ere SUHGHHIK DE MLLINE UIT HEI OOSTEN. No. 92 Donderdag 10 Augustus 1916 »r Juweelen, Ambachtsschool nsuw! rOFFEK. ERKAMP jr Stadskweekerij. 1 10e Jaargang OKHEH-SrENflCmri&TYttti zen en Annanas Blik f 1.70. 1ESH0UT, Zaadmarkt Itae en Koralen, ia bjj in inkoop de beate wa«- Tnkkennis vail den wis- endt CT daarom tot '■nan Pflasg D. de Lange. J. J. Res. iM. Butter, Egm. a. d. Hoef' Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. abonnementsprijs DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND advertent1ên: Gemeentelijke Burgeravondschool Avondschool voor Handwerkslieden ALKMAAR. Avondcursussen ALKMAAR. lasch'ijvitsg van Leerlingen Schoenmaken, Behangen en Stoffeeren Kleêr- en Mantelmaken, Nederland en Engeland. cent per pond, ant wordt terug geg0Ve i flacon, bij Alkmaart eiken Vrydag van el „De Burg'', <01 Goud- en Zilversmid. OP 16 - ALKMAAS. op het juiste adres. IN van „Ons Blad", bij enties en abonnementen ngenomen Th. Buter D. J. Mijnen. P. Smit, Oosthuizerweg. W. J. v d. Steen. Woestenburg Cz. k: P. Henneman. gowaard: F. Potveer. ed. de Zeeuw. i: P. Klaver. ie: Boekhandel Palmboom. en: Jac. Groen Az., Zuw- ofP.Horio, N.-Scharwoude. Wed. J. Duikersloot. J. Karsten. F. Kunst. id: J. M. Bleekemolen. G. Woestenburg Cz. J. B Brammer. N. Smit (Omval). horn: C P, Smit- C. Zwagerman, fc: S. Stam. J. F. Impink. oh Oud. huizenKalverdyk en "'ul!' Schouten, Warmenhuia®' F. Maas en P. Bart. jeerG. Glas. d, Waarland en omstr jdewind. Tesselaar, ('t Zand), eenige prijsverhooging lonnementen en advertent1 n door: loofd, Noordeinde, Heer Bug fan Kloes, Heemskerk. jkkerij A KUSTERS, A!»"' Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met geïll. Zondagsblad 126 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 3 ct. 5 ct. Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.:' 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. met de daaraan verbonden TE Inschrijving van leerlingen aan boven- genoemde inrichtingen zal plaat® (hebben. op DINSDAG' 15 AUG', voor leerlingen van I den vangen cunsius en op WOENSDAG 10 AUG. a.s» voor hem, die die school voor 't eerst wenschen te bezoeken, tel- I jteiM des avonds van 7—9 uiur in het schoolr gebouw. Zij, d!ie eetv fiewijs. kunnen overleggen, i van met vrucht het lager onderwijs te heb ben genoten, wordien van het vereischte toelatingeexamen vrijgesteld: Helt! schoot geld bedraagt f5.— per feeding, minver mogenden f 2.50, Gn verin ogen den koste- loos. Leerlingen uit omlggendie gemeenten en zij, die aam den vervolgcursus. 'wenschen deel te mennen, betalen f 5.—. j De lessen vangen aam MAANDAG 11 1 SEPT. a.®., dies avonds 7 uiur. De waarm. Directeur, A. A, DE GROOT. TE in tat en va» GEZELLEN in het op DONDERDAG 17 AUG., dies avonds van 7—9 uren, of op VRIJDAG 18 AUG. a.9., des namiddags van 24 uren, in het Schoolgebouw. Nieuwe leerlingen moeiten den leeftijd van 13 jaren hebben bereikt, en met goed gevolg een lagere schoot hebben dioor- toopen. Hiet schoolgeld bedraagt van 15 gub den, terwijl onvermogenden kosteloos, toe gelaten kunnen wordien. H:et aantal nieuwe leerlingen., dlat geplaatst kan. worden, is pLra, 40. De lessen vangen aan DINSDAG 12 SEPT. a,.®., des avonds 7i/2 uur. Die waarm. Directeur, A. A. DE GROOT. Heel brutaal is Engeland) ondanks zoo véél efn zoo krachtig protest nog steeds doende onzen visschersvloot aan idie zeeën te onttrekken; steeds hinderlijker en na- deeliger wordt de toestand niet alfeem voor de betrokken Holiandsche vissdhers, doch óók voor heel de natie, die als natte FEUILLETON. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. In Nederlandsche bewerking vam M. v. d. O. 10. v Met den dubemdvoudigen roep „God wil bet!" naderden 'sanderen daag® die torens en stormrammen onze miuiren; die ladders werden opgericht de ^inval begint. De wallen zijn bedekt miet verdedigers; de Christenen worden met een regen van Pjten en 9teenien overstelpt; brandende fak kels en Grieksdh vuur wordien uitgewor pen over hun hoofden. De woedende kamp hield den ganisühen dag aan; tegen don avond keerden de kruis vaarders in huin legerplaats terug, tailrijike dooden achterlatende. De Turken begroetten dien terugtocht met den zegekreet: „AJllha is groot, en Ma homed. is zijn profeet!" Ge Christenen brachten den nacht wee kend en biddend door. Blij. zonsopgang her- aa.den zij den aanval! met nog grootere maar ook nu moesten zij wijken. Hun ladders werden gebroken; hun torens orandidieiu Geheel op eens zien ze op de mm des Olijfsbergs een hjemebdhien krij- ite, die een gouden schild draagt en met wj.rt van zijn zwaard op Jerusalem pSint Joris js met ons," riep Godfried, zich .door deze ten zeerste gegriefd voelen moet. En nog steeds vernemen wij; niéts, dat hoop zou kunnen geven op een rechtvaar dige oplossing van de kwestie, zulk een oplossing, ais waarop wij recht hebbent Wij vernamen nog niets, de Juiide pro testen dér eerste weken beginnen, te weer klinken....... zou het bewustzijn van een zekere machteloosheid daarvan die oorzaak zijn? Wij geilhoven, wij hopen, wij vertrouwen: neen! Eerder en liever gelóoven wij, dat wij thans zulk een periode believen, als waarop de Minister van Oorlog eenigen tijd geileden zinspeelde, toen hij. daarover geïnter pelleerd verklaarde, dat het Nederïand- sche volk juist op de gevaarlijkste oogen- blikiken tdlikens het buitentandbdh gevaar niet heeft ingezien, en dlat het van vrees doet blijken, wanneer de toestand veel minder gevaartijk is. Welnu, eerder en liever willen wij zulk een befeékenisvoü-stifc periode believen, dan dat wij moesten weten: er is toch niets aan te verhelpen! Het is geoorloofd thans in het openbaar die vraag te stelen, of Engeland er op uit is ons ui dezelfde positie te brengen als bet Griekenland, deed, zegt de „Standaard1". Het treedt todi meer en meer aan het licht, dat Engelland het voornemen beeft zoo dit in het belang is van zijn oor logsdoel! de blokkade op eene zoodanige wijze toe te passen, dat ook de neutra len mogen mee-hongeren. Zonder ook maar den gerimgsten schijn van recht i.s door Engelland tegenover de Nederlands che vis- scherij op de Noordzee een maatregel ge nomen, die onvermijdelijk het staken van dezen bedrijfstak tengevolge zal' hebben en dus ook een einde maakt aan onze volks voeding door midldel van go.edk.oo.pe visch. Dit is eng, maar nog het ergste niet! Veel erger is het krenkende .aanbod om. tegen een fooi onze geheele haringvloot op te leggen. Zóó ver is. het dius met Enge land® minachting voor de kleine Staten en derzelver rechten reeds, gekomen, dlat men zonder schroom durft vragen, dat het volk zijn recht en zijn eer voor wat zilverlin gen zat prijs gev,en. Zoo zeer is Nederlands aanzien gedaald, dat een dergelijk voorstel reedis mogelijk is. Toch, men versta dit wel; is dit niet de eerste schrede op den weg van vernedering en nog veel minder de laatste, en het is goed, dat het Nederlandsche volk zich hier van duidelijk bewust worde. Wordt toch niet op krachtige wijze te kennen ge geven, dat wij ons. recht zullen hand haven, dan zal' de- aanmatiging 'hoe langer hoe 'érger worden en komen wij. in de positie van hem, die de hand kust, welke hem op schandelijke -wijze heeft geranseld. Sommigen mogen zich vrij gemakkelijk bij dteze vernederingen neerleggen, die over- groote meerderheid van ons volk wenscht echter de handhaving van 's'lands waardig heid. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Uitvoer van hout. Bij Kon. besluit van 4 Aug. („St.bll." no. 371), lis, met .ingang van 8 Aug., dé uitvoer van allle hout verboden. De Kroon behoudt zich bet recht voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. („St.-Ct.") „De Heer geeft Jerusalem1 in onze handen. Op, maakt u op ten nieuwen strijd. God wil het! God wil het1" De kruisvaarders hernieuwden den aan- val Met woest geweld! rolden zijl God- fried's torens vooruit; de valbrug werd op den wal neergelaten en Godfried drong met zijn ridders de stad binnen. De Mu zelmannen boden den onverschrokken strij ders hevigen tegenstand. Maar gedurende dezen vertwijfelienden strijd; braken Tan- kred en Peter de Kluizenaar met hun af- deelingen den Siiephanustoren open. Jerusalem is genomen! Met 't gewe!d; en de onstuimigheid' van een stortvloed', die een en diami doorbreekt, storten zich de Christenen in die stad. De belegerden hieven een kreet van schrik aan, diie door garisch. Jerusalem weer klonk en. van dal tot da® tot aan den Jor- daan doordrong. „De heilige stad is gevalen!" riepen zij. „Wij: moeten sterven!" Wij moeten sterven! Verbitterd door zijn verliezen, wordt de overwinnaar woedend alis de verwonde tijger. Hij kent geen erbarmen, hoort naar geen weeklachten. Hij vMt dien gatiisehen troep vernietigen; want reeds naderen gröote scharen uit Ara- bië en Egypte hem. Sarcoman's moed wordt grooter naarmate 'het gevaar dreigender wordt. „Ga," zei hij, „verdedig met uw Ara bieren Omar's moskee. Ik lager mij met mijn soldaten in Siom's burcht. Wij wilillen tot het uiterste strijden en afe hélden stervenAls wij den dood ont komen, treffen wij elkaar op dien Olijfberg, van waar uit wij ons wifcn voegen bij De 18 ln den grond geschoten Engelsche treilers. Meri meldt uit ijmuiden: De- logger „Maria Johanna" _K.W. 125, die aan een anderen logger medegedeeld' had, dat 18 Engelsche stoomtreilïers in den grond geboord waren, is nil zelf te Ijmui den binnengekomen. Ook deze logger heeft het gevecht tus- schen EngelSdhe treilers en Duifecta dluifc- booten den. llen Juli bijgewoond, echter in anderen koers, n.l. op 57.30° Noorder breedte en 1.25° Oosterlengte. Hij was zoo dicht bij de vechtenden, dat die kogels van de duikboot over het vaartuig heen vlogen. Deze Dogger geeft echter teen' «enigs zins afwijkende lezing van den strijd. Er waren vier Eingefeche treiters, waar van er slechts, één, de grootste, bewajpend was. Deze opende den strijd) tegen een duikboot, om den dlrie overigen gelegenheid te geven in Westelijke richting ite ont komen. De .gewapende treiler werd' spoe dig,. toen nog twee andere Duitsche duik- booten aan den strijd kwamen deelnemen, getroffen -en i 3 dan ook gezonken. Het was dfe „Ne'Jly Mullens" AD 69. Van dit schip werden 11 opvarenden gered door den logger „Doggersbanik" SCHi 197. De geredden deelden mede, dat 3 hunner kame raden, allen .gewond', met dien treiler in die diepte verdwenen en dat den dag te voren 14 Engelsdhe treilers door dieze groiép DuitsChe duikbooten tot zinken waren ge- bracht. De drie duikbooten, die de „Nely MuBÜens" tot zinken gebracht biadlden, ver volgden de drie vluchtende treiters, kort daarna hoorde men zwaar schieten, zoodat men meende, dat ook deze drie schepen tot zinken gebracht wiaren. Zoo zouden er dus minstens 14 treilers in den grond zijn geschoten. De ramp met de „Koningin Wllhelmlna". De .directie van de Mia'atschappij „Zee land" beeft f 100 gegeven voor het per soneel van die Noord-Hinder en hief loods- transportviaartuig „Coertzen" voor die aan die opvarenden van de „Koningin Wilhel- mina" bewezen huilp. Over de gren» gekomen. Te GUanerbrug zijn twee Russische mi litairen,. uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvlucht, over de grens gekomen. Te Reuver zijn twee pit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchtte Russen over die grens gekomen, Te Sittard zijn vier ontvluchtte Rus sische krijgsgevangenen over de grens ge komen. (,,N. R. Ct") Te Mand-erveen is een Diuits-che deser teur over de grens gekomen, H.ij was met drie weken fandbouwverlof van het Ooste tijk front thuis geweest. Eergisteren zijn te Enschede een Fransche en vier Russische uit Duitsche krijigsgevaipgemsichap ontvluchtte militairen aangekomen. Niet ontvlucht. Men meiidt uit Bodegraven, -aan het „Leidsch DbH": Op de Wierickerschans ontbraken op het avondappèl twee geïnterneerde officieren. Men dacht natuurlijk aan. een ontvluchting. Er werd getelefoneerd, getelegrafeerd én de vrijwillige tandstorma.HeeMpg van Bo degraven kwam in actie om de gewaande Vluchtelingen op te sporen. Hiet bleek echter later, dat deze rustig op het diak zaten te kijken naar een verafzijnden brand. De opgebrachte vlsschers. Door de reedersvereeniging te Vlaardin- gen is bepaald, dat een wekelijksche uit- de ter hulp snellende légers, die tot her overing van Jerusalem aanrukken. De moskee verheft zich op de plaats waar eens Salomon's tempel stond'; zij is ■het grootste gebouw der heilige stad. De Turken vereeren die móskiee als diie van Medina en Mekka. De tempel was opge propt met vrouwen, kinderen en grij-saards, die daarin gevlucht waren, om. Alah en zijn profeet om bescherming te smeeken tegen de woede der kruisvaarders. De voorhof, dien de Ghristenen vroeger op doodstraf niet betreden mochten, bood thans een tooneel van- jammer. Tot aan d'e knieën, stonden de strijders in het bloed, en de borst der paarden was er geheel mede bespat. Van den voorhof vluchten we den tempel binnen, wiens metalen poort weldra door den vijand werd opengebroken. Ontzettend was hier het bloedbad. De vrouwen, kin deren .en grijsaards werden vermoord met hun verdedigers. In eenen poef van bloed stonden de rossen, de marmeren waterbek kens, waarin de Mahomedanen hun was- schingen, deden, waren gevuld met lijken; het water kleurt zich; de springbronnen schijnen bloed op te spuwen. Grooter kon het bloedbad niet geweest zijn, als toen de zegevierende Christeoien Jerusalem's tem pel binnentrokken. De laatst en mijner dapperen vielen iin .mijn nabijheid: Ik had geen andere ver dediging dan den waf van lijken om me heen. Toen beval ik tnijnen schildknaap den tempel' te verlaten en mijn paard ge reed te houden. Alle mijne Arabieren waren gesneuvteld Maar ik wou den vijand niet het genoe- keering zal plaats hebben aan de familie betrekkingen der naar Engelsche havens opgebrachte visschers, ingaande met den dag, dat ze opgebracht werden, en eindigend op den dag van terugkomst in Nederland Deze uitkeering is vastgesteld op f 14 voor een matroos en t 21 voor een schipper, en voor de andere schepelingen naar verhou ding. Verboden vlschwater. Volgens mededeeling van den hoofd inspecteur der visscherijien is tot en met 31 October a.s. de visscherij met kuilh- of sleepnetten verboden in het Hoornsche Hof binmen d'e lijn hoek van den Nek- toren Etershem en in het Pampus binnen de lijn Stoomgemaal Rijperstuisstompe ton, Muidlerzandtoren Muiderberg. Na den Watersnood. Naar de Tel. verneemt, wordt door de ingenieurs van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland het bedrag, dat voor de herstelling en de verzwaring van den zee- in de provincie noodig zal zijn, geschat op twaalf én een half millioen gulden. Van Den Helder tot voorbij Muiderberg zal nu overal, waar geen vóórland aanwe zig is, de weg naar den binnenberm wor den verlegd. Waar vele dorpen langs den dijk zijn gebouwd, levert dit groote bezwaren op. Zoo moeten tusschen Enkhuizen en Me- demblik meer dan honderd woningen wor den gesloopt. De wegen der „Zes Noord-Hollandsche Steden" vooral die tusschen Buiksloot en Broek-in Waterland hebben zeer ge leden door den watersnood. Belangrijke sommen zijn noodig tot herstel, zegt het N. v. d. D. Als gevolg zullen de bijdragen uit de kassen der zes gemeenten in 1917 verdubbeld moeten worden. Bloein als Veevoeder. De levering van tarwebloem aan hen, die tevens ook voederarlikelen verkoopen, zal naar wij vernemen wederom worden toegestaan, wanneer de ontvanger verklaart de bloem alleen en uitsluitend te zullen verkoopen voor menschelijk gebruik welke verklaring ook 'door zijn afnemers moet worden ge even. Het absolute verbod van bloemlevering aan handelaren in voederartikelen veroor zaakte zeer groote moeilijkheden, aange zien vooral op het platteland in den regel het bakkersbedrijt gecombineerd met andere zaken, w.o. ook handel in veevoeder, wordt uitgeoefend. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Overal in het rond wordt nu volgens de oorlogstij dingen hiér krachtiger, daar minder krachtig de sterkte der centrale mogendheden beknabbeld. De Russen, die de laatste maanden niet zoozeer te klagen hebben over de beschik kingen van Fortuna-in-den-krijg, kunnen wederom eenigen vooruitgang melden. „Aan de Sereth rukken de Russische (troepen met succes voorwaarts en versterk ten het veroverde terrein. „ln deze streek werden in de gevechten van 4 en 6 Augustus in het geheel 106 officieren en 8415 soldaten gevangen ge nomen. De Russen maakten 4 kanonnen, 9 mitrailleurs, 11 bommenwerpers, mijn- werpers en ander zeer belangrijk oorlogs materiaal buit. gieni verschaffen, den faatsten gelioovige dier 1 ■moskee te hebben vermoord!. Ik ontvluchtte dioor een kleine ijizeren 1 deur, schoof den grendel' er op en ijllide j naar dien Olijfberg, terwijl mijn tegenstan- diers de ijzeren poort trachtte door te bre ken. De strijd' hield .dien Christen zoo- bezig in de binnestad, dait de stadspoort onbe waakt was en ik dus ongehinderd) met mijn schildknaap mijn wieg vervolgen kon, G'ansch uitgeput door vermoeienis en ge kweld door een brandenden dorst, hiefdlen wij aan diem oever der Gediron halt, omi water te scheppen. Maar wij vfondem slecht heet zand. Lang dwaalde iik om op den Olijfberg en wacht te ik op den emir. Met onrustigen blik beschouwde ik de straat en de citadel' van Sion. De weg was. verlaten en de aanblik der cidtadel was. troostloos en dootdsch, Toen ik zag, dat mijn vriend' niet kwam, verwenschte iik bet leven en benijdde ik het lot van d'en dapper getroffene. Eindelijk, na lang wachten, zag ik langs Sion's straat eenen krijger aankomen, zijn kleederen waren verscheurd' en zijn wapen rusting bebloed. Het was Sarcoman, dfe, alleen slechts ontsnap't was aan die zwaar den der overwinnaars. Door een onderaard- schen gang was hij den burcht ontvloden, Toen We elkaar genaderd waren, wierp hij; zich in mijn armen en sprak met ver twijfeling „Wee mij! Mijn rijk is. verwoest; mijn krijgers, mijn vrouwen en Kinderen, ver moord!Jerusalem is veroverd en mijn volk vernietigd1!,.... Aten, die ik liefhad, zag ik sterven; ik aïleeit ben overgebleven! „Aan liet Stochod-front trok in den nacht een groep Oostenrijkers in de omgeving van Stobykwa voorwaarts, de handen op heffend. „De bataljonscommandant, kolonel Ste- panowski, naderde de Oostenrijkers en werd verraderlijk gedood. De Russische tirailleurs fusilleerden de geheele groep Oostenrijkers. „Ten zuiden van de Dnjestr namen de Russische troepen, d e het offensief hadden genomen over een front van 25 werst in de richting van Tesmienitsa de Duitsche loopgraven en al strijdende verdreven de Russen door een onweerstaanbaren druk de Duitschers over het geheele front, namen de stad Tloematsj, de geheele streek ten westen van de stad tot aan de Dnjestr en een rij hoogten ten Z.-W. van de stad tot aan den spoorweg Kolomea-Stanislawof. „De Russische cavalerie vervolgt de Duitschers, die in wanorde terugtrekken. Een der divisies nam ongeveer 2000 Duit schers gevangen en maakte verscheidene zware kanonnen en vtle mitrailleurs buit. De gevangenen blijven in grooten getale toestroomén. Het geheele cijfer is nog niet bepaald. Zoo behaalden de schitterende troepen van generaal Letsjitsky nog een zeer belangrijk succes." Doch hierbij moet men ook kennis ne men van hetgeen de Oostenrijkers melden Front van Carl Franz Joseph: De troepen in .de Karpathen wonnen op de hoogten ten Oosten van Jablonica (district Delatyn) en bij Worechta terrein en maakten meer dan 1000 gevangenen; vier machinegeweren werden buitgemaakt. Ten Zuid-Westen van Delatyn sloegen de troepen van generaal Kövess wederom krachtige aanvallen van de Russen af. Van het Italiaansche front worden ook al successen tegen de Oostenrijkers verno men: de Italianen hebben het zóóver ge bracht, dat zij de stad Görz bombardeeren „om den vijand van tusschen de huizen te verjagen". De Italianen zeggen „Aan de beneden-Isonzo blijft de strijd tegenover Görz voortdurend met verbitte ring woeden. Wij hebben den Monte San Michele en den Monte Sabotino, de spillen waarom de verdediging van den vijand draaide, geheel genomen. „Het bruggehoofd van Görz is in on/.e handen. Eergisteren en gisteren hebben wij 8000 gevangenen gemaakt o. w. meer dan 200 officieren en 20 hoodofficieren, o.a. een regimentscommandant met zijn stat. Wij hebben 11 kanonnen, een honderdtal ma chinegeweren, en een rijken buit aain wa denen, munitie en krijgstuig vermeesterd." Het is er hevig toegegaan, want voor dat de Oostenrijkers terugweken, konden ze nog 3000 Italianen gevangen nemen. Het staat thans te bezien welk een in druk deze beide overwinningen zullen heb ben op de houding van Roemenie, dat zich gereed houdt, om in den strijd te grijpen, wanneer de kans, om het zonder kleerscheuren te doen, maar aanwezig is. Elke Russische en Italiaansche overwinning maakt den weg vrij voor het optreden van Roemenie. Van tat Westelijk front berichten de Duitschers, dat voor Verdun hevige aan vallen gedaan werden» Het Fransche communiqué geeft over die aanvallen breedvoerige inededeeliingen. De Duitsche pogingen, om Ffeury en het tot puin geschoten Thiaumont-werk te herne men, werden daar gisteren den geheelen dag met groote 'kracht voortgezet» Het dorp Flieittry schijnt door de Franschen Allah heeft het gewild1; zijn vloek over de Christenen!" Bij. dat weekriagen wrong de emir de handen en rukte zijn haren uit. Ik trachtte hem tot bedaren te brengen, maar zulke smart vermag de mensch niet te verzachten. „Ween met mij;" hernam, hij, „en roep; wee SarcomanAch waar windt men troost, afe men op één dag zijn familie, zijn 'leger, Jerusalem en Palestina ver liest En vol weemoed waren zijn oogem als hij op de stad1 Sion en Juidea wees. Bloedend itag Jerusalem aan onze voeten en van. den top des Olijfsbergs weidden onze blikken óver Judea, dat zich aan ons in een overgelijkefijken gltans vertoonde. In 't Oosten stuwde de Jordiaan zijn gou den wellen voort, de Dloode Zee glansde in die vlakte van Jericho als een zilveren spiegel en 'de Arabische bergen verhieven zich aan den horizont afe een azuren, wal; in 't Westen breidde zich hiet dal van Si- chem en de velden van Gallea uit, welke begrensd werden door dien Libanon met zijne in de avondzon stralende ceders» „Ik kan het verlies mijner hoofdstad en van mijn rijk niet overleven," zeide de emir. „Ik wil' naar Jerusalem terugkeeren en me in 't aangezicht der Christenen den degen in 't hart stoeten en onder hun. slagen sterven." Bij die woorden trachtte hij zich aan mijn .armen te ontwringen, om in Sinn's stad terug te keeren. Met geweld hield ik hem terug. Ik zette hem voor me op het paard en snelde met heim voort, ver van Jerusalem, (Wordt vervolgd,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1