PAARD, Leuke Snijboonen. Zaterdag 6 Dec. 1913. TWEEDE BLAD. No. 142 ESTRAAT A Telefoon 439. E-LOKETTEjt KOOF gevraagd: RMAN PLAS, R. K. St. Jan's ra het laatst vanl angekochi van de 1000 prij-l END WORDEN I rd'\ Hoorn. Hisgebeden van 7—14| December. Jan de Heeren uil den Haag. Uit den Raad- Ons Blad r, GEZ. KAAN. J. YBASDONK. J. H. "WILLERS. m, T. BENTHEM—Ljjj P. DE GROOT, aan Zee, G. FOOR. cn, P. WINK, ïhnizen, A. SöTEMANN, ago waard, P. LODDER 1: A. TUIN, Hoogzijde 183o I Koralen Beurzen, Bloe naatkoralen, in elke i, losse en gezette DiamaDl' n Zilver, door omeerd Goud- en Zilvf^\ p 5, over de Breeds tra»'- A1KMAAB. N, ,FT HOOOE PRIJZEN ^ESLOOT te Hoorn. I Heer A. SLOT te Heer JOH. RUPERT P. BOTMAN, Hoorn dagelijks te bezichtigen Noord, Hoorn. CENS en de SINGER-I MS en de firma ZEE-, oorn. IS ZOON, Grootej T. KLEINTJES, C. P. (Deze lijst is samengesteld volgens dm Kalender van het Bisdom Haarlem). Kerkwijding vóór de Hoogmis 34. Onveranderlijk gedeelte der Mlsge- biden biz. 3S en volgn. ZONDAG 7 DEC. 2e Zondag van On Advent 108. 2e collecte v. d. H. Am broeius 329 Credo. Geen Gloria. Praefatie y, d. H. Drievuldigheid 60. HAANDAG 8 DEC. O. L Vrouw Onbevlekte Ontvangenis 329. Credo Prae fatie van Maria 60. 2e collecte v. d. Advent- tijd 108. DINSDAG 9 DEC Mis van het octaaf der Oobsvl. Ontv. 329. Credo. Je collecte v. d. Adventtijd 108. 3e collecte •Dene qui corda< 269. Praefatie van Maria 60. WOENSDAG 10 DEC. Mis van het octaaf 329. Credo Praefatie van Maria 60 Je collecte v. d. Adventtijd 108 3e collecte v. d. H. Melchiae, uit de Mie «Statuit» 65. DONDERDAG 11 DEC. - H. Dama sus 331. Credo. Praefatie van Maria 60. collecte v. h, octaaf 329. 3e collecte T, d Adventtijd 108 VRIJDAG 12 DEC. Mis van het octaaf 329 Credo Praefatie van Maria 60 collecte v. h. octaaf 329 3e collecte I »Deue qui corda» 269 ZATERDAG 13 DEC. - H. Lucia 332 ['Credo, Praefatie van Maria 60. 2e collecte v. h. octaaf 329 3e collecte v. d. Advent tijd 108. 4e collecte v. d. Pane 62. ZONDAG 14 DEC 3e Zondag van [den Advent 110, 2e collecte v. h. octaaf 1329. Geen Gloria. Credo. Praefatie van Maria 60. 7 DECEMBER. 2e Ziondag van den Advent. [Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; XV, 413. Broeders! Al wat geschreven werd is tot I onze onderrichting geschreven, opdat wij i door de lijdzaamheid en de vertroosting Ider Schriften hoop mogen hebben. De God [nu der lijdzaamheid en der vertroosting, [geve u, éen van gevoelen te zijn onder el- Ikander volgens Jesiuis Christus; opdat gij, van ziel; met éenen mond God en den [Vader ortzes Heeren Jesus Christus moogt (verheerlijken. Derhalve, neemt elkander aan, [gelijk ook Christus u-heeft aangenomen [ter eere Godia. Wiant ik .zeg, dat Christus [jesus dienaar der besnijdenis geworden is [om wille vam'Gods waarachtigheid, om de [beloften aan. idle vaderen gestand te doen-, [doch dat de heidenen God wegenis bairm- [hartigheid verheerlijken, gelijk er geachre- [ven staat: daarom zal tik U loven onder [de heidenen, o Heeren. uwen naam lof- fflgen! En wederom zegt de heilige schrift: [verheugt u, gij heidenen; met zijn volle! En [wederom: looft, alle gij heidenen, den Heer, [en maakt Hem groot, alle gij volken! En [weder spreekt Isaias; daar zal zijn dewor- ite! van Jesse, en Een. die zal opstaan otn [over de heidenen te heerschen; op Hem pullen de heidenen hopen. De God nu der hoop vervulle u met [alle blijdschap en vrede irf het gelooveni, opdat gij overvloedig moogt zijn. in de hoop [en door de kracht des Heiligen Geestes. Evangelie volgens den Hs. Mattheüs; XI, 2—10. Te dien tijde, toen Joannes in de boeiien [de werken van Christus vernomen had; ond hij twee zijner leerlingen en zeide tot [Hem: zijt Gij degene, die komen moet, of verwachten wij eenem andleren? En Jesus, I antwoordend, zeide hun: gaat en bood- hapt aan Joannes wat gij gehoord en ■gezien hebt: blinden zien, kreupelen wan- Ttelcn, melaatschen worden, gereinigd, doo- ven hooreni, dooden verrijzen, aan armen I wordt het Evangelie verkondigden zalig IIs hij, die zich aan Mij niet zal geërgerd "ben.. Toen zij nu heengingen, begon Je ans tot de scharen aangaande Joannes te peggen: wat zijt gij in de woestijn gaan Tien? Een riet, door den wind heen en weer bewogen? Maar wat zijt gij gaan en? Een mensch; gedost in zachte ktee- peren? Ziet, die zachte kleederen dragen, pjn in de huizen der koningen. Maar wat [zijt gij gaan zien? Een profeet? fav zeg l"1 u- en meer dan een profeet. Wlant deze [is het, van wien geschreven staat: zie, Ik Tend mijnen engel voor uw aangezicht, die [uwen weg voor U bereiden zal. Dinsdag zette de heer van Wjijribergen Bjn Maandagmiddag afgebroken rede voort. Was het begin ervan reeds van dien aard Beweest, dat de vrijzinnigen blijkbaar en l u'delijk aan onrust leden tijdens de söher- Pe> 'toch welverdiende verwijten van den Katholieken afgevaardigde, het werd er voor I allerminst beter op tijdens het ver- T°« van de strafrede. Spr. behandelde de vrijzinnige vericie- ^"igsmiddelen. Bij wees er op hoe men in den po- litieken strijd van alles heeft gemengd wat er niets mede te maken had. De kerke lijke hartstochten zijn opgewekt met het eenig dcyel en het eenige resultaat: de vefdrijving der Christelijke Regeering. Daarom is het onjuist te beweren, dat het kiezerscorps zich uitsprak voor alge meen kïasrecht en Staatspensioen. Het antipapisme heeft het algemeen ka rakter der verkiezingen beheerscht. Alge meen werd gevoeld, dat als het maar Room schen gold, de regelen van fatsoen, eerlijk heid en billijkheid niet behoefden in acht te worden genomen. De activiteit der Katholieken in het ge bruik maken van hun Grondwettelijke rech ten is hun recht, in zekeren zin zelfs hun plidht. Doch het daarop wijzen in ver kiezingsdagen en het daaraan verbinden van een zoo felle campagne is beneden cri- tiek, is misleiding. „Bewijzen!" had de heer Roodhuijzen al een paar maal geroepen. E.n hij kreeg zijn portie! De heer van Wijnbergen wees op den gansahen laatsten jaargang van de „Nieu we Rotterdamsohe Courant", die vooraan staat in anti-papismevoorts op artike len in de Groene; op de befaamde be weringen van prof. Eerdmans, o.a. om trent het onttrekken door de Kerk aan de Justitie van Ben moordenaar in de Til- burgsche zaak, wélke bewering hij nog steeds moet herroepen; op een ingezon den stuk van professor Visser van Ijzen- doorn; op het verhaaltje dat „Zelandia" zou geschreven hebben: „Wie Links stemt gaat naar de hel", voor de waarmaking waarvan f 1000.zijn uitgeloofd, die nog altijd niet zijn afgehaald; op een redevoe ring van den heer Ter Spill; op het Mani fest van den Bond van protest antsdhe kie zers; op het door de Evangelische Maat schappij gemaakte rumoer; op de klooster- kaart idier Maatschappij; op de rede van den heer Tideman te Rotterdam; op het Propagandaboek der Vrijzinnige Concen tratie. En er volgde nog meer aangenaams voor de vrijzinnigen. Spr. wees er op dat door hen de eigen zelfstandigheid werd prijs gegeven bij de herstemmingen, door het zich overgeven aan de S;.Di.A.P. en vooral na de verkiezingen bij1 de aanbieding der portefeuilles aan de s ocialisten. De Concentratie is verantwoordelijk voor den val van het vorige Kabinet en had naar constitutioneelen zin, de ver antwoordelijkheid voor een nieuwe Regee ring op zich moeten nemen. Daarnaar heeft zii echter niet gevraagd; zij heeft alleen haar eigen belang in het oog gehouden. Zij heeft het concentratieprogram laten va ren, het aan het toeval overlatend of er van dat program iets zai terechtkomen. Ten slotte wendde sipr. zich tot het Kabinet. Het was hem niet duidelijk wat het karakter -js en welke de plannen zijn van hi Ministerie. Op de eene plaats in de Memorie van Antwoord maakt het Kabinet zich los van partijen, concentratie en con centratie-program, doch op tal van andere plaatsen wordt weer een andere indruk gegeven. Het eenige wat het Kabinet uit sprak is, dat het den Vrijzinnigen be ginselen is toegedaan. Het zal dus kunnen verwachten, d at de Rechterzijde de uitwer king idier beginselen aan de hare toetst Hoe de houding der katholieken zal zijn, zal nog nader moeten worden bepaald na het mondeling antwoord der Regeering. Voor de Anti-Revolutionairen trad als woordvoerder op de heer van de Voort van Zijp. Wie vermelden van zijn rede, die op veie punten slechts in aansluiting was bij de betoogen van de heeren Lohman en van Wlij.nbergen, slechts het volgende: S.pr. betwijfelde of de vrijzinnigen den uitslag der verkiezingen wel hebben ver- staan. Voor hun t evredenheid is geen re den. De s ociaal-democraten gingen irustem- mental zeer vooruit, de Rechterzijde ging niet achteruit; de vrijzinnigen gingen dus wel achteruit. Van beteekenis waren voorts de vol gende verklaringen van den afgevaardigde: le. dat de aniti-revolutionairen zullen zijn een loyale oppositie en het Kabinet zul len steunen als dat in 's lands belang mogelijk is. 2e. dat hij zich met de beperktheid der Grondswetsherziening kan vereenigen mits de herziening niet zoo beperkt zou zijn, dat het onderwijsartikel art. 192, wordt buitengesloten. Die Anti-Revolutionairen en zij niet alleen eischen dit als her stel van onrecht. De voorstanders van een andere kiesrechtregeling zullen daarmede rekening hebben te houden. In zake de defensie herhaalde spr. de vraag, «of de Regeering op dit stuk rekent op de hulp der Rechterzijde of op die der linkerzijde. Het antwoord der Regeering eischt nadere opheldering. Men moet* weten of de Regeering bereid is de defensive) krachtig ter hand te nemen. Voortreffelijk deed ten slotte de hr, Kooien met de verdediging der veel ge smade financieeie politiek van Minister Kolkman. De afgevaardigde dankte bijtend spot tend den Minister van Financiën voor de indirecte hulde, door het financieel over zicht in- de Millioenennota gebracht aan het financieel ,beleid der vorige Regeering. Niettegenstaande de stijging der uitgaven, waaromtrent men in theorie den Minister van Financiën wel kan verwijten, dat hij zich niet krachtig genoeg verzet tegen de eischen zijner collega's, doch die steeds automatisch stijgen, verkeert Nederland nog allesbehalve aan den rand van den finan- cieelen afgrond; zooals men na de be weringen van Links omtrent het „wanbe leid" van Minister Kolkman zou hebben kunnen meenen. Minister Kolkman heeft in alle uitgaven voorzien, ook voor de toekomst en zelfs ruim 6V2 millioen ge spaard voor de verlaging van den sui keraccijns. Waaruit volgt, dat de bewering van d en heer de Meester in het vrijzinnige propagandaboek, dat die initio enen zouden zijn gebruikt voor de gewone middelen, on waar was. Als Rechts aan het bewind was ge bleven, zou het geld voor de uitvoering der Invaliditeitswet er zijn geweest. Doch hoe denkt deze Minister er aan te komen.? Wielke vraag te meer klemde, daar de Minister omtrent de opbrengst van ver schillende belastingen in 1914, te opti mistisch denkt. Van de invoering der Inkomstenbelasting vójóf 1 Mei komt niets; de Minister is dus voor 'dit jaar aangewezen op de 10 op centen en het aanspreken van het suiker potje; wat niet aanbevelenswaardig is te achten. En. toch vreesde spr. dat de ge wone dienst niet sluitend zal zijn te maken. Tegen het plan des Ministers om de ongebouwde eigendommen naar de wer kelijke waarde te schatten voor de Ver mogensbelasting, opperde spreker verder eenige bezwaren. Terwijl hij ten slotte ver klaarde niet te begrijpen dat de Regeering niet wil aan een technische Tariefsherzie ning. Deze is noodig en zou zonder protect tioniistisdhe tendenzen dienstbaar kunnen worden gemaakt aan versterking der fi nanciën. Hiermede trad de Rechterzijde voorloo- pig terug en. kon de Linkerzijde aanvangen. Als de Vrijzinnigen evenwel meenden, dat zij nu van de klappen afwaren hadden zij het mis. De heer Troelstra deed wel het propa gandistische in zijn rede overbeerschen, maar hij verzuimde toch ook niet te doen uitkomen, dat hij allerminst van plan is, de concentratiepartijen te sparen. Hij deed haar goed gevoelen dat zij in stemmental hard zijn achteruitgegaan en bleef er bij, dat bet vrijzinnig program wel goed was, doch dat de vrijzinnigen zelf niet zijn te vertrouwen. Pleizierig 1 Woensdag nam de hr. Troelstra er den. tijd voor om uitvoerig te betoogen, dat «en extra-parlementair Kabinet met de hoofd punten op zijn program algemeen, kiesrecht en staatspensioen., ook in constitutioneelen zin, de eenig mogelijke en beste oplossing was'van de crisis. Terwijl hij vergier even uitvoerig de socialistische weigering van Ministersportefeuilles verdedigde. Dir. SiCHAERMAN IN DE KAMER. Mr. Kolkman schreef als bijdrage tot „Het Katholieke Nederland" 1813—1913 onder Hoofdstuk XI „Groote figuren" een heerlijk artikel over Mgr. Dr. H. J. A. M. Sicfaaepman. 1 Hij verhaalt daarin hoe gezien „de docter" onder zijn mede-Kamerleden was. „De welwillendheid der Kamerleden had zich eens bijna op zonderlinge wijze geuit. De aartsbisschop van Utrecht Mgr. A. J. Sehaepman was overleden. Daags nadat het bericht daarvan in de couranten was verschenen, was in de Kamerzitting de heer Van Slypesteyn het eerst aan het woord. Ook hij stond met den doctor op den besten voet en hij kwam vóór de zitting bij den heer Dies Amorie V. d. Hoeven., om hem te vra.genv of Rij vóór zijne rede niiet aan het adres Tan den docter een enkel woord van deelneming zou zeggen bij den dood van zijn Vader!! Van der Hoeven vond het minder _ge- wenscht 1 EEN PUNTIG ANTWOORD) VAN Dr. SGHAEPMAN. Op een middag zoo verhaalt Mr. Kolkman dineerden wij bij v. d. Pijl met onze -vrienden, en collega's Glerx en Walter. Een groepje jongelui zit aan een tafeltje in de buurt. Zlij lieten door den kellner aan Dir. S.chaepman een glas cham pagne aanbieden met de boodschap: „uit dankbaarheid voor de hun gegunde twee borrels." De doctor, die. zoo goed als wijl, Zag, dat het in dat gezelschap niet bij twee borrels gebleven was, zette het glas vóór zich e n liet de heeren zeggen, dat het beter zou zijn, als zij de heele flescfa zonden, dan zouden zij misschien van andere dwaasheden worden terugge houden." NOG EEN. Op een zijner verkaezingstochten gebeurde eens het volgefide. Dr. Sehaepman moest 's avonds eenigen t ijd wachten aan een klein station, ik meen Meppel. In de wacht kamer, waar hij als naar gewoonte, dade lijk achter eene courant zat en zich een glas bier bestelde, zaten eenige, oogen- sdhijnlijk Israëlitische veekoopers. Zij had den klaarblijkelijk een goeden dag "gehad, tenminste zij waren druk en levendig. Na Schaepman's binnentreden werd alles stil. Zij bekeken hem lachend en begonnen fluis terend een overleg. Na eenige oogenblikken nadert een van hen, al buigende, den doctor en zegt: „Vergis ik mij niet Dr. Sehaepman, priester en professor?" „Gij vergist u niet" zegt de doctor, „en nu verder geen praatjes." „O," zegt de ander, „ik wilde u vragen: Komt u de kiezers bepreeken?" „W^t dacht je dan, jood" zei de doctor, „dacht je soms, dat ik ze kwam be snijden De veekooper ging weer naar zijne last gevers terug en hield zijn mond. UIT EEN ROMAN. Eindelijk sloeg de aan de golven ontrukte Eduard de oogen weer op. „Hoe voel je je?" vroeg Irma hem. „Nat, antwoordde hij droog. RIJPAVONDEN ONDER DE BOEREN. Kapelaan J. Kiitslaar schrijft in het Hgz. Zelden heb ik zoo'n leuken.' gemoede lijken en toch uiterst nuttigen avond mee gemaakt in het vereenigingsgebouw als Vrijdagavond. Pastoor Roes. de werkzame sympathieke Pastoor van het kleine Kessel (N.-B.) had mij verzocht eens een Roomschen pijpavond mee te maken. Wjat zijn dat voor dingen? Dat zijn bijeenkomsten van Roomsche boeren in de winteravonden, waarbij eeni ge zaken door een Roomsch oog zullen bekeken, met een Roomsch verstand zul len overwogen en met een Roomschen! mond bepraat worden ydat alles onder bet rooken van een lange, Goudsche pijp. Geen ernstige lezingen, maar leuke, ge moedelijke praatavonden. Wij zouden dan met Pastoor Roes zoo'n pijpavond volpraten en gingen in zijn ge zelschap naar een afgehuurd herberglokaal, waar niet getapt mag worden, maar natuur lijk wel gerookt daar zijn het pijp- avonden voor. Het vertrek is stampvol. Niemand der mannen of jongelingen boven de zestien jaar ontbrak. Allen met eeft pijp ten telkens opnieuw, als de pijp was leeggesmookt, stoppend van de gratis tabak Daar zal dan gepraat worden. Ik begon" over Duitschland wat te praten, hoe bar gevaarlijk het er is en hoe mooi dat ze nu uit Kessel niet meer gaan. Dat werd meermalen bevestigd door werk lieden, die er vroeger heengingen. Zoo kwamen wij zoetjesaan aan het R. K. Platteland, die nieuwe organisatie, zoo noo dig voor den Maaskant. Het had niets van een lezing. Toen Pastoor Roes over de oorzaken waarom het er in de Maaskant, die nu zoo vooruitgaat, zoo ellendig was gewor den. 't Gemis aan eigendom enz. besprak hij. De boeren vertelden hoe het er vroe ger was geweest aan den Maaskant, hoe de heeren" aan het land zijin gekomen. Een oud boertje zat heel smakelijk te praten over zijn herinneringen. Telkens gaf de onvermoeide Pastoor er nuttige sociale wenken onder en warm priesterlijke, Room sche vermaningen. Zoo'n pijpavond is goud waard en echt leerzaam voor de boeren. Zij praten zelf mee, men kan zien of ze 't begrijpen, men leert hun echt leven kennen. Die avonden bevorderen eendracht en sociaal gevoel. Toen wij1 na een paar uurtjes in die warme, dikke tabakslucht te hebben gezeten, met de boeren het lokaal verlieten, dachten wij bij ons zelf: „Wat zijn die goede dorpspastoors toch vindingrijk in hunine liefde voor het volk 1" en, 'd.aarbijwij moeten toch eens wat schrijven over die wekelijksche pijpavonden in het kleine Kessel. Schoolartsen. Ook over het aanstellen van school artsen is in den Raad gesproken. Daar is mogelijk ook nog het een en ander tegen te zeggen. Een £eer lezens waardig boekje is over dat instituut ge schreven door den Arts van Dieren, lid van de schoolcommissie te Amsterdam en uitgegeven "bij" Slcheltema Ho li ke in a. In ieder geval zal men goed doen eens te informeeren bij andere gemeenten, hoe dat instituut daar heeft gewerkt. Mij is althans bekend, dat de gemeente Piurme- rend al weer heel gauw op aanstelling van schoolartsen, is teruggekomen. Fxploitatie gemeentebedrijven. Ten slotte: Voornamelijk door den heer Verkerk is er in den Raad zoo wat over alles gesproken en. de uitslagen de zin van dat alles was, dat de gemeente zoo wat voor alles moest zorgen. Waar de gemeente als onderneemster van bedrijven optreedt, mocht zij zich daarbij geen winst bezorgen met het oog op de gemeenschap anders heeft het ongeveer dezelfde wer king als een accijns op het een of ander artikel gelegd. De gemeente moet zorgen, dat de arbeidersen werkmanskinderen goed onderwijs kunnen krijgen met voe ding en kleeding. Indien een vakman zich wil ontwikke len moet h ij daarvoor gelegenheid vin den in |e ene Openbare Leesinrichting. Voor dit alles moet de gemeente maar zorgen alles op kosten van de geineen- sehap natuurlijk., alles, t en bate van den arbeider of arbeiderskinderen. Slechts éen geval schijnt de heer Ver kerk hebben te willen uitzonderen, alleen daarin was hii, ten minste niét consequent n.l. om te stemmen voor de klasse- verpleging in het Stadsziekenhuis. Toch was hij nu nog matig in zijn eischen. Het program zijner partij is nog veel uitgebreider. Officieel wordt door zijne partij begeerd, dat J de natuurlijke historie van den Stadsburger aldus zal zijn Een bind wordt geboren. Het gemeente bestuur begint dan al aanstonds met zijne milde zegeningen. Eene geldelijke uitkeering zal plaats heb ben voor het moederschap. Van gemeente wege zullen verder worden opgericht zui gelingen-inrichtingen en kinderbewaarplaat sen(Deze instituten zijn in. hunne kost- rijke beteekenis ontwikkeld in een artikel Van den heer Wiibout in „de Nieuwe Tijd"). Aan de kinderen zal worden ge geven zuigehngenmelk. De kleintjes met al zijn ap- en depententies zullen wor den gewasschen in eene gemeentelijke wasiahinrichting. Hét kind wordt groot en zal ontvangen kosteloos voorbereidend onderwijs, lager onderwijs, herhalingsonderwijs en ambaohts onderwijs «en bij gebleken bekwaamheid middelbaar en hooger onderwijs. Dit laat ste alleen voor minvermogenden. Alles kos» teloos. 1 lit,'-.. Sipraakgebrekkige kinderen worden kos teloos onderricht in eene aparte school. Dan volgt van gemeentewege: schoolvoeding, schoolkleeding, vacantie-kolonies, schoolart sen, schoolbanken en leermiddelen; alles geheel gratis. Als het kind volwassen is, zorgt de gemeente voor de oprichting en instand houding van boekerijen en leeszalen en gebouwen voor ontwikkelingsvoordradhten. Verder worden er voor de arbeiders van gemeentewege woningen gebouwd, gemeen telijke bakkerijen zullen het brood, allerlei gemeente-inrichtingen verschillende warén leveren. Zoo moeten er ook komen gemeentelijke slaapplaatsen en zal geheele verzorging van zieken en gebrekkigen plaats hebben. Mocht een arbeider in een geding geraken dan zal hem gemeentelijk juristerij terzijde staan. En eindelijk, dragen de gemeentelijke begrafenisdienaren hem naar het graf. Ziedaar nu een stuk van het socialis tisch program! Men ziet er is nog heel wat voor de boeg. Nu spreekt het wel van zelf, dat dit alles geweldig veel geld zal kosten. En wie moeten dit betalen? De gemeentelijke accijnzen zijn afgeschaft winst uit de bedrijven is uit den booze, op het gas., de electriciteit, het water mag geen cent worden verdiend. Geen i n-directe belastingen, want dan treft men den kleinen mam. De kleine man mag ook in de direote belastingen niet meer betalen voor een inkomen van f500f600.. f700kan geen gulden af, .„Het Volk" schreef onlangs wat óver gemeentebelasting „Het Volk" vond het wel goed dat de socialistische raadsleden in Amsterdam met het voorstel tot ver- hoogimg van den Hoofdelijken Omslag mee gingen zónder op hooge progressie aan te dringen; want zoo klaagt „het Volk": de rijken gaan weg als wij te veel van hen vragen. W|aar zal het geld dan vandaart moeten komen? Het wordt er niet lichter op. 1 Met dank voor de plaatsing. Alkmaar, Nov. '13. GLINDERMAN. ALKMAAR. Propaganda vergadering R. K. Ver- bruiksvereen. „Ons Doel." Een honderdtal belangstellenden hadden gehoor gegeven aan den oproep van het bestuur tot bovenstaande bijeenkomst, iini het lokaal van id en hr. Mooij, Ghoorstraat. De president-commissaris, de heer Joh. C. M. Burkunk opende met den christelijken groet en gaf na een korte inleiding het woord aan den heer H. Brouwer uit Hil versum. 'III l il Spr. verheugt zich, dat hem dezen avond iis opgedragen over „Arbeidersbelangen" te spreken, omdat hij daardoor een vrij man daat heeft. Wleliicht zal hij harde waarhe den moeten zeggen, doch z.i. is alleen door het vrijmoedig aanwijzen der fouten ver betering te verkrijgen. In korte rake trekken karakteriseert spr. het „tekort" der Katholieke arbeiders op menig gebied en geeselt de futloosheid en slapheid die bij velen nog heerscht, en als spr. vraagt waarom nog zoo weinig wordt bereikt, wijt hij dat aan dien verderfe- lijken geest en den onderliogen naijVer die 'belet dat er daden worden gesteld. W|ij ka tholieken zegt spr. weten elkaar niet te vinden. Waartoe dit leidt? spr. wijst op Amsterdam waar dank zij de socialistische vakbeweging 'het bedrijfsleven wordt ge regeerd door Oudegeest en Jan v. d. Tem pel, op Utrecht, waar ondanks de 42000 katholieken en 40000 christelijken, slechts 4 rechtscbe raadsleden zetelen enz. terwijl de tegenstanders niet stil zitten. 'Het verbaast spr., dat b.v, hier een coöperatie niet kan bloeien, met het groot aantal leden, dat zij heeft, en als die leden

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 5