ned; r.k. volksbond. MULDER QUAX. ALKMAAR. - FORMEREND. Uitvoering van BELGG1NGSORDERS- burgerlijke stai alkmaar. WEERBERICHT "Tints- ti mutual AGENDA. Aïgemeene Vergadering op Dinsdag 22 Augustus a.s,, 's avonds 8 uur, bij. die fa. Peperkamp, Breedstraat. Belangrijke agenda. COMMISSIE „EERBIED IN OODS HUIS", Ledenvergadering op Zondag 20 Aug. a.s., 's avonds 6 uur, in hiet Café van den heer W. Mo o ij, Choorstraat. De leden van het Kruisverbond worden herinnerd aan de bijwoning der Hl Mis op Zondag 20 Augustus, 's morgens half 7. in de Kerk van den H. Laurentius (Verdron ken Qord). werking van den grond; aanleggen van nieuwe bakken. Kootstreek (Langendijlk en omgeving) in November: 3 weken aaneengesloten ver- Bof voor heit oogsten en ter levering in gereedheid brengen van winiterkool (volks voeding). Fruitteelt: van 1 September tot 1 No vember: oogsten van appels en peren. Biloemsiterijvan 1 September tot 1 Oc tober: aïgemeene cultuurwerkzaamheden; van 1 October tot 1 November: binnen brengen van niet winterharde planten; dek ken tegen vorst; van 1 November jot 1 De cember: forceeren van bloem heesters en andere planten. Bloembollencultuur: aangesloten verlof van 1 September tot 15 November voor het planten van bloembollen. Socialistische propaganda In het leger. (Off.) Naar aanleiding van het bericht in „Het Volk" voorzien van een com mentaar, overgenomen in verschillende bla den als zou door het departement van oorlog autorisatie zijn verleend tot socialis tische propaganda in het leger, door toe të staan dat de milicien J. M. Schaap na- inens de sociaal-democratische mobilisatie club te Amsterdam een redevoering voor de militairen, aldaar in garnizoen, zou hou den, wordt aan het Haagsche Correspon dentiebureau medegedeeld, dat een zoo danige autorisatie niet door het departe ment van oorlog is gegeven. Een onder zoek in deze aangelegenheid is in gang. Onze graanschepen. Nog steeds worden onze graanschepen in Engeland vastgehouden. Dat duurt nu al zes acht weken. Afgezien nog van het groote nadeel dat daardoor ontstaat ten gevolge van het ver lies aan scheepsruimte en de vrees dat eerlang in ons land gebrek aan tarwe zal ontstaan, doet zich thans nog een nieuwe moeilijkheid voor. Het „Hbld." verneemt nl., dat in twee schepen de lading is gaan broeien, nl. in de „I.arenberg" van de firma Vinke Co., en in een boot van de firma Van Hengel. Nadere berichten omtrent den omvang van het gevaar ontbreken. Eerste Kamer. Door de Eerste Kamer werden zonder stemming aangenomen de Distributiewet, het 20 millioen-ontwerp (voor beschikbaar stelling van levensmiddelen)-en de supple- toire Landbouwbegrooting (crisisuitgaven), BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. De latere oorlogstij dingen hebben den schijn als zoude het offensief op het Westelijk front alweer in een phase van verslapping beginnen te geraken spoedig doen verdwijnen. Van uit het Somme-gebied melden de Franschen hevige artillerie actie „De Fransche artillerie richtte een ver nietigend vuur op de vijandelijke werken. Geen infanterieactie. Het aantal ongewonde gevangenen gis teren ten Noorden van de Somme gemaakt, bedraagt ruim 200. Wij veroverden 5 ma chinegeweren." De Engelschen berichten iets, dat op eenigen vooruitgang zou kunnen duiden als 't intusschen niet weer verloren is: „In den afgeloopen nacht en hedenmor gen in de vroegte deed de vijand een reeks aanvallen ten N.-W. van Pozières over een breed front met belangrijke troepenmachten. Zes vijandelijke linies infanterie trokken vooruit tot den aanval, maar zij vluchtten met zware verliezen terug. Onze kanonnen en machinegeweren ver oorzaakten een groote slachting. Op geen enkel punt kon - de vijand onze linies binnendringen. Ten N.-W. van Bazentin namen wij on geveer 100 yards loopgraven. Een tegen aanval werd afgeslagen, waarbij eenige gevangenen werden gemaakt." Een later Fransch communiqué raakt gemoedelijk aan 't redeneeren De vijand ondernam geen enkelen tegen aanval noch bij dag noch bij nacht. Dit merkwaardig feit zelfs indien deze ont houding slechts tijdelijk is zou evengoed kunnen voortkomen uit het spaarzaam zijn met zijne effectieven Van den anderen kant is de onmiddellijke hervatting van het bombardement misschien een reden te meer voor de kalmte der Duitschers en doet eveneens een spoedige hervatting van het offensief verwachten. Ieder der acties in samenwerking der Engelschen en Franschen brengt den vijand verder in het nauw. Zich bewust zijnde van het gevaar, klampt hij zich met alle krachten en alle middelen aan den grond vast. Van één tot 31 Juli wierp hij niet minder dan 23 nieuwe divisies in den slag. Thans aarzelt hij de onvermijdelijke tee kenen van vermoeidheid te doen blijken. De kalmte duurt voort in de streek van Verdun, waar de Duitschers meer en meer schijnen te aarzelen om de noodige effec tieven voor een nieuw offensief in het veld te brengen. De prefect van het Maas-departement gaf aan de regeering kennis, dat de sol daten in het arrondissement Verdun den oogst zouden inzamelen Als men dit nu alles en alles bij elkaar neemt, dan is de frontlijn in het Westen alweer hoegenaamd niet veranderd en toch worden er evengoed duizenden en nog eens duizenden kostbare levens opgeofferd, vernietigd Van het Oostelijk oorlogsterrein wordt geen enkel feit van beteekenis gemeld. De centralen houden het in hun nieuwe stellingen, ondanks de gevaren, die hen op verschillende punten bedreigen, niet alleen uit en houden den vijand tegen, maar gaan zelfs, zooals het Russische communiqué meldt, tot tegenaanvallen over. De eenige verandering wordt in de na bijheid van de Roemeensche grens gemeld, waar de centralen vooral alle krachten inspannen. Zij slaagden er daar in den berg Stara Obczyna ten Noorden van Capul (aan de Zuid-Westelijke grens van de Boe- kowina) te bezetten. Uit berichten van beide zijden blijkt, dat er gevochten werd aan de Karpathen, in het Kapoel-gebied; aan de Moldawa en de Bystrzyca, waar de Russische aanvallen werden afgeslagen, en vooral aan de Zlota- Lipa, waar de legers van Böhm-Ermolli hevige Russische aanvallen moesten verdu ren. Hindenburg meldt, dat daarbij op en kele punten de Russen in de Oostenrijksche loopgraven doordrongen, doch door te hulp gesnelde reserves weer werden verdreven. De meeste aanvallen liepen echter dood in het artillerie- en mitrailleurvuur. Ook aan de Sereth, bij Zaljotsje, werden Russische aanvallen afgeslagen. De Italianen hebben gisteren geen nieuwe vorderingen kunnen maken. Het Oosten rijksche communiqué spreekt van afgeslagen hardnekkige aanvallen der Italiaansche troepen op de nieuwe Oostenrijksche stel lingen, Oostelijk en Zuid-Oostelijk van Görz, het Italiaansche legerbericht maakt alleen van artillerie-actie melding. Met eiken dag, die voor de Italianen zonder krachtige en succesvolle doorzetting van hun offensief verloren gaat, vermindert ook de kans, dat zij de vruchten van hun verrassende krachtsontwikkeling zullen pluk ken. De poort van den weg naar Triest is ■opengebeukt, maar de weg zelt is nog nauw betreden en met eiken dag hebben de Oostenrijkers mèèr gelegenheid zich ter verdediging van dien weg vast te zetten en te versterken. ALKMAAR. HET DUINFEEST VAN DE MEISJES. Donderdag waren ze al vroeg in de weer op straten en pleinen, babbelend in groep jes, toén al vol van de pret, dat het nfi dan toch zou gebeuren: het eigenlijk niet meer verwachtedat ook zij eens een heerlijk feestdagje zouden gaan beleven in de duinen van Schoorl. Van- alle kanten kwamèn ze de Laat op gestapt en drummeiden zij het groote kerkgebouw binnen, want zoo had het op héél officieele aanplakbiljetten gestaan des morgens om 8 uur werden alle kin deren, die meegaan zouden naar Schoorl, in de St. Dominicuskerk verwacht tot bij woning van de H. Mis. Voorzeker een waardig begin voor zulk een schoonen, in kinder-heugenis zoo éénig- blijvenden dag! Wat er toèD, in dat half uurke tijds, zachtjes, maar met onweerstaanbaren kinder- aandrang zal gebeden zijn voor dit ééne, dit bijzondere dagje: mooi weer! 't Is te begrijpen! Te half 12 was 't réunie in de lokalen der Zusterscholen aan de Laat; op het speelterrein werden de groepjes geordend en kreeg iedere groep haar geleidsters; 't was een echte vroolijkheid die door-en door Zondagsche kindertjes in zoo blijde feeststemming in haar kleurige jurkjes bij één te zien met stralende gezichtjes tot plotseling de muziek haar klare klanken over dl dat blij en druk gedoe uitstiet en aller vreugde zichtbaar nog verlevendigde door het wonderbaar opwekkende, dat een heldere muziek op zulke oogenblikken in alles kan doen dóórtrillen. Voorzien van een kleurig insigne (dat moest aanduiden tot welke groep ieder kind behoorde) zette de stoet zich, hartelijk ge groet en „véél pleizier" gewenscht door de goede, meê-verheugde Zusters, eindelijk in beweging. Heel de Langestraat trokken ze dóór in lange rijbijna 600 kinderen met de tal rijke begeleidsters, tot bet was op het Verdronkenoord de druppeltjes begonnen te vallen, de druppeltjes, de druppels, de vette droppeneen fiksche stortbui 1 En de lucht scheen nog héél wat te be vatten: we vreesden een oogenblik voor het. welslagen van dezen met zoo groote zorg voorbereiden dag. Met wél wat natte jurkjes en och! zoö veel slap geregende hoedjes trok de stoet de feestelijk-versierde en keurig-ingerichte boot opdaar konden de meesten toch een vrijwel droog plaatsje bemachtigen onder het goed 'beschuttende dek en hoé het ook regende, triestig en neerdrukkend, de kinder-vroolijkheid leed er niet onder: we zouden haast zeggenintegendeel Ook de belangstelling van Alkmaar was daardoor niet geringer: zwfirt zag de wal kant van de vele menschen, die hun kin deren wilden zien vertrekken en zoo heel bijzonder gelukkig zien; de belangstellen den ze volgden, per fiets of te voet, nog langen tijd de boot, toen deze reeds onder klaar gejuich en blij gegroet van wal gevaren Was en lustig vóórtstoomde naar Schoorl toe. Toen even voorbij de spoorbrug begon de regen wat te minderen: de kin deren keken blij-verwachtend over het wa ter uit, waar de kringetjes al minder en kleiner werden en eindelijk Goddank 1 geheel verdwenen. Nog een oogenblikje tusschen hoop en vrees en... 't zonnetje brak dóór, het nu 0! zoo lieve zonnetje, dat bijna heel den middag is blijven schijnen. Telkens als zoo'11 boot naar Schoorl vaart, blijkt hef, hoe alle menschen geluk kig zijn, als ze gelukkige kinderen zien een oud, eenzaam visschertje langs den waterkant legt er zijn visch-gaard voor terzij om met breed en kluchtig armenge zwaai de kleinen terug te groeten daaaag 1 In Schoorldam aangekomen werden de kleintjes, in lange rijen, uit de groote boot stappend, allemaal gekiekt en vóórt ging het toen naar het Schoorlduin, een der schoonste speelterreinen van héél Neder land. In voorbeeldige orde kregen de kinder tjes daar ieder het hare van het vele „lek kers", dat per vrachtwagen uit Alkmaar was aangevoerdgeen klachtje werd er gehoord niemand kwam iets te kort.' Toen ving de groote speelpartij aanen of meisjes zich uren-, iiren lang te verma ken weten 11 't Is wondérlijk, hoe lief en hoe vrij- bewegelijk die meisjes zonder dat ze eigenlijk aangevoerd moesten worden haar vele spelletjes in deze schoone vrije natuur te spelen wisten. De duinhoogte had natuurlijk haar groote aantrekkelijkheid, en loopen en stoeien ze wisten de ouderen wél moe te maken Doch kan een mensch ooit met méér vol daanheid vermoeid zijn? Een druk gebruik werd er gemaakt van den draaimolen, van de wipplanken, van de luchtschommels, van alles, wat er in den kinder-speeltuin van Schoorl te genie ten valt. Te half 7 werd de stoet weer opgesteld een geheel nauwkeurige telling van het ge heel werd nu gehouden en daar ontbrak niet één tot veler groote gerustheidof de dames-geleidsters ook zorgvuldig gepast hebben op haar kleintjes 1 't Was voor- bééldig Na een vroolijke marsch van 'n half uurtje was de boot weer bereikt en stoom den de school-feestelingen weer huiswaarts dfit was op te merken, hoe veel drukker en levendiger dan 's morgens de kinderen op dien terugtocht waren, ze hadden nu eenmaal het vrije en het ontembare van de natuur in zich! Bij 't schoone zomeravond weer was de belangstelling van Alkmaar nog grooter dan 's morgenszoover men zien kon, ston den de menschen opgepropt, overal gewuif en gegroet, overal blijde vader- en moeder gezichten. Als men dfit heeft bijgewoond, dan be seft men eerst, waarom men verheugd mag wezen, dat het duinfeest der meisjes gevierd is èn dat het vooral zoo heerlijk, zoo triomphantelijk mocht slagen. De dankbaarheid voor deze vreugde is Alkmaar verschuldigd; vooréérst aan de heeren Kösters en Schipper, die zoo be langloos hun „Burgemeester van Alkmaar II" beschikbaar stelden voor dit doel (zon- deze beschikbaarstelling """had er van een ipeisjes-duinfeest niet gerept kunnen wor den) aan den zeereerw. Pater Aug. Orie, die zulk een groote organisatie van dames op zoo practische wijze te bewerken wist; en dat begrijpt een ieder heel in 't bijzonder aan de dames van het Comité, die onder leiding van mevr. Tander de vele groote toebereidingsmaatregelen praktisch en zeker te nemen wisten; wat deze dames gepraesteerd hebben in hare voorbereiding is duidelijk gebleken aan een ieder, die het schoolfeest in Schoorl heeft zien verloopen; rustiger, kalmer en dege lijker had een organisatie niet kunnen wezen, en dan die echt vrouwelijke bedien-takt. Hiervan hebben ook de dames-geleidsters een schoone proeve afgelegdzóó iets leeren de heeren nooit Ten slotte een woord van dank aan alle ingezetenen van Alkmaar, die door hun vriendelijk-geschonken giften er toe bij droegen, dat dit allereerste meisjes-duinfeest sl&gen kon, dat het slagen kon zóó schoon 1 NAAR AANLEIDING VAN ONS RAADSOVERZICHT, „De Vonk", het Sociaal-democratisch Weekblad voor Holland's Noorderkwartier, wijdt een artikel onder den titel1 (een ste- rotype voor soc.-dem. organen!) „Ridders van de Droevige Figuur", Die ridders zijin blijkbaar de 9 gemeenteraadsleden; die vóór de afschaffing der gemeente-winkeIs stem- dea Het opschrift voorspelt reeds, dat het aan „dikke" woorden "geen gebrek is: „in deze plaats van 25.000 inwoners zoo lezen wij in bedoeld artikel waar 'n 75-tali groenteventers met win sten tot 100 a 150 pCt>. de bevolking brandschatten, waren deze winkels van onzegbare groote waarde, en gedurende het bestaan 'ervan waren de prijzen van aardappelen en groenten dan ook zóó schappelijk, alS zonder handhaving, der maximumprijzen mogelijk was. „Nu is het weer als voorheen en kunnen de arbeiders bijna niet aan groenten komen, terwijl ze zich moeten vergenoegen met aardappelen van slechte kwaliteit tegen hooge prijzen, „De ontevredenheid onder de arbei ders is dan ook zeer groot, en bittere wrevel is in het hart der huisvrouw, die niet weet wat ze 's middags op tafel moet zetten. „De negen reactionnaire heeren, die als vertegenwoordigers der midden- sta ndsgroep en van verschillende rich ting het hebben aangedurfd tot ophef fing te besluiten, hebben bij deze situ atie een moreellen rugsteun noodig, een hulp!" Met „dikke" woorden komt men er ech ter niet! Imimers, toen „De Vonk" boven staande schreef, waren de gemeente-wankels nog niet opgeheven, er werd nog ver kocht! Indien) liet dus waar is, wat de redac tie van „De Vonk" beweert, dat de „ar beiders zich weer moeten vergenoegen met aardappelen van slechte kwaliteit tegen hooge prijzen", dan is dat het beste be wijs, Uat ue gemeente-winkels geen nut meer stichtten, dus noodig opgedoekt" moes ten worden, opdat er andere maatregelen konden genomen worden, Ergo: de y ge meenteraadsleden hadden gelijk. Overigens is het artikel van de redactie van „De Vonk" gewijd aan ons raads- overzicht, behalve de vrijheden, die zij zich veroorloofd door in het debat te brengen zaken, die met de kwestie: „opheffing der gemeente-winkels" niets te maken heb ben.. De schrijver Van het artikel: „De tweede wonderbare broodvermenigvuldiging", voor komende iin het Tweede Btlad van, „Ons Blad" d,d, 5 Aug. 1.1., wordt „groot-aal moezenier van deze krant" geheeten en zijn artikel wordt zoo terloops in een be spottelijk daglicht gesteld. Dat mag immers wel: 'de sociaal-democraten zijn niet tegen den godsdienst! De redactie doet het voorts voorkomen, alsof het adres der R.K georganiseerde arbeiders om opheffing der geaneente-win- keïs niet uit eigen beweging is opgesteld, doch de geestelijke adviseur hierin de hand heeft gehad, 't Bewijs hiervoor?Kunt ge be grijpen, dat kan de redactie niet leveren. Anders zou ze het heusch wel gedaan hebben! Maar weet de redactie van „De Vonk", die blijkbaar de kath, vereenigin- gen het recht ontzegt om jin geestelijke zaken het advies irt te winnen van gees telijken, dan niet, dat haar partijgenooten zelfs om advies gaan of ziji een betrekking mogen aannemen, ja of neen. Het is haar toch zeker jiiet onbekend; dat partijgenoot Verkerk bij den voorzitter van het Partijbestuur vroeg of hij evenitueei do betrekking van Directeur der Arbeids beurs mocht aannemen en dat de heer Verkerk zich aan het antwoord; dat in ontketnnenden zin luidde, meende te moe ten „onderwerpen" (het woord is van den heer Verkerk zeiven en te lezen in die „Alkm, Crt" van 21 April '16). „Onderwerpen" is toch zeker heel wat slaafscher dan advies vragen! Wie in een glazen huis woont, moet niet met steenen gooien. Na dleze buitensporigheden, die de redac tie van „De Vonk" zich veroorlooft, komt ze tot het feitelijke onderwerp, Daarover kunnen we kort jijn, nade- majal de redactie blijkbaar het verschil niet wil inzien tusschen het door de gemeente expioiteeren van een gasfabriek en het door de gemeente houden van een winkel, Ieder onbevooroordeelde weet toch, dat het eerste niet, het tweede wel degelijk tot bet terrein van den middenstand behoort. Als de gemeente dus een winkel opricht, betreedt ze het terrein van den midden stand en, dat deze handelwijze afkeuring verdient, ligt in de encydliek „Rerum No varum" opgesloten. Waar de Paus spreekt over „regeerders" en „op erabaar gezag", is het geciteerde niet van toepassing op arbeiderscoöpera- tiies, Wenscht de redactie daarover met 011s van gediachte te wisselen; dan zijn wij daartoe bereid, maar het onderwerp was thans niet aan de orde. DE RAADSOVERZICHT- SCHKIJVER, In dit verband wijzen wij er op, da^le Minister in zijn Memorie van Ant woord op het Afdeeiingsversiag der Eerste Kamer schrijft: „De regeering kan niet medegaan met de in het verslag weerge geven, door een der leden (dit zaïl wel het eenig soc.-dem, Eerste.Kamcrlid Polak zijn) geuite verlangens nopens het oprichten van gemeente-winkets." IN DEZE DURE TIJDEN. Navolgenswaardig en zeer te prijzen mag het heeten, dat de fa. Bervoets alltoier aan ai! hare kleermakers 'een week vacantiie gaf met een week extra-loon, temeer, daar deze reeds sinds 2 maanden een verhoogd salaris genoten; het overige personeel kreeg 2 weken extra-salaris, eveneens met het oog op den duren tijd). BLOEM BO L L EN V E IiL I NO. De .Woensdag gehouden tweede veiling van bloembollen; .in de zaal! van den heer Mooij aan de Choorstraat alhier, 'kenmerkte zich door een grooten aanvoer, terwijl de kwaliteit der ingezonden bToemholan over het algemeen prachtig te noemen _was; heit bewijs was ook hier weder aanwezig, dat de bolen van om' de. „Noord" van eene hoedanigheid zijn, wélken met de bloem bollen uit andere stréken gerust kan wed ijveren De navolgende prijzen werden besteed: Voor e.v,t. Vermillion Brilliant f2.60, Cra- moisie BriWant f0.75, Coleur Kardinafl f2.95, Gele Prins f 0.70, Rose gris de Lin f0.60, La Reine f4, Witte Valk f 1,50, Thomas Moore f0.60, Mom Tresor f2.10, Prins van Oostenrijk f0.80, La Presieuse f0.62, Keizerskroon f 1, Witte duc'Maximus f 0.60, Frederik Moore f 0.70, Scarlet due f0.65, dpt. Murilo f. 1.20,, e,v.t. Proserpine f2.50, e.v.t. Lady Boreel fl.80, Couronne Imperia! f20, Lehum Candidum f6.50; Woensdag 30 Augustus zat de 3e vei ling plaats hebben en reeds" zijn voor dezen dag weder vele en goede opgeaven gedaan. Waar deze veilingen overal slagen, is te verwachten, dat ze de handelstoestan den van voorheen zulten hervormen en in goede banen brengen. TIJD. ARBEIDSBEURS, - STADHUIS, Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel 158. Spreekuur iederen werkdag, b.h. Zaterdag, van 10—12 uur v.m, 19 Aug. Gevraagd worden 1 dienstbode, 1 keukenmeidi, 2 timmer lieden, 1 voerman (—18 j,), eenige werk lieden (los). Bieden zich aan: 1 gasfitter, 1 kassier, 1 kok (le aide), 2 reizigers, 1 reizigster, 1 timmerman, 3 werklieden (los), 1 werkvrow. VERGADERING VAN DEN OEMEEntf RAAD VAN ALKMAAR, op Woensdag 23 Aug. 1916, 's nain. 2 uur RE1OEE.RINOSB1OKKINO. Aan de lijst dergenen, bij wie z.g, I geische bokking verkrijgbaar is, moettj worden toegevoegd: J;. Bek, Zegiis 14F, H. AH, Laat 50. C, Blom, Zoutstraat 3, L. Janssen, koe' tuin '13, J. O, de Jong, St. Annastr, en P, Koster, Fnidsen 57, REGEERiNGSHAKlNO. Aan de lijst depgenen, bij wie regeerkgs. I haring verkrijgbaar is, moeten worden toe. gevoegd: i L. Janssen, Kooltuin 13, J, Noordzij, 1 Scharloo 7 en P, Poorter, Luidenlaati j RLAATSEHJK. NIEUWS. URSEM, Raadsvergadering. Afwezig wegens ziekte de heer Koppe, I en een vacature. Ingekomen was een dankbetuiging va« de U em eemie- am b t en are 11 voor de hun ti*! gestane gratificatie. Goedgevonden werd een af- en ovtr. schrijving. De rekening Burgerlijk Armbestuur werj I goedgekeurd, Tot zetters der belasting wierden voordracht geplaatst de aftredende heeren I Oud en Stam en toegevoegd de heerer, Schaap en Scherm erhorn. Aan de onderwijzeres Mej, Smit waj] met ingang van lo Augustus eervol ooi slag verleend; en benoemd werd in hart plaats Mej, De Bruin. De geloofsbrieven van liet niieuwbenocmil I raadsiid, den heer J. Buis, werden nagt. zien en in orde bevonden, fot commissarissen voor het behamk. I ien r eclames Hoofdelijken Omslag weiden I benoemd de heeren Oud, Schaap en Scha. merhorn. De Voorzitter stelt voor in een volgeiitk 1 vergadering de jaarwedden der wethouders te herzien- Van de Zoetfabriek was een schrijven 1 omvangen, waarin meegedeeld werd, dn de oude veidwachterswomng van al 1 At- gus'tus leeg was en de huurwaarde door hen was bepaaid op £1.50 per weet Door de schoolsohoonmaakster, Mej, I Krijgsman, was verzacht een gratificatie ol een duurtetoeslag te mogen ontvangen, De Voorzitter stelt voor haar 115 itl geveni, de beide hooistekers iedier 110 tn I het hoofd der schoot f100; het voorste, werd goedgevonden. De gemeente-rekening werd in liantkn I eener commissie gesteid em gaf aan ca voordeelig saldo van f 654,37, Biij de rondvraag wijst de heer Scim-I merhorn op den volontair of, zoo hij jt-1 tez'en had, was deze benoemd tot onnezoi-1 digd ambtenaar; nu vundt spr. onbezu!-1 digd wel mooi, maar je koopt er weinig] voor; spr, zou ook dezen een kleinen 1 slag willen geven. De Voorzitter zegt het hem graag t<| gunnen, maar deze gemeente heeft ambtenaar noodig. We hebben hem aaiige-l steiid tot ambtenaar, om het hem gemaste-1 lijk te maken met het solliciteeren; het ii I een ijverige jongen; hij kan ook werk® een goed ambtenaar worden. Spr. zou met I J anuari hem een gratificatie wiillien gevet I voor hetgeen hij heeft gedaan, maar hij ii I hier hoofdzakelijk om te leeren. De heer Schaap vraagt naar de etectn-1 sche geleiding; naar de Zoetlabriek nu de geleiding, kunnen nu ook de huizee daarlangs niet aangesloten worden? De Voorzitter zegt, dat de palen aan k| Zoetfabriek behooren en nifet aam 'de meente. Hij zal schrijven aan het bestuurI der fabriek of deze de gemeente toe will staan; langs de palen een laagspaimings-1 net te leggen, dan kunnen de .aangrenzenk huizen bobt krijgen. Naar MijZen had de Voorzitter ook nog I eens gevraagd, doch de heer v, Tiel raadde I aan eerst eens af te wachten of het Mi j in de gemeente rendabel zal zijn. De Voorzitter stelt voor, nu het oude I huisje van Zaal leegstaat, het publiek voor I afbraak te verkoopen; zooaiS' in; een vorige raadsvergadering was besloten. De heer Schermerhom zou het eerst 1 eens willen bekijken. Hij meent, dat Ml nog niet gesfoopt behoeft te worden en I de mogelijkheid bestaat, dat de fatal I het ook nog weer zal wiliJen huren voof een werkman, Goedgevonden werd het voorloopig nog zoo te laten staan, De Voorzitter stelt voor, de secretanfl boven in de dokterswoning te maken J beneden den secretaris te laten wonen; f dan zijn wij met de kleinste veranderd I klaar. I De heer Oud zou er mee wifcn wadu ten; mogelijk kunnen we hier nog een dokter krijgen, wat voor de geniet"" I toch wel gewenscht zou zijn; komt Mr raadhuis er in, dan is het voor jaren t':' gesloten. l J De Voorzitter zegt, dat er indertijd s I besloten geen dokter te nem-en, maar e'11 verloskundige, dus dat is nu buiten I orde, Spr. betwijfelt het, of een dots' I hier een bestaan zou hebben; iik heb i®*"' tijd bij bevoegde personen geïnformeerd"1 het bleek toen niet noodig te zijn; ik I er dan ook sterk tegen, maar wil den 1 het, dan moeten ze er een benoem"11 De heer Oud zegt nu niet direct ^1 dokter te verlangen, maar de tijd f wel eens komen, dat het gewenscht I zijn. Spr. zou er tegen zijn, dat de I tarie boven wordt gemaakt; het zal 1 minder kosten, als deze beneden hond- De heer Schaap is het hiermede De heer Tessef is het er ook eens, tenminste als het minder zal h05^. De heeren Schermerhorn en Stam z')n I voor, dat de secretarie boven zal kou11 Besloten werd den gemeente-opzichter^ I begrooting te laten maken, om dan I kunnen zien, wat liet goedkoopste 1 I De heer Sdhermerhorn wijst nog °l' woonwagens te Rustenburg. 'jye Voorzitter zegt, dat d ordening hier niets voor aan joze herzien. Hij doet zoo\ nijn best ze zoo gauw mog krijgen. pr0g wijst de heer Schermei huis van den heer Blom van (e Rustenburg staat; daar li mes* tegen den muur aan. I. pc Voorzitter zegt toe, h onderzoeken. De heer Sdhermerhorn zegt patiënt van hier, welke nu ir jjet St. Efflisabeth-gesticht lig jen arm en-dokter niet zoo i als liet had moeten wezen. De Voorzitter zegt er ook hebben gehoord, doch zal hef zoeken. Hierna sluiting. BERGEN. Donderdag werd1 alhier een gehouden voor'„Herwonnen L< Vereeniging tot bestrijding der Een 15-tal jongedames had 1 der bloempjes bereidwillig op z Het geheele dorp werd afgelo bij aankomst en vertrek der bloempje van de hand geda brengst bedroeg f146.40, vo schitterend resultaat, GEBOREN 17 Aug, Johanna Catharina, nelis Harderwijk en Trijntje 18 Aug. Elisabeth Cornelia, Zuurbier en Anna Maria Kra ONDERTROUWD: 17 Aug. Lteendert Hendrik Teatsche Kuipers, Meindei Anna Fred erica Susanna Klar Simon Martinus Kuiper en Joh Johannes Hofstee en Anna phina Simons. Piet er Olie e sa bet h van Os. Wilifem Moor en Theresia van Diepen. Serpenti en Trijntje Schoonhc OVERLEDEN: 16 Aug. Jantje Keizer, gehu' ter Wijn, 70 jaar. Bernha 14 jaar. IS Aug. Gerardius Knuist, Maria Josephima van Rijmena van Cornelius Leijsen, 72 jaa te Antwerpen. INGEZONDEN STUKf EEN OPLOSSING VAN SCHOUWB.URG-VRAAGi Nu door den heer W, de La tot het bouwen van een nieu burg- en concertzaal' bij B. ingediend, is het sohouwburgv een jiieuw staid'ium getreden. De vereeniging „Ailcmaria" trouwen wij wel terdege plannen rekening houden; zij voor de vraag: Wat is beter: zaak opzetten of eene bestaande .Wat het financieel gedeelt lijken ons de plannen-de Laingie omdat het risico geringer is. geldt vooral voor "de gemeen die aandeelhoudster werd in neming, welke in bijna geen floreert. De 10 mille, wélke baar stelde, kunnen in den tege tijd' gevoeglijk voor minder llucr einden worden besteed. Tenslotte: niu de katholieken de schouwburgplannen van zeer „gereserveerd" staan om „vijandig" niet te gebruiken clausule, welke de kath, raad de voorwaarden, door de gei stetlld; wenschten te zien toage' is aangenomen, is de levensvatt eene nieuwe schouwburg- en naar de „Atcmaria"-plaruien ger den. Ons lijken dus èn voor de Alkmaar èn voor de vereeniging de plannen-de Lange eene op! het schouwburg-vraagstuk, Hoogste barometerstand 757.'. en H ernosand'. Laagste barometerstand 750 Duifsclilanid. Verwachting van den avond den avond van 20 Aug.Zwakl tiige winden uit westelijke richitie zwaar bewolkt, mogelijk enkele onweersbuien. Zelfde temperatur De Kapitale Boerenplaats gen" te Benthuizen, van den h «ten Berg, groot 84 H,A, is 1 door den heer O. Bos Wz. t voor f210000.—. ALKMAAR, 19 Aug. Aaigiev. den f 250f 600, 37 koeien en c ^4 450, 44 nucht. kalveren f K magere schapen f 16—f 36, 44 m kens f 25f 54, 173 biggen, 10 IJ9, 18 bokken en geiten f3I Boter per i/2 nedi pond f0. Eieren per 100 stuks f7.50- LROEK OP LANOEND1J K. Ochtend markt 18 Aug.: 2200 l??®' U3—f 10.40, 2e soort f6. 37000 sf. roode 'kool f4—f 6.20 reuland f 11.80—f 18,30, 15000 sf, 13.20, id. buitenland f2 zöOO st, witte kooi f 11f 14.90 land f 18f 22.501200 bos wor •—f5.10. Middagmarkt 18 Aug.: 1120 zak rei: Schotsche muizen f 1.60—f wone fl.65-f2.05, ronde f 1.0 ünelmgen f 0.60f 1.10; 8 baal. 1 5-30, 16 baal nep f 13.60—f 1 P°nd slaboonen f 6.30—f 7.10; ..yARMENHlUIZEN, 19 Aug. 13.90—fl5,3o, drielingen f6—ff

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 2