TWEEDE BLAD. No, 45 Dinsdag 18 April 1916. loonactie in de bouwvakken. II8 BLAD ALKMAAR. ONDERWIJS IN DE FRANSCHE TAAL AAN DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN i TOT EN MET 6. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten: aan de met dat onderwijs te be lasten onderwijzers eene belooning toe te kennen van f 75,— per wekelijksch lesuur en met dat onderwijs te belasten de hee- ren Hellinga en Eits, hoofden der ge- I noemde scholen. Vrijdagavond vergaderden in café Mooij op initiatief van de Besturen der verschil lende organisaties de Bouwvakarbeiders tot een openbare bespreking van de hier ge voerde loonactie, onder voorzitterschap van den heer P. Dekker. De heer L. v. d. Wal, Voorzitter van dan Algem. Ned. Timmerliedenbond, sprak over de loonactie der timmerlieden en de houding der Alkmaarsche patroons. Nadat door spr. de werkzaamheden der vakvereenigingen waren geschetst, kwam hij tot punt 11 van het collectief contract tusschen timmerlieden en patroons; art. 11 luidt: Deze overeenkomst eindigt 1 Maart 1916. Mocht een der partijen hierin ver, andering vvenschen, dan moet 3 maanden van te voren hiervan kennis worden gege ven. Zoo niet, dan wordt het contract telkens als voor een jaar verlengd beschouwd. Spr. zeide, dat er 3 cent per uur meer gevraagd werd, wat z. i. billijk is. Dan vroegen de Alkmaarsche timmer lieden handhaving van artikel 38 C en D van het Burgerlijk Wetboek, hetwelk loon waarborgt bij ziekte of onvrijwillige, ge dwongen werkeloosheid. De kosten hiervan bedragen ongeveer pCt. van de uitbetaalde arbeidsloonen oor de aannemers. In Friesland kost deze bepaling bij onderlinge verzekering door aannemers dit iedrag. Spr. memoreert het werken der timmer lieden, tot eindelijk een toezegging kwam an 2 cent per uur meer. Waarom kan hier geen drie cent per uur eer betaald worden? Hier in Alkmaar (waar alles bloeit? Neen, het kan wel en I toch hebben de patroons ons deze bezwaren f niet willen mededeelen. Wat is echter de vraag? Staan wij sterk genoeg in Alkmaar, zijn wij goed georga niseerd? Wij willen niet bluffen op onze kracht omdat wij meenen dat zooveel nogelijk moet gewerkt worden om een [minnelijke schikking te verkrijgen. Mocht het echter tot minder aangename Verwikkelingen komen, dan weten de pa troons dat het niet onze schuld is. De tijd [is voorbij, dat de patroons konden decre teren, hoe hoog het loon zal zijn. Wij willen geen strijd, doch eischen nedezeggingschap in de ons zoo na reikende Maatregelen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de heeren Bruin en [Apeldoorn gebruik gemaakt. Met algemeene stemmen werd de volgende Ifmotie aangenomen: De openbare vergadering van timmer- Bieden, op 16 April in het Gulden Vlies [bijeen; gehoord de besprekingen inzake de I gevoerde actie door de gezellen-organisaties ter verkrijging van betere arbeidsvoorwaar den, verklaart zich homogeen met hetgeen tot nog toe door de besturen is gedaan keurt de houding van de patroons ten [sterkste af en draagt aan de organisaties [op alsnog te trachten de verbeteringen, velke dringend noodig worden geacht,, [doorgevoerd te krijgen en besluit met alle «mogelijke middelen de organisatie te ver sterken. Waarna sluiting volgde. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. Verleden week vergaderden de bond van Zuivelfabriekanten in café Centraal. De Voorz.de heer H. K. Koster opende de vergadering en heette allen welkom. Door den Secr., den heer Nobel, werd nedegedeeld, dat de bond het adres inzake pasteurisatie naar den Minister heeft ver- zonden, mede aan Kamerleden en Land- bouwvereenigingen. Door handelaren was verzocht de kaas niet te zacht te willen maken met het oog ['op het langdurige van de export. Als nieuwe leden werden aangenomen de aasfabrieken „De Eendracht" te Wierin- gen, „Nooit gedacht" te idem, „De Onder neming" te Texel, de „West-Friesland" te tutjewinkel, de „Vita-Nova" te Heer Hu- gowaard, de „Wormer" te Wormer, de USter" te Jisp, de „Eensgezindheid" te [Wervershoef en „de Eendracht" te Zij pe. Als buitengewoon lid trad toe „de Hol- and" van Castricum. Thans zijn aangesloten 82 leden, die in j*9T5 92.776.000 K.G. melk verwerktenen [daarvan 8.644.478 K.G. kaas en 516.200 1 KG. boter bereid. De bond telt 42 buitengewone leden. De rekening over 1915 werd goedgekeurd en door de Commissie nagezien. Zij sloot met een bedrag van f 3581.66. Hierna werd door den heer v. Kaij de pasteurisatie ingeleid. De inleider van dit punt, de, heer v. Kaij, wenscht ten aanzien van de pasteurisatie et volgende voor te stellen om aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel een verzoekschrift te zenden, geteekend door alle aandeel houders, eigenaars en leveranciers van zuivelfabrieken in Noord-Holland om ontheffing voor hen van het Koninklijk besluit van 16 December, betreffende verplichte pasteurisatie, op de volgende gronden De Wet is onvoldoende en onrechtvaar dig voor den eenen veehouder tegenover den ander; bij toepassing der Wet wordt het de ondergang van alle kleine zui velfabrieken in Noord-Holland; een finan- tieel débftcle voor aandeelhouders en eigenaars, meestal eigen geerfde boeren, die zich reeds door storm en watersnood van 1415 Januari 1916 voor vele jaren buitengewoon hooge lasten zien opge legd. Het komt den inleider voor aan dit verzoek eene toelichting toe te voegen, waaruit blijkt, hoeveel melk verwerkt wordt en hoe groot de schuldenlast der fabrieken is. Ten aanzien van dit voorstel kan wor den meegedeeld, dat de Bond bij alle fabrieken in de Provincie een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van de pasteurisatie in de bestaande fabrie ken alsmede naar den tijd van op richting en de oprichtingskosten der fabrieken; verder de hoeveelheden ver werkte melk der laatste drie jaren, en de capaciteit van den stoomketel. De gegevens waaruit blijkt hoe groot en hoeveel de moeilijkheden zijn, zijn aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzonden, met het verzoek om het Bestuur gelegenheid te willen geven ze mondeling te mogen toelichten, opdatZijne Excellentie vol ledig is ingelicht omtrent den toestand. Uitvoerig zette Spr. zijn meening uiteen, vooral wat betreft de groote lasten die door dezen maatregel de boeren treft. Er wordt zelfs gezegd „nog liever de tong- blaar dan de pasteurisatie." De hr. Avis (Midwoud) deelde mede, dat er gisteren «en vergadering betreffende de pasteurisatie in N.-H. is geweest, met den Ingenieur van F. N Z„ den heer de Boer Door deze Commissie is men na lang beraad voor een kleintype fabriek tot een oprichtingsrekening van f 12.000 gekomen. De directe exploitatie-kosten worden ver hoogd met 331/j cent per 100 liter wei. Voor middelmatige fabrieken zou dit komen op f 0.25 per 100 Liter weien voor de groote fabrieken van 2000 koeien komt het slechts op 5cent. De hr. v. K a ij zou gaarne zien dat het Bestuur zijn voorstel overnam. Na eenige discussie zeide de Voorz., dat thans iedere fabriek ontheffing moet vragen aan den Minister. De Minister wil en kan geen uitstel ge ven voor een geheele provincie. Besloten wordt dat, zoo de Minister zulks wenscht, de heeren v. Kaij en Met deze kwestie Zijne Excellentie nader zullen toe lichten. De hr. d e B o e r (Stompetoren) wijst op het onzinnige der genomen maatregelen in zake wei-pasteurisatie en betwijfelt, of deze uitvoering van den Minister wel door de Eerste en Tweede Kamer gewenscht is. Spr. bestrijdt op practische gronden de maatregelen van bestrijding van mond- en klauwzeer. Voorz. brengt hierna den tegenwoordigen toestand van den kaashandel ter sprake. De heeren Groot en Schardam kaas handelaren hadden den wënsch te ken nen gegeven om in deze vergadering hun meening hieromtrent kenbaar te maken. Naar aanleiding van den Centralen inkoop en verkoop van kaas aan Duitschland is de vrftag gesteld: „Is het gewenscht dat wordt overgaan tot gemeenschappelijken verkoop van kaas?" Deze vraag zal hier behandeld worden, terwijl de Avis zich ervoor beschikbaar heeft gesteld dit punt in te leiden. Nadat de heer Avis de treurige tijdsom standigheden geschetst heeft, waardoor hij de noodzakelijkheid aantoonde der volks voeding en memoreerde, dat de boeren steeds voor dit doel al het gevraagde had den beschikbaar gesteld, kwam hij tot de conclusie, dat het te betreuren en af te keuren is, dat met de producenten gesold wordt. Spr. laakt ten sterkste de vele knoeierijen welke door de kaashandelaren zijn verricht, waardoor de malaise der kaas weder is in getreden. De levering van kaas voor het leger wordt gememoreerd, waarna Spr. de weinige me dewerking der handelaren inzake prijsvast- zetting schetst en als zijn meening te ken nen geeft, dat het zou worden, dat de Bond een exportvereeniging opricht. De hr. Groot (Edam) merkt op, dat kaashandelaren reeds begonnen zijn het plan van Avis uit te voeren. Door vele producenten is reeds instem ming betuigd, tevens, wij kunnen nooit met verlies werken. Spr. geeft als zijn meening te kennen, dat het niet zoo moeilijk zal zijn om verschillende verkoop vereenigin- gen in de centra als Alkmaar, Purmerend, Hoorn, Schagen en Zaandam op te richten. Zeer zeker kunnen wij dan op veel succes rekenen.. De hr. d e B o e rIn hoeverre is door handelaren wederzeggingsschap verleend aan de producenten, betreffende de kaas- prijzen? V o o r z.Zoogenaamd in het belang van Holland, om de handelaren niet te bemoei lijken, zou een prijs worden vastgesteld. De heeren vonden echter, dat ook wel een van de producenten kon worden uit- genoodigd; de producent heeft toch ook nog iets te zeggen over de kaas. De hr. Commandeur heeft deze vergadering bijge woond. Voor N.-H. waren uitgenoodigd de hee ren K. H. de Jong en Gebrs. Stuyt als handelaren en in plaats van U Voorzitter was de heer Gommandeur tegenwoordig. De hr. Commandeur: Ik heb den Voorz. gezegd dat het mij bevreemdde, dat in deze zoo belangrijke vergadering slechts zoo weinig producenten tegenwoordig waren. De Voorz. beaamde dit en zou er in het vervolg voor zorgen. Het verschil werd bepaald op 20 tot 30 -j- op f 6.vah 30 tot 40 op f 4. en van 40 tot 45 op f 2.De Goud- sche kaas werd gezet resp. op f 80. f 74.en f 68. De Edammer kaas zal worden gezet op f 1.hooger n.l. voor f 79.voor 40-j-. De eventueele commissie voor prijsvast- zetting zal zijn vertegenwoordigd door 3 handelaren en 3 producenten, terwijl nog niet is vastgesteld, wie de zevende persoon zal zijn. Na eenige discussie vraagt de heer De Boer of deze prijs gehandhaafd blijft. Hij gunt den handelaren wel een grooten winst, doch dan moeten zij ook een bil lijken prijs betalen. Zij mogen gerust in een auto rijden als zij ons ook een rijtuig gunnen. Spr. is bang, dat de samenwerking zoek raakt, doch indien dat gebeurt, heeft hij liever f 68.dan f 71,als het zonder samenwerking gaat. Spr. zou adviseeren deze zaak niet direct af te wikkelen, doch aan de groote hande laren te vragenWat wilt U Met ons samen werken of niet? Na het antwoord kunnen wij zien wat er gèdaan kan worden. Spr. beschouwt den handel ook als vriend en zou, indien mogelijk, liever samenwer king zien tusschen handelaren en produ centen. De heer Avis verwacht van de samen- vyerking niet veel; z.i. moet er een export vereeniging worden opgericht, waarmede den handel rekening moet houden. De heer Schardam (Edam) hoopt, dat de producenten mogen doorwerken, hij heeft bedankt voor een bedeeling van f 750.per week, omdat het hun niet op papier gegeven werd. Met de hem toegezegde bewijzen van instemming van 30 fabrieken gelooft hij klaar te komen. De heer de Boer vraagt bewijzen voor dit geloof; daar hij vernomen heeft, dat, worden wagons kaas naar Duitschland ver zonden, de Duitsche Regeering deze zen dingen zal weigeren. Na de pauze werd besloten, dat het Bestuur zal pogen een export-commissie voor kaas op te richten op coöperatieven grondslag en hierover in een volgende vergadering zal beslissen, De hr. de Groot (Edam) zegt ook namens den heer Schardam toe, dat zij hun medewerkingjinzake kaas-export gaarne willen verleenen. Voorz. geeft als zijn meening aan, deze aanbieding niet te behandelen, doch eerst het advies af te wachten van het Bestuur. De hr. Nobel zag gaarne, indien een vereeniging wordt opgericht, dat de fabrie ken zich zullen stellen onder de kaascon- tróle van den Bond, om tevens de kaas- merken in te voeren en ook, dat de ver beteringen worden geleid door den Bond, om de zaak zooveel mogelijk aan één leiding te onderwerpen. De hr. Nobel deelde, inzake de binnen- landsche voorziening van kaas mede, le. dat de financieele toestand gunstig is; 2e. dat de beschikbare hoeveelheid groot is; en 3e. de kaascontrole werkt doelmatig wat de fabrieken betreft; slechts 2 fabrieken hadden moeilijkheden. Er zullen zoo mogelijk wijzigingen in de kaascontröle worden voorgesteld; zoo mo gelijk zal aan de Regeering een wettelijke vaststelling der kaascontröle gevraagd wor den met vaste merken. De heer de Boer werd met 109 stemmen gekozen als lid van het Bestuur. De heer Th. v. d. Meer werd wederom gekozen tot lid der bouwcommissie. De heer Nobel deelde mede, dat de commissie zal trachten om, inzake de melkvoorziening, de fabrieken, welke door bedrijf of plaats niet geschikt kunnen leve ren, van deze regeling uit te sluiten en zoo de leverantie aan eenige fabrieken op te dragen. De hr. Nobel wijst op het groote belang der coöperatie, opdat de Bond veel meer kan samen werken en op verschillend ge bied veel practische voordeelen kan be halen. Gaarne zou Spr. zien, dat de vergadering zich direct uitsprak voor wettelijke regeling der kaascontröle. De hr. J o n g e j a n s (Assendelft) betuigt zijn adhaesie met kaascontröle. Dr. Scheij betoogde de noodzakelijkheid der kaascontrölezoowel tegenover het buitenland, als tegenover de binnenland- sche consumenten, welke thans meenen kaas te koopen van 40 -f- en kaas eten- van 20 of 30 -p Met algemeene stemmen wordt dit goed gevonden. De heeren Best, Avis, de Boer, Lakeman, Groot, Met en Goodjes worden tot leden der Commissie gekozen, om middelen te beramen, voor een eventueele export-com missie van kaas. Besloten wordt dat ook aan de losse fabrieken gevraagd zal worden adhaesie te betuigen aan het adres inzake pasteurisatie van wei. De heer Ham stelt voor den Secretaris geheel aan den Bond te verbinden, de eventueele kosten zouden alleen reeds door de voordeelen, te behalen door de kaas commissie, meer dan ruim gedekt worden. Besloten werd om in dezen vorm een adres, door de leden geteekend, af te wachten. Na eenige discussie over punten van huishoudelijken aard, sloot de Voorz. de vergadering. ELAATSELQK NIEUWS. SCHAGEN. Politie. Achtergelaten een rijwiel In- fehtingein ter Secretarie. HARENKARSPEL. Mej. Janknecht, onderwijzeres te „Het Waarland" is in gelijke betrekking benoemd te Waddinxveen. KALVERDIJK. De heer N. Boon, caféhouder alhier, won op zijn lotnummer 3089 van de Schager verloting de hoofdprijs, n.l. de „vette os", door het hoofdbestuur der verloting voor dat doel aangekocht voor f 750. 't Is een niet te versmaden buitenkansje. OUDE N1EDORR, Dinsdag vergaderden de Hoofdingelanden van de Banne. De rekening over den dienst 1915 werd goedgekeurd met een voordeelig saldo ten bedrage van f 339-09 V2. De be grooting over 1916 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf bedragende f 7850.88 '/2. De omslag werd bepaald op f 6.50 per H.A. De leverantie van 250 kub. M. grint werd gegund aan den laagsten inschrijver C. de Wild te Alkmaar voor f 3.63 per kub. M. WAARLAND. Alhier is een geval van typhus gecon stateerd. UITGEEST. Roode Hond. Heerscht op tal van plaatsen in meer of mindere mate de roodvonk, hier ter plaatse komt „roode hond", al is deze dan ook minder kwaadaardig, veelvuldig voor, zoowel onder volwassenen als kinderen. HEILO. Installatie. De eerste bijeenkomst der pas opgerichte vereeniging van Land- en Tuin bouw werd dezer dagen gehouden in het café van den heer J. Morsch. Door den secretaris van het voorloopig bestuur was een oproepingsbiljet verspreid, welks agenda op de eerste plaats vermeldde: „Installatie van dén Geestelijken Adviseur". Nadat de voorzitter van het voorloopig bestuur de bijeenkomst met den Christelijken groet had geopend, deelde .hij aan de vergadering mede, dat Mgr. de Bisschop van Flaarlem, pastoor J. C. J. Seuter had benoemd tot Geestelijk Adviseur van de Heiloosche vereeniging van Land- en Tuinbouw. Bij die mededeeling voegde hij zijne hartelijke wenschen. Daarna nam pastoor Seuter het woord, om zijne beste wenschen uit te spreken. Vooral beval hij het trouw be zoeken der vergaderingen aan. Van zes vereenigingen is hij geestelijk adviseur, van ééne eere-voorzitter, van een andere be stuurder, nog van een negende mede-lid en lid van het dagelijksch bestuur, doch bij allen laat het bijwonen der vergaderingen te wenschen over. Daarna hadden de ver kiezingen plaats. Tot voorzitter werd ge kozen de heer C. Bakker Pz., tot leden van de tuinbouwvereeniging de heeren A. Klaas-, sen Jr., N. Kuijper, C. Ooievaar; tot afge vaardigde in het Centraal-bestuur de heer A. Klaassen Jr., die allen hunne benoeming aannamen. OESDOM. In de Genadekapel werden 2 schilder stukken geplaatst. Het een, aan de epistel zijde van het altaar, geeft eene voorstelling van den H. Willibrordus, het geloof predi kend in deze oorden. Dit werd vervaardigd, zooals eene handteekening er op vermeldt, door den heer Wiegman te Bergen. Het andere, aan de Evangeliezijde stelt voor: het bezcfek van Maria aan Elisabeth. Beide stukken herinneren er dus aan, dat het hier van ouds eene dubbele bedevaartsplaats is ter eere n.l. van den H. Willibrordus en van Maria. Naar wij vernemen wenschte de Utrecht- sche processie hierheen te komen op 20 Juni en processie te houden naar het genadeoord met assistentie van 't Heilosch zangkoor en van Heiloosche misdienaars. Alles gelijk het vorige jaar. In de bestuursvergadering van den Alk- maarschen R. K. Volksbond, dd. 10 April 1.1., is afgezien van de bedevaart op den 2den Pinksterdag, wijl er dan reeds twee zijn aangekondigd. Zij zullen nu komen heen en weer te voet op één Zondag. Zij vragen nu reeds beschikking voor 2den Pinksterdag van het volgend jaar, alsdan in 191.7 over het terrein te kunnen beschik ken op dien dag. WORMERVEER. Duurtetoeslag. In de Woensdag j.l. ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente werd mét algemeene stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen tot toekenning van een duurtetoeslag aan alle werklieden, beambten en ambtenaren in dienst der gemeente en aan de hoofden en onderwijzers der openbare scholen met ingang van 1 April 1916. De werklieden en beambten ontvangen een duurtetoeslag van f r.50 per week, de ambtenaren, hoofden van scholen en openbare onderwijzers f 10 per maand als zij gehuwd en f 5 per maand als zij ongehuwd zijn. Deze maatregel kost maar even f 9000 per jaar. De Burgemeester verklaarde daarop met trots, dat Wormer-, veer de eerste gemeente in ons land is, die aan alle ambtenaren en beambten, ongeacht hun loon, een duurtetoeslag geeft. Oorlogswinsten. Welke reusachtige oor logswinsten in de Zaanstreek gemaakt zijn, blijkt hieruit, dat er kantoorbedienden bij de groote firma's in Wormerveer zijn, die f 1000f 5000 aan tantièmes boven hun salaris in 1915 kregen. Eén kreeg f 9000 extra, een ander, een procuratiehouder, zelfs f25000. Als de bedienden een dergelijk bedrag kregen, kftn men zich wel denken, wat de patroons verdiend hebben. Melkprijs. De Burgemeester van Wormer veer deelde in de Woensdag j.l. gehouden raadszitting mede, dat-met ingang van 1 Mei de melkprijs met 1 cent verlaagd wordt en dan wordt vastgesteld op 11 cent per Liter. ASSENDELFT. O. E. B. Het gaat met ons G. E. B., nadat we er toe zijn overgegaan de energie van de K. E. M. te betrekken, naar wensch. Met elk jaar valt groei en bloei te consta- teeren. Wij zullen voor de lezers van „Ons Blad", uit het verslag over 1915, ons wel willend door den directeur-boekhouder ver strekt, eenige zaken naar voren brengen, waaruit ten duidelijkste de groei van ons electrisch bedrijf spreekt. Op 3'i Dec. 1914 bedroeg het aantal aansluitingen 527; in 1915 steeg dat met 114, zoodat op 31- Dec. 1915 het getal aansluitingen 641 was en wel 609 licht-en 32 kracht- en verwarmingsaansluitingen. Bovendien werden over 1915 40 installaties aanzienlijk uitgebreid. Het aantal aangeslo ten lampen bedraagt 2877, benevens 42 strijkijzers en verwarmingstoestellen en 30 motoren. I?e gezamenlijke belasting steeg over 1915 met ruim 23000 K. W.; zoodat het totaal der belasting op 31 Dec. 1915 was 253369 K. W. In 1911, 1912, 1913 en 1914 waren die eijfers respectievelijk 52780, 155200,201464 en 231736, een mooi accres alzoo, dat glashelder bewijst, dat met goede mede werking van de bewoners een G. E. B. wel levensvatbaarheid heeft. Niettegenstaande de prijsstijging van sommige materialen met 40 ft 50 pCt., zijn de financieele resultaten over 1915 zeer bevredigend. De kosten van de straatverlichting, 282 lampen, bedroegen in totaal 1211.48s bij een verbruik van 15331 K. W. De Veenpolder betaalde voor bemaling f 2500, daarvan gaat af voor onderhoud, loon, rente en aflossing f 1011.05, zoodat daarop een winst overbleef van f 1488.95, waarvoor werden geleverd 47318 K. W., alzoo per K. W. 316/joo cent- De stroomlevering door de K. E. M. gaf dat jaar weer reden tot groote tevredenheid, sleehts enkele malen werd de stroomlevering onderbroken, n.l. 3 malen wegens nood zakelijke werkzaamheden en 4 maal wegens storing in het net of aan de Centrale. Het financieele resultaat is dat jaar weer zeer gunstig, bijna f3000 heeft men kunnen gebruiken voor afschrijvingen. Moge het steeds zoo voortgaan, dan zal de tijd voor ons spoedig aanbreken, dat de prijs per K. W. voor lichtdoeleinden, welke nu 25 ct. bedraagt, verlaagd kan worden. ZUID-SCHARWOUDE. In de Donderdagmiddag gehouden raads zitting, die voltallig was, werd afgewikkeld het eenige punt van de agenda: beëediging van den nieuwbenoemden gemeenteontvan ger, de heer P. Berkhouwer. Deze legde in handen van den voorzitter de vereischte eeden af," waarna felicitatie volgde eri'^le Voorzitter den wensch uitsprak, dat de beëedigde even trouw en nauwgezet zijn functie zal vervullen als zijn voorganger gedaan heeft. ZIJEEe [.ViC'lj! Verleden Dinsdag vergaderde de Ge meenteraad; afwezig was de heer Bos met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering; de notulen worden na een kleine aanmerking van den heer Raat en een toevoeging door den Voorzitter goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven dat de toegangswegen naar de tram in de gemeente Zijpe aan die gemeente worden overge dragen. Bij de kasopname na het le kwartaal 1916 bleek in kas te zijn f 946,88. Het schrijven van de „Autoclub" wordt op voorstel van den Voorzitter in beraad gehouden. Het adres „Nieuwleuzen" betreffende het 2 jaar in één betrekking zijn der jeugdige onderwijzers wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. De heer Raat pleit voor adhesiebetui ging, wijl het bevorderlijk is voor het te geven onderwijs. Door meerderheid van stemming bleef het voorstel van B. en W. gehandhaafd. Mej. Wed. P. Boontjes (Stolpen) heeft een verzoek ingediend om van de plaatsing van een tweede regenbak gevrijwaard te blij ven, wijl de kosten te bezwaarlijk zijn. Wijl de Voorz. vernomen heeft dat er voortaan maar één woning zal zijn, wordt dit verzoek toegestaan. Hierna komt in bespreking de kwestie: Pontfuist, plaatsvervanger telefoondienst. Dit blijkt een zeer oude, ingewikkelde ge schiedenis te zijn; wel is hij in een Raads vergadering van jaren her tot plaatsvervan-- ger benoemd, doch daar zijn geen aantee- keningen van. Na langdurige bespreking wordt bij stemming de heer Pontfuist nu officieel benoemd als plaatsvervanger en zal hem voor indertijd bewezen diensten f 5 worden uitgekeerd. Hierna volgen af- en overschrijvingen dienstjaar 1915. Uit de verschillende op sommingen blijkt dit geen meevallertje te zijn, wijl de post, die voorheen sloot met een voordeelig saldo, nu sluit met een nadeelig saldo van ongeveer f 1000. Het verzoek van de Maatschappij „Electra" te 't Zand om eenige palen te mogen plaatsen op gemeentegrond, wordt algemeen inge willigd. Het Gemeenteverslag over 1915, het verslag van de Plaatselijke Schoolcommissie en Volkshuisvesting over 1915 zullen cir- culeeren bij de raadsleden. Bij de vaststelling van het kohier op de hondenbelasting dienstjaar 1916, vraagt de hr. R a a t of ook nog honden kunnen worden afgevoerd binnen het jaar. Hem wordt geantwoord, dat voor honden die voor 1 Juli van elk jaar worden afge voerd, een half jaar belasting betaald moet worden. Punt 10 der agenda wordt door den Voorzitter genoemd de hoofdschotel der vergadering, n.l. de duurtetoeslag. In het ontwerp betreffende de duurte toeslag aan de Rijksambtenaren en beambten stelt de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer voor, om in ge meenten behoorende tot de 8e klasse van de Personeele belasting (waaronder Zijpe behoort) een duurtetoeslag toe te kennen aan hen die een inkomen hebben van niet hooger dan f 900.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5