is sur. No. 74 Woensdag- 28 Juni 1916 DER VEEN, 2NPLAAT8, 10o Jaargang* &jn Engelscfca vrouw p. I v huis leegt e Verkooping lis met Schuur lint Rijwielen Aan ooze abonné's. nden bekend, ïen der grond- aal voor het zaakt zijn de le gazetise en net 1 cent en rhoogen, welk I van 20 Juni, In deze» LIMMEN. i te Alkmaar, l 5TR1CUM. OLET te de Rijp, sdag 28 Juni 1916, des ke eischen joed Rijwiel. HILDERING, teeg, Alfcmaar. en, Paarlstcllcn, Juweelen enz. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur>; BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. Dit blad verschijnt Dinsdag Donderdag en Zaterdag Een onverdacht getuige. ten en Handelaren J. OTTER. J. RÜNIERSE. J. RIEU. J. STINS. J. SWAGER. H. H. TöNIS. C. VISSER. H. VISSER. J. VENNEKER. S. D. Z WAKMAN, ij ven in de registers van 3au der Makelaars AP- LIJSEN, Oudegracht 146, op Woensdag 5 Juli rmiddags 10 uur, in het reugd", van den heer J. Limmen, in het open dopen ;emeente H e i 1 o o zeer yershof", bestaande uit Jhuur, Arbeiderswoning, dand, benevens een Huis verlof, ter grootte van L, 10 Centiaren, alsmede Bosch, te Limmen, groot it Land tot Kerstmis 1916 Erf, Schuur en Arbeiders- Mei 1917. an wijlen Mej. H. H. W. worden verstrekt tenkan- tarissen M. GOUVERNB )ER VEEN, te Alkmaar, g situatieteekeningen te >m 11 uur, in het koffie- heer B. VAN BENTHEM i, publiek verkoopen: jaren nieuwgebouwd aldaar bekend in sectie A en 720, samen groot ren. van en in gebruik bij f Jaoobszoon. g en betaling 9 Aug. 1916. ihtingen zijn te bekomen an genoemden Notaris len bij de aanschaffing van iaar bovendien zeer streng e ezegd en bewezen, dat men izichten sd, onverslijtbaar, elegant en iat. trische reparate-Inrichtlng. rsche Naaimachinehandel e" tijwlelmagaztjn, aadmarkt 66. Telef 23^ I 3TE SORTEERING ïttingen, Horloge®» 2n spoedig en net. ABONNEMENTSPRIJS' Per kwartaal franco huis75 ct. Met geïll. Zondagsblad .110 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers van de courant3 ct. van het Zondagsblad. 5 ct. ADVERTENTIËN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel 25 ct. Kleine adv.30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Verwijzende naar het uitvoerig be richt aan het hoofd van het Eerste Blad van Zaterdag 1.1., doelen wij onzen abonné's nogmaals mede, dat met in gang van 1 Juli a s. de abonnements prijs van „Ons Blsd" bedraagt f 0.80 per 3 maanden, van „Ons Blad" met Zsadagabtad f 1.25 De Directie. f Het minder bekende, maar o zoo fel aiiti-ctericate blad „De Controleur" heeft zich de vraag gesteld: „Is Rechts zoo ge vaarlijk?" Heel buiten, de bedoeling van de „Con- troleur'-iiedactie wordt het antwoord een lofrede op de Rechtschen: „Men mag vele slechte dingen van Rechts zeggen," aldus het radicale blad, „dtach sjachel-politici zijn die mannen van Rechts in mindere mate" (dan de in sjachel-poli- tiek opgaande Concentratie). „En al's ze sjachelen, sjachelen ze bij voorkeur in din- g'en, die niet van de aarde zijin en oins dus koud laten als politicus." „Maar," zoo heet bet verder, „de politici van Rechts sjadhieïèn niet met die zuiver politieke zaken. Heusch, R'eohts zóu menig stemmetje meer hebben gekregen, als het in 1913 tijdig de Tariefivet over boord had gegooid. En wanneer Rechts thans met Links voor Staatspensioen had geijverd, ,was de was der S. D. A. P. in Rotterdam b.v. vast en zeker niet zoo hevig ge weest. Wij hebben den indruk, dat de politici van Rechts meer degelijk zijn dan die van Links. Zij zijn minder bang voorg Zijne Majesteit den kiezer en hebben meer rnggiegraat Dat is geen aledaagsch compliment uit den mond van een zoo' heftig aniti-clericaail als de „Controleur" zich gestadig betoont. Opmerkelijk genoeg heeft dezer dagen ook hiet socialistische „Volk" erkend, dat als de rechtschen zich, maar voor het Staatspensioen en Algemeen Kiesrecht ver klaard hebben, zooals de liberalen, zij' even goed als ideze de socialistische stemmen/ zouden verkregen hebben. Maar Rechts sjachelt nu eenmaal niet, zooals de Concentratie. Het hoiudt vast aan de beginselen en smokkelt niet daarmee om kiezers te winnen. En is nu Rechts werkelijk zoo gevaarlijk om zulk een heftig haat-bondigenootschap daartegen te rechtvaardigen zijn wij op onze beurt geneigd te vragen. Wat vreest men toch van de gehate '„clericalen" Dit zijn toch 6f katholieken of geloovige protestanten, rustige, stille, werkzame burgers, die naar de kerk gaan en overigens hun maatschappelijke plichten vervullen, zonder iemand te hinderen, zonder «enig gevaar voor de algemeene orde, voor de veiligheid1 en' rust voor de overige burgers. Eu toch de liberale he eren hebben hemel en' aarde bewogen, zij hebben zich alle vernederingen tegenover die socialisten getroost, zij hebbjen Ib.v. te Rotterdam; schatten geld uitgegeven, enkel en alleen om toch die verfoeilijke keifechen maar te ergeren. „Vanwaar toch die anti-cleriicale dweep zucht, die fanatieke afkeer van al wat confessioneel, beslist christelijk is.?" yraagt de „Gelderlander". FEUILLETON. BINNENLAND. door Rodo® Stratz. I 90. De jonge vrouw «aast hem zei: „Vertel toch eens, ik heb in tijden mets van mijne familie gehoord.,..?" „Jaomdat je geen voet zet in het huis mijner vrouw, je zuster ginds in Liver pool, i Edith Merker tegde de handen neer en antwoordde kalm„Bieste William dat moeten wie ons terwilïe van jelui getroos ten! Wij zijn gedaald. Wij wierken hard voor ons onderhoud. -Dat is in jelui oogen ten misdaad. Mienschen als wij kunnen niet met jelui omgaan, al voelden wij er ons toe aangetrokken, wat het geval niet „Maar wij vinden het zoo treurig, dat „Integendeel, jelui bent blij, dat we je niet oörnpromitfeerenAnders zou mijn zus ter ons veel vaker eens opzoekenVoor acht weken was zij hier het'laatst «Ja, zij heeft thuis bitter geschreid bij de herinnering aan jellui." „'Het zou verstandig van haar zijn, als Zli dat naliet!" zei Edith Merker. „Hoe gaat het jieilui anders?" „Naar weusch!" «En mother?" „Ook goed. Zij maakt juist een uitstapje haar Schotland." en i'liaar miarl k®hien dlkaair aan. I was spookachtig, Men veranderde niet. NEDERLAND EN DE OORLOG. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Blijkens het eindverslag over het ontwerp van wet tot tijdelijke verhooging van het maximum der vergoeding wegens kostwin nerschap van dienstplichtigen. In verband met de duurte van de ver schillende levensmiddelen en levensbehoef ten achten eenige leden de vergoeding voor inkwartiering te eenenmale onvoldoende. Dit drukt te meer, omdat sommige ge meenten of gedeelten van gemeenten nu reeds sedert een paar jaar met inkwartiering zijn belast, terwijl andere gemeenten daar van geheel vrij zijn en blijven. Men drong dan ook op een andere rege ling aan en was van oordeel, dat hetgeen aanbeveling verdiende zich zou bepalen tot het geven van verhooging daar, waar, zoo als de Minister van Oorlog in de andere Kamer heeft verklaard door burgemees ters werd geklaagd. Ontevreden tuinbouwers. De tuinbouwers zijn zeer ontevreden over het uitblijven van een uitvoerregeling van j nieuwe aardappelen en groenten, waar-door volgens hun beweren de prijs van sommige artikelen tot beneden het normale is ge daald: Het centraal bestuur van denTuinbouw- raad heeft over 'dit onderwerp verschillende brieven „met -spoed" gezonden aan den Minister. De redactie van „De Tuinbouw", waarin deze brieven zijn opgenomen, voegt daar aan toe: „In het vorige nummer wijdden wij en kele woorden aan de uitgevaardigde uit voerverboden en wij meenden \oen,v dat een regeling van 'den uitvoer van vroege aardappelen en enkele export groenten niet lang op zich zou laten wachten. Wij hebben ons echter daarin helaas bedrogen en mogen niet nalaten op deze plaats onze diepe teleurstelling uit te spre ken over het feit, dat noch de Regeering, noch hare adviseurs in deze inzien, welke groote belangen hier op het spel staan. Dat de Regeering er op bedacht moet zijn, er zorg voor te dragen, clat er vol doende hoeveelheden vroege aardappelen en groenten binnenslands blijven, spreekt vanzelf, doch waar reeds sedert enkele dagen duidelijk gebleken is, dat de aanvoer de normale vraag overtrof en dat vele pro ducten verre beueden den kostprijs van de hand moesten worden gedaan, verwondert het ons ten zeerste, dat een regeling van den uitvoer nog 'steeds op zich wachten laat en verwondert ons de bekendmaking van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel in de „Staatscourant" van 2r Juni nog meer. De voorziening der binnenlatidsche be hoefte kan moeilijk anders dan op grond van uitvoerverboden geregeld worden, doch 's lands belang is er zeker niet mede gebaat, wanneer ten aanzien van artikelen, waarvan een belangrijk overschot boven de binnen- landsche behoefte aanwezig is, de uitvoer verboden wordt zonder ten spoedigste ook eene regeling van den uitvoer te treffen." Chilisalpeter. De Kunstmest-iCommissiie anaakt bekend,1 dat, met herroeping der voriige mededlee- ling werd besloten, alsnog tot verdeeling der lading Chilisalpeter iper stoomschip „Riouw" over te gaan. („St.-Ct."), Boter. Naar wij vernemen, heeft de Minister Met het weinige geld, dat die kinderen be taalden, ging zij nog rusteloos de wereld rond op de oude jacht naar vermaak. Alleen niet meer naar 'Plarij'S en Nizza, maar naar kleine goedkoope Enigelschie badplaatsen, mi«t meer in den kring barer voormalige kennissen, maar tegen will en dank bij andere oude, even grijze en onvermoeide ladies van dien middenstand: „En Dickie?" „Dickie?Nu, die heeft een klein huis op het 'land1, dicht bij' ManchesterDaar woont hij nu met zijn gezin." „En wat doet hij?" „Hij heeft een goed! gdlfveld in die nabij heid Daar is 'hij het grootste deel van den dag:..;." „En Fred..i..?" „Fred heeft onlangs met het lawntennis een tweeden prijs behaald. Zijn vrienden waren trotsch op hem. Ik geloof zelfs, dat ze hem op de schouders wegdroegen. Hij woont nu 'hier en dan daar bij zijn vrienden. Hij is overall welkom, waar goede sport is „Dus in één woord1: er wordt verder geluierd1!" zei- Helmut Merker koell De koopman trok de wenkbrauwen op. „Dat klinkt, alsof u trotsch zijt op uw tegenwoordige positie, mr. Merker!" „Nu, wij zijn tenminste niemand tot last! Dat is toch ietsniet waar, Edith „Ja!" „Vindt je werkelijk, Edith, dat je man gelijk heeft?" „O.... dat zou ik meenen. Ja! Wat hij will, dat wil ik ook!" Hdlmut Merker lachte. „Het lot heeft ons flink aan mekaar van Landbouw bepaald, .dat gedurende de week vlan 25 Juni to£ 2 Juli 1916 voor 60 o/o der boterproductie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 40 °/o voor Het binnenlandsch verbruik zal moe ten wordejn beschikbaar gesteld', alsmede dlat de bewijzen van toelating tot uifc- voer van boter afgegeven door de Rijks commissie van Toezicht op de Bioterver- eenigilng-, op grond van diie certificaten zui len gelden van Dinsdag 11 Juli a.s., 'des voormidd'ags te 12 uur. Wol. De uitvoer van wol, in eiken vorm1, is verboden. Uitvoer van Aardappelen. Aan den Minister van Landbouw, Nij ver foeid en Handel 'is door die besturen der R. K- Tuinbauwvereenigirigen van. Boven- karspel, Grcotebrock, Lutjebroefc, Westwoud Hem en Venhuizen, Zwaagdïjk, Werfers- hoof, Medemblik en omstreken, in ver gadering bijeen te Lutjebroek en vertegen woordigende circa 4000 tuinders, een re quest gezonden, waarin zij te kennen, geven, dat het verbod van uitvoer van aard appelen voor- deze streek nagenoeg den algéhieelen ondergang beteefcemt, en zij ver zoeken den Minister consent van uitvoer te verleen en, bepaaldel ijk voor die so or ten. welke nooit voor binnenlandsche con sumptie bestemd geweest zijn, als zijnde ongeschikt daarvoor, met name de soorten Duke, Koks en Julia. Door dit consent te verteenen -zou het mogelijk zijn de andere soorten, bestemd voor binnenlandsch verbruik, tot lageren of normalen prijs te leveren. Honderdduizend kilo rijst. Eenige weken voor Paschen werd te Rotterdam' met rijst geladen het schip „De Snelheid". De lading ontsnapte niet aan de- aandacht der Rottendamsche commiezen, dliie 't schip vólgden op zijn reis naar Am sterdam, waar het kwam onder toezicht der Amsterdamsche commiezen. Daar werd' nog bijgeladen'. Wat „Die Snelheid" zelf njiet meer bergen kon, werd geborgen in een, „Westlandertje". Toen vertrok ,,De Snelheid" naar Weesp, Inmiddels was te Wleesp een beurtschip, ook met rijst ge laden door de sluis gepasseerd'. Die rijst werd gedeeltelijk overgeladen in. „Die vrouw Wilhiélmina", waarin ook de lading van het „Wjestlandertje" werd overgebracht. „De vrouw Willhielmina" werd nu. geboomd Tiaar Wcesperkarsipel. Bietde schiepen, bleven onder nauwlettend toezicht, dat door die Amstei- damsdhie commiezen, werd overgedragen aqn die uit Wieesp en de militairen.. Zaterdagmiddag is eindelijk op bevél van den Minister van Landbouw door den bur gemeester van Weesperkarspei beslag op deze lading gelegd', welkè bij onderzoek bleek te bestaan uit 100.000 K.G. rijst, 5000 K.'G, vet en kleine hoeveelheden an dere koopwaren. De „Tubantia". Door de Vaderlandsche Club is een, schrij ven, tot den Minist-er van Biuiitenlaudsche Zaken, .gericht, waarin uitvoerig de „Tu- ba'ntia"-kwestie wordt besproken en be toogd, dat de waardigheid van. ons land, n,iet toelaat met de jongste Duiifsche ver klaring genoegen te nemen. Is er sterker geval' denkbaar dan' dat van de „Sussex", waar de Duitsche refgeering eerst tefeenpver de Amerikaansehe het in 't spel' zijn van een Duitsche torpedo met stelligheid ontkende, doch zullks heeft moe ten erkennen, zoodra de Vereienigde Staten haar de zakelijke, onverbiddelijk vaststaan- getimmerd1mijn vrouw en mijOns krijgt u niet uii,t elkaar, mr, Mac Cornick!" „Niets doet mij meer genoegen dan dat," zei' de Sichot. En todhl.,.. zoo is nu een maal ons inzichtzelf niet zijn geld ar beiden ie goed. Maar voor andieren voor geld werken, vindt u dat zelf niet pijn lijk, mr. Merker?" „Ik sta niet achter de toonbank," zei de jonge mian. „Ik werk op een gestoten kantoor tegen een, Ik geef het toe, niet precies, vorstelijk salaris. In deze zelfde positie zou ik Bijvoorbeeld in Duitschland kalm reserve-officier kunnen zijn. Dat is nu weer mijn criterium, mir. Mac Cornick. Ik ben. Dluitsichier." „Maar u woont in Emgelandi en dat dient u in aanmerking te nemen," „Heb ik ooit tegen de Engél'sche wet- ten gezondigd? Ik 'ben mij, van geen mis slag bewust" „Gij hebt bloedverwanten," zei de Schot ernstig en waardig. „Of liever gezegd mrs. Merker heeft bloedverwanten, voor wie het niet onverschillig kan zijn, dat een lid van hun familie zich in zullk een nederige positie bevindt. Het is pijnlijk voor ons. Het kleineert ons in d'e publieke opinie. Er wordt over ons gesproken. Dat hebben wij een half jaar aangezien, omdat wij ge noeg imiet onszelf te doen hadden. Maar nit moet hierin een verandiering komen mr. Merker." „In hoeverre?" „U moet den betaalden werkkring hier opgeven ïen als gentleman* lieven." „Waarvan ddn?" „Laat dat aan ons over. Wij zullen raad schaffen. Wij .zijn Het aan uw vrouw vcr- de en slechts voor ééne uitlegging vatbare gegevens, voorhield? Een. en ander wettigt de meening, dat ook Nederl&nd, wa-ar het zulk eene ge wichtige zaak geldt, niet mag berusten, doch duidelijk en -onbeschroomdl moet doen uitkomen, welke de aan Nederlandsche zijde hieerschende overtuiging is, en dat deze niet kan worden prijsgegeven dan op grond van afdoende bewijzen. Levensmiddelen-voorziening. Een gewezen Rijksambtenaar schrijft aan de „Rest": I i '1 Misschien stelt UEd. -er wel belang in het volgende te weten: Toen ik te Wormerveer met het ambt van visiteur der invoerrechten was belast, behoorde tot m,ijn ressort ook de Koog er- polder, een losplaats, die het N.-Holl Ka naal verbond met de Z,aan. Jaarlijks kwamen daar honderden sche pen 'met graan, voornamelijk bestemd' voor de meelfabrieken te Wormerveer en elders, de grootste fabrieken van ons land. Maar ook kwamen er enkele schepen met C'hina-klei', die gelost en naar de Zaan vervoerd, aldaar werd opgeslagen en spoor- v.loos verdween. Algemeen werd' gemompeld, dat die klei in 'het meel werd' gemengd, de bloem was en is geregeld' lager op de markten ge noteerd' dan de tarwe. Die klei is in uiterlijk niet te onder scheiden van meel. Waarom ik dit nu schrijf? Ik las heden in het Zondagsblad van het „Handelsblad", dat in die afgelóopen week te Rotterdlam (de Koogerpolder is geen losplaats meer) waren aangekomen negen schepen met granen en een met k ;1i. Hlè, dacht ik, dat is toevallig! Waarheen, vindt die k-Iei haar weg? Die Minister kan zulks te weten komen uit de invoerlijsten en de cognossementen als er -oog op gehouden wordt, is du9 de bestemming wel' te ondervangen, Wprdt zulks niet gedaan, dan wordt de klei' op vrijbiljet gelost in lichters of wa gons en verdwijnt; waarheen? De klein begonnen (met windmolens) fabrikanten aan de Zaan, die meestal elders op prachtige villa's wonen, zijn millto- nairs geworden en hebben nu reusachtige fabrieken. Aan hen voornamelijk wordt hei malen toevertrouwd. Vr-agien: Wja Jiloudt daar toezicht op Mjen, mompelt ook, dat aan de Zaan miflioienen kilogrammen meel verborgen lig gen. Of dat waar is? Uitvoerverbod van vlsch. „St.-Cf." 147 bievat het Kon, besluit van dien 22sten Juni 1916, houdende verbod van. uitvoer van alle visch, met uitzonde ring van zalm, aal of paling, gecontro leerde ansjovis, spiering grooter dan 9 cM., alle week- en schaaldieren en alle zoet- watervisch. Ingaandje den dag van afkondiging. Uitvoerverbod van tamme konijneu. „St.-Ct." 147 bevat het Kout besluit van den 22sten Juni 1916, houdende verbod van uitvoer van tamme konijnen, met in gang van Heden. Eieren. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel' heeft goedgevonden, te bepalen: lo. dat voor iedere hoeveelheid1 van 100 volwersche eieren, waarvoor consent tot uit voer wordt afgegeven, voor zoover vofver- d'an je geld aannemen, dan moet hij dat doen ook! Hij was vroeger niet trotsch genoeg. Maar nu is hij het. Ik zie het graag van hem. Ik ben er zelf trotsdh' op „Het is misschien in DluitscMand moge lijk trotsch te zijn op een salaris van drie pond per week," zei die jichot dlroog', schiuldigd." „Dat will zeggen: ik zal evenals1 Dickie en Fred mijn tijd gaan verboemelen?" zei de jonge Duitscher. „Zoo bedoelt u het toch? Een kleine rente, een huisje op het' land; voor mijn heven ingepakt. Hartelijk dank. Dat is niiet wat mij past." „Mogelijk, dat u /bij mij onder een of anderen vorm wat weric zoudt kunnen ver richten." „Ge weet zoo goed als ilk, dat ik van I katoen niets afweet. Bij u nutteloos zit ten, en .mij daarbij nog uit de hoogte laten behandelen, als de arme Duitsche neef, die Riet genadebrood eet ja heeren. Hij denkt altijd, dlat gij Engelsehen liet gevoel van eigenwaarde in erfp.acht hebt. Neem. tnij niet kwalijk, d'at hebben wij ook, sir „U slaat een strijdlusitigen toon aan, ■mr. Merker, implaats mij dankbaar te zijn." „Ge wilt ons toch geen weldaad bewij zen," zei Helmut Merker, „maar uw kos telijk ik beschermen tegen het onaange name van arme 'bHoedVerwanten te hebben. Het spijt mij. IK zou het ooik aangenaam vinden, ais ik het groote Hot trok. Tot zoolang verdien ik zelf mijn brood." Mack Cornick wendde zich tot de jonge vrouw. .„Edith, Ik 'gflloof zeer, al heb ik geen sebe kip- en eendeieren betreft, rjoor de dagen' 25 Juni tot en met 1 Juli ,1916, een hoeveelheid van 100 vollverache eieren van die betrokken soort beschikbaar moet wordlen gesteld. Blovenbedoelde verplichting geldt niet ten aanzien van eieren afkomstig van eeuden- houdiers uit de ondergeloopeii streken in Noord-Holland en van hen, die onder toe zicht staan van het Centraal Comité van eendenhouders 2o. dat andere eiersoorten niet beschik baar behoeven te worden gesteld voor binnienlandsch verbruik, doch met consent mogen worden uitgevoerd; e30 pCt. van de eieren, welke voor de dagen 25 Juni tot en met 1 Juli 1916 voor ihinnienlandsch verbruik moeten wor den beschikbaar gesteld, moet worden1 ge leverd tegen een vastgestelden prijs van f 5 per 100 stuks, overeenkomstig de aan wijzingen van de Rijkscommissie van Tfoe- zicht op de Eiervereeniging, om 'te wor den geconserveerd b.~"30 pCt. van de eieren, welke voor de dagen 25 Juni tot en met 1 Juli 1916 voor binnenlandsch verbruik moeten worden beschikbaar gesteld, moet worden geleverd' tegen een vastgestelden prijs van 51/2 cent pier stuk, voor levering aan gemeentebestu ren. welke eieren zullen worden gedistri bueerd overeenkomstig de bepalingen door Het Rijks Centraal1' Administratie-kantoor voor de distributie van levensmiddelen te 'si-Gravenhage vastgesteld. Rogge-Oogst 1916. (Officieel Communiqué.) De Minister van Landbouw,, Nijverheid en Handel maakt 'bekend, dat de komende rogge-oogst even als het vorige jaar een voorwei-p van Re- gieieringszorg zal uitmaken. Die praktijk van; de regeling 1915/16 heeft die weuisebelijkheid aangetoondl, oim in tegen stelling met dlie regeling- den Burgemeesters thanls te verzoeken, in hunne gemeente de opbrengst van den geheelen oogst voor Rijksrekening aan te koopen. Bij de regeling van ffien vorigen oogst toch, die berustte op :h.et principe van gemeentelijke voor ziening in de behoefte van roggebrood voor die menscbelijke consumptie, kwam bet vaak voor, d'at in gemeenten, waar geen of weinig roggebrood' werd genuttigd, en veeï verbouwd', de landbouwers een te gro ot gedeelte hunner rogge konden 'behouden, waardoor te veel' rogge aan de consump tie werd' .onttrokken. Eeni tweede bezwaar van, de gedeeltelijke afgifte voor .d'e consumptie was het veel voorkomende verschijnsel, dat de landbou wers zelf de beste rogge behiel'dieni en de mindere kwaliteit afstonden voor de con sumptie. De landbouwers zullen thans hun gehee len ten velde staanden rogge-oogst aan dé Burgemeesters tnoetew verkoopen, tegen een prijs, die is vastgesteld op' f9.10 p,er H.L. bij eeni nafura-gewicht van 70 K.G. per H.L. ©ril bij gezonde kwaliteit der rogge. Zij zullen' zich bij het sluiten der bo venbedoelde contracten aanstonds omtrent de door heni verlangde hoeveeffliedlen mais en- of rogge hebben uit te spreken. De Regeering schenkt haar aandacht aan de vraag, op welke wijze het best in de behoefte aan veevoeder bij de landbou wers, die hunne rogge aan het Rijk zul len, verkocht hebben, zal' kunnen worden voorzien. Er zal evenals bij' de vorige regeling verband1 worden gelegd' tussehen dien prijs waarvoor de rogge .wordt afgestaan, en den prijs waarvoor eventueel het veevoeder wordt verstrekt. reden het te getooveit, dat g'e eenige ver ontwaardiging voeilt over de wijze, waarop mr. Merker met je toekomst speelt Neen Vnidt je dan niet, dat wat hij zegt, hoogst onbillijk is onverstandig niet^ Engeisch Ik weet werkelijk -geen ster- ker uitdrukking meer „Als hij zegt, dat hij liever wil werken „Dlaarover wil ik met een buitenlander niet spreken. Maar jij bent een Engelsehie. Be denk je goed, voordat je de hand van je landslieden en bloedverwanten terugstoot." „Heb je ooit gevonden, dat ik zelfs ais meisje buitengewoon toegevend was?" vroeg de jonge vrouw vriendelijk. „Neen, d'at was je het allerminst." „Geef je daarom1 geen moeite. Het is vergeefs. Ik ga met mijn man dooi' dik en dun!" „Goeden nacht," zei Mac Cornick, ver liet het huis en keerde naar Liverpool terug. Die regen stortte uit den sterrenioozen nacht neer. En evenzoo de voegende dagen e'n wekenhij huilde alles de uitge strekte stad, de uitgestrekte rivier, het uit gestrekte uitspansel in een eentonig grijs. De zeewind woei en bracht van het Noor den, van bet eiland Man, een kort stui vend', wild vlokkengewemel. Loodzware nevel lag weer over de wereld. Britsehe winter, die aan de rivier schudde, tochtte door dunne baksteenen muren, waarachter die flikkerende haard een zegenende warmte uitstraalde, D'aar schoof men nu nog dich ter bij dian anders, de theeketel zoemde zijn liedl, de blauwachtige wolken van. 'het korte pijpje kronkelden tegen de lage' zof> f niets verbrak de stilte van dezen av~R»\ f5 «JkvormiglïïM v;« de Lgefl,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1