MULDER QUAX. ALKMAAR. PURMEREND. Nemen gelden a DEPOSITO, met rentevergoeding overeen komstig termijn van plaatsing. meer diarii 25 ets. per lid zuifen mogen bedragea Deze laatste bepaling werd! gemaakt, om de deelneming onder de leden zoo alge meen mogelijk te doen zijn. De Haarlemsche Katholiekendag in October a. s. Met goedkeuring van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem is de datum voor den Haarlemschen Diocesanen Katholiekendag 1916, te Rotterdam te houden, nu defini tie! vastgesteld op Woensdag 11 Oktober a. s. Daar Prof. Mr. P. J. M. Aalberse op dien dag (die niet meer kan gewijzigd worden) door zijn Cellege-uren te Delft is verhinderd, als spreker in de ie afdeeling op te treden, heeft het Hoofdbestuur Mr. J. B. Bomans, advocaat te Haarlem, aan gezocht de taak van Mr. Aalberse over te nemen, waartoe deze zich bereid heeft ver klaard. Hulde aan de Koningin. Naar men ons meldt zou ,bij de Ver. voor den V olkszang het voornemen bestaan op 31 Augustus a. s. aan de Koningin, ter gelegenheid van haren verjaardag, voor het Paleis Huis ten Bosch des avonds eene huldebetooging aan te bieden, waaraan zouden deelnemen 15 zangvereenigingen vormende ongeveer 1000 koorleden met begeleiding van de Jagerkapel. L. l 1 Over de grens gekomen. Te Weerselo zijn aangekomen twee Rus; sische krijgsgevangenen, die ontvlucht wa ren uit het kamp te Münster. Toewijzingscommissie voor veevoeder. Bij Kon. Bes-li, van 11 Aug-, no. 6 is in gesteld eene Toewijzingsoommissie voor .Veevoeder, gevestigd te 's-Graventiage, en benoemd: tot lid tevens voorz. dezer com missie, mr. Ed. 'HL Winkelman, 's-Graven- hage; tot leden J. J, Hagenbeek, lid v.h. best v,.h. Comité van Graanhandelaren, Rot terdam; .W. Nijkamp, dir. v.h. Centr, Bu reau uit het Ned. Landb-ouwcomité, En schede; P. Gly, secr. v. d. Holt Mij, van Landb., 's-Gravenhange; J, Reyiwaaib, secr. v.. d, comm. voor den Graanhandel, Am sterdam; tot plaatsverv. leden: C. S. van Bienningea, secr. afd. Woudenherg-Maarn v. h. Gen. van Landb.- en Kruidkunde in Utrecht, Maarsbergen-Maarn; A. C» van Eyk, voorz. v. h. bestuur v. h. .Comité v. Graanhandelaren, Rotterdam; M. C. KJlaas- sens, lid v. d. comm. voor den Graan handel; Amsterdam; J. T, .Verheggen; lid Üed. Staten van Limburg, Installatie yan de .Veevoeder- comm issie. Gisteren werden door den Minister Van Landbouw op het departement de Toewijr zingscommissie voor veevoeder en de plaat selijke veevoederbureaux geïnstalleerd met de volgende rede: De voortdurend: grooter wordende moei lijkheden, verbonden aan het verkrijgen van veevoeder voor den veestapel; hebben voor de Regeering de noodzakelijkheid doen ont staan het vraagstuk van den veevoeder- aanvoer en de veevoederdistributie krachtig ter hand te nemen. In 1913 werd hier te lande ingevoerd aan tarwe, rogge, gerest, haver, boonen en erwten ongeveer 4.400.000 ton, waar van 28 0/0 kwam' uit Noord!- en Zuid-Ame- rika en 72 °/o uit andere landen. Bovendien voerden wij1 nog in pLmi 300.000 ton tarwe- en roggemeel; voor 32 °/o afkomstig uit Noords en Zuid-Amerika en voor 68 °/o uit andere landen. Onze maisinvoer bedroeg in 1913 pl.m. 1 mfflioen ton, waarvan 74 °/o uit Noord en Zuid-Amerika en 26 uit andere fan- den. Zooais bekend1 is, gaat in gewone tijden een groot deel van dien invoer weer naar andere landen, terwijl ook van ons eigen graan een deel wordt uitgevoerd. Die uit voer van buiten- en binnenlandsch graan bedroeg in 1913 tarwe, rogge, gerst, haver, boonen en erwten 3.300.000 ton, tarwe- en roggemeel 100.000 ton, mais- 300.000 ton, totaal 3.700.00 ton, zoodat onze meer- invoer bedroeg: tarwe, rogge, gerst, haver, boonen en erwten pl.m. 1.100.000 ton, tar wemeel en roggemeel pLm, 200.000 ton, mais pl.m. 700.000 ton. Totaal 2.000.000 ton, ongerekend de ingevoerde hoeveelheid lijnkoeken en vele andere soorten krachtvoe- derartikelen, waarvan de meer-invoer ruim 500.000 ton bedroeg. Absoluut afgesloten is thans de aanvoer uilt Rusland; zoowel uit de Oostzee- als uit de Zwartezeehavens, voorts uit de Do- naulanden, terwijl! mede de hoeveelheden, die Wij gewoonlijk via Antwerpen en de Duitsche havens Bremen en Hamburg ont vangen, niet meer binnenkomen. Inmiddels is de behoefte aan granen en voederartikelen in sterke mate gestegen, dit tengevolge van de toeneming van het zielental onzer Nederlandsche bevolking, van het verblijf van een groot aantal vreem delingen hier te lande, van het meerdere gebruik van tarwebrood; hetwelk in ver gelijking met vele andere artikelen een goedkoop voedsel is en bovenal ten ge volge van de geregelde vermeerdering van onzen veestapet. (ffiioirdlt vervolgd.) BUITENLAND. OORLOGSO.VERZICHT. „Zonder door den vijand te worden ge stoord" dat is een nieuwe uitdrukking, die in de oorlogs-communiqué's veel ge bruikt gaat worden, wanneer men hoe noode ook toegeven moet, dat een nederlaag geleden werd. De zaak heeft zóó uitgedrukt altijd nog iéts van een vrijwillige beweging, waarvan in ieder geval toch nog zóóveel kracht uitging, dat de vijand niet storen kon; elk der oorlogvoerende partijen bezigt die uitdrukking te rechter tijd: thans vin den wij haar in het Weensche bericht om trent den val van Görz: „Na het bloedig afslaan van nieuwe Italiaansche aanvallen op de hoogvlakte van Doberdo, werd de geeischte verbetering onzer stellingen, zonder door den vijand te worden gestoord, ten uitvoer gebracht. In dit terrein namen onze troepen in de laatste dagen 4100 Italianen gevangen. Bij het binnenvallen van den vijand in het bruggenhoofd van Görz konden zes onzer kanonnen niet meer geborgen worden." Met dit alles blijtt het toch maar héél waar, dat de Oostenrijkers de stad Görz (zij zal voortaan op z'n Italiaansch Gorizia heeten!) kwijt zijn, voorgoed, misschien ook niet voorgoed. Verder wordt nog uit Italië vernomen: De operaties in de streek van Gorizia duurden met succes voort. Nadat de brug gen hersteld waren, werd gisteren de over tocht van onze troepen naar den linkeroever van de Isonzo voortgezet. Cavalerie en wielrijders rukten op naar de oostzijde van de stad, waar vanaf de omliggende hoogten en de linie Vertoiba, een hevig vuur op hen geopend werd. Onze dappere eskadrons voerden op ver scheidene punten een schitterende charge op den vijand uit en brachten hem zware verliezen toe, terwijl zij eenige honderden Oostenrijkers gevangen namen. Op het Karstplateau. drongen onze dap pere troepen na een hevigen strijd in de krachtig-versterkte linies van den vijand, ten noordoosten van San Michele en in den omtrek van San Martino door; zij hebben Basjini bezet... In de verzamelplaatsen voor gevangenen hebben wij tot dusver 268 officieren en 12.072 manschappen geteld; meerdere groe pen gevangenen worden nog steeds binnen gebracht. De vijand deed gisteren vergeef- sche pogingen om onze aandacht af te leiden en onze operaties aan de beneden- Isonzo te belemmeren, door onverwachte en krachtige aanvallen te doen en ver scheidene andere plaatsen van het front hevig te bombardeeren. Gelijksoortige vij andelijke operaties hadden plaats in het Giudicarie- en het Lagarina-dal, - aan de Pasubio, op den Monte Cimone, in het Travignolo-dal en op den Monte Nero. Wij handhaafden ons volledig in onze stellingen. En het jongste bericht luidt De dag van gisteren werd gekenmerkt door een nieuw schitterend succes voor onze wapenen. Den krachtigen aanval, den 9en begon nen, voortzettende in den sector van den Monte San Michele en San Martino, ver overden de troepen van het derde leger al de zeer sterke stellingen van den vijand op het Karstplateau tusschen de Wippach en .den Monte Cosi; de vijand trok zich in volslagen aftocht terug naar het oosten van het dal, slechts sterke achterhoeden achter latende bij Dobeli en op de hoogte 121 ten oosten van Monfalcone. Onze troepen bezetten Rubbia, San Martino, Karst en het geheele Doberdo-plateau en bereikten de lijn WippachdalOrnihrib(?) De Oostenrijkers raken zéér in het ge drang, ook aan het Russische front. De Russische vooruitgang voortgezet in de richting van den spoorweg Üelatyn- Stanislau-Nizniov-Monasterzyska. Het Rus sische bericht meldt, dat de Russen de monding van de Zlota Lipa bereikten, dus op een punt benoorden Nizniov, waar de Zlota Lypa in den JDnjester valt, dat zij ten zuiden van Stanislau, in de lijn Nadworna- Stanislau den rechteroever van de Tsjarna Bystrzyca bezet hebben, en dat zij tusschen Stanislau en Nizniov, bij Tysmenica de terugtrekkende Oostenrijkers achtervolgen. Het spoorwegknooppunt Chripline viel hen daarbij in handen. Vérder zijn de Russen gerukt: ook de belangrijke steden Delatyn en Stanislau vielen in hun hinden. De opmarsch der Russen gaat hier wél snel. Het is opmerkelijk, dat de Oostenrijkers meer noordelijk voorzeker gerugsteund door de troepen van Hindenburg de Russen nog zoo succesvol te keeren weten. Of ook hier het gevaar echter nog langen tijd af te wenden zal zijn? Van het westelijk front zijn de berichten minder belangrijk; daar wordt druk met artillerie-vuur gewerkt, hetgeen wel de toe bereiding tot een nieuwen kamp zal moeten beduiden. Slechts aan de Fransche stellingen bij het Hembosch gingen de Franschen tot den aanval over, en namen een honderdtal gevangenen, terwijl zij eenige loopgraven bezetten. Aan de Engelsche frontlijn bleef de toe.- stand onveranderd; een Duitsche verken ning, van Martinpuich naar het zuiden oprukkende, werd afgeslagen. Aan de Maas, in het front van Verdun, hadden geen infanterie-acties plaats, be halve dan eenige kleine verkenningsacties, doch werd den geheelen dag de artillerie beschieting onafgebroken voortgezet, vooral in de streek van het voormalige Thiaumont- werk. In Armenië zetten de Turken hun suc cesvol offensief ten N.-O. van Musch voort, waar zij een reeks vrij belangrijke stellingen aan de Russen ontnomen hebben en nu weer tot op 80 kilometer ten Z.-W. van Erserum zijn doorgedrongen. De Russen zullen wel gedwongen worden hun troepen hier spoedig en krachtig te versterken. Het in Egypte geleden echec bij Katia wordt door de Turken nu erkend, 't Waren daar „verwoestende zandstormen", die de Turken verrasten en de Engelsche troepen begunstigden... De Turksche „verkenners" troffen het zoo ongelukkig, dat zij voor- loopig hun verkenningen wel niet zullen herhalen. Portugal wordt thans ook door Engeland dringend uitgenoodigd, krachtig mede te komen werken op de slagvelden van Europa. Zwitsersche bladen hebben berichten uit Rusland ontvangen, die er op wijzen dat Rusland van plan is een groote militaire actie op den Balkan te beginnen. Dit zou tegelijkertijd te land en ter zee geschieden. Contingenten voor de actie te land staan reeds in Bessarabië gereed en andere troe penmachten bevinden zich in de havens van de Zwarte Zee, die een landing zullen trachten te doen, onder bescherming van de Russische vloot, op de Bulgaarsche kusten. Naar men zegt zal de Balkan spoedig het tooneel zijn van groote ge beurtenissen. De positie van Zwitserland. Aan de Dailij Telegraph wordt uit Pa rijs geseindDe Zwitsersche afgevaardigden die opnieuw te Parijs zijn geweest om over de bedreiging van Duitschland tegen den Zwitserschen handel te beraadslagen, zijn naar Zwitserland teruggekeerd. Zij hebben geen concessies van de ge allieerden gekregen. De vertegenwoordigers der geallieerden zijn zoover gegaan als zij konden. Zij heb ben er in toegestemd dat de handel tusschen Duitschland en Zwitserland doorgaat, maar uitsluitend in goederen, die geen militair nut hebben, en dit bevredigt natuurlijk Duitschland geenszins. De economische oorlog van Italië. Een besluit, dat gisteren in de Italiaansche Staatscourant is verschenen, verbiedt aan Italiaansche burgers, zelfs aan hen, die in het buitenland wonen, en aan alle personen, die zich in Italië en koloniën bevinden, handel te drijven: 1°. met personen, instellingen of vereei- gingen gevestigd in hel oorspronkelijk vij andelijk gebied of in die door de vijanden van Italië bezet of met de bondgenooten van de vijandelijke staten; 2". met onderdanen van bedoelde staten, overal waar zij wonen; 30. met personen, handelsfirma's of veree- nigingen, vermeld in bijzondere lijsten, welke bij koninklijk besluit, op voorstel van de ministers van Handel, Binnenlansche Zaken en Justitie moeten worden goedge keurd. ALKMAAR. HET R.R. MEISJES DiUINFEESiT. Gelijk wij reeds mededeeMenpzal1 het dan a,s. Donderdag de blijde dag wezen voor de meisjes der Alkmaarsche Zusterscholen. Alle meisjes van de Leer- en van de Naaischool1 zullen aan den tocht naar Schoorl's duinen deelnemen; de leerlingen van deze beide scholen nu moe ten zorgen a.s. Donderdag di e s morgens te 8 uur in de St.-Dominicuskerk aanwezig te zijn tot bijwoning der H. Mis. Alsdan worden deze kinderen vóór 12 uur (vooral niet later) in de Zuster school verwa-ciht, waar alllle zich naar haar eigen schoollokaal moeten begeven. TerwMe van de goede orde zullen daar aan de meisjes insignes worden uitgereikt; de Eerw. Zusters hebben zich met de groe peering en indeehng der kinderen willen belasten en vele dames aan wie zulks 1 best toevertrouwd isverklaarden zich bereid de kinderen te begeleiden, zoodat alle ouders op dien dag omtrent hun kin deren gerust mogen wezen.. Te ongeveer 7 uur zal de boot weer van Schoorldam vertrekkende ouders wor den verzocht hun kinderen aan de Bierkade te komen afhalen. Afe kinderen moeten zooveel mogelijk' haar liedjesboekje „De Leeuwerk" meebren gen! HENRI TER HALL. In de „Vereeniging" zoo schreef de „N. H. Cr." bij gelegenheid van Ter Hali's bezoek aan Haarlem geeft Henri Ter Hall naar oude traditie zijn revue, 't Stuk heet „Halt, hier blijven," welke titel echter met de serie prachttooneeltjes en de schit terende scènes die elkaar met tusschen- poozen van koddige of dwaze dialoogjes opvolgen, zoowat niets te maken heeft. De „aankleeding" van zoo'n revue is bij Ter Hall nummer één, ook nu: ze is werkelijk overbluffend. En te loven is, dat z'n „aan kleeding" niet zooals hij schunnige Amsterdamsche revue-vertooningen in een „uitkleeding" ontaardt. Deze revue is te zien voor iedereen, en wie op een avond een kaleidoscopis'ch beeld wil zien vol schittering en kleur, vol leven en effect, die ga naar Ter Hall De eerste acte besluit met een hulde aan de kant, de tweede (met keurige tooneel- en lichteffecten) geeft Marken en de bloeien de kersenboomgaarden van de Petuwe, de derde voert tot een hulde aan 'tRood- Wit-Blauw en den Vrede. Inderdaad, ook ditmaal heeft de heer Ter Plall wat costumeering en regie en enséc- neering betreft, weer een staaltje gegeven van zijn buitengewoon talent, terwijl de tekst, hoe grappig en „lollig" ook want ddt is het echte woord nergens plat is en sommige tafereelen (als dat van de kathedraal van Reims) en dat van de (Drankbestrijding) zelfs roerend aandoen. De muziek is prettig, opgewekt, en de heer Ter Hall moest terecht na elk bedrijf de enthousiaste huldiging van het publiek in ontvangst nemen. Jammer, dat de zaal zoo wat half leeg waswas de „eerste rang" niet te groot, of hebben de opkoopers eenstrop DE MELKKWESTIE. ■Heit Ministerieel besluit, waardjoor de cent toeslag; welke de zoetboeren. op de con sumptie-melk ontvingen, zachtj-es-aan werd1 ingetrokken, mist aanvankelijk ook in Alk maar zijn uitwerking niet. De Burgemeester stelde een regeling vioór, waarin door producenten- en melkslijters, ieder 1/2 cent zou worden geleden. De melkslijters hadden n.I. 2i/sr cent per Liter j vat» den verkpop, hetwelk Va cent boven den dpor den Minister vastgestelden prijs was. De melkslijters gingen hier echter niet op in, waarna door de producenten ?/4 en dpor de slijters 1/4 cent werd toe gegeven. IJienom stekte de Burgemeester dien prijs vast vioor de producenten op 88/4 cent, hetwelk door hen aanvaard werd. Nu wordt echter de cent toeslag tot Oc tober gehandhaafd, waardoor de producen ten in een betere ooindlitie kwamen, wat den Burgemeester ertoe noopte, den prijs op 8Va cent terug te brengen. Hiermede waren alle producenten nu juist niet zeer inge nomen, In die gister gehouden vergadering werd echter besloten er in te berusten, doch werd tevens besloten een request aan den Minister te zenden, verzoekende de toe slag ook voor October vast te stéllen. Met November zal er n.1. een nieuwe regeling worden vastgesteld, waardoor voor October de gewone prijs zou geilden, wat, met het oog op de geleden verliezen in den vorigen winter, niet billijk werd geacht In verband met het genomen- besluit, om die uitkeering tot 1 October voort te zet ten, blijkt, dat de Kaasvereeniging aau Zijne Excellentie den Minister yan- Land bouw, de noodige fondsen heeft aangeboden om de uitkeering te kunnen voortzetten tot 1 October a.?., met de mededeeling, dat de tegemoetkomende houding uitsluitend haar oorsprong vindt in het streven om de levensmiddelen-voorziening te steunen, ter wijl die Kaas vereeniging beslist ontkent, dat hier van een recht aan de ^jde yan leveranciers van melk voor de consump tie sprake zou kunnen .gijn. 1 MAXIMUMPRIJZEN VOOR BLOEMKOOL. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies inzake de levensmiddelen voorziening, te Alkmaar, brengt hiermede ter algemeene kennis, dat de maximumprijzen voor bloemkool zijn opgeheven en voor alsnog niet door andere zullen worden ver vangen. KERKLIJSTEN. URSEM. Zo. half 8 vbor Aafje Bakker hvr. van S. Brouwer, 10 uur voor de Parochie, 1 uur Gat;, 2 uur Vespers. Ma. 8 uur voor Z.Ew. Past. Gerardus Joës Wiegman, van 48 uur biechthooren. Di. half 8 voor Jan Hoek, 10 uur voor de Parochie, 7 uur Lof. Wo. 9 uur gez. H. Mis voor bruid en bruidegom. Do. 8 uur voor Matthias v. d. Lee en Neeltje Elswijk. Vr. 8 uur voor Gerardus Hoogewerf. Za. 8 uur voor Adrianus Brugman en I Maartje van Schagen. Van half 3 tot 4 uur en van 68 uur biechthooren. OverledenNeeltje Buijs. PLAATSELIJK NIEUWS. OUDKARSPEL. Raadsvergadering, In de Vrijdag gehouden zitting waren allen aanwezig. Medegedeeld werd, dat Mej, Scalé we gens ongesteldheid 14 dagen verlof heeft, dat dankbetuigingen zijn ingekopi-en van G, Hoogeboo-m, voor de verhooging van subsidie; van de Schoolfe-estcommissie, voor de verleende subsidie, van het onderwijzend personeel; voor den toeslag en van Mej, Zaagman-Schuitemaker, voor de verhooging van salaris. De SujipL begrooting, dienst 1916, is goedgekeurd terugontvangen. De heer L. J. v. Wijk vroeg en ver kreeg 5 mnd. afschrijving op den HL O. De slagers konden zich mi-et vereenigen met de afwijzende beschikking op hun adres en meende daarom, dat de Raad hunne motieyen niet voldoende begrepen had. Ze vroegen hun motieven mondeling te mogen toelichten. Bj. en Wj. waren van een ander gevoe len en meenden dit voor kennisgeving te moéten aanneming. De Raad ging hiermede, na een pleit rede van den heer Goet ten gunste yan de slagers, accoord. Mej. Moelker gaat in het huwelijk tre den en vraagt daarom -eervol ontslag met ingang- van 1 Nov.; hetgeen wordlt ver teend. De gemeenterekening wordt vastgesteld in ontvangst op f 33087.02i/2, in uitgaaf op f32284.08, alzoo een saldo van f 8O2.941/21. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt vastgesteld in ontvangst op f 2634.671/2, in uitgaaf op f 3369.90y2, al- zoo met een nadeelig saldo van, f735.23. De gemeentebegrooting wordt vastgesteld op f 32434.83, met een post onvoorzien groot f800.die der gasfabriek wordt goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf groot f985.80, met een post buitengewone uitgaven groot f 958. De begrooting voor het Biurgerlijk Arm bestuur wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f3087, waarbij gerekend' is op een verhooging van gem-eente-subsidie van f 1600 op f 2000. Dit wordt toegestaan. Met het besluit betreffende leerlingen op de Ambachtsschool te Alkmaar, konden Ged. Staten niet meegaan. B. en Wj, ineenen echter dit besluit onveranderd te moeten handhaven) daar het niiet mogelijk is een lijn te trekken tusschen hen die niets, een gedeelte of alles kunnen betalen. De Raad .gaat hiermee, met de stem van den heer Goet tegen, accoord. Ten behoeve van de gasfabriek wordt een tijdelijke geld leen ing aangegaan, groot f2500, tégen ten hoogste 5 °/o. Hjet Steuncomité krijgt of verzoek een crediet v/in f300. De Voorzitter deelt mede, dat de ver ordening op den (L O. nog niet goed gekeurd terug is. De heer Goet vraagt, wat de .conferen tie met het Steuncomité heeft opgeleverd inzake de lievensmiddélen-voorztening. De Voorzitter deelt mee, dat J/4 van de beschikbaar zijnde turf aan de 1 fabriek is verkocht en dat men bea? j meer turf aan te koop en. Steenkolen Js niet te krijgen, doch de turf zal door f cokes een prachtige brandstof zijn. f Voor verschillende levensmiddelen u, men te laat. Ook rijst was niet meer krijgen. Varkens komen er nu 4, in piiaat van 3 per week. De heer Goet vraagt hierna, of de ma*! mumprijzen niet beter gehandhaafd kuntK,' bliïven. Uit de antwoorden blijkt, dat dit nL, mogelijk is om uit te voeren. Niets meer aan de orde zijnde, votev sluiting der vergadering. LANDBOUW EN VEETEELT, Schapen-fokkerij ln Noord-Holland. Het Bestuur van de Vereeniging tot ve-, I betering van de schapenfokkerij in R.jj heeft hare jaarlij ksche premiekeuringen vat rammen en ooien, geboren onder contró|t der vereeniging vastgesteld op 30 au» v.m. 10 uur te Den Burg; 23 Sept. 9^ uur te Hoorn26 Sept. v.m. 9 uur, Purmerend; 28 Sept., v.m. 9 uur te Scha- gen en 30 Sept. v.m. 9 uur te Alkmaar de gewone marktterreinen Uitgeloofd worden 20 premiën a f ro voor rammen en 20 premiën A f5.—voor ooien. Tevens zullen dit jaar keuringen word™ gehouden van rammen met afstammelinge:; Er worden slechts vaderdieren toegelateé met bekende afstamming, welke moetet worden getoond met 5 van de door hen 't vorig jaar gedekte contróle-ooien en de daaruit voortgekomen lammeren. Deze keuringen zullen worden gehouden op 30 Aug. te den Burg voor Texel ei een nader vast te stellen dag en plaats voor het vasteland van N.-H. Voor Texel wordt 1 premie a f25. beschikbaar gesteld ei voor het vasteland 3 van f25 De jury zal bestaan uit de Heeren D. de Boer Dz., E. Dz. Govers en Wb. Groot Jbz. Plaatsvervanger de Heer J.SijpJr, die tevens met de leiding der keuringen is belast. Door het toenemend aantal fokkers onder controle worden deze keuringen steeds te langrijker, vooral de keuring van rammen met afstammelingen zal zeer belangwekkend zijn en bieden zij tevens een uitstekende gelegenheid zich van fokmateriaal te voor zien. Tijdens de keuring zal de voorloopige I uitslag bekend worden gemaakt. Wie zijn schapenfokkerij onder con trole der vereeniging wil stellen, moet I daarvan vóór 10 Oct. kennis geven aan den Secretaris. jongens i: echter verdhveem BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR, GEBOREN: 10 Aug. Anna Maria Cornelia. ,d v, Johannes Adrianus Martin en Anna Maria Cornelia Ranzijn. Johannes, z. v. Ai- thonius Biuter en Veronica Maria Godijn. I Klaas WiilHem, z. v. Willem Timmerman en Anna Cornelia Jutsing, 11 Aug. Louise Cornelia, dL v. Willen Marius van Kluijve en Erancijna Elsje Cla- sina Leest. ONDERTROUWD: 10 Aug. Hendrikus Johannes van der Steen en Anna Maria Groothuizen. Arie Groot en Elisabeth Fijnheer, laatst wed van Jan Bregman. Tijmen Wortel en Elisabeth Bakker. Gerbrand Diepen, wek van Johanna Huberta van Hes-t, en Maria Bernardina Collier, wed, van Christiaan Jo hannes Hendrikus Leonards. OVERLEDEN: 12 Aug, Bregtje Wintersteiin, 63 jaar. SCHAGEN; Van 1—11 Aug. Geboren: -G er rit, z. v. Dirk Stipkes en Jo hanna Fete. Gerrit, z. v. Corn. Schoort en Katharina Margaretha Guther. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 764,7 te Gro ningen. Laagste barometerstand 759.9 te Hapa- randa. Verwachting tot den1 volgenden lag' Zwakke tot matige wind; aanvankelijk Oostelijke richting, licht tot 'half bewolkt, waarschijnlijk droog weer behoudens kans op onweer, aanvankelijk nog warmer. GEMENGD NIEUWS. Drie jongens verdronken. Mefl meldt uit Dordrecht: Woensdagavond heeft zich op de zand plaat achter het laantje, dat naar het tak de Merwede voert, daar waar een toe gang door de boschjes is voor schipF"1 die op die hoogten ankeren, een drama afgespeeld, dat geëindigd i-s met den dood van een drietal jongens, -Het zijn de 17-jarige Corn, Sanders, 16-jarige Corn. JRomjbout, beiden won# op die Prins Willem vani Oranje-Hof aa» het Korte Kromhout en de 15-jarige L» Graaf, wonende aan bet Kasperspad, daar, terwijl ze zich in het water vet maakten, zijn verdronken. Om half nef liep P, C. Stam, wonend Nieuw K# plein 43, die zich bijzonder flink g*"' gfen heeft, doch er trots zijn uiterste gingen niet in is mogen slagen de dren_ 'lingen te redden, aan het begin va" vengenoemd1 laantje, toen de drie jonge hem achterop kwamen. Hij kende hen en vroeg terloops w zie heen gingen. Op hun medèdeefeS ze gingen zwemmen, gaf hij hen nog waarschuwing om voorzichtig te zijn, de anderen vertrouwd-en dat het wel g ZOU. ;jj Toen wat later de heer Stam 00 het toegangsilaantje was aangekomen, sloot hij even te gaan zien. Na door de boschjes te zijn zag hij de drie ploeteren. pitoselin. der water. Stam, die eerst meende, apje 'was, wachtte even, dc Iers niet meer bovenkwam, en pet af én ging te water, hem Sanders op te duiken k,n<*etn aan den hals hangent den"kamt weer te bereiken. Ongelukkigerwijs passeerde sleepboot, waardoor een hi ontstond; j>e beide and-eren, di-e eve nict zwemmen konden, grep die reeds de grootste moeite Sanders de zuiging te weers een schouder, waardoor dien zijn krachten ging. Bevreesd voor den golfslag, ondertusschen steeds hoogei schouders, die ten slotte gen onder te duiken, om te vo, allen de diepte ingingen. Daarbij geraakte hij d-e kwijt en toen hij weer bove geen hunner meer te zien. Nu Stam zag, dat zijn po" loos waren, snelde hij naar wachter aan de Prins Hendi hij om politie-hulp telefoneer< Een aantal agenten kwiaim gewapend'ter plaatse, doch tot laat in den avond het 1 kon geen dér lijken worden Donderdagmorgen waren van de omgekomenen wed-ei dreggen, later door politie bij met even weinig succes. In den bodem bevinden zie jen. waarin de verdronkenen de sleepdreggen, die gebruikt den over die gaten heen. Met een -enkele direg of ee gen is een hopeloos werk, zt twijfeld mag worden of de lij! zulten kunnen worden vóór z van tijd vanzelf -boven kom Het spreekt, dat diepe heersdit in de drie bètro-kk evenals in de buurt waar d-e woonden, („Do 00RL0GS-VARIA. De prijs der overwi I11 de „Daily Mail" vertelt ker hoe in een Engelsch gezi; i van den dood van een zoon wei „Langs de laan kwam de.br 1 aanloopen, eenigszins geboge 1 last de meest welkome, m meest gevreesde bezoeker in c De harten van moeders, vr loofden gaan sneller kloppen in deze dagen van het gre zien aankomen, want wij wet de opmarsch eerst op het sl; f offers eischt en daarna de hai vrouwen verplettert en dat de de overwinning haar aanbied gel een slordig stukje met pot ven papier is. Het was vroeg in den ochti scheen heerlijk, toen de bri zonder bewustzijn van de gr nis die hij voor het publiek hi naar het huis toeliep, zijn I - bus wierp en weer verder gin Het was zonderling stil in de zes brieven waren gevallen woners waren in den tuin, 1 van een moeder hoort sche als zij ongerust is en misse l de instincten van een moedei den krachtiger, want alleen de den stap op het grint en he1 het hek gehoord en zij was I die vluchtig en alleen de 1 op de zes enveloppen bekeek. Spoedig herkende zij de ir stempels en de calligraphie va en Arthur. De beide andere den niets met den oorlog te zij die op zijde legde; maar 1 seling opgekomen gevoel van on zij de zesde enveloppe, zone met het onbekende handsch de inhoud joeg haar het bloei laat, perste een snik uit haar haar met het leed, dat slechts moeder kan gevoelen. Een onzichtbare geleider postbode meegekomen en vol zijne ronde, trad sommige hu waar hij brieven achterliet, m, uers buiten staan. In die korte bezocht de onzichtbare gast d ochtend twee huizen. Later op den dag, toen di pletterende smart vervangen rustigere, doffe pijn van he werd de brief, die het noodle bevatte, opnieuw gelezen. T zoons hoorden met ontzag i moeder voorlas. „Hij was een dappere jongei zich gedurende het hevigste boi zooals een Engelsche jongen doen. Door zijn kalmte in het zielde hij zijne kameraden ei van ganscher harte in uw bitt B ij hebben hem op een 2 middag begraven vlak bij e korenveld, met boomen er om men alleen in Frankrijk vindt ei weerklonk daarbij het gedom nonnen, de explosies der gran, kang der vogels en het stilli door de boomen ruischte, t ameraden met vochtige oog graf stonden te luisteren naar Ti, feestelijke. Ik hoop, dat het u troost eten dat hij op zijn post is ge plicht doende en zijn leven i voor zijne vrienden offerde. G S1! daar troost uit moogt putt, De verliezen aan mei inden oorlog. 6 ■t<r Kopenhagen bestaai vereeniging van de sociale g

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 2