R. E. Danscnrsas lijwal SiitEi- en liiisilaiin Voor oud E, 1 v. DIEPEN, Spoorstraat E 3, in het Hotel „Prinses Juliana", Ja@g@i* on witte» flanel. Baai en Serge. HEEREM HOEDER. CHOCO, HIKE BROJWs Speciaal Cirsstten-ümzijn Groote sorteering Dames- en Kinder-Gersetten Onder leiding van den hear Job. F. VERHOEVEN, Tricot- en Jaeger-ondergoederen, Hoogstraat 18. Telefoon 253. PLOEGEN, Vierstaten, Alkmaar. HIT Jr. Q"-exa*:rdL "^7"orm N. Alkmaarsche lutömcbief-Verhuurinrichting Hijaaisieiis in de Wogmser MliZilvaof dan BiH§, J. i. L. SIMON Jr, Steenhouwwerken, Schoorsteenmantels, Grafsteenen enz. Hoor de Boterham. Koemarkt, PURMSREND. Opening op DONDERDAG 28 SEPTEMBER van VA tol 9 uur. Groote sorteering Billijke prijzen. VL BULTHUIS, Groote voorraad voor een en twee paarden. Gnltivatoren, 6, 7 ea 9 tanden, Stroosn^ders. Btatensnijdera, mm- el EITfIMS-ESSll. Gierpompan. Gismtea. Vesvoadsrketeli. BOSMGLIKS en MBSCHSACMNES. Smederij van Landbouwwerktuigen. HOUTTIL 64 B. TELEF. 356. ALKMAAR. lasaanpMa 7, Tal-Ent 217. Heden ontvangen een groote collectie Rlreiten?: HAARSM& ?iH @UC90?. op Zondag 24 Sept. K. WESTER Koningsweg 69, Alkmaar, beslist beste en billijkste adres voor Goud, Zilver, Bloedkoralen en Juweelen, geef ik de HOOGSTE waarde. Schapensteeg, Alkmaar. 16 cent per ons. J. F. v. LIESHOUT, OORLOGSVARIA, De vlucht eewer journaliste boven de Noordzee. Een Amérikaanschie journaliste, miss lane Anderson, geeft in de „Dailly Chronicie" hare indrukken bij een Vlucht in een En- gelsche vliegmachine over de Noordzee weer. Ik ben d'e eerste vrouw, diie toestem- milng heeft gekregen om de hangars te zien1, waarin de Engefeche groote lucht- v vloot gehuisvest .is en- ik ben de eerste vrouw, die een vlucht heeft ged,aan m een diier Engelsche zeevltegtuigen, welke in den oorlog en voor oorlogsdoeleinden, zijn gebouwd. Langzaam, zacht en geleidelijk stegen wij van de zee op. Wij stegen en sitegen recht naar de grijze lucht. Ik zag de daken van het depót onder ons wegzakken, de strook "Zandgrond1 werd smaller, helderder en lichter. Reeds namen de daken der han gars en hunne grootegeschilderde wan den nieuwe vormen aan. En weer werd ik getroffen door het verbazingwekkende feit, diat de -men-sch boven de aarde kan vlie gen. Wij' waren nu op weg naar de open zee. Voor mij uit lag het water tot aan den grijzen horizon, waar een banik van lage wolken zee en lucht scheen te vereenigen. Daar zag 'ik ook 'den rook van schepen op verren afstand. Ik weet niet wat zij Waren, .maar wel jjlat zij tot dat beeld behoorden. Zij maakten een element uit in hot groote -cordon, dat Engeland gespan nen. 'heeft. Diiit is de Noordzee. Ein ver daarboven, zoo hoog dat de licht dicht erb ijl leek dan het water, zwenkten wij! en vlogen wij thans in een wijden badht naar het tand toe. Ik keek voor mij uit .en zag voor de eerste maal de haven, die achter het schier eiland lag, waarboven wij vlogen. H'et was een weids-ch heerlijk schouwspel, die water vlakte, met aan iedere zijde een diep glooi end strand. En daar lag een vloot van torpedojagers voor anker. Wat leken ze klein, daar beneden -die .mooie schepen, die zooveel van het wezen van d'en oorlog din zich vereenigen. Wij daalden nu geleidelijk naar hen toe en zij schenen ons tegemoet te stijgen. Ik zag hunne tijhen zich scherp tegen het oppervlak der zee lafteekenen. Eerst zag ik de witte gedaante van het dek, een smal! ovaal1 met een dikke zwarte stiip in bet midden van het schip en een donkere vlek aan -den boeg. Toen onderscheidde ik in die middelste zwarte stip de schoorsteenen. Zij geleken zoo van boven af drie gaten. Het dek had uit wit karton gemaakt kunnen zijn, netjes afgesneden met'fijne teekeniingeri erop, die de vreemde geheimzinnigheden midscheeps aangaven. D'e torpedojagers schenen wet op het water te drijven, maar daarmede gelijk te liggen. Zij waren slechts vorm ein omtrek, maar schenen geen inhoud te hebben en vaste lichamen te zijn. En steeds Jiqger en lager cirkelden wij mu. fk zag de dekken onder mij groot-er worden, ik zag op 'gelijke afstanden van elkander die zwarte .kanonnen teere pun ten, die hoven het glanlooze water uit staken en op de zee schenen te liggen. „Wie verliest, moet betalen". De „Daily Tel." betoogt, naar een Reu- tertelegram van 14 Sept. meldt, dat tie ge allieerden, naar het Duitsche voorbeeld in 1871, den vijand een geduchte oorlogs schatting moeten opleggen. De Duitsche bla den hebben de laatste zes maanden reeds veel water in den wijn gedaan de tusschen- periode was die, toen de rijkskanselier de ontruiming van de bezette gebieden aanbood tegen een geweldig losgeld, hetgeen algemeen gelach verwekte in de hoofdsteden der ge allieerden. Thans neemt de oolog een voor de Entente gunstig verloop en wanneer Duitschland's uur geslagen is, zullen wij onze rekening weten op te maken. Men mag verwachten, dat het cijfer fantastisch zal zijn, maar het zal in zich sluiten het herstel van België, Polen en alle verwoeste ge bieden, maar wij zullen betaling eischen tot den laatsten cent. INGEZONDEN STUKKEN. Hooggeachte Redacteur van „Ons BLuri*. Verleden jaar had ik U al eens/ jets willen schrijven. Ik heb het ook heusch gedaan en niet ééns, maar twintigmaal en toch heeft U niets van mij gelezen! Ra, ra, hoe kan dat? Zeer eenvoudig! Ik heb telkens mijn „papiertje" verscheurd en in het margarine-kistje gestopt, dat mij met ouderwetschen trouw tot prullenmand dient. Nu moet het maar eens! Ach, goede mijnheer, ik, 70-jarig Alkmaarder, heb mij te beklagen en weet niet beter te doen, dan mijn klacht in de krant te zetten. Waarover te beklagen? Wel over de „vuur werkbaldadigheid" van einde September en begin October. 't Is al begonnen, goeie man, die schrik aanjagende plechtigheid. Zondagavond on der de godsdienstoefening klonken de eerste schoten tegen den kerkmuur onder de preek 1 Nu moet U mij kennen!. Als de dood, mijnheer, voor alle lawaai en nek- brekerij. Ik was gewoon miserabel van schrik. En dat is nu maar een voorspel Binnenkort barst heel de bommenwinkel los. Ik heb besloten de eerste drie weken na vier tiur niet meer uit te gaan, dus voor mij geen gevaar. Maar er zijn burgers in ons goede Alkmaar, die na vieren nog wel op straat moeten komen. Ik beschouw ze als strijders in de eerste loopgraven! Waarom lacht U? Ik heb er van ingeno men hoor! Ze kunnen je geraffineerd te pakken nemen. Verleden jaar bijv. had ik bij het eerste spervuur ook tot huis-arrest besloten, totdat ik plechtig in de krant zag staan, dat de Burgemeester van Alkmaar het afsteken van vuurwerk verbood. Ik, in mijn nopjes, grijp mijn hoed en mijn stok, steek een sigaar op en ga gerust en moedig mij vertreden op „stadsgrond". Eerst klamp ik even mijn buurman aan, die gewoonlijk mijn vreugde en leed kent. Ik: Bum man, geen voetzoekers meerHij: Goddank, hoe zoo? Ik: Van hoogerhand, weet je! Burgemeester en Politie! 't Zal uit zijn! Op eens een klap onder mijn looplatten... oorverdoovend mijnheer! Ik sla een kuitenflikker en zou zeker gegild hebben, als de kruitslank mijn mond niet had dichtgehouden. Mijn kuitenflikker ik ben 70 jaar ontlokte echter der straatjeugd vreugdekreten! „Kaik die ouwe, die kraigt een kolder. Jö, hehbie nog zoo'n zevenklapper?" Ik bekom, slik mijn ver ontwaardiging in en loop door met knik- knieën. Twee huizen verder komt een jong- mensch van 14 jaar naar me toe, lummelt aan zijn pet en vraagt „ein beitje fuur". Ik houd mijn panatella tegen zijn grijze sigaret en fieeen spuit vuur, dokter, ik bedoel redacteur! Heusch, vuur op mijn handen en in mijn mouwenEen kuiten flikker in 't kwadraat. Ik naar huis en tot in mijn achterkamer heelt eiken avond het geknal en gedonder geklonken. Tot half October ben ik na vieren thuisgebleven en heb twintigmaal een klacht aan uw krant geschreven en die evenveel keer verscheurd. Maar nu moet het erin Liefst met een antwoord van U op de volgende vragen, eronder. i". Ben U ook erg bang van donder bussen en grijze sigaretten z Vindt U het gek, dat ik zoo schrik van zoo'n serpent onder mijn loopers? 3C. Zou de Burgemeester te voren weten, dat zijn verbod niets uithaalt? 40. Zou de politie nooit eens zoo'n paar vuurwerkjongens kunnen inrekenen? Ze hebben op V oog al/hans goede fietsen (Ik fiets niet). 50. Neen, ik vraag niets meerMisschien durft U niet eens te antwoorden dat politie- verbod voor de straatjeugd heelemaal geen waarde heeft, daar de jongens steeds met een standje wegkomen. Gewoonlijk bedankt een krantenschrijver voor de verleende plaatsruimte. Dat zou ik nu ook wel doen, als ik wist, dat U mijn klacht afdrukte. Nu ik dat echter niet weet, zullen wij zoo afspreken: Komt het in de krant, dan kom ik U persoonlijk bedanken,' maar na half October. Voor dien tijd ga ik alleen maar naar de kerk en natuurlijk op 30 September naar den Limmerlioek om mijn broodkaart te vernieuwen. Zelfs mijn potje „Urquel" durf ik op het Hof plein niet te gaan drinken. En dat zegt wat UW LEZE.G Naschrift: Wie zou op zoo vriendelijk gestelde vra gen het antwoord kunnen schuldig blijven? Ja, mijnheer, ik heb het ook niet op die „donderbussen en grijze sigaretten": je weet maar nooit, waar zoo'n ding terecht komt en vuur is nu eenmaaLpijnlijk heet, als het met een menschelijke huid in aanra king komt Daarom vind ik het heelemaal niet gek, dat U schrikt, als „zoo'n serpent" onder Uw „loopers" komt, neen, heelemaal nietEn daarbij moet ik nog Uw eerbied- waardigen leeftijd in aanmerking nemen ziet Udien eerbiedwaardigen leeftijd be hoeft U bij mij nog niet ééns in aanmerking te nemen, en tóch ben ik mij van die schrik-neigingen al wèl bewust. Neen, mijnheer, ik geloof niet, dat de Burgemeester tevoren weet, dat zijn verbod niets uithaalt; anders zou hij toch im mers dat verbod niet uitvaardigen; die verbods-uitvaardiging getuigt toch voor zeker al van heel besten wil. Alleen vind ik en hiermede beant woord ik Uw vraag 4 dat de politie in deze wel eens wat actiever kon optreden en gerust eens '11 paar van die lieve jongens voor 'n tijdje in verzekerde bewaring mocht brengen; als er dan nog een flink pak slaag werd uitgedeeld nou mijnheer, ik geloof, dat 't dan beslist helpen zou. Om enkele van die lawaai-makende ventjes te pakken te krijgen heeft een po litieman hi. i. nog niet eens een fiets noodig. We willen hopen en U hoopt dat toch dok, niet waar, mijnheer? dat (mede naar aanleiding van deze regeltjes) onze rappe politie zich niet langer door onze lieve straatjeugd voor den mal laat houden, en dat ze toonen zal te weten, hoe aan het verbod van een Burgemeester kracht moet worden bijgezet. RED. M. de Redacteur, Beleefd' verzoek ik U n-aar aanleiding Van 't Raadsversla-g van 14 dezer -een) klein plaatsje. „De hoofdlen der schoten hebben meer salaris dan de -burgemeester" was een motief om hun salaris n-i-et te verhoogen. Is dat waar? JDe hoofden ver dienen f 1300 -f- vrije woning, ad f 200., en nog pl'.m. f80 voor herhiaii-ngsonder- wijs'a 60 ct. per uur, totaal f1580. D-at ons f 105 gekort wordt voor pensioen bijdrage wordt niet gerekend. De burge meester geniet f1350 4- f 150 als ambte naar van den Burgert. Stand en- nog f 250 pensioen als gemeente-secretaris, totaal f1750, wat n.a l Januari wordt verhoogd met f125, terwijl de gemeente een dee! van d'e pensioenbijdrage betaalt. We! ben ik ho-og-er aamgesfag-en in de plaatselijke belasting! V.an bij-verdienste zulten we ni-et spreken, daar de burgemeester eigendom men -heeft, die daar zeker well tegen op wegen. Was ons salaris in normale tijden „niet slecht" te no-ernen, nu is h-et be slist onvoldoende. Ni-et dat w-e broods gebrek zullen lijden, doch onze stand eischt m-eer! Dlaar schijnt men -echter geen be grip van te hebben. Meermalen is in den Raad o-ver mijn bijverdienste.gesproken; maar m-en vergeet, dat ik daardoor 's winters nooit voor 's avonds 9 a 10 uur in den. huiselijfcen kring kan zijn. Dat doe ik niet voor mijn genoegen, doch gedwongen door de ijzeren noodzakelijkheid: een groot gezin. 't Blijkt telkens, -de hoofden zijn nu eenmaa! niet de pets-onae gratae in CastricunP. Door de nu aangenomen salarisregeüng geniet een onderwijzer miet verplichte hoofd-acte, met 15 dienstjaren f 1175 -f f50 voor won-inghuur is f 1225. Een hoofd met 15 dienstjaren f1200 met vrije wo ning. Een socialistische Raad kon het ni-et mooier regelen H;oe de Raad het wenk van de onder wijzers waardeert, blijkt ook nog hieruit, dat een onderwijzer met 10 dienstjaren, dus van ongeveer 30 jaar, volgens d-e nieu we regeling f800 f56 voor pensioen, f744 geniet en de gemeente-straatwerk er f780. Jullie werkt ook zoo weinig uren, merkte het Raadslid- L. op M. de Redacteur, U dankend voor 'de plaatsing, Uw dw., H. A. N-IJSEN, Hi. v. Sch. II, HANDELS- en MARKTBERICHTEN. BEVERWIJK, 20 Sept. R.K. ,Coöp. Tuin- dersvereen. „Kennemierlanidi". S!a le soort IIfl.75v 2e soort 60—80 ct. per 100 krop; spinazie 3040 ct., postelein 20— 40 ct., per ben; wortelen 7—10 ct. per bos; komkommers le soort 8—11 ct., 2e soort 4—6 ct. per stuik; pieterselie 4—6 ct. selde rie 2—4 ct., per benandijvie 1-e soort f 3 f,4, 2e soort II—f2 per 100 struik; groene koo-l 3—5 ct. per stuk. Exportveiling. Snijboo-nen f26.10—f34.50, fjne trosboonen f 29—f 34.90, groote idem f28f31.30, stainboonen f27.80—f30, id, dubb. f 22f 25.50: Aanvoer 53000 kg. bon nen. ASSENDELFT. !Aanbesf eding. Door den architect den heer D. N-oë is voor rekening van 'den heer Jac. Klooster, industrieel te A-s- aendelft, publiek aanbesteed1 het bouwen van een meubelfabriek in het N-o-oid-Eindie onzer gemeente. Er waren 8 gegadigden. Die uits-lag was ate volgt: C. Rozen-daal, Uitgeest, f 11809. H. ten Wolde;, Krommenie, j 12307, K. Kuiper, Zaandam', - 13374. Joh. Apeldoorn, Alkmaar, -13685. P. M. ten Pierik, Zaandijk, - 14163. J. Jansonius, Zaandam, - 14635. Van der Zijde, Zaandijk, - 15951. W. Hou ter, Zaandam, - 16787. De begrootin-g was f 14700. Het wenk 'is aan den jaagsten Inschrij ver, den heer C. Rozendaal, van Uitgeest, gegund; HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 20 Sept. Nos. 5402 en 11834 elk f 1000. N-os. 897, 904, 10844 en 19886 elk f400. Nos. 2808, 4752, 6550 en 9653 elk f 200. Nos. 144, 1253, 2156, 6138, 10395-, 12719, 20045 en- 20886 elk f 100. NOORDSCHARWOUDE, N.Mark-tbond. 19 Sept. Ro-ode 'kopl f 3.10—f6.90. id. buitenland' f6f 17.10, witte 'kool f9 f 22.20, gele kool f4—f 12.90, id. buitenl f 6f 14.10, bloemkool' f 14f 15,90, i-d. bui tenland f 18f 25, aanvoer 69.870 st, koo-l. Nep f5.10f5.40, drielingen f4.40—f4.90, u-ten f 5—f5.10, s-laboonen f8—f8.90, wor telen f 1.60"—f 1.70, Jd- .buitenland f4 20— —f4.65. 20 Sept. Roode kool f2,10—f6.90, ld. buitenland f4.70—f 16.90, witte kool f9— f22. gele kool f4.60f 14.70, idi. buitenl. f 5.10—f 16.40, bloemkool f 10—f 14.60, id. buitenland f 17f 22, aanvoer 58.635 stuks kool. Wortelen f5f5.30, gew. nep f5.10 —f5.50, driiell. f4,70—f5.20, sïab-oonen f 8.70 —f9.10, wortelen per baat fl.65—fl.85, 1-d; buitenland f 4.05—f 4,55. iBlROEK OP LANGEND-IJK. O-chten-dmarkt 19 Sept.: 9800 st. bloem kool f 10.50f 15.50, id; buitenland' f 19 f26.80, 56600 st. roode kool f 3.80—f 7.70, id; buit-fmlan-d f 9—f 17.90' 15700 st. gele kool f9.50f 13.40, id; buitenland f 1U.60 f 15.30, 17500 st. witte kool f9—f23.50, 3300 bos wortelen fl.60f3.90. Middagmarirt 19 Sept.: 150 baal uien f4.60—f5.20. 120 baal nep f5.40—f5.90, 186 baal worteien- f 1.80f 1.95., i-d. buiten land f4.15f4.25, 3700 pond s-iaboonen f8.70—f 11. ADVERTENTIE N. UIT DE HAND TE KOpP: Boerderij, schuur en erf, met 71/2 Heet. zeer vruchtbaar weiland-, gdi. Boekelerpol- der en gem. Akersloot en H-eiloo-, voor alle doeleinden geschikt; 2/3 kan alls le Hypo theek op d-e perceeilen gevestigd blijven. Te koo-p 15 en 8 morgen best Weiland, Schermaer, 1/2 uur van Alkmaar. Te koop U/2 H-ect. zeer vruchtbaar .Wei land, B'oekelermeer. Te koop'-2 Biurger rentenierswoningen met mooie tuin, Stationsweg H-eiloo, bij kerk, schooi en spoor. Koopsom zeer billijk. Té koop twee Rentenierswoningen met groote tuin, Heiloër straatweg. Te koop Heerenhuis, VerdronkeaoorJ, met mooi tuin. Te koop Heeren-huizen, Hofdijkstraat, Metiusgracht, Westerweg, Spoorstraat, Voormeer, Wensch-t men Boerderijen te koo-pen, hetzij bij openbaren verkoop of u-it de hand, wendt u tot mijn kantoor, waar gij met de meeste nauwgezetheid behandeld wordt en tegen -billijke vergoeding; ook voor perceelen. Plaatst voor particulieren en instellingen géiden- op le Hypotheek op de meest zekerste wijze. Inlichtingen kosteloos iederen werkdag, doch niet op Zondag, bij Makelaar, Taxateur en Vetler. ALKMAAB. Tllifoon (74, WEIT 17, tegeaofftr de Laagestmt. Tel, (28, Combinatie VAN DUREN's Corsetten-Magazijnen. BUSTEHOUDERS, BUIKBANDEN en RECHTHOUDERS. RokbescherTers, Sousbras en Damesverbarid. Verkrggbaar alle onderdeelen tot het repareeren van Corsetten en Buikbanden. REPARATIE-INRICHTING» R. K. Dansleeraar N. D. O. Bond. Kousen Sokken Sajet. Beleefd aanbevelend, Alles wordt op proef en onder garantie geleverd. Aanbevelend, Ontvangen Nouveauté'» in CHIQUE MODELLEN. FIJNE GEN8E. Aanbevelend, I TE KOOR: Een HARMONIUM-ORGEL, zoo goed al» nieuw, met 10 registers. Franco brieven bureau van dit blad onder letter J. Verkrijgbaar bij Grossier. Alkmaar» aBHK

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 6