wat 'n geschitter, maar vooral, wat 'n variatie van uniformen I Jammer, dat de groote Napoleon ondanks z'n fiere hou ding, ondanks z'n soldateske manieren, on danks z'n historie z'n strijders niet wist te inspireeren! Was 't te misprijzen dat velen kijklustigen bij 't zien van de goed- moedig-lachende, joviaal-groetende vetera nen 'n glimlachje om de lippen kwam, was 't te verwonderen, dat 'n enkele zich af vroeg, of de historie 't niet mis had, of die strengheid van dat Napoleontische tijd perk niet overdreven was? Vroolijk schert send met de marketenstertjes, met stoicijn- sche kalmte de regels van het marchee- ren over 't hoofd en met aanminnige lonkjes de schoone sekse in de oogen ziende, gingen zij daar voort! Vrees was er dan ook geenszins voor de „knorrige snorbaarden", 't bleek 's avonds, wanneer de trouwlustige paartjes zonder eenigen vorm van proces voor den burgemeester brachten! Dan was alles weer pais en vree, dan danste en zong men weer tot laat in den nacht,..* Met alle warmte kunnen we 'n bezoek aan het feestterrein aanbevelen! We gun- nen ons zelfs 'n leuken avond en steunen de sympathieke vereeniging, wier krachtig initiatief lof verdient. We hopen, dan ook, dat „Floris van Teylingen" zonder nadee- lig saldo a.s. Vrijdag op dit feest mag te rugzien! Dat dan ook de volgende avonden meer volk het terrein mag bezoeken dan gisteravond! Zoo iets ontmoedigt, slaat ter neer! X. UITSLAG VEILINp BIJ OPBOD, der door Notaris J. v. d. Veen gehouden verkooping van 1. Een huis en erf, aan de Egelenbur- gerlaan, groot pl.m. 1 are 38 centiaren. Str. F. J. Stikkel f 1010. 2. Idem, naast het vorige perceel, groot pl.m. 1 are, 38 centiaren. Str. S. P. Kapteijn f 1020. 3. idem, aan de Egelenburgerlaan, groot pl.m. 1 are, 78 centiaren. Str. E. E. Stoel f610. 4. idem, naast het voorgaande perceel, groot pl.m. 1 are, 30 centiaren. Str. J. N. Zandvoort f 530. 5. idem, idem, groot pl. 1 are 33 cen tiaren. Str. C. Schouten f610. 6. idem. aan de Geest, groot 1 are 4 centiaren. Str. G. Emmerig f 1310. OUDORP. Geslaagd. De Eerw. Zuster Maria Alida geboren te Oudorp, thans te Tilburg slaagde den vorigen week Vrijdag te 's- Hertogenbosch voor het examen hoofd-acte BURGERBRUG. Vrijxdag ging het met de brandspuit lang niet vlug Maar integendeel zeer stug. Niettegenstaande 't harde werken Kon men geen waterstralen merken. De vaklieden deden zware toeren Martelden aan schroef en moeren, Doch de zwaar-beproefde spuit, Liet geen druppel water uit 't Was gelukkig maar beproeven Toch kon ons dit spel bedroeven Want door broeien van het hooi^ Is de kans op brand zeer mooi. Maakt dus vlug de spuit in 't reine Is aller wensch, dus ook de mijne, LANGENDIJK- St. Vincentiusvereeniging. Zon dagavond werd de jaarvergadering gehou den der St. Vincentiusvereeniging, welke behalve de leden door een klein getal be langstellenden was bezocht. Na opening met gebed door den Voorz., den heer G. Kra mer, werd door den secr. de notulen en het jaarverslag gelezen. Uit het laatste stip pen wij het volgende aan: gedurende het tijdvak Juli 19121913 werden 21 huis gezinnen bezocht, waar van 7 het geheele jaar door. Uitgegeven waren 327 bonnen voor levensmiddelen. Het ledental daalde van 10 op 9, welke aantal zeer zeker aan vulling behoeft. De rekening van den penningmeester be droeg in ontvangst f 528.56 en in uitgaaf f413.68, alzoo een batig saldo van f 114.56 en in uitgaaf f413.68, alzoo een batig saldo van f 114.88. Secr. en Penn. ontvan gen een woord van dank vpor hun goed beheer. Hierna werd door den Z.Ew. heer pa stoor een woord van dank en waardeering gebracht aan de leden voor hun werk in Ijet belang der christelijke liefdadigheid. Z. Ew. spoorde hen aan de opofferingen die zij moeten brengen met liefde te dragen en de overtuiging dat bij het moeilijke en vaak onaangenamen werk niet de achting der menschen moet worden gezocht maar de achting van God. Na eenige minder belangrijke besprekin gen werd de vergadering met gebed ge sloten. NOORD-SCHARWOUDE. Gemeenteraad, In de vergadering van den gemeenteraad werd in de plaats van mej. C. Wpuda als onderwijzeres aan de openbare school benoemde mej. E. M. van der Burg te Amsterdam. De gemeente rekening '12 sloot bij een ontvangst van f29990.83 en een uitgaaf van f 30.028.281/3 met een nadeelig saldo van f 37.551/3. Algemeen werd goedgevonden wederom evenals het vorig jaar aan de vereeniging „Vakonderwijs" een schoollokaal beschik baar te stellen voor het teekenonderwijs. Aangehouden werd een verzoek van den telephoonhouder Joman om zijn salaris van f500 met f150 te verhoogen. Xenslotte wgrd nog gediscussieerd over de verontreiniging van het water, waarin zoo wat alles in wordt gedeponeerd en het wei nige succes dat het ophalen van vuil, etc. opgeleverd heeft. Desniettegenstaande werd besloten vol te houden en B. en Wj. opge dragen het ophalen te regelen naar het hun goed dunkt. Hierna sluiting. WARMENHUIZEN. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor akte Engelsch L. O, onze plaatsgenoot de heer J. J. Maathuis, AKERSLOOT. Uitvoering. Ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar a.s. Donderdag zal het R. K. Harmoniecorps een openbare uitvoering ge ven op het terrein van de kaasfabriek. Het concert begint te ruim 7 uur. Verfraaiing, Het Priesterkoor in onze RL KL Kerk heeft een heel ander aanzien gekregen: het is namelijk zeer een voudig maar toch zeer mooi geschilderd en gedecoreerd. De heer Soeterbroek met zijn gezellen hebben eer van hun werk. De ZeerEerw, Heer Pastoor kunnen we niet dankbaar genoeg wezen voor hetgeen hij zoowel in- als uitwendig aan de verfraaiing der kerk en omgeving heeft bewerkstelligd. Geachte Redactie Hoewel wat laat, hoop ik toch, dat het mij alsnog vergund is, mijne indruk ken weer te geven, naar aanleiding van den afloop der jongste verkiezingen; en ik doe dit verzoek met des te meer vertrouwen, omdat nu de stof een beetje is wegge- laaid, de toestand ook eenigszins beter is te overzien. Vooreerst dan zij opgemerkt, dat ik den afloop voorzien had de politieke atmos feer was bezwangerd en vergiftigd. Ik noem in de eerste plaats de haat tegen Rome, opgewekt door zooveel verschillende ele menten, die allen zeggen het ware chris tendom te zijn toegedaan; dan de tarief met en de beweging voor de Staatsgen- sioneering. Zietdaar factoren, die er toe bijdragen, dat geen zuivere politieke gedragslijn door de massa werd gevolgd en Mr, Ver kouteren, die dit in een prachtige rede te Amsterdam gehouden, gispte, had ze ker alle recht alles wat links staat te ver wijten, dat men het volk is gaan mislei den met drogredenen en men het door opwekking van lage hartstochten en aftrek king van reinere, hoogere idealen, van rechts-trachtte afkeerig te maken. Dit is volkomen terecht, m.i., en daarom ook best te verklaren, dat ten slotte de Sociaal-Democratie in dezen strijd met groote winst is uitgekomen. Maar dit streven zal ten slotte ook de galg worden van de vrijzinnige partijen omdat hier het volk te beslissen heeft, en in de eerste plaats zal overgaan naar de partij der meest biedenden. Echter gog meerdere vreemde factoren, droegen tot den bekenden afloop bij factoren de hoogste troeven tevens zijnde in handen der vrijzinnige partijen, en die naar mijn vaste overtuiging, daar om des te eerder hun politieke dood zal zijn. Hier is niet de wensch de vader van de gedachten, ik geloof, dat dit zeer gemakke lijk aangetoond kan worden. Gaan wij zoo in 't algemeen eens na, hoe het volk zelf denkt jcjver leuzen door de linkschen opgezet, dan kan men daar moeilijk al te groote verwachting van krijgen. W5j spreken hier van „denken" 't ware te wenschen dat het daartoe wer kelijk wat meer in staat was, 't bepaalt zich in hoofdzaak met zich te laten be praten en medesleepen; en onder de z.g. bewusten is juist het grootste aantal dat van zijn bewustheid al heel weinig blijken geeft, 't gaat eenvoudig op loven en bieden af, kent geen geestdrift voor hoogere reine idealen, en is eenvoudig on verschillig voor alles wat geacht moet wor den geestelijk voordeel te zullen ver schaffen. Men prate niet van hooger bewustzijn, iedere katholieke of Christelijke organisa tieman weet bij ondervinding, hoe er over Godsdienst wordt gedacht, de grievende en smalende bejegening, die zij vooral van d i e zijde te verduren hebben, wijst op de lieflijke gevoelens, welke medearbeiders over vrijheid van gedachten zijn toegedaan. Wil men martelaars voor hun overtuiging zoeken, men zoeke die onder de Christe lijke arbeiders op fabrieken en werkplaat sen en 't zijn de heetloopers voor de vrije .gedachten en ik weet niet wat voor prachtige? leuzen meer, die het leven van medearbeiders soms tot een helmaken. Zietdaar den toestand in werkelijkheid; is het onder deze omstandigheden zoo te verwonderen dat ongeorganiseerde, chris telijke arbeiders, tot den vijand overloopen en verraad pleegn tegenover hun eigen partij Maar hiertoe (en dat is wat menigeen onder jgigen partij wel eens mocht over wegen) worden zij nog des te eerder ge bracht, als zij zien welke houding door partijgenooten soms tegenover de Christe lijke arbeiders-organisatie wordt aangeno men. Dat dit veel beheerscht, bewijst ook het feit, (jat het volk zoo weinig voor leuze eener partij gevoelt. Nemen wij b.v. de leuze „Algemeen stem recht'^ bewijst de ondervinding niet, hoe weinig over het algemeen voor deze zaak wordt gevoeld er is altijd een groote massa, die met de haren bij de stemhus moeten worden gesleept, niet alleen onder de z.g. middenstof, maar vooral ook onder de minderen. Zoudt ge nu denken, dat de Tarief, wet zooveel heeft gedaan óm het volk- tegen de regeering op te zweepen? gecil kwestie van, iedere organisatie-man, die meer dan eens heeft ondervonden, hoe wei! nig het volk echter van de strekking af. wist, weet beter. Heeft de Staatspensioenbeweging er foc bijgedragen? Als dit waar was, had men zich wel gewacht de verkiezing van men. schen te bevorderen, die hieromtrent abso luut geen zekerheid bieden. Neen, de allereerste oorzaak is (wat tot nu toe niet werd begrepen) de volhardende, misleidende verdachtmaking det linksche partijen, de haat tegen de Christe lijke idee en ten slotte de kracht van hef kapitaal in handen van den vijand. W;at eigenaardig en toch waar is, is hC| feit dat de socialisten, die door eigen kracht niets kunnen, door middel Van het kapi. taal zijn op het kussen gebracht, en hier komen dan nog bij de factoren te voren genoemd. De sociaal-democratie, die zegt te zijn; de alleen heilaanbrengende partij voor de arbeiders, zij heeft zich getoond een trouw bondgenoot der kapitalistische vrijzinnigen zij strijdt met de vrijmetselarij mede, in de eerste plaats daar waar te kampen valt tegen de Christelijke idee. Toch ware de ongunstige uitslag niet verkregen, doch hier heeft een onverver- schillige massa beslist, een massa (die na tuurlijk in laatste instantie op de Chris telijke candidaat zou stemmen) door het geld der vrijzinnigen, gepaard met vleierij en mooie beloften zijn die allen naar de stembus gebracht, door auto en rijtuig en dat heeft den doorslag gegeven, d.i, mijne besliste overtuiging. Men ziet nu hoeveel waarde er aan de overwinning valt te hechten, 't Is de laatste troef der vrijzinnigen, en ten slotte ook hun galg, want met al hun geld hebben zij nu de zekerheid verkregen, nooit meer zelfstandig een meerderheid te kunnen be halen en dat hun actie, (die geen hoogere begeestering kent) vooral de S. D. ten goe de komt. -* Klü Toch zal het gekonkel der S. D. met de vrijzinnigheid, ook de eerste noodlottig wor den. Troelstra mag met zijn gladde tong het compagnieschap nog eenigen tijd slee- pende houden, ten slotte zal zij zeli de schade er van ondervinden. De oorzaak zal niet alleen zijn, de veel te snellen groei, maar ook het feit, dat zij het met de burgerlijke partijen op een accoordje moet gooien, en zoo de propa ganda voor haar eigen droombeeld verlamt Wjij, die ons anders niet aan voorspel ling wagen, durven hier wel een scheu ring in de S. D. A. P, te voorspelleji, het volk houdt niet van schipperen enplooi- en en zal zeker haar afkeer toonen van de gevolgde tactiek, en dit op congressen tot uiting brengen. Niet dat daarmede ook de socialistische invloed zal zijn gestuit, maar toch, van een zege der socialistische ideeën zien wij voor eerst niets terecht komen, integendeel het moge vreemd klinken, door haar succes van het oogenblik, is zij er zooveel te verder van verwijderd. Wat nu voor de Christelijke partijen zaal is, is zoo hard mogelijk te gaan werkei en daarbij (want daar komt het vooral op aan) de belangen van het volk alle aandacht t e schenken. Het zijn niet de Christelijke georgani seerde arbeiders, die zich hiertoe laten verleiden. Daarom moeten er daden worden steld het volk moet zien, dat zijn ei| waarachtig belang wordt gediend I organisatie moet worden gesteund waar I mogelijk en zoo krachtig mogelijk. Men is daarvan niet goed doordrongen, maar bij ons staat het vast dat hel georganiseerde christelijke arbeidsleg" een steun en een kracht is voor het laai en dat bij een eventueele verkiezing de kracht van dat leger tot uiting komi. Haar afwezigheid, zou ongetwijfeld in be trekkelijk korten tijd, de glorie en de over- winning van de S.D.A.P, te voorschijn roe-1 pen immers 't is ten slotte het p arbeidersleger, dat den doorslag geeft, c-: voelt de S. D. A. P, en vandaar ooi de grievende en smalende bejegening, I de christelijke arbeiders hebben te verdu ren. i u,- Gave God, dat iedere katholiek zich hier van meer door drong en dat ieder «jl gedrongen gevoelde hun strijd te w' lichten en vooral niet zwaarder te mal"1 dan wordt het een leger, waarop iedere aan val wordt afgeslagen. Zietdaar, mijnheer de redacteur, ding" die wel eens gezegd mogen worden, d* gen die (worden zij onder een of ana voorwendsel onder den dekmantel getl® den) zeker de nadeeligste gevolgen zul' hebben. Openlijk de vinger op de wondeplA f" legd, zal die op den duur de atmosfee' veren en sterken den inwendigen der partij, LAATSTE BERICH Mgr. Drehmanns, Bisschop van is hedennacht overleden. toestaai Daarom geen tweedracht, maar eem en liefde, de liefde wederkeerig, dat z doel en dan schouder aan schouder idraditl aaneengesloten, samen gestreden, same»/ werkt op voor de eer onzer partij, v de eer van onzen God, voor het heil het vaderland! EEN R, K, ORGANISATIE^' Bessenpluk, Op een zonnl] van een der laatste Julidagen de Koningin met Prinsesje en zu per auto naar een bessenrijk p omgeving van Apeldo.rn. Ter plaatse werd de auto stop en aar terwijl H. M. en Prinsesje geaaa: lUBter, ijverig den bessenpluk l)at duurde niet lang of twee kwi< htt geztltchap schattende op rijk braaf mee, en toen ze een toonl raad bijeen hadden, boden z Koningin aan«of juffrouw van ook nog beisen won bykoopen.< Zeker wel. Maar och armec had baar portemonnaia vergeten, naar den chauffeur, of die haar even wou voorschieten. Maar graag I En teruggekeerd, gaf de ji] elk der rekels een pop. Toen ze dat ding in hun ne zagen glimmen, waren ze paf. 8 de auto en vroegen wie die roya was. En de chanffenr, flnietereud handPe Koningin I En die do aan de haal. Met hun gulden. J van verbouwereerdheid, met bnit. En H. M. en Prinsesje, die vriendelijk «asjeblieft» de dnkater had, lachten, dat het ver klonk., gens vlogen I Geldersche paardens M uit Kerk-Driel aan de „'s-H. Cr Ten bewijze dat er onder de paarden alhier goede exemplare aangetroffen, kan dienen, dat b broeders Van Hezik voor een 4-| paard met veulen te vergeefs boden werd, terwijl voor een jarig paard van dezelfde eigenaar: boden is, Beide dieren zijn var i ras, Zonderling peertje. D< D, H, van Uden te Tiel heeft ir een peer geplukt van zeldzame Op een peer, volkomen gaaf is een tweede, grootere gegroeij steel. Op de plaats der vergra vinden zich twee kelkblaadjes. Op de veiling herinnerde zich aanwezigen, en onder hen wart een menschenleeftijd in fruit een dergelijke dubbele peer hebben. Een tribune ingestort veston in Texas is een groote waarop zich 5000 toeschouwers kort voor het begin, van een aut ingestort. Een groot aantal perst den ernstig gewond. Velen werde. broken ledematen opgenomen. Mi evenwel, dat er geen dooden Doodelijk pngeval. Gis had op de stoomsteen-fabriek de Deventer een ernstig ongeluk plat De gehuwde arbeider B. v. B, viel in een klein-mengketel, Det minkt werd hij te voorschijn gel| I dood trad onmiddellijk in. Drie meisjes verdronke dochters van een kleermaker te 1 jeugdige kinderen van twee, acht jaar, hadden zich aan de ouderlij weten te onttrekken om te gaan 1 twee jongste kinderen waagden ver in het water en verdwenen ir te, de oudste trachtte haar zusje den, maar ook haar krachten schot en zij werd mede in de diepte oen men de kinderen, die gemis ging zoeken, werden hun lijkjes ge Arbeidsongeval, Te Koo; aan is Zaterdagmiddag, aan di fabriek „De Bijenkorf", van de Honig, de timmerman H. door rad gegrepen en zoodanig verwonc overbrenging per brancard naar kenhuis te Amsterdam noodzake A'echol voor motoren. 1 densche Olympia heeft op het oog jaarlijksche automobielen - tento P aats, Dezer dagen kwamen uit en van het Engelsche imperium gc en bijeen om te beraadslagen c este voedsel voor motorwagen kwam tot de overtuiging dat dit 8 Kort geleden beschouwden de n

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 2