Zaterdag 15 Nov. 1913. TWEEDE BLAD. No. 133 het geïllustreerd zondagsblad Uisgebeden van 16—23 Hot. Wat zal daarvan het einde wezen? KINDERRUBRIEK. Van lie Heeren uit den Haag. INGEZONDEN. Ons Blad van deze week bevat de volgende PLATEN: Het omgekanteld „drijvend po litiebureau." De visschersstaking te IJmui- den (2.) Een straatnieuwtje te Parijs. Ope ning der Handelshoogeschool te Rotter dam (2). Een bruilofsgroep van Duitsche keizerskinderen. Gevaarlijke fonografie. Kerk zangers te Groningen. Een 55-jarig huwe lijksfeest. De plechtige intocht van den hertog van Brunswijk. Een keizerlijke jacht partij- Opening déf groote zeesluis in het Panama-kanaal. Een nieuw draagbaar vuur pijl-apparaat. Het observatorium van Pro Juventute te Groningen. (2). Bliicher. Een practisch klimmiddel (2). Een gouden echt paar. De oefenplaats der hoornblazers. TEKSTBij onze platen. Familierampen (vervolg). Verdiend loon. Allerlei. Voor onze jongens en meisjes. (Deze lijst is samengesteld volgens den Kalender van het Bisdom Haarlem). Kerkwijding vóór da HoogmU 34. Onveranderlijk gedeelte der Misge lden biz. 3S en volgn ZONDAG 16 NOV. 27en Zondag na Pinksteren, (tien ia Driekoningen) Allee soo alfopden 6en Zoidagna Driekoningen (147), behal-e Introitue, Graduale, Offertorium en Commutii), welke genomen woiden uit de M's van den 23en Zon de g 320. 2a collecte v d H. Marlinus, Paui en Ma telaar, (12 Nov n't de Mie: «Sac* rdotes» 68 3d collecte Vcunctta<63 Credo. Praefatie v d H. Drie vnldigheid 60. MAANDAG 17 NOV - H. Gregorlu de Wonderdoener, Biiechop 530. 2e col lecte >A caret ia63. 3e collecte naar keuie van den priester DINSDAG 18 NOV. Wijding der Kerken van St. Petrus en Paulus te Rome 524 Credo. WOENSDAG 19 NOV. H. Elisabeth, Wednwe 530. 2e collecte v. d H. Pontlanua, Paus en Mart, nit da Mie «Statuit» 66. DONDERDAG 20 NOV. - H. Felix ven Valola 530. VRIJDAG 21 NOV. - Opdracht van Maria in den tempel 530. Credo. Praefatie van Maria 60 ZATERDAG 22 NOV. - H Caecilia, Maagd en Martelares 531. 2e collecte v. d. Pans 62. ZONDAG 23 NOV. 28en en laatste Zondag na Pinksteren 322 2e collecte v. d. H. Clemers 532 3d collecte v d. H. Felicitas 532 Credo. Praefatie van den B. Drievuldigheid 60 N.B. Op de eerste algemeene ledenversa dering van de «Litnrg'gche Vereenigirg in het b edom Haa lem<, gehouden te Haariem den 23 September j 1zeide Past. v Benkering in ijjn rede «over de voortreffelijkheid van het Mitsale o a deze zeer ware woordenHet geregeld gebruik van h*t «Miaaale» door de ge- loovigen, zal bij hen ook opwekken be lanjetelling in de levens der Heiligen, welke zij in den loop van het Kerkelijk Jaar met de Kerk vereeren, en zoo aan de stichtende lezing van die levens de plaats kuoren teruggeven, welke iQ vroeger had in de huisgezinnen Evangelie volgens den H. Mattheüs; XIII, 31-35. Te dien tijde sprak Jesus tot de scha ren deze gelijkenis: het Rijk der heme len is gelijk aan eep mostaardzaad, dat iemand nam en in zijnen akker zaaide. Dit nu is wel het kleinste van alle zaden; maar wanneer het opgeschoten is, is het groo- ter dan alle moeskruiden en wordt een boom, zoodat de vogelen des hemels ko men en wonen in. deszelfs takken. Eene andere gelijkenis sprak Hij tot hen het Rijk der hemelen is gelijk aan een weinig zuurdeeg, dat eene vrouw nam jen onder drie maten meel vermengde, totdat dit geheel gedeeseind werd. Dit alles sprak Jesus in gelijkenissen tot tie scharen, en zonder gelijkenissen sprak Hij niet tot hen; opdat vervuld zou worden wat gezegd was door den pro feet: ik zal mijnen mond openen in ge lijkenissen, ik zal vermelden wat verbor gen was van de grondjvesting der wereld af. (Naar een teekening van Van- Geldorp, Overgenomen uit het Geillustreerd Zondagsblad van „De Tijd" en „De Amstelbode"). ésii pill ir 16 NOVEMBER. 27e Zondag na Rinksteren. Les uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de Thessalonicensen 1, 2—10. BroedersAltijd zeggen wij Gode dank wegens u allen, zonder ophouden uwer gedachtig zijnde in onze gebeden, terwijl wij ons herinneren aan het werk uws geloofs, aan uwen arbeid, aan .uwe liefde en aan de geduldigheid uwer hoop- op onzen Heer Jesus Christus, voor Goden onzen Vader; daar wij, van God beminde broeders! uwe uitverkiezing kennen. Wiant ons Evangelie geschiedde tot nu niet in woorden alleen, maar ook in kracht en in den Heiligen Geest en in groote vol heid van overtuiging, gelijk gij weet, hoe danig wij om uwentwil onder u geweest zijn. En gij zijt navolgers geworden van ons en van den Heer; daar gij in veel verdrukking, het woord hebt aangenomen •net blijdschap des Heiligen Geestes; zoo dat gij een voorbeeld zijt geworden voor al de geloovigen in Macedonië en inAcha- ja. Want van u uit is het woord des Heeren verbreid geworden, niet alleen in Macedonië en in Achaja; maar ook in alle plaatsen is uw geloof in God uit gegaan, zoodat wij niet noodig hebben daarover iets te zeggen. Wlant zij' zeiven verkondigen aangaande ons, hoedanig ons optreden bij u geweest is, en hoe gij u van de afgoden bekeerd hebt tot God, om den levenden en waren God te die nen, en uit den hemel te verwachten zij nen Zoon, dien Hij uit de doodem heeft opgewekt, Jesus, die ons verlost heeft van den toekomstigen toorn. Een onzer kleine lezers schreef ons: „Lieve Mijnheer, Wat zijn de raadsels deze week moeilijk! Maar toch hebben we ze gevonden. Jokken mag ik niet, daarom zeg ik U, dat ik het laatste niet alleen heb opgelost." Ziet, dat vinden we flink van dien knaap om er zoo ronduit mee voor den dag te komen. Je bent een eerlijke Piet hoor! Zoo moet je door blijven gaan, je heele leven lang „Eerlijk duurt het langst" dat zal je aanstonds eens zien want je staat evengoed bij de prijswinners. En nu terzake om de oplossingen van de raadsels te geven. 1. Het spreekwoord luidt: Veel varkens maken de spoeling dun. 2. Op een schip kan men mij vinden (mast) geeft men mij een anderen kop >tlan word ik een meubelstuk (kast) 3. Op iederen regel een dier, dat in Nederland niet levend wordt aangetroffen: de rij kruisjes (hieronder zijn er hoofdletters voor in de plaats gezet) vormt van boven naar beneden een dier, dat in het water leeft Zebra tyg E r b E er o L ifant n E ushoorn pant E r jig U ar leeu W Ziet ge wel, dat de hoofdletters, onder elkaar geplaatst, vormen zeeleeuw. En nu de oplossingen, van het laatste raadsel, n.I. dat van de vorige week: Jan is een jongensnaam. H a n is een jongensnaam. Hans is een jongensnaam. Hannes is een jongensnaam. Het geheel is H. JANSiEN, de naam van den heer, die de 10 platen cadeau gaf, je weet wel, die uit het Alkmaarsch Warenhuis! De prijzen zijn toegekend aan: Jan Meeusen, Verdronkenoord, Alkmaar. Th. Bakkum, R. K. Weeshuis, 'Q. Lammers, Adriana Roozendaal Kamp, Schoorl. Piet Jacobse, Laat, Alkmaar. Omdat de andere oplossingen onvoldoende waren, kunnen wij geen prijzen meer ver- leenen. De volgende maal beter opgepast! De prijzen kunnen Maandagmiddag van ons kantoor warden afgehaald. Het lang beloofde verhaaltje in een vol gend nummer. Maar dan echt waar.hoor! De heer Oudegeest tot de heeren T r o e 1 s t r a en Piolak: Op 17 Juni nog 7300 stemmen bij eerste stemming, op 4 November 4600, dat is 2700 minder in vier-en-een-halve maand! Dat maakt 600 per maand! Op die manier dalen wij in negen maanden tot nul! De Indische Begrooting staat op de par lementaire tafel en er wordt met graagte aan gesmuld. Dinsdag en Woens dag, waren nog slechts vier sprekers aan het woord geweest. Eerst die van Rechts: de katholieke heer Bogaardt, de Christelijk Historische heer Van Veen en de Anti-Re volutionaire heer Scheurer en daarna van Links (Je beer Van Deventer. Terwijl na dezen nog vijf sprekers stonden ingeschre ven. Dadelijk moet gezegd, dat van Rechts uitnemende dingen zijn gezegd. De drie ge noemde heeren verdedigden- met veel talent de vorige Regeering en legden den vrijzin nigen heeren en Minister Pfeijte, die dezen zomer zoo fel ook de Rechtsche Indische politiek hadden bestookt en waarvan de laatste nu juist "schijnt te doen alsof er nooit over koersverandering is gesproken, het vuur na aan de schenen. Wat verdiend was. De heer Bogaardt sprak het eerst over de Indische Partij. Deze is, betoogde hij, niet de uiting eener algemeene volksbeweging, doch de heer Douwes Dekker heeft van bestaande onte vredenheid gebruik gemaakt om kunstmatig een volksbeweging in het leven te roepen. De Indische Partij is gericht tegen het Nederlandsch gezag om langs revolutionai ren weg eigen belangen op den voorgrond te brengen. Zoowel de weigering der rechts persoonlijkheid aan de Partij als de ver banning van den heer Dekker en zijn In dische vrienden waren dus volkomen ge rechtvaardigd. Op de tweede plaats behandelde spr. de „Sarekat-Islam", welke vereeniging in be ginsel zijn sympathie heeft en die zal be houden zoolang zij zich houdt buiten vreem de invloeden. In het godsdienstig Moham- medaanscih element in de organisatie ziet de Bredasche afgevaardigde geen gevaar. Dit element is niet het gevolg van de reactie tegen de kersteningspolitiek der vo rige Regeering de authentieke verklaring van het Bestuur heeft aan deze legende een einde gemaakt en o.a. ook de heer van Kol verklaarde dit - doch wel de opleving van het godsdienstig gevoel on der de Mohammedanen tengevolge van de nederlagen der Turksohe wapenen. Eindelijk besprak de Bredasohe afgevaar digde de kersteningspolitiek in verband met het onderwijs en het optreden van den nieuwen Minister. Daarbij wees hij er op, dat bij de Javanen een drang bestaat naar Wiestersche beschaving. Waarom als mini mum dezer beschaving ook op de „neu trale" scholen van het gouvernement de grondslagen van het christendom, vervat in «Je Tien Goboden, moeten worden ge leerd. Echter mogen deze scholen geen con- fessioneel christelijk onderwijs, geven. Voor zoover men dat wenscht, moet dit door an deren worden gegeven; en voor hen is een subsidiestelsel ontworpen, dat ieder, christen zoowel als animist en humanist, enz., ge lijke aanspraken geeft. De schoolstrijd in Indië is dan ook niet ontstaan door de politiek der Christelijke Regeering, doch door hett fanatisme der vrijzinnigen. Voortreffelijk werk deed de heer Bo gaardt, toen hij scherp opmerkte, dat in het licht der feiten wel heel zonderling blijken te zijn de opgeschroefde uitingen van verkiezingsredenaars van dezen zomer, waaraan zich ook de heer Pleyte schuldig maakte, terwijl daarmede lijnrecht in strijd zijn de Indische passage in de Troonrede en de daden van den heer Pleijte als Minister. Waarom spr. met nadruk aan drong op nadere verklaring, vooral ook omdat werd geinsinueerd dat Generaal Idenburg zou zijn „bijgedraaid". Op onverbeterlijke wijze werd de af gevaardigde bij het oefenen van dezen in alle opzichten gerechtvaardigden aandrang gesteund door den heer van Veen, die door zijn klemmend betoog den vrijzinnigen me nig warm momentje bezorgde. Sipr. zette voorop dat de Kamer met de verschillende betreffende vragen uit het voorloopig verslag in de Memorie van Ant woord geen genoegen kan nemen. De Mi nister moet duidelijk zijn beginselen uiteen zetten, daar de koloniale politiek meer dan ooit in den verkiezingstrijd betrokken is geweest, en vooral daar de Minister zelf op sdherpe wijze daaraan heeft meegedaan, toen hij bijv. zeide, dat de Christelijke Regeering „onherstelbare schade" aan In dië zou hebben toegebracht, dat de on derwijspolitiek der Regeering „de haren ten berge doet rijzen", dat het Christelijk Re- geeringsbeleid „het land ten verderve leidt." Onomwonden had de Minister moeten antwoorden op de vraag, of dit nog zijn meening is en daarbij had hij een uiteen zetting moeten geven van zijn grieven tegen den vorigen Minister en den Gouverneur- Generaal, teneinde te verklaren, in hoeverre het optreden van den nieuwen Minister moreel is gerechtvaardigd door overeenstem ming tusschen zijn meening en zijn daden. De geheele linkerpers wilde den Gou verneur-Generaal verdrijven en drong aan op een spoedige radicale omkeering in de Indische politiek; en dit niet alleen vóór de verkiezingen, doch ook daarna. En daarin lag dus de raison voor het optreden van Mi nister Pleyte. Nu is koersverandering niet mogelijk zon der de medewerking van den Gouverneur- Generaal; en deze is niet de maa om zijn (draai te nemen. Tweeërlei is dus mo gelijk: er komt koersverandering en de Gou verneur-Generaal gaat \yeg of er komt geen koersverandering. In het laatste geval nu komt de houding vaa Z.Exc. Pleyte wel in een vreemd licht te staan, als hij zijn optreden tijdens de verkiezingen niet ver loochent. Daarom herhaalde spreker de vraag: wie heeft zijn. beginsel prijs ge geven, de Minister of de Gouverneur-Gene raal, daar een van beide moet hebben plaats gehad. Voor h,et optreden des Ministers blij ven slechts twee verklaringen; een wel ke de heer van Veen niet aannam on- middelijke koersverandering was noodig en dan heeft de Minister door dit na te laten zich schuldig gemaakt aan hoog-ern- stig, landsgevaarlijk plichtverzuim, en de andere welke spr. aannam de dade lijke koersverandering was niet noodigdoch dan is het duidelijk, dat tegen Minister de Waal Malefijt en Gouverneur-Generaal Iden burg een campagne van ophitsing en ver dachtmaking is gevoerd en dat de Minister zijn zetel heeft t,e danken aan volksver- leugening. Begrijpelijk, dat men Links wat zenuw achtig werd? Ook de heer Scheurer wilde graag nog het een en ander van den Minister weten, waaromtrent de Memorie van Antwoord hein geen voldoende licht had verschaft. Zoo vroeg hij of Minister Pleyte denkt door te gaan op den door den vrijzinnigen Mi nister Fock ingeslagen en door Minister de Wiaal Malefijt gevolgden weg ten aan zien van het onderwijs, of dat hij wil toe geven aan den concentratie-wensch om de neutrale school te maken tot de volks school voor Indië. En voorts hoe de hou ding des Ministers zat zjjn tegenover de zending. Merkwaardig was na den aanval al da delijk de houding van den eersten verdedi ger den hr. van Deventer. Hij begon name lijk met de poging om de verkiezingscri- tieken op het koloniaal beleid der Recht sche Regeering zooveel mogelijk in betee- kenis te verkleinen. De afkeuring, zeide hij, was volstrekt niet algemeen, doch betrof alleen éen onderdeel, het onderwijs: en ook na de verkiezingen werd niet door ieder een aangedrongen op het heengaan van den Gouverneur-Generaal, terwijl overdre ven berichten daartoe aanleiding gaven: Men hoort er blijkbaar Links maar liefst zoo weinig mogelijk van! En ten aanzien van het onderwijs, be paalde hij zich tot een herhaling van de in het Voorloopig Verdrag te berde ge brachte onbenulligheden. 't Was niet veel zaaks! De houding der Indische Regeering te genover de Indische Partij werd ook door dezen spreker .goedgekeurd. Wat de socialisten niet bijster pleizierig vonden. Ze zullen nu allen komen te staan voor de taak dit opstandig gedoe goed te praten. Schouwburg «i corcerizaal Qeachte redactie Wjat meer algemeene belangstelling van Roomsche zijde voor deze zaak kon wel eens goed zijn, zou ik zoo meenen. Misschien wordt er onverwacht uit ge boren, wat na ernstige voorbereiding niet eens was te bereiken. Nu niet elkaar begin nen te hekelen, maar alleen de zaak onder de oogen zien en dan maakt 't niet uit of ie Hein of Henri teekent, als ie maar met gezonde motieven komt aansjouwen. En dan vallen we met de deur in huis: Alkmaar heeft behoefte aan een Schouw burg- en Concertzaal, die aan de eischen des tijds voldoet. Het is ons katholieken nog niet mo gen gelukken een dergelijke inrichting tot stand te brengen^ die aan eenige billijke eischen beantwoordt. Toen, nu kort geleden, het initiatief ge nomen werd door de Zangvereen. „Nieuw Leven", juichte ik dat plan toe en ik verheugde mij dubbel, toen ik las dat u, geachte redactie, er bij de katholieke ver eenigingen op aandrong, vooral die „con- stitueerende vergadering" bij te won-en. Mag ik daar nu uit afleiden, dat u aan-van- k e 1 ij k er wél voor voelde, om door sa menwerking van alle te dezer stede ge vestigde vereenigingen, te komen tot een schouwburg- en concertzaal „up to date"? Ik geloof van „ja"! Maar na de be wuste vergadering, las ik eensklaps, dat uwe redactie van meening was, dat vol gens het in die vergadering ontvouwde plan, de katholieken niet konden mede werken. Wjat was de oorzaak van deze over gang? Ik denk, dat ik 't weet! Het ontactische van den voorzitter - van „Nieuw Leven", om in zijn openingswoord te zeggen o.a. dat de tooneelstukken van Fleyermans niet tot haar recht kwamen in de tegenwoordige schouwburgzaal. Maar, als die voorzitter zich nu bepaald had tot kunstuitingen, die alleen de a 1- gemeene waardeering genieten, zou de zaak toch niet anders g es taan hebben m. de R. Als verschillende vereenigingen aan- een zelfde plan samenwerken, kan tnen toch geen uitzonderingsbepalingen maken, dat b.v. de praestaties van deze of gene ver eeniging daarin niet mogen worden ver toond En als u -denkt, dat wél te moeten maken, och, doek dan 't heele plan maar op, maar had dan de aanbeveling aan de Ka tholieke vereenigingen om naar die ver gadering te gaan, maar in den pen ge houden. 12—11—'13. NICO. 't Is ons niet onaangenaam op boven staand schrijven van antwoord te dienen. De zinssnede van inzender's betoog: „Als verschillende vereenigingen aan een zelfde plan samenwerken, kan men toch geen uitzonderingsbepalingen maken dat b. v. de praestat-ies van deze of gene ver eeniging daarin niet mogen worden ver toond'" raakt de kern der zaak. W|ij zijn het voor een oogenbiik daarmee eens m.a.w. als daar door de verschillende vereenigingen (katholieke inbegrepen) een; gebouw is gesticht, -dan mag een kath. tooneelvereeniging daar opvoeren b.v. „het Herderinnetje v. Lourdes" evenals het vrije Tooneel b.v. „Allerzielen." Dat is de consequentie van de daad: de „gezamelijke" oprichting van een schouw burgzaal. Maar gesteld nu eens, dat de verschillende vereenigingen (de Kath. vereenigingen in begrepen) er werkelijk in slagen een schouw burg of concertzaal te stichten. De inzender wil dan- dat geen uitzon deringsbepalingen worden gemaakt-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 5