Derde Blad. Raadsoverzicht. KERKNIEUWS. BINNENLAND. Van de Heeren uil den Haag. Zaterdag 8 Nov. 1913. No. 130 Raadsvergadering. Donderdagmiddag 1 uur werd de Woens dagavond geschorste vergadering voortge zet. Alle leden behalve de heer Luiting waren present. Aangevangen werd met de behandeling van de post No. 106, onderhoud van stra ten en pleinen f 13430. Het voorstel van* den hr. Boelmans ter Spil om deze post met f 1345.50 te ver minderen werd verworpen. De Voorzitter las een adres voor van de bewoners aan den Tienen wal, die voor 2 jaren terug en ook in Sept. j.l. verzocht hadden tot bestrating van dien weg over te gaan. De hr. Ringers ondersteunde dit adres dat in stemming gebracht, werd aange nomen. Het voorstel om den Bergerweg te be straten werd aangenomen, zoomede dat tot bestrating van den Nieuwlandersingel vati de Bleekersloot tot de aanwezige bestra ting. Bij de bespreking over het onderhoud van begraafplaatsen en kosten van begra ving vond de hr. Ringers het jammer dat voorgesteld werd dezen post, die ge raamd was op f3320.80. te verminderen met f2062.40. De post jaarwedden van de inspecteurs en de agenten van politie, geraamd op f19015 werd verhoogd met f1500 en bepaald dat een agent 2e kl. na 9 dienstjaren tot agent le kl. bevorderd kan worden. De aanstelling van hoofdagenten kan uitslui tend geschieden door het hoofd der politie Het aanschaffen van een motor- of stoom- brandspuit werd uitvoerig Éesproken door den heer Ringers die laatstgenoemde pre fereerde boven eerstgenoemde. Hij begreep dat hem tegengeworpen zou worden, dat een motorspuit binnen korter tijd in gereedheid te brengen is dan een stoomspuit. De V o o r zblijft de voorkeur geven aan een motorspuit, die evenveel bedrijfs zekerheid zal geven als een stoomspuit en daarenboven f3000 kost, tegen een stoomspuit f6000. Het voorstel van B. en Wl tot aanschaf fing van een motorspuit werd aangenomen. De wensch obi over te gaan tot een wo ningtelling in verband met den bestaanden woningnood, waarvoor een bedrag van f 1200 noodig zou zijn, werd gemakkelijk ondervangen door de mededeeling van den heer Zaadnoordijk, die erop wees, dat de heer de Vos in het bezit was van een bijgewerkte opgave van alle woningen waar door de heer Verkerk zijn gedaan voor stel dienaangaande introk. Bij de .bespreking over het maken van eene inrichting voor klassenverpleging in het Stads-Ziekenhuis,. diende de heer Thom- sen een motie in, ten einde dera Raad in de gelegenheid te stellen uitspraak te laten doen. Deze motie, inhoudende een uitnoodi- ging tot B. en W. om binnen piet te lan gen tijd te komen met plannen voor deze inrichting werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Bij de post „subsidiën" betoogde de heer Thomsen de wenschelijkheid aan de Open bare Leeszaal een gemeentelijke subsidie te verleenen van f900 per jaar. De heer D o r b e c k toonde zich daar beslist 'tegen, omdat het z.i. niet aanging een dergelijke inrichting die heet te zijn in het algemeen belang zoo ruim te subsidieeren. Waar door particulieren zoo weinig schijnt te worden gedaan om de instelling in het leven te houden, daar vond hij' het te erg maar aan te kloppen bij de Stadskas De hr. Verkerk moest met den heer Dorbeck van meening verschillen, hetgeen hem wel niet vreemd zal voorkomen. Hij achtte die inrichting wel in het al gemeen belang, maar lang nog niet vol doende voorzien om aan veler wensch te beantwoorden. Daarom steunde hij gaarne het voorstel van den heer Thomsen, dat mede onder steund werd door den hr. Zaadnoordijk. De heer de Boesterd meende dat, wan neer die inrichting aan aller eisch zou voldoen, f700 lang niet voldoende zou zijn. Dan waren wel f 10.000 noodig, De heer Dorbeck achtte het groote be zwaar tegen die leeszalen, dat daar ar beiders komen d ie half onderlegd van de lagere school komen, meestal onmondig zijn, wetenschap te putten zonder eenige deskundige leiding. De hr. Verkerk begrijpt heel goed dat de heer den Boesterd f 10.000 voorstelt. Immers, hij heeft zijn raadszetel mede te danken aan een categorie' kiezers, aan wie hij de belofte heeft gedaan bij een even- tueele bespreking over een subsidie aan die inrichting, zijn stem daartoe te geven. De hr. L u b b e zou het ten zeerste waardeeren, wanneer ook van katholieke zijde iemand in het bestuur der Leeszaal zitting nam. De hr. den Boesterd is in beginsel voor een leeszaal, maar moet als raads lid rekening houden met de finantiën. De hr. Dorbeck wil niet ontkennen, dat het wenschelijk, maar zelfs billijk zou zijn, dat menschen van verschillende rich ting zitting hadden in het bestuur, maar daarover gaat het thans niet. Hij blijft bij zijn opgegeven motief. De hr. Boelmans terSpill zou den heer Thomsen den raad geven zijn voorstel in te trekken, omdat bij een te houden stemming deze onzuiver zal zijn, omdat eenige raadslèden, die anders voor open bare leeszalen zijn, thans wellicht zuilen tegen stemmen. De hr. v. d. Bosch heeft een princi pieel bezwaar, waarvoor hij gaarne uit komt. Hij ziet in vele opzichten gevaar in die 'leeszalen. De hr. Thomsen wilde zijn voorstel wel intrekken, wanneer B. en W. de toe zegging doen dat binnenkort voorstellen komen voor de beschikbaarstelling van een lokaliteit. De voorzitter doet die toezegging waarop de heer Thomsen zijn voorstel intrekt. De hr. Verkerk stelde voor, dat de gemeente zich zal aansluiten bij het Con gres voor Kinderbescherming dat in Dec. te Amsterdam gehouden zal worden. Hij wilde daarvoor f25 beschikbaar stel- j len. Verschillende bezwaren werden daartegen geopperd, maar beter gevonden wordt, dat deze aangelegenheid in handen gesteld werd van B. en Wj. om bericht en raad'. Bij de behandeling der ontvangsten op de begrooting, werd meegedeeld dat de belasting op de honden door het onlangs genomen besluit met f 500 verlaagd moet worden. De hr. de Groot zou het aanbeve lenswaardig vinden, dat de ontvangsten van de markt hooger werden geraamd. Hij zou die willen stellen op f 62.000 in plaats van f57.000 om daardoor later den H. O. met f5000 te verlagen. De hr. U d o gelooft wei dat dit zal kunnen plaats vinden, maar het zal geen effect sorteeren. Hij zou het verstandiger achten de post onvoorziene uitgaven met feen bedrag te verhoogen. Het voorstel de Groot werd niet ge steund, zoodat het voorstel van B. era W|. om de ontvangstpost te brengen op f 60.000 en de post onvoorziene uitgaven met f3000 te verhoogen, in stemming gebracht werd Het voorstel werd aangenomen. De Hoofdelijken Omslag geraamd op f 125.000 werd aldus vastgesteld. De geheele begrooting, daarna op voor stel van de heer de Groot in stemming gebracht, werd met op éen na algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter verzocht den Raad aan B. en Wï. een crediet van f 1600 te ver leenen tot herstel van de Rootorenbrug. Over het daar plaatsgehad hebbend on geval in verband met de vernieuwing der walmuren, stelde de heer Dorbeck de vraag, of B. en Wl. zeker waren dat iets der gelijks nu niet zou kunnen gebeuren met de brug bij de St. Annastraat. Een langdurige discussie ontstond naar aanleiding dezer vraag, waarna ten slotte de Raad h et gevraagde crediet verleende. De zitting werd daarna gesloten. Verleden jaar werd de gemeente-begroo ting in éen vergadering afgehandeld, dit jaar waren 3 zegge drie vergaderingen noodig om de eindpaal te bereiken. Wat verleden jaar in vier uur tijds kon, daarvoor was thans 12 uur noodig (Woensdagmiddag van 1 tot 5. Woensdag avond van half 8 tot half 12 en Don derdag van 1 tot 5 uur). In het late avonduur werden Woens dag pas „de algemeene beschouwingen" geslotens waarbij zelfs de politiek tersprake kwam wat zoover we ons herinneren kunnen nog nimmer geschiedde. Alkmaar wordt grootsteedsch: behande ling der gemeentebegrooting in vier verga deringen met avondzitting en de politiek in de algemeene beschouwingen. Enfin, dat is wel eens interessant ook, Gelukkig dat het vrouwenkiesrecht nog geen vrouwen In dan Raad bracht I want anders waren de dames Woensdag wellicht meermalen verontwaardigd gewor den op de heeren. De reinigingsbegrooting werd geheel be handeld overeenkomstig den aard van de zen tak van dienst. De hr. Z a a d n o o r d ij k wist b.v. te vertellen, dat de compost van Alkmaar „misschien van mindere kwaliteit is" dan van andere gemeenten.......... Andere gemeenten werken met turfstrooisel. En daarop wist de Voorz. te vertellen, dat vroeger „proeven" met turfstrooisel ziju genomen maar mislukt. „Misschien dat we we h et goeie recept niet haddenliet de burgemeester er leuk op volgen. En toen dan even later gesproken werd over eene boekhouding aan de gasfabriek volgens de „Italiaansche" methode wist er een te vertellen dat het aan de rei niging gaat op de „Alkmaarsche methode" en wanneer de hr. Ringers vermaande: „Roer daar nou maar niet in, in de rei niging!" dan liet de hr. de Groot met diepe basstem hooren: „Neen, want dan begint 't te stinken!" 't Behoeft echter niet alleen de reini ging te zijn, dat de hilariteit .wordt op gewekt onder de raadsleden. Ook als 't gaat over urinoirs tappen ze „moppen", wel leuk om te volgen. De hr. Ringers vraagt b.v. waarom de urinoir bij de nieuwe Ambachtsschool (hoek Scharloo en Bergerweg) verdwenen is De Voorz. zet groote oogen op,die weet er niets van, dat ze weg is. Waarom en hoe dat weet hij niet. Enkele raadsleden (blijkbaar op de hoog te) beweren dat het ding er voor enkele dagen nog stond. De hr. Ringers weet 't stellig dat ze weg is. Dus een urinoir weg Voorz. beloofde den Raad te onder zoeken waar dat „straatmeubel" (zooals de hr. v. d. Bosch ze noemde) gebleven is. Zwaluw waarheen is uw vlucht? Mis schien verhoogd in rang: van straatmeubej, iuchtmeubel voor aviateurs geworden. Je kunt nooit weten f Ziet eens dat zijn leuke momenten in de soms eindelooze debatten van Woensdag. Als elke spreker er maar niet zoolang over doet als de heer Verkerk, die zoo lang aan 't „beschouwen" bleef dat hij daar voor wel een uur noodig had. De libe ralen weten dat ze een sociaal democraat in den raad een zetel verkocht hebben! Theorie en practijk Desniettemin waren de debatten bij de algemeene beschouwingen gehouden vol strekt niet saai en vervelend, integendeel qua sociaal-democraat is de heer Verkerk wel goed. De „klassestrijd" wordt door hem wel verkondigd maar de heer v. d. Bosch merkte het terecht op „door theoriën wordt de wereld niet geregeerd, maar door de practijk." „Grau ist alle Theorie und grun des Lebens goldener Baum." Om een voorbeeld te noemen: De hr. Verkerk drong aan op vermindering van den prijs voor muntgas en de gelegenheid tot het verkrijgen van muntgas te ver- grooten, daardoor zou het verbruik stijgen. dierbare overledene itWormer: Voor de geloov. zielen Van N. N. Van N. N. en echtgenoote uit Limmen, op hoop van een goe den ultilag Van i, K. B. te Beemater 0,75 0,50 1- 1- 0,85 Totaal f 449,396 Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft j enoemd tot Kapelaan te Dordrecht den Meerwaarden heer J. J. Wieman, thans ^apelaan te Amsterdam, (O.L.Vr. Onb. Ont.) PROCESSIES, f Tijdens de Octaaf van Allerheiligen, is e' te Kevelaer nog buitengewoon, druk eweest. Vooral de mannen waren goed ertegenwoordigd. Tijdens het geheele sei- oen was het er steeds druk, zoodat het pantai bedevaartgangers dat van vorige ja- en verre overtroffen, heeft. Er zijn in 't elieel 572 processies geweest, zijnde 10 eer dan 't vorige jaar. Commissies van Aanslag der elasting. Tot leden van aanslag voor e Wasting op bedrijfs- en andere in- omsten te Schagen voor de gemeenten Qiagen, St. Maarten, Barsingerhorn; Zijpe, na Paulowna, Wieringerwaard, Petten, antsoog, Nieuwe Niedorp, Oude Nie- |fp, Winkel, Oudkarspel en Harenkarspel >J" benoemd de heeren K. Breebaart Dz. Barsingerhorn en M. Kroon. Cz.( teOud- rspel en tot plaatsvervangende leden de ,eeren C. Asjes te Schagen era K. Slot t Zijpe; |ot idem te Alkmaar voor de gemeente maar de heer J. de Wiit Dz. te Alk- 4aar en tot plaatsvervangend lid de heer r- A. Prins te Alkmaar: idem te Alkmaar I voor de g-emeen- ;n ergen, Schoorl, Egmondbiraaera, Eg- aan Zee, Koedijk, Oudorp, Sirat-Pan- as, Broek op Langendijk, Noord- era Z.- arwoude, Warmenhuizen, Heiloo, Lim- e" en Akersloot de heeren J. Groot Cz. I'm on db innen era j. Blaauboer te Heiloo «>t plaatsvervangende leden, de heeren Uidenburg te Bergen era D. Slot te vk op Langendijk; •ot idem te Alkmaar II voor de gemeen- f hchermerhorn, Oterleek, Heer-Hugo- arci, Ursem, Zuid- en Noordschermer, de fiP, Graft, Uitgeest, Heemskerk en Castri- de heeren J. M. Goes te Castricum J. A. de Wildt te Heemskerk en tingsdebatten over de afdeding „Onderwijs" De opening der Handelsschool 'te Rotterdam. Zaterdagmiddag heeft te Rotterdam in tegenwoordigheid van een tal rijk en uitgelezen gezelschap de opening plaats gehad van de Handelshoogeschool aldaar, die nog wel geen eigen gebouw heeft, doch welker colleges nu reeds zullen aanvangen in de zalen van het Bataafsch genootschap boven de Beurs. Voor deze plechtigheid gaven vele auto riteiten door hunne tegenwoordigheid blijk van hun belangstelling en sympathie met deze zoo bij uitstek nuttige instelling, die voor den handel van zoo groot belang zal zijn. Aanwezig waren, de ministers van. bin- nenlandsche zaken., die van buitenilandsche zaken, van landbouw, nijverheid era handel, de secretaris-generaal van het departement van Koloniën. Dan waren er de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland; leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met den griffier, de bur gemeester van Rotterdam met de wethou ders en de gemeente-secretaris. Vervolgens verschillende leden, van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de minister van Staat Dr. A. Kuy- per, vertegenwoordigers der universiteiten en vele belangstellenden. Het verzet van den heer Lobman, gis termiddag nog nader gesteund door den Loosduinschen afgevaardigde, den hr. Brum- melkamp, tegen de annexatie van den Hoek van Holland door Rotterdam heeft niet mogen baten. De handelsstad aan de Maas krijgt Den Hoek en De Hoek krijgt een paar Hoek- sche leden in den Rotterdamschen Raad (waar deze Hoeksche Rotterdamsche leden natuurlijk zich eerbiedig zullen hebben neer te leggen bij hetgeen de 45 Rotterdamsche Raadsleden over het Hoeksche deel van Rotterdam beslissen,) een eigen secretarietje met een eigen onderjburge meestertje en dat verzoet veeleen eigen belasting regeling. De Kamer besliste gistermiddag zoo met 51 tegen 5 stemmen. Intusschen vlagt men aan, Den Hoek en speelt daar lustig het de vorige week Dins dag toen het ontwerp tegen de ver wachting in niet kon worden afgedaan, nog op het nippertje afbestelde fanfarecorps uit Naaldwijkdat zich met klem heeft verzet tegen de annexatie van de tot zijn gebied behoorende Poortershaven 'f lii"' f». 1 OUDE NIEDORP. Door 20 personen alhier is een aanvrage ingediend om rente in verband met art. 369 der Invaliditeitswet. Eén der aanvra gers is inmiddels overleden. BERGEN. Uitslag aanbesteding door B. en Wl.het maken van een elftal electrische huurinstallaties. De firma Kruijdenberg en Brood f 330.20, de firma Ruiter en Genefaas f357, en de firma Erkamp en Wialvis f333. Het werk werd aan eerstgen. gegund. Vanwege de Vereeniging van Polders en Oningepoidërde landen onder Bergen: het vervoeren van steenen en bazaltslag van den Kanaaldijk naar de kom der ge meente. Per duizend steenen era per kub. M. bazaltslag resp.P. Brakenhoff f 2.25 en fQ.85, 1. Min f2.30 en f0.82, Hl. Vos- sers f 2.50 en f 0.95 en door C. Floor f2.35 en f0.80. Het vervoer werd gegund aan de laagste inschrijvers n.l. P. Brakenhoff steenen en C. Floor, bazaltslag. HEER HUGOWAARD. Iets nieuws onder de zon! Het Harmoniegezelschap „H. U. G. O." geeft een uitvoering en nu staat er onder de advertentie te lezen: „Na afloop vrij be sloten bal." Rara, wat is dat? UITGEEST. Electriciteit. De werkzaamheden voor de electrificatie zijn zooverre gevor derd, dat men begin December stroom denkt te leveren. Benoeming. De heer P, Wlaardijk, onderwijzer a.d. R. K. school alhier, treedt met 1 Januari 1914 in functie als zoodanig te Maarssen. HARENKARSPEL. Raadsvergadering. Alle leden aan wezig. Na opening lezing der notulen,. Hierna wordt gelezen een concept-wijzi ging in de verordening op het Herhalimgs- ónderwijs in hoofdzaak behelzende, dat het daarin opgenomen vak Landbouwkunde bij gebreke van leerkrachten nu zal worden vervangen door de bemanning „Kennis der Natuur", wat aller goedkeuring kon weg dragen. Daarna werd in behanndeling genomen het schrijven van de afd. Schagen der H. Mij. van Landbouw, houdende verzoek om financieelen steun tot het organiseeren eener voorstelling in 1914. B. en WL hebben gemeend, aan dit ver zoek gehoor te moeten geven en stellen vyor een 'bedrag van f 50 te storten in het Waarborgfonds. Na eene breedvoerige discussie verklaar- bond vooruit te helpen. De goede opkomst der leden geeft hem het bewijs, dat er nog leven in de ver eeniging is en Z'-Eerw. hoopte dat hij bij zijn pogingen om dat leven nog meer te doen opfleuren, de medewerking en, steun der leden in ruime mate zou mogen ont vangen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de bijeenkomst met gebed en een hartelijk dankwoord voor de trouwe opkomst. Apologetische cursus. A.s. Vrij dag 14 Nov. zal onze Z.Eerw. Kapelaan Kerkvliet zijn apologetischen cursus begin nen. De cursus wordt gegeven ira het R. K- Vereeniging,sgebouw en is toegankelijk voor mannen -en jongelingen boven 18 jaar Moge er velen aan deelnemen. Voordracht. Op de voordracht voor onderwijzeres 5,aan school no. 4 in deze gemeente (Nauerna) staan: no. 1 mej. van der Velde te Koog a.d. Ziaan; no. 2 mej. De Boer te Zaandam; no. 3 mej. E. Zifl- stra, Wiormerveer. I ALKMAAR. geslaaod. Onze stadgenoot, de heer F. A. van Seters, slaagde voor het notarieel staats examen 3e gedeelte. W|AAR KOMT DE NIEUWE GASFABRIEK? Uit ons raadsverslag is den lezers ge bleken, dat B. en W, binnen enkele maan den met plannen zullen komen tot den bouw eener nieuwe gasfabriek. Nu vraagt men ons, waar die zal wor den gebouwd. Het antwoord daarop is te vinden, in het Verslag der Gemeente-Gasbriek over het jaar 1911, waarin staat vermeld het volgende „Om voor de toekomst verzekerd te Zijn van een goede ligging eener nieuwe fabriek, werden aangekocht de gronden vara den heer Bakker, gelegen naast de spoorlijn, tegenover het Kanaal bij de spoorbrug, ter grootte van 4 H.A. 390 c.a, voor f 16.955 05 plus kosten van overdracht ad f 1017.30" De nieuwe gasfabriek zat dus buiten de stad verrijzen, aan de overzij van het Ka naal bij de Spoorbrug. HET VOORTBESTAAN DER CADETTENSCHOOL VERZEKERD. De Staatscommissie tot reorganisatie van het militair onderwijs heeft dezer dagen van haar onderzoek aan H. M. de Ko ningin verslag uitgebracht. Na uiteenzetting van alle factoren, die hierbij hun gewicht in de schaal werpen, kunde (Economie) vindt men drie stelsels, die elkander in de practijk hebben' opge- voïgda. het Mercantiel (Handel) stelsel; b. het Rhysiocratisch (Landbouw-Natuur) stelsel en c. het Industrie (Nijverheid) stelsel Eene uiteenzetting van de beteekenis der verschillende vreemde woorden bleef natuur lijk niet achterwege. Na deze onderscheiding werden de alge meene beginselen van het Economisch Libe ralisme genoemd: a- Eigenbelang is de grootste en voornaamste drijfveer in het economisch leven; b. onbeperkte vrijheid is het vruchtbaar beginsel van welvaart: c. het economisch leven moet, evenals een plant, bestuurd en geleid worden door nood zakelijk werkende natuurwetten. Na deze algemeene beginselen scherp om lijnd gesteld te hebben, gaf de Eerw. lei der eene beoordeeling daarvan. Na eenige algemeene opmerkingen over de valsche 'begrippen omtrent de natuur van den mensch (Individualisme), omtrent de vrijheid, het wezen der maatschappij en de taak der overheid, valsche begrip pen waarop het Liberalisme steunt, toonde Z.Eerw. aan, dat niet het eigenbelang alleen mag zijn de drijfveer van economisch han delen, het eigenbelang moet door de ze denwet worden ingetoomd; de onbeperkte vrijheid i s bandeloosheid en kan geen wel vaart brengen, het economisch leven moet door de zedenwetten beheerscht worden. Tenslotte zette de Eerw. leider uiteen het standpunt van het Liberalisme tegenover den Vrijhandel. Z.Eerw. toonde aan, dat in tegenstelling daarvan bescherming noodig is voor den handel. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de leerstof wederom keurig was ingedeeld .en gerangschikt, terwijl de verschillende begrippen zoo nauwkeurig werden gedefi nieerd, dat dwaling zoo goed als uitgeslo ten was. Door een misverstand bleef de gelegen heid tot 't stellen van vragen achterwege, de leider van den cursus beantwoordde daar om de vragers hoofdelijk. Volgende malen zal evenwel om het vragen-instituut worden gedacht. Zoo was ook deze tweede les zeer leer zaam voor de aanwezigen, moge het aantal deelnemers een volgende maal nog groo- ter zijn. De leiding verdient het! VERKIEZING NED. HERV. KERK, Bij de gisteren gehouden verkiezing van notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier wer den gekozen de heeren G. H. Krak, M. L. C. Pool, Mr. D. van Houweninge en J. Muijs, allen candidaten der Vrijz. Her vormden, achtereenvolgens met 547, 548,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 9