Bath. Nieuws- en Advertentieblad voos* Noord-Holland. tfo. 98. Dinsdag 26 Aug. 1913. 7e Jaargang 2Im. Kardinaal van Rossiim's Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, ALKMAAR. De vergadering der leden van de Coöp. Volksbank te Alkmaar. De kermis. ONS ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct. p. 3 maainldieni franco inluis105 ct met geilllustreartl Zondagsblad. Te Betalen tn het Begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent yan het Zondagsblad 5 cent Uitgave van "de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk', te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN: Vam 15 regels30 oent Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 w<x*iden, Bij vooruitbet 25 Z. Em. Kardinaal van Rossura zond den volgenden afscheidsgroet bij het verla ten van Nederland: AAN MIJNE KATHOLIEKE LANDOENOOTEN. Op het punt den vaderiandschen bodem weer te verlaten, is het mij eene behoefte des harten, nogmaals een enkel woord tot li allen te richten. Met gevoelens van den diepsten eerbied en van de heiligste vreugde hebt gij mij overal ontvangen en begroet. Oij hebt in mijn nederigen persoon gezien en vereerd den vertegenwoordiger van Hfm, die als opvolger van den H. Petrus, door Ood ge steld is om de Kerk van Christus te be sturen. Den Opperherder zeiven in uw midden niet kunnende ontvangen, hebt ge voor mij gedaan wat ge voor Hem zoudt hebben willen doen. Zoo hebt ge van mijn reis een zegetocht gemaakt, 't W.as een Ware wedijver tusschen steden en dorpen en vlek ken, om aan die gevoelens op schitterende wijze lucht te geven, 't Wierd een alge- meene, oprechte, grootsche, machtige be tuiging van geloof, van liefde voor de H. Kerk, van verknochtheid aan den H. Stoel, het door God gestelde middelpunt der Christenheid, van vereering voor Jezus' Plaatsbekleder op aarde. En duizenden van hen, in wier midden of nabijheid de Kardi naal niet kon verschijnen, stroomden toe om deel te nemen aan de algemeene be- fooging, of gaven schriftelijk getuigenis van hun blijde deelneming. Eene "innige, overgroote troost zal het zijn voor het Vaderhart van onzen be minden Opperherder Paus Pius X als ik hem straks van al die betoogingen, van al die blijken, groote zoowel als kleine, zal verhalen. Voor alles, dierbare Iandgenooten, wat ge in deze dagen voor mij hebt gedaan, breng ik u opnieuw mijn innigen, hart- grondigen dank. Innige zielevreugde en blijde onuitwischbare herinnering draag ik i ervan mede. Uw geloof en uw godsdien- 1 stig leven zullen u immer blijven een rijke bron van waar geluk, van zielerust en te- vredenheid. Trouw aan uw geloof en uwen godsdienst, zult ge ook altijd trouw zijn aan Vaderland j en Vorstenhuis. 1.>e beter Katholiek, hoe trouwer onderdaan van onze geërbiedigde en beminde Koningin Wilhelmina, hoe hech ter steun voor Haar troon, Haar Huis en voor het vaderland. En terwijl ik u, mijne katholieke Iand genooten, mijn dank herhaal, is het mij een behoefte dien dank ook opnieuw uit te spreken jegens de andersdenkende mede burgers. Niet weinigen onder hen sloten zich aan om mede hulde te brengen aan hun landgenoot, dien niet alleen de Paus, maar ook de Koningin zoo hoog hadden geëerd. j Allen gaven minstens door hun houding hlijk van eerbied en welwillendheid. Ook aan hen allen mijn oprechten dank; den goeden Ood bid ik voor hen, dat Hij hen allen zegerie en tot de waarheid geleide. Scheidende roep ik u allen nog de woor den van den H. Apostel Paulus toe: „Vigi- late, stade in fide, viriliter agite, et con- fortamini. Omnia vestra in caritate fiant". Cor. 16:13, 14). „Weest waakzaam" om aan uw geloof j cn uw godsdienstig leven geen schade te ijden; waakt vooral over uwe kinderen I °pdat ze in uwe voetstappen tredend, op rechte katholieken, trouwe burgers der maat schappij worden. Staat vast in uw geloof, zorgt den groot- Hen aller schatten, den schat van het 'de, heilige katholieke apostolische ge- oof, dat Gods Zoon onze Heer Jezus Ehristus op aarde is komen bren gen, ongeschonden te bewaren en diep in "et hart der kinderen te planten. Handelt als mannen en weest sterk. Ver- edigt uw heilig geloof, verdedigt de waar- eld, verdedigt de goede beginselen met onverschrokken moed; maar zorgt nooit 'Personen te krenken terwijl ge de waarheid |neent te verdedigen, vooral als zij met gezag bekleed zijn. Hier vooral geldt het, omnia vestra in caritate fiant: alles ge schiede onder U in liefde. Wiittem 23 Augustus 1913, t Wj. M. KARD. VAN ROSSUM. C. s. s. R. Zondagmiddag 2 uur had in de boven zaal van café Central te Alkmaar de door de commissie uit de leden-aandeelhouders der Coöp. Volksbank uitgeschreven verga dering plaats. De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd geleid door den heer Breebaart van Wiinkel, die het doel der vergadering uiteenzette zooals geschied was te Schagen, van welke vergadering wij in ons vorig nummer reeds een verslag plaatsten. Ook de advocaat Mr. D e n ij s uit Am sterdam, die vervolgens het woord verkreeg, gaf eene uiteenzetting als te Schagen, zoo dat wij ook hieromtrent meenen te kun nen volstaan met eene verwijzing naar ge meld verslag. Spr. drong er tenslotte nog eens uitdruk kelijk op aan niet overijl tewerk te gaan, zich niet persoonlijk tot de advocaten-liqui- dateuren te wenden doch tot de commis sie, omdat men zoo licht iets zou zeggen bij de advocaten of dingen zou doen, die later den betrokken persoon leelijk zouden kunnen opbreken. Mr. Denijs zeide, dat, wanneer het succes van deze actie door de commissie ingesteld evenredig is met het onrechtvaardige in de zaak der Coöp. Volksbank dit succes wel enorm zal zijn. De hr. Elf ring licht daarna de zaak toe voorzooverre betreft het door credi teuren der Volksbank aangenomen accoord De commissie uit de crediteuren had Mr. Bosman, die het accoord aanbood, gevraagd vóór dit was aangeboden, of hij nu de leden vrij zou laten W.aarop Mr. B. had geantwoord, dat dit practisch op hetzelfde neer zou komen, een massa leden zouden toch niet vervolgd kunnen worden. Spr. had toen zwart op wit gevraagd doch dit wilde Mr. B. niet geven. Volgens de laatste balans was er een totaal van f 60.000 te vorderen van de biteuren, op de staat in het akkoord wer den die evenwel slechts voor f 11.000 in baar getaxeerd. Het is spr. gebleken, dat de Volksbank aan alle mogelijke menschen geld leende, en plaatste ze op de lijst van oninbare vorderingen personen die naar Amerika waren vertrokken, an- it? dere die waren overleden enz. enz. Spr. taxeert dat er daarvan wel een f7000 te innen zijn. De hr. Ëlfring spreekt tegen, dat de commissie zich „met een kluitje in 't riet" heeft laten sturen door Mr. Bosman. Deze comm. heeft uitdrukkelijk gevraagd om in het accoord te plaatsen, dat de leden-aan deelhouders van de Bank vrij zouden zijn van Tietalen. Doch het ïs spr. gebleken, dat Mr. B. in hoofdzaak optreedt voor den commissaris Olijnes, die het geheele bedrag, hetwelk commissarissen in het ac coord bijschoten, moest betalen. Maandag LI. is spreker met den heer Fe- nijn naar den Officier van Justitie te Haar lem geweest en dezen gaf toen de „plech tige" verzekering (de term is van den O. v. J. zeiven) dat de strafzaak in Haarlem zal worden voortgezet. Er was in den voortgang eenige stagna tie eerstens door ziekte van den heer Hulst, tweedens door de vacantie van den Rech ter van Instructie. Dien Maandag was er hij Z.EA. juist een der crediteuren in ver hoor. Spr. heeft den O. v. J. een dienst bewezen, welke later wel bekend zal wor den. De hr. O 11 deelt mede dat hjj was aan geschreven als borg voor iemand, die f300 had geleend bij de Bank en waarvan de laatste f114 op een Zondagmorgen aan den directeur zijn betaald De directeur heeft toen tot den geldleener nog ge zegd: Laat de f33 gestort als lid staan, dan kan je later weer gemakkelijk leenen De f114 blijken echter nooit ge boekt te zijn, want spr is nu aangesproken voor f150 (aandeel) plus f 114 plus de rente Spr. vraagt tenslofte Wat nu te doen bij zoo'n foutieve boekerij? De hr. Breebaart zegt dat er, be halve dit geval nog ettelijke andere zijn. Hij wenscht deze nu niet alle te zien behandeld en stelt voor ze door een des kundige te laten onderzoeken. Als de be wijsstukken er zijn behoeft natuurlijk niet betaald te worden. De hr. E1 f r i n g deelt daarna mede, dat er eene schandalige boekhouding is gevoerd aan de Volksbank. Volgens het rapport zijn er wel 200 a 300 zulke gevallen, 't zit vol met fraudes. Er was een z.g. spaardersboek, prach tig ingericht voor de controle, de handtee- kening van den spaarder moest in een daartoe bestemde kolom in het boek ge plaatst worden. Volgens reglement moest dit boek maandelijks vergeleken worden met het kasboek. Toch komt het voor, dat een post van de wed. Kaan groot f4000 door den di recteur als terugbetaald geboekt is in kas boek en spaardersboek, terwijl hare hand- teekening niet te vinden is. Commissarissen hebben dezen post wel vergeleken, want er staat een controlestreepje bij maar het ontbreken der handteekening blijkbaar niet bemerkt.. Zoo zijn de rekeningen vol fouten Mr. D e n ij s wenscht dat er nu wordt beslist wat er gedaan moet worden, het Comité kan dergelijke zaken ieder op zich zelf behandelen, spr. vindt dat dit nu geen doel en nut heeft. De V o o r zstelt daarop voor, als te Schagen besloten is, dat ieder lid f2 betaalt met het doel eene actie voor de leden te voeren en zich te laten voorlichten door bepaalde personen om recht te zoeken. De hr. Ott deelt nog mede, dat 7 a-8 pCt. werd gevorderd door de Bank voor eene geldleening, terwijl de directeur zeide dat op de 10 a f 20 op het aandeel ge stort geen rente werd betaald zoolang het geen f50 was. Het is spr. gebleken, dat met die r enteuitkeering raar omgesprongen werd: „als je het vroeg, kreeg je het; anderen, die er niet om vroegen, kregen niets," De hr. Zuidscharw oude deelt me de, dat de directeur hem zeide, dat zoo lang het aandeel van f 100 niet tenvolle was betaald, geen rente daarop werd uit gekeerd. Die rente is echter absoluut ver schuldigd, en als daar geen rekening me de gehouden is, acht hij de vordering niet accoord. Voorz. leest daarna uit de Statuten voor,, dat het aandeel renteloos is zoolang de volle f 100 niet zijn gestort. De rente bestond dan uit uitkeering aan de leden volgens de winstverdeeling. De bewering van den directeur, dat op het aandeel eerst tot f 50 moest gestort zijn, is dus onjuist geweest. Maar spr. heeft het zelf beleefd, dat toen hij den heer Koster vroeg: „Krijg ik geen rente?" dezen antwoordde: „Zoo heb je nog nooit geen rente ge had. Hoogvorst geef er eens even een paar gulden". En Hoogvorst, de boekhouder, haalde uit zijn vestjezak een paar gulden en overhandigde ze hem. De hr. F e n ij n wijst er op, dat er 3 gevallen zijn, sommigen hebben in 't ge heel niet in 't ledenregister geteekend, an dere alleen bij intrede, derden bij in- en uittrede. Hij heeft onlangs iemand bij zich gehad, die was aangeschreven door Mrs. Bosman en v. d. Hoeven voor de f 150 aandeel doch niet in het ledenre gister voorkomt, Deze behoeft dus zeker niet te betalen omdat hij niet als lid is ingeschreven. De hr. Bruin deelt mede dat de Coö peratie Voorwaarts ook is aangeschreven doch ook nooit in het ledenregister teékende Voorz. zegt daarop dat de comm. eerst den vredelievenden weg wil bewandelen om te voorkomen dat er slachtoffers ge maakt worden, gaat het niet goedschiks dan wil de comm. het kwaadschiks probeeren door eene aanklacht tegen commissarissen en zoo op deze wijze de door diens ver zuim geleden schade probeeren te verhalen. De hr. Elfring' zegt dat de commissie gevraagd heeft aan den Officier van Justi tie te Haarlem om hem als getuige op te roepetj,. Spr. heeft de stille hoop, dat de strafzaak zal aanhangig zijn vóór alle le den voor het geld zijn aangesproken. Voorz. deelt daarop mede, dat in ver schillende couranten zullen worden mede gedeeld de adressen tot welke men zich kan wenden indien men wordt gedagvaard of indien men inlichtingen wenscht. Bij acclamatie werd door de vergadering aangenomen om de f2 te betalen. De verg. werd hierop gesloten waarna ze alle kwamen de tegenwoprdig zijnde leden der Coöp. Volksbank om dit bedrag te stor ten, 't waren bijna alle „kleine luyden", kleine middenstanders groenteboers, men schen, die een sigarenwinkeltje als bijver dienste hebben opgezet; kleine ambachts lieden: loodgieters, timmerlieden enz.; klei ne bouwertjes uit Bergen, Langedijk enz. 't Wias een treurig gezicht bij de ge dachte, dat al die nijvere menschen „slacht offers" waren van eene „Volks"-bank, die hun zoovele zorgen en misschien wel„s!a- pelooze" nachten bezorgt. 1913 is toch 'n buitengewoon vreemd jaar! Vooral wat het weer betreft: de zo mermaanden Juni Juli en bijkans Augustus gingen voorbij zonder dat 't op zomer geleek en in de hondsdagen liepen de da mes met mantels en de heeren met demi- saisons aan opstraffe van des avonds een verkoudheid op te loopen alsof 't winter ware. De gedachte, dat de school-vacan- ties zijn ingesteld van half Juli tot half Augustus omdat het dan het warmst is, hebben we nu maar veroordeeld, tot het rijk der phantasieën! En nu warentje, is 't Alkmaarsche kermis of't wordt zomer! Terwijl toch sinds onheuglijke jaren de stelregel opging: „Alkmaarsche kermis slecht weer": regen en nog eens regen of des avonds een onweersbui, dat de ker- misgangers van den regen in de drop onder het zeil van een kermistent of kraam moesten vluchten om, als 't even minderde, maar weer gauw te maken dat ze thuiskwamen. 1913 biedt wel een vreemd weertje! Maar intusschen, de Alkmaarsche ker mis profiteert ervan 't Wias Zondag druk! En gisteravond zóó druk als de Maandagavond andere ja ren stil iso contradictio in terminus! Laten wij, begunstigd door dat laatkom- mertjezomerweer van 1913 eens een kijkje gaan nemen zoo hier en daar op de ker mis! En dan beginnen we met ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER. Het bekende Alkm. Biosc.-theater Lange- straat tegenover het Stadhuis was Zondag avond druk bezocht. Kunnen wij van al de overige vertoonde films met lof gewagen, het spijt ons, dat wij de keuze van het hoofdnummer „In adellijke kringen" geen gelukkige kunnen noemen, wij verwachten danook Woensdag wanneer de directie voor afwisseling van programma een keur nieuwe films op het doek zal brengen, iets beters als hoofd nummer. Dit zal de directie zeker tengoede komen. Het drama „de vrouwelijke advocaat", eveneens in 2 afdeelingen, is wat inhoud betreft leerrijk en gemakkelijker te vol gen en te begrijpen. De bezoekers genoten blijkbaar van de komische films: „Rigadin verkoopt gepofte kastanjes", „Henkie als Hardlooper" en „De hond van Bigorno", vooral de eer ste leverde een enorm lachsucces, zoodra de facie van Rigadin met zijn onverbeter lijke mimiek op 't doek komt volgen allen met gespannen aandacht. Een „eenige" artist is die Rigadin ook! De film „de rivier Padas in Borneo" is een pracht van een natuuropname zoo als wij ze zelden zagen. Dat tegen rots blokken schuimende water, waarop het heldere maanlicht schijnt, terwijl tegen den achtergrond het bosch donker- afteekent, le vert een magnifique gezicht. Het „Pathé journal" geeft als steeds de iioodige attractie. Het bevat de nieuw ste wereldgebeurtenissen o.a. de groote vliegdemonstraties in Frankrijk: twee, drie, vliegmachines tegelijk in het luchtruim, be zoek van het koningspaar van Italië aan dat van Zweden enz, CIRCUS—De JONGHE, Zaterdag werd in het circus de Jonghe, staande op het Doelenvfeld, de openings voorstelling gegeven. Van het programma, bevattende niet minder dan 24 nummers, kan getuigd wor den dat ze vlug en net afgewerkt wor den, terwijl er slechts 10 minuten pauze is Wanneer we alle 24 nummers éen voor éen "de revue zouden laten passeeren, dan konden we wel eene heele courant daar mede vullen, Wjij zullen dus enkele gre pen uit het varieerend programma doen. Wat paardendressuur, betreft, behoeft het circusde Jonghe zeker niet bij andere, die vroeger onze kermis bezochten, ach ter te staan. Mr. Blumenfeld met zijn 6 gedresseerde paarden vormen zeker wel het hoofdnum mer; dat op de maat van de muziek stap pen, in éen rij naast elkaar, keeren een halven draai zelfs een heelen draai in den ronde, is bewonderens waardig. Het soldatenpaard „Zemir" schiet een geweer en kanonnen af als de beste in fanterist en artillerist, hij rent door een vuurregen als het beste paard, dat ooit in den oorlog is geweest. August I met zijn gedresseerden_ ezel heeft een enorm lachsucces, 't is onbe grijpelijk hoe men een anders, zoo'n kop- pigen ezel zoo gedwee heeft kunnen ma ken. Mr. Joseph de Jonghe Fils met zijn gedresseerde ponneys en honden biedt al lerliefste toeren: een leuk gezicht is 't een ponney te zien voortspringen met twee honden achter elkaar op zijn rug. „De eenige olifant in vrouwenkleeding" is „eenig" Het logge beest beweegt een ton vooruit terwijl hij er met zijn vier pooten opstaat, zooals geen ander het na zou doen. De olifant treedt op als bar bier en zeept in, zet het mes aan, scheert een clown, veegt den klant met een spons af, poedert hem, geeft hem zelfs geld terug van een rijksdaalder enz. dat het een lust is.* Alleen dit nummer is het geld waard! De clowns zijn eenig in hun soort, voor al Alphons munt uit in het moppentap- pen en als ze als zangers optreden, de een als „opera-zanger", de ander als café concert-zanger, dan wordt er onbedaarlijk gelachen in het circus. De overige nummers bevattende allerlei toeren aan „trapéze", „barres-fixes" zijn zeer interessant vooral het een voor een op zijn kant in draaiende beweging bren gen en houden van S borden tot ze alle 8 draaien, is bewonderenswaardig. Zou zouden we door kunnen gaan, we zouden nog kunnen uitwijden over de bei de lassowerpers, de slangenmenschen enz. enz doch genoeg! Wjij meenen reeds voldoende aangetoond te hebben, dat het circus—-de Jonghe een bjj uitstek varieerend programma biedt, dat alle aanbeveling verdient, HET TEEKEN DES KRUIZES, Zeer velen gingen den vorigen winter naar de hoofdstad om daar in Carré het groot drama uit Nero's Tijdperk „Het Tee- ken des Kruizes" door het tooneelgezel- schap Spree opgevoerd bij te wonen. Met den meesten lof werd toen gewaagd over dit stuk, waarmede de directie ook in de andere hoofdsteden als Rotterdam, Den Haag enz. reusachtig veel succes had. Thans evenwel behoeft men niet naar Am sterdam, Den Haag of Rotterdam te gaan om dit grootsch drama, dat niet enkel in Katholieke maar ook in niet-KathoIieke bla den zoo'n goede pers had, te zien opvoe ren, ij I 1 In Alkmaar zelve, in de Harmonie, wordt ti|dens de kermis door hetzelfde tooneel gezelschap Spree hetzelfde stuk opge voerd. Den korten inhoud van het schoone dra ma 'zullen wij hieronder laten volgen. Als het scherm opgaat zien wij op de marmeren treden van een patriciërshuis^ aan een der pleinen van Rome, zitten twee landloopers, die met elkander overleggen, hoe zij een „christen hond" kunnen op sporen en hem overleveren in de handen van het stadsbestuur, om eene goede pre mie te bemachtigen. Twee grijsaards met lange baarden gaan elkander voorbij, zon der de schurken op te merken, Zij groe ten elkander en beduiden elkaar, dooreen kruisteeken op den grond te trekken, dat zij Christenen .zijn. De schurken verraden hen, zoodat zij onder veel menschentoelóop en politiemacht worden gegrepen, Favius, voorganger der Christenen, wordt tegen

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1