ELCK WAT WILS Misgebeden van 11- I WOENSDAG 14 Juni: 2e c H. Basilius. (Eigen der IT. I DONDERDAG 15 Juni?e 11. Vitus en Gez. (Eigen Juni). I Kerklijsten totaal f 1468, en betalingen uit de post onvoorzien totaal f,295. Een circulaire betreffende verzekering van het brandweercorps tegen ongelukken komt niet in behandeling, daar het ten eerste niet op zegel is en 'ten tweede de premie (50 ets. per persoon) wel wat hoog is. Dit zou een jaarlij ksche uitgaaf worden van f 100.Beter wordt gevonden, dit risico de gemeente zelf te laten dragen. De heer van Exter zou de keurloonen willen verlagen, doch maakt daar, na nadere inlichtingen van den voorzitter te hebben ontvangen, geen voorstel van. De vergadering wordt hierna gesloten. SCHAGEN. Door de R. K. Prov. Centr. Kiesvereeni- ging in het Staten-District Schagen is met algemeene stemmen tot Candidaat gepro clameerd Mr. A. Dorbeck Adv. en Procur. te Alkmaar, en besloten, om met gelijke kracht en energie te steunen den Candidaat der Anti-Revolutionairen in dit District den Heer Verburg, Industrieel te Noord- scharwoude. Buitengewone vergadering der Centr. Kiesvereen. in het Statendistrict Schagen. De Vootz. opende de verg. met den Chr. groet en met een paar woorden zette hij het doel dezer verg uiteen; hoewel in de vorige verg. was besloten geen candi daat te stellen, in overleg met de Anti revolutionairen waren zij er voor wel een candidaat te stellen. Bespreking candidaatstelling. Daar door de andere ver. geen tegen- candidaat was gesteld, werd gekozen Mr. A. Dorbeck. De heer Snel (Schagen) zette in duide lijke woorden (uiteen, welk voordeel wij uit deze verkiezing kunnen trekken, hoewel de kansen klein zijn, we kunnen echter toch te weten komen, of wij voor- of achteruit gaan of staande'blijven, en dus dit zijn nut hegft, bewees spr. met een paar voorbeelden. Rondvraag. Door den heer Meier ('t Zand) werd er op gewezen, op het eerder sturen der convocatiebiljetten, opdat de aange sloten vereenigingen dan nog kunnen ver gaderen vóór dien tijd, hetwelk ook werd gesteund door den heer Groen (Oudkarspel). Door den heer Snel werd medegedeeld dat de candidaat Mr. Dorbeck zich bereid had verklaard, om voor dit district op te treden en zijne inzichten omtrent de Staten- Generaal uiteen te zetten. Werd bepaald, dit te doen in Schagen, op Woensdag na Pinksteren 's avonds te 7 uur. Door den heer Iiorio (Noord-Scharwoude) werd gevraagd om de nieuw aangesloten vereenigingen van reglementen te voorzien. Hierna sluiting. UITGEEST. Schoolfeest. Woensdag vierden de grootere leerlingen hun jaarlijksoh school feest en evenals andere jaren was een rij' toer georganiseerd naar Egmond. aan Zee en Bergen. Hoewel1 hetweer zich des morgens ongunstig liet aanzien, gaf dit ons gedurende den tocht niet die minste redien tot klagen. Al was 't waf frisch aan 't strand, dei kleinen vermaakten er zich .niet minder om. Dies namiddags ging het oudergewoonte op Bergen af, om, na in den speeltuin van De Bruin. te zijn onthaald, te gaan ravotten in 't duin. Daar na werd gebruik gemaakt van de vermake lijkheden, in dien tuin aanwezig. Blij het inspannen voor den terugtocht kwam. een der koetsiers tot de onaangename ontdek king, dat zijn paard verdwenen was. Een ander was er voor in de plaats achterge laten. Wat was gebeurd? Een koetsier van een schoolfeest uit de Zijpe had een ver keerd paard medegenomen. Ook bepaald geen goocheme streek. Van Biergen ging de lange, lange rijtuigenstoet, jgaar even tjes 30 stuks, over Alkmaar en Limimen. alwaar voor 't laatst gepleisterd werd, naar Uitgeest. Te ruim half negen arriveerde men er en daarmede behoorde ook diit schootfeest, uitstekend geslaagd en begun stigd door het grillige weer, tof het ver leden. ASSENDELFT. R. K. Kiesvereeniging. Woensdag hield onze R. K. Kiesvereeniging een groote vergadering, toegankelijk voor alle rechtsche kiezers van Assendelft e. o. Op die ver gadering zou kennis gemaakt worden met den Koomsch Katholieken candidaat voor de Provinciale Staten in het district Zaan dam, den heer Hulselmans van Wormerveer. De groote zaal van het R. K. Vereenigings- gebouw was goed gevuld, toen dp Voorz. de heer J. Stam, opende met gebed en een woord van welkom tot alle aanwezigen De Eere-Voorzit ter, de Z.Eerw. Heer Past. Van den Berg," was door ongesteldheid ver- hinderd en liet zich vertegenwoordigen door den Eerw. Heer Kap. Dessing. De heer Hulselmans begon met te ver klaren, dat hij dezen avond niet kwam spreken voor zich zelf, maar voor het mooie Roomsche beginsel, waarvoor tij het geluk en 't voorrecht had te strijden met hart en ziel. De groote partij, waarvoor spr. strijdt, de rechtsche, wil in alle wetten het groote beginsel der Christelijke recht vaardigheid en naastenliefde; links moet daarvan niets hebben, haar lenze is: „weg met den Christus en zijn leer, ieder zorgt voor zich zelf, wij bemoeien ons niet met het lot van anderen"aldus zuiver egoisme. Spr. liet het licht vallen op de Encycliek „Rerum Novarum", de sociale en politieke grondwet der Katholieken, en bewees, ,dat het richtsnoer in „Rerum Novarum" aan gewezen, niet door de regeeringen wordt gevolgd; vandaar de ontkerstening. Het Staatspensioen van f 3 werd natuurlijk aan de kaak gesteld. Als men 70 jaar oud is en bewijzen kan, dat men behoeftig is, dan krijgt men wekelijks van de concentratie zegge f 2. Maar o wee, als je in je leven goed hebt opgepast, een spaarduitje hebt verzameld met een eigen huisje, dan ben je niet behoeftig en je krijgt „lekker niks". Geen Staatspensioen, maar Ouderdomsrente, waarvoor de arbeider en de patroon be taalt, dat is het, waarop de werkman recht beeft. Wat nu aangeboden wordt is een aalmoes en staat gelijk met bedeeling. Ook het onderwijs kwam ter sprake en glashelder ■erft aangetoond, dat het bijzonder onder wijs met de grofste onrechtvaardigheid is behandeld. Spr. hoopte op de onderwijs- bevrediging. Voor de echte palstaanders, zooals de vrijzinnige candidaat in Zaandam, de heer D.e Mever er éen is, móet rechts op haar hoede zijn. Het liberale beginsel werd vervolgens door spr. flink aan den tand gevoeld; hij wees op die zwakke po gingen in den vorm van sociale wetten deze wetten zijn echter geen uitvloeisel der liberale leer, maar slechts zwakke pogingen van enkele weldenkende liberalen, die som tijds met de vreeselijke consequentie's van hun eigen leer in de maag zitten. Van het socialistisch beginsel, dat door den spreker ontleed werd, bleef niet veel heel. Onder groote hilariteit voorspelde spreker dat, indien de katholieke werkman Hulselmans in herstemming zal komen met den liberalen heer Dekker, een kapitalist te Wormerveer, de rooden in de Zaanstreek het vuur uit hun sloffen zullen loopen voor den kapi talist. Waar blijft de liefde voor den werk mansstand bij de rooden? De spreker eindigde zijn met vuur uit gesproken redevoering met een krachtige aansporing om in de komende dagen voor de rechtsche beginselen trouw ter stembus te komen. Bij de rondvraag vroeg de heer Barn- hoorn, hoe onze houding moest zijn, indien de liberalen met de socialisten in herstem ming kwamen. De heer Hulselmans gaf als zijn persoonlijke meening het advies, orri in dat geval thuis te blijven. Oud lood om oud ijzer. De rooden en blauwen moeten het maar met elkander uitvechten. Wij rechtschen zijn niet langer de knechtjes van het liberalisme in de Zaanstreek. Dan maar alles rood in Zaanland, totdat de liberalen het roode beu worden en van zelf tot rechts zullen komen mfet het aanbod om het verderfelijke socialisme gezamenlijk te bestrijden. Daar moet het heen, zoover zal het komen, al zijn de liberale heeren nog zoo hardleersch. De Voorzitter sloot, nadat hij den heer .Hulselmans hartelijk had bedankt voor diens leerzaam onderhoud, met Christelijken groet deze welgeslaagde propagandaverga- dering. ALKMAAR. VERKIEZING PORVINCJALE STATEN. Donderdagavond vergaderde de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging voor de Pro vinciale Staten in de Harmonie. Dei Voorzitter, de heer F. J, Aukes, opende de vergadering, en betreurde de slechte opkomst, welke toch aangeeft de weinige belangstelling voor deze verkie zingen. De heer A. W. Udo, het woord ver krijgende. mem oreerde, hoe toet politiek be stand gekomen en ook weer 'verbroken was. Beide partijen wijten elkander het ver breken, doch wij constateeren slechts het feit en aanvaarden het met vreugde. Spr. behandelde hierna zeer uitvoerig de vraag: „Wat is nu de huishouding der Provinciale Staten?" De Gedeputeerde Staten, gekozen door die Prov. Staten, traden volgens spr., te veel passief op. Dikwijls zijn de belastin gen op kleine plaatsen zeer onbi.lijk ge regeld doch wanneer in deze geen, wijziging wordt voorgesteld, kunnen Ged. hiervan niet veranderen. Volgens spr. werd door de Prov. Staten veel te weinig gedaan, door meerdere vrij zinnigen er in te brengen, zou ook hierin zeker verandering komen. Tot de Provinciale Staten als Kiescol lege voor de Eerste Kamer komende, wees spr. op d'en tegen woord igen strijd dier Kamers. Volgens spr. had slechts de Eer ste Kamer gepoogd, zooveel mogelijk dat Kabinet tegen te werken, zoodat het bijna onmogelijk is vo-ot een linksch. Kabinet te regeeren. Spr. besprak hierna de belasting-politiek dezer Regeexing, waarvan eenige ontwer pen door de rechtsche Eerste Kamer ver worpen zijn. De belangrijkheid der aan staande Grondwetsherziening werd. geme moreerd, voorat waar het kiesrecht volgens bet program der concentratie zou kunnen worden: algemeen voor de mannen, mis schien ook voor de vrouwen. Mede besprak spr. zeer in het kort de Ouderdomsrente, welke zeer waarschijnlijk door de Eerste Kamer zal worden verworpen. Gaat de Eerste Kamer echter om, dan is mogelijk een Grondwetsherziening, waarbij niet te veel van de linkerzijde wordt gevergd'. Na de pauze gaven de heeren B. Velleman en A. J. van Bienthem (lid van de Prov. Staten) zich voor debat op. De beer Velleman betreurde het, dat die heer Ud'o, inplaats van een vrijzinnig poli tieke rede, een les gehouden haid, en wel een les gelijk hij reeds op de schoolban ken gehoord heeft. Spr. betreurde, dat er onder de advertentie niet geplaatst is: „debat vrij", omdat er dan zeker meer publiek geweest zou zijn. Wat de Ouder domsrente als eerste stap naar Staatspen sioen beteekende. daarop hadi die heer Udo niet -moeten roemen,! De heer Udb weet toch, dat, toen de S. Dl A. P. voor eenige jaren Staatspensioen vroeg, het geheele vrij zinnige bioc verklaarde, dat zij gek waren. Over de oorlogswinstbelasting sprak de heer Udo niet, en terecht, omdat hij weet, dat de vrijzinnige kapitalisten evengoed de hand op hun port-eimonnaie houden als de kerke lijke kapitalistenDe heeren zijn voor s-pr. oud lood om oud ijzer! Spr. eindigde met d'en raaidi op Ver kerk te stemmen. De heer A. J. van Btenthem stoot zich aan bij den heer V. wat de les betrof en gaf toe., dat dé Provinciale Staten niet vee! presteeren. 't Is waar, we zijn met 77 personen in de Prov. Staten en verga deren gewoonlijk drie keer in 't jaar. Maar aara wie dit te wijten? Toch. zeker biet aan de rechterzijde! lm de Provinciale Staten van N.-H. is de groote meerderheid links en deze meerderheid' stemde het voorstel, om bij den watersnood nog meermalen te, vergaderen, af, met de woorden: „Och, dat kunnen de Gedeputeerden wei af". I Aan u dus de schuld, dat wij zoo weinig doen. W-at het dwarsboomen, van dit Kabi net door de Eerste Kamer betreft, naar spr.'s meen.ing heeft liet huidige Kabinet meer steun van rechts dan van links- gehad. De heer Udo betuigde zijn spijt, dat heide debaters zoo door zijn: les teleur gesteld waren. Spr. kon echter ijiet inzien, .dat hij verkeerd gehandeldl heeft. Wat de opmerking van den heer Velleman betrof aangaande Staatspensioen: deze is- bgslist onjuist: voor de S. D. A. P. Staatspensioen vroeg, bestond de Bond van Staatspension- neering reeds. De oorlogswinstbeliastiing heb ik niet aangeroerd, omdat ik vreesde do-or te veel belastingomtwerpen te behandelen vervelend te worden. De hieer Van Benthemi verklaarde als lid, dat de Prov. Staten niet veel doen; dat spijt mij. Mij is eens gezegd door den h eer Gtinderm-an, dat in de commissies: wel gewerkt wordt. Ik voor mijl ben over tuigd, dat er in ieder college wel gewerkt kan worden, als men slechts werken wil. Of rechts dit Kabinet niet gedwarsboomd heeft, daarop zou spr. veel meer in details hebben kunnen treden, do-chi reeds bij den aanvang zijner rede heeft spr. verklaard, dat hij niet agressief wilde optreden, redien waarom hij nieit in bijzonderheden afgedaald: is. 1 Nadat de heer Velleman nog een onjuiste uitlegging had rechtgezet, sloot de Voor zitter de vergadering. BURGERLIJKE STAND. WORMERVEER. Van 26 Mei—2 Junk Geboren: Geertje, dl v. N. Koip en G. Biruin. Grietje, dl y. PL Bas en C. M. van Luijt. Franciscus Jacobus. Adriarius, z. y. Gl Ml van' der Pol en A. W„ Hage- do-rn-. Klaas, z. v.. K. Vonk em G. Musch. Neeltje, dl v, Pi Spaander en C, Andrea Ondertrouwd: IC Sikkes en Ni. Mes. S. Sikkes en G. S|mit. J. Fontijn, van Wesitzaan, en J. Brandenburg. N. H. Rem en D. Hj. van Ziijp, van J isp. Gehuwd: A. Jaspies en' L Verdenk. J. Gl Hoogland en Dl N. Blakker. Overleden: Jan Johannes; 4 d., z. v, H. E. Broekhuizen en T. Marinus. ZIJPE. Van. 27 Mei—2 Juni. Geboren: Loureintius Petronolla, z. v. Franciskus Xaverius' Veuil en Cornelia Kei- zier, Getrouwd: Jacob Schoen, 26 j., met selaar te Zijpe, en Aaltje Hollander, 20 j., te CallantsO'Og. Klaas Rarst, 27 j„ arbeider te Zijipe, weduwnaar van Jannetje Ott ein Rens-ke Bootsma, 27 j., te Zijpe, weduwe van Si-eb e de Jong. Geboren: Gertrudis Agatha, d. v. Ja cobus Johannes van Bieusekom en Catha rina Agatha Bakker. Jan, z. v. Coma- lis DaJamberg en Jannetje Snijder. Overleden: Jacob Stuijt» '19 j., z. v. Ariën Stuijt en Catharina de Wiit. ASSENDELFT. Van 26 Mei2 Juni. Gehuwd: Pi-eter Koppen en Grietje Biest. Jan Jak en Anna Petra. UITGEEST. Geboren: d. v. T. Berkhout en1 G. Rijs. Overlieden: Aaltje Blrammer, wed, van J. Zuijdam, 86 jaar. HAREN KARSPEL. O ver de maand Mei. Geboren1: Gerandus; z. v. Gerrit Boeke.l en Yda Maria Best Piiieter, z. v. Jan Jacoib Kuiper em Wiilhelimiima de Graaf. Trijntje, di. v. Jan Rens en Geertje Silote- nraker. Catharina Geertruida, d. v, Pieter Blommer en Grietje Stoop. Maig-aretha Maria, d. v. Adam' Bluun en Neeitje D-a- nenberg. Maria, dl v. Johannes Stam en Maartje Jonker. •Ondertrouwd: Fiioris Spanjaard en Aafje Visser. Gehuwd: Hemdriikus Buter era Cornelia Hoog© boom. Willem Groot en Cornelia Stoop. J— Ftoris Spanjaard era Aafje Visser. Overleden.: Jacob Kanten, 47 j. echt van Antje Pitet, eeiider wedr. vara Grietje van Leeuwen. Riektje de Jager, 37 j,, echt genoot© van. He-ss-e-B Sitamiga. Maria Noordstrand, 5 mnd. Johannes Bos, 17 j. Jan Schuit, 76 j., wedr. van Aagje Kramer. Cornefe Adriaraus Hoedjes, 4 md. Pieter Glas, 68 j. eebtg. van. Aatje N-euvel, eender wedr. van. Sjjtje Burger. Gerrit Groen, 76 j., echtgi van Grietje Eek-en, eerder wedr. van Maartje Mons, vroeger van Maartje 'Leek. fandsche afdeeÜng der Ridders v, Maita, schitterd. beloofd te worden. Sint Jan: de dag van Laren, omdat Laren hem vereert als patroon der kerk en der parochie, en omdat Laren- de eenige plaats is in geheel Holland, die volgens de Neder!. Staatswetten een publieke processie heeft. LANDBÖUW EN VEETEELT. Verbetering van den Wolhandel. Door het bestuur der Vereeniging to Verbetering van den Wolhandel in Noord- Holland, te Alkmaar, is aan de leden van genoemde vereeniging hef volgende rond schrijven gericht: Nu de prijs onzer wol, scheer 1916, welke door de regeering is opgevorderd, officieel door het legerbestuur is bepaald op f1,95 per Ko. ie kwaliteit Noord-Hol- landsche wol, en daaronder wordt verstaan wol, van één-jarige weideschapen, met een rendement van minstens 63 pCt. en van voldoende fijnheid, achten wij het onzen plicht UEd. er op te wijzen, dat er voor moet worden zorggedragen, dat de wol zoo goed mogelijk wordt afgeleverd, d. w. z. droog en ontdaan van alle vuil, (dotten), terwijl het voor degenen, wier partij wol van verschillende kwaliteit bevat, gewenscht, zoo niet dringend noodzakelijk zal zijn, deze partij zelve te sorteeren, opdat men bij de aflevering geen gevaar zal lóopen, dat wanneer in eenige partij een zeker deel minderwaardige wol schuilt, deze partij ge heel als minderwaardig wordt aangerekend. Speciaal willen wij U er op wijzen, dat het gewenscht is ie. eerste knip van oudere te scheiden; 2e. de fijnere van de mindere fijne soorten af te zonderen 3e. dat het noodig is de z.g. taaie vachten apart te houden. K U JM S T. KERKNIEUWS. RECTOR j. CASTELEIN. f Gisterennacht te 1 uuir is de Z eere er w. heer J. Castelein, rector van het pension- maat en de kweekschool „St. Antonius" te Bergen, zacht en kalm overleden. Rector Kastelein was eerst kapeiaan te Haarlem, te Haarlemmermeer, te Alkmaar waar velen zich den beminden, ijverigen kapelaan nog herinneren zullen en te Amsterdam (Hi. Bonifacius) era daarna pro fessor aam het Seminarie te Warmond, waaraan hij ongeveer elf jaar verbonden is geweest. In 1912 werd1 hij benoemd tot rector van het gemoernde pensionnaat en directeur van- de congregatie der Eerw. Zuster Ursulinen, aildaar. Hij was 4 September 1869 te Roelof- arentsveen geboren, era ontving 30 Maart 1895 de heilige wij-ding. Als rector en direc teur heeft de- overledene zich bijzondere verdiensten verworven voor de school, de congregatie en het pensionnaat. Zijn verlies zat dan ook niet alleen door hen, in wier omgeving hij zichi tijdens zijn verdienstelijk leven bewoog, maar do-or velen in het bis dom betreurd worden. Dat hij ruste in vrede PROCESSIE TE LAREN. 24 Juni nadtert, d-e groote dag van Laren, het hoogfeest vara Sint Jande dag der grootsche processie, die telkenjare in luister en glorie toeneemt, maar vooral dit jaar door de tegen wo-cjrdigheidi van Mgr. den Aartsbisschop vara Utrecht in de Neder- PRIJSVRAAG VOOR EEN HOOG ALTAAR. Het Federatie Bestuur der Nederi. Litur gische Vereeniging heeft een prijsvraag uit geschreven vo-or een ontwerp vain een tioog- altaar. De voorwaarden kan men vinden iin de Juni-aflevering van het Maandschrift voor Liturgie. Wie omtleeraen daaraan, d.at le. katholieke kunstenaars, in Nederland woonachtig, kunnen dieetnem-en; 2e. dat vóór 15 October 1916 aan het secretariaat der Federatie d-e ontwerpen moeten zijn inge zonden, gemerkt met een spreuk, vergezeld var» gesloten couvert met er in de naam des vervaardigers en bo-venop het corres pondentie-adres. Begeteidendl schrijven moet getypt of met andere hand geschreven zijn. De inzending moet bevatten schetsen van een hoogaltaar volgens- de strenge eischen der liturgie en de kosten moge de f6000 (alles inbegrepen, behalve de fund-eering) niet te boven gaan. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N. V. de R'. K. Boek-Centralf is een mooi boekje verschenen' van- den Wel- eerw. heer C. Nuijen, kapealan te Amster dam: „Lourdesireis in lichtbeeld P.el- grknstust" tevens weerlegging der Loür- desbestrijiding op aanschouwelijke wijze. De rijke itlustratie's brengen, levendig het oord: Lourdes- en het wonder-werken, der Hl Maagd in beeld. Opwekkend era tevens overtuigend en bewijzend wordt er bij d-e illustratie's op prettig-en toon- „verteld". Dit mooie boekje, dat waarlijk niet duur is, wenschen wij in- veler bezit; in. i-ederen Roomschera boekhandel in Alkmaaf is het te bekomen. DE TOORTS. M-en meldt ons: „Binnenkort zat in Holland verschijnen, onder redactie van Prof. Dr. Hi D. J. Bo- denstein, Dr. René de Clercq en Mr. W;. J. L. van Es, een Groot-Nedertandsch Weekblad: De Toorts, staat- en letterkun dig weekblad voor Holland, Vlaanderen en Zuid-Afrika. Voor wat het Vlaamsche ge deelte betreft zullen in De Toorts de ira Holland verblijvende Vlaamsche Activisten hun door het ophouden van De Vlaamsche Stem tijdelijk gestaakten strijd voor Be stuurlijke Scheiding voortzetten." Wij herinneren in deze aan- 't geen wij dezer dagen schreven onder „Onze Vlaam sche broeders". Uit het bovenstaande ziet men, dat dez-e anti-koninklijke actie steeds vasteren vorm aanneemt van kwaad tot erger Te Maastricht moeten voortaan voor elke kindervoorstelling in bioscopen de programma's vootaf door den Burgemeester worden goedgekeurd. De heer Ter Laaü op een propaganda- vergadering te Rotterdam: „Wij socialisten, hebben de vrijzinnigen en liberalen bij den kraag gepakt en met geweld voortgestuwd naar het Staatspen sioen". Juist! Precies, hetgeen wij altijd beweerd hebben! zegt „de Tijd". De Berlijnsclie schooljeugd had sinds het begin van den oorlog negentien vrije dagen wegens overwinningen. Of de jongens bij tegenslagjes moeten schoolblijven Venizelos heeft 4800 gulden aan het Servische Roode Kruis geschonken. Hij blijft voor zoover mogelijk ge trouw aan het Grieksch-Servische contract. De algemeene werkstaking in Noor wegen is in de grootste orde begonnen; ook de ongeorganiseerde arbeiders zullen zich aansluiten't is nog onzeker of de treinen zullen worden stopgezet. In geheel Noor wegen is alle verkoop en het tappen van brandewijn verboden. Te gelijker tijd is de invoer van brandewijn, bier en andere alcoholhoudende dranken verboden. De Duitsche aviajeur die den beken den Franschen vlieger Pégoud tot den doodelijken val bracht, is nu zelf ook door eqn Franschen aviateur néérgehaald. De procureur generaal bij het Amsteiii damsche Hof heeft ook tegen het aire van dit Hof, d.d. 31 Mei, waarbij dehenl J. Schröder werd vrijgesproken vanheJ hem ten laste gelegde (het in gevaar bren ger» van de onzijdigheid van den Stan „de schurken van Europa" casxaii- aangeteekend bij den Hoogen Raad. 't Is wel lastig dien Schröder veroordeeld te krijgen De mogelijkheid, dat het bericht van I Kitchener's reis door spionnen aan vijand was overgebracht, is natuurlij); jB I Engeland druk besproken. Het is dan'ooi I van belang op te merken, dat de officieel,. I „London Gazette" reeds een mededeelin( I bevat, volgens welke nieuwe beperken-:, I bepalingen zijn uitgevaardigd voor |lft| landen van passagiers in de havens op dt I Orkney-eilanden. Of de boeren ook r ij kei ij H geld verdienen. In Friesland worden van de zijde der boeren de Spaar- en I Bonsleenbanken overstroomd met geld. [j. I notarissen, die nu de pacht der niaanj. verhuringen beuren, willen het geld wel I bewaren, maar renteloos. Zij zien geen kans het rentegevend te plaatsen. Voor Duitschland is de dood van I China's „sterken man" in hooge mate on gunstig. joeap sji Kai was de man, die I alleen rust en vrede in China, den groot- sten Staat der wereld kon handhaven. China zal thans opnieuw in anarchie I verzinken en gaat hachlijke tijden tegemoet, onder steeds machtiger invloed van Japan Duitschland's vijand. 1 ~~GËMENGP NIEUWS. Hulpbetoon b ij vogels. Men I schrijft aan de „Maasbode" Maandagavond werd te Maastricht een staaltje van hulp betoon bij vogels geconstateerd. Een jor mensch had met een klem een musch ge-1 vangen Door een omstandigheid geheel onafhankelijk van zijn wil (met een draai om z'n ooren joeg zijn réoeder hem naai huis toe) móest hij het vogeltje vrij laten, maar 't kon niet meer vliegen. Onder luid I gesjilp kwamen toen een vijftal andere musschen aanvliegen en met gezamenlijke hulp werd het beestje naar een boom ge bracht. Daar werd waarschijnlijk overleg gepleegd wat te dóen, waarna het weer „weggedragen" werd, de verte in. Aardbeien als geneesmiddel. I Het volk beschouwde reeds eeuwenlang de aardbei als een onfeilbaar geneesmiddel legen jicht en rheumatiek. Degeneeshe die oorspronkelijk niet veel vertrouwen in de geneeskracht van het middel'hadden, zijn eerst tot dat volksgeloof bekeerd nadat men in de aardbei de aanwezigheid van salicylzuur had vastgesteld. Dit salicyl is toevallig gevonden. De geneeskrachtige werking van aardbeien opdicht en rheu matiek was hier volkomen verklaard, even als het voorkomën van uitslag en de koorts die dikwijls het gevolg zijn van aardbeien eten. Het zij bovendien nog opgemerkt, dat de door de natuur bereide geneesmid delen een veel krachtiger werking hebben I dan dezelfde dosis van een chemisch prepa- raat. (Vox Med) Malle gevallen. Merken, dat men geen geld op zak heeft, als men al 1 goed end met de tram heeft meegereden I en de kondukteur komtEn mijn heer?" Na middernacht aan de gesloten deur komen en gewaarworden geen huissleutel I te hebben. Bij goed weer met nieuwe fiets, nieuw pak en stroohoed gaan fietsen en midden I in de hei door een regenbui overvallen worden. Een „vette" postwissel ontvangen als men platzak is, op Zaterdagavond, en hem eerst Maandag kunnen ophalen. - Zich voornemen 'eens lekker uit te sla pen 'en dan in dé vroegte gewekt worden, wijl er brand in de buurt is. Lezen, dat men de. 100.000 lieeft op zij» nummer T2345 en onder aan de lijst vin den, dat de 5 een drukfout is voor 6. Voor de goedkoopte te voet van A. naar Z. loopen en dan met de boot te rugkomende merken, dat een dagretour op I den trein nog een, stuiver goedkoopeiis dan een enkele reis op de boot. In den laatsten trein slapen; bij het ont- waken uitstappen én-dan merken, dat men nog vier stations van huis is. Iets als extra-koopje meepakken voot 1 f 1.75 (en dan achterop lezen, dat de prijs f 1.50 is Van zwagers en van rij wielen. Dezer dagen arresteerde de politie te Meppel een man, die er een bijzondere ma nier van handeldrijven op nahoudt. Deze sinjeu' kleedt zich goed. weet zijn tong te gebruiken en draagt het insigne vaneen christelijke geheel-onthoudersvereeniging Hij biedt te koop aan een „zoo goe-i al' nieuw" rijwiel en adverteert hiermede in het predikbeurtenblaadje der Ned. Hep- Gemeente. Reflektanten bezoekt hij Pe'* soonlijk en deelt hun mede, dat het rij»' afkomstig is van een overleden zwager, eerst klerk of zooiets was bij het een d andere kantongerecht. Het rijwiel, dat door hem te koop wordt aangeboden, ziet e' goed uit en veelal gelukt het hem, dit te gen een flinken prijs vhn de hand te doen- Of de kwaliteit inderdaad te wenschen overlaat, kan nog niet gekonstateerd v»1' den. Gelukt de koop, dan verlaat de koop man zijn klant met de woorden: „Ikjioop dat u er gelukkiger mee zijt, dan mijnnj' me overleden zwager." Zijn voorraad np wielen en overleden zwagers schijnt gr°01 te zijn. Hij is intusschen weer op vn)( voeten gesteld. Voor uitvoer, om winst Door o' poilitie te Vlissimgen werd, aangehouden vrou,w, die d-e aandacht trok doordat »J -ra verschillende winltels kocht of liet ko(> pen blikjes met zallmhet bleek, dat SI in een unr tijd reeds 30 Mikj-es had opge' kocht, welke bestemd waren- voor een groo handelaar te Rotterdam en bijna zeker W' stemd' voor uitvoer. Hiet b^eek verder) de vrouw ook in andere streken in Z®"" Limburg, voornamelijk te Maastricht, 11'ri inkoopen heeft gedaan» v Fem uitvin-ding. De h-i rail» te Enschede heeft een daan, waarop het mogelijk schip, dat getorpedeerd »s, te houden en waardoor d,an schienlevens verloren zullen drinken. Ook zullen door, zeerampen, zooals van de „1 uitgestoten zijn. Alvorens te gelooven zoud wel eens willen zien! Bevordering van Zo Te Rotterdam heeft zichi organisaties van verschillend; comité gevormd1 ter bevordel da'gsrust. Het stelt zich ten doel uitgebreide middelen het wegen geen inkoopen me te doen. De ondervinding heeft 11.1l indien op den Zoradia-g weit geheel niet wordt gekocht, er gemakkelijker toe ovetiga op die.ni dag te stoten. OORLOGS-VARIi Moderne zoekïichte ly Express" bespreekt een ingenieur de ouderwetsche e zoeklichten. Hij zegt o. a.: „Het komt mij voor also was, dat de Engels ch-e vloot met niet iraeer Jicht aan t il'antaarns, die Nelson misse reeds gebruikten, konden g# En nu bij hiet zoeklicht voorsteven, kan men op tv stand de krant lenen era. in donkere nacht, toch altijd, tien mijil. Het eerste zoeklicht was dat je aïs nutteloos op zij ben. Maar geleidelijk werder sterker en, werd h-et ook st* kunststukje om ze ira löllka led-ene Hens -moe? precies plaats zitten en de onderdeek zeflif zitten vol listen en str „Neen, je kunt tegenwoord icht ontduiken. Ja, raiisschiit zeeër en dab nog maar bij natte perioscope, die boven steekt heeft men heel gauw en dlan wordt natuurlijk alle maakt om ham t-e pakken. W ste niet graag ira een oradf zitten, die ©en ha-ven moet nen te komien, die goed v-a is voorzien. Iedereen weet, dat de Zep niet rraeer aan wagen en het duren of onze artillerie heeft ver gebracht als de zoeklich dan zat men nog wiell leens -ee werk kunnen te zien krijger I (Deze lijst is samengesteld Kalender van het Bisdom Gedurende deze week wj I" de misgebeden, welke in he voor iederen dag der Pinkst- I derlijk zijn aangegeven. N.B. 1. Zaterdag 17 Juni I.den I' aa s c h t ij d. 2. In alle Missen, bel I Pinksterdag, de gebeden uit K den V rede". RETRAITEN „St. Clemenshuls", te Noord 120—23 i 24-27 18-21 25—28 Heeren Middenstar (Pater Jongenspatronaat (Pater Rede „De Thabor", te Rotti Leden R. K. Vrou Mariavereeniging deelneemsters gew [Pater Reder Leden der vereeni Eeuwigd. Aanbiddi ondersteuning van tige kerken en and neemslers m. st. (Pater 11720 Juli. Congregatie H. The Den Haag I [Pater Rede 12326 Meisjes gew. st. [Pater C r II-D. Men wordt verzocht zi IRetraiten op te geven bij de lijkheid. J 1 Inlichtingen worden gaarne I de Besturen der onderafdee parochie van St. Laurentius i 1!-1C,U8seere'ariaat resp. de he ië'r Ir-» Luttik Oudorp 85, I Klaverweijden, Laat 160. ALKMAAR. Paiochiie van den H. Lam Heden Hoogfeest van Pinkstf en 8 uur stille H.H. Misser doogmis. Vóór de Hoogmis de 4o., Ma. en Di. geen Cath., 4 |na de Vespers tot 6 uur gelege biechten. 6 uur Broederschap! |Va" het Onb. Hart van Maria Ma. 2e Pinksterdag, geen ver fshooren, de H.H. Missen als 10 uur Hoogmis met pred., I espers met Rozenhoedje, geen Wo. 7 uur Lof ter eere v. do vr en Yr' 8een Hof maar oei Vormelingen: Do.avond ha "-ui.-.; MtËH

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 6