bergen. ELCK WAT WILS, het ongevat, dlaar hij langzaam reed en behoorlijk waarschuwde. Voorzichtigheid blijft op bedoeld1 punt siteedis aanbevolen. UITGEEST. R. K. Volksbond. De opkomst was slecht. Notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Daarna werd1 meegedjeekl, dat de financiën voor de diis-trictsmeeting te Beverwijk nog een batig saildo hadden op gebracht. Het i-nstallieeren van nieuwe leden wordt wegens slechte opkomst uitgesteld. De lieer <3. A. A. Eeltink betuigde zijn dank voor de ontvangen felicitatie bij ge legenheid van zijn vijf-em-twintig-jarig on der vvijs-jubilé. Tot afgevaardigde naar de vergadering van het Steuncomité, om te komen tot eene commissie voor goedikoope levensraiddejenvoorzieniing, worden benoemd dta faeeren HL Wp Vos. en Nh Mul. Op voor stel van den heer Kortekaas, zulten de heeren C. Molenaar en R. de Goede leden zien aan te werven voor de Tooneelclub, Waarvan de leiding zal berusten bij den heer G. A. A. Eeltink. Voorts wordt de agenda van den Centrale Raad besproken. Tegen oprichting van een patronaat waren te groote financieele bezwaren. Daarna sluiting. Ontslagaanvrage. De heer F, Hui sdier, stationschef alhier, heeft met ingang van 12 Juli a.s. eervol ontslag ais zoo danig aangevraagd bij de H. IJ. S. M. Onbestelbare brieven: Den heer Inspecteur der Dir. Belastingen te Alkmaar; den heer A, Spenkeling te BaWkum. HIEILO. „Hanze." Dinsdag kil vergaderde" in het café van, den heer Hoebe de Heilosche JHanze". Tegen half 9 n.m. opende de Voorzitter de vergadering, tegen 8 uur bij eengeroepen, roet den Christelijker] groet. Na het lezen, der notulen door den Se cretaris, werd er veel gesproken over in gekomen stukken en over de gemengd® Heilosche vereeniging „Ons belang", waar van eenige „Hanze"-leden ook lieden waren geworden. Pastoor Seuter herinnerde, vóór zijn vertrek tegen 10 uur, aan hetgeen hij reeds over dat punt in de vorige vergadering had gesproken, zooals de pas gelezen notulen vermeldden. Onder de afwezigen behoorde ook één „IHanze'Mid, dat ook lid was geworden van „Ons belang". OESDOM onder HEILO. D e Resident i e. Woensdag ,9 uur v.m. arriveerde aan het Kapelperron eene extra-trein uit 's-Gravenhage. Onder lei ding van pastoor Gribling, vergezeld door 12 andere priesters, kwamen 600 pelgrims naar het bevoorrecht genade-oord van Ma ria. Te half tien was het Solemneele Hoog mis in de bedevaartkerk, met diaken, sub diaken, seremoniarius en twee cantoren gekleed in sierlijke kappen, uit Den Haag medegebracht. Voor de eerste maal werd daaronder van een grooten staainden lesse naar door sub-diaken en diaken voor het zingen van Epistel en Evangelie gebruik gemaakt. Na de H. Mis trokken, de pel grims, voorafgegaan door kruis en lan taarns en 20 bruidjes, naar de genade- kapel, waar een schoon Marialied werd gezongen. Eene pauze volgde. Ten 12 u, werd Kruiswegoefening in open lucht ge houden. In den middag volgde lof met pro cessie. Na eene oefening bij Sint Willi- brord's beeld en afscheid aan het genade oord, vertrok de extra-trein tegen half 7 n.m. vanaf het kapelperron. Een Haagsch dameskoor zong onder de Hoogmis en het lof op heerlijk sohoone wijze de kerke lijke gezangen. Een. rijkdom1 van bloemen hadden de Hegenaars met zich medege bracht als geschenk aan Maria; om haar beeld in de geriadekapel te versieren. Pas toor Seuter was zijn oud-stadgenooten te gemoet gesneld en woonde de plechtige Solemneele Hoogmis bij. Het aantal electrische straatlantaarns wordt wederom uitgebreid1. Langs den Ber- gerweg op het traject van af de woning van den wagenmaker Feld tot aan het Veer, worden 5 lantaarns aangebracht. Deze uitbreiding beteekent ongetwijfeld eene groote verbetering, aangezien dit gedeelte van den Bergerweg nog al rijk is aan voor het verkeer gevaarlijke hoek-en. NOORD-SCHARWOUDE. Alhier werd de eerste roode kool aangevoerd door den heer BL Gutter; het aantal was 80 stuks. Kooper was de heer C. Trompetter voor f 20.20. Dinsdag j.l. brachten de aardappelen een zeer geringen prijs op. Ze varieerden tusschen f 0.90—f 1.20. Dat de bouwers met dezen prijs niet erg tevreden waren, be hoeft niet te worden vermeld. Er werd1 we der een deputatie van verschillende land- bouwvereenigingen uit den omtrek naar den Minister gezonden, om deze te be wegen meer uitvoer toe te laten. Voor het buitenland' was de prijs f 2.70—f 2.90. SCHAGEN. Politie. Gevonden: een grijze sol datenjas, een R.K. kerkboekje, een bloed koralen kinderarmband en een taschle. Inlichtingen ter Secretarie. Vermist: een kistje met butrometers en een fluweel-en kindiertaschje. Inlichtingen ter Secretarie. Verloren: een goudten ring. ZW1AAQDIJK. Eigen rechter. Een der koeien van den veehouder .Dol, zwom dikwerf over een sloot en kwam dan op het land van den veehouder Groot, lid van den Raad, tevens onbezoldigd rijksveldwachter. Een zoon van Gr. verjoeg het beest, haar een hooivork nawerpende, met gevolg dat de koe gewond werd en later stierf. Veefonds keert in dit geval niet uit, het geen een dure grap wordt. ANOIJK. Grootsche plannen schijnen er te worden beraamd om den zeedijk hier tegen even- tueele stormen het hoofd te kunnen bieden dit is toe te juichen, wijl de menschen met een bang hart de winter tegemoet gaan. In verband met een aanschrijving van van Ged. Staten dezer provincie hebben ingenieurs deze gemeente bezocht; eerder had reeds een opzichter v. d. Prov. Water staat den dijk opgenomen. De dijk zou een meter verhoogd worden, en er langs een rijweg worden aangelegd waardoor tal van huizen moeten verdwijnen. Met een en ander zullen millioenen ge moeid gaan. WORMERVEER. Risiko van de'n arbeid. Aan de cacaofabriek Boon om de Zuid te.Wormer- veer, kreeg de monteur Roos uit Amster dam bij het in elkander zetten van een kolentransportinrichting een bout op het howfd, die van aanzienlijke hoogte viel en R. deerlijk verwondde. Na te zijn verbon den werd hij met den trein naar Amster dam vervoerd. Smokkelarij. Op de zeepfabriek „De Adelaar" der firma Jan Dekker te Wor- merveer werd door rijksambtenaren beslag gelegd op jeen partij zeep van ongeveer 15000 kilo, bestemd voor uitvoer, omdat het fabrikaat oliën en vetten bevatte, waar van de uitvoer verboden is. De firma D. beweert, dat de vet en olieleverancier haar er in heeft laten loopen. „Volk". Een stakkerd. Een ongelukkige arme met een verminkte hand ventte Woensdag jl. met potlooden in de 'l'ransvaalstraat toen een politieagent proces-verbaal opmaakte. De stakkerd, die heel onderdanig naam en adres opgaf, begon, toen de politie-agent zich verwijderd had, zoo hartverscheurend te snikken, dat twee vrouwen, die hem on bemerkt bespied hadden, hem uit mede lijden een flinke aalmoes gaven. Er liep toen niemand op de sjraat, zoodat de droetheid van den arme oprecht was. Moet nu zoo'n arme stakkerd veroordeeld worden M e 1 k n o o d. In begin 'frezer week dreigde hier gebrek aan melk te komen. De burgemeester heeft toen onmiddellijk, na bekomen machtiging van de Rijkscom- mjssie van Toezicht op de vereeniging van melkproducten, eenige buiten de gemeente wonende producten aangeschreven om hun melk in Wormerveer te leveren. Hierdoor is het het gevaar voor gebrek aan melk, dank zij het doortastend optreden van den- Burgemeester afgewend. Diefstal. Door een arbeider die nog pas kort aan de oliefabriek „De Engel" van de firma Rok en Laan alhier werkzaam was, is een partijtje lood en koper aan de fabriek ontvreemd. Een deel van het ge- stolene is bij den opkooper O. te Zaandijk in beslag genomen, terwijl tegen den dader proces-verbaal is opgemaakt. Landstormkeuring. De keuring voor de landstormplichtigen, jaarklasse 1910, zal in onze gemeente gehouden worden op Dinsdag 18 Juli a.s. des voormiddags te half tien in het gymnastieklokaal aan de Goudastraat. Regeeringsvisch. Woensdag j.l. was voor het eerst in onze gemeente ge rookte regeerings-schelvisch van goede kwaliteit verkrijgbaar tegen 18 cent per pond. Voor dien prijs bekwam men drie flinke visschen. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergaderde Donderdag j.l. Aller eerst hadi de installatie van het nieuwe sociaal-democratische raadslid Joh-. de Boer plaats. Het Voornaamste punt van de agenda was het voorstel van BL en W, tot het verleenen van een blanco-crediet aan het Steuncomité, om dat Comité in staat te stellen zijn werk wederom te hervatten. De heer Binnendijk hield naar aanleiding van dit voorstel een lange rede. Na een uitwijding, over de dure tijden betoogde hij, dat niet in de richting van armenzorg dient gewerkt te worden. Hiji wenschte gezinpen met een inkomen tot f 1500 te helpen door hun reductie te geven otp de prijzen der levensmiddelen. Bovendien zou hij gaarne zien; dat een commissie zou ingesteld worden, waarin liberalen; sociaal democraten, katholieken en christelijken vertegenwoordigd werden, om het idee van armenzorg te verbannen. Een commissie dus, die op de hoogte is van de nood en der burgerij. De Voorzitter antwoordde, dat door het Steuncomité rekening zal gehouden wor den met het besprokene. Bovendien zullen aan het Comité personen worden toege voegd, die met de noode-n der bevolking bekend zijn. Wij moeten echter eerlijk be kennen, dat wij deze toezegging van den Burgemeester niet al te ernstig kunnen opnemen, aangezien reeds vroeger als lid van het Steuncomité benoemd is een piep jong openbaar onderwijzeresje, zonder eenige levenservaring, wier eenige reden tot benoeming wellicht daarin bestond, dat zij een zuster is van. een. der hoofdbe stuursleden van het Steuncomité. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat hij voornemens is de gemeente in vele kleine districten te verdeeien; terwijl voor ieder district een lid van het Comité zal optreden. Men behoeft dan geen gang naar het Stenucomité te doen, maar kan zijn belangen met het lid uit dat district be spreken. Daarna werd het voorstel van BI en W. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. OUDKARSPEL. Hief café met vergunning aan de Spoor straat alhier, eigendom van den heer K. Koppen, is gekocht door den heer H. Hart Mz., die daarin, naar men ons mee deelt, een geheelonthouders-lokaal! zal stich ten. .Raadsvergadering op Dinsdag 4 dezer, 's morgens 10 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de Secretaris de notulen -leest, welke worden goedgekeurd. De hulpkeurmeester, de heer G. Beimers, kreeg op zijn verzoek eervol ontslag met ingang van 15 Juli. De nieuwbenoemde, de heer W. de Groot van Gorredijk, hoopt de functie pp dien datum te aanvaarden, Wel is hij. nu nog onder de wapenen, doch aan den. Minister is verzocht hem vanaf dien datiun van zijn militaire plichten te ontslaan. Zoo- dit niet gelukt, zal een tijdelijke benoeming plaats hebben. Bij gehouden kasverifi-catie bij den Ge meente-ontvanger bleek overeenkomstig de boeken in kas te zijn f 1140.181/21 Ged. Staten hebben bericht gezonden, dat de goedkeuring op het besluit betref fende de geld'leening voor de gasfabriek is verdaagd. Goedgekeurd zijn terugontvangen de af- eti overschrijvingen, dé betalingen uit den post vajn onvoorziene uitgaven- en de onder- hajndsdhe aanbesteding voor de gasfabriek. Van de betrokken caféhouders aan het Noordeiinde is het verzoek ingekomen om de kermis weer als- gewoonlijk te laten doorgaan. Besloten wordt dit adres- voor kennis geving aan te nemen, daar geen tegenover gesteld' besluit genomen is. De heeren C. Nap en Gl Oudih-uis, café houders aan het Ziuideinde der gemeente, hadden een verzoek ingediend om in het centrum der gemeente kermis te mogen houden. Dit gaat in handen van den Voorzitter als hoofd, der politie. Gehoord echter de meening van verschil lende raadsleden, zullen vrij zeker de ker missen allen wel op den ouden voet door gaan. Het bestuur van den Bjond van Begra- fenisvereenigingen verzocht om aanschaffing van een automatisch toestel tolt het laten zakken der lijkkisten. Hierdoor zou de plech tigheid zeer verhoogd kunnen worden. De Raad bleek hiervoor zeer veel te gevoelen, althans enkelen Beten- zich- wel in dien geest uit. Ook den Voorzitter stond het wel aan, doch deze stelde voor om het in handen van B. en W. te stellen voor nader onder zoek. Ook zal er met het oog op de be grooting van aankoop dit jaar wel niets kunnen komen. Het toestel moet ongeveer f 200 kosten. De Schootfeestconunissie vroeg dit jaar wederom subsidie. De Voorzitter zei, dat het vorig jaar f 40 gegeven is, doch stelde voor nu f 50 te geven, daar alles zooveel duurder is. De Raad kon zich- hiermee volkomen ver eenigen en sprak de hoop uit, dat ook de burgerij hiermee rekening zal houden. Afschrijvingen op den H. O: wegens vertrek werden verleend aan G. Bleimers en Jan-knegt. De omnibus-ondernemer G. -Hooge-boom vroeg -met het oog op den duren tijd een billijke extra subsidie. De Raad- was van -oordeel, dat diit voer tuig tot heden onmisbaar is en -het verzoek billijk. Met algemeene stemmen werd dan ook aangenomen een voorstel om de subsidie van f 40 op f 65 te brengen. iHet besluit van de vorige vergadering om de verordening betreffende het bezigen van rogge ais veevoeder in te trekken, werd ■op verzoek van Ged'. Staten teruggenomen. Mej. B. Zaagman-Schuitmaker, verloskun dige, vraagt mede met het oog op de dure tijden, een salarisverhooging van f 100. B. en W. stellen voor dit salaris te brengen van f300 op f400, met ingang van 1 Januari 1917. Op voorstel van den heer Goet werd besloten de verhooging op 1 Juli te laten ingaan. Verder kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om een du-urtetoeslag te ver leenen aan enke-le gemeente-ambtenaren. De heer Goet vindt algeheeie salaris verhooging noodzakelijk en maakt hiervan ten slotte een voorstel'. De heer Bouwens is meer voor duurte- toeslag, doch meer uitgebreid dan Bi en W. het voorstelde. Beide voorstellen komen na langdurige bespreking, gedeeltelijk in comité, gedeel telijk in 't openbaar, in stemming en werd het voorstel van den heer Bouwens met algemeene stemmen aangenomen, toen het voorste 1-Goet met 52 stemmen verwor pen was. Vroegen B. en W. aanvankelijk een cre- diet van f 150 our deze toelage te betalen, nu vroegen ze een crediet van- f 500, wat dan ook met algemeene stemmen werd verleend. Als zetters worden op de voordracht geplaatst de heeren A Kroon Rz. en C. Eécen Az., F.. Bduwens en J. v. Exter. De heeren Kroon en Bouwens zijn perio diek aftredend: De Gemeente-rekening over 1915 geeft aan een ontvangst va-n f 33087.02i/2, een uitgaaf van f32284.08, alizoo een batig saldo van f 802.941/2. Bij de rondvraag informeert de heer Go-et naar de maximum-prijzen. Uit het antwoord' blijkt, dat verschu ilende levensmiddelen worden- beschikbaar gesteld1, doch veelal niet op d-e mede werking van de winkeliers kan worden gerekend. De heer Goet maakt dan- ook de opmer king, dat het dan maar van gemeente wege moet worden aangepakt. Daar de Voorzitter voorstelt deze zaak -in het Steuncomité nader in bespreking te brengen en deze binnen enkele dagen, ver gaderde, wordt geen beslissing genomen. Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND. BERGEN. Over die maand Juni. Geboren: 2 Juni. Carn-elis, z. v. Jan Cor nells Staasen en Guurtje Tromp. 7. Jan, z. v. Jan Smit en Guurtje Slot. 12. Cor nells, z. v. Cornells Jonker en Neeltje Zwakman. 18. Johannes, z. v. Johannes Hlenneman en Kaatje Kooge. 25. Jo hanna; d. v. Bern airdus Min en Johanna Admiraal. 30. Junianus, z. v. Egbertus Hendrik us Hazes en Cornelia Maria Din- gerdie. Overleden: 5 Juni. Gerrit Kuijs, echtgen. van Grietje KopRes, 76 j. 9. Jacobus Castelein, 46 j. 10. Jacoba Beeldman. d v. Jan Beeldman en Guurtje Hui-berts, 3 w. -r 13. Antonius Theodorus Terra, 22 j Gehuwd: 2 Juni. Nicolaas Min, 24 j„ en Adriana Geertrui-da Runt, 21 j., beide wonende alhier. 9 Juni. Jan Sp-eets, 24 j., wonende te Anna Paulowna, en Jaoomina- Harihoom, 21 j., wonende alhier. iRURMiEREND. Van 1926 Juni GeborenHermanus Petrus Johannes, z. v. Nicolaas Pjetrus Brinkman en Agatha Maria Sophia Rijk-ersbeig. Freekje, d. v. Klaas Jolian Hartman en Haviinke Weert. Gierrit, z. v. Cornelis Jacdbus de Briiijn en Befje Kok. Petrus 'Joseph Gerardus, z. v. Hendrikus Johannes Bltekemoten en Johanna Wilheltniina Bruijin. Ad-olfina Frederika, d. v. Hendrik ArnoWus Johan nes Stenger en Jona AdOlphina van Dan- sik. Johannes Bernardus, z. v. Petrus Theodorus Mul en Anna Maria Elizabeth 'Hermes. Louisa, dl v. Arend Springer en Naatje Kok. Ondertrouwd: Roelof van Alphen en-Geer- truida Maria van- der Pol- Jan- Kennesy en Maartje Wesjmeijer. Getrouwd: Jacobus Willem- Riet er Roiblieb en Janna Hendrica Beuse. Oyerieden: Gliaartje Oud, 60 j., echt- genoote van Hendrik Schuring. Klaas de «Boer, 83 j., weduwnaar van Anth-omia Vee- ger. E verhard usBouws, 76 ji, weduwn. van Anna de Graaff. Een levenloos aangegeven kind' van het mannelijk geslacht van Franciscus Bernardus Ter Meuten en. Hendrica Anna Scholtes. AKERSLOOT. Over de -maand Juni. Geboren: Mangaretha, d: v. K- Mienis en C. J. Dekker. Stijntje, d. v. J. Riese- bosch en G. Hiuisbrink. Cornelis, z. v. j. Zeekant en G. Kaaij,. HlARENKARSPEL. Over de maand Juni. Geboren: Huberta, d. y. Rieter van de Stoop en Antje Roosendaal. Jacobus Johannes, z. v. Arte Ag-enant en Johanna Zutt. Wilhelmus, z. v. Pi-eter Spaans en IJda Proot. Johannes, z. v. Johannes Juwen Zutt en Anna Buijs. Johanna, d. v. Hendrik Spaansen en Grada Baars. Ar ie, z. v. Ari-e Sleutel en Grietje Qroene- veld. Cornelia, d. y. 'Klaa9 Wage-maker en Cornelia N-otten. Maria Margaretha; d. v. Wiilleim Dekker en Camelia Anthonia Bijwaard. Sij-baut P|etrus, z. v. Sijbout Groot en Antje Kaomen. Catharina, d. v. Arie Noordstrand en Maartje Buur. Loui sa, d: v. Anton-ius Bios en Elizabeth Beem- -sterboer. Rlas-ina, d. v. W|Ulbert R-uijs en Petroneilia Maria Bialtus. Overleden: Jan Jonker, 70 j., eclrtg. van Geertje Buur. Margaretha Maria Bruin, 3 w. Jan Hink, 74 j., w<xlr, van Trijntje Bastiaan. Maartje Jonker, 78 j., echtg. van Klaas Klaver. ZIJ RE. Van 14 JulL Geboren: Grietje, d. v. Wietze Jongsma en Trijntje van Dok. Overleden: Jannetje VoLder, 77 j„ wed. van Jan Delver. RURMjEREND. Van 26 Juni3 Juli., Geboren: Lucas, z. v. Albert Wilms en Trijntje Donker. Guurtje, dl v. Cornelis Groot en Anmaatje Olij: Bernardus, z. v. Antonius van -der Velden- en Agatha Adriana Haring. Getrouwd: Frederik d'e Vries en Anna Jonges. Dirk Tromp en Maartje Debets. Henrich Geerts van den- Berg en Bar- tha Catharina Boomgaard: Overleden: Chris Ros-senaar, 82 j., wedr. van Sophia Maria van Dijk. mm KERKNIEUWS. De Pauselijke Gezant bij ons Hof. Naar wij vernemen, zal Monseigneur G. Tacci, Apostolisch Internuntius te Brussel en bij het Nederlandsche Hof, daar hij tot andere functien geroepen is, als vertegen woordiger van den Pauselijken Stoel in Nederland altreden. Mgr. Tacci, die bij Hr. Ms. Hof sedert 29 April 1911 geaccrediteerd was, maar meestal te Brussel verbleef, terwijl als zaak gelastigde te 's Gravenhage optrad de se cretaris van het gezantschap, Mgr. Vallega, heeft reeds een afscheidsbezoek bij den Minister van Buitenl. Zaken afgelegd, en zal eerstdaags ten Hove zijn terugroepings- briet overhandigen. De Paus wenscht een H. Communie der kinderen. De „Osservatore Romano" publiceert een breve, geteekend door den staatssecre taris kardinaal Gasparri, die als volgt luidt: „Bij het"'naderen van den tweeden ver jaardag dezer zeer noodlottige gebeurte nis, heeft Z.' H. Benedictus XV, Wien niets meer ter harte gaat dan het godvruchtig en getrouwelijk naleven dèr decreten „Sacra Tridentina Synodus" en „Quam Singulari", op bevel van Zijn voorganger, van zaliger gedachtenis uitgevaardigd, op rapport van den ondergeteekende, kardinaal-staatssecre taris, het volgende voorgeschreven Allen en een ieder der bisschoppen in Europa zullen al hunne zorgen aanwenden, opdat in de ketken en kapellen hunner diocesen, op Zondag 30 Juli a.s. alle kinderen der beide geslachten op de meest plechtige wijze de H. Communie zullen ontvangen, ter intentie van den II. Vader". KUNST. Historische tentoonstelling ln den Dromme- darls te Enkhnlzen. Voor de op 15 Juli a.s. te openen His torische Tentoonstelling in den Dromme- daris zijn reeds talrijke inzendingen verkre gen. Ze overtreflen de verwachtingen, wijl velen aan de door hen aanvankelijk gedane opgave nog belangrijke stukken toevoegden. Er is heel wat interessant en waardevol materiaal bijeenoude stadsgezichten, waar bij ook komen schilderijen van m meesters (o. a. Tholen, Bastert, De y Lam), een groote serie plattegronder "i; gezonden door de gemeente), kronié ordonnantieboeken, afbeeldingen var lei aard, scheepsmodellen (een prsc- exemplaar o. a. van den heer Crone Amsterdam), een molen, (ingezonden den heer Gerrits te Grootebroek), vocr, pen voor huishoudelijk gebruik en - bedrijf, goud- en zilverwerk, speel»-° maar vooral ook kleedingstukken, k0 een zoo groot mogelijke verscheiden Deze week is men begonnen met de o- stelling in de daarvoor bestemde lob van den Droinmedaris, die een ruimte aanbieden. Door den heer Tamson is een sprei reclame-biljet ontworpen, dat in stad land de aandacht zal vestigen op de toonstelling, waartoe door de Vereeni tot Bevordering van het Vreemdelm verkeer het initiatief werd genomen. TIJDSCHRIFTEN. „Sint Franciscus". De Juli-aflevering van „Sint Franc' heeft wederom een zeer verscheiden ink Echt Franciskaansch. is het artikel.over vreugde van den Seraiijnschen Vader Broeder Leo. In het 21ste nummer vat oorlogsk'roniek staan de foto's van Fran en Duitsche Minderbroeders te velde derlijk bijeen. Met vreugde meldt de richtgever, dat er den laatsten tijd kig veel minder zonen van St. Franc sneuvelden dan vroeger. Leerzaam is vervolgartikel over de Heiligverkla De nauwgezetheid, waarmee de kerk z een proces voert, toont wel aan, hoe zij zich de verhevenheid van haar zend' bewust is, Een groot gedeelte van aflevering wordt ingenomen door de langwekkende Serafijnsche kroniek, Warmenhuizen is een Derde Orde ongeveer 100 leden opgericht. Begaf' in het habijt der Orde begint meer meer in gebruik te komen. Verbluffend' het jaarverslag der Derde Orde te A dam (Mozes en Aaron). Als er maar gepakt wordt 1 Zij, die voor Zondagsrust ijveren, 1 het betreffend artikel in „De Tert lezen. Indien alle Derde Órden werk gelijk daar is aangegeven, zou een godsdienstig euvel meer opgeruimd f' Ook wordt in het bijblad bepleit tegen iji wanneer het 50. jaar geleden is, dat Martelaren van Gorcum heilig ver" werden, een breed opgezette propaga te beginnen voor de broederschappen bekeering van Nederland. Iets wat 1 sympatie zal hebben. Doch 't is ook hiei Als er maar aangepakt wordt 1 A, v, Te Neerlangbroek bestelt sinds i 1916 een vrouw de post. Thans- is er ook een vrouwelijke bode te Leeuwarden aangesteld. Te Wijk aan Zee is een walvisch der kop aangespoeld. Het dier meet 10 en heeft een buiksnee van 3 M. De Engelschë minister Grey is g Uit New-York wordt het overlijden meld van mevr. Hetty Green, 'n beke schatrijke bankierster. Zij laat 215 lioen na. Sedert gisternacht is de vulkaan op eiland Stromboli in werking. Sleepboo uit Messina zijn vertrokken om hulp verleenen, De Italiaansche dichter Gabriele d'Ai nunzie, die bij een vliegtocht werd gewo" is nog zeer zwak. Misschien is zijn f" behouden. De groot-industrieel Enrico Bertoli Genua is gearresteerd wegens verduiste gen, tot een bedrag van 12 milli' lire. Een zekere Johann Friedrich K werd dezer dngen te Hamburg tot bpete van 2000 Mark veroordeeld, 0 hij „hochteifte" leverworst A M. 2.20 den handel had gebracht, die bij zoek bleek te bestaan, uit fijngehakte mi, gelatine-achtige lijm en gemalen deelen. Te Nieuwkoop is het derde kind den arbeider J. aan nekkramp overl De vastgestelde maximum-prijzen vleesch te Berlijn zijn weer verhoogd.' laten uit de nieuwe lijst de prijzen enkele artikelen (per pond) volgen; Lendenstuk 3.30 mark, roastbeef3 m bout 3 mark, gehakt 2.60 mark, s vleesch 2 mark, beenen 0.60 mark. *Te Nieuweschans passeerde gister® wagons paarden, bestemd voor Duitse Wederom zijn in Dutochiland al-te zev tienjarige» -opgeroepen. Alle mannelijke sonen, -diie voor het einde van Juni d®1 jarigen -leeftijd hebben bereikt, moeten bimrnen drie dagen voor den landstorm melden,. Eien electrische spoorweg zal over Kaukasus worden aangelegd in de k richting van .Wladikaw-kas naar Tifhs- Het bekken, van Obi zal dloor een spoor-s-DOorweg: ver-eenigd worden 1 Oeral-bekken. GEMENGD NlTÜWS^ Opens -1 u -i t i n g. Dinsdag werd o" 'dat dieven zicih door nAMel van sluiting t-oeigang hadden verectaft woning van -dien hieer J. Wi F. 0! Oranje Nassauilaan 33 te Amsteirdrit sedert 15 Juni te Hilversum- vertoeft 6 ken is, dat een -groo-te hoeveelheid is ontvreemd: Autobotsiug. Op den hoek van Bolstraat en Alb. Cuijpstraat te dam ontstond -gisterennacht een tusschen twee auto's, waardoor bewe tujgen defect geraakten. Een heer, dezer auto's gezeten, sloeg dioor dien

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 6