Mo. 84. Zaterdag 22 Juli 1916. ÏWÜEJDI BLAB. Over de duurte in vroegere tijden. regeerings-zeevischl bureau van advies voor den handeld'rijvendien en indus- trieelen middenstand. ONS BLAD Aan een artikel over „Dure tijden" in de ,Dordrechtsche Crt." ontleenen wij het 'volgende over prijzen van levensmiddelen enz. in vroegere eeuwen In Maart 1826 hield de Dordtsche ge- schiedvorscher Jan Smits Jzn., in het letter kundig genootschap Diversa sed Una een voorlezing, getiteld „Goedkoop", waarin hij in verband met den goedkoopen tijd, wel ken men toen beleefde, eenige bijzonder heden mededeelde over het dure en goed- koope van vroeger dagen. Daaraan ontleenen wij in de eerste plaats enkele bijzonderheden. Allereerst trachtte hij het begrip goedkoop te definieeren. Hij meende, dat het goedkoop van 1826 een gevolg was van den overvloed der koopwaren, het vroegere goedkoop was een gevolg van de schaarschheid van het geld. Evenwel zijn er nog meer groote factoren voor duur en goedkoop, o.m. de verhouding tusschen de prijlzen der waren en die kooip- kracht van het publiek. In den ouden tijd hadden echter vraag en aanbod veel min der invloed op idle prijzen dan tegenwoor dig. Ook de arbeid werd] naar een anderen maatstaf 'betaald. Hiet begrip goedkoopis dan ook zóó betrekkelijk en tevens zoo samengesteld, dat het zeer moeilijk is, het op bepaalde vroegere tijden toe te passen. Groote voorzichtigheid dn' het ooirdeelen is hier geboden. Wanneer wij in het bakendie tijd'versje aan 'het koor der Gr-oiojte kerk lezen, dat veile -menschen in 1557 van honger omkwamen, daar de tarwe 60 at. per aefa- itenideel (ongeveer 31 L.) en het brood 3 groenten (71/2 ets. naar ons geld) het' pond kostte, dan moeten wij eenerzijds wel wat verwonderd zijn, daar het brood bij ons reeds meer dan 3 grooten het pond doet (uitgenomen het regeeringsbrood), maar wij mogen niet uit het oog verliezen, hoeveel moeite men in dien tijd had, om 3 grooten bijeen te krijgen. Omtrent koren en bier bestond sedert 1421 een verbod van uitvoer, -verder dan iHiotari en Zeefandj. 1 De visschers hielden sdms hun viisdhi vast (in water, sdiuyten, houders lende ka-e- ren, en in (jvKysen, in tobben, en vaten), waardoor de handel bedreigd werd. Daar om stelde de regeering in 1543 een ordon nantie vast, om de visschers tot reden -te brengen, en dwong hen, in bepaalde ge vallen hun vise!» tegen een vasten prijs van 7 st. per zoode te verkoopen. In die Rekeningen der gilden, uitgege ven door Mr. J. C. Overvo-ordle, komt een lijst van prijsopgaven voor van levens middelen van 1449—1600. getrokken, uit die rekeningen. Dlie lijst doet ons in de meeste artikelen een langzame klimming in prijs zien, terwijl de oude prijzen rniiet meer terugkeeren. Zoo "bijv. kostte de ton bier in 1474 2 gt. en 1/2 st., dn 1513 12/3 gil. 1 st, daarna van 1520—1596 weer 2 gl. en ©enige stuivers, maar m dien tijld be draagt de prijs 3 gl. en meer st., «1 1545 reedis 4 gl., in 155-7öl 5 gii., 1575—79 6 gt, na 1580 9 @1. eit meer, olm tegen het eindie der eeuw weer 6 a 7 gl. te be dragen. Die prijsstijging heeft imet duurte niet veel te maken; zij was een gevolg van die veranderde omstandigheden en ver houdingen. Zoo steeg de wijto van 2y2 st. per stoop; ongeveer 21/2 lin 1449,, tot 3 st in 1499, maar fa de 16e eeuw varieerde de prijs tusschen 42/3. en 7 st. 'per stoop, in 1599 zelfs- I62/3 st. Zijn bier en wijn meer ,als genotmiddelen te beschouwen, 'hoewel 'het middeleeuws chie bier een dagefijksche drank was, waarmede men o. a. ontbeet, en aan penitenten werd toegestaan in plaats van water „gesoden tater 't wetck ;men bier noeimpt" te ge bruiken, een betere .maatstaf wordt ge leverd door erwten, ho-onen, vlieesch enz. Ongelukkig weet men niet allltijid juist de hoeveelheid idler maten en gewichten. Zoo kostte in 1449 een schotel gebak 21/2 st., een spint erwten (ongeveer U) 2 leliy- plack, daaraan heeft mien dus weinig hou- vast, maar in 1558 'kostten 25 oranje (si- maas) appiefen 5y2 st., een ton smoutperen (rietper.en?) deed 4 st. Een konijn kon men koopen voor 1 st. 6 penn., een varkens- schoer deed IV2 st., later som» 3V2 'st., ja in 1513 zelfs 5 st., terwijl een poind Vleesch ongeveer 1 stuiver kostte, een halm 14 st. dfeed' enz. Bout Was hooger in prijs; zoo kostte een kapoen 2 st., een zwaan 1 gl. U/2 st., een haan 6 st-, een gans 3V2 st. enz,, maar dit was meer lekkernij en kon dus tal wat beter betaa'Jdl worden. Visch was zeer verschiflertdl in prijs-een kabeljauw deed soms 3 st;., een zalm 27 st., een stok- Visch 7 st., een 'karper 3 st., een snoek 9 .st., enz., maar veel vastheid in prijzen vindt men hier niiet. W,at tarwe en brood aangaat, deed in 1468 een ach ten died 7 st., in 1478 daarentegen, 22 st., dat was een dure tijd; in 1553 weer 81/2 st., maar in 1557 60 st. Zie, nu kan men begrijpen, dat 'er veel menschen vam hon ger dood' bleven. Hlet volgende jaar was de prijs weer 18 st., wel niet normaal als „1553, maar todh geen hongersnood-- prijs meer. Boter was een zeer gewild artikel, werd in groote hoeveelheden gemaakt, moest sndl verbruikt worden, en was daardoor laag in prïjis. In 1478- kostte een pond 1 st, in 1558 was ife prijs gestegen tot 2 st. 1 dbit, in 1575 deed het pondl 3V2 st., de gewone prijls voor een heefe reeks van jaren. Een kaa-s, jong en vet, gold 131/2 st-, later dieedi -een pond noig geem, 2 st. Eieren kreeg mlen 2 voor een oortje (onge- fa6? i* 'C*'-V z0®65 bet hierbij laten, pro de prijzen van levensbehoeften be- I treft. Wij! 'kunnen ter uit opmaken, dat een flink werkmiansgezin niet zooveel guiMe-ns per week moodlig zou hebben,, om. behoor lijk rond te komen, maar. Een metselaar in 's graven kost wer kende. verdiende in idle 14e eeuw D/2 gro-ot daags en op eigen 'kost 3 groot, d.w.z. 7i/2 cent van onze «munt, 'Later in de 16e eeuw verdient een metselaar soms 18 at. daags, zijn jongen 6 st en de baas 24 st. De molenaar, die het graan maalde, kreeg li/2 st. van den zak, de bakker ver diende 1 idmiit per trawebroodi (4 duiten is 21/2 cent), een makelaar, dlie 9 -hoed tar we (1 hoed! vvas 9 a 11 mud) had inge kocht. verdiende aan provisie zegge 3y2 s,t. Almibtenaren en geestelijken wairem, al niet veel hooger bezoldigd. De pastoor van Hieenvliet genoot een iukonnle-n vain 20 eii. per jaar, die te Pierniis had' maar 12 gl., de koster 6 a 7 gl. "Een dienstmaagd in het pesthuis, die niet pestzieken móest lOmigaan, verdiende 18 gl. per jaar, een collega in het kinderhuis moest het maar met 5 g'L doen. Zooi zoiuden we kunnen voortgaan, maar slechts nu en dan zouden we iets vinden, dat de benaming duur of goedkoop wettigt. Een berucht jaar was 1471, toen de duurte der 'levensmiddelen veroorzaakt werd door de geweldige overstroomingien en strenge vorst. Iin April waren de ge- meene eetwaren „door 't aangename sei zoen" weer bijna twee derde parten in prijs gedaald, waartegen het slachtvee „van wegens derzelver omkoming zoodanig in prijs, -gestijgert was, dat voor 't Ru-nit-, Lamis- en Scbapenvleesdi. vijif en ,meer stuivers, ja op som-mige plaatsen voor hef kalf-s vlieesch 8, 10 en 12 st. 't pond' be taald geworden is." Ben buitengewoon overvloedige vischvangst vergoedde eeniigs- zins de duurte van het vleesch. v In 'het jaar 1826 daarentegen was alles zeer goedkoop, zegt de heer Smiits. Ziie hier een staatje der rmiddlenprijizen in Maart "van dat jaar. Tarwe deedl f 5.70 a 'f 5.10, rogge f3.90, gerist f3,30 a f2.90. 'haver f 2.10, witte erwten f3„50, groene f4.90, tarwemeel f9.20.. roggemeel f4.— per tmu-dl De boter stond' opi f0.67 het pond, kaas van f0.22 tot f0.49. Een witte brood kostte echter 19 ets., een tarwe brood 17 ets, en een 'roggebrood 8 cta. het pond. RundVleesehi f 0.43, kaUfsVlieescih f0.53, varkensvleesoh f0.38, gerookt idem 52 ets. het pondl. 'De steenkolen deedf25.70 die 1500 pond, turf f0.28 de 100 st. Dit staatje leert ons duidelijk, hoe voorzidhtiig wij moeten zijn met het toe kennen van het pra-edïcaat goedkoop. Hiet brood stond' toen immers vrij' wat hooger -dan thans, wat toe te schrijven was aan de belasting op het gemaal BINNENLAND. De Koningin in Noord-Brabant Donderdagmorgen halttien kwam H. M. per auto van Wouw op de Rith, een ge hucht tusschen Princenhage en den Klap- penberg, waar zij te paard steeg en naar de heide tusschen Leur en Rijsbergen reed, ten einde eene inspectie te houden over eenige regimenten infanterie en atdeelingen veldartillerie. Daarna vertrok H. M. per auto naar Wouw, waar de koninklijke trein gereed stond om H. M. naar de residentie terug te brengen. Mr. 6. A. P. M. van der Aa. f In Huize „Duinrust" te Overveen is Don derdagmorgen na langdurig lijden overleden de heer mr. G. A. P. M. van der Aa, oud president van den Centr. Raad der R. IC. Kiesvereenigingen te Amsterdam en com missaris van verschillende vennootschappen. Watersnood. De commissie voor ,den Watersnood te Monnikendam kon worden ontbonden, daar haar arbeid grootendeels ten einde is. Hon derdduizend gulden was tot haar beschik king gesteld om in den eersten nood en de schade te voorzien. De nieuwe afgevaardigde van Almelo. Aan de „Twentsche Courant" ontleenen wij de volgende levensschets van dien aan staanden nieuwen afgevaardigde: „De heer A. H. J. Engels werd geboren uit een Enschedesche arbei-diersfamilie in 't jaar 1869 en is dus thans 47 jaar oud. Als jongen reeds ging hij! de fabriek bin nen, waar hij; gelijk de, heer Bos uit Wierden het in een ingezonden, stuk in dit blad uitdrukte, „25 jaar aóhter de getou wen stond-" en waar hij aan d.en lijve voel de de waarfaeiid van Dr. Sehaepman's woordi, dat er „mateloos gezondigd werd tegen den werkman". Maar zooals het bij oer-krachtige mann,en meer gaat, groeide de talentvolle jonge Tukker naar lichaam en geest tegen de verdrukking in, werd hij de man, Engels „die 'zoo-afe Gerand Blrotun in de „Nieuw.e Kruistocht" zegt met zijn frisch gezicht de versche kracht van ons Roomsch-e ras bewijst en met zijn zelfont wikkeling door veel lijden heen een groote toekomst aan .onze reserve belooft". Ijverig nam- de jonge Engels deel aan hef qpfuikende soiciale teven in Twen-te; hij behoorde ook met de hoeren Probst en 'Platvoet tot de eerslten, die de vaan der matigheid' verhieven en op hein en den heer Winkels viel in 1893 de keuze, toen men Leo XIII bij diens gouden bissChops- feest persoonlijk voor het uitvaardigen der Encycliek Rerum Novarum. In 1905 zien we den intelSgenten Katholieken arbeider bijne den Tweeden Kamerzetel voor En schede verweren, maar hij moest ten slotte wijken voor een sociaBstischen „kapita list". Hetzelfde jaar 1905 wordt een keerpunt in Engels' teven: hij wordt ambtenaar aan het Bureau voor K. S. A. te Leiden. Daar, in Holland', levend in een milieu van meer verfijnder beschaving, van levendiger en opgewekter omgang van menschen onder ling, 'bleef hij toch de ronde Twentenaar, die „een kat een kat" dorst noemen. Van groote bet-eekenis voor zijn ontwik keling sinds 1905 is ongetwijfeld mr. Aal- berse geweest en wie hem te Denekamp of Ootmarsum gehoord' heeft, die heeft kun nen opmerken, hoe de leerling van zijn grooten meester geleerd heeft door te drin gen tot in 'de diepte van het behandelde onderwerp en hoe hij a la mr. AaJberse met enkele lijnen den -diepen ondergromdl der hedendaagsche maatschappelijke ver schijnselen weet te schetsen. Het district Almelo was immer tevreden over de katholieke politiek, door mr. Aal- berse gevolgd en het zal; 't ongetwijfeld ook zijn over die van zijn leerling", den kltoeken zoon van Twente." BUITENLAND. Storm op Ceylon. Op Ceylon en in de omgelegen zee heerscht een hevige storm. Men vreest voor het lot van honderden visschers, die onverwacht door het stormweer werden overvallen en er zijn schepen gezonken. De regeering zond booten uit om de schip breukelingen te helpen. Reeds zijn er veel gered. Zware straf. Een Engelsche handelsman had een klant in Frankrijk verzocht, hem een te goed in twqe chèques uit te betalen, waar van de eene op de gewone wijze aan het kantoor en de andere naar zijn huis ge zonden zou worden. De eerste zou dan in de boeken voorkomen, de tweede niet, zoodat over het bedrag dier laatste geen. oorlogswinst-belasting zou betaald moeten worden. De Fransche firma verklaarde zich hiertoe bereid, maai1 de correspondentie was in handen van den censor en vandaar in die van den schatkist gekomen, die een vervolging aanvroeg. De man werd tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. De Dultschers In Afrika. Generaal Smuts bericht dat de Duitsche strijdkrachten, die zijn verbinding ten N. van Handeni en elders bedreigden, zijn teruggedreven naar de beneden Pangani- rivier. Engelsche troepen landden te Kongoro, op de zuid-kust van het victoria-meer en bezetten Molanza, dat door de Duitschers na een geringen weerstand werd verlaten. De Duitschers lieten veel geweren, een deel van hun reserve-troepen en scheeps- kanonnen van de „Königsberg" achter. De „Deutschland". Heel Duitschland wacht met spanning op het gelukkig uitvaren, van de „Deutsch land"; eenige bange dagen zullen er ver kopen, maar de beste wenschen der ge- heele natie vergezellen bet schip. Men is er van overtuigd, dat; ondanks het scherpste toezicht van den tegenstander, het den commandant en de flinke bemanning on getwijfeld zal gelukken de vaderlandsche haven gelukkig te bereiken, zoo meldt „Norden's Korresp. bur." Een herderlijk schrijven van Kardinaal von Hartmann aan de kinderen. Kardinaal von Hartmann heeft een' her derlijk schrijven gericht teft de kinderen van het aartsbisdom Keulen ter voorberei ding op de plechtige algemeene H. Com munie van den 30Sten Juli. De kardinaal herhinnert de kinderen aan het herderlijk schrijven op den eersten Zondag na Paschen van het vorig jaar. Wij hebben intusschen gevoeld, hoe ver schrikkelijk de oorlog is. De moeders hebben alleen de zorg voor huis en kinderen. In menige familie is de broeder gesneuveld of gevangen in vijan delijk land of verlamd. God heeft deze èlleade toegelaten, om ons te beproeven en daarvoor te beloonen in den hemel, waar hij ook onze dappere soldaten beloonen zal. Wij, Duitschers, wanhopen niet, ofschoon de oorlog reeds twee jaar duurt, te meer drar het bij ons beter gaat, dan in de an dere landen. De kinderen hebben veel gebeden om overwinning en vrede. God heeft ons nog niet verhoort, wijl wij nog niet genoeg en niet goed genoeg gebeden en niet genoeg uitgeboet hebben. Daarom zullen de kin deren nog braver worden, nog beter bidden. Den vrede wenscht vooral de Paus, die de volkeren en de vorsten herhaaldelijk vermaand heeft vrede te sluiten. Daarom heeft de Paus nu allen Katho lieken kinderen van Europa gevraagd om bij het einde van het tweede oorlogsjaar door een plechtige algemeene H. Commu nie van het H. Hart van Jezus den vrede af te smeeken. De Paus en de vrede. De vrouwen van Genua hebben zich tot den Paus gewend om zijn bemiddeling te verzoeken tot 't beëindigen van dezen vreeselijken oorlog. Een deputatie heeft den H. Vader een schilderij overhandigd van den schilder Pennasilico, dat de verschrikkingen van den oorlog en de menschheid voorstelt, die van den Paus den vrede afsmeekt. De Paus zelf is op het schilderij vóór het beeld van de H. Maagd voorgesteld. Benedictus XV betuigde in roerende woorden aan de vrouwen zijn dank. Het geschenk was vergezeld van een smeek schrift, waarop de namen voorkwamen van den hoogsten adel van Genua en de voor naamste personen der burgerij. ALKMAAR. UITSPRAKEN RECHTBANK. Hk O,, brievenbesteller te Den Hilidter; heling en diefstal; eisch 6 maanden voor waardelijke gevangenisstraf; vonnis dito. A. K., zonder beroep, te Den) Helder; diefstal; eisch 6 maanden gevangenisstraf; vonnis dito met aftrek van preventieve hechtenis. Th. Hi. A. v. ,d'. L,, koopman te Hoorn verduistering; eisch 2 maanden- gevange nisstraf vonnis dito. N. Z., sjouwerman te Hoorn; diiefstal; eisch 1 jaar gevangenisstrafvonnis 10 maanden gevangenisstraf. Trijntje W., -huisvrouw W, Bi te Schagen; diiefstal; eisch f 15 boete sübs. 12 da-gen hechtenisvonnis dito. P. P. S., grondwerker te Hontenisse; diefstal; eisch 1 maand gevangenisstraf; vonnis 14 dagen gevangenisstraf. P. H„, schiildersknecht te Enkhuizen; be handeld met gesloten deuren; ontuchtige handelingen; vonnis 14 dagen. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van ad'vles inzake de llevensmidde- llenvoorziening, brengt ter algemeene ken nis, dat de versche en gebakken Re-g-eie- rings-zeevisch, behalve bij d-en hieer A. g. Meijer. Lahgestraat 50, ook zal! worden verkrijgbaar -gesteld bij de navolgende win keliers in visch: van Dinsdag 25 Juli e.k. af bij- J. v. d. Zwant, Laat 183, van Woensdag 26 Juli e.k. af bij J. Hoogland 171, en van Vrijdag 28 Juli e.k. af bij Mej. de W,ed. S. P. Gl. Knuist, Mag.straat 10. TIJD, ARBEIDSBEURS. STADHUIS. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel 158, Spreekuur i-ederen- werkdag, b.h. Zaterdag, van 10—12 uur v.nu 21 Juli. Gevraagd worden: 2 kelifners (—18 j.), 1 loopjongen, 1 stof feerder. B'iedcn zich aan: 1 gasfitter, 1 huis-houdster, 1 kleerma ker, 1 reiziger, 1 reizigster (cacao), 2 tim merlieden, 1 werkmeisje, 2 werkvrouwen. GEVONDEN VOO-RWER'REN. Eenige poriemonnaies met gelid1, een rood koralen armbandje, een stuk van een hor logeketting, een blauwe jongensblouse, eenig wasch-goed. een brill in étui; eenige zegeltjes, een postduif, een onderstuk van een oor knopje, een houten pijp, een zilveren col lier met ketting, -een koralen halsketting, een btauew kiel, -een gouden broche mei steentjes, twee ei-erenkisten, een tfcekendloos er, een pakje inh. kousen-. Met het oog op bet feit, dat Maandag a.s, het Bureau v,an Advies voor den Han del en Industrie zal wonden in elkaar ge zet naar alle waarsdiijnl'ijkheid; w-anneei althans wat bij bet op- en inrichten van Middenstandsinstebiugen meer voorkomt, weer geen factoren aanwezig zijn, w-elkc -een uitstellen., mogelijk maken, is bet yan belang naar, voren te b'-engiein wat alllzuU mag word-en verlangd van een diergelijk instituut voor bet district ben-oorden het ij, waarvoor bet zal fungeeren. Het navolgende lijste g-e-eft -er een. denk beeld van, weilke bedrijfstakken biebandeila' moeten kunnen word'en, A, Adviezen op rechtskundig gebied; alis -die, betreffende Hiandieisrecht-voorlicb- tibg; betreffende formulen voor eenvoudige contracten, Bi Op Administratief gebied. Advies bij het inrichten, en veranderen van boekhouding voor klein- en miididten- bedrijf. Adviezen omtrent bedrijfsleiding, geldhan del en bankwezen. Cl Vakkundig gebied,. Adviezen .met betrekking- tot chemisch onderzoek van handelswaren en Tedh-nisah-e adviezen. -Inlichtingen omtrent 'de herkomst -en- d-e samenstelling der verschillende hanididlsarti kelen. 1,1 Di Correspondentie. Voorlichting bij 't opstellen van handels brieven in de Nederlandsche- -en Moderne talen, waarbij -d'e bondige stijl de bieleef'dL heidsvorm niet te kort doet. E. Reclame. Verstrekken van ontwerpen voor reclame, prijscouranten en circulaires. F, I,n- en uitvoer. Adviezeh betr. in- en uitvoer en expe ditie. - |i i Inlichtingen betreffende bui-tenlandsdhe handelsgebruiken -en Handelsrecht li i rn 1,1 1 l 1 !- i 1 Er zit dus nogal wa-t aan vast aan een dergelijk Bureau, d-och dar, heeft men ook waar voor zijn geld; hetgeen bij den Mid denstander een groote rol s-peellt. Op deze wijze zal 't zijn -een instituut, waar groote en kleine bedrijfsleiders' faun licht kunnen opsteken. I-ets wat toit nu toe niet te best ging. Men richtte hier en daar wel iets in dezelfde ge-est op, maar óf er werd geen, gebruik van gemaakt wegens de onvolledigheid; öf het leidde een kwij nend bestaan. De hoofdredenen, dat deze overigens go-ed bedoelde pogingen schipbreuk lijden, moe ten gezocht worden in de geringe- finan cieels steun, w-eHk-e de Middenstand zijne instellingen wil verleenen-, 't Is daarom en om nog meerdere rede nen goed' gezien van de Regeering, dat zij door subsidieering het Bureau van Ad vies heeft mogelijk gemaakt. Wie kunnen er ons dan ook hartelijk over verheugen, dat -eindelijk een contact zal worden verkregen tusschen fa-et werkelijke, dagelijksche bedrijfsleven in zijn gefa-eelle omvang en de bestaande adviseerendle licha men en meenen nret het volstee vertrouwen men en meenen- met het volste vertrouwen mogen voorspellen, 't Zal blijken die in richting te zijn, waarnaar de .Middenstand- al jaren onbewust heeft gesnakt, -hetgeen is af te leiden ,uit den, toon, die vaak op de vergaderingen -en congressen tof uiting kwam, ma-ar ook even dikwijls de eer had handigjes door belanghebbenden te worden gesmoord. We vertrouwen, dat de Hanze-afdeelingen in dit district zullen- inzien, welke 'voor- deelen voor hen zijn te behailien, welke belangen- hier op 't spel staan en die door hunn-e medewerking behartigd kunnen wor den. Wat den persoon betreft, die aan het hoofd' van dit Bureau zal ko-men te staan, deze moet .0-. i, zijn een persoon vain oin-t- wikk-elin-g en ervaring, met bre-ede kijk op het bedrijfsleven terwijl hij met admi nistratie voor groote en kleinere bedrijven vertrouwd moet zijn, eveneens met de han delscorrespondentie in de Nedierlandsche en Moderne talen. Verder dient deze persoon zijn taak ni-et op te vatten als ware hij ambtenaar, maar eenerzijds als dienaar, anderzijds als raad gever en een ander maal a-lis bemiddelaar. Wanneer dan spoedig, of in die naaste toekomst, een bibliotheek kan word'en ver bonden aan deze nuttige i-n-stelllimig, van werken op het gebied van handel en i,n- -dustrie,'dan zal Alkmaar en omgeving met recht er o-p 'kunnen bogen ee,n volledig Bureau van Advies te bezitten. PLAATSELIJK NIEUWS. AANGEKONDIGDE BEDEVAARTEN NAAR H.EILO. Volgens belofte -een opgave van aange kondigde bedevaart-en naar Heilo- t. e-, van O. L. rVouw ter Nood'. Sommige besturen 'hebben nog plan be sprekingen óver een openstaa-nden dag te doen, andere particulieren willen gaarne naar Runxputte op een dag, wanneer daar eene Bedevaart 'komt, anderen juist omge keerd, willen Maria's genade-oerd bezoe ken, het liefst, wanneer daar géén Bede vaart aankomt. Zij informeeren wel! eens, ook bij „Ons Bi'Jad", over een -en ancier. Moeite -en herhaald geschrijf kan dus worden voorkomen, o-f ten minste be kort, door openbare tmededeelingien. Daafo-m het volgende, vooral aangaande de 2 volgende maanden Augustus en Sep tember. 1 Augustus komt Haarlem; 2' Aug. de W-est-Friesche (Dekenaat W-erf-erts-hoef) Ie gedeelte; 8 Aug. Dekenaat Schagen; 9 Aug. de West-Frieache II; 15 Aug. Ririnegom; 20 Aug. Assend'elft „Sint Soseph's gezellen" (per fiets)22 Aug. Lutjebroék -en Groo tebroek; 23 Aug. Amsterdam II; 28 Aug. Parochie Bergen; 29 Aug. „de Westland- schie"; 10 September Ui-tgeest (te voet) Broederschap „O. L. V. ter Nood"; 12 Sept. „de tweede Leidsche"; 14 S-ep-t. Egm-ondi aan'Zee; 17 Sept. „de groote Heilosche"; 10 October Schoort. Volgens, aanschrijvingen van Z. DL H-, Mgr. den Bisschop van Haarlem-, worden op Zondagen en daarmede gelijkstaandle Feestdagen geen Bedevaarten toegelaten, die per spoor of boot reizen. Dleze bepa ling is ter wilïe van de Zondagsrust De hierboven aangekondigde, die op Zondag, o-f daarmede gelijkstaand-en Feestdag, wor den verwacht, komen te voet o-f per fiets. WORMERVEER. Distributie 1- e v e n s m i d dele n. Tot directeuren van de distributie der levensmiddelen zijn door B|. en |W|. in. onze gemeente benoemd de heer-en P; N. Labrijn voor amthraciet, A. Beoers voor brood en meel; S. A. van Leeuwerink voor eieren, A. Noordanus voor stapell en vatgroemten en peulvruchten, S. Ptooyer voor melk, boter en kaas; P, Rinia van Nanta voor suiker, S. Huijnink voor Noord1- zeevisch, jnaring, makreel en sCheDvisdh; D'. M. Damen voor varkensvleesch, en rundi- vet en J. Wink voor de controle op de handnihaving der maximumprijzen. Aan, deze personen kunnen handelaren hunne- wen schen en- consumenten hun-ne klachten med'e- deelen. Consecratie parochiekerk. De consecratie van -o-nze parochiekerk d'oor Z. O. HL den Bisschop van Haarl'emi zal Maandag 24 Juli a.s. plaats- hebben. Des Zondagsavonds te 6.50 zal. Mgr. in .onze gemeente arrivee-ren-. Voor de geloovigen zal de kerk Maan dagmorgen te half tien opengesteld wor den. BURGERLIJKE STAND. SGHAGIEN-. Van 7—14 Juli. Geboren: Catharina Petron-ella Maria, d; v. Jozef de Ruijter en Geertrui-da Maria Voorman. Overleden: Leend-ert Snaas, 47 j., wedr. van Maria Mamgareiha- Bierman, johian-nes Mul, 80 j., wedr. van Maartje Roosloot. Gehuwd: Hendricus Mattnias. Grimbergen, 30 j., en Hendrika Lambertha Bolte, 30 j. PURMEREND. Van 10—17 Juli. Gieb-oren: Cornelia, dL v, Gerrit Kuij-t en Antje Wplbrechit. Barthalotmieus, z. l v. Jacobus Johannes Limburg en Maria Elisabeth Bolïeman. Leonardu-s Martinus, 2. v. Johan Vos-sers en Helena- Toiby. Ondertrouwd: Gerand' Gouidla en Antje Helkell. - Gerrit Leendlert Hendrik Horst man en Elisabeth Bihn-sjaar. Overleden: Een levenloos aangegeven.kind van het mannelijk g-eslacht van Maarten Dekker -en Regina de Jong. Naatje de Vries, 75 jaar, wed. van Jan Swart, ZiiJPiE. V,an 15—18 Juli. Geboren: Pii-eter Jan, z. v. Pieter Kapi tein en Mijntje de Jong. Aris Hlend'eri- kus, zi v. Jan V-euger en Grietje Rente naar. 0|v-erled'en: Adam Die-lver,61 j., w-edr. van Trijntje Zander. - Wiilfaetoina Doro thea Haig-en, 76 j., w-edL van Klla-as Jon ker, eerder van Cornefc Dekker. Maria Catharina Steij'n, 18 j«, dj. L. Engel Steijm en Maartje Veet-er. GetrquwdJa;n van der W-af, 43 j,, boe-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 5