TWEEDE BLAD. Beloken Paschen. IJJ Zaterdag 29 April 1916. No 50 De afsluiting en droog legging der Zuiderzee. ONS BLAD. Wie onzer kent niet het duel tusschen den Philistijnschen reus Goliath en den Is- raëlitischen herdersknaap David? Die neus had een lengte van negen of tien, voet; op zijn hoofd) stond een koperen helm en een harnas van koperen schubben be dekte zijn borst; van koper waren .ook zijne beenplaten en zijn ontzaggelijk schild. Hij zmaaidle een lams zop- dik als een we versboom. Zóó uitgedost trad de reus, tot die Israëlieten, roepende: „Kiest een man uit uw midden hij kome tot een twee gevecht af indien hij mij overwint, zullen, wij uwe dienaars zijn versla ik hem, dan zult gij óns dienen. Ik versmaad de gelederen van Israëli! geef mij een man, die in tweestrijd tegen mij optrede!" Uit Israels krijgeren treedt DLaviid naar voren, een man, van gewone lengte, gekleed in zijn herdersgewaad, slechts met s-Rif en slinger gewapend en vijf glad geslepen steen-en uit de beek in zijn herd-erstasdh. Woedend schreeuwt de Plhilistijm: „Ben ik dian een hond, dat gij- met -een stok op mij afkomt," en ondier godslasterlijke vloeken dreigt hij: „Kom hier! en, ik zal uw vlleesch ten prooi ge-ven aan, vogels en roofdieren." David antwoordt hem: „Gij komt tot mij roet zwaard en l|ans en schild, maar ik kom tot u in den naam van den Heer der Heerscharen, den God van Israëls leger, D-ien gij he-dien gehoond hebtde Heer zal u in mijne hand leve- ren; ik zal u verslaan' en uw hoofd af houden." Daar springt Goliath, vooruit rnet de gevelde lans ini de hand. David snelt nu ook voorwaarts, zwaait den, gonzenden slin ger met dien ste-en- eenige malen in het rond, viert -een der twee uiteinden -en ftuii- tend vliegt de ste-en door de lucht, treft den Phiiistijn- onder -dien helmkap aan het voor hoofd met zulk geweld, dat hij in de wonde indringt en steken blijft. H-et groot© gevaarte ploft voorover o,p den grond. David vliegt -naar hem toe, zet zijn voet o-p den reus, rukt zijn slagzwaard uit de schede en houwt zijn hoofd van den romp. In -deze zegepraal van David1 oiver den Philistijnschen reus zien -de Heilige Vaders eene voorafbeelding van de- groote over winning, welke Jezus, de Zoon van David, op den -duivel heeft behaaJId: den helschen Goliath w-erd ook het hoofd verpletterd. Van zijne en zijner handlangers boosheid bediende zich Christus o-m hem den doodL steek te geven. Daarom bidt en, zingt die 11. Kerk in haar prefatie van die V-eer- tigdiaa-gsch© Vlasten: „Terecht waardig en rechtvaardig, billijk en heilzaam is het, dat wij U altijd' en overal dank zeg gen, U Heilige Heer, Aamachtige Vadler, eeuwig God, die het heil van het m-ensch-e- lijk geslacht in h,et kruishout gesteld hebt, opdat, waiar die dood begon, daar ook het leven zou herrijzen, en die in het hiout verwon, ook in het hout verwonnen zou worden: door Christus onzen Heer." Door den boom der kennis van goed en kwaadl in het paradijs overwon de Satan, door dien kruisboom van den Calvarieberg werd hij door Christus overwonnen. Aan den kruisboom van Golgotha, werd het handschrift der vervloeking, dat tegen ons was, vastgenageld in 's Heeren heiige handen en voeten. Die zegeteeke-nen der -overwinning heeft Jezus in zijn heilig Lichaam willen behou den, als ook de Wonde der Hans steek in Zijne zijde. Als we dan onzen goeden Meester eer biedig durven vraigen: Wat beteekenen die Wonden in het midden Uwer banden? Dan luidt het antwoord: Zóó ben Ik geslagen in het huis dergenen,, -die Mij beminden, En verder -die W,onde in Uwe Zijde-, lieve Heer? O, zij moesten opzien tot D^ngene, dien zij doorstaken. Zoo werden de voftrs-DeBingen der pro feten vervuld, zoo ook het geloof der Apos telen en Leerlingen in, Zijne verrijzenis bevestigd. Na hun het „Pax vo-bis" te heb ben toegeroepen, toonde Hij hun Zijne handen, -en Zijne zij-de. En de discipelen- werden niet groote vreugde vervuld. Tot Thomas ze-ide Hij: „Steek uwen vinger in mijne hand en breng uwe hand vooruit en leg ze in, mijne zijdie en wees niet ongeloovig, maar geüoovig. Wees niet ongeloovig, m,aar gefoovig, geldt ook voor ons allien. Getuigen we daarom plechtig: Piagas sicut Thomas non intueor, Deum tarnen meuim te confiteor! Al aanschouw ik Uwe W-ondien niet gelijk Thomas, toch' erken ik U ate mijnen God. De ergernis der Jodeni en de dwaasheid der Heidenen is de glorie der Christenen "'"jstus die gekruisigde Godimensch, Rijs nog eenmaal voor mijn ooigen, lieve- Jezus, zooals Gij daar -hingt aan Uw Kruis, geheel met bloed) bepu-rp-erd. Ik zie een roode roos in- Uwe rechter- en eene P Uwe Linkerhand); ik zie een roode ro-os 111 Uwen rechter- en eene in Uwen linker voet; ik zie eene Ilicht-roode roos in, Uwe zij die. Rijs nog vele mallen voor mijn oogen, leve Jezus, zooals Gij op den Paaschmor- &ert glorievol uit Uw graf zijt opgestaan, met Uw verheerlijkte wonden in handen en voeten en zijdie, waar zij stralen als robijnen,. Rijs gediurig voor mijn oogen, leve Jezus, zooals Gij bij ons a-le-r Pascha verschijnen, zult o-p die wolken, in de macht wer Majesteit, wanneer Uw wonden zal en schitteren als fonkelende diamanten. M. P|. A. OOMS, Dieken en Pastoor. (Slot). Zeer in 't kort zal ik uiteenzetten, hoe de afsluiting naar 't plan-Lely zal worden uitgevoerd. Daartoe een kleine beschrijving- van de Zuiderzee ter plaatse van den toe komstige^?) dijk. Tusschen Noord-Holland en Wieringen ligt een geul van 10—12 M. diep, het Amsteldiep. Tusschen Wieringen en Piaam vindt men nog twee geulen, n.l. de Vlieter langs Wieringen en de Middelgronden langs de Friesche Kust. De bank tusschen deze geulen heet het Breezand. Men begint nu een dijk te leggen tusschen Noord-Holland en Wieringen. Daarna wordt op het Breezand een eiland gebouwd, één K.M. lang en breed. Dit eilandje, dat met een haven voorzien wordt, dient tot opslagplaats van materiaal etc. Nu bouwt men de dijk zoowel van af Wieringen als vanaf Piaam, totdat er nog een opening van 16 K.M. overblijft. Wordt de opening nu kleiner, dan zou de stroom zoo sterk worden, dat de bodem gaat uitschuiven en er zich dus nieuwe geulen vormen, hetgeen het werk duurder en langer maakt. Dit wordt vermeden door eerst in het geheele gaat van 10 K.M. een grondbe- zinking te leggen tot de hoogte van laag- water. Wanneer dit gereed is, wordt de dijk voltooid. In acht jaar hoopt men er klaar mede te zijn. In het achtste jaar wordt ook begonnen met de drooglegging. Er zullen vier polders gemaakt worden en wel in 't N. W., het Z. W., het Z. O. en het N. O. Deze polders worden, zooals men licht zdl begrijpen, wegens 't verschil van bodemhoogte, ieder in eenige (3 tot 5) polders verdeeld. Om een idee te geven, hoe het er na de drooglegging zal uitzien, lijkt het nuttig, in 't ruwe de grenzen aan te geven van die vier polders. Deze polders leggen allen aan 't tegenwoordige vasteland. i°. De N. W. polder wordt begrensd door een dijk van Medemblik gaande naar 't N. O. en vervolgens naar 't N. W. en eindigend op de Oostpunt van Wieringen. Deze polder wordt in 't Noprden ook door de afsluitdijk be schermd. Wieringen ligt er ingesloten. 2°. De Z. W. polder heeft een dijk van Wijdenes (tusschen Enkhuizen en Ploorn) naar 't Z. O., dan naar 't Z. W. om te eindigen bij Volendam. Marken ligt er bij ingesloten. 3°. De Z. O. polder, de grootste, zal de geheele Z. O. hoek van de Zuiderzee innemen. Zijn dijk begint bij Muider- berg en heeft achtereenvolgens een Noordelijke, N.-Óostelijkeen Oostelijke richting. Hij eindigt op de hoogte van Kampen en laat het Keteldiep dus vrij. 4°. De N. O. polder zal een dijk hebben loopend van Blokzijl naar Schokland, van daar naar Urk en van Urk met een bocht naar Gaasteriand. Deze pol der bevat dus Urk en Schokland, zoo dat de eilandjes in de Zuiderzee op een goeden dag vastland zullen zijn. Voor de bewoners zal dit wel een eigenaardige gewaarwording zijn. In een tabelletje zullen wij een overzicht geven van de bruto oppervlakte, van de oppervlakte netto (d.i. met aftrek van tochten, slooten etc.), van de hoeveelheid klei en navel, en 't begin van droog legging. Bruto Netto oppervlakte. oppervlakte. N.-W. polder 21.700 H.A. 21.200 H.A. Z.-W. 31.520 H.A. 30.800 H.A. Z.-O. 107.760 H.A. 105.500 H.A. N.-O. 50.850 H.A. 49.700 H.A. 211.830 H.A. 207.200 H.A. Klei en Begin van navel. drooglegging 18.700 H.A. 8ste jaar. 27.820 H.A. 98.990 H.A. 48.900 H.A. 194.410 H.A. 11de jaar. 21ste jaar. 25ste jaar. De oppervlakte die door den grooten dijk v. EwijcksluisPiaam afgesloten wordt, bedraagt 360.000 H.A. Hiervan is 183.000 H.A. klei; 69.000 H.A. lichte klei en navel 104.000 H.A. zand; 4.000 H.A. veen. Men ziet dus de polders zeer doelmatig gekozen zijn, zoodat wel klei en navel, 'maar nagenoeg geen zand wordt droog gemaakt. 32 Jaar na het beginnen aan den afsluit dijk is het geheele werk gereed. In het 17de jaar wordt de eerste grond uitgegra ven. Deze uitgifte zal zoo geschieden, dat elk jaar niet meer dan 10.000 H.A. in gebruik zal worden genomen. De kostprijs, d.i. de prijs, op te brengen indien het werk vendabei zijn zal, is f 1032 per H.A. Ik meen evenwel, dat naar 't gewij zigde Zuiderzeeplan die prijs f 10 a f 20 per H.A. hooger zijn zal. Dit is gering voor gronden, die door elkaar ge rekend de kwaliteit van Waard- en Groet polders hebben. De kosten van dijk en drooglegging nl. is zonder renteverlies 190 millioen. Hierbij is inbegrepen de bouw der sluizen, de defensie, de verbetering van het Zwolsche Diep, een grondkapitaal voor baggeren, schadeloosstelling der visschers en het graven van verschillende water wegen. Naar berekening zulten in die nieuwe pol- diers kun,men wonen 250.000 menschen, ja zij zulllen |er -een ruim bestaan vinden. Imiieni tienimimste tijdig gezorgd wordt voor het klein grondbezit. In- eik geval zaï die Zuiderzee -dan meer voordeel opleveren dan nu -aan de- ruim drieduizend visschers. Wij zulllen -nu een korte schets geven van die toestand, die na dje uitvoering van 't plia-n-Ldliy bestaan zat. De vier polders zijn alle verbonden aan 't vasteland en van elkaar gescheiden. Het Ij set-meer wordt begrensd door de afsluitdijk, -de nieuwe polders, door Gaas teriand, de kust bij Kampen, een klein gedeelte van -dein kust bij Amsterdam en idle kust tusschen Wijdenes en Medem blik. Amsterdam is n.ll door een zeer breed-en waterweg met het IJsellmeer verbonden. Om de plaatsen, thans aan de Zuiderzee gelegen, maar die dan midden in 't land komen- te liggen, met het water te ver binden. zullen een aantal waterwegen ge maakt wordlen, die ik even zal enumeree- ren: 1-e. ElburgIJse'tmanide, 2e. Harder wijkEemAmsterdam, 3e. UitdamMon- n ikendamEdamLu t j esch ardam ,4e. Hoorn Enkhuizen, 5e. Edam Upendam, 6e. Kol- hornMedemblik, 7e. N.-Hollandschi ka naal door de A. Paiitownapolder naar Medemblik, 8e. Luide en Tjonge naar Ijsel meer en Lemmer. Hiermede meen ik het Zuiderzeeplan «enigszins uiteengezet te hebben. Econo mische zaken vooral zouden nog zeer in den hreede besproken kunnen worden. Want het belang van- de drooglegging voor allerlei instellingen en industrieën is zeer groot. Hopelijk echter wordlt niet te lang ge talmd, ook niet indien .andere en zelfs gnootschere plannen in beraad zouden ge nomen wordlen. waarvoor reeds reclame wordlt gemaakt. T. SCH-LfCHTINGi. BRIEVEN UIT BRAZILIë. Maanden e-n maanden reeds woedt die Europeesche oorlog om zich heen, dlood en jammer -en ellende brengend aan duizenden, ja, aan miliioenen. Gode eeuwigen dank, werd mijn dierbaar Vaderland tot nu toe voor den oorllogsgeesell gespaard, alhoewel moeilijke tijden, nog verzwaard door den groot-en watersnood, ook Holland kwa men kastijden of beproevenmisschien wiel, om het vollk niet te rijk te maken dloor de gemaakte z.g. „oorlogswinsten". Dat de Hollandlsche landbouw, industrie en handel in den taatsten tijd „goede zaken" zouden maken, wa-s duidelijk voor een ieder, di-e den Hollandschen a-rbeidsijver, onderne- mings- era ha-n-de-tegeest kende en all heel spoedig hoorden- we dan- ook hier vertel len vam de „millia-rden H-oiitandsche oorlogs winst". „Tè" rijk is echter gevaarlijk, en misschien hééft O. L. Heer dien- verschrik- kelijfcen -doorbraak wel toe-gelaten, om. het „te-rijk-worden-gevaar", -nog -erger dan h-et „watergevaar", eens duchtig te ke-eren. -en velen in de gelegenheid te stelten, ook goed te doen- .aan ei-gen noodlijdende 'lanidl- g-enooten. De waarheid, dat al wat er op aardie gebeurt, Gods stellige wil is, behalve de zo-nde, welke Hij slechts kan toe-laten, troostte mij, toen ik hier in de couranten lias, w-elk ©en ramp, mijne dierbare pro vincie Noord-Hoiaudi vooral, getroffen had. Moge ook mijn gebed er iets toe bij dragen, om gunstigen wind t-e bekomen ter voorkoming van verdere ongelukken -en ter -drooglegging van h-et ondergeloop©n land. Dat ook Brazilië de llaatste jaren sterk beproefd of kastijd wordt door -een ge weldige financiee'lie crisiis, is -bekend. H-o-e weinig -er echter nog ge-daan is, om in 1917 aan -die buitenlandsche schuld-eis-chers te voldoen, weten ve'len niet en toont wel de moeite, eens na te gaan. Men kan uit eens anders ongeluk altijd wat lee-ren. Het grootste ongeluk ivoor Blrazilië is op -dit oogenblik, -dat h-et niet heeft weten te profiteeren ivan de ahnormale toestanden in Europa. Wat -had het land geen geld kun nen- -verdienen, toen Frankrijk een specialen afgezant zond, om hier suiker te koopen. Er werden redelijke prijzen geboden, maar de Braziliaan, die. n-aar gezegd wordt, n-och weet te produceeren, noch te handelen, begaat de domheid fabelaohtig-hooge prij zen te vragen. De Franschman schrikt er van, gaat gauw naar Argentinië, koopt daar groote hoeveelheden suiker op -en laat Brazilië .met zijn. producten zitten, 'n Ander gevat. In Brazilië kwamen vele bestellingen binnen -van alcooT, veel aangewend als geneesmiddel bij de behandeling van ge wonden; nog niet genezen van idle eerste domheid, begaan ze een nieuwen flater: weer overvragen. Argentinië krijgt de klan dizie -en Brazilië kan toekijken. Frankrijk had paarden noodig. Braziliaansch-e paarden zijn sterker en goedkoo-per in -dien kost dlan Arg-entijnsche en bezitten ook meer weerstands- en uithoudingsvermogen. Maar laten nu die „slimme" handelaars weer veel te veel vragen; in Montivideo en Bu-enos Aires konden ze wel -goedkooper terecht, de affiemers; 't zelfde spel rn-et ossenhuiden -en andere nationale uitvoer artikelen. Brazilië kón rijk worden, maar hiet wildé ni-et. Als er geen verandering intreedt, zal h-et Hand zich genoodzaakt zien, in het ko mende jaar verlenging va-n moratorium aan te vragen of zich bankroet te verklaren. Geen wonder dan ook, dat de groote dag bladpers haar hoofdartikelen gewoonlijk in luidt rn-et verzuchtingen a'te dieze: „Mude mos de processos", „Veranderen we- van koers" en „Nova vita", „Er koma nieuw leven". W,at daaronder verstaan wordt? Wiel, niets m-eer of minder dan- een al- geheele omkeer in 's lands zeden en ge woonten. zoowel individueele als publieke, omkeer ook in het landsbestuur. De Katholieke President, Dr. Wieneeslas Blraz, heeft het goed voor: van alle kan ton wordt hem de grootste Tof toege zwaaid am zij® eerlijkheid en zijne vader landslievende bedoelingen; men gaat zefs zóó ver te schrijven, dlat hij beter dan welke van- zijn voorgangers ook, het presi diaal regimen heeft begrepen, en ook na geleefd, maar tem zeerste betreurt men het,, dat hij is omgeven van- -ministers en raads lieden, die geen- vertrouwen- genieten, noch in het binnen-, noch in h-et buitenland. De pers, zich hier opwerpend als -de hoogste rechter en gids, wijst den President niet onduidelijk den weg, om het land voor revolutie te bewaren: wegzenden van on handige -ministers en politici, die van de politiek een „zaakje" maken en zich -doen omringen -door knappe ministers en staats lieden, voor wie het afgemeene lands- en volksbelang de hoogste wet is. Zoo alléén kan er nog redding gebracht worden aan bet vaderland. Natuurlijk zijn de nieuw te nemen maatregelen, -dloor de pers dage lijks voorgesteld, legio-, en het moet ge zegd worden, verschillende er van ver dienen gehoord, en vooral „genomen-" te worden. Maar -daar juist zit 'm de knoop! De leer -dier staathuishoudkunde i-s hier nog niet zóó -doorgedrongen als in Europa. Sociologen, vel-e „bestuurderen" zulllen u weten te zeggen, wat daaronder verstaan wordlt. Goddank wordt -het langzamerhand wat beter door de verspreiding van soci ologische kennis, waartoe -niet w-einiig mede werkt -het weekblad van Pater Candid-o Vroomans, V. Ti M., „Acgas Social", „So ciale Actie". Verschillende burgemeesters -en andere personen van invloed komen daardoor tot gezondere maatschappelijke ideeën. Enr 't zijn toch d-e ideeën, die de wereld regeeren frei CONSTANTIO VAN EIJK, O.F.M. ALKMAAR. „L1TU-R|GISCH)E CURSUS." Op Dinsdag 3 M-ei, dies av-onds te 8 uur, zal in het patronaatsgebouw aan -de Nieuwstraat de 7e Les van den Liturgi- schen Cursus gegeven wordlen- voor de R.K. vrouwen van Alkmaar. Onderwerp: die liturgie van den- Paasch- tijd. ALKMAARSCH.E H-UISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Op Donderdag 4 en op Vrijdag 5 Mei zal de laatste gelegenheid bestaan tot aan gifte van leerlingen voor bovengenoemde school. Wij willen hier herinneren aan dleze uit muntende gelegenheid v-o-or dam-e-s en jonge meisjes, om zich te .bekwamen in linnen- en costuumna-aien, in de nuttige of fraaie handwerken, -en lingerie-naaien, enz. De aangifte van leerlingen heeft plaats op de genoemde dagen van 24 uur in h-et Burgerweeshuis. BROODVOORZIENING. De Burgemeester van Alkmaar, brengt ter kennis van- belanghebbenden, dat die eerstvolgende verwisseling van broodkaar ten zal plaats hebben op Maandag 1 M -e i a. s. van 9—1 en van 2—5 uur, in het perceel Limraerhoek 8 alhier "dat aan bakkers -eni meelhandelaren dien diag geen meet zall kunnen worden ver strekt. St. MARTHA-VEREENIGING. Woensdag 26 dezer -hield het Bestuur van bovengenoemde vereeniging den jaar- lijkscbem feestavond rn-et prijsuitdeeling, 's m-org-ens voorafgegaan van een H. Mis voor lieden -en weldoeners, 't Was ©en ver rassend g-ezetlig feest, er beerschte een bi zonder opgewekte stemming. De prijzen voor trouw bezoek werden in volgorde uitgereikt. De hoofdprijzen vie len ten deel aan Maria Keuss, Francisca Ro-oders -en Catharina Wortel. De Eerw. beer Adviseur^ moedigde d-e meisjes aan, voorat propaganda voor de avon-dbijeenkomsten te ma-ken. Gaarne geven wij den ledlen, gelijk h-et vorig jaar, -een- overzicht op de werkzaam heden- onzer vereeniging. We zijn thans in bet achtste jaar van haia-r .bestaan; veel heeft het Bestuur meegemaakt en, trouw aan h-et devies, getracht meisjes op den goeden weg te behouden of terug te bren gen. V-eel heeft bet te danken aan hen, die de vereeniging rn-et geldelijke gaven steunden, maar ook is het grooten dank verschuldigd aan- -de damies, die met zulk een opofferende liefde het Biestuur hulp varleenden.. Een hooger do-el moet echter bij ouders -en werkgeefsters op dien voor grond treden. Wie weten, dat iedere stad rijk is aan afleiding, we weten ook, dat Alkmaar zich daarin niet onbetuigd laat -en dat aldus door de hediendlaagsche be roering de meisjes het ernstige en- nuttige den rug toek-eeren, wij kunnen dit con- stat-e-eren, omdat van de 51 alhier geves tigde meisjes, die eene uitnoodiging voor de bijeenkomsten ontvingen, zich slechts 18 aan,melddenwaar bleven- d-e overi gen? W-e kun-nen toch ni-et veronderstellen, dat zij uit plichtsbetrachting in- den fami liekring bleven of een- zoo- gezellig te huis hadden, dat de straat n-i-ets aanlokkelijks voor haar had. Gunnen we nu den meis jes de straat ni-et? Geenszins! de jeugdige planten hebben den dauw van den mor genstond -en de verkwikkende stralen van -die zon noodig, zoo ook de- mensch-elijke natuur, maar we vragen: luisterden niet velen naar het zoet gefluit van den voge laar? we noemen dit: „van- den verlei der"? Waarom ontwijken ze het gezellig samenzijn, -een vere-eniging, die dien meis jes geno-eg verzet aanbiedt, waar z-e zich kunnen bekwa-m-en in- het vervaardigen van kile-edingstukk-en, waar ze ©en cursus in verbamdsleer konden volgen, gegeven door -die Eerw. Zusters uit de Emmastraat, waar piano- en zang de avonden opvrooilijken en verschillende spelen haar ten dienste staan, ©en vereeniging, waarvan ze koste loos kunnen gebruik maken. Waarom altijd inform-e-eren bij haar, dfe, laten we 'tmaar noemen, 'n soort afschuw koesteren van iets waardoor ze m-eenen ondier dwang te staan. De 82 avondlbijeenkomsten werdlen -bezocht door 932 meisjes; dit getal moest aanmerkelijk grooter zijn. I-n- de eerste jaren van ons -bestaan telden we 60, soms 80 per avond, en nu? We kunn-ern zien-, -dat zij een anderen geest zijn toegedaan en we mogen uitroepen: öng-ellukkig meisje! dlat uit het dorp trekt om in de stad zich een schijnbaar betere positie te verzekeren of hare ouders verlaat om zich te tooien en op te pronken -m-et 'n kleedij, die allerminst haar staat past. H-et ware misschien nuttig, als we die opgedane bevindingen opsomden om aan de heerschende opinie, dat de bijeenkom sten alléén het doel zijn -der vereeniging, een einde te mak-en; doch m-en zal het met ons eens zijn, dat we d-en sluier, die over onze werkzaamheden ligt uitgespreid, niet mogen oplichten. Men w-ete, dlat de R.K. m-eisjiesbescherming re-edis dagteekent van uit de- 17d-e -eeuw, toen werd in Frankrijk een vereeniging opgericht onder den naam van „La Compagnie dlu Saint Sacrememt", zij wij-ddie zich aan liefdadige werken, m-en zou-dle het tegenwoordig noemen Sociale werken. Later, ini 1897, richtte men -een „Internationale Vereeniging" op, dlie over d)e geheele wereld hare vertakkingen heeft. Dit geschiedde te Freiburg in Zwitserland. In April 1902 zag -de vereeniging in -ons Vaderland- het levenslicht, .de Martha-ver- eeniging nu is -een afdlee-ling der R.K. Int. Ver. -en uit dien hoof-de moet zij vote g-ens hare rpeping in djen -breede werken. Biestuur en Correspondenten arbeiden- rus- trioos om -de goedgezinder! met .jaad en daad bii .t-e staan en- di-e alleen geluk zoe ken in aardlsche iienietiniren van haar dwaalspoor af te houden. Wie kunnen daar om niet genoeg aanmanen het werk, dat Z. Hi Pius X Zgi. een Apostolaat noemdle, te steunen. M-ochten we het zoo-ver bren gen, dlat van onze dienstmeisjes dezelfde roep uitgaat als men leest van -een tot die Katholieke Kerk bek-eerdl Ingenieur. Hij verhaalt, -dat hij zich daartoe voelde ge trokken -door het zedig gedrag der Iersche dienstmeisjes; wanneer, zoo sprak hij, één mijner manschappen zich een onbetame lijke scherts veroorloofde, wezen zij die ver leiding met waardigheid van- zich af. Hon- derde malen heb ik tegen mij zëlven ge zegd: „Een godsdienst, di-e zulk een liefde tot die -deugd, zulk ©en kracht en moed sch-enkt, moet toch heel wat anders zijn, dan een dwaas bijgeloof." H-et bijwonen -der gezellige avondbijeen komsten in het Cat-echismusitokaaï is -een hulpmiddel om de meisjes op rechte banen t-e houden. Hebben- we dan schijnbaar 'weinig succes of zien- we ons pogen niet altijd bekroond; rn-et medewerking van haar, buiten ons Bestuur staand, zullen w-e h-et zaad blijven uitstrooi-en om één-maal in die h-em-etsche landouwen- de rijk-e oogst den Goeden Herder te kunnen aanbieden S. KEULS SCHIRADER Secretaresse. PLAATSELIJK NIEUWS. OUDE NIEDOiRP. W-oensdag 26 dezer vergaderde de Raad dezer Gemeente. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter de Edel- Acht. He-er A, Wonder Pz. De Voorzitter deelide mede: a. d|at zich- bij -die herhaalde oproep voor een onderwijzeres a,ati de O. L. School te Zijdewind 5 sollicitanten hadden aan gemeld; b. dat tot tijdelijk onderwijzeres a-Tdaar is aangesteld Mej. Van Son; c. dlat bij de op 20- Maart LJl. gehouden kasverificati-e bij -dien Gemeente-ontvanger konform de boeken in kas werd bevonden een bedrag van f 1759.69; d. dat is ingekomen een schrjjv-en van den Heer Inspecteur -der Posterijen en Telegrafie, inz,ake aanvrage bestelling voor Zijdewind -en omgeving (reeds gemeld on der Plaatselijk Nieuws in no. 48. Corr.); e. dat is ingekomen een verslag van de Co-mm. tot wering van Schoollverzuimi te Zijdewind; waarbij de m-ededeel'ing, dat tot Voorz. is beno-emd de he-er Nagelhout en tot Secr. de heer S. Snel; f. dlat is ingekomen een- schrijven van de Autoclub, m-et verzoek: hoeken va-n ge bouwen, die voo-r uitzicht hinderlijk zijn, zoove-el mogelijk af te rondlen, alsmede daarmede in de toekomst rekening te hou den g. van de Gezondheids-Commissie, ge zeteld te 'Hoorn, een- verslag, alsmede de rekening over den dienst 1915; h. van de gem-eente Nieuw Lens-den -een schrijven inzake soUiciteeren van onder- mwzers. Alles wordt voor kennisgeving aange nomen. Voorts werd gelezen een. schrijven- van de Gezondheids-Commissie, meldende, dlat bil den bouw van huizen door de vaklieden van tijd tot tijd geknoeid wordt in strijd met daarvoor geldende bepalingen: wat de verbetering -der volkshuisvesting ni-et be vordert. Vervolgens wordt de vraag ge steld of de Gemeente een bouwkundig opzichter heeft, of dlat men, zoo dit niet het -geval is, bereid zou zijn, bij iedere aangevraagde vergunning o-m te bou-wen, bericht t-e do-en aan de Comm., dan- kan vandaar een onderzoek worden ingesteld. Bes-loten werd, omreden de Gemeente er de 'llaatste 2 jaren geen, bouwkundig op zichter o-p na houdit, bij -eventueele aan vrage bericht te cfoen. aan de Comm. Een schrijven van die K. E. M. met de vraag, of het Gemeentebestuur misschien ber-eidl was, om de Electrische verlichting voor gemeente-rekening te n-em-envoor ge gevens zal gezorgd worden. De Voorzitter: De Gemeente kan dit niet dio-en; wil men particulier leveren, daarin is men, vrij. '(Aldus besloten^): Eenige af- en. overschrijvingen oveT 1915 ten bedrage van f 442.691/2, verwerven, aller g-o-edlk-eurinig. Alsmede een post onvoor ziene f115, tot bestrijding der kosten voor een tijd. onderwijzeres. Hfet Kohier Hondenbelasting werd vast gesteld -op f82.50. Een ingekomen verslag omtrent de toe stand der Gemeente over 1915 zal circu- leeren. De rondvraag niets opleverend volgde sluiting en ging de Raadi in Comité, tot behandeling -en vaststelling Kohier H.O»

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5