KatL Nieuws- en voor Noord- Advertentieblad £SfO. 119. Dinsdag 14 Oct. 1013. 7e Jaargang Wie volgt? nrechtvaardig verkre gen geld gedijt niet. Verschijnt DSMSDAG, DQKPEBPAg en ZATERDAG. „10- 0,10 2,— KERKNIEUWS. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BERGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct p- 3 maanden franco huis; 105 et met geillustreemd Zondagsblad. Te betalen in het Begin van ieder kwartaal. ^ouderlijke nummers van de courant3 cent het Zondagsblad 5 cent Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K,. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Van 15; .«gels30 cent. Elke regel, meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet 25 In dank ontvingen wij voor het siewerk van den Priester-Missionaris Schipper te Awulatipialle in Britsch- Van N. N. te N N. Uit een kaartpotje Mej. v. d. M. te A. Een Volksbonder I L. te A. Een Jubilé gift Een zak meel Voor de Missie 1 Uit Piet zijn spaarpot twintig halve centen, voor de zwarte venten Van een kaartclub Wie geeft wat hij' heeft, is waard, dat hij leeft f 0,75 0,50 0,50 0 25 0,50 1 2.50 0,25 Men vraagt ons, hoe iemand van uiten, die een dubbeltje of een kwartje oor de Missie over. heeft, dit geld naar us kantoor moet zenden, ,,'t Is de oeite niet waard, om daar een post- issel voor te schrijven!" zoo rede eoren zij. Welnu, breng het bij onze "enten, die zullen wel zoo vriendelijk iljen zijn, het op te garen tot 't wel e moeite waard is een postwissel te "nden. Hoe het werk der Retralten bloeit. Als een bewijs van den rijken bloei, jaarin zich 'het werk der Gesloten- Retraiten ons land mag verheugen, spreekt wel "e volgende opgave: alleen genomen voor mersfoort en Noordwijkerhout! Te Amersfoort 'kwamen van 23 Aug. Sept. j.l. ter retraite niet minder dan personen, waarvan 119 mannen en jpn- 'lingen. Te Noordwijkerhout, waar het Sint-Cle- "nshuis voor Katholieken van ons bisdom tegenheid geeft om retraite te houden, 'amen van 23 Aug.25 Sept. j.l. 319 rscnen, waarvan niet minder dan 215 ngelingen en mannen. Voor mannen en jongelingen in Alkmaar ptaat er 'in den eersten tijd gelegenheid In deze geestelijke oefening deel te ne- ren, van *30 Oct. 2 November; van -16 December, de vergoeding bedraagt 4.— Wanneer komt Alkmaar nu eens op? X De Paus en Rome. Ter herinnering aan de reis van de R. Spoorwegmannen naar Rome ter gele van de Constantijn-feesten is er ""'i is te leelijk, ik wil hem niet meer e|U zeide zij beslist en snelde weg. ^aar toch kwam zij terug. Schuw en stil eene zondares bleef zij bij de deur staan /istoffel gaf haar een teeken, dat zij i® naderen. >iHij slaapt zoo gerust", zeide hij, „kijk ari 1111 is hij niet leelijk meer." 'i ging op de teenen staan en knikte aene poos met liet donkere hoofdje. „Hoe heet hij?" vraagde zij toen. ods kind!" antwoordde de oude ern- ifDatis een mooie naam ik ben W;ed- £s kind, niet waar?" «Ja. maar toch ook Gods kind". )Mama ook?" .Zeker", Maar zij wilde mij doodmaken om agen, weet ge dat wel, Christoffel?" .Verkoop geen onzin." zal het toch wel weten", hield Ehren- jp vol, toornig met het voetje stam- Als. A'e nog éen woord zegt, dan sluit tju ni de donkere kamer", dreigde de e boos. «Dat moogt ge niet, ik zeg de waarheid, een door twee pelgrims samengesteld boek verschenen met eene beknopte beschrijving van de schoone reis, die zij dit voorjaar maakten. Daarin lazen wij een bijzonderheid, die wij niet onvermeld willen laten om onzen lezers te doen zien, tot welk eene bande loosheid de vrijheid, die daar verleend wordt, leidt. „Na het bezoek aan den St. Pieter zoo verhalen de schrijvers maakten we nog een. groote wandeling langs Cola di Rienzo, Piazza del Popoio en Corso Um- berto naar Piazza Minerva, 't Was voor ve len wel wat al te veel gevergd, vooral de ouderen begonnen over vermoeidheid te klagen „Wjj kwamen ook langs een huis, waar een roodzwarte vlag uithing met het op schrift „dood aan den Paus" en de bron zen busten van „Ferrer" en „Bruno" in den muur gemetseld waren. Eenige strijd lustige vrienden werden hierover zoo boos, dat ze met alle geweld de vlag naar be neden wilden halen. Slechts met de grootste moeite gelukte het den aanwezigen priesters uit Rome, hen van dit plan af te bren gen." 't Is danook iets ongehoords om in de stad zelve,, waar de Paus, het Opperhoofd der Kerk, die over de geheele aarde verspreid is, zetelt, een vlag uit te han gen met het opschrift „Dood aan den Paus" Men zou zijn ooren niet willen gelooven, als men 't hoorde! Maar toch, aan de waarheid van dit feit twijfelen wij niet in het minst, de bron is alleszms betrouwbaar. De burgemeester van Rome, de heer Nathan, het willig werktuig der vrijmetse laars zorgt er wei voor om zulke toe standen te bestendigen. Dat hebben wij nog onlangs gezien toen de katholieke tur ners dè Eeuwige stad bezochten! Vergadering van het Ned. Episcopaat. Naar de «Msbmededeelt vergadert Woenedag het Doorluchtig Nederlandsch EpUcopaat opnieuw ten paleize tan 21. D. H. Mgr. P. Leyten te Breda. Opkomst onder de wapenen in 1914. Het ligt, naar de „N. R. Ct." meldt, in de bedoeling van den minister van oorlog, de milicien- en landweerverlofgan gers van de hierna genoemde korpsen en lichtingen in Het volgende jaar voor herha- lings- of landweeroefeningen onder de wa penen te doen roepen. Herhalingsoefeningen. Infanterie, hospi- maar ik zeg het ook maar alleen aan u. Weet ge wel, dat mama veel geld heeft, o zoo veel!" „Dan is het zeker uit den hemel ko men vallen", spotte Christoffel met blijk bare onrust. „Denkt ge dan, dat ik zoo iets geloof? Het was in de leeren tasch, die papa's vriend heeft meegebracht." „Zeg geen dwaasheden en zwijg." „Dat wil ik niet, omdat gij denkt, dat ik iieg. Ik heb het geld gezien, mama heeft het geteld, en toen ik door het ven ster binnenkwam, heeft ze mij bij den hals gepakt. O, het was verschrikkelijk!" Het kind huiverde bij de herinnering. Het halfkale hoofd van den ouden Chris toffel werd met zweet bedekt, zwijgend en met ontzetting rustte zijn blik op den klei nen, frisschen mond, die zulke gewichtige zaken verklapte. „Er zijn ook eenige heeren hier ge weest, die hebben veel geld gekregen ik houd niet van het geld en wil er ook geen hebben 't is mij dan altijd, of ik mama's vingers aan mijn hals voel, die mij witlen wurgen." De kleine Ehrentraut zou nog langer gepraat hebben, als hare broers niet wa ren gekomen, Zij zochten Ehrentraut, omdat Richard afscheid van haar wilde nemen. In het vuur vap hun ijverig zoeken had den ze er niet op gelet, dat zij haar in de verboden ziekekamer hadden gevonden, misschien ook gingen ze er met opzet in, omdat ze van de bedienden hadden gehoord, taaisoldaten en wielrijders: lichtingen 1907 en 1908, 11 dagen; lichtingen 1909 en 1910 26 dagen; mitrailieurs-afdeelingenlichtingen 1909 en 1910 26 dagen, cavalerie: lichting 1911 20 dagen, veldartillerie: lichtingen 1909 en 1911 27 dagen. rijdende artillerie: lichting 1911 27dagen; pontonniers: lichtingen 1907 en 1908 11 dagen; lichtingen 1909 en 1911 26 dagen; vestingartillerie: lichting '1907 11 dagen, lichting 1908 20 dagen, lichting 1911 27 dagen; pantserfortartillerie: lichting 1909 20 da gen, lichting 1911 27 dagen, torpedisten: lichting 1910 19 dagen, genietroepen: lichtingen 1907 en 1908 11 dagen; lichtingen 1909 én 1911 26 dagen; milicien-telegrafisten van lichtingen 1910 en 1912 20 dagen. Landweeroefeningen. Landweerplichtigen 1912 en 1913v benevens het dienstplichtig kader van de landweerlichtingen 11)09,1910 en 1911. De oefeningen duren voor de land weersoldaten 6 dagen, voor het kader 9 dagen. Een geschil. De heer K. ter Laan schrijft in het „Volk": De Haagsche Raadsfractie wees als haar candidaat voor de wethouders vacature on zen partijgenoot Hoejenbos bij meerderheid van stemmen aan. De voorzitter K. ter Laan 1 deelde daarop aan de vergadering medej dat hij het voorzitterschap neerlegde, in verband met het feit, dal hij pas de vo rige maand ais candidaat van de fractie was aangewezen. Het Pantserschip. W]ij vernemen, dat spoedig' bij de Tweede Kamer zal in komen een suppletoire begrooting, waarin de minister van Marine den eersten ter mijn aanvraagt van een pantserschip voor Indie, type „Dreadnought". Zijn wij goed ingelicht, dan zal de minister te kennen geven, dat hij op behandeling van dit on derwerp jn het komend voorjaar prijs stelt Er schijnt bij een aantal instellingen op handelsgebied, voornamelijk te Amsterdam, het plan te bestaan, om, wanneer de Sta- ten-Generaal dit pantserschip mochten toe staan, een oproep te richten tot het Ne- derlandsche volk, ten einde gezamenlijk de gelden voor een tweede soortgelijk schip bijeen te brengen. (Tel. Wethoudersverkiezing. De Haagsche gemeenteraad heeft na twee stemmingen en ten slotte na herstemming met Hoejenbos (sociaal democraat) gekozen tot wethouder in de vacature-Leiy den heer Juriaau Kok (Unie Liberaal). De anti revolullonnalren en lijkverbran ding. In een vergadering van de anti ravo lutiosnaire Kitsrereeniging te Haarlem heeft dat de kleine patiënt herstellende was. Richard omarmde zijn zusje innig. „Wanneer komt ge terug?" vraagde zij, zich snel uit zijne omarming losmakend. „ik wilde thuis blijven, maar mama zegt, dat het volstrekt niet slecht staat met den Weddinghof. Zij wenscht uitdrukkelijk, dat ik mij in niets bekrimp en in elk opzicht zal leven zooals tot heden. Daarom blijf ik op de kadettenschool, om eenmaal offi cier te worden, het doel mijner wenschen." „Ehrentraut, ook gij gaat weg." riep Georg. „Waar naar toe?" vraagde de kleine ver wonderd. ,,Zal dan niemand van ons hier blijven?" „Ik blijf bij mama. Een geleerd professor zal mij onderrichten; vandaag reeds komt hij." „Waarom mama Ehrentraut wegstuurt, begrijp ik niet", zeiae Richard nadenkend. „Ik weet het. Mama heeft het Dr. Lin- der verteld. Ehrentraut is sedert de begra fenis van papa zoo ongehoorzaam geweest en heeft zulk een afkeer getoond van ma ma,, dat zij tot straf wordt weggezonden", antwoordde Georg. „,Ik Wil ook niet hier blijven", riep Ehrentraut. Zij had zich plotseling tegen Christoffel gedrukt. „Stil kind". Het klonk als eene waar- i, schuwing. „,0, ik zeg niets." Ehrentraut haalde me delijdend en minachtend de sierlijke schou ders op. De schuwe oogen van den zieken knaap de voorzitter, mr. A. Btuch een voordracht gehouden over het onderwerp«Waarom z(jn wfl anti revolutiornairen tegen lijkverbran ding Volgens de beschouwingen van mr. Brnch, laat de Begrafeniswet het lflkverbranden niet toe, de wetgever van 1869 sou self de wet zóó geredigeerd hebben, dat lijkverbranding niet toelaatbaar Is De anti revolntionnairen die den strijd tegen lijkverbranding in hnn program hebben geschreven, omdat blijkens den Bijbel begraven de door God gewilde bat deling, met lijken ie, sullen sich dan ook tegen een \?0*iging van de Begiafeniewet trn behoeve van lijkverbranding verzetten, hetgeen mede van de R. Kath. en de Ghr.- Hi«t te wachten ie. En mocht de Tweede Kamer de wet met het oog op de crematie wijsigeD, dan verwacht »pr. dat de Eerete Kamer, die «rechte» ie, de wet verwerpen zal Ook nit jnridirch oogpunt bestaan tegen lflkverb anding beswaren. Spr. herinnerde aan de vergiftiging te Oudd'Wetering, waar een 10k sa maanden ie opgegraven om te vaststellen, dat da persoon-vergiftigd, wae Ware dit lijk verbrand, dan sou de schul- ige nooit .gestraft' sjjn. Ook zon het steeds verrichten van eectie vóór de crematie, om practiiche redenen niet overal door te voe: ren .sjjn. Bij Koninklijk besluit van 3 October 1913 No. 49 is vernietigd wegers strijd met de wet bet besluit van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente d.d 17 Maart 11, waarbij aan het B. K. Kerkbestuur alhier verlof werd verleend tot het aanleggen eener bjjtondere begraafplaats aan de van Borae- lenlaan op het Oostdorp alhier. AKERSLOOT. Verplaatst. De bingwachter F. Kooger, werkzaam bij de Vlotbrug aan de Koger- polder alhier, ie met ingang van heden over geplaatst in denselfden werkkring te Bnrger- vlotbrng. Ouderdomspensioen. In verband met artikel 369 der Invaliditeitswet inllen hoogst waarschijnlijk 29 personen in de termen vallen eener rente. Dit ia juist da helft van de 70 jarigen en ouder in deze gemeente woonachtig. UITGEEST. Processie naar Heilo. Begun stigd door buitengewoon mooi najaarsweer, trok Zondag de jaarlijk9che bedevaart van onze parochie naar Maria's genadeoord te Heilo. De ZeerEerw. Heer Pastoor bege leidde de pelgrims, een negentig ongeveer, veel te weinig voor een parochie als de onze. Bij aankomst werden eerst eenige .gezamenlijke gebeden gehouden. Te 1 uur keken voorzichtig om' het hoekje van het kussen; hij was wakker en voor den eersten keer geheel vrij van koorts. „Hij ziet er afschuwelijk uit!" riep Ehren traut "fiiet alle teekens van afkeer j» het gezicht. „Ja, hij is zeer leelijk", zeide Georg. „Welk een venijnige blik, juist zooals die van de zwarte slang in papa's aquarium". Verschrikt had de kleine patiënt het hoofd teruggetrokken. Hoewel het niet was aan te nemen, dat hij alles had verstaan, kon toch zijn fijn instinct hem de meening der aanwezigen hebben doen raden uit hunne houding. Richard stond naast het bed en had zwijgend toegekeken. „Kom voor den dag, kleine schuwe vo gel zeide hij nu liefderijk en streek over het glimmend zwarte haar van het arme weesje. „Op het gezicht komt het niet aan, maar op het hart, zooals onze goede papa dikwijls zeide." „Maar hij is afschuwelijk, ja verschrik kelijk leelijk", hield Ehrentraut vol. „Zwijg! Tot straf zult ge hem onmiddel lijk de hand geven", beval de stamhou der der Weddings. „Ik wil niet". 'Het gezicht van Richard betrok. „En gij, Georg?" „Ik zal verschooning vragen", zeide deze beschaamd. „Als gij een Wedding zijt, weet ge ook, wat ge aan uwe eer verschuldigd zijt." Onmiddellijk naderde Georg het ziekbed werd de kruisweg gebeden, waaronder de ZeerEerw. Pastoor eenige korte toespra ken 1b ield tot de pelgrims, waarbij hij hen aanspoorde om in alle nooden vooral hun toevlucht te nemen tot Maria. Tegen half drie vertrokken zij weder naar Uitgeest. Diphteritus. In het huisgezin van K. te Assum, onder deze gemeente, heeft ■zich, niettegenstaande eenige weken ge beden alles ontsmet is, opnieuw een geval van diphteritus voorgedaan. SCHAGEN. Vergv. h. Comité voor de K. S. A Na opening en lezing der notulen, memoreerde de voorz. de heer R. Snel, de oprichting van de bibliotheek, die, al is zij nog zeer bescheiden, reeds vele mooie werken bezit van de meest bekendf. en geëerde schrjjvers. De bibliotheek bevindt zich in de bo venzaal van het verenigingsgebouw. Des Zaterdagsavonds na het Lof zal gelegen heid worden gegeven tot het afhalen van boeken, die men uit een gedrukte cata logus, weike dezer dagen bij een ieder zal worden thuis bezorgd, kan uitzoeken. 'De Penningmeester, de heer H. F. van Nuland, diende de begrooting voor 1914 in, die ongewijzigd werd vastgesteld. Na eenige besprekingen van huishtoude- lijken aard, Volgde sluiting. CASTRICUM. Vrijdag 1.1. hield de R. K. Propaganda- club alhier wederom haar eerste winter vergadering. Vele nieuwe leden gaven zich als Propagandist op. Na voorlezing van het Reglement werd de heer S. Porte- gies met 26 van de 42 stemmen als voor zitter herkozen. Bestoten werd dat de boekenkast Zondag 19 October zou worden geopend maar aan alle lezers alleen verzocht zou worden om bij 't begin van 't seizoen een catalogus aan te schaffen a 10 cents. Nadat de re kening en verantwoording van den pen ningmeester was goedgekeurd sprak de Geestel. Adv. de nieuwe leden hartelijk toe, hen aansporend goede prop. te zijn en bedankte den voorzitter voor zijn on verdroten arbeid alsmede het geheele be stuur en sprak den wensch uit dat ook in de toekomst de samenwerking even groot zou zijn. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. OUDORP. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R. K. Propaganda-club „Boanerges" den WelEerw. heer A. de Wildt, kapelaan der parochie. 'T ZAND. Uitslag aanbesteding. De 'heer G. de Wit Pz.; het bouwen van een bur en stak den kleine zijne hand toe. j,Ik vraag u vergiffenis", zeide hij een voudig. De vreemde knaap keek verbaasd op, zijn geel gezichtje vertrok zich, alsof hij zou gaan weenen. „Hij wil u geen kwaad doen", zeide Richard glimlachend. Liefkozend streek zijn vinger over de magere wang van het kind' „Zeg eens, verstaat ge mij hoe heet ge?" „Willi," antwoordde de kleine op zach- ten toon. „Hij verstaat Duitsch!" juichten de kin deren. „En uw tweede naam?" Richard boog zich over het bed. •„Willi Darling", klonk het uit het kus sen. „Hij heet Willi Darling, nu hebben we zijnen naam", riepen de kinderen door el kander. „Wat zijn dat voor dwaasheden!" klonk het opeens toornig bij de deur. Daar stond mevrouw Wedding en snauwde do kiriderten toe. „Wat doet gij hier?" Pakt u weg!" „Mama, hij heeft gesproken, hij heet Willi Darling", riep Georg uitgelaten van vreugde. „Dat is niet waar, zijn. naam kennen we niet. Praat hem niets voor, hij raakt in de war, als ge hém dien naam dikwijls noemt." (Wordt vervolgd-! j,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1