Tabak vaa J. R. lenss No. 47. Zaterdag 22 April 1916 10e Jaargang A. LOHMAN RENCKHNS lsl\kK ijnfing Uitgava ?aa de Naaaioozs Alkmaar. Bureau: BftBSDSfEA&T 18 Telefoon No. 433. Dit blad verschijnt Dinsdag Donderdag en Zaterdag. Algemeens Vergadering N. V. „Ons Blad" Het nieuwe Leven. Ëq het leven heeft getriompheerd de dood is verwonnen! Alleluia! VöDflöCtsehip „GSS BL&B", ABONNEMENTSPRIJS s ^75 ct. per kwartaal franco huis. 110 ct. met geril. Zondagsblad bij vooruitbetaling. gj&j flmj Afzonderlijke nummers '-J|§ van de courant3 ct. van het Zondagsblad. 5 ct. ADVERTENTIËN: Yan 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. der r. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland, op Vrijdag 28 April 1916, te 8 uur o.tn ten huize van den Heer PROOT, Langestraat. Agenda Opening. Notulen. Mi dedeelingen. Verkiezing van eon bestuurslid wegens periodieke aftreding van den Heer H Kenter. Verkiezing van een commissaris wegens periodieke aftreding van den Heer H. Klaver. Verkiezing van een commissaris wegens bedanken van den Hoogeerwaarden Heer T Ebbinkhuijsen. Vaststelling van de Balans en de Winst en Verliesrekening over het jaar 1915. Het Bestuur: H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J. F QUAX Waarlijk 1 De lichtheid van het zormige leven zoude véél minder licht schijnen, als de-donkerte van den dood, de kille zwartheid van het graf, daar achter niet wachtte! als de doods donkerte niet de zwarte achtergrond was, waarop wij in hel-witte schijnsels ons levensspel Afspelen zagen. En ddArom ook is ons iedere Paasch- morgen een onvergelijkelijk luisterrijk "icht, omdat wij tevoren met zoo innige -evoelens doorleefden de dagen van Somber en rouw om den dood van Hem, die zonk neer in het zwart donkere graf; dadrom is Paschen ons zulk een wonderbaar nieuw Licht, omdat het opgloort ra zóó diep-zwarten nacht. Al zwarter en zwarter is in onze oomsche ziel de sombere treurnis bin- engedrongen in de laatste dagen van ontroerende pi chtigheid, al dieper heb ben wij ons ingeleefd in de zielsaan- rijpende doo 's-gedachte •- dat Christus nu wederom verzuchtte in doodsangsten in den hof der Olijven, waar de dichte looveren den klank van zijn'klaaglijke stem zachtkens verdoofde, dat Christus ederom van valschen rechtersmond liet valsche vonnis aarkooren moest, dat Christus wederom van beulen fel eseld werd, zoo fel en zóó wreed, at Pilatus, de heiden, zijn menschelijk edelijden niet langer terugdringen kon in de keel en t véélbeteekenende woord gprak: Ecce Homo! Ziet den mensch! Wederom zijn wij Christus gevolgd op heel Zijn langen, hangen tocht; ij hebben Hem zien bezwijken onder t zware kruishout, dat Hij moeizaam ich weer öp te htffen poogde... Wij hébben Hem smadelijk zien hangen, smartelijk zien sterven aan het kruis... O! dat diep-ontroerend oogenblik, toen de laatste zucht hééu zuchtte van Zijn bleeke lippen, toen die allerheiligste zucht zich wond rbaar brei do over do aarde: dat een spook'rig duister daalde overaten dat de bleeke schimmen van lang vergeten' dooien dolen kwam n door de angstig eenzame, vreemd duistere straten van Jerusalem Wederom beleefden wij het plechtig stille oogenblik van dien vroegen avond stond, sinds 't welk Jezus naar menschelijk begrip niet meer van deze aarde Was; en wij gingen heen met dat menschelijk gevoel in ons hart, als wanneer wij den dooienakker ver laten, waar wij een van onze meest- geliefden in de donkere aarde te rusten lieten; wij gingen he n met dAt menschelijk gevoel ia ons hart, doch tevens wetend, dat deze mensch ouzo hooge God was, zonder Wiens wil niet een enkel oogenblik onze aarde zich in stand houden kan;... wij treurden, en wij vreesden stil... J Doch de Paaschmorgen is öpgegloord in ongekende weelde van licht, afstra lend van den boven 't somber graf uitstijgenden Christus: Chris'usTrium- phator Zóó zien wij heden den Christus en dat gebeuren gevoelen wij heden vreugde vol nad&Arom is het heden zoo won derlijk licht om ons heen, ddrirom voelen wij heden een nieuw leven in onze zielen binneustroomen, het nieuwe leven, dat warm bezielend van overal ons doordringen komt, het telken jare nieuwe leven naar de ziel De koren in onze kerken, ze jubelen 't heden uit: Mors en vita duello conflixere mi rando... Dood en leven streden eenen wond'ren strijd... BINNENLAND. De Regeering. Den Haag, (20 April). Hedenmiddag werd een gewone Ministerraad gehouden. De Ministerraad van gisteren was een buitengewone. De Zomertijd- Naar de „Msb" verneemt, zoude gisteren het wetsontwerp betreffende de invoering van den z.g. zomertijd wij willen im mers een uur vroeger gaan leven de Tweede Kamer bereiken. NEDERLAND EN DE OORLOG. Men seint ons uit Amsterdam: Bij .de directie der West-Indische Maildienst is bericht ontvangen, dat het s.s. „Lod. van Nassau" bij Galloper boei op een mijn geloopen is en gezon ken; vijf leden der bemanning, waar onder twee Hollanders, verdronken de oveiigen worden door het s.s. „Starling' te IJmuiden aangebracht. ALKMAAR, Tel.. 276', Steenenbriig i'-Verör. Oorb). Scnocnhfinocl g§ Het onderzoek inzake de „Tubantla". (Officieel.) Het ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Duit- sche regeering overeenkomstig het verzoek der Nederlandsche regeering hare mede werking verleent tot -het vaststellen der identiteit van de torpedo, die de „Tubantia" heeft getroffen. De chef van het torpedo atelier der marine te Amsterdam, bevindt zich in opdracht der regeering te Berlijn, waar hij de in de sloepen der „Tubantia" aangetroffen stukken metaal aan de Duit- sche overheid heeft voorgelegd en het in gesteld onderzoek volgt. Inmiddels zijn ook in eene sloep der „Tubantia", welke in de gemeente Cal- lantsoog is aangedreven, stukken metaal gevonden. Een daarvan is in voormeld torpedo-atelier als een stuk van een onder deel van een torpedo herkend en draagt hetzelfde nummer als een der reeds eerder gevonden stukken. Watersnood. Het zakken van het water gaat wel lang zaam, maar het gaat zeker. In den polder Oostzaan is de waterstand dermate gedaald, dat de landerijen weer langzamerhand boven komen. In de ge meente Oostzaan is het grootste deel dei- bevolking weer aanwezig. Ook zijn enkele veehouders met hun vee weer teruggekeerd. De dorpsweg is behalve het noordelijkste gedeelte (de Haal) weer begaanbaar. De weg heeft niet noemenswaardig geleden. De regen waterbakken, welke overstroomd zijn, worden op kosten van de gemeente leeg gepompt. Vele bakken zijn lek. De postbestelling is weer uitgebreid, er wordt weer langs het geheele dorp besteld Er is een watersnood-commissie gevormd verdeeld in 3 sub-commissies en bestaande uit 21 leden, waarvan burgemeester Teer, voorzitter is. Het gebouw der Ned. Herv. Kerk, waarin vanaf de overstrooming eenige vluchtelingen gehuisvest waren,- isy'vrerdagen ontruimd. Binnenkort zullen de godsdienstoefenin gen weer worden voortgezet. Halfwege den weg naar Zaandam is een wachtpost geplaatst, om te voorkomen, dat niemand zonder pas de gemeente binnen komt. Eenige veehouders van Zuiderdorp, die hun koeien tijdelijk te Nieuwendam ge stald hadden, zijn weer met hun beesten naar hun oude woonplaats vertrokken, al waar de stallen nu weer droog zijn. De weg naar Zuiderdorp langs de Buiksloter- meer ligt ook weer boven water, en blijkt op vele plaatsen zeer beschadigd te zijn. t k Ook te Landsmeer wordt de toestand langzamerhand beter. Dagelijks keeren de inwoners naar hun oude woonplaats terug. Ook boeren, die hun koeien niet verkocht hadden, ziet men met hun vee weer terug komen. Het dorp ligt echter nog grooten- deels onder water. Dezer dagen is ten behoeve van een nog klein aantal kinderen, de openbare school heropend. Rerum-Novarum-herdenklng 1891—1916, op 14 Mei a.s. In opdracht van het Centraal-Bestuur heeft de Volksbond Propaganda-Unie de volgende Groote Landdagen voor de volks- bonders--en voor alle andere Katholieken georganiseerd; I. District Amsterdam, voor de afdee- lingen Bovenkerk, Edam, Krommenie, Nederhorst-den-Berg, Nieuwendam, Ouder kerk, Purmerend, Sloten, Watergraafsmeer, Weesp, Wormerveer en Zaandam. Sprekers: Ch. van de Bilt, uit Den Helder, Kapelaan Duijmel, uit Amsterdam. Plaats: Tolhuis, te Amsterdam. DistrictscommissieH. Copier, N. Amstel, Voorzitter; M.J. Grims- bergen, Nieuwer-Amstel, Secretaris. II. District Haarlem, voor de Afdeelin- gen Bennebroek, Beverwijk, Haarlem, Half weg, Heemstede, Hoofddorp, Hillegom, Lisse, O verveen, Schoten, Velzen. -Velzer- oord, IJmuiden, Wijk-aan-Zee. Sprekers: Pater Alexander, O.C. uit Velseroord, Mr. J. B. Bomans, J. Kamerbeek, J. A. de Lobel, uit Haarlem. Plaats: Brongebouw te Haarlem. Districtscommissie: C. A. P. Dammers, Haarlem, Voorz., J. G. v. Kessel, Overveen, Secr. III. District Leiden, SprekersG. Bruna, uit Utrecht, Kap. P. van Dorp, uit Am sterdam. Bijeenkomst te Warmond. IV. District Rotterdam. Sprekers: Dr. Frans van Cauwelaert en Kapelaan H. W. J. Hoosemans, uit Scheveningen. Bijeen komst te Rotterdam. V. District Gouda. Spreker: Mr. Dr. J. van Best, uit Eindhoven en F. A. Moerel, Oudewater. Bijeenkomst te Gouda. VI. District Zeeland. Sprekers: J. van Rijzewijk, uit Tilburg en J. W. Vienings, uit Goes. Bijeenkomst Vlissingen. Al deze Landdagen zijn toegankelijk voor alle Katholieken, mannen en vrouwen. Men wordt verzocht zich van te voren bij af- deelingsbesturen of Prop. Clubs van toe gangsbewijzen 10 cents te voorzien. Wij vermelden deze lijst zoo volledig, om te doen zien, welk een groote Room- sche betóoging deze „Rerum-Novarum- herdenking" over geheel Nederland belooft te worden. Behoud van natuuurmonumenten. Door Ged. Staten van Noord-Holland de maatregelen in Gelderland inzake behoud van natuurschoon vermelden wij reeds is aan de Gemeente- en Water schapsbesturen in Noord-Holland het vol gend schrijven gericht: De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken schrijft ons onder dagteekemng van 5 April 19x6 het vol gende „Het dagelijksch Bestuur der Vereeniging tot Behoud van natuurmonumenten in Ne derland heeft tegenover mij zijne bezorgd heid geuit, hoe overal in ons land, onder den invloed der hooge houtprijzen, tenge volge van den geringen invoer van hout uit het buitenland bosschen en lanen wor den gekapt, die onder normale omstandig heden nog langen tijd ongerept zouden zijn gebleven. Voornoemd bestuur wijst er op, dat zoodoende, terwille van een tijdelijk voor deel, het landelijk schoon van ons vader land wordt opgeofferd, zonder dat er nog in lange jaren kans van herstel te wachten is en dat zelfs van gemeentebesturen be sluiten tot dergelijke schennis uitgaan1'. Reeds heeft de Commissaris der Konin gin de gemeentebesturen, namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met het oog op dit gevaar, bij circulaire dd. 24 Maart j.l. uitgenoodigd hem tijdig mededeel;ng te doen, wanneer U blijkt van plannen tot belangrijken houtverkoop. In aanvulling daarvan hebben wij de eerU te verzoeken om, indien de Gemeente of het Waterschap tot verkoop van hout of tot het vellen van boomen in eenigszins belangrijke mate overgaat, van het desbe treffend besluit, voor zoover dit niet aan onze goedkeuring is onderworpen, terstond aan ons mededeeling te doen, Noordhollandsch Landbouwcrediet. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1915 uit te brengen door de Directie in de algemeene vergadering van aandeel houders te Alkmaar op 1 Mei a.s. ontlee- nen wij het volgende De ruime geldmiddelen, die velen onzer credietnemers, voornamelijk den landbou wers, toevloeiden, hebben onze acceptatie rekening met een belangrijk bedrag doen verminderen. Ruimere deposito's en de voordeelige geldkoers voor herdisconto's maakten dat de uitkomsten van ons be drijf over j 915 gunstig zijn geweest. Door de Raden van admissie werden behandeld 740 crediet-aanvragen ten be drage van f x.797.166.waarvan werden toegestaan 568 aanvragen tot een bedrag van f 1.415.576.—. Het loopend crediet bedraagt onder ul timo December 1915 f 6.268.084.0171 te gen f 7.292.176.68 onder ultimo"Decem-i ber J914. De debetsaldi in rekening-courant op pro longatie-voorwaarden beliepen f 1.134.206,44 verdeeld over 240 personen, (vorig jaar f T.518.864*61'/2 verdeeld over 229 personen.) Gnder het hoofd Effecten-rekening komt voor een bedrag van f 55.210.50 welk hoofd betreft effecten die tegen executie- prijs moesten worden ingekocht en die thans tegen den koers van 31 December 1915 op onze balans voorkomen. Vorderingen wegens verstrekte- borg tochten komen voor met een bedrag van f 190.697.30 en betreffen borgtochten voor clienten in hoofdzaak ten behoeve van de N. O. T. De Gebouwen-rekening wijst evenals het vorige jaar een saldo aan van f 235.000. De Meubilair-rekening, die tot op f 1. was afgeschreven, steeg in den loop van het jaar tot f 3.243.47, in hoofdzaak door aanschaffing van twee nieuwe safe-blokken nl. een ten dienste van onze tweede safe- inrichting in ons kantoor te 's Gravenhage benevens een van die in het hoofdkantoor te Alkmaar. Door afschrijving komt dit hoofd weder met f 1.óp onze balans voor. Het Pensioen- en Ondersteuningsfonds wijst een bedrag aan van f 32,333,75 te gen f 27,513,66 onder 3; December 1914. Het saldo der Deposito-rekening bedraagt f 1,824,770,72'/, (v. j. f 1,377,533,54)- Het hoofd Geherdisconteerde wissels en promessen komt voor met f 1,768,500, welk bedrag bestaat uit wissels en pro messen, die ter bekoming van de noodige kasmiddelen in herdisconto zijn gegeven. Het saldo der Crediteuren-rekening be draagt t 1,047,172,71. De Prolongatie-rekening o/g bedraagt f 1,466,921,90. De reserve klimt tot f 317,587.42 tegen f 302,18^,42 in 1914. FEUILLETON. door Rudolf Stratz. 64 Be beide mannen zwegen. De scheme ring werd dichter. De wind fl-oot snijdend "Ju de hoeken der straten. De heer vou iaroivski keek naar zijn .gezellig- verlichte amen op. Gaat ge nu dadelijk naar huis?" vroeg Ij. „Ja. Dat wil zeggen eerst boemel ik rog wat in de straten rond." Nu begreep de compagnieschef iets, van atgene waarover men zich reeds in het arnizoen even als over andere grillen van ptenant Merker verbaasd had: Deze grappige man, die mil-lionnair oest zijn en daarbij een kamertje van vijf Jtt twintig mark in de maand bewoonde, an wien men geloofde, dat hij in het bezit as van een automobiel van veertig paar denkracht en kostbare paarden en die aan B-fel in het Casino slechts een kwart liter ier dronk en 's avonds door zijn oppasser Torst en brood op zijn kamer liet halen; eze zonderling harl ook de gewoonte, bij- a eiken avond, tegen de schemering in ■■et station te verschijnen om zwijgend, et de handen in de zakken van zijn pale- t, bij de aankomst van "den sneltrein uit erlijn te kijken naar het gewoel der uit kappende reizigers en dan, nadat de d-ruk- 4 daar afigeloopen was, met onbewogen êlaat den nacht in te gaan. De kapitein acht: de opgelubsker-el wacht daaT toch eiken dag op zijn vrouw! Hij voelde, dat hij den ander voor diens vertrouwen wat schuldig was. Hij zou hem graag tot dank iets vriendelijks bewezen hebben. Hij zei luid en levendig: „Weet ge wat-, beste Merker. Bij mij daar boven houden zij zoo Aanstonds uitdeeling van de kerst geschenken; vroeger dan anders, om-dat ik mijn moeder bij mij he-bJ De oude vrouw behoort te zeven uur onder de wol Kom mee naar boven. „Maar, kapitein. „Voor het avondbrood, daarna durf ik u niet- uit te noodiigen. Gij weet dat bij mij schraalhans chronisch keukenmeester is. Maar een Kerstboom zult ge vanavond ten minste toch zien branden. Dat zou toch God geklaagd ijn. Dat zou ik niet kunnen verantwoorden. Hij nam den eersten luitenant van zijn compagnie onder den arm en trok hem me de de trap op. Vrouw en kinderen wacht ten hem reeds. Er werd gebeld. De deur, naar de mooie kamer ging open. Daar straalden de kaarsen. De oude lieflijke Kerstmisluc-li t van verbrande dennennaal den doortrok de lucht. Van verre klon ken de klokken door de ingesneeuwde stil te en luidden het D'uitsche feest der liefde in Helmut Merker stond zwijgend wat ter zijde. Hij dacht aan vandaag voor een jaar. Engeland. Zij hadden ook een den uit den Harz gehad, in het Londen- sc-he huis der "Wildings. Dat werd daar ginds oök steeds meer mode. Zij hadden in rok en witte das rondom de ronde tafel gezeten die versierd was met den geweldi gen kerstkalkoen. Men sprak over den koers aan de beurs, over heteinde der drijfjachten en der wedrennen,, door de gisteren ingevallen vorst, over- het eeuwige Mene Tekel: de Duitsche vloot. Edith had tegenover hem gezeten. Hij zag haat- voor zich in haar uitgesneden champagne- kleurige japon met Nij-lgroene rozen. Zij hield steeds naar Engelschen smaak, van iets zonderlings, schrils in de kleuren. Zoo zal zij ook vandaag- wel zitten, nu op dit uur, ginds te midden van haar familie. Zij lachte misschien zonder aan 'hen mte den ken. Ja wel! Dat deed ze wel. Hij wist het. Zij leden beiden, Niet hij alleen. Zijn oogen werden yochtig- door plotseling verlangen naar vrouw en kind.. En toch was hij den Tarowskis dankbaar voor het beetje licht en vroolijkheid, dat zij hem schonken. Hij drukte den kapitein le hand, drukte eeu kus op die van de vrouw des huizes, streek een der op den grond spelende blondkopjes over bet hoofd en vertrok. Het was donker in zijn jonggezellen wo ning. De oppasser was voor het Kerst feest in de kazerne. Helmut stak de lamp aan, en schoof eenige briquetten in de reeds half uitgedoofde kachel. Het was zoo koud, dat -de adem in de lucht zicht baar was. Hij trok zijn dik huisbuis aan, liep op en neer en sloeg, om zich te ver warmen, de armen in elkaar. Hij- liep naar het raam. De donkere -zijstraat ach ter de kazerne, waarop h-ét uitzicht gaf, had vandaag een heel ander voorkomen. De glans van Kerstboomen straalde in gouden banen door de ruiten, verhelderde buiten de morsige, vertreden sneeuw. Op twee, drie plaatsen zag men de kérstden nen .'als geheimzinnige, glinsterende sprook jesbeelden achter de gordijnen, vroolijk-e stemmen klonken. accoqrdera op de ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR piano. Kerstliederen. De eenzame officier keerde zich van het raam- af. Op de tafel stond zijn bescheiden koud avond brood gereed. Hij schoof het achteloos ter zijde. Daar zag- hij eenige postpaket- t-en op de .sofa. Die had de oppasser daar nog neergelegd. Het waren de Kerstgroe ten van zijn familie. Van zijn moeder in het verre Odenwa-ld, van zijn broer aan den Rijn, van zijn zwager, den leeraar. Een paar zilveren capsules van champa-gnefle-s- -se-hen staken uit het groene rncfe. Nu wil-- de hij niets uitpakken. Daar stond zijn hoofd -niet naai-. Zijn neerslachtigheid was er slechts door vermeerderd. Moeder, broers en zusters 'hadden aan hem gedacht. Uit Engeland was geen levensteéken geko men. Niets van zijn vrouw.'niets. Het clecd hem bitter leed. Juist vanavond', nu zij toch wist, dat hij alleen en verlaten was, had hij op een brief van haar ge hoopt. Maar hij was "niet boos op haar. Hij zei tot zichzelf in de vreemde, harts- tochtlooze rust, die gaandeweg in den loop dezer moeilijke maanden over hem was ge komen „Jij, daarginds moet!. Evenals ik ook moet!. God moge weten hoe hij ons hart leidt en ons en den strijd der twee naties, die in ons gevoerd wordt, ver zoent Hij was zoo week en zacht gestemd, dat hij bes-loot haar niet met gelijken munt te betalen. Als zij bleef zwijgen: hij schreef haar. Ontlastte zijn ziel weer een-s geheel in -een brief. Hij wilde geen geheimen voor haar hebben. In de kamer werd niets vernomen dan het zacht knetteren der lamp en het ge kras der pen, die over het. papier gleed. dooro den stillen nacht over Duitscbland en de zee, gaan mijn gedach ten naar je heen. Je bent altijd bij mij. Vandaag meer dan ooitBij ons is het nu de avond, waarop men zijn naasten alles vergeeft. Vergeef mij, wat ik je hem aan gedaan. T-k vergeef je ook, ik heb je lief. Meer dan ooit. En ik weet, dat. je mij. niet minder lief hebt, Editli. ondanks alles. Wij- hebben elkaar niet verloren door dezen tijd van schei-den. Integen deel. (Wordt vervolgd),

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1