TWEEDE BLAD. No. 100 Leuke Snijboonen. Daar is reden Zaterdag 30 Aug. 1913. het geïllustreerd zondagsblad Hlsgebedenvan 31 Aug.—7 Sept. Hoe de kermissen ontstaan zijn. Ons Blad (Naar een teekening van Van Qeldoqj. Overgenomen uit Bet Geïllustreerd Zondags "De Tl^" «De Amstelbode"). van deze week bevat de volgende PLATEN: De aankomst van het Prin sesje in den Haag (2). F. de Jong. Hulde aan wijlen Mgr. Dr. Schaepman. Een feest- opvoering. Ringsteken te Schalkwijk. De Vredescongressisten te Rotterdam (3). F. A, Oostdam. Twee Eerw. Zusters jubila- ressen. Onafhankelijkheidsfeest te Voorburg Keizer Franz Jozef gaat naar de bioscoop. Koning Constantijn feestelijk ontvangen te Saloniki. Een actueel kiekje van' den Bal kan. Nieuw vaandel. De onthulling van het Fritjhof-monument. J. Stam. Sir Th. Bowater. Joh. Lemrpers. Drie nieuwe mi nister, Mr. Cort van der Linden, Dr. Lou don en dr. Lely. TEKSTVan het hof. Geraldino (ver volg). Allerlei. Schuldig of onschuldig. Voor onze Jongens en Meisjes. (Deze lyst is samengesteld volgens den Kalender van het Bisdom Haarlem). Kerkwijding vóór de Hoogmle 34. Onveranderlijk gedeelte der Miage- biden biz. 31 en volgn. ZONDAG 31 AUG. Feest der H.H. Engelbewaarders, met octaaf 502 (2 October) 2e collecte en laatste Evangelie van den 16en Zondag na Pinksteren. 307. 3e collectev. d. H. Ksymnndus 488. Credo gedurende het octaaf. Praefatie van den H. Drievnldigheid. MAANDAG 1 SEPT. H. Werenfrldus, ïeljjder. (69) Holl. feeeteigen. 2e collectev. h. Octaaf 502. 3e collecte: v. d. H. Aegidins, Abt, uit Mia>0e jnitl<. 91. DINSDAG 2 SEPT. - H. Stspbanus, Koning van Hongarije 489. 2e collecteh. Octaaf502. 3e collecte: Concede» 64. WOENSDAG 3 SEPT. Mis van bet Octaaf dar H. H. Engelsnbewaardsrs. 502 (2 October) 2e collecte«Concede» 64. 3e voor de Kerk 62. DONDERDAG 3 SEPT. van Vlterlo (70) 2e collecte: v. h. Octaaf 502. H. Rosa VRIJDAG 5 SEPT. H. Laurentiua Ju8tlnianua 489, 2e collecte: v. h. Octaaf. 502. 3e «Concede» 64. ZATERDAG 6 SEPT. H. Rosalia (70) 2e en 3e collecte ala gisteren. 4e collecte: v. d. Paui. 62. ZONDAG 7 SEPT. 17» Zondag na Pinksteren. 309. 2e collectev. d. Octaafdag der H. H Engelenbewaarders. 502 Praefatie v. d. H. Drievuldigheid. 31 AUGUSTUS. 16e Zondag na Rinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesiërs; III, 1321. Broeders! Ik bid u, dat gij niet klein- DE NEUSRING. i De mode bracht den dames-armband met horloges, voetringen, ja de oorbellen be ginnen weer voor den dag te komen. Maar nu is er geheel iets nieuws in aantocht de neusring. Mogelijk dat de lof door de zwarte kolo niale troepen op de jongste wapenschou wing te Parijs verworven, er den stoot toe heeft gegeven, maar een feit is het, dat de neusring zich in; het „centrum der be schaving" te weten Parijs baan heeft gebroken. De stierlijke kleine neus ring zal met 'n zachten, lichten druk aan 'den neus gevestigd kunnen worden enivroo- Jijk onder de neusgaten bengelen. De Parijsche actrice Rolate is tot dade lijkheden overgegaan en draagt een ring in den neus. Zij is voornemens met dit neus- sieraad een tocht door Amerika te maken en vertrouwt dat zoo ongeveer alle Amerikaan- schen haar voorbeeld zullen volgen. Mil. Polaire is een zwartharige schoon heid, met amandelvormige geheimzinnige oogen. Zij heeft iets Maleisch in haar ma- 'flier en haar beweging en doet aan een godin uit het oosten denken.- De neus ring „kleedt" haar dus wel men imoet echter eerst aan 't vreemd wennen. 'Als men ringen door de ooren draagt iwaarom zou men ze dan niet ook aan den neus dragen? j j Op den vraag wat mooier is een lorgnet boven de neus of een ring er onder is door een vernuftig man geantwoord: de ling door den neus is mooier omdat hij .overbodig is4 T moedig wordt wegens mijne verdrukkingen voor u, die uwe eer zijn. Hierom buig ik mijne knieën tot den Vader onzes Heeren Jesus Christus, uit wien alle geslacht in hemel en op aar de naam heeft, dat Hij, naar den rijk dom zijner heerlijkheid, u geve, door zij nen Geest gesterkt te worden met kracht voor den inwendigen mensch; dat Chris tus door het geloof moge wonen in uwe harten, opdat gij, geworteld en gegrondvest in de liefde, met al de heiligen in staat moogt zijn te begrijpen, welke de breedte en de lengte en de hoogte en de diepte zij, en te kennen de liefde van Christus, die alle kennis te boven gaat, opdat gij vervuld moogt worden tot alle volheid Gods! Hem nu, die, naar de kracht welke in ons werkt, machtig is alles te doen, over vloediger dan wij bidden of beseffen, Hem zij glorie in de Kerk en in Christus Je sus, gedurende al de geslachten van de eeuwen der eeuwen! Amen. Evangelie volgens den H. Lucas; XIV, 1—11. Te "dien tijde, toen jesus op een sab bath het huis van eenen overste der Pha- rizeën binnenging om brood te eten, sloe gen zij Hem gade. En zie, vóór Hem stond een waterzuchtig mensch. Jesus nu nam het woord en zeide tot de wetgeleerden en Pharizeën: is het geoorloofd iemand op den sabbath te genezen? Doch zij zwe gen. Hij dan nam hem tot Zlich, genas hem en liet hem heengaan. En hun ant woordend sprak Hij: wie onder u zal niet, als zijn ezel of os in den put valt. dien terstond, op den sabbath, daaruit trekken? En zij konden Hem hierop geen antwoord geven. Hij zeide nu ook tot de genoodigden eene gelijkenis, daar Hij opmerkte, hoe zij de eerste plaatsen aan tafel uitkozen, en Hij sprak tot hen: als gij ter bruiloft genoo- digd zijt, zet u dan niet op de hoogste plaats, opdat niet, zoo misschien iemand, aanzienlijker dan gij, genoodigd is, de gene, die u en hem genoodigd heeft, ko- me en u zegge: maak plaats voor de zen! Dan zoudt gij met beschaming de laagste plaats moeten gaan innemen. Maar als gij genoodigd zijt, ga dan aanzitten op 3e laagste plaats, opdat, wanneer de gene, die u genoodigd heeft, komt, hij u zegge: vriend, ga hooger op! Dan zal u eer te beurt vallen in tegenwoordigheid van hen, die mede aanzitten. Want al wie zich verheft zal vernederd, en wie zich ver nedert zal verheven worden. 'boêkbeoordeeling. „RECHT UIT". De drukkerij van het St. Gregoriushuis te Utrecht zond pas.de wereld in een zeer welkom boek, dat de onvermoeide pen van pater E. J, B. Jansen ons bezorgde. Zoo welverzorgd als dit boek van ruim 400 bladzijden dat slechts 65 cent kost en bij getallen slechts 50 ct er uit ziet, wat handig formaat, kloeken letter en papier be treft, zoo ri|k, is de inhoud er van. Pater Jansen bedoelt met dit boek, als hij ter inleiding zegt, te geven „practische wenken uit het leven voor het leven, aan de dagelijksche ondervinding ontleend". Maar ook de mooiste actrice moet nu en dan den neus snuiten en dan wordt het moeilijk als er een ring aan hangt. De dames zullen het echter wel weten iklaar te spelen, evenals in den tijd. waar Alphonse Karr van verhaalt, toen 't mode was wip neusjes te hebben en. alle dames wipneus jes hadden. 't Heeft ook zijn practische zijde, zegt een Duitsch blad want een huisvrouw die de markt bezoekt en de handen vol heeft kan nu de kleine aankoopen aan den neus hangen. GEVEQHT OM EEN VRIJER. Twee dienstmeisjes, wonende even over de grenzen der gemeente Barneveld, kre gen ruzie over een vrijer, welke twist wel dra in een vechtpartij ontaardde. In ihet vuur van den strijd vielen beiden iin een die pe sloot, waarin zij kopje onder gin gen. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen, zoodat de furies nog van' een anders wissen dood konden worden gered. EEN- REUZE. In een gezin zijn twee broertjes tegelijk gekomen. De kleine Mien wordt er bij geroepen, om er eens naar te kijken. Zij denkt, dat de twee op zicht gestuurd zijn om er één van uit te zoeken, wijst met den vinger naar één ervan en zegt: Pa, üdiien mpeten: we houden. POLITIEKE HARING. Het gebeurde in den avond van de her stemming te 's-Gravenhage bij. de jongste algemeene Kamerverkiezingen, toen de Wa genstraat gedeeltelijk door de politie was afgezet wegens de drukte vóór het bu reau der Haagsche Courant en het ver- IE. cmskerk Mr. Cort van der Linden: Jk ben met de samenstelling van het Ministerie wel gereed, maar verzoek u, noo het bewind te blijven bij de opening van het Vredespaleis. Mr. Heemskerk: Dat begrijp ik, uw Ministerie en de Vrede zijn niet te beste maatjes. Men kan den schrijver geen beter lof toekennen dan door te verklaren, dat zijn boek véflkomen daaraan beantwoordt. 't Zijn werkelijk wijze raadgevingen voor onze jonge mannen, die ouderen evenwel ook "genieten kunnen, aangeboden door iemand die de wereld gezien heeft en de wereld door rijlfe levenservaring ook door en door kent. Aan zoo'n boek bestond werkelijk be hoefte. Door in die behoefte te voorzien en op deze wijze: in korte hoofdstukken, over al lerlei practische en gewichtige onderwer pen, eenvoudig, beknopt en helder van stijl, vol pittige opmerkingen en verstan dige wenken heeft pater Jansen aan onze jongelingschap inderdaad een weldaad be wezen. Van dit boek goed gelezen en herlezen en weil overwogen zal een vormende kracht uitgaan. Het kan ons de jonge mannen van de daad geven, die wij zoo zeer noodig heb ben en in onze reien al te weinig tellen. Geen twijfel of het zal zijn weg wel vinden. God zegene het! Mr. AUGUST. keer in een bepaalde richting geleid werd. Toen bevond zich onder de menig'te ook een haringkoopman met zijn wagen, goed voorzien, in een tonnetje, van zeebanket. Had hij nu maar mee gecirculeerd .met de belangstellenden naar den herstemmings uitslag dan ware er niets gebeurd en zou hij de bekeuring fliet gekregen hebben, waar voor hij deze week voor den Haagschen kantonrechter moest verschijnen. Maar hij nam standplaats in en bood zijn hartversterkende waar op opzienbarende wijze aan, onder den indruk blijkbaar van de elkaar opvolgend sociaal-democratische overwinningen door luidkeels te schreeu wen: Haarinkies mét rooie kaakies! Fijne EsdéaapeetjesDat benne haarinkies van Ter Laan!" i 1 En toen hij zich niet verwijderden wilde, werd hij geverbaliseerd. Volgens de koopman was de zaak anders toegegaan. Hij duwde heel gewoontjes zijn wagen voort, toen een paar heeren ihem staande hielden en vroegen of ie bij geval ook „haariflkies met rooje kaakies" had. En toen had hij geantwoord, „nou asjeblief, het benne echte Terlaantjes hoor!" „Schoonmaken, zes!" hadden toen de heeren bevolen. Nu, en toen moest hij toch wel stilstaan, je kent toch ni.et al rijjende baring schoonmaken..,.. En toen kwam de agent en sloeg 'm .meteen al z'n haarinkies over den grond, en mam hem mee naar 't bero op .den koop toe mooie boel Het Openbaar Ministerie vorderde f 5 boete wegens het niet opvolgen der be velen van de politie in het belang van de orde en het verkeer gegeven. Niemand, die .niet weet, wat een ker mis is. Toch gelooven wij, dat zeer velen niet weten, .hoe de kermissen ontstaan zijn. W!ij willen eerst mededeelen, waaraan de woorden markt en kermis hun. oor sprong ontleenen, omdat die oorsprong nauw met de geschiedenis der kermissen samenhangt. Tot de nuttige instellingen der Romei nen in hun uitgestrekt rijk behoorde, dat zij plaatsen aanlegden, waar men kwam, om te koopen en te verkoopen. Vooral in de onbeschaafde tijden, toen er nergens winkels, vaarten, wegen, brievenposten, diligences en schuiten gevonden werden, waren zulke plaatsen voor de pas ontlui kende welvaart van het hoogste belang De Romeinen noemden zulk een plaats in hun taal een mercatum. De Batavieren en andere "Germanen verkortten dit woord en zeiden: merct, markt. Het nut van plaatsen, waar men kocht en verkocht, werd, nadat men dit eenmaal had leeren kennen, meer en meer op prijs OOK EEN FEESTVERSIERING. „Lijs was met de feesten naar Volen- dam geweest en vertelt van het genotene. „Alle huizen waren met lampions ver sierd, maar ieder moest 's avonds z'n eigen ophangen. Vader en moeder heb ben het ook gedaan en dat was toch zoo prachtig." EEN MERKWAARDIG HOUTEN BEEN In een signalement van een voortvluchti- gen misdadiger, dat onlangs in een i Duitsch blad te lezen was, stond onder de ru briek, „bizondere kenteekens": het linker been is van hout en spreekt het plat- duisch dialect." VEGETARIËRS EN SLAGERS. Dezer dagen is er te 's-Gravenhage een congres gehouden van vegetariërs. ,Welk een geest van overdrijving het congres bezielde, bleek o.m. uit de be wering van een der congressisten, dat de Vegetariërs helderder en beter denken dan de vleescheters, en dat de slagers over het algemeen geen hoog karakter bezit ten, terwijl alcoholisme veel onder hen voorkomt. Toen een der sprekers uit Engeland door den voorzitter van het congres was herin nerd aan den maatregel, dat hij' slechts een kwartier het woord mocht voeren, riep hij uit: ,,Dat is een Jodenstreek, om mjj daarvoor uit Engeland te laten ko men." Aan dit verontwaardigde antwoord ont brak evenmin humor als aan de mededee- ling van de verslaggevers der bladen„Het vegetarische congres was slechts matig be zocht, en hoofdzakelijk door dames," gesteld. Men vond het lastig, altijd naar dezelfde #nlaats te gaan, en langzamer hand zocht elke gemeente, ten minste voor eenmaal in het jaar, in het bezit van een markt te komen. Deze jaarmarkten stelde men op dien tijd vast, wanneer het meeste volk in een gemeente bij elkander was. „Waar het volk is, daar is de nering", en vele menschen kwamen bijeen, waar groote feesten gevierd werden. Dit had plaats bij eenig kerkelijk feest, zoowel ten tijde van het Heidendom. als later na de invoering van den christelijken gods dienst. Om den overgang der heidenen tot het christendom te bevorderen, werden de feestdagen van het laatste meest be paald op dezelfde dagen, waarop de hei denen plachten feest te houden. Het kerkelijk feest, dat het meest ge- schikt was tot het houden van een jaar markt, was de inwijding van eet) kerk, en de jaarlijksche viering daarvan. De eerste Mis in een nieuw gewijde kerk ge houden, werd een kerkmis genoemd, en op zulk een kerkelijk feest werd de jaar dag vastgesteld. Bij zulk een kerkmis of inwijding eener kerk had in de middeleeuwen een groote DIE HAD ER' TREK, IN! Deze week kwam op 'n nacht vrouw G. v. d. Hi op het politiebureau te Haar lem aangifte doen, dat zij op het Spaar- ne was mishandeld dooi) zekeren, P. M. Deze heeft gewoonweg het puntje van haar neus afgebeten. Wat het geval nog erger maakt al dus de N. Hrl. Crt. grappiger zullen wij maar niet schrijven, is dat verleden jaar dezelfde vrouw door denzelfden R, M. de oorschelp werd afgebeten. Daar voor heeft R. M. zes maanden gevange nisstraf ondergaan. De vrouw heeft zich in het Groote Gasthuis laten verbinden. Het puntje van de" neus is door de po litie in beslag genomen, om geconserveerd te worden en als stuk van overtuiging te dienen, wanneer de zaak voor de recht bank zal worden behandeld. Tegen R. M. is proces-verbaal opgemaakt. WAT 'N AAPll' Ik weet werkelijk niet wat ik met dien jongen, van me moet beginnen. On langs heb ik pruimen ingemaakt en op de fiesch een etiket geplakt met de woor den: „Ingemaakt September. Marie Smid" Een week later vond ik de fiesch leeg terug en op het etiket staat: j,Uitgélikt 6 September. Piet Smid." S. D. A'. R. Een bekend spreker op een openlucht vergadering: ,SL D. A'. R weet ge wat die vier letters beteekenen?" '.v..S,oort, Dat Altijd Pruttelt.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 5