plaatselijk nieuws. landbouw en veeteelt. nieuwe uitgaven. ELCK WAT WILS gemengd niel met liet Duitsche rijk was een .der groote daden van de Oostenrijk-Hangaarsche po. litiek gedurende de regeering van keizer Frans J ozef. Voldoende waarborgen schenen verkre gen voor een langdurigen vrede, doch het kwain anders uit. Onze vijanden dwon gen ons naar het zwaard,. Als hoogste be schermer van de eer van het rijk riep de keizer zijn volkeren te wapen. Hij heeft zijn legers ten strijde gezonden om Oos tenrijk-Hongarije wedier den vrede te geven. Hoe innig klonken de woordlen dies kei zers bij het einde van Ibet tweede oor logsjaar: „Mijn hart deelt de vaderlijke zorg met ieder mijner getrouwen en den kommer, 'welke op/haar druikt." Morgen zullen de volkeren der monar chie in voldoende eensgezindheid het woord herdenken, dat eens in alle eenvoud ge sproken werd: Goed en blbed' voor onzen keizer, goed1 en bloed, voor het vaderland. ALKMAAR. GESLAAGD:. Onze stadgenoote, Mejuffrouw dl hl M. J. Wanna, staagde te 's-Gravenihage voor het examen in de Hoog-Duitsche taai M. Q. (Akte A). GESLAAGD, Eergisteren slaagde te Haarlem voor hoofdaete-examen sergeant G. A. Laurman, gemobiliseerd onderwijzer. De heer L. was tijdelijk leerling van den gemeentelijken hoofdactecursus alhier. KENNEMER SPORTCLUB; Naar vernomen wordt, zullen in de ker- m is week en wel, op Donderdag 31 Augus tus, op de baan aan de Nieuwipoortslaan belangrijke draverijen plaats vinden om geldprijzen van f300, f200, f 100 en f25. Er is een Kermisprijs, een Augustusprijs, een Amateursprijs en een Koninginneprijs. De 'laatste is open voor alle paarden, af stand f 1600 M- met handicap. GEVONDEN VOORWERPEN. Eenige portemonnaies met gelid, een •zili- veren broche, een leesboekje, een zilveren armband, een hamertje, een borsteltje, eer» bril in étui, een kammetje, een zakspie- geltje, een broche, een rood1' koralen arm band met gouden sluiting, een fruitmand, een d'amesparap'luie en een koralen beursje niet gelid; een notitieboekje, CONCERT te geven door het Stedelijk Muziekcorps, Directeur: H. A, Maas, op Zondag 20 Augustus 1916, van 7Va9'k uur,'in den Hout. Program a: 1. Mididenstand-marsch. P. van Tienen. 2. Chatarina et Lambert, ouverture. C. van der Linden. Episodte de Ia revolution frajgaitfe (1792). 3. Le postillon l'amoureux. G. K. G. van Aaken. Piston-solo, voor te dragen door den heer C. Ofnian. 4. Heidebloemkens, concert-wals, C. van den Berg van Saparoea. 5. Fantai'sie de F opera ,,Fau9t", Ch. Gounod, Pauze. 6. Marche Sotoneile. G. Dorrenboom. 7. Rose-mousse, valse lente. A- Box. 8. Potpourri a. d. operette „Der fidele Bauer". L. Fa#. 9. Fita'.e (Le Contreba.ndier marsche.) WORMERVEER. Gemeenteraad. De Raad onzer ge meente vergaderde Woensdag 16 Augustus. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Beudeker, Bloemendaal en Gorter. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en eenige ingekomen mededeelingen voor kennisgeving waren aangenomen, kwam een voorstel van B. en W. in hehandeling om den duurtetoeslag voor de gemeente-werk lieden en beambten met ingang van 13 Aug. I te verhoogen van f 1,50 tot f 2 per week voor de gehuwden en van fo,6o op f0,75 voor de ongehuwden. De heer Binnendijk wilde liever direct de loonen verhoogen. 1 De loonen van particuliere vakarbe ders zijn in deze gemeente van 19081916 gestegen van 22 tot 30 cent per uur. De loonen der gemeente werklieden hebben met deze stijging, geen gelijken tred ge houden en daarom achtte de heer Binnen dijk loonsverhooging gewenscht. Wijl B. en W. met een loonwijziging wilden wachten tot nil den oorlog, om te zien hoe dan de omstandigheden zouden zijn, diende de heer Binnendijk de volgende motie in: De Raad spreekt de wenschelijk- heid uit om de herziening (verhooging) der salarissen van het gemeente-personeel zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Deze motie werd met 4 tegen 6 stemmen verworpen. Een adres van den Socialistischen Wor- merveerschen Bestuurdersbond om van ge meentewege cokes beschikbaar te stellen tegen f 0,50 per mud, werd verdedigd door den heer Hofland. Wijl echter de tegen woordige prijs van f 0,80 per mud lager is dan in de meeste gemeenten, werd het voorstel weder met 4 tegen 6 stemmen verworpen. De arbeiders-afgevaardigde Busch, een „wilde", stemde tweemaal tegen de socialistische voorstellen. Bij het voorstel van B. en W. om f 2500 subsidie toe te staan voor 1917 aan de Vereeniging tot instandhouding van twee bewaarscholen, maakte de heer Binnendijk de opmerking, dat de Vereeniging, waarvan de rijke liberale heeren in deze gemeente lid zijn, slechts f 350 betaalt van de be grooting die f 3300 bedraagt. Daarvoor heeft de Vereeniging alle rechten en de gemeente, die 6/6 betaalt, geen enkel. De heer Binnen dijk wenschte aan het subsidie voorwaarden te verhinden omtrentonderwijskrachten, schoolgeldregeling, leertijden, vacantiën enz. De Burgemeester vond echter geen aan leiding met het oog op het Bevredigings rapport om op het oogenblik in te'grijpen. Na eenige benoemingen werd de ver gadering gesloten, Benoemingen. In de jl. Woensdag gehouden raadsvergadering werden tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie in de vacaturen T. Andrea en G. W. Koning, die bedankt hadden, benoemd de heeren A. C. Wijkhuizen, voorzitter van Patrimonium en C. Burger, bedrijfschef van de socialistische coöperatie „V001 waarts". I11 de heele Com missie is nu geen enkel lid, dat 2 jaar zitting heeft. Tot concierge van de scholen C en D werd benoemd de heer Bloothoofd en tot gedelegeerde in den Raad van Commissa rissen voor de Centrale Ambachtsschool in de Zaanstreek de heer Joh. de Boer, na loting met den heer N. J. Allan. Bestrating Zaanweg. De bestrating van den Zaanweg met scoriac-bricks vol doet al heel slecht. Hoevele paarden daar al gevallen zijn, is niet precies bekend, maar het aantal is zeer groot. Op één dag gleden, volgens den heer Binnendijk, niet minder dan zes paarden op de gladde steenen uit. Bij nat weer zijn die steenen glad, bij droog weer gladder en bij drukke passage het gladst. De stalhouder Bakker had nu ten einde raad een adres aan den gemeenteraad gericht om die steenen te verwijderen. Dit adres werd gesteund door den héér Hofland welke deze erfenis van den vorigen burgemeester Van Eysinga zoo spoedig mogelijk kwijt wou. De heer Busch, die den heer Van Eysinga den „vader der scoriac-bricks" noemde, wilde ze ook weg- hebben. Besloten werd, dat te beginnen in 1917 ieder jaar een vierde deel door andere steenen zal vervangen worden. Nieuwe industrie. Aan den Vaartdijk bij de Vaartbrug wordt een linoleum-fabriek gebouwd. Het bestaande smalle dijkje zal veranderd worden in een straat van 6 Meter breedte. Verwacht wordt, dat aan den rechteroever van de Nauemasche vaart meerdere industrieele ondernemingen zullen verrijzen. HARENKARSPEL. Maandag 14 Augustus vergaderde de Ge meenteraad ,'s namiddags 2 uur. Allen wa ren aanwezig. Door den Voorzitter werd mede dee ling gedaan: a. dait voor de verbouwing der school te Dirkshom 17 inschrijvingsbitjetten- waren ingeleverd en hat werk is gegund aan den laagster» Inschrijver, met name fa. G-ebrs. Bioekei te 't Veld, voor f 3720.zijinde iets bovein de hegrooring, welke f 3665.— was b. dat 'de voornoemde werkzaamheden met 'bekwamen spoed worden' voortgezet, doch dat da vacant» et ijd nog met 2 weken moest worden verlengd; c. dat afwijzend is beschikt op een aan dein Minister van Oorlog gericht verzoek, om dan onderwijzer Van 't'Hof te Kerke buurt met verlof te willen zendien; d. dat de betalingen uit den post on voorziene uitgaven de goedkeuring van Ged. Staten had' verworven; e. dat gedurende de maand Juni 4516 Kub. Mater gas is yerbruikt; f. dat een verslag is ingekomen inzake de W'imteravondsdhooli te Sdhagen, hetwelk wordt gelezen en met voorgaande mede deelingen voor kennisgeving aangenomen. Op 'het verzoek van eenige slagers, waar in werd aangedrongen op een persoonlijk onderhoud mot den Raad, teneinde hunne grieven tegen den keuringsdienst te uiten, werd afwijzend beschikt. De Commissie, belast met het nazien der Gemeenierekening over den dienst 1915, bracht bij monde van den heer De Groot een gunstig rapport uit: alles was in de beste orde bevonden, terwijl aan den be trokkenambtenaar dank werd gebracht voor het gehouden beheer, wat mede door den Voorzitter werd beaamd. De rekening werd: voorlloopig vastgesteld op de volgende -bedragen.: ontv. f 24616.44, uitg. f 22988.091/2, batig saldo f 1628.341/». De kohieren Schoolgeld werden vervol gens vastgesteld op de navolgende bedra gen: Kerkebuurt f62.50, Waarland f. 78.65 en Dirkshorn f 67.30. De Commissie, belast met den schouw der Gemeenielanderijen, werd bij acclamatie samengesteld uit de heeren raadslieden Bak ker, de Groot, Doekes en Hoogland, die zich daarvoor bereid verklaarden. Aan dé orde wordt gesteld een voorste] van Bk en W., om een duurtetoeslag toe te kennen oVer 1916 en wel: aan het onderwijzend personeel f50.—, aan de ver loskundige f 50.en aan den veldwachter f50.-. De Voorzitter stelt voor de zaken stuik voor stuk .in behandeling te nemen; er zijn verschillende adressen ingekomen, zoo als van het Nederl. Onderwijzers-Genoot schap de Bond van R.K. Onderwijzers aan de Openbare Scholen en van de onder wijskrachten in deze gemeente; alles werd met uitzondering van het laatste voor kennisgeving aangenomen. Gezien echter de dure tijden, acht spreker een duurtetoeslag van f 50.— voor het onder wijzend personeel gewenscht, De heer Doekes: Ik juich het voorstel van harte toe. De Voorzitter: Wij hebben in de ver gadering van R. en Wi. ook die kwestie besproken en ten slotte een bespreking ge houden met bet onderwijzend personeel, wat ten gevolge heeft gelhad, dab het èn hun èn ons 't verkieaelijlkst voorkwam, aldus te handeebik Algemeen werd' aldus besloten. Vervolgens werd in verhand met de on- dervvijzers-finahciën gelezen een adres van de onderwijzers, waarop een voorstel van B. en W. volgde, om het salaris van de onderwijskrachten met inigamg van 1 Jan. 1917 met f50,— te verhoogen; dan. is het aanvangssalaris f150,— boven het wette lijk minimum. De heer Doeikes: Hebben B, en W. wel goed onder de oog-en gezien, dat salaris- verhoogimg iets anders is dan gratificatie? Dat is van hlijvenden aard De heer De Groot: Ik sluif mij! in deze bij het door -Doekes gesprokene aan. De heer Hoogland: Ik vind die salarissen hier te Jaag en kan mij best met het voorstel van B. en W. vereenigen. j De heer Doekes: Ik was vgn gedachte, dot de salarissen hier gelijk stonden met die in andere gemeenten. De Voorzitter: Al zouden de salarissen gelijk staan, en men overweegt de loonen der arbeiders, dan mogen ze toch zeker niet hoog genoemd worden. De heer DoekesWij; hebben f 50. dtuirtetoes lag besproken, doch ik zou lie ver f 100.— duurtetoeslag geven, dan f50.— sailarisverhooging. Eu u sprak over de verdiensten, der arbeidersdit komt voort uit een ongezonde bron. De Voorzitter: Jawel, maar dé onder wijzers verdienen van hun 12de tot 18de, 19de jaar niemendal; dit is voor hen een buitengewoon dure tijd, terwijl arbeidskrach ten hier op 12-jarigen leeftijd reeds ver dienen. De heer Hoogland: Ik juich sailarisver hooging toe. Wij zouden een verminde ring krijgen van onderwijzend personeel, indien dit niet hier en elders gebeurde. De zaak genoegzaam besproken zijnde, werd' aiisnu in stemming gebracht en. het voorstel-B. en W, aangenomen met vijf stemmen voor; die van den heer De Groot tegen en den beer Doekes blanco. Ingekomen een verzoek van Mej. Modder- Ro9sen, waarin zij verzoekt om salaris- verhooging en tevens om het minimum tarief voor verlossingen, door den dokter gedaan, op f25.te willen stellen, met eer» reusachtige memorie van toelichting, zich uitbreidende, tot tal van omstandig heden en waarbij, o. m. het systeem ge huldigd werd; dat -degene;, die den dokter wil hebben, dien ook maar moet betalten. De Voorzitter zegt, dat Dr. Maats vooral te Waarland nog vele patiënten bedient er» de verlossingen verricht voor f 15. Wanneer mw hier het minimum-tarief over brengen op f 25.zou dit voor D'r. Groen- hart waarschijnlijk door de concurren tie daar ter plaatse schadelijk zijn. De heer Hoogland': Staat niet in de instructie van den dokter, dat hij. zoo noo- dig gratis helpen moet? De Voorzitter: Ja! maar 't is, dunkt me, gewenscht, (ik Wil op de eerste plaats nog zeggen; dat onze verloskundige niet direct doktershu'lp noodig heeft) waar dit noodzakelijk is, ook den' dokter dadelijk te halen; -er zijn menseben, die geenszins kapitaalkrachtig zijn en toch soms den dok ter moeten hebben. De heer Hoogland' stelt voor f 100.— salarisverhooging te geven, wat miet 5 tegen 2 stemmen werd verworpen'; vóór stemden de hoeren Hoogland en Bakker, Een voorstel van Bi. en W|., om haar salaris met ingang van 1916 met f50.— te verhoogen, werd' daarna met algem. stemmen aangenomen. Bk en W. stelten vervolgens voor om, ingaande 1917, het salaris van den ge meente-veldwachter met f 75.te verhoo gen. Thans, zegt de Voorzitter, is zijn salaris voor den pensioengrondslag bere kend als volgt: f500.als veldwachter, f 75.— geschat voor 'zijne woning, f 50.— voor kleeding en f 74.voor scbooll-scboom maken, alzoo totaal f699. Het voorstel-B. en Wj wordt algemeen goedgevonden en dienovereenkomstig be sloten. 'In behandeling wordt gebracht een schriji- ven van meester Bllaé te Kerkebuurt, die wél' 40 dienstjaren heeft als onderwijzer, doch in deze gemeente nog maar ruim 37; waarom hij verzocht, overwegende zijn höoger» leeftijd, de verordening op de on derwijzeressalarissen aldus te wijzigen dan na 40 dienstjaren onafgezien waar, het hoogste cijfer der saiarieering is bereikt; dit zou voor genoemden ambtenaar tamelijk verschillen; wanneer hij; otp wachtgeld werd gesteld, of voor zijd vrouw, wanneer hij zou komen te sterven, omreden, die uit- keeringen daarnaar geregeld worden. Algemeen is men meester Blad' toegedaan.; doch de verordening in dezen geest wijzigen zou meerdere bezwaren met zich brengen, waarom besloten wórdt geen gevolg te geven aan dit verzoek; bij voorkomende gevallen kan men altijd nog zien. Aan de orde een voorstel! van BL en W. om afwijzend' te beschikken op een adres van de afdeeling Harenkarspel voor Volks onderwijs, verzoekende aan de school' te Dirkshorn een 7de -leerjaar toe te voegen. De Voorzitter zegt: 't Wordt een tame lijk financieel bezwaar, die school staat zoo danig, dat toch voor-die gdbeele gemeente daarvan niet geprofiteerd kan worden. Nu zijn er wel' leerlingen voor die klasse, doch 't vorig jaar sleChts 5. Men zou een onderwijzer met een acte moeten vragen, 't zij Fransch of Engelsch enz. (De heer Hoogland: 't Is niet de bedoe ling van het adres om een onderwijzer met een of andere acte te hebben, doch een vierde 'leerkracht. De heer Doekes: Ik gevoel er vee! voor; dodh de bezwaren, die er tegenover staan, mogen m.i.z. onoverkomelijk geacht wor den. De zaak, in stemming gebracht, wordt met 6 tegen I stem verworpenalleen de heer Hoogland stemde voor. Gelezen werd een adres van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren, verzoeTten- de bij Ged. Staten van N.-Hloöand te wil len aandringen op salarisherziening van Burgemeester, Secretaris, Ontvanger enz. B. en W. stellen voor hieraan gevolg te geven. De heer Doekes: Een ding kan wonder lijk iloopen; in- 1913 kwam ik in den raad; toen was er ook een voorstel in dien geest en als ik mij goed herinner, was toen ons idee den Burgemeester f 1050 te geven; doch Ged. St. brachten dit op f 1100 en thans komt van den Bond aan drang om bij Ged. Staten o pherziening aan te dringen; precies anders om; ik dacht, dat Gedl St. dit zellf wel wisten als 't noodig is. De heer Borst: Het hoofdmotief van de Wethouders was: meerdere werkzaam heden, welke thans voorkomen. Na eenige bespreking wordt met algem. stemmen besloten overeenkomstig het voor stel-Bi. en W. Tot bestrijding der kosten schoaiwerbo-u- winig Dirkshorn wordt aangeboden een suppi. begrooting over den dienst 1916 in ontv. en uitg. bedragende f4000, welke voorloopig werd goedgekeurd; alsmede het aangaan eener geldleening groot f 3000, tein behoeve daarvoor, tegen ten hoogste 5 pCt., en met een jaarlijksche aflossing van f 200. Een en ander zal bij' Ged. Staten worden aangevraagd. Op voorstel van B. en Wi. wordt alge meen goedgevonden eenige betalingen te doen uit den post onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag bespreekt de heer De Groot de wenschelijkheicl om, wanneer weer een uitgebreide agenda is af te handelen, «enigszins rekening te houden met den melktijd. De Voorzitter zegt dit zooveel mogelijk te zullen bevorderen; hierna sluiting. SCHADEN. Politie. Gevonden een gummidop van een motorfietshaorn. Inlidhtiingen worden verzocht omtrent verloren zilverbons. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. BURGERBRUG. De brandstoffenzaak van den heer Jn. Schenk alhier, is uit de hand gekocht door den heer Mul. BURGERVLOTBRUG. De hooiiklamp van den heer Jb. Ve) ailhier, geraakte Donderdag door den hooi- broei in brand; daar men vreesde voor de boerderij, moest de brandspuit van de Biur- gerbrug ter hulp komen; gelukkig bleef het bij de .hooilklamp alleen. NOORD5CHARWOUDE. In de gehouden vergadering van de afd. Langend ijk van den A.N.G.O.B. werd mee gedeeld, dat door het bestuur zijn ge kozen als voorzitter de heer C, de Jong Sri, als secretaris' de heer J. Vlug en als pen ningmeester de heer J. Hl. Geev-en. Een lid had bedankt, waardoor de afd. 115 Jeden telt. Voor de te houden vergadering van de N.H.P.C. werden als afgevaardigden ge kozen de heeren J. Vlug en J. H. Geeven, als plaatsvervanger de heer W. Kuiper. Meegedeeld werd; dat door die Pirov. Sta ten de aan de N.HiP.C. verleende subsidie, groot f 250 's jaars, tot wederopzeggens toe is verleend. Het verslag van de te Den Haag ge houden aigemeene vergadering, uitgebracht door den heer Paarlberg, wend onder dank zegging voor de uitgebreidheid aanvaard. UITGEEST. Dieven aan 't werk. Den laatsten tijd schijnen de gauwdieven weer druk aan 't werk. Brachten zij onlangs een bezoek bij den heer R. Veldman, nu hebben ze de eendenkooi van den heer Rot met een nachtelijk bezoek vereerd' en maar eventjes een 60-tal jonge kippen gestolen, 't is te hopen, dat onze politie de(n) dadier(s) zal weten op te sporen en aan verdere onaangename visites een eindt zat weten te maken. PRUIMEN. 't Is verbazend zoo'n rijken oogst als de pruimen dit jaar geven. De boomen zitten volgeladen, zooals we dat in eenige jaren niet gezien hebben. Flet kwantum der eene soort behoeft voor dat der andere niet on der te doen. De kwaliteit valt over het geheel mee. hoewel er ook wel onkruid onder de tarwe schuilt. Bft een overvloedig gewas is het voorts een belangrijke factor, dat er hooge prijzen besteed worden, zoowel binnen, als buiten land. Een bushel met 10 Kilo witte prui men, welke het vorige jaar fx tot f 1.50 deed, wordt nu betaald met f3 tot f5. Wel een verschil dus. Behalve van pruimen is de pluk van heerenperen en vroege appelen in vollen gang, terwijl men er hard over denkt bin nenkort ook de meer fijne soorten eens een beurt te geven, al zijn ze nog verre van rijp. Men besteedt op 't oogenblik de volgende prijzenheerenperen f 7—8.50, vroege appelen f8o, witte pruimenf 15 20 per 100 pond. .Gelukkig wie zijn vrees verwon En warse wil verhardde, En trotsch het felst gevecht begon Wat dood ook tegensarde. Gelukkig wie den dag aanvaard in dank, niet vroow vertrouwen Al zal misschien zijh, oog op aa'rj Geein morgen meer aanschouwen. Gelukkig wie zijn hoofd' bevrijd En hart heeft opgedreven Tot 't vredig licht van eeuwigheid Hoog boven dood en leven. Oktober 1915. Aug. van Cauwelaert, KERKNIEUWS. PRIESTERJUBILEUM. Eergisteren vierde pastoor F. H;. J. Evers, hoofdaalmoezenier bij het ilegicr te velde, zijn dalveren priesterfeest. Om 9 uur droeg de jubilaris in die paro chiekerk van den hl Jacolius den Meerdere aan de Parkstraat te Den Haag, een ge zongen H. Mis op. Het hoogaltaar was met groen en bloemen smaakvol' versierd,. In het priesterkoor stonden eenige vaandels opgesteld, o. a. van de R. K. Militairen- Vereeniging en van de Gnderoffici-ersver- eeniging St. Martinus. Onder de Hj. Mis hield pastoor G. C. van Nbord uit Amsterdam eene predicatie. De Eerw. spreker had tot tekst gekozen: Lucas I, 46: Magnificat anima mea< Domi- num. Om twee uur recipieerde pastoor Evers te zijnen huize, Parkstraat 36. Veile auto riteiten van zee- en landmacht «en Eerw. heeren geestelijken der stad maakten al daar hun opwachting, om den jubilaris te complimenteeren. KUNST. VAN AUG. VAN CAUWELAERT,. In „Vrij België" vinden wij het volgende schoone gedicht van den dapperen dichter- soldaat, August van CauweJIaer, die, zoor als wij' eenigen tijd geleden gemeld' heb ben, érnstig gewond, maar Goddank! weer «genezen is; Gelukkig wie ten strijde gaat, Voor 't recht en, onbewogen, In roes van vuurgen daver staat Met klare en ernstige oogen. DE VOLKSMISSIONARIS. De Augustusaflevering van dit tijdschrifi heeft een-rijken inhoud, biedt eik wat wik De levensschets van den Hooier»' Pater Oomen wordt voortgezet en vol' eenvoud en aantrekkelijkheid wordt oir geschilderd liet streven van zijn reden™,, ristische ziel naar Godeen heldert b||i in zijn innig zieleleven. Voor Asceten eer voorbeeld. De liturgisten vinden in Iet stuk ovfr „de liturgische biecht", wat de II. Kerk omtrent de toediening in het ontvangen van het H. Sacrament der Boetvaardigheid verlangt. De propagandisten der goede per worden voorgelicht omtrent het socialistisch karakter van „De Courant", opdat zij door een krachtige actie hare verspreiding zelfs onder Katholieken tegengaan, „De ramp der Kerk" (dat zijn de ge mengde huwelijken) neemt onrustbarend toe, ook in ons vaderland, gelijk hier met cijfers wordt aangetoond. Wie kan, hek- dus haar vooruitgang bestrijden, besluit de schrij ver. Maria's vereerders worden genoodigd ij den tijd tusschen de Hoog- en Laag-Lievj Vrouw te bedevaarten naar een Maria- heiligdom. De Lieve Vrouw in 't Zand te Roernio d heeft dezen zomer reeds Huizende:, tot zich getrokken. De vrienden der vreemde missies zullen met spanning lezen, wat Pater Kutten schrijft over zijn eersten missietocht in Brazilië. Eindelijk, wie houdt van mooie platen, vindt, hier een Madonna-verschijning aan St. Bemardus door Lippé, een Maria-kro- ning door Casentino, en de eerste eener Serie Sint-Lambertusvoorstellingen, door Bressers aangebracht op het hoogaltaar te Gestel bij Eindhoven. Zeiden wij dus te veeleen rijken in houd Elk ivat wils A. F. WEG MET „DE COURANT", Oud-er dezen titel doet de ZeerEerw. Pater M. Stoks C.s.s.R. een. brochure liet Jicht zien met den nog meer belovende» ondertitel: „I, Hoe spreekt „De Courant" over het huwelijk?" Nu, al volgt er geen II en geen III .dan nog wordt hier het afdoend bewijs gele verd' dat „De Courant" o-p ergél.ijke manier de «goede zeden -en wat nog erger is: de goede zedel'eer vertrapt. En toch vindt men dit blad nog in ka tholieke gezinnen Wie voor de goede pers wil werken, verspreide deze brochure. Naar de „Vorwftrts" mededeelt zal de hoeveelheid varkensvleesch, die na aftrek van wat het leger noodig heeft, voor de burgerbevolking overblijft, kleirrer worden dan tot dusverre en zullen de per hoofd der bevolking vastgestelde rantsoenen kleiner "worden. De hoeveelheid boter per hoofd der be volking van Berlijn bedraagt nog slechts 60 gram per week, waarbij dan 30 grara margarine gevoegd wordt. De opperbevelhebber van het Fransche leger heeft tot de commandanten een rond- schrijven gericht, bevattende de aanwij zing om militairen waarvan reeds drie broeders in den oorlog gesneuveld zijn, zoowel als vaders van vier in leven zijnde kinderen of weduwnaren die minstens drie kinderen tot hun last hebben in een leger- afdeeling achter het front te plaatsen.of indien dit niet mogelijk mocht zijn hunde minst gevaarlijke posten aan te wijzen. De „Temps" is van meening, dat het duurder worden van alle mogelijke artike len voor een gedeelte althans ook zijn oor zaak vindt in het nijpend gebrek aan klein geld. .- Het gevolg aan den eenen kant is dat de afnemer zoo lang mogelijk het doen van inkoopen uitstelt, en aan den anderen kant een zoodanige prijsregeling, dat de kans om te moeten wisselen tot een wi- nimun wordt beperkt. „Des sous s. v. p-", smeekt het blad, „opdat het leven minder duur worde". Iemand te Maurik huurde dit jaar voor f xooo larrd, dat hij met suikerbieten be zaaide. Deze week verkocht hij het blad der vruchten voor f 700. Het gaat naar Duitschland als „ingemaakte groente". Het volgende is te lezen op een aan plakbiljet in een onzer badplaatsen: „Vi- sitez le Kurhaus Bar". Drie talen voor vier woorden! Naar de „Vorwttrts" meldt, Rad de volgens oproeping van het partijbestuur den 11 en Aug. uitgegeven petitie voor een spoedigen vrede zonder veroveringenden eersten dag harer openstelling te Bredal reeds 17000^ onderteekeningeni Behalve door arbeiders werd door een groot aan tal kooplieden geteekend, terwijl de be ambten zich gedeeltelijk onthielden. Waar schijnlijk zal nog door velen worden onder- teekend. - r-,-.,, 1 - "3 ,04-jardge straftijd i 12th Lancers" had zich in IS "et 'geweid toegang verschaft 1 ',an een klooster en daar w |k, ijzeren Hertog'-' vema; naar 'het klooster en gelaste „,enl evenveel jaren strafexe honden ais er flesschen leegged «nomen of gebroken waren jat het aantal 104 was. - I Het bevel van den „IJze; werd getrouw uitgevoerd en voerde het regiment 's avonds Uit Den 8sten Augustus van was de schuld geboet en ha exercitie plaats,. De pastoor aan het Var» het kleine dorp Gran .lincees Montauban wordt de scbicdenis verhaald De velden eetner hoeve ware oogsten, doch daar de boer t WaS er niemand om den oogst en de velden, te bewerken voor en drie kinderen. Doch op kwam een oud man, bood zijne ei» maaide het koren. Na hii zijn gekomen; ging hij heen t zelfden dienst op andere h hulp noodig was. Het was d'e pastoor van hi schien zoo merkt 'n Franse leed de preek onder de Hodgin wel een weinig door dit harde de brandende zon, dodhore 1; door zijn voorbeeld een schitt over Christelijke liefde en hiul Brieven vanen naar Niet minder dan 10 miiilioei ongeveer 750,000 pakjes vinde van de „Home Base Office" in weg naar de Eng,elsche soldat rijk en Egypte, in Saloniki en in alle landen, in één woord, door Britsche onderdanen geve i Drie extra treinen zijneer eiken om de verschillende postzakk leger te verwerken. De Britsche soldaat die bi een loopgraaf ligt, kan er o,p berichten van thuis hem binnei bereiken. Maar niet alleen voor het brieven moet in Landen wori eiker» dag komen de medied» soldaten aan familieleden en karrevrachten tegelijk binnen brieven en kaarten gaan elke de verschiltendfc fronten naar h En al die epistels worden in L' tfag uiit doen vele honderden zich op schitterende wijze va kwijten, gesorteerd/ Doodgeschoten. Gisteri ien eenige personen, waarsch invloed van. sterken dramlk, wacht aan de fabriek der fir _te Stratum lastige Na herhaald van den toegeschoten korpoi wacht, t rok een der burgers, jl caféhouder te Gestel, een im, de militairen te lijf. De karpet te schieten, waarop Van Geste; twee kinderen, doodelijk door schot werd getroffen. Op de gers werd ook nog een, paa vuurd, waarna dezen- op de v' Een kellner, genaamd Gubbeis, I verhoor zijn spraak nog kw schrik. Een grenstooneel'tje. aan de „Rott." uit Maasitrich Twee dametjes komen aan kantoor om voor het passeerr zich aan het gebruikelijke onderwerpen. De opmerkzaamheid der ei niers wordt gaande gemaak eenigszins ongewonen stand! em een der dames. Nadat de gebruikelijke vra nend waren beantwoord, ga; tenoren tot handtastelijkhedei een dun rottinkje worden- dn klopt en bestrdk-enechter zo resultaat. Toch moet er wa zijn. Visiteuse juist afwezig. Goer De dame wordt gelast vas muur te gaan staan, Deze 1 denkt aan fusilleeren. „Zoo! de den muur." Aanwezigen zien n,u verras Aan dte voorzijde van haar k boven de knieën^ vertoont ongewone verhevenheid; een r< ces gelijk. Plotseling komt de rechterk ambtenaar in ongevoelige aa dit ongewoon gezwel. Een 1 een klein knalletje, en de op lukt. De blaas is leeggelooper trolt-um stroomt h,et sl'acbtoffe ken. Tableau! Dame af metdfu en de schoenen vol „petrol'", proces, omdat het corpus diet was te coivfisqneeren, van Departement tot Z Naar de „Haagsche Ct." het gebouw van het depaiteme uouw aan de Prinsessegra, K. kerk dat, naar me het Bezuidenhout wordt veil kocht aan de stichting van broeders St. Joan de Deo, vo pleging, die thans in het ge' 'aats gehuisvest zijn. Wraak. De hulpkommies s-Heerenberg, die dezer da '3-jarigen smokkelaar die nie °P zijn aanroep, schoot, is dc smokkelaars zoodanig mishar aan de gevolgen is overleden, '-ep el aars in 't geb T, overstroomin let overstroomde gebied lei i°ois, maar toch wel iets intl ">.0 schrijft de heer W. jage z.00 bijv. hierlegers blauv

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 6