rSINK, mm. 1P1. DE BALLING UIT HET OOSTEN. No. 100 Donderdag- 31 Augustus 1916. 10c Jaargang STKLLINGIS veüijeh. J. BIT it. /an de Kermis 3 tot 7 uur. HTERSTRAAT |enen» nieuwe modellen, ïaten, Hofstraat 21 KERMIS 1916, \T HALL. TT ;vue. Alkmaar, namldd. half twee, wpoortsl&an, J (handicap), door imirn. mid. alkmaar, ëring te adres. flOdero- BieteMnaW' 8QSI. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Verontrustende cijfers. IS emüeri ÏENRI TER HALL. 0.50. Verhoogd met 10 ran a 10 cent extra, iljetten. .50, f 1.25, f 1.00, f 0.75, f 0.50 PERS", m .raat gekochte plaatsbewijzen. 050,—, :in f 0,50 plus stedel. belasting. Horloges, Paarlstellen, Juweelea >elden, Schuiven enz. tina worden door mij kosteloos Inkoop HOOGSTE waarde. ÏÏ8g¥08derleteii. 1GHINES. arantie geleverd, ïnd, andboawwcrWurfleB Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. 90 ct- Met geïll. Zondagsblad 125 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 3 ct. 5 ct. ADVERTENTIEN: Van 15 regels50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Onrust-gestook. Vlaamsche onrust-stokers, die ons Holland blijkbaar nog al te zeer het rus-% bezit van dien vrede en van het ongedeerde rijks- bezit benijden, die koste wat het koste iets winnen willen voor Vlaanderen ten nadeefe natuurlijk van ons, zij zitten nog niet stil; al heeft de Belgische Regeéring te H-avïe voor eemigen tijd1 ook een en ander officiéél tegengesproken. De oorlogscorrespondent v.an Noord. Frankrijk van dé „N. Ct." schreef naar aan leiding van een ontmoeting, diie hij dezer dagen gehad had met een dier aanvoerders van de Belgische annexionisten, ti.l. den redacteur Van Ooethem, een Bellg, die spe ciaal met de propaganda voor deze denk beelden onder de Vlamingen (door middel van het VHaams-dhe „Vaderland") belast is. Volgens zijn getuigenis telt dit blaadje 12,000 lezers aan het Vlaamis-dh-e front. Hij betoogde tegenover den Ho-llainds-chen cor respondent, dat men Zeeuwscb-Vfaanderen. zoo mogelijk ook Limburg en Nlo-ord-Bra- bant, van Nederland wilde hebben, aller eerst omdat men droomt van een nieuw, groot-er Katholiek Vlaamsidh Bielgië, maar ookomdat dit de gerechte straf zou zijn voor het feit, dat de Nederlanders tij- deus de regeering van J-odewjjlk XIV de Befeen in den steak hebben gelaten, ten- gevolge waarvan Fransch-Viaamderen ver loren ging (sic!). Van Ooethem1 beweerde o.a. ook te wé ten, dat in Brabant, Limburg en Z-eeuwsch- Vlaanderen, groote massa's ontevredenen waren met het NederlandsCh bestuur. Te recht antwoordde de Bollandlsdh-e corres pondent, dat ihij daar van, ontevredenheid in 't algemeem weinig, en van bijzondere ontevredenheid miet ons staatsbestuur in het geheel niets had bemierkt. De bewering van den heer Van Ooethem is dan ooik inderdaad belachelijk en ge tuigt van verregaande onkunde omtrent den geest der Nederlanders in die drie zui delijke provincies van ons Koninkrijk. Ze zal dan ook wel bedoeld zij!n om net feit te masikeeren, dat juist onder de Vla mingen in dn buiten Nederland zooveel ontevredenheid! bestaat en zich telkens- open baart. (Zie „Dietsche Stemmen", „Toorts!' enz.) tegen de Biellgisohe regeering; „die van Havere". Uit de dezer dagen openbaar gemaakte bevolkings-statistieik van de gemeente Rot terdam over het jaar 1915, blijkt, zoo becijfert het „Centrum" dat op 31 December van dat jaar de tweede stad' van ons Rijk een bevolking telde (zonder Hoek van Holland) van 476.960 zielen. Van dit inwoners'tal behoorden, volgens opgave, ruim- 250 duizend tot de Nederd. Herv. Kerk, 120.000 tot de Katholieke Kerk, 32.000 tot de Gereformeerde Kerken, ter- Wijl het cijfer van hen, „tot-g-een-kerkelijke gezindte behoorende", 30.390 bedroeg. Diit laatste cijfer wijslt op een schrik barende uitbreiding van het ongeloof, een verschijnsel, dat trouwens niet alleen in Rotterdam valt waar te nem-en. Zoo steeg het aa-ntaf medeburgers van deze categorie in ons I-and van 115.179 in 1890 tot 290.960 in 1909. In 1879 hadden over geheel ons land ■niet meer dan 12.25-3 personen op-gave gedaan, tot „geen- .kerkgenootschap te be- hooren". Thans telt men er alleen in Rotterdam FEU1LLET O N Een verbaal uit den tijd der Kruiatscbten. In Nederlandsche bewerking -,l van I i M, v, d. O. meer dan -dertig duiz-end, zegge 30.000. Cijfers, die van een droevige en ver ontrustende welsprekendheid zijn. BINNENLAND. ,18. En onder die allen, had die stem: mijns vaders iets teeders voor mij-: „T-e-bsdma," murmelde het, „Tebsima, mijn eenige, veel geliefde zoon, komt tot mij, gij zijt toch -Vr'iReeds lang verwachtte ik u-r Kom m verblijd Sarai!-,... Kom-, o-mbefc uwen ouden vader!v..; Ik bezweer u, veracht °ns gebed -en onze tranen- ni-et en laat m'i niiet ongetroost ten, grave daten I De beden mijmer zuster schenen mij nog aangrijpender en zielroerender: „Wit gij mij voor altijd) verlaten, di-e u roe-er be minde dan het leven, dat ik slechts u wildde Tebsima, kunt gij zoo wreed - ljjn, onzen, vader van- kommer te doen sterven en mij in eenzaamheid en- rouwe M laten wegkwijnen?^.." Dan richtte ik mij-nen blik naar het W-es- rlf4-+.(i^ar Was de h™110" raet wolken be- I hij' scheen mij oingalluk t-e voor spellen. In dat ooge-nbli-k was de verzoeking zoo groot, dat ik uitriep: „Jk moet het W-iiBem fgen, dat ik ni-et meega!lik wil naar CT* tougkeeren! Ik wil rr^ijnh ornfe-n J cr en Sarai wederzien en ze in mijine t' za® m'i' helpen! lei mijn gloeiend voorhoofd' tegen de NEDERLAND EN DE 00RL0&. De vlsscherlj-quaestie met Engeland geregeld Die „Nieuwe Ct." geeft de vo-fgende ver betering en aanvulling van het Reuter- te-legram van eergisteren: Niet juist kan worden ggtcht d-e opvat ting, -dat Duitseh-tand -niet eens de 20 p-Ct. der vangst krijgt, da-ar Thet daar ze'f wei voor zal Zorgen. Evenmin is juist, dat de Engel-sche regeering d-en Nederlan-dBch-èn eigenaars volledige schari-eloos-ste-lllling zal geven voor het stilleggen d-er schepen, noch dat het zal worden- berekend naar de gemiddelde opbrengst van een seizoen. Wel zal- -de schade aan schip, la-ding of vischtuig bij' o-f na d-e- interne-eri-rag te co-n- stateeren vóór het vertrek der s-dh-e-p-en uit Engeland, worden vergoed. De 30 schepen, die niet beh.oor.en aan, de leden der R-eedersvereeniging, zullen eveneens-worden vrijgelaten, wanneer ook zij zi-ch verbinden tot h-etzellfde al-s waar toe de .led-en d-er Reedersvere-enigiing zich hebben verbonden. Die fo-es-Iiag van 30 shilling zaïll door Enge land worden betaald per gepakte ton van 115 K.G. netto en zal maandelijks betaald worden tegen cognassem-enten of onder verliadings-d-o-cum ent. Als d-e oorlog vóór 1 Maart 1917 niet ge ëindigd is, zal de voorraad1 -opgenomen worden en daarvoor de toeslag worden betaald. Alle ree-ders, di-e d-it contract teekenen. zullen de voor de visscherij' beno-odigde .artikelen, -die gewoonlijk, van Engeland en Schotland betrokken 'Worden, kunnen be komen. M-ét 1 September treedt het contract in werking, -dat -duurt tolt het einde van den oorlog met Duifs-chland' o-f tot de opzegging van de zijde der B-riitschfe regeering. De opbrengst van reeds in Engeland ver kochte haring, zout, enz. komt ten bate van de betrokken reederijen en dooir dleze kan een claim worden ingediend o-ver de min dere opbrengst daarvan in verhouding tot de marktwaarde in Nederland; echter is contractueel daarvan niets vastgesteld. Die haring, die thans no-g aanwezig is bij de handelaren, kan tot 1 September vrij no-g worden geëxporteerd!, wijll eerst op dien datum de voorraad1 zaii word-en op genomen. De Engelsche regeering behoudt zich het recht voor van -den toeslag ad 30 shilling te betalen in contanten o,f Enigel-s-ch-e schat kistbiljetten, -die een jaar looptijd- hebben. Maximumprijs voor kaas. De Mini-ster van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedigevond-en te bepalen, dat de maximumprijzen vo-or den 'verkoop van kaas, vastgesteld' bij zijne beschikking van 2S Juli- 1916, voor die- maand Au gustus 1916, -ook vo-or de maand- Septem ber 1916 zullen gelden.. Maximumprijs voor boter. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te- bepalen: a. -dat -die maximumprijs voor boter, be stemd voor verbruik in Nederland, ge leverd -door producenten aan ve-rko-op-e-rs van boter, gedurende de maand Septem ber 1916, f 1.55 per K.G. zal bedragen rots en ik beschouwde d-en -grond, dien Jezus met zijn bloed- gedrenkt had-. Nu -gedacht i-k opnieuw de ontelbare hin derpalen, -die zich voor mij' in het on-ge- lio-ovig land! zouden opdoen; ik dacht aan mijn zied), aan- den hemel -en aan de -eeuwige beid. Toen bekroop -een doodsangst mijn harte en met bitterheid sprak ilk: „Mijn God) mijn God, waarom hebt ge ine zoo-'n be proeving opgelegd? y..." D-an knielde iik -en ba-d en weende. Alls ik op-stond1, was het o-ff'er volbracht; ik bad Arabi-ë, -Ibrahim en Sarai vaarwel ge zegd: „Mijn zoon," zeid'e broeder Albertus, ter wijl hij item hemel wees-, „uwe verzaking zal gewis h aar loom vinden- d-e H-eer is bov-einal grootmoedig. In plaats- van uw schoon vadierliand, dat gijl' eens o-m- zijnent- wilite-n verliet, zat Hij! u ee-n land voili zon en balsemgeuren schenken, eB, do-or zijn Almacht, u ook vader en zus-ter weder geven." Ik dank u, mij vadier, zeilde Tebs-ima, terwijl hij den m-onniik omhelsde, ilk dank u voor deze hoopvolle troostrijke woor den! Hlet heit di-er zi-eten, is sedert ïlk Chris ten ben, mijn «enigste gedachte en het bestendig doel van mijn gebeden geweest. Om -die goddelijke gunst had ilk op dien dag van. mijln-en doop; op- den Cal-variënberg vroeg ik die ten prijs- mijns offers-. De zon was- ondergegaan. Mijn vader, -hernam Tebsima, die nacht valt en ik heb u nog zooveel te zeggen, K-om dus spoedig bij mij terug, opdat ik -u verbale van mijn ballings-chap, van Ibrahim en Sarai. Vaarwel!" Ijlings verwijderde zich 'broeder Afcer- bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fus-t van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden roet 1 cent per K.G. Bij verpakking in D-el-ftsch of Leidscb fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs met 5 cents per K.G. -en bij verpakking in Delftseh of Lei-ds-Ch- fust van 10 K.G. m-et 6 cent per. K-O- verhoogd worden. B-ovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending; b. dat -d-e maximumprijs voor boter, ver kocht -aan verbruikers, gedurende de-maand September 1916 f 1.75 per K.G. zal be dragen. r Die verkoop aan verbruikers teg-en detail prijs kan geschieden .onafba-nlkelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor boter bereid' o-md-er rabbinaal toe zicht, k-an door de- Rij'ksco-mmias'de van toe zicht -op die- B-otervereenigi-ng in o-verleg met de betrokken handelaren of bot-er- beréi-ders, een verhoogde prijs worden toe gestaan. Fijne zaden. Naar verluidt -i-s- op het voetspo-or d-er reeds bestaande vereen^gi-ng-en van pro- du-oenten, te verwachten de- oprichting van een fifne-zaden-vereeniging, met een Rijks commissie van Toezicht. De wolvoorziening. Door het Kamerlid den heer San-nes zijn -die volgende vragen gesteld aan den Minis ter van Oorlog: 1. Wat geschiedt met de in bes-lag ge- nomiein -scheerwol, vo-or zoover deze niet voor legefdo-eleind-en wordt verwerkt? 2. Indidn -de in vraag 1 bedoelde scheer wol wordt gesteld te-r beschikking van fabrikanten, wélke voor d-e vrije markt fabri-oeeren, op -welke voorwaarden heeft alsdan deze beschikbaarstelling thans -plaats Bescherming verzocht. H-et Korr. Biureau meldt uit Weene-n: Naar de „Neue,Frei-e Pressie" verneemt, verzocht de Oostenrijksch-H'ongaars-che re geering aan de Nederlandsche regeering d-e bescherming van de Oo-stenrij'kseh-Hon- gaarsche belangen in Roemenië -op zich te nemen. Neutraliteltsverklarlng, De Ministers van B-uitenlandsehe Zaken, van Justitie, van Marine, van Oorlog en van Koloniën, daartoie -do-or Hare Majesteit de Koningin, gemachtigd-, brengen ter ken nis van, een ieder w-i-en zuilks aangaat, dat -d-e Nederlandsch-e Regeering in d-en tusscben -de met Nederland bevriende. Mo gendheden Italië -en D-Uiitsdhland uitgebro ken oorlog volstrekte Onzijdigheid zal in acht nemen en dat ter handhaving van die onzijdigheid1 -de bepalingen zijn vastgesteld-, welke s-taan opgenomen, in „St.ct." 203. Een Nederlander nit Engeland gezet. E-en Nederlander, in Londen gevestigd, Herman D. Reudinik, van wi-en de predi kant bij -de Nederd. Herv. Gem-eente te Londlan, fdr. S. B-aart -de la Faille, getuigt, dat hij hem en zijn vro-u(w „gedurende, de taats-te 9 jaar heeft gekend- als hoogst fatsoen'ij'ke han-diwenken-de personen (h-ij was kleermaker), die ik (dr. BI. d. II, F(.) gaarne voor ste-un in wölke-n vorm ooik aanbe veel, indien zij dien noo-dig mo-chten heb ben",. is uit Engelland' gezet. Blij die ge- jHegenlh.eid' heeft men f260 in Nederland sch' gieild op hem- bevonden, afgenomen zonder dat -daarvoor zelfs maar een kwitantie werd gegeven. ius, wa-nit h-et Mioost-erk-erkj-e ri-e-p bereids tem avondigebed. IN BALLING-SCHAPt Toem de monnik -d-en vollgendlen avond h-et zieke kiimdl bezoaht was het buit-en gevaar. Op zijn terugweg ging hij naar die kluis.. De bewoner zat ondier e-en rotswand, aan dien ingang der grot en beschouwde het heerlijke der natuur, -eer die macht zijn sluieren -dlaar over wierpt. Die avond was- schoon, de lludht ?ach-t; de ondergaande zon. gaf een purperen en go-uden tint aan de wo-lfcen, en- glinsterde o-p 't -loov-er der boiom-en -en- 'tjjras der wei den. De wijnbouwer k-eerde terug uit zijn b-ergen en de landman verliet zijnen akker,. De -geiten -en schapen ihqpien vroolijk den heuvel af; de ossen en kalveren strom pelden -d-e weide uit, om1 hunnen i stal op te zoëken -en de hon-d' liep hen blaffend achterna. Het -gezang der herders veraenigde zi-ch met het -geklingel' van' 't avondklokje; 't.was een landelijk -conoert. Aan 't ei-ndl van 't dal, in 't d-o-rp St Victor, spe-elden de kinderen oud-er groote noteboomen -en o-udle linden. Het blij- gelach der jonge meis-jes weerklonk van de bron nen eti uit de scho-o-rsteenen der hutten verhieven zi-dh kroin-kelende rookwolken. Broed-er Alh-ertus -en Tebsima bleven eenige oogenblifcken stom1 verzoinlkan in het aanschouwen dier heerlijkheid-. Die rijkdom der -kteursohake-eriingen van dén herfst werd door d-e laatste stralen der Later werd ook de o-udste z-o-on v,ati Reudink, -die eerst had mogen blijven, uit het -land gezet -en h-ern zijn laatste 5 p.st. afgenomen. („N. Ct.") Duitsche schepen uit Nederlandsche havens. Het D-uitsche stoomschip „Sp-es", 648 netto tons groot, dat sedert 26- Ju-li 1914 in -de haven van Rotterdam' jdg, is gis terennacht vertrokken -en was om na'f 5 v.m. in zee. «Het sc'hi-p gaat naar Em-den en vandaar via het Keizer Wjlhelmkanaa!' maar Oxe- 'Lo-sunidl -om in d-e ertsvaart te wo-rdeu ge bracht. Tot -nu toe zijn uit Nederlandsche ha vens vertrokken ll Duitsche stoomschepen met een totalen inhoud' van- circa 11.000 netto reg. ton. Kleine gasten. Op kosten van eenige Amsterdamsche he'eren zullen gedurende e-en m-aand 50 Duitsche kinderen worden .ondergebracht in hotel Van Doornik te Hilversum. Zij' zul ten begeleid worden door -e-en zestal ver pleegsters-. Uit Arnhem meldt men: Zaterdag 2 Sep tember komen ongeveer 700 kinderen uit •België naar ons land', om d-a,ar zoo- moge lijk tot na -d-en oorlog te blijven. Het ligt in de bedoeling hen onder te bren gen in verschillende plaats-en bij' p-aticu- fcren. De Minister van 'Blinnenl. Zaken heeft aan h-et H-uisvestings-Comité te Leiden medegedeeld, dat -de 30 arm-e kindertjes van Nederlanders uit Duitsrihland, die eerst daags zullen arriveerem, o-p kosten van hét departement door Nederland: zullen v-ervoerd worden, welke bepaling ook geilden zal voor hun geleiders, - Nederlandsch schapenvleesch voor Engeland. Maandag j-i. waren op de Smithfi-eld vleeschmarkt te Londen o.a. 1200 geslach te s-chapem uit Nederland aangevoerd. D-e prijzen waren matig. („Bbld.") Broodregeling. Door -den Minister van Landbouw is aan d-e burgemeesters medegedeeld, dat rogge van den nieuw-en -oogst -door de regeering aan -d-e gemeenten zat word-en geleverd, voor f9.10 per H.L. van 70 K.G. en aan -de bakkers -m-o-et word-en geleverd voor f 6.30 per -idem. H-et verschil van f 2.80 zal vo-or negen tienden ge-dragen worde-n door h-et rijk en een ti-ende door -de ge meente. Het iis -d-es ministers bedoeling in h-et vervolg i-n alle gem-e-enten ook goed koop roggebrood' op dezelfde voorwaard-en als bruinbroo-d beschikbaar te stellen. D-e maxi-mu-m hoeveelheid op d-e roggebrood- kaart verkrijgbaar, -is gemiddeld dri-e K.G. per week -en p-er persoon. Aan die per sonenwordt slechts- een broodisoort (brui-n- bisoo-d of roggebrood) goedkoo-p verstrekt, een maximale hoeveelheid' goedkoop bru-im- bro-od wordt t-eruggebra-eht van Va K-G. per dag en 3 K.G. brood per persoon per week en van ongebui-ïd meel van 31/2 H.H. per dag tot 21 Hi.G. per week per persoon. De roggebroo'd-prijis zal d-oor de Provin ciale Broodcoim-missie worden vastgesteld. De moeilijkheden der kleine sigarenindustrle. De Vere-eniging van Bielia-nghebbend-en bij liet Kleinbedrijf -dier Sigaren- en Tabaks industrie, zendt e-en oircu-iair-e rond, waar in nogmaals wordt gewezen, o-p dfe nood lottige .uitwerking van de vo-lgend-e bepa ling -der Ta<bafcs-D-istributie-Co-mmiss,ie: „Als sigarenfabrikant, die voor een d-eel ondergaande zon nog verhoog-cL „Die avondstilte, begon d-e- monnik, „is meer dian -e-en. andere tijdl er toe ges-chikt, gebeurtenissen uit het -leven te verhalen,. Mijn zoon, ik verzoek u vriendelijk voort te gaan met die geschiedenis va-n den ban neling der woestijn^' 1 „Ziet ge de toren9 vain dit slot, die zi-ch tegen den blauwen hemel afspiegelen," zei die Teb-siima, terwijl hij we-es o-p den burcht Marignyj. „Eenige jaren ge-led-en kon men op d-en hoogen slottoren een j-onge-, tro-ostlooze vrouw opmerken. Haar il-ang zwart kleed' en hare door tranen bedauwde oógen getuigden van de droefheid van beur hart. Het was Mathilda, de burchtvrouw. Dage lijks kon -men haar zien o-p 't zelfde punt, dien blik onafgewend van den horizont, van waar zij haren gemaal) W-Kiem, verwachtte, die ten Kruistocht naar het H-eiS-ge Land was getogen. Twee jaren vlo-gen bereidls vo-orbij) sedert de andere idd-ers waren teruggekeerd'; hij alleen was in Palestina gebleven. Een onuitsprekelijke droefheid had zi-ch van Math-iilldia meester gemaakt; onrustige droo-m-en verstoorden haren slaap. Zij' had in een-e-n droom haren echtgenoot gezien, vallend) in- den strijd1; nu verliet haar niet meer de gedachte aan zijin s-n-euve-llen; zij werd- ontroostbaar. „Hoe zoude ik zonder u kunnen lev-en, mijn veel geliefde!" zeiidie zij snikkend:. „Waarom mocht ik u ni-et geleiden- over d'e zee? Aan uwe zijide had' ik alles ge trotseerd, het weder de vermoieiieniss-e-n der reis, ja zelfs de wapens: der vijanden. Wil'tem, Ik was liever -aan uwe zijde ge- van de door de Ta-bak-Cont-missie ter be strijding van werkloosheid- in de Neder- lands'chie Sigaren-Industrie, ter beschikking te stellen tabak in aanmerking kan komen, zal worden 'beschouwd: de persoon, -de firma of naamlooze ven nootschap in Nederland gevestigd, die op 1 Maart 1916 minstens 5 sigarenmakers- (s-ters), niet led-en van zijn gezin, in dienst had." Reeds zijn in tal van plaatsen vereenigin- gen opgericht, o. a. Haarlem', Alkmaar, Hoorn, Hoekschewaard; Dordrecht, Delft, Rotterdam, Deventer, Zwolle, Bergen, Am sterdam, Beek (Liim.) -e:n honderden sym pathiebetuigingen bereikten de vere-eniging in de enkele weken, -d-ait zijl werkzaam was. Ten einde -een landelijk protest te doen h-ooren, houdt ide vereeniiging 4 September :a.s, i-n het gebouw „De Nijverheid", Don kerstraat te U'tre-cht, -des morgens- 10 uur, een groote bijeenkomst. - Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen. De algemeene vergadering, van de Ne derlandsche .Vereenigi-ng v-o-or Gemeente belang za-l -o-p Donderdag 17 September a.s. d-es v-o-ormi-ddags half 12 uur gehouden w-orden te Amsterdam in een d-er lokalen van het Stedelijk Museum, O.a. zal aan d-e -orde zijn de verkiezing van twee be stuursleden, wegens- periodieke -aftreding van -de heeren- F. Bi. 's Jacob, oud-Burge meester van Rotterdam, te Staverdien 'en Ulb-o J. Mys, burgemeester van Middelliar- nis, h-et exam-enverslag 1916, inleiding van het vraagpunt of voor Nederland -een in richting in den geest van de „C.ölin-er Hprii- schule fur Communale und' soziaie .Vcrwal- tung" wenschelijk is, door Pro-f.- mr. G. W. J. Bruins, hoogleeraar aan- de Handels- hO'OgesolioO'll te Rotterdam en „Een middel voor controle o-p gebied", alsmede een re- gistrateur van stukken; inleiders d-e hee ren A. de Vul-der van Noorden, Referen daris bijl hel Hoofdbestuur der Posterijen era Telegrafie te 's-Gravenhage, lid: van bet Bestuur der Nederl. Vereeiniging voor Ge meentebelangen -en van het Bestuur der Veree-niging „Het Ned-erlan-dseh Registra- teurbureau" e-n J. A. Vermaat Jr., Registra tor van de Pensioenraden. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICH'f. De Roemeniërs schijnen nu- al -eenig suc ces behaald te hebben;,volgens Jjet Oos- tenrij'ksch bericht schijnt dit succes wel niet van zoo gro-ot belang, doch- dat aan het geheele 600 K.M. lange -H-on- gaarsch-Rocitneenscbe front o-p alle over gangspunten der Transsyllvaans-ehe Alpen de troepen in botsing geweest zijin, dat be wijst w-el, dat de Roemeniërs d-en aanval ernstig meenen. Vio-lgeras. -het Oostenr. bericht werden- op .alle punten Roemeenache afdieeiingen af geslagen, voornamelijk b'ij Orsoivo- en bij' d-en Rood en Toren-pas, benevens ten zui den van Kronsta-dt (B-rasso). Slechts op een punt moesten d-e Oostenrijksiche voor posten worden teruggenomen. Aan de oorlogsverklaring van. Roemenië worden natuurlijk véél beschouwingen ge wijd. D-e Weensche correspondent der „Frank furter Zeitung" verneemt, dat de oorlogs- vetklaring van Roemenië inderdaad o-p deze drie gronden -steunt: ten eerste, dat het bon-d-s verdrag met storv-en, dan, zonder u te moeten teven." „Mijnhartsgeliefdei" snikte zij dan, „rust uit aan 't hart van o-nzen Go-di! B-eWoo-n h-et Jerusalem, dat heiliger en schooner is, dan -dat waarin gij' sterftB|i-d voor uwe weduwe en u-w we-esje!" Van nu af werden geen zangers meer in 't slot toegelaten. Als zij ziich aan de brug vertoonden^ zei-d-e d-e portier: „Hier zingt men niet m-eer. Die ridder is uitgetogen en ni-et teruggekeerd; zijn we duwe en zijh dienaars zijin diep bedroefd) Gaat, zingt uw lustige liederen daar, waar vreugde he-ersdht." - Mathi-lde had- ziich- in haren- toren- terug getrokken en weende voortdurend-. Zij was gevoelloos v-oor -de liefkozingen van haar kind, en als zij, tot verzachting harer smart, he-ur -kleine Maria i-n d-e moederlijke arm-en na'm, dan vloeid-en heur tranen- rijke lijk. „Waarom w-eenit gej mama?" vroeg 'het kind, als zij vo-or 't eerst de moeder zag weenen. „Bid," ze-iide zij, „uw vad-er is gestor ven. „Wiat beteeikent -dat," antwoordde liet kind. „M-aria, bidt tot O-nze "Lieve Vrouw; wij zullen he-m ni-et weerzi-en, djen wij béi d-en o-m 't zeerst liefhebben. B-ij die woorden wierp ziich het schulde- 1-ooze kind in de armen harer moeder -en smolt weg in tranen. Sedert vroeg zij bare moeder niets meer, als ze haar zag weenen. Zij ging dan naast haar zitten en we-end-e mede, >1 (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1