E&- Katk Mieiiws- en Advertentieblad voer Moord-SollanA (fo. 125, Dinsdag 28 Oct. 1913. 7e Jaargang Wie volgt 7 plannen tot Schouwburg en De Kaih. vereenigingen en oplichting van een Gonceitzaai- Verschijnt DINSDAG,DONDERDAG en ZATERDAG. KERKNIEUWS. BINNENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS j5 ct P- 3 maanden franco hjuis; 105 ct. met geiUustrem} Zondagsblad. Te Betalen In het Begin van ieder kwartaal. Wonderlijke nummers van de courant3 cent, yin het Zondagsblad 5 cen^ Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedatraat 12, tegenover de R. K- Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. AD VERTENTIEN Van 15 regels30 cent, Elke regel meer"6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 Woorden, Hij vooniitbiet, 25 v In dank ontvingen wy voor het Minsieweik van den Priester-Missionaris J. Schipper te Awalst'pialle in Britsch ledig Totaal vorige 13«ten f 202,716 Van eene weduwe uit Opmeer 1, Door bemiddeling van omen agent K, N. Zuid Sctarwoude 1,— Dit Noord Scbarwoude, ter eere v. het H Hart, op hoop v. zegen 1,50 H. M, Zuid Scbarwoude 0,50 Doorbemidd v. o agent te Scboorl: 2 leieie, ieder een kwartje en 80 ct. uit de spaarpot der kinderen 1,80 Op hoop van zegen, Z. g. W. 0,50 0. N. te Zijdewind 1,10 Jubi'égift 0,25 Tot herstel 0,25 Van 2 uitten O. en P. te Egm a. Z. 1, Jubiléiift, P. M, Egmondbinnen 1, N. N., Egmondbinnen 0,10 Van esn werkman, Egmondbinnen 0,10 Dit dankbaarheid 0,25 Dit een huisgezin te Boekei 2,50 Dit een huisgezin te Egm.binnen 1<— A, B, Amsterdam 1,— Een Jubilég'ft uit mijn spaarpot 0,25 Van K. te N., ter eere van de H. Maagd, uit dankbaarheid 0,50 Twee vriendinnen uit 't Veld 0,50 N. N., Alkmaar 1,— Weitig, maar uit een goed hart 0,25 Opgehaald met Moeder's verjaardag 0,75 Weinig, maar u't een goed hart 0,10 Ter eere van den H. Gsrardus, op hoop van herstel 0,20 3 kwartjes voor de zwartjes, van N. N. te A. 0,75 Jnbilégift 2,50 N, ter voldoening 10,— Op hoop van zegen, N.N. te Bergen 2,50 N, N. te Schoorl 0,50 Ter eere van Maria 0,25 Door bemidd. v. o. agent te Uitgeest 0,25 Voor herstel van een zieke 0,50 Tan den man een kwartje Voor da lieve zwartje», De kleinen hebben 't zoo noodig, Is heelemaal niet overbodig samen 1,60 Van N, N n't lammen 1,20 1 broertjes en 3 zncjes geven samen etn halven gulden, in de hoop dat hun ziek zusje weer gauw hater mag worden 0,50 N. N. en N. N. te Z., om Gods segea over hun onderneming af te smaeken 1, Tat zekere intentie 0,25 Wt Bertus zijn spaarpot 0,25 brie lezers van Oni Blad, ieder een kwartje voor de a*me zwartjes 0,75 N i nit Schoorl 0,50 ^an Iemand, die onbekend wenscht te klaren, te A. 5,— I,211 najjn Zondagscenten, voor father Schipper 0,25 Kaartclub >Ons genot* 2, Vit de spaarpot voor de zwartje», Krommenie 1, °P hoop van zegen, Aisende'ft 0,50 Voor pater Sch'pper, van Wim en Kees, dat ze goed mdgen leeren 0,25 bc Alkmaarsche Rijwielclub «Maria Kevelaar*, met den wensch dat iedere Vereeniging dit voorbeeld navolge 11,15 Totnal f 264,066 tien jaren bisschop. j.St. Bavo", godsdienstig weekblad in ct bisdom Haarlem, herinnert er aan, dat ';1 deze week tien jaren geleden is, dat 'n dit weekblad een kort verslag voorkwam la« de plechtige consecratie van Z. D. Mgr. A. J. Calliier, onzeti betniinden "sschop; tien jaren alzoo, dat Z. D, Hl in e volheid van het Priesterschap de zor- f? heeft gedragen over een aanmerke- |||.iadieel va>i Jezus' Kerk, het Bisdom van Het blad gaat dan na, wat de Bisschop 2e «lende die tien jaren tot stand bracht. uitbreiding der parochies, niet slechts in e srootc steden, maar ook op zoovele wel- i Wende dorpen, schept j.ederen dag nieu- e «ooden, maakt de zielzorg telkens groo- ter. De dertien nieuwe parochies, die wer den opgericht, plus de vaer andere, tot welker oprichting reeds werd besloten, de vier en dertig nieuwe kerken, die werden geconsacreerd, meestal omdat de oude de geloovigen niet meer konden bevatten, het zijn zoovele sprekende getuigen van het toenemend gewicht, dat de schouders van den Herder drukt. Na vervolgens te hebben nagegaan, wat Mgr. voor de Katholieke pers deed, wijst het blad op de patronaten, die in 't Bisdom Haariemtot stand kwamen. Ook dn ons land gaat de groote strijd om het kind), want wie het kind heeft, heeft de toekomst. Maar, Goddank! Het pas verschenen,„Jaar boek" meldt, dat het Bisdom Haarlem 320 bijzondere scholen telt, waar door 2002 onderwijzers en onderwijzeressen aan 69497 kinderen waaronder 32248 jongens onderwijs wordt gegeven. De patronaten, ook die voor meisjes, win nen veld en bieden den 140.000 personen, die in de laatste tien jaren het H. Vorm sel ontvingen, de gelegenheid de genade van den HJ. Oeest met meer zekerheid te bestendigen en te bewaren; zij kunnen hen tevens voorbereiden tot het lidmaat schap van katholieke vakvereenigingen. Ten slotte wordt gewezen op den be langrijken stoot, dien de Bisschop gaf aan het Katholieke vereenigingsleven. De oproep van Leo XIII z.g.: „Mannen, vereenigt u!" heeft weerklank gevonden ook in Haarlem's Bisdom. De Gezellen- vereenigingen, waarvan Mgr. Cahier eens openlijk „den katholieken geest" prees, bloeien. Daarnaast telt de R. K. Volks hond in het Bisdom reeds 52 afdeelingen, waarvan er 8 alleen in het laatste jaar werden opgericht. En op de 24e Centrale Vergadering van dien Blond, zoo pas in den Haag gehouden, zeide de voorzitter: „De groote actie, die sedert de laatste ja ren in den Bond werd opgemerkt, is voor al te danken aan de groote belangstel ling, die onze hooge Beschermheer Mgr. Callier voor ons arbeiden en streven aan den dag legt." Hetzelfde mag getuigd worden omtrent de organisatie van den Middenstand, die in „de Hanze" nu reeds tot grooten bloei kwam,, terwijl de R. K. Vrouwenbond be gonnen is ajn het prijzenswaardige stre ven om de vrouw te doen zijn „vrouw in den meest Verheven zin van het woord", die haar ideaal vindt in de Maagdelijke Moeder des H,eerent Koninklijk bezoek aan Amster dam. Men meldt uit 's-Gravenhage aan het N. v. d. Dl dat een tweede kort en niet officieel verblijf van H. M. de Ko ningin te Amsterdam in den loop der volgende maand te verwachten is. Christ. HTst. Unie. De Christ. Hist kiesvereeniging Christelijk Volksbelang' in Tietjerksteradieel heeft zonder hoofdelijke stemming besloten zich te verklaren, te gen een mogelijk voorstel tot afscheiding van de Chr. Hist. Unie. (Ned.) D E ZO U A AF PI ETER JONG VAN LUTJEBROEK. Men schrijft ,aan het Hgz. Te Lutjebroek, de geboorteplaats van den held van Monte-Dibretti is dezer da gen een vergadering gehouden, om de mogelijkheid i e bespreken, voor Pieter J,ansz de Jong, een monument op te richten en wel op den halfeeuwschen gedenkdag van zijn sneuvelen 13 October 1867. De mee ning was, dat vooral met het oog op de vier jaar van voorbereiding het plan wel zou kunnen worden verwezenlijkt en de fondsen daartoe bij1 elkander kunnen ge bracht worden. Vart de grootte daarvan zal het afhangen: standbeeld, gedenkzuil of eenvoudiger monument. Reeds werd tot onderzoek en verdere ontwikkeling van dit plan een hoofdco mité gekozen, bestaande uit denZeerEerw. heer Jos. Postma, voorzitter, C. P. Botman, eerste en P. J. de Jong tweede secreta ris, S. Ooteman, eerste en K. Lakeman, tweede penningmeester en de commissaris sen C. H. Cortie, L. v. Straten en E. Ligthart. Bovendien zal men zich tot het kerkbe stuur en de R. K. gemeenteraadsleden van dit dorp wenden tot het vormen van een eere-comité. Men ziet, ite opzet is zuiver plaatselijk. Gf dit zoo zal blijven, moet de tijd leeren. Het plan verdient zeer zeker adhaesie, want Pieter Jong is de personi ficatie van den Zouaventijd voor dit deel van ons land, vanwaar zoovele jongelieden naar Rome togen. Opmerkelijk is wel, dat het denkbeeld gerijpt is naar aanleiding van een zege wagen bij den optocht bij gelegenheid van het onafhankelijkheidsfeest. Hierbij werd een standbeeld van onzen held voorgesteld. De medewerkenden hieraan vormen nu het genoemde comité. De Ouderdoms verzekering. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid een adres gezonden, waarin de bond verklaart, met waardeering kennis genomen te hebben van de plannen van den Minister tot wettelijke voorziening in sociale nooden speciaal wat betreft zijn voornemen, om nog in den loop van deze zitting een wetsontwerp in te dienen tot kosteloos verleenen van ouder domsrente aan behoeftige zeventigjarigen Met leedwezen echter heeft de Bond ver nomen het voornemen van denzelfden Mi nister om van de toekenning der ouder domsrente buiten' te sluiten, degenen, die gedurende een te bepalen termijn onder steuning genoten van een instelling van weldadigheid. Hij protesteert tegen deze uitsluiting en verzoekt den Minister wel te willen overwegen, of het niet mogelijk zou wezen, reeds dadelijk deze uitslui ting te doen vervallen, en den leeftijd voor toekenning der ouderdomsrente te ver vroegen tot op 65 jaar, leeftijd waarop, vol gens algemeen oordeel van bevoegde en ge zaghebbende onderzoekers, de arbeiders en de met hen gelijk te stellen kleine zelf standige werkers als regel niet meer in staat zijn door arbeid in hun onderhoud te voorzien. Kamerverkiezing. Ter voorziening in de vac.Polak (s.d.a.p.) wegens diens verkiezing tot lid der Eerste Kamer zijn gisteren candidaat gesteld de heeren P, Otto (liberaal), C. J. Kuiper (R. K.) J. Oudegeest (S.D.A.P.) en D. J. Wijnkoop (S. D. Pt') ALKMAAR. Uit het verslag in het vorig nummer hebben onze lezers kunnen kennisnemen van het resultaat der door „Nieuw Le ven" bijeengeroepen verg. van afgevaar digden van verschillende plaatselijke veree nigingen. Dat resultaat is geweest: de vor ming eener voorloopige commissie, die tot taak heeft te trachten verschillende per sonen te vinden, die op een groslijst wor den geplaatst teneinde daaruit eene defi nitieve commissie te benoemen, welke zal pogen t ot de oprichting van een schouw burg- en concertzaal te geraken. Toen gemelde bijeenkomst werd aange kondigd, was nog niet bekend aan de verschillende vereenigingen, wat „Nieuw Leven" nu eigenlijk wilde; doch, nu die bijeenkomst is gehouden, is er licht ont stoken in dfze duistere zaak. De leider der bijeenkomst heeft duide lijk aangegeven „waarhij heen wilde": een groote zaal i.p.v. de Harmonie, waar het „Vrije Tooneel" zijn stukken kan opvoeren, waar de socialisten hun len Meidag kun nen vierenwaar tooneelstukken van de Ned. Tooneelvereeniging of Heyermans be ter tot zijn recht zullen komen (Zie de rede van den Voorz. in het uitvoerig verslag in O- B. van Zaterdag 1.1.) Het zou alleen liggen aan de zaal en niet aan 't publiek, dat, als de \Ned. Tooneelvereen. of Heyermans hier komt met zijn tooneélproducten, de zaal zoo slecht bezet is. Blijkt hieruit nu niet overduidelijk, wel ke richting men uit wil!? De Voorzitter had geen duidelijker voorbeeld kunnen ne men! Kunnen katholieken of kath. 'vereenigin gen daaraan nu medewerken? Dat gaat immers niet! 't Is nog niet zoo lang geleden, dat het PI. O. voor K. S. A. pogingen in het werk stelde om een R. K. Vereeni- gingsgebouw te stichten. Wiat was ook weer het hoofddoel daar van? Immers, dat de Kath. vereenigingen een £igen gebouw zouden krijgen, waar ze vrij zouden zijn, onafhankelijk van degenen, die vandaag in hun zaal het ongeloof van de katheder laten verkondigen, morgen van de planken een tooneelstuk laten opvoe ren, dat hoonend en grievend voor de Katholieken is. Welnu, als dit dan het hoofddoel was van de oprichting van een R. K. Vereeni- gingsgebouw, dan vragen wij in gemoede: moeten de Kath. vereenigingen dan een stap achterwaarts zetten en mede helpen oprichten een gebouw waar dat alles, wat wij zooeven memoreerden, „be ter tot zijn recht" Zal komen!? Neen, zult ge antwoorden. Welnu, dan Jigt het ook niet op den weg van kath. vereen, daaraan mee te doen. Dat er kath. vereenigingen aan de roep stem van „Nieuw Leven" gehoor gaven, dat is haar niet kwalijk te nemen; zij hebben door hare tegenwoordigheid' laten blijken dat zij niet „wars" waren. Maar nu uit de rede vam deu Voorzit ter en uit de discussiën, in de verg. (ge voerd, zoo duidelijk is gebleken, waar men heen wil, nu komt liet ons voor, dat het zaak is voor de Kath. vereenigingen er buiiten te blijven. Het standpunt der Kath. vereenigingen, tegenover de andere, die op de verg. ver tegenwoordigd waren, is zeer natuurlijk; het ,is dit: Wjij hebben met u kennisge maakt, wij hebben met u gesproken, wij zijn een eindje met u opgewandeld, doch daar, waar onze wegen scheiden, drukken wij elkander de hand, wij ne men afscheid en gaan ieder ons weegs. „INTER NOS." Men schrijft ons: Nog helder staat voor onzen geest bij den aanvang van het nieuwe seizoen het groote succes van het vorige. „Dat drukke Leven" mocht 'n stampvolle Harmoniezaal, gunstige recensies, 'n tevreden publiek zien Maar „Inter Nos" was nog in haar begin tijdperk! Er moest gewerkt worden, om haar in 't leven te houden! Alle pogingen toch zijn aangewend, alle zeilen bijgezet, om 'n schitterend succes als van „Het drukke Leven" te herhalen, om 'n Piyr- rhusoverwinning, als „Hypnotische slaap" ons bezorgde, te voorkomen. Het mid del was nog niet ontdekt, totdatMr. August eindigde z'n ingezonden stukje dat onlangs in „Ons Blad" verscheen met de uitnoodigende vraag: „Wie volgt?" Eene uitnoodiging tot de Katholieke ingezetenen van Alkmaar, die in dezen tijd, dat het slecht tooneel zoo onbeschaamd optreedt, en met z'n verpestenden adem eiken at- mospheer van reinheid en onschuld bederft, zich geroepen gevoelen het Katholiek too neel met al hun krachten te steunen! En we zeggen het onder dank aan de begunstigers van het Roomsch tooneel in het algemeen, van „Inter Nos" in het bie- zonder, we doen het onder hulde aan de katholiciteit van Alkmaar's ingezetenen: er is geteekend er is geantwoord op het lakonieke en toch veel-zeggende „Wie volgt?" Er is geteekend omdat men voelde het goed récht van bestaan van zulk 'n vereeniging, omdat men gelegenheid had gehad, de consequentie op te merken waar mee „Inter Nos" haar gulden spreuk: „Voor het goed tooneel" steeds hoog hield. Nog altijd is haar vaandel blank en ongerept en het zal het blijven ten spijt der velen, die het opkomende Roomsche leven met argwaah, met jalouzie gadeslaan, dank de velen, die daarin hun kracht, hun hei lige toekomst zien't Roomsche leven moet bloeien in z'n teerste spruiten, in z'n fijn ste loten, 't levensvuur moet die overal doortrillen, tintelend en vol Dan, dan „Christus vincit". „Inter Nos" hoopt er toe mee te werken met geheel z'n ziel, al z'n krachten Ongeveer honderd abonné's hebben van de goedkoope gelegenheid gebruik ge maakt! Ga eens na! Elk seizoen drie uit voeringen, voor elk dezer 3 kaarten en die 9 kaarten voor f3 en dan nog wel eerste rang. Daarom hopen we dat nog velen gelokt door het voorbeeld van an deren, aangevuurd door hun echt-Roomsch gevoel, zich als abonné bij dè leden van „Inter Nos" zullen opgeven! Tot en met den dag der uitvoering, 4 November a.s. bestaat daartoe gelegenheid! En de stem van Mr. August klinkt verhonderd voudigd: „Wje volgt?" 't Nuttige wordt aan 't aangename verbonden, nuttig wie toch ontkent den grooten invloed van het tooneel? Aangenaam: wie toch herinnert zich niet de heerlijke lach-avonden, die bijv. 'n „Meneer de Senator", 'n „Epidemisch" leverde? Wie is niet vol verwachting ge stemd voor het veelbeteekenende uMet ple zier" 't geestige Duitsche blijspel, dat 'n heerlijken avond belooft, '11 stampvolle zaal verdient. Wie verwenscht er niet den ouden grombeer Schwarzkopf, wie houdt niet met Emile Jonas van de lieftallige Clara? Maar, ik zou te veel uit de school klap pen! Wie zich niet abouneeren wil, kan boven dien althans, als de eerste rang niet geheel uitverkocht is eerste rang-kaarten a f0.60, tweede rangkaarten a 40 cent bekomenEn om allen tevreden te stel. ien en iedereen evenveel ifecht te geven zal er gelegenheid gegeven worden tot loting der plaatsenDeze wordt nog nader aangekondigd! Men zie verder de in dit blad voorkomende advertentie! EEN STADGENOOT GEHULDIGD. Men schrijft ons uit Utrecht: Zondag 19 October j.L vierde de R. K. Handelsreizigersvereeniging „St. Maarten" alhier haar jaarfeest. Des avonds had in besloten kring voor leden en hunne huis- genooten een gezellig samenzijn plaats in het Haagsche Koffiehuis. Voor dezen feest avond was een uitgelezen en groot pro gramma samengesteld. Een der nummers was het zingen van het Bondslied van den Bond van R. K. Handelsreizigers „St. Chris- toffel" door een dubbel-mannenkwartet. Dit lied is vervaardigd door den heer Th. v. d. Meer, voorzitter y. „St. Maarten" voor noemd, terwijl de schoone muziek ervoor gecomponeerd is door den heer Joh. Kui per. musicus te Alkmaar. Het lied werd onder diens leiding op voortreffelijke Wijze door het dubbelmannenkwartet gezongen en groot was het succes voor de zangers, doch in 't bijzonder voor den jeugdigen musicus Joh. Kuiper, met dit nummer ingeoogst. W,as het tijdens (het zingen doodstil in de zaal, nauwelijks waren de laatste tonen uitgestorven of een daverend applaus weer. klonk. De heer Th. v. d. Meer, voorzifter, nam nu het woord pm hulde te brengen aan den hr. Joh. Kuiper van Alkmaar voor diens heerlijk-schoone compositiewerk van het Bondslied. Als blijk van hulde bood spr. namens alle 1 edén van „St. Maarten" den bekwamen en jeugdigen componist een fraaien krans aan, voor welke attentie de heer Kuiper met eenige hartelijke woorden dank zegde. Op deze wijze werd een stadgenoot te Utrecht gehuldigd. Als een bewijs temeer, welk een voor treffelijk werk de heer Joh. Kuiper met zijn compositie van het Bondslied van „St. Christoffel" geleverd heeft en hoe deze compositie de aandacht getrokken heeft, kan gewezen worden op het feit, dat ver meld lied door een koor van 120 zangers (vierstemmig) uitgevoerd zal worden op de binnenkort te Tilburg te houden Talma- huldiging. LIJKVERBRANDING. Alhier is opgericht de afdeeling Alkmaar en Omstreken der Vereeniging voor facul tatieve lijkverbranding, gevestigd te 's-Gra- venhagé. Een 15-tal dames en heeren telt deze nieuwelinge onzer vereenigingen. EEN OPENBARE LES. Zoo was de uitvoerirtg getiteld, die eert aantal dames en heeren Vrijdagavond gaf in de groote zaal van het hotel Proot. De verdienstelijke directeur van ons Ste delijk Muziekkorps, de heer H. A. Maas, formeerde het vorig jaar een aantal dames en heeren, die bij hem onderricht ontvin gen in de bespeling van mandoline, gitaar en fluit, tot een ensemble dat verleden week voor de eerste maal in het openbaar °Ptr^ 1 1

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1