H». Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Afoord-Bolland. AMBACHTSSCHOOL. tfo. 92. Dinsdag 12 Aug. 1913. 7e Jaargang FEUILLETON. AVONDCURSUSSEN Kruis en Halve Maan. Verschijnt DINSPAS, DONDERDAG ea ZATERDAG, Alkmaar. in het Schoenmaken, Behangen en Stoffeeren en voor Gezellen is het Kleedermakersvak. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 et pt 3 maanden franco Muis105 et met geilljustirecard Zondagsblad. Te Betelen in het Begin vain ieder kwartaal. 'Afzonderlijke nummers Van ^de courant3 cent. yan het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Vaoi 15 regels30 cent.; Elke regel meer6 Reclames pier regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, hij viooruitbet 25 De inschrijving van leerlingen en ge zellen, ook die van den vorigen eursus, in bovengenoemde vakken, zal geschie den op Woensdag 20 Augustus a s des avonds van 7—9 uren en op Don derdag 21 Augustus a s., des namid dags van 2—4 uren in het gebouw der Bohool aan den Bergerweg. y De beteekenis der Rechtsche overwinning in Rotterdam I. 'Am de verblijdende gebeurtenis van Vrij dag j.l. wijdt de „Geld." de volgende be schouwing. Sinds 25 Juni heeft dus in Rotterdam 1 ter gunste van Rechts in de meening van 15 pCt. der kiezers een omzetting plaats gehad Mogen wij Rotterdam 1 ne men als maatstaf van de opinie der kie zers in het geheele land en alles wijst er op, dat wij daartoe volkomen ge rechtigd zijn, nu ook bij vorige naverkie- zingen het stemmenaantal van Links aan merkelijk bleek ^gedaald dan is deze verkiezing een scherpe veroordeeling van Links nog voor het aan het bewind iSj een rehabilitatie van het Rechtsche mini sterie nog voor het goed en wel is afge treden. Deze stembusuitslag is dan ook niet alleen daarom van zoo verheugende be teekenis, dat hij de linkerzijde met éen stem verzwakt, de rechterzijde met éen stem versterkt, wat gezien de partijver houdingen in de Kamer zeker een zeer belangrijk gevolg dezer verkiezing is, maar er blijkt ten duidelijkste uit, dat de stroo ming in het land sterk voor Rechts op teert. De linkerzijde heeft de meerderheid in de Kamer. Zij kon er zich op beroe men, dat er misschien een kleine anti-coa litie meerderheid in het land was bij de Juni-verkiezingen, Maar van nu af staat het beslist vast, ,dat er in het land een rechtsche meerderheid is, dat Links eigen lijk het recht niet meer heeft om te re- geeren. TDe rechtsche minderheid is er op dit oogenblik beslist zeker van, dat zij de meerderheid der kiezers achter zich heeft. Derhalve moet, elke oplossing der mi- 40 „Als ik W.eenen heb", mompelde de grootvizier „dan mogen ook de Polen ko men. Ach Weenen! Weenen! Maar ik heb liet niet! Ach, hadden wij gisteren storm- .geloopen!" „ik heb dien Achmed Bey nooit goed i vertrouwt, hij is een renegaat!" „O, als hij mij in de handen valt!" brulde de grootvizier. „Voorwaarts, voor waarts, gij mannen uit Urbek, uit Damas cus en Silistria Voorwaarts, gij boogschutters van Brus- sa!" De grootvizier zwaaide zijn sabel om 'iet hoofd. W,oeste muziek weerklonk, naar a"e afdeelingen van het Turksche leger i'ogen de boden en spoedig rukten meer dan 60.000 man tegen het christelijk leger °P> dat zich van de hoogte van het W.ee- nerwoud ontwikkelde. Het was te laat, om de verloren uren weder in te halen. De passen, die ten koste van duizenden hadden moeten be stormd worden, waren zonder slag of stoot gepasseerd, en de Poolsche lanciers wa ren reeds in gevecht gewikkeld met de Spahis aan den voet van het W.eenerwoud, toen het Turksche leger in slagorde stond, om den aanval op te nemen. Een bloedige worsteling begon. Men Streed van Nusdorff aan den Donau, langs nisterieele crisis, die de verwerkeling ten doel heeft van het concentratieprogram, een vast aaneengesloten rechtsche opposi tie tegenover zich vinden, welke zich te gen doorvoering van dat program, waar voor geen meerderheid in den lande be staat. .met alle gepaste middelen verzet. Een linksche regeering moge bestaansrecht gehad hebben, zij heeft het nu niet meer. En ware het ministerie-Heemskerk er voor te vinden met terzijde-stelling mis schien van de Tariefwet aan het be wind te blijven, weigert H. M. de Konin gin het door minister Heemskerk aangebo den ontslag van het kabinet te aanvaar den, dan zou het met een gerust hart opnieuw de regeering op zich kunnen ne-> men. Immers, bij de eerste poging van Links om het ten val te brengen, zou met volle zekerheid het land, niet meer aan de lin kerpartijen, maar aan het rechtsche kabinet zijn volle vertrouwen schenken. Intusschen gelooven wij met, dat het hiertoe zal komen. Maar zeker is het dat elk ministerie, het zij dan extraparlemen tair of vrijzinnig-socialistisch, waarvoor de kansen ongunstiger staan dan ooit, het zij dan een zuiver zakenkabinet, waarover thans misschien in ernst ware te spreken, met de in het land sterk sprekende recht sche strooming zal hebben rekening te houden. Met opgerichten hoofde kunnen straks, bij de opening der Staten-Generaai, onze afgevaardigden de Kamer binnentreden. Met de wetenschap dat hun minderheid de overgroote meerderheid van het land vertegenwoordigt zullen zij dc verant woordelijkheid van hun mandaat te sterker gevoelen; zullen zij het bewustzijn met zich omdragen, dat, al zijn zij minder in aantal dan hun linksche confraters, Ne- derland reohtsch is, rechts geregeerd wil worden en dat zij hun krachten tot het uiterste zullen hebben aan te wenden om zoo veel maar eenigszins mogelijk is dien wensoh van het volk ook in de wetgeving te doen bïijken. Natuurlijk, de liberalen. •Wie ,nu eigenlijk de oorzaak zijn van de nederlaag der sociaal-democraten in Rotter dam I? I. •Dat is voor „Het Volk" natuurlijk de Jiberaal. Luister maar eens. Hadden de liberalen hun plicht gedaan, dan zou die Zeeuw er zijn ong'eveer evenveel stemmen uitgebracht als bij de eer ste stemming 4900 stemmen hebben gehad en was de christelijke met geen stem gestegen. Thans kreeg hij er slechts pi. m. ,4300 en hebben dus, wat precies uit- de geheele helling van het W.eenerwoud, tot bijna naar Marienbrunn toe. Men streed tegelijkertijd op de Donau-eilanden, waar dé kolonels Heissler en Halweiil bij het eerste kanonschot het gevecht geopend had den. Men streed met ontzettende volhar ding aan het Burgbolwerk, het Löbelbol- werk en aan den tusschenwal. Daar lag inderdaad de sleutel der overwinning, nadat Kara Mustapha, pochend op zijn macht, de passen van het W,eenerwoud onbezet had gelaten. Ware het mogelijk geweest hier door te dringen, zoo was dat eens stellig on der wier kanonnen, de grootvizier, zelfs geslagen, weerstand had kunnen bieden. Maar daar stonden veteranen, dertig ka nonnen had Starhemberg, het regiment Starr hemberg week geen duim breed achteruit. Daarnaast stonden vijf compagniën. Berk en zeven compagniën Heister wel alle sterk verminderd tengevolge van ziekten en de voortdurende gevechten, maar met onver zwakten moed. Tevergeefs liet Mustapha Aga de achteruitwijkende Janitsaren naar den wal geeselen; tevergeefs liet hij achter de Grootkahiraners geschut opstellen en met granaten onder hun vuren; het hielp alles niet. Starhemberg stond achter "de bres en vuurde het garnizoen tot bovenmenschelijke $aden aan. Toen vier compagniën hofbedienden ter ondersteuning der uiterst vermoeide en ge dunde troepen opgeroepen werden, toen deze uitgelezen schaar in stormpas nader den, riep hij "hun de gedenkwaardige woor- komt, een 600 oud-liberale kiezers, hun brandkastbelangen beter bevestigd wetend bij den clericaal, verraad aan onze, maar ook aan de vrijzinnige zaak. gepleegd. Zij hebben hun districtx het district van Bor- gesius, met het meest brutale cynisme aan den vijand verkocht. Of de vele arbeiders, die zich met^jnooie beloften hebben laten paaien en die nu het erop aankomt, de vervalling' daarvan mo gelijk te maken, er ook zoo overdenken is nog de vraag. Vermoedelijk zullen zij als de verraders van „ue vrijzinnige zaak en van hunne zaak- het eerst aanwijzende sociaal-democra ten zelf. Hadden dezen gewild de liberalen wa ren gevolgd. V Het Zwolsche Congres der S. D. A. P. Met 375 tegen, 320 voor en 15 blanco verwierp het "Zwolsche Congres Zondag j.l. de meerderheid resolutie (aanvaarding van Minister-portefeuittes. Dat feit is teekenend. Daaraan toont zich weer, hoe het volk radicaal is, van de rechte lijn houdt, een afschuw heeft van ge- kronkel en gelfcmkel. Het volk laat zich niet zeggen, dat het de consequenties niet trekken moet uit de leer, die het altijd is voorgehouden. Altijd heette de kloof tusschen het prole tariaat en het kapitalisme onoverbrugbaar, en nu zouden de leiders zelf naar den ka- pitalistischen overkant springen? Men zal het niet duldenen een keer te meer zal het schouwspel zich vertoonen, dat de lei ders worden voortgedreven door hun vol gelingen. Zoodat het zaad van hun woord ontkiemd en „opgeschoten is en hooger ge wassen dan zij hadden verwacht. Nu het Congres alle eventueele porte feuilles a fwijst, mag wel gewezen wor den op het onrecht, dat aian zeker wel honderd duizend kiezers wordt aangedaan, die de S. D. Al. P|. hebben gesteund om haa,r beloften. Deze kunnen nu niet worden ingelost en al die bijloopers komen be drogen uit. i Van de vrijzinnigen moet men zeggen, dat ze de kiezers schandelijk bedrogen heb ben. Maar de roode broeders zijn aan hen gewaagd. De Neus van Troelstra. Dat konden de trouwe vereerders van Troelstra maar niet zetten, dat zoo maar kortweg na de weigering van het partij bestuur tot het aannemen van Minster- Portefeuilles de Concentratie op hare beurt ook alle verantwpordelijkheid over de ver- den toe: „Nog maar éen uur mijne lieve vrienden, dan Is er een einde aan alle nood!" Dit woord electriseerde de mannen. „Star hemberg heeft ons zijn lieve vrienden ge noemd!" klonk het van rij tot rij en met juichende onstuimigheid wierpen de versche krachten zich op den Pascha van Nikapoli, die juist weder naderde. Terwijl hier een moorddradige slachting plaats vond, schoof de hertog van Lotharingen zijn troepen van Nussdorf en van den Kahienberg als een wig in de richting van W,eenen. Hij na derde langs den Donau meer en meer en trachtte den Wahringerstraatweg te be reiken, om zoodoende een vereeniging met Weenen tot stand te brengen. Het gelukte markgfaaf Herman van Baden de Donau- eilanden zoo krachtig te beschieten, dat de Turken zich langzamerhand van het Leo- poldterrein over de daar geslagen bruggen terug moesten trekken. Dat gaf lucht aan de beide stoutmoedige ruiter-koloneis en zij drongen geweldig op. Van den anderen kant rukte de luitenant-veldmaarschalk her tog von Croy, voort in de richting van het Schottenpoort, om aan het garnizoen aldaar de hand te reiken. 'Hier stond graaf van Dhaun met graaf Vignacourt en graaf van St. Michaël; deze had tijdens het beleg getoond een buiten gewoon scherpzinnig opmerker te zijn. Ook ditmaal was hij de eerste die de bedoeling van Lotharingen raadde en den hier com mandeerenden graaf van Dhaun zijn mee ning mededeelde. Het gevolg hiervan was, dat de nog overgebleven dragonders van vulling van de herstemmingseischen van zich afweerde. En toen de Koningin daarop niet, zoo als men hoopte, weer van voren af aan begon om door onderling overleg van de belanghebbende partijen een Kabinet uit de geheele linkerzijde mogelijk te maken, maar aan Mr. Cort. v! d. Linden de vorming- van een extra-parlementair Kabinet opdroeg toen kon men de -positie van Troelstra niet mooier teekenen, dan de geestige tee kenaar van de Telegraaf deed die hem voorstelde met een geweldig langen neus. Eerst nam de Concentratie hem bij den neus, Nu weer het Ziwolsclie Congres. Een vraag mag na den afloop van dat Zwolsche Congres wel gedaan worden; hoe lang mag de netis van Troelstra nu wel zijn? BUITENLAND. ENGELAND. Hongerstaking. Niet alleen de strijdbare kiesrechtdanics_ zelf weigeren in de gevangenis voedsel tot zich te nemen, ook haar mannelijke vrienden, Die vroegere afgevaardigde dei- arbeiderspartij, George Lansbury, die in ver band met gewelddadigheden bij den veld tocht der suffragettes tot drie maanden gevangenis werd veroordeeld, is Zaterdag uit de Pentonville gevangenis ontslagen, omdat hij al geruimen tijd geweigerd had te eten. Ook op hem zal de kat-en-muis-wet worden toegepast. DUITSCHLAND. Bij het opgaan van het luchtschip Zep pelin II te Keulen is een soldaat, die niet gauw genoeg gevolg kon geven aan 't bevel om de touwen los te laten, mee dc lucht in gegaan. Men deed van den gondel uit pogingen hem te redden en slaagde er gelukkig in. Toen het lucht schip ongeveer 200 M. hoog was, zat hij in 't bootje. Heiligschenners. Te Sossenheim, een plaatsje aan de Main, beproefde een arbeider met behulp van eenige lieden het voor de pastorie staande kruis omver te halen, onder het uitspre ken van allerlei godslasteringen. De recht bank veroordeelde naar aanleiding hiervan de onverlaten tot een week gevangenisstraf. FRANKRIJK. Franscbe zeden. Het moordproces tegen de schrijfster Crespy in Agin wekt de verbittering van het publiek, dat de zittingen bijwoont en dat de aangeklaagde herhaaldelijk uit- Dupigny opgeroepen werden; achter hen kwamen de regimenten Mannsfeld en S.oharf fenberg, daarbij nog de vijftig houtvesters van graaf Kielmansegge en drie compag niën studenten. Binnen een kwartier waren allen bijeen, en nu ging het naar buiten, voorop de vrijschutters met hunne nooit missende ge weren, en toen de Turken de kleine schaar wilden aanvallen stormden de dragonders als een orkaan vooruit en achter hen de eene compagnie na de ander. Onmiddelijk zond de hertqg van Lotharingen de hem toegevoegde Saksische cavallerie aan de re gimenten van Croy ter Tuilp. Tevens nam hij uit de tweede linie prins Lubourski. met vijf bataillons; hier moest men doorbreken; met vliegende vaandels ruRten bataillon na bataillon in de vlakte, orn deel_ te nemen aan den strijd, die niet meer uit de verte werd gevoerd, maar een vreeselijk handge meen werd. Starhemberg commandeerde vuur Uit alle kanonnen op de Turksche reserven, die zich tegen den hertog von Lotharingen wendden Intusschen was het middag geworden. De Beieren, Saksen en Franken, streden reeds sedert anderhalf uur tegen de Turken en kwamen, langzaam vooruit. De hertog van Lotharingen had de ver binding' met Weenen gekregen door de Schottenpoort en de Nieuwepoort. Van den rechtervleugel daarentegen was nog geen tijding' gekpmen. De Poolsche lanciers hadden daar met veel geluk den strijd geopend. Zij waren in gevecht gewikkeld met Spahis en Tarta- fluit. Zooals men zich herinneren zal is deze romancière de moordenares van een braven priester Abbé Chassing, waarvan door anti-clericale bladen het gerucht- verspreid was, dat hij zelfmoord had ge pleegd. Het proces ontwikkelt zich dan ook in ongunstigen zin voor de aange klaagde. Het blijkt overduidelijk, dat de Abbé Chassing een godvruchtig mensch was, Id'ie nimmer aan zelfmoord zal heb ben gedacht. Het doodelijk schot trof hem in den linker slaap en de Abbé was niet links. De aangeklaagde zou voor het bedrijven van de daad gezegd heb ben: „Mijn boeken worden in den laat- sten tijd niet meer gekocht. Ik heb een moord noodig om reclame te maken. Je wordt toch altijd vrijgesproken!" Do Balkan oorlog. Kosten en slachtoffers De op het oogenblik in Macedonië ver toevende correspondent van de „Corriere della Sera", die een bezoek gebracht heeft aan de voornaamste slagvelden, maakt in e en lang beredeneerd overzicht een schatting der verliezen van de 'Balkan- Staten. Servië 250.000 man gemobiliseerd, 30.000 gedooden, 620 millioen lires kosten. Griekenland 150.000 man gemobiliseerd, 10.000 gedooden, 280 millioen lires kosten. Montenegro 30.000 man gemobiliseerd, 8000 gedooden, 16 millioen lires kosten! Turkije 450.000 man gemobiliseerd, 100.000 gedooden, 1600 millioen lires kos ten. i Voor den tweeden veldtocht zijn de cijfers naar zijn beraming de volgende: Bulgarije 60.000 dooden, 720 miliioen lires kosten. Wanneer men hierbij dan nog voegt, de vermoorden, de offers van de cholera en andere epidemische ziekten, valt het verlies aan menschenlevens ongeveer op 400.000 te schatten, terwijl de financieele kosten gezamenlijk op 5.200.000.000 lires kunnen geschat worden. De houding van Rusland en Oostenrijk Boekarest, 8 Aug. De Russische regeering deed door haar gezant aan de Roetneen- sche regeering weten dat zij zich de her ziening van het verdrag betreffende Ka- valla voorbehoudt,* Men weet dat een der gelijke stap reeds vróieger door Oosten rijk gedaan is. De openbare rmeening is door dit optreden zeer opgewonden; de pers keurt' het levendig af, OOSTENR1JK-HONGARIJE. Watersnood. Nog steeds richten overstroomingien groo- te verwoestingen aan in Hongarije. In het komitaat Abauj zijn tal van dorpen over- ren en drongen hen ver uit elkaar. Daar door werd het terrein van den strijd veel grooter, en zoo hier al geen gesloten mas sa op elkander stieten, schermutselende groepen waren er toch overal. Koning Sobieski, had onbetwist de beste Turksche troepen tegenover zich, die bui tendien aangevoerd werden door den te genwoordigheid van Kara Mustapha. Een beslissenden slag hier, die zich juist tegen de Turksche loopgraven moest rich ten, zou de geheele zaak ten einde heb ben gebracht; maar dat wist ook Kara Mu stapha en daarom had hij hier alles samen gebracht: hij dekte hen, die juist op W,ee- nen stormliepen. Ook de volgende linie onder Lesczijnski moest in ,den strijd en Poolsche adjudan ten vlogen naar de dichtsbijzijnden Keizer lijken, Beieren en Franken om ondersteu ning. Het dichtste bij waren tien escadrons Keizerlijken onder luitenant-veldmaarschalk Dünerwald, die zich op de leenmannen wier pen. Dat hielp tenminste voor het oogen blik, en de Poolsche regimenten konden zich weder rangschikken voor den opmarsch. Een -betere ondersteuning kreeg Sobieski door de resultaten^ die de hertog van Lo tharingen op zijn vleugel had bereikt; want deze gaven gelegenheid tot een flank beweging, die door de keizerlijke en rijks troepen met groote beslistheid gesteund werd, ïüofffi yervol#J j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1