enz. IABA huis Sas. Mm - ZEE. u TElÖÊMr >N, IfllKilFt EK SDIUIGEH. 41kmaar. PE. iteri in het :iachl TWEEDE BLAD. No. 80. etten-Magazijn j srhuurinrichtingi 217- aeabandei SLTUIN. mm. Lef. interc. No 4. ierstraat, bif de »ote Kerk. BEKENDE IAISEN. I, BANDFLUWEEL, tCNOOPÉN, HAND- ENOODIGDHEDEN mnaaisters. "JU Donderdag 13 Juli 1916. ECHTHÓUDERS- esverband. te collectie Een bloem in een kamer alkmaar. uitgeest. ASSEN DELFT- «NS BLAD. HOUDERIJ y^der vsn XS0SDEBNSH1H0. ers van F. N. Motor* «rs Squire. BRAS ENZ. ENZ. goedkoop en sterk. ?e prijsverhoogïng. .endag op Maandafl .end op deel willen nemeni Juli, des avonds ten RKAMP, Breedstraat, ,mens het Comité: KER, Voorzitter. iIAN, Secretaris. )AM, Penningmeester. tal. «6, lagazijnen. ador-Gorsetten areetten en Buikbanden- IG. MSB IA VAN 0ÜC00P. Het nieuwste maandschrift, dat we bezit- ten aan den Katholieken kant, voert den jnHikalen naam van „Die Beiaard.", Als een schoon spel van klokken, zoo will het klinken door stad en land1. Uiit het tend <ler zon wril het gedachten- en gevoelens zenden die opwekken en bezielen. Onver moeid'als kooper, staal en. brons zal zijn stem luiden door de jaren. Het tijdschrift in-zjiueerste-jaar staat onder de leiding van Gerard Brom, Frans van Cauwélaert, J. Hi. E. J. Hoogveld^ J. A. Loeff, B. H. Molken- boer en J-os. Schrijnen. Altomaal namen, die in Roomsche ooren waairlijk klinken j ais Jdofcta*- In een der afteveringen troffen- we een I vers van zulke vruchtbare schoonheid^ dat [het onder de oogen verdiende te komen van al onze landgenoot en. Het is van de dichteres Albertine Smulders, de echtge- i noote van dien Hoofdredacteur van „Het Centrum", P, Steenhoff. Het gedidhit heet Winter", De kunstenares zag in een vaasje 1 op tafel een witte bloem prijken. Die levende bloem in den dooiden winter ont- I roerde en vervoerde haar. Zij sluit de oogen en ziet hertooverdl in haar verbeel- I ding de vier jaargetijden, één voor één, I met haar eigenaardige bloemenschat. Ze [ziet tie bloesems, bfanke en rose, van appel-, pere- qn prurmeboomen. Ze aan- [schou|wt ihet malsche gras, vetgeel' van [boter- en paardebloemen. Ze ziet de hon- derden tinten van den zomertijd. Ze ziet [den purperen gloed van de bloeiende heide [en het oude goud van de verwelkende blaren Heel 't mooie jaar is levend in haar ipgeroepen door het simpele gezicht van [een bloem in een kamer. .WINTER. Een witte bloem1 in een kamer Wat een zacht doordringend) aroom Doe de oogen dicht en droom'. Droom- van. de bloesemkronen in 't ijle licht van Aprilt 't ls grauw nu buiten, en kil, En de regen drupt van de boomen. Droom van de gele weien, Margariet en boterbloem. Met het gonzend gevlieg en gezoem .Van al de vlinders en bijen. Droom, van de rozenstruiken, Citroengeel enkarmozijn, Ivoorblank en wit satijn, Als alle knoppen ontluiken. En droom van de purperheide,. Van het vlammend na-jaarswond, Van een dag zoo licht en zoo goud, Zoo koel, zoo stil en zoo. blijde. Een witte bloem In een kamer Wat een zacht doordringend1 aroom Dloe de oogen dicht en droomt Is dit geen zeldzaam- prachtig vers? En dereer., die het langzaam1 feest, kan het Bbegrijpen en nagevoelen. In dien zoeten nertijd' leven w-e in -de vole weelde; badeh we door de bloem-en; nu ruiken ze overal Laten wij ze, om den over- niet minachten- of onverschillig be- jaHfieteu. Op deze vette maandien volgen pe magere. En dan snakken we naar een n. Zet bloemen in uw venster; zet een kje in flesch of kanzet 'n blbem op tafel Bloemen geven goede gedachten; 1 kleuren het dagelijksche tevenze her ineren aan jeugd en de-ugdl HL LINNEBANK, Kruisheer. Men, Hooimaand, 1916. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Weer brulnbrood? jNaar de „N. Qr. Ct." verneemt, schijnt enkort weer een „bruimbroodi-periode" wachten te zijn. Zoowel in meelhande laren. als in bakkerskringen is diienaangaan Ie reeds het een en- ander bekenidL [tWij- hebben omtrent deze kwestie in-lich- g«3i ingewonnen, doch bij de Rotter- isdie bakkws en meelhandelaren, is om- eeh dergelijke maatregel1 nog niets kend. [Wel wordt door de Regeering zeer zul- omgespro!ngen met dé distributie van jeel aan de handelaren. Deze krijgen silechts pu 60 pCt. van de door hun aange jaagde hoeveelheid toegewezen. Trawlers opgebracht. fle maatschappij tot beheer van tomtrawliers en andere vissch-ersivaartui-gen IJmuiden is telegrafisch bericht ototvan- ^rii dat ha-ar thuisvarende stoomtrawler pomelia" naar Lerwick is opgebracht. Uitvoer gras- en klaverzaad. (De Minister van Landbouw maakt be- dat aanvragen om vergunning tot ttvoer van jn-lan-dlsch gras- -en klaverzaad ran dén oogst 1915 vóór 1 Aug. bij zijn T>artement moeten worden ingediend. Na "oemden datum zullen geene v-ergunnin- tot uitvoer van gras- en klaverzaden er worden verleend, met uitzondering 'ar" 'hét zaad) van .Westerwoldsch; Raygras vain witte klaver. („St.-Ct.") VAN HET BINNENHOF. lyergadering van Woensdag 12 Ju-li. wetsontwerp tot nadere uitbreiding dei Landstorm met het doel diezen ook te bestemmen tot aflossing van de Mi litie, ontmoette maar weinig instemming en volstrekt geen enthousiasme. De heeren Van Sas,se van ljsselt (RK..) en Van Nispen tot Sevenaer (R.K.) hadden bezwaren t-egefi die uitbrei ding, welke onze wieermacht op deze wijze al weer zal ondergaan. Terwijl laatstge noemde en de heer Die Jong (U,.L,) met nadruk aandrong -o.p ruimer verlof voor de nieuwe Land'stormers, ter tegemoetkoming van hun, ook door den heer Van Sasse van IJ s s e l t gedeelde bezwaren tegen het aflossen van jongere mannen door ouderen, die veelal gezin en zaak moeten achterlaten. Met gretigheid werd door dé heeren Ter Laan (Dien Haag) (S.D.A.P,), De Jong (U.L.), en Van Raait (U.L.) van de ge legenheid! gebruik gemaakt om opnieuw die vraag ter sprake, te brengen of niet tot gedeeltelijke demobilisatie zou kunnen wor den overgegaan. Uit het antwoord van- Minister Blos- boom bleek, dat er voorlOopig aan gedeel telijke demobilisatie nog niet behoeft te worden gedacht. Dé Regeerimg, zeide Z,Exa, erkent de bezwaren, aan mobilisatie verbonden. Zij overweegt dan o-ok herhaaldelijk met ernst de vraag, of tot gedeeltelijke demobilisatie kan worden overgegaan. Evenwel komt zij steeds tot de slotsom', dat, hoe meer de gedachte aan vrede bij de strij-dlvoeren- d.en doordringt, hoe voorzichtiger wij moe ten zijn en dat ons leger steeds gereed moet staan om alle pogingen tot aanran ding van .onze integriteit af te slaan. Voorts vernamen we. dat vermoedelijk déze week .een nieuwe regeling van de vergoedingen van kostwinners zal tot stand komen. Komende tdt het ontwerp zelf, wees de Minister -érop, dat de voorgestelde wet vooral noodig is, om aflossing mogelijk te maken van- de bereden wapens, welke niet bij de Landweer .overgaan én dus niet vallen onder dé wet van 31 Jul 1915, En nu zullen voor die aflossing de jon gere en dbs het gemakkelijkst te oefenen Landistormja-arklassen worden gebruikt. Voorts is die bedoeling, .dat, als ook alfe miliciens, die Hanger dan 2 jaar onder dé wapenen zijn, zijn afgelost, ook de oudere Landstorm ers aan de beurt van aflossing zulten zijn. Met verloven zal die Minister zoo mild zijn als de belangen der defensie het toe laten. De verklaring van Minister Blos boom ten aanzien van de quaestie der demobili satie werd' nog eens driedubbel ondérstree-pt door den Minister-president. Het verbaasde Minister Cort van der Uinden, dat thans in de - Kamer werd aangedrongen- op gedeeltelijke demobilisa tie. Het is, zeide hij, toch evident, dat de toestand, waarin we thans verkeeren, niet iminder, maar meer ernstig is dan vroeger. De strijd om .ons heen is mis schien nooit zoo fel geweest alls thans en ieder oogenblik kan hij voor on6 groot gevaar meebrengen, Blovendien neemt de economische druk, -op ons- geoefend, meer en meer toe. H-et zou daarom onverant woordelijk zijn thans onze parate weer macht te verminderen. Wie mogen niet alléén vertrouwen op ons recht, we moeten ook vertrouwen o.p ons leger. En in hoe verre dit moet gebeuren, moet meer aan het .oordeel der Regeering worden over gelaten. In de Kamer zijn- wellicht betere stuurlui, doch dje staan aan den wat, ter wijl dé Regeering op het schjp is. Wil mén daarom, verklaarde de Minister, om dé quaestie der demobilisatie tegen het ontwierp fctemmen; den zat men daarmede een votum van wantrouwen tegen- de Re geering Uitbrengen. - Waarmede het bestaan van het Kabinet afhankelijk was gemaakt van het lot van het wetsontwerp. Niettemin -dien-de dé heer Ter Laan (Den Haag) een motie in, waarin het in 's lands- belang werd verklaard', .dlat onmid dellijk de Landweer en dé drie oudste Miütieichting-en met kle-in veriof zoudien worden gezonden. 'Zooals vanzelf spreekt,., na de verklaring van dén Minister-president, werd déze jno. tie evenwel met groote meerderheid ver worpen; 45 leden waren tegen, alleen de 7 aanwezige sociaal-democraten verklaarden zich voor. Terwijl het ontwerp zelf zonder stem ming den hamer passeerde, «adat eenige leden hadden verklaard), hun verzet te zul len laten varen, nu het teven, van het Ka binet aan het ontwerp was verbonden. Onder meer werd voorts nog aangenomen het wetsontwerp tot instelling van' een- post- chique en girodienst. EXTRA CONCERT IN DlEN HOUT. Ter eere van zijn 40-jarig jubileum zal de heer A. A. van Hedel, directeur van het Militaire Muziekkorps, alhier, voor Alkmaarsch ingezetenen een concert geven in den Hout heden avond, 's avonds van 8 tot 10 uur. GEMEENTELIJKE GROENTENW'NKELS. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de gemeentelijke groentenwinkels Vrijdag a.s. kunnen worden geopend. IPPLITIENIEUWS, Door de politie zijn aangehouden drie jongens verdacht van diefstal van lood. Eveneens zijn aangehouden twee mili tairen uit Bergen, die uit hun arrest ont vlucht warei). PLAATSELIJK STËÜNCÖMITÊ. Uit het rapport van het Plaatselijk Steun comité over 1915 blijkt dat er 6478 huur- bons werden uitgereikt aan gezinnen van militieplichtigen en daarbij nog geldelijken steun tot het bedrag yan f 1639.62, onder leiding van den heer F. H. Ringers Sr. en de extra steun voor ziekte, bevalling enz., werd verstrekt door het dames-sub comité. Aan werkloozen werd f 13166.70 uitgekeerd met 1991 huurbonnen. Dit sub-comité gaf uit f 1591 aan 81 gezinnen, dank vooral de ijverige werkzaamheid van Mej. W. v. d. Voort. Aan 120 gezinnen werden klee- dingstukken verstrekt, Ook wordt het over gebleven middageten en brood der mili tairen uitgedeeld en konden alleen werk loozen ter Arbeidsbeurs ingeschreven voor steun in aanmerking komen. Ook bracht het K. N. S. vele adviezen uit inzake aan vragen om verlof en steun door militie plichtigen middenstanders. In het voórjaar 1915 trad de heer J. A. B. Fenijn uit het steun-comité, onder dank yan de door hem bewezen diensten, en ook werd besloten dat de verschillende vakvereenigingen zouden vertegenwoordigd zijn in het steuncomité. De rekening sloot over 1915 in ontvangsten en uitgaven ad f 26812.02 met inbegrip van het saldo f 866.76 over 1914. GEMEENTELIJK WERIKLOOZEN- FONDR In het verslag, loopende van 1 Juni 1915 tot ultimo Mei 19.6, lezen wij, dat het aantal tot het fonds toegelaten versenigingen geen verandering onderging en dat de bij slag op de uitkeering aan werkloozen bleef gehandhaafd op 100 pot. Het schijnt ook, dat velen er tegen opzien, zich te- laten inschrijven bij de arbeidsbeurs en aan dezen kon geene uitkeering en bijslag worden uitgekeerd, evenmin als aan drie personen, welke weigerden passenden arbeid te ver richten. Reisgeld werd verstrekt aan werk loozen om elders t te gaan werken en de minister van Financien nam maatregelen om sommige bestaande toestanden te wij zigen en een noodregeling te beëindigen en tot 31 December a.s. zal nu een tijdelijke regeling functionneeren, onder leiding van den minister van Waterstaat, naar wiens departement de afd. Werkloosheids-verze kering sedert 15 Febr. 1916 is overgegaan. Ook werd besloten zooveel mogelijk op geregelde betaling van contributie aan te sturen en ook spreekt men nog den wensch uit, dat de door de kasbesturen in te zenden periodieke maandopgaven, nauwkeurig, vol ledig en binnen den gestelden termijn worden aangeboden. De rekening over het boekjaar 1915/16 sluit in ontvangsten ad f 4720.61 en die der uitgaven ad f 1738.29, dus met een voordeelig saldo van f2976.32, wijl er nog f r6o aan voorschotten te vorderen is. Met genoegen kon worden aangenomen, dat in onze gemeente de werkloosheid niet dien omvang aannam, als zij elders deed, maar de voortdurende prijsstijging der bouw materialen, de critieke omstandigheden kunnen voor gevolg hebben, dat sommige bedrijven zullen moeten worden stopgezet. De contributien werden vrij geregeld be taald en royement wegens wanbetaling bleef een uitzondering. „HUISVERZORGING." Verschenen is het Jaarvers lag van de Commissie voor „Huisverzorging" van de Afd. Alkmaar van de N. HI. V. „Het .Witte Kruis", over het jaar 1915. Hierin lezen wij) o. a.: Het afigeloopen jaar heeft weer opnieuw bewezen hoe het voor vete gezinnen „waar die vrouw door ziekte tijdelijk verhinderd is haar werk te doen" een uitkomst is, dat „Huisverzorging" bestaat, welke ver- ©eniging tracht, door het verschaffen van gepaste hulp, het gezin voor verwaarloozing en achteruitgang te behoeden. In de 81 gevallen, waarbij gedurende 1915 de hulp van „Huisverzorging" is ingeroepen, is 76 maten hulp verleend. In de 76 gevallen, die geholpen werden, zijn toegekend: 523 heele werkdagen, 481 halve werkdagen, 254 waschdagen en 63 toeslagen. Het aantal van 254 waschdagen, die zij-li verleend, bewijst dat ook dit een gewensch- te vorm van hulp ris. Vaak tochi komt het voor, dat de vrouw om verschillende redenen niet in staat is het zware werk van wasschen te doen, al kan zijl het dan wat 't overige huiswerk betreft, wel' red den -en groot is de erkentelijkheid' als „Huisverzorging" haar over dit struikel blok heen helpt. -In het algemeen is er zoov-eeli mogelijk de hand aan gehouden, dat eenzelfde ge zin niet langer dan 6 weken achtereen geholpen werd. Blijkt -het, dat het gezin dan nog niet aan zijn lot kan worden over gelaten, dan worden door dé bezoeksters geen moeiten gespaard om .te trachten, hetzij van particuliere personen, hetzij van instellingen van liefdadigheid geldelijke steun te verkrijgen, waarvan de hulp dan nog eenigen tijd kan bekostigd worden. Dit -mag wel, en n-iet zonder voldoening, gezegd warden, dat de hulp van „Huisver zorging" bijna zonder uitzondering op prijs wordt gesteld en dat geeft ons dan ook den -moed om niettegenstaande onvermij delijke teleurst-elftingien en de moeite om geschikte werkkrachten te vinden, ons werk voort te zetten. Wat de samenstelling van het bestuur aangaat, daarin- bracht 1915 géén veran deringen. Daar het aantal geholpen- gevail'en steeg van 54 in 1914 tot 76 in 1915 en het te voorzien is, dat naarmate het werk van „Huisverzorging" meer bekend en ge waardeerd wordt, ook het aantal aanvragen om hulp, zal toenemen, spreekt het bestuur de hoop uit, dat hoe langer hoe meer de onmisbaarheid van déze vereeniging er kend zal worden, hetgeen moge blijken uit de toename onzer geldimididlelén, dus uit een vermeerdering van het aantal onzer contribueerend-e ledien. Een mooi voorbeeld in de-zen gaf reeds onze moedier-vereeni ging heit „Witte Kruis", die hare jaarlljk- scbe subsidie van f 20Q op f 250 verhoogde, PLAATSELIJK nieuws. ZUID-SQHiARWQU DE. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 7 Juli. Na opening door den Voorzitter, de Ed. Aohtb. Heer Burgemeester, wordt door de heeren Aemvoogden rekening en verant woording gedaan van hun gehouden be heer. De ontvangsten hebben bedragen f 2983.85V2, de uitgaven f 868.581/2, alzoo een batig saldo van f 2105.27. Onder dank zegging wordt d-e rekening goedgekeurd'. De heer Btekker wijst op den, post van f81.25 als subsidie voor het R.K. Arm bestuur. Hij zou wel eens willen weten, waar het contract is te vinden en de over eenkomst willen zien, waarbij- het R.K. Armbestuur met -dit bedrag genoegen neemt. Spr. kan het moeilijk aannemen, dat op een dergelijke o-vere-enk-oms/c ooit de Bisschoppelijke, goedkeuring is verkre gen. -Het Armbestuur zit z-eif zondier een cent -in kas. Deze week riep dr. Hoekstra 'mijn hulp in voor een dtigend -geval, waar bij iemand per rijtuig moest word-en ver voerd. Ik héb gezegd 'h-et voor-loopig maar voor mijn rekening te doen, omdat het zoo dringend n-oodig was, maar niet naar den Burgemeester te gaan. Voortaan kan dr. 'H, echter rechtstreeks naar den Bur gemeester gaan. Gaarne wenschte ik ver der te weten op welke gronden die jaar- lijksch-e bijdrage berust. Dte Voorzitter zegt, dat indertijd' burge meester Kist al eens bij G'edL Staten over deze zaak heeft geïnformeerd. Uit het ant woord bleek, dat de overeenkomst werke lijk bestaat. De heer Beikk-er zegt de zaak -eens gron dig te zullen onderzoeken, 'Hierna worden de notulen gelezen -en goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt méd-eged'eeld, diat -door Gied). Staten het aangevraagde sluitingsuur 121 uur van het telefoon kantoor is -goedgekeurd -en tot hulpkeur- m-eester van vleesch en viscb is benoemd de heer W, de Groot te Gorredij'k. 'Hlet personenvervoer op die Béoekerlijn heeft opgebracht in Dea f1370, in Jan. f1250, in Febr. f1300 en in Maart f1280. Ter tafel komt hierna de Gemeente- rekening. Ontvangst f25997.54, uitgaaf f 25187.921/2, saldo f809,611/2. De rekening wordt in handen- gesteld van een commi-ssie, bestaande uit de hee ren Berkhout en Molenaar. Op de dubbeltallen voor zetters der di recte belastingen, aftr. J, Kroon en- W. d-e Bioer en vac.-Pi. de Boer Fz., worden ge plaatst: 1. J, Kroon, 2. S. dé Boer Wz. 1, Wl dé Bloer, 2. E. Vlug; 1. R. de Geus, 2. W. Goudsblom. Goedgekeurd wordt -de onderhanidsch-e aanbesteding van het werk aan de Gas fabriek, alsmede het voorste!) van de Gas- coitïmissie tot het aangaan van eentee- ni-ng ad f 10.000 voor aankoop steenkolen. |UIt het Gemeenteverslag blijkt, dat het aantal inwoners op 31 Dec. 1915 1735 bedroeg. Na enkele opmerkingen werd dit verslag goedgekeurd. Ingekomen is een adres van de Afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers en de Afd. van Volksonderwijs, waarin ge wezen werd op de overbevolking' op de school ontstaan, waardoor de lokalen over- vuld! zijn. Op een verbetering hiervan werd aangedrongen. Verzocht wordt bijbouwing van een lokaal en instelling van -een 7e leerjaar. De Voorzitter zegt, dat in de naburige gemeenten re-eds -enkele kinderen geplaatst zijn. B. en Wj. betreuren ook wel d-eir toestand, maar meenen met het oog op d-e :R.K. School niet de gemeente op kosten tel mogen jagen, waar dit slechts voot korten tijdi zou zijn. iDe heer Berkhout vindt h-èt -intreurig, dat aan naburige gemeenten hulp moet worden gevraagd. De R.K. School', wanneer komt die ?Spr. meent, dat er hloognocdig stap pen ter verb.etering mioeten worden gedaan. IDe Voorzitter zegt, dat bij totstandko ming der Kath. School de school met 110 kinderen zal worden ontlast Wanneer later uitbreiding overbodig zal blijken, mo gen wij ons dan deze onkosten in dezen duren tijd veroorloven IDe heer Bcrk-hcmt zegt, dat dan h-et nieu we lokaal vo-o-r gym-nastiekllokaall zat kun nen worden gebruikt. iDe beer De Boer méént, dat het tijd Wordt, dat in -deze spoedig ingegrepen wordt. Er moet verandering komen. Laten we grondig onderzoeken, wanneer de R.K. School er komt. De 'heer Bekk-er zegt, dat als allies niet zoo- duur was geweest, re-e-ds dit jaar met bet bouwen der RLK. School zou zijn be gonnen. Spr. is een voorstander van goed onderwijs, maar zou het gewaagd vinden voor de gemeente om nu bij te bouwen. |Na nog eenige discussie, waarbij de Voorzitter zegt 'nog eens 'in óverleg met den Schoolopziener te zullen treden, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Biij dé rondvraag bepleit deheer Slót een duurtétoeslag voor den Secretaris. Zal een volgende maal behandefld worden- Volgt sluiting. Levensmiddel -e ncomi-t In de -dé vorige week gchoud-en vergadering van 't. Steun comité -en eenige afgevaardigden van andere C-oniité's en Vereenigiingen-, is een 'Lev-ensmiddelencomité gevormd), waarin zitting hebben de heeren O. A. A. Eeltink, voorzitter, IHl Canneigieter, penningm-., en C. Roozendiaal, secretaris. Dit bes-tuur heeft zich den heer Q Kiron-e toegevoegd, met het doet eeme conferentie te houden met B. en W|., welke conferentie bereids door den Burgemeester is toegestaan. Ontslagaanvrage. D;e heer F, Hui sdier, stationsassüistient alhier, hoeft m-et in gang van 12 Juli als zoodanig eervol ont slag bij de Ht IJ. S. M. aangevraagd, ter wijl in de plaats v-an- den heer W, M-iddét man henoiemdi is tot stationsassistemt de heer Hj. Binikj, - I nk wart icri.ngsg e ld, Hét schrij ven van en W|. aan de H-oogé Ragae- ring, waarin krachtig vrerd aang-edrongan op verhooging der vergoedingen voor inkwar tiering niet 20 ets. permanenp-erdag, haeft gedeeifej'ijk effect gehad. Dezer dagen ont vingen B. an W. het bericht, dat met in gang van 15 Juli de vergoeding van 80 ets. per dag met 10 ets, mag wordan ver hoogd. „Beter een half ei, dan een leege dop", en dankbaar, dioch niet voldaan, is het aanbod der Regeering door Bi. en W. aanvaard. Schoolfeesten, Door de School- feestcommissie van school No. 1 in liet Zuid-Einde iis besloten om dit jaar, even- ais vorige jaren, weder een schoolfeeist te organiseeren -en wel op Vrijdag 14 Juli a.s. Voor dat doel is reeds f 220 opge haald, dat is plUmj. f60 m-eér dan- die vorige jaren. Dooir deze toeslag kan, ondanks -de dure tijden, -op royale wijze het feest ge vierd worden. (De feestcommissie van- schooi No, 2 in de Kerkbuurt en- van schoof N-o. 3 in het Noord- Einde, hebben n-og niet veigaderd-. Het staat dus nog niet vast of die schoten zulten uitgaan, Vooral voor school No. 3, waar altijd ruim 200 kinderen aan het feest deelnemen, zuilen de bijdragen aan merkelijk hooger moeten, zijn dan «ndere jaren. V-oor deze school zal meer dan f300 noodig zijn om feest te vieren, zooals we dat altijd gewoon zijn. WORMERVEER'. Voetbal. Te Wonmerveer zal Zondag 16 Juli, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportpark, een wedstrijd gespeeld worden tusschen de Haarlems die le klas club H-. F, C. en de nieuwe tweede klasser U. F. C. va-n W-orm-erveer. BUROHRBRUG'. De van ouds bekende broodbakfoerij van 'den h-eer Jib. Verkroost te Blurgerbrüg, heeft bij publieke verkoop opgebradit de som van f2570.—, Kooper de heer Jn. Bruin Cz. alhier. GEMENGD NIEUWS. Stamvader Willem van Oranje De stamvader van bijna alle oorlogvoe rende vorsten in Europa is onze Prins Willem van Oranje, de Vader des vaderlands, In derden en vierden echt was Prins Willem I verbonden met Fransche gema linnen, Charlotte van Bourbon en Louise de Coligny. Van hem en van deze echt- genooten stammen de tegenwoordigen ge kroonde hoofden in Europa af. Keizer Willem II van Duitschland stamt in rechte lijn van den Grooten Keurvorst en diens gemalin Louise Henriëte, die een dochter was van Prins Frederik Hendrik een zoon van onzen Prins Willem. Diens oudste dochter uit derden echt, Louise Juliana, staat onder aan een stam boom van niet minder dan tien vorsten, van wie vier kroon pretendenten; tot die tien behooren Koning Albert van België en de Tsaar van Bulgarije. Ook de oude Oostenrijksche Keizer dankt zijn relatie tot de Oranje's aan dezen tak, en eveneens de Russische Czaar, de Koning van Italië, en Koning George V van. En geland. Hoewel zij nog buiten den oorlogstaal!, mag worden opgemerkt, dat ook de sou- vereinen van Spanje, Roemenië en Dene marken hun familie-verwantschap kunnen aantoonen, als afstammelingen in meer of minder rechte lijn van Prins Willem van Nassau. Niet minder dan twintig Europeesche gekroonde regeerders, verder alle Duitsche bondsvorsten en vorstjes gelden als zijn afstammelingen. Slechts vier zijn er, die buiten de fami lie staanJohan II souverein vorst en re geerder van het Huis Lichtenstein. Nikita van Montenegro, Peter van Servië en Albert van Monaco. Overigens zou men dus alle Europeesche vorsten tot één groote familie kunnen re kenen, elkaar terug vindend in dien éénen stamvadef, onzen Prins Willem. Jt Is overigens thans een twijfelachtige eerstamvader te wezen van juist die menschen, op wie zoo geweldige verwijten terugvallen van heel de wereld. Doperwtjes vanrubber. On redelijk groote zendingen groenten in blik, bestemd voor een hotel te Valkenburg, hadden de nieuwsgierigheid der kommiezen reeds eenigen tijd geprikkeld./Toen 23 Juni j.l. weer een vrachtje van circa 1000 K.G. concerven voor bedoeld hotel arriveerde, waren de heeren van den fiscus zoo vrien delijk den wagen van v. G. L. naar de bestemming te begeleiden en zich een blik doperwtjes te doen openen waarbij helaas bleek, dat de afzender zich vergist had, door in plaats van malsche YVestlandsche groenten taaie rubber in de blikken te stop pen. Dwalen is menschelijk doch gevaarlijk, en aangezien rubber een zoo moeilijk ver teerbaar voedsel is, dat het, zelfs als het niet gegeten wordt zwaar op de maag kan liggen, werd om gezondheids- e» verdere redenen beslag gelegd. In afwachting van een gerechtelijk onderzoek rusten de dui zend K.G. paragon onder veilige schuts van den veldwachter nu op Valkenburgs raad- buis. Rubber smokken. Men schrijft uit Sittard aan de „Msb" In het naburige Nieuwstadt werden door de grenswacht twee deftig gekleede heeren met groote koffers aangehouden. I11 de koffers bevonden zich 163a Meters rubber. De aangehoudenen boden den sol daten eene groote som geld en toen dit niet hielp al hun geld en de 16C0 Meter rubber, indien ze hen vrijlieten. Ze werden naar Sittard overgebracht en in voorloopige hechtenis genomen. De twee z.g. heeren bleken twee Duitsche officiren te zijn. t 00RL0GS-VARIA. Een beroemde zoon van een dorpskleermaker. „The Tailior and Cutter" schrijft: Sir William Robertson, die zijn militaire loopbaan als gemeen soldaat begon en die

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5