V Kiflder- Winterjassen rs Demisaisons Regenjassen jekkers Costuums Cabins. Kinderkl ArronJissements-Rachtbank te Alkmaar Raadsoverzicht. Klassen-verpleging In het Stads ziekenhuis. PLAATSELIJK NIEUWS. INGEZONDEN. LAATSTE BERICHTEN. Voornaamste inr; BUITENLAr GEMENGD NIEUW^ 549 en 547 stemmen, terwijl op de heeren Wj. Aarts, J. v. d. Borden, C. Siweerts en j: Vlothuizen, allen candidate™ der Or thodox Hervormden resp. 350, 348, 346 en 348 stemmen uitgebracht werden. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER. Het programma van deze zaak biedt we der veel afwisseling aan: De prachtig gekleurde films van het dra ma _,,Het Bloemenmeisje van Toneso" zijn de aandacht overwaard. Het nummer JtIn het Noorden der Phili- pijnen" geeft een interessant kijkje op de verschillende types der bewoners dier eilan den, hunne gebruiken en veem aken- Een gulle lach weerklonk bij „De lus tige Vagebonden", niet minder in het eer ste gedeelte der klucht „Max als Torea dor"» Wij zien dan Max als toeschouwer bij een stierengevecht, hetwelk hem dusda nig meesleept dat hij zelf aan den kamp wenscht deel te nemen, hetwelk hem echter belet wordt. In het tweede gedeelte zien wij hem nochthans als Toreador optre den bij een stierengevecht te Barcelona, dat ten bate der armen wordt gehouden- De opname van dat schouwspel en de geestdriftige menigte, die hem begroet, als overwinnaar in den strijd, is werkelijk be zienswaardig. Een bezoek aan de L ange stra a t-Bi os coo p fn deze week verdient daarom wel aanbe veling. ii. Met 12 voor (die van de heeren de Wit, Boelmans ter Spill, Zaadnoojdijk, For tuin, Ringers, de Groot, Udo, Leguit, Verkerk, de Lange, Lubbe en Thomsen) tegen 6 stemmen (die van de heeren Wanna, v. d. Bosch, Glinderman, Dorbeck den Boesterd en Meienbrink) werd Don derdag door den Raad eene motie, voor gesteld door den heer Thpmsen, aangeno men, inhoudende eene uitnoodiging tot B. en W|. om binnen niet te langen tijdi met plannen voor klassen-verpleging in het Stads Ziekenhuis te komen. 't Is wel vreemd, dat de voorsteller der motie deze niet behoorlijk heeft verdedigd, waarom er toch zoo'n haast bij de inrich ting is. En als vanzelf dringt weer de vraag naar voren: „Waarom dan toch klassen-verple ging in het Stadsziekenhuis?" Het Stadsziekenhuis is naar onze mee ning eene inrichting, die in vroeger tijden gebouwd is en nog thans in hoofd- za ak bestemd is om daarin ter verple ging' op te nemen arme en behoeftige zieken. Zeker, er worden daarin ook verpleegd personen, die in de kosten bijdragen, maar dat is tweede, hoofdzaak is en blijft de verpleging van arme en behoeftige zieken Hieronder laten wij uit de laatste offiri- eele verslagen van Regenten van het Stads ziekenhuis de cijfers volgen: Verpleegd werden voor rekening van het burg. armbestuur: patiënten, verpleegdagen in 1910 121 4368 in 1911 166 7142 in 1912 200 7100 Een voortdurende stijging dus van het aantal patiënten en dientengevolge eene stijging van kosten. De kosten van het Stads-Ziekenhuis be droegen: in 1911 f 15916,051/2, in 1912 f 14669,351/2, voor 1913 werd' toegestaan f 16782,12, voor 1914 f 16215,19i/2. W[at wil men nu van het Stads-Zieken huis maken? Een ziekenhuis met klassen-verpleging, d. w. z. een ziekenhuis voor rijk en arm. Ziet eens, het dunkt ons, dat dit tegen den aard en bestemming van het stads ziekenhuis indruischt. In de gemeente-begrooting vinden we steeds de uitgaven voor het Stads-Zieken huis onder de rubriek „Subsidiën aan Godshuize n". Voor ons ligt het verslag over 1911. Regenten schrijven daarin o.a.„In den loop van het jaar werden Regenten verrast met de mededeelingv dat aan het Zieken huis een legaat was gemaakt van f 1000.— in gereed geld, welk legaat, na bekomen machtiging tot aanneming, werd afgegeven aan Regenten en het ontvangen bedrag door hen is belegd geworden. Omdat bij de mededeeling in het legaat, Regenten wer den opmerkzaam gemaakt, dat de naam der testatrice niet mocht worden geplubli- ceerd, wordt deze naam hier verzwegen." Ligt hierin, (vooral in het laatste het verzwijgen van oen naam!) niiet het bewijs, dat de testatrice met haar legaat de blijkbare bedoeling had een lief dedaad te verrichten, n.l. de verpleging van arme en behoeftige zieken te steunen. Zoo zijn er in vroegere tijden verschei dene bedragen gelegateerd em verscheidene fondsen geschonken aan, dit „Godshuis", altijd met het doet de verpleging van arme en behoeftige zieken in het stadszieken huis voortgang te doen hebben, dus als een daad van liefde tegenover de lijdende menschheid. Doch wat zat er nu gebeuren, als in het stadsziekenhuis, waar nu de verpleging van arme en behoeftige zieken hoofdzaak is, de klassen-verpleging wordt ingevoerd, als ook de welgestelden en rijken daarin kunnen worden opgenomen? Dat uit de fondsen en legaten, met de bestemming en het doel in de verpleging van arme en behoeftige zieken ie voorzien gesticht en geschonken,, de kosten van ver pleging van welgestelden en rijken wordt betaald, zij het dan misschien gedeeltelijk Ons dunkR dat is niet zooals het behoort. Wjant bij de klassen-verpleging zal, gezien de hygiënische eischen, die mem aan, een modern ingericht ziekenhuis stelt, geld moeten Dat nu mag o.i. niet geput worden uit de fondsen en legaten. En de gemeente dan, mag die geen subsidie verleenen om het tekort aan te vullen? Ooik dat niet: lo. omdat de noodza kelijkheid van klassen-verpleging er niet is (te dezer stede bestaat reeds een gesticht met klassen-verpleging, het St- Etisabethgesticht, en wie daar om bepaalde redenen niet heen, wil, kan altijd nog naar Amsterdam, dat is zoover hier niet van daan) 2o. omdat klassen-verpleging geen algemeen belang voor de gemeente is (voor de arme en behoeftige zieken zorgt ze; voor degenen, die wat kunnen bijdra gen in de kosten van, verpleging, is er jilt ij d ook nog gelegenheid in het Stads ziekenhuis; voor de rijken heeft de ge meente toch werkelijk geen dure inrichting beschikbaar te stellen.) Waar dus de noodzaak en het algemeen belang bij klassen-verpleging in het Stads ziekenhuis niet aanwezig zijn, komt het on,s voor, dat de meerderheid op den weg is eene zaak „door de drijven." Om genoemde redenen zouden, wij het betreuren, dat het Stadsziekenhuis zoodanig werd vervormd, dat het van aard en be stemming verandert. THEORIE EN PRACTIJK. Wat ons het meest bij de beslissing over de motie-Thomsen trof, was dit, dat het soc-dem. raadslid, de heer Verkerk voor stemde. De socialist^ die toch geen klassen of standen kent; de socialist, die Woensdag had betoogd, dat de gasprijzen voor den „arbeider" niet hooger zouden zijn dam die voor de welgestelden; diezelfde socia list stemde Donderdag vóór de klassen- verpleging, waarbij de rijke le klasse, de minder -gegoede 2e klasse en „de arbei der" (volgens zijne terminologie dan) 3e klasse zat worden verpleegd. Woensdag gaf de sociaal-democraat in dén Alkmaarschen Raad „theorie", Don derdag „practijk." Om te onthouden UITSPRAKEN. J. K..kantoorbediende1 Uitgeest; postdief- stal; eisch: 2 jaar en 6 maanden gev. vonnis: 2 jaar. P. B., koopman te Alkmaar; verbreking van contract; eisch: f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis; vonnis: vrijspraak. O- K., jager, Ursem, diefstal; eisch: f25 sub. 10 d. h.; vonnis: 1 maand gevange nisstraf. C. K. en J. B., arbeider te Bir. op Lan- gedijk; vernieling; eisch: 3 d. gev.; vonnis: 1 week gev. H. v. d. B:, U. Z. en C. Si., werklie den te Hoorn; diefstal; eiscih: eerstgen. 3 laatstgen. 8 maanden em no. 2 twee weken gev., vonnis: eerst- en laatstgen. 3 maan den; no. 2 een maand gev. A. D., arbeider, Blokker; verduistering van een rijwiel, eisch: een maand gev.; vonnis: dito. J. B., slager, Blokker; aanzetten tot ver duistering; eisch: 3 maanden gev.; vonnis: 2 maanden gevangenisstraf. Wj. S., zwervend, landlooperijeisch: 3 d. h. en opzending naar eeme Rijkswerk- 1 j. en 6 mnd. opzending. J. R., zwervend, landlooperij; eisch: 6 d. h.vonnis3 d. en voor 3 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting. CASTRICUM. UITSPRAAK IN DE POST Dl EFSTAL. Koppenol werd heden door de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf, de eisch was 21/2 jaar. EGMOND-BINNEN. Een zeldzaam feest. Zondag vier de bet echtpaar J. Liefting Bz. en Dl Pan nekeet hun gouden, huwelijksfeest. Een paar ingezetenen ini deze gemeente hadden een lijst doen, circuleeren met 't doel een cadeau voor de oudjes te koopen Zij slaagden daarin volkomen en het cadeau droeg een heel eigenaardig karakter; het bestond uit een groote taart, in het mid den daarvan lagen 2 gouden tientjes^ daar omheen 10 gouden vijfjes (de twee oudjes en hun nog in leven zijnde 10 kinderen). Men kon het hun aanzien, dat dit idee hun verheugde en dat zij dankbaar waren jegens hunne mede-ingezetenen. Egmondbinnen was rijk gesierd met vlag gen, door de muziékvereeniging „Eensge zindheid" werd een serenade gebracht, tot laat in den nacht werd het feest gevierd. Deze dag is zeer zeker voor de oudjes een onvergetelijke geworden. De Kath. Vereeniglngen en de plannen tot oprichting van een aohonwburg- en oonoertzaal. Geachte Heer Redacteur. Wiil U mij s.v.p. een klein plaatsje in uw blad afstaan voor 't volgende? Bij j voorbaat mijn hartelijken dank. In het nummer van /faterdagavond vond ik een ingezonden stuk, dat dienst moet doen als....... ja, als opheldering of ver weer of hoe u 't noemen wil, op hetgeen ik de vorige week in uw geëerd blad meedeelde over de schouwburgzaal. Als ik dat ingezonden stuk goed bezie, dan merk ik in de allereerste plaats, dat de twee genoemde h eeren zich een macht hebben toegeëigend, welke zij in werkelijkheid niet bezitten. Zie vormen geen dagelijksch be stuur van den Nederlandschen R. K. Volks bond, dat is niet eens in onze goede stad gevestigd, doch zij hebben er zeker bij gedacht: „van de afdeeling Alkmaar" Enfin een kleinigheid. Maar zij hebben zich uitmuntend getypeerd en gekarakte riseerd, waarlijk ik had 't niet beter gekund. Hun aanhef zoo noem ik inlei ding is uitstékend., grootsch. Van harte dank ik dan ook beide heeren voor de wijze vermaningen,, terechtwijzingen; of hoe moet ik ze noemen, die zij mij zoo be reidwillig geven. Heusch in mijn een voud of onnoozelheid had ik daaraan niet gedacht. Zij meenen mij te kennen! Jam mer, dat 't niet zoo is, want tussohen kennen én kennen is een groot onder scheid. Mogelijk kunnen ze mijn uiterlijk voor zich halen, doch mijn karakter, gevoelen, gevoelen voor de Room schezaak kennen ze blijkbaar niet. Nu ter zake. Ik heb alleen en uitsluitend een ZAAK op 't oog gehad; in de verste vertegeen personen. Mocht ik in mijn onnoozelheid onbewust iemand gekwetst hebben mijne heeren ik bied hier openlijk, ridderlijk en nederig mijn excuses aan. Het fijne van de qua est ie die u zoo breedvoerig aanhaalt, wist ik heusch niet, daarvoor ben ik u nu dank baar. Doch neem mij niet kwalijk, de zaak, die ik op 't oog had, verandert er niet door. Hét feit blijft toch: de verschillen de kath. vereenigingen konden zich niet verstaan en niet komen tot verwezenlij king van hun doel: een flink, groot kath. gebouw. Ziet, M.M. H.H. dat juist is zoo jammer, wat ik toen ook al zei. Jam mer, dat van katholieke zijde zoo'n heerlijk gebouw niet kon verrijzen en jammer, dat het plan, nu geopperd door de zang-, vereeniging „Nieuw Léven", 'niet is uit gegaan van onze zijde. Nogeens M.M. H,H. het was en is nog mijn eenige bedoeling daarop te wijzen. En nu van onze overzijde zoo'n plan over wogen wordt en men ons om medewer king vraagt het gevormde comité is slechts een tijdelijk kan men dam zijn meening niet weergeven, voorwaarden stel len, enz.? Ik zei toch de waarheid, toen ik 't had over de Harmonie. Daarom zou ik hierbij nu een voorstel willen doen em vragen of de besturen dergezamenlijke kath. vereenigingen niet eens een bijeen komst konden hebben om die zaak eens degelijk onder de oogen te zien. 't Is mogelijk volgens u een dom of dwaas idee, dat ik hier ttfen beste geef doch vergeef me dan ik heb nog weinig ondervinding en. gaarne neem ik lessen, raadgevingen, enz. vam degelijke, weldenkende menschen aan. Het is gauw gezegdwij doen niet mee, wij kunnen niet mee doen. Maar mogelijk is er toch wel een vergelijk te treffen? Omdat ik 't in ernst over een belang rijke zaak had, zie ik nog niet in, waar om juist een naam onder zoo'n ingezon den stuk moet staan. Geeft dat soms meer effect aan die zaak of wordt ze daar door in een ander daglicht geplaatst? Vandaar dat ik nu zeker weer ten spijt van genoemde heeren teeken met HENRI. Slechts op éen punt willen wij den, ge- achten inzemnder antwoorden n.l. wanneer hij de feitelijke kwestie raakt n.l. of de kath. vereen, mee kunnen doen aan de oprichting van een schouwburg- of con certzaal. Hij schrijft dan o.a, dit: „Het is gauw gezegd: wij doen niet mee, wij kunnen niet mee doen." Leest u, geachte inzender, ons betoog dan nog eens over, wij hebben ons toch warempel niet in een paar woorden er afgemaakt De geachte inzender doet 't voorkomen, alsof wij tegenstander zijn „quand meme." Dan heeft hij 't mis! Wat wij nu 14 dagen geleden schreven was na rijp beraad en na de meening van verschillende gezaghebbende katholieken, te dezer stede daarover gehoord te hebben. Begrepen? De inzender doet een voorstel, welnu, laten wij vragen, als in onze vergadering: Wie steunt het voorstel? Als 't voldoende gesteund wordt, komt het in stemming. Voor ons blijft het een beginsel-kwestie maar daarom schromen wij niet, de mee ning van anderen ook eens te laten hooren. Redactie „Ons Blad." ik met kennis van zaken spreken. N11 't bestuur van den R. IC Volksbond zeer terecht tegen des heeren Henri stuk- opkomt wil ik gaarne verklaren, dat dit bestuur daarin volkomen gelijk heeft. Im mers heeft de R. K. Volksbond steeds me dewerking beloofd en tot 't alleruiterste ge wacht op andere plannen: eerst toem 't laatste plan was mislukt heeft het bestuur eigen plan uitgevoerd. Tevens beaam ik ten volle wat 't bestuur omtrent de onderteekening zegt: dergelijke stukken van algemeen belang en waarin zulke ernstige zaken besproken worden be- hooren voluit te worden onderteekend. Er zijn meer menschen, die den Fran- schen voornaam Henri dragen, (ik hoor me veel' liever Hein noemen, m. de red.) en _',t gevolg is, dat meerderen voor zulk geschrijf kunnen worden aangezien en de verantwoordelijke persoon zich schuil kan houden. Zoover als 't bestuur v. d;. R. K. Volks bond, dat ik vermoeden kan wie de hr. Henri is, ben ik niet, daarom hoop ik, dat hij als hij antwoordt met vol len naam zal teekenen. Waartoe gij Mijnh. de red. allicht 't uwe wilt doen. 10 Nov. '13. Met hoogachting, Uw dnr. Mr. KRAAKMAN. Den onderteekenaar van bovenstaand stuk willen wij ook even antwoorden. I Wijj meenden de onderteekening met völ- len naam van den inzender Henri niet te mogen eischen omdat het im deze gaat over eene zaak en het veelvuldig voorkomt, dat inzenders den per soon met de zaak Verwarren. 1 Getuige het feit, dat een der inzenders, die „m eend e" met een ohderwijzer-in- zender te doen te hebben, daarop nu reeds zinspeelde. j Als 't zoo reeds loopt, wanneer de naam nog niet eens bekend' is, waar moet 't dan heen, als deze wel genoemd is!? j En hoe weinigen weten zaken, van, per sonen te onderscheiden!? Redactie Ons Blad. Geachte Redacteur. Reeds d adelijk, toen ik het ingezonden stuk van den heer Henri las, wilde ik met een paar woorden wijzen op zijne on juiste voorstelling omtrent wat hij noemt „de domme daad" van éene vereeniging. Ik miste toen echter den tijd. Daar de allerlaatste poging om tot een groot R. K. vereenigingsgebouw te komen van mij' uitging, toen ik een tiental heeren bijeenbracht met 't doel gezamenlijk een bepaald stuk grond aan te koopen, kan (Telegrafisch). HOLLAND'S NOORDERKWARTIER. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier hield heden te Zaandam hare najaarsvergade ring. I Te ruim elf uur werd de goed bezochte vergadering geopend door den heer D. C. R ezelman. Voorz. heette allen welkom bijzonder den heer Löhnis, Inspecteur van, den Landbouw, en wijdde daarna een woord van hulde aan de nagedachtenis van de heeren Breebaart en Groneman, die beiden als oprichters van de Vereeniging veel voor den land bouw hebben gedaan, waardoor hunne na men in^ dankbare herinnering zullen blijven. In zijn openingswoord herinnerde de Voorz. aan het groote succesdat de land bouw heeft behaald op de groote Hiaag- sche Landbouwtentoonstelling, dit jaar ge houden. Het beeld dat die tentoonstelling van den landbouw gaf, wijst dan ook op vooruitgang, die mede grootendeels te dan ken is aan de Regeering. Als de Regeering de zorg voor den Landbouw zich tot taak blijft stellen door het stichten van gelegen heden voor landbouwonderwijs en immer voortgaat met de landbouwcursussen moge lijk te maken door geldelijken steun, dan zal in de toekomst al meer en meer wor den ingezien het groote hut van dat onder wijs. dat er toe zal leiden, dat weldra overal gelegenheid gevonden zal worden daarvan te profiteeren. Onze vereeniging zal elke gelegenheid om dat te bevorderen niet voorbij laten gaan. Medegedeeld werd, dat het aantal leden thans 166 bedraagt en dat een adres inzake landbouwonderwijs aan de Regeering is ver zonden. Mede werd een; schrijven aam den Directeur-Generaal van den Landbouw ge richt, verzoekende bericht of bij den invoer v. Argentijnsch vleesch, waartegen de vereeniging geen bezwaar heeft, 6 procent invoerrechten worden geheven, terwijlthans de accijns voor inTandsch vleesch 10 pro cent bedraagd en voorts of de keuring van dat vleesch zoo is ingericht, dat zekerheid bestaat voor het bekomen van deugdelijk vleesch. Aan verschillende veeartsen zijn informaties gevraagd omtrent de proeven van het verwerpen en opbreken vam kal veren, het resultaat bleek gering daarom werd aan Prof. Poels, directeur van de Rijksseruminrichting t e Rotterdam, gevraagd een rapport hieromtrent uit te brengen. Een genomen proef met bietenrooiers heeft weinig suaces opgeleverd, terwijl nog zeer veel te verbeteren valt. Na goedkeuring der notulen en mededee ling van eenige ingekomen, stukken, wer den rapporten uitgebracht over het be vorderen van goed melken door Dr. L. T. C. Scheijde gehouden karweiproeven door Dr. B. R. de Bruijn, de beproeving van greppel-ploegen 3oor J. Best Nz. en den aankoop van fokstieren door D. Sohoen- maker. Als plaats waar de voorjaarsvergaderinng in 1914 zal gehouden worden werd Hoog- Karspei aangewezen. Tot secretaris-penningmeester, in plaats van den heer WL Teengs, te Alkmaar, te Alkmaar, die als zoodanig tegen 1 Jan. 1914 ontslag heeft aangevraagd, werd ge- L t j e kozen de heer G. Nobel te winkel. Het bestmirs-voorstel om adheasie'te b# I tuigen aan een adres der Geldersche Over ijssélsche Maats, van Landb. tot het jn stellen van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw wérd met 11 tegen 40 stemmen verworpen. Verschillende belangen, waarvan men 4, behartiging voor het volgend jaar aanbe. veelt, worden besproken. Allereerst over het bevorderen van goed I melken, inleider Dir. L. T. C. Sdieij. Het bestuur stelt voor in 1914 voort te gaan met het bevorderen van goed mei. 1 ken., door op dezelfde wijze als in 19)3 de gelegenheid aan melkers en melksters boven de 16 jaar te geven, hun bekwaam, heid Je toonen, en een diploma te ver. 1 werven. Tevens vraagt het machtiging om reeds vroegtijdig vóór de voorjaarsverga, dering de oproeping tot deelneming plaatsen, opdat dan reeds de boekjes km. nen worden uitgereikt, en er behoorlijk I tijdi ,s voor oefening. De bespreking over het bevorderen van goed ploegen werd ingeleid door denheer H. W|aiboer Az., die mededeelde, dat niet minder dan 17 personen zich tot het ver. krijgen van een diploma hadden aangt- meld. Hij putte daaruit het bewijs, dat de door de Vereeniging genomen maatregel steeds meer en meer waardeering mag on. dervinden. Het bestuur wenscht ook in 1914 met deze zaak voort te gaan. Het nemen van karweiproeven werd be. sproken door den heer Dr. B. R. de Bruijn. De heer D. Schoenmaker leidde de be. spreking in over het aankoopen van een of meer uitstékende fokstieren. Die aangekochte stier, wordt gewaardeerd in zijne omgeving terwijl het de Vereeni. ging naar verhouding geen. noemenswaar dig geldelijk bedrag heeft gekost. Ook dit jaar kon wederom worden opge. merkt, dat vele der beste stieren uit N.-Hol- land zijn verdwenen: een groot percentage der in dit jaar ter Centrale keuring te Alkmaar eerste klasse gestelde eenjarige fokstieren werd naar buiten de provincie verkocht. De Haagsche tentoonstelling leverde het bewijs* dat N.-Holland tegenover de col lectie prachtige oudere stieren uit Fries land, schier geen gelijkwaardige dieren kon stellen. Het bestuur hoopt danook in de a.s, voorjaarsvergadering nadere voorstellen e» begrooting van kosten ter bespreking in te dienen om te trachten éen of meer der veel belovende .stieren voor de N.Holl fokkerij te behouden. Door den heer N. Nobel werd de vraag „Is het gewenscht om het opnemen vandt arbitrage in de paohtcontracten te bevor deren", besproken. Ruim de helft van de voor veeteelt en akkerbouw gebruikte oppervlakte van Hei N.-Holland is in handen van pachters ei I met de toeneming van het kleinJbedrijf 21I die oppervlakte zonder twijfel nog toe-1 nemen. De paohttermijn dient over het algen» I slechts enkele jaren. Een algemeene ver- lenging is niet uitvoerbaar, zoolang niet I door bet toepassen eene bewegelijke pacht I de onzekerheid der marktprijzen voor beide j partijen wordt weggenomen. Een korte nachttermijn is bij ons tegen-1 woordig pachtstelsel onontbeerlijk om deJ pachtprijs telkens naar de omstandigheda I te kunnen regelen, doch schept voor pachter een belang, het aanbrengen kostbare verbeteringen na te laten ent daarentegen door uitputting en verwaarto-j zing van den grond te bevoordeel® Bovendien kan door een nalatigen I slordigen boer aan den grond, zoowel ah I aan de zich daarop bevindende werken vtej schade worden toegebracht. De tegenwoordige paohtcontracten niet in staat hierin te voorzien, da» allee»! door het opnemen van bepalingen, W'l door de pachters zich aan handen I voeten laat binden en aan, de genadenj den eigenaar overlevert en bovendien I een doelmatig gebruik van grond en pnl| dlieten wordt belemmerd. Misschien ware een billijker en gezw^ verhouding tusschen eigenaar en pacht» verkrijgen door voor de beslechting '-"l geschillen het meer buigzame en goedW'l recht van scheidsmannen of arbiters f plaats te stellen van het officieele Dit zou kunnen geschieden door een reau van arbitrage in het leven te roep» dat zijne diensten alleen beschikbaar voor het geval in het pachtcontract g£ bepalingen voorkomen, die indruischM gen de beginselen eener vrije overeen* 1 Daarom werd voorgesteld tiet bcs-l te machtigen de mogelijkheid hiervan J der te onderzoeken, te overwegen iio'^ huurcontract zou moeten luiden om arbitrale rechtspraak goed tot zij" te doen komen en wat verder zou worden gedaan om tot uitvoering ia' denkbeeld te geraken. Na een bespreking van verdere zaamheden werd de vergadering (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Handgraaf Buitenweg vail H en Spaarnwoude onwel. He het begin der H. Mia. Oe v genomen en de kerk uitgedri paitorle op haar verhaal te w Op weg van de kerk naar d de oude vrouw den laatetei de paatorie werd haar anb de H. Abeolntie gegeven do, heer kapelaan de Boer. Dr. teerde den dood. Sr ia aan dit plotselinge J bijzonder tragische kant, mei 0rt.« nog. De vronw waa nt gouden bruiloftsdagen. Over zij haar gouden huweljjkefeet Het gonden echtpaar was gekomen om bi] hnn dochtei persingel, het hengeigk feest Per rijtuig was moeder na bracht, omdat zj) niet goed waa. Terwijl zQ naar de kei woning van de dochter me aierd worden om het gouden 19k te huldigen in den looj De man waa ook in de ea zat achter zijn vronw, acl redl wei creslo"1! Hat moord-procas I Gisteren werden polemiêfe schen de advocaten der aan! dedigers. 5 Aan het slot van het plei de Beilis, dat hij onschuldig zocht om vrijspraak, om gelukkige kinderen te kunne die hij sinds twee en een gezien had. Daarna deed het Gerecht u; l "s werd vrijgesproke Twee vragen waren aan steldeerstens is de moord I van Zaitzeff bewezen, en te I dien hij bewezen is, is Bei dig aan dezen moord en wi [van godsdienstig fanatisme. I vraag antwoordde de jury b J de tweede ontkennend. Beilis I van sehuld bévondem Gsmeenteraadsverklezingei Bij de Zondag in Spanje j meenteraadsverkiezingen zijn conservatieven, 1659 liberaler einen, 104 socialisten, 10 hen, 142 nationalisten, 219 Katholieken, 61 republikeinel i-®°nen van verschillende ricf hi de provincie Barcelona j se ïeidene incidenten plaats delone zijn in de nabijheid "Oureau schoten gelost; drie er w'e twee anarchisten, z l Een tragisch sterfgeval. Zondag®0'-^ werd in de Bpasrnekerk te Ha"!8®1 de H, Mis van 9 nnr, de 76jarlf8 n,s genomen. Te Horta wei Van het 'Stembureau geschc Werd gewond, de dader is genomen. Te Almeria zijn de stembi Nieuwe verkiezingen moeten P'aats hebben. r~MARKTBERICI I 10 ALKMi.Ai{, 10 N I ij Koeien en ossen f 235 a f 3 1 vette kalveren f 50f 1 per kilo f 1.10 a f l.gg

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 2