DE BALLING UIT HEI OOSTEN. No. 117 Dinsdag1 10 October 1916 10e Jaargang- DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND POLITIEK. v. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS 90 ct. 125 ct. Per kwartaal franco huis. Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke numrüfers: van de courant van het Zondagsblad 3 ct. 5 ct. ADVERTENTIËN Van 1—5 .regels50 ct. Elke regel meer. 10 ct. Reclames per régel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct. Hetgeen te voorzien was na lezing van het yoorloopig verslag is gebeurd, de Regeering heeft haar voorstel inzake stem plicht gewijzigd. Stelde de regeering oor spronkelijk voor, stemplicht niet in de grondwet op te nemen, doch aan den ge- wonen wetgever, de bevoegdheid te geven dit eventueel in te voeren, thans zal stem plicht in de grondwet worden opgenomen en bij aanneming der grondwetsherziening als laatste lid aan het kiesrecht artikel wor den toegevoegd. Gelijk ieder vraagstuk heeft ook stemplicht z'n voor en tegen. Doch redelijkerwijs mag men zeggen dat hier de voordeelen ruimschoots opwegen tegen de nadeelen. En al behoeft men van katholiek standpunt zijn verwachtingen niet al te hoog te spannen, dat het aantal stem men sterk zal toenemen, omdat de katho lieke kiezers steeds het stemmen reeds vrijwel algemeen als plicht van het ge weten hebben beschouwd, toch heeft ook in dit opzicht stemplicht haar goede zijde. Het zijn vooral de practische voordeelen die ook de katholieken er toe brachten stemplicht als gewenscht te beschouwen. En dit zal vooral op de stemmingsdagen tot uiting komen. Was het tot nu toe nood zakelijk de lauwe kiezers op te zoeken en met zekeren drang naar de stembus te trekken, als stemplicht zal zijn ingevoerd, zal dit overbodig blijken. De politieke hartstochten in dagen van verkiezing toch reeds opgezweept en op den dag der stem- ming het meest tot uiting komen, zullen minder hevig worden, vele gelden voor propaganda zullen kunnen bespaard blijven, onnoodige verkwisting wordt vermeden of er inderdaad opvoedende kracht van stemplicht zal kunnen uitgaan, omdat men de kiezers leert zich bewust te worden als plicht te beschouwen, in het algemeen wel zijn, werkzaam te zijn, is een vraag die aan twijfel onderhevig is. Immers meer de innerlijke drang, dan de vrees voor straf moet de kiezers er toe brengen, hun stem uit te brengen. En zij die van deze moreele verplichting overtuigd zijn, zul len ook zonder wettelijke verplichting daaraan voldoen. Men heeft zich ook afge vraagd of theoretisch stemplicht te ver dedigen is. En als men uitschakelt degenen die stemmen beschouwen als een persoon lijk recht van den kiezer, dan zal men hier bevestigend op kunnen antwoorden. Het wettig gestelde Staatsgezag toch heeft zeer zeker de bevoegdheid de bur gers op te leggen, als verplichting in het algemeen belang werkzaam te zijn. Een schaduwzijde hiervan is, dat men ook de socialisten, wier meeningen vaak regelrecht tegen dat staatsgezag in gaan, dwingt voor hun idealen te stemmen. Hoe het ook zij vooral om practische reden n zal het ge wenscht zijn stemplicht in de grondwet op te nemen. Het spreekt van zelf dat vooral bij invoering van evenredige vertegenwoor diging stemplicht haar bijzondere waarde krijgt. Dan immers zal iedere uitgebrachte stem meer dan tot nu toe invloed hebben op den uitslag der verkiezingen. Voor hen die in dit onderwerp belang stellen verwijs ik naar een uitmuntend rapport, uitge bracht aan den algemeenen bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland door eene commissie, bestaande uit de heeren P- Steenhoff, J. v. Rijzewijk en Mr. Dr. A. van Rijckevorsel. Er zou over dit onderwerp nog menig woord te zeggen zijn, doch ik rheen mij FEUILLETON. Een verhaal uit den tijd der Kruistochten. In Nederlandsche, bewerking, 1 •35. van ML v, d'. Q. tot het bovenstaande te kunnen bepalen. Principieele bezwaren tegen stemplicht be staan er bij de katholieken niet en over tuigd van de moreele winst die deze bren gen kan, zullen zij gaarne stémplicht bij de herziening in de grondwet zien opgeno men, maar uit den aard der zaak het liefst verbonden aan een stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Mr. Paul v. sonsbieeck. Ik werd1 nog nadienkender en meer mij merend1 dan te voren; ik ontvluchtte het gezelschap van imiensdh-etn- en voelde mij' slechts wel, als ik alleen was. Op mijn k»mer teruggetrokken, bracht ik veel uren ®>or, aam 't' raamt ziftend], waar Mc de vlucht der vogelen en die jaöbt der wolken de oogeni voil|gde. Gingiiic in 't Hal!, dain zette ilk mij, aam oen. wügetisfruik neder aan dien oever van en stroom' en beschouwde dien loop des Wafers en een bdladj, door de golven vo^rt- (hge 6ni' s^etni^e m'f dan nog zwaarmoe- Alles wat ik hoorde en zag schonk nrij'n roomerij nieuw voadisef: als ik mij in 't htst van 't wouidl had teruggetrokken, an was die Wagende toom eener lijster. kirren eener wilde duif, een verflen- e hfaemi, ja, zelfs een straal der onder gaande zon éi staat, mlijl diilep mrfainchn- «ch te maten. '«Mijn zoon," onderbrak foroiecfer Aiber- f 11 kluizenaar,, „hebt glijl lang in die '^i^'jdgheid geleefd!, die die- gezondheid is? r?1"* 0n' ^er z'lö''el .schadelijk e Hieer hieeft ons niet op1 deze aarde „ONS POLITIEK RECHT". Van meer clan een zijde misschien wel wat voorbarig zagen wij scherpe critiek geoefend op de bovengenoemde vereeniging, die ocharm nog pas haar eerste levensdagen geniet. Van die minder-hartelijke ontvangst is de vereeniging echter zélf ten deele de schuld geweest, doordat zij zich op het juiste oogenblik niet duidelijk genoeg uit sprak en daardoor aanleiding gaf tot min der juiste beschouwingen en gevolgtrek kingen. Dat is thans blijkbaar ook ingezien door het bestuur van „Ons Politiek Recht" en in de Zaterdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering heeft de voorzitter het noodig geoordeeld het program der ver eeniging nader toe te lichtenhij heeft daar o.a. verklaard: Tot het lidmaatschap van „Ons Politiek Recht" worden alleen personen toegelaten en geen vereenigingen. Ten onrechte wordt de industrieele zelf standigheid op politiek gebied in twijfel getrokken. De vergadering uitte tevens hare bevreemding, dat er een streven tot uiting komt om de Kerkelijke Overheid in de specifiek-politieke aangelegenheid te be trekken, in strijd met datgene wat zich tot dusverre in de historie der Nederlandsche politieke Katholieke beweging heeft ge openbaard. Oollc iis „Öms Politiek Rechit"' geen n-ieur we partij, .maar tracht zij' alleen: dé arbei ders te bewegen;, meer dam: tot nu toe be langstelling te wekken in die politieke be weging; aandeel te nemen in bet werk dier Ka tholieke Staatspartij en te trachten in en door haar te komen tot die verkiezing, van personen,. die in politiielkreclitelijke lich-a- knen; naast die algemoene belangen, meer speciaal de belangen van dien arbeiders stand zullen verdedigen. B|ij die behande ling dier Statuten wonden doel cu midde len als volgt vastgesteld): Art. 2. De Vereeniging heeft ten doel de deelname der katholieke arbeiders aan het politieke leven te bevordferjem Art. 3. De Vereeniging tracht haar doel te bereiken door de navolgende middelen ,a. zij spoort alle katholieke arbeiders aan zich aan te sluiten bij de plaatselijke R.K. Kiiesvereeniiigingen en aan den arbeid dier vereenigingen een werkzaam aandeel te mom en; b. zij tracht te bevorderen, dalt door de R.K. Kiesvereemiging voor de publiekrech telijke lichamen ook personen worden can- diidaat gesteldj. die geacht kunnen worden die noaden der arbeidersklasse van nabij te hebben leeren kennen; c. zij tracht een fonds te vormen om daaruit steun te verleenen aan' die verkie zingen en acties, in dit artikel bedoeld; idi zij verleent moraelien en financieekn stieun aan 'R.K. Kiesvereenigingen,, die de verkiezing van sub b. willen 'bevorderen. Verder 'kan de Vereeniging gebruik ma- kien van alle wettige en geoorloofde mid delen; welke imiididellijk of onmiddellijk tot haar d-oej voeren. Na deze uiteenzetting zien wij niet in waarom dit nieuwe leven zoo aanstonds gesmoord diende te worden, waarom deze nieuwe vereeniging in haar eerste 'streven zoo achterdochtig bezita» zou moeten wor den; 'integendeel; wij mieenen, dat er op dieize wijze véél goeds kan worden uitge werkt; en men mag toch wel trachten miéér vertegenwoordigers in de besturende lichamen te doen zitting krijgen, „die ge acht kunnen worden de nooden der arbei dersklasse van nabij te hebben leeren ken nen." BINNENLAND. geplaatst om ons over te geven aan zulke neigingen, maar wijl moeten onzen weg naar den hemel zoeken en ons kruis met moed en onderwerping dragen." Mijne ziekte duurde drie maanden. Gij hebt igeflijk, de zwaarmoedigheid schaadt, ontzenuwt;. j,a doodt! Ik voelde dat, ho<e onheilvol de toestand was, eru zekeren dag zei Ik tot me zéilven: Als, gijl eens God1 van ieder onnuttig woord1 rekenschap moet geven, hoeveel meer dan van aï die dagen, die voor den hemel vertoren zijn), zoo lang -dleze droefheid ze vergiftigde? Van nu af wil ik jniij.m kruis eervoller dlragen en tot tnijln gewonen arbeid en gebieden terug- keerem. Ik volgde deze ingeving en voelde da moed opnieuw in mij olntVviaken. Mijn kranke zie® werd, piet Jezus' kruis vereend', steik als die klimop, die zich om den eik Melmt; daar zij! zich tem hierae! bief, her vond zijl den dauw em de zon oiok, die zij sinds llan'g derfde. „Hief verlies van „de heilige Traan" was dus oorzaak, dat gijl het slof van M'a'rigny verliet -en deze eenzaamheid op zocht?" Ja. mijn vadier. Na dit nieuwe ongeluk voelde ik, dat i'k slechts in teruggetrokken heid leven 'kon, en dat i:k de rust der 'een zaamheid behoefde, om mij' geheel te wij den aan 't heil van Ibrahim en Sarai; zoo bracht mij een zeer eenvoudige gebeurtenis er toe. een kluizenaarsleven te gaan leiden. Gerhard, van Antigny, een der ridders; die aan de 'hertenjacht had deelgenomen, trok een.ige maanden na mijn wederkomst ter bedevaart naar Jerusalem. Hij nam brie ven imed'e. die i'k aan broeder Robertas adresseerde, en beloofde mij; zich mijner NEDERLAND EN DE OORLOG. BLOEMKOOL. Uit Enkhuizen schrijft men: Hoe slechter, hoe beter zeggen tharis de tuinders in de Streek en brengen liever bloemkool-uitschot aan de markt te Roven- karspel dan ie en 2e soort. Immers de eerste mag geheel uitgevoerd worden en wordt betaald met 35 50 .Gld. per 100 en van de laatste gaat slechts 25 procent het land uit en zoo brengen ?e soms slechts 6 Gld. per 100 stuks op. Door het bestuur van de Tuinbouwmarktvereeniging wordt nu per circulaire clen leden verboden eerste of tweede soort bloemkool onder het uit schot te mengen, onder bedreiging van de gelegenheid tot verkoop aan zulke leden te zullen ontnemen, daar dit schorsing der markt ten gevolge zou kunnen hebben. KLEIAARDAPPELEN. De Minister van Landbouw heeft, gezien art. 8 der'Distributiewet 1916, goedgevon den voor kleiaardappeien van de soort Borgers of Eigenheimers, op de gebruike lijke manier voor de consumptie gesor teerd, als maximumprijs voor den groot handel (afgeleverd bij den verbouwer) vast te stellen {4 per H.L. en voor den klein handel van fo.o7J4 per K.G. („St.-Ct") MAIS TEGEN ROGGE. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat van Maandag 9 Oct. tot en met Zaterdag 14 Oct. de prijs van maïs, uit sluitend bestemd om aan gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bedraagt voor alle soorten maïs f235 per last van 2000 K.G. of f 8 223^ per 70 K.G., uitsluitend te Rotter dam te ontvangen. („St.-Ct.") s MELK. De Vereeniging van Fabrieken van Melk producten deelt mede van bevoegde zijde te zijn ingelicht, dat met het oog op de consumptie-melkvoorziening der groote ste den de melkprijs voor industriemelk yt cent per liter lager zal moeten zijn dan ue prijs die voor consumptiemelk mag betaald worden. Geen melkindustrie zal dus tegen andere dan deze door den Minister op grond van de Distributiewet vastgestelde prijzen melk mogen bijkoopen. EIEREN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald ie. dat voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven voor de dagen 8 tot en met 14 October, eene hoeveelheid van 50 volversche kipeieren beschikbaar moet worden gesteld. aan dien Olijfberg en aan 't Graf dies' Hei- iands te gedenken, zoo ook naar B'ethl'elhern te gaan,, o® te vernemen, of Abigail was weergevonden. Toen ik hem zag vertrek ken, had ik 'den stillen wensdhi geuit hem te volgen, om voortaan de kluis van Getlv somani te bewonen. Ik Verwierp echter' deze gedachten, daar zoo iets tegen mijm belofte was; echter was het mij een vin gerwijzing en vannu af zpcht ik een grot in de nabijheid van Marigny. Als ik zekeren dag uit wandelen ging en over mijn plan nadacht, kwant uk iin 't verst gelegen deel van het woud'. Plot seling zag ik een hinde uit een - rots te voorschijn komen. I'k sloeg het loover terug en zag een grot, die licht bewoonbaar was te maiken. Het was daarbinnen hoog en ruim; er heersdhite een aangename temperatuur. Ik zeitte imij aan den ingang neder en over legde, of ik mij hier zou terugtrekken. D'aar Ihoordla ik itn mijn onmiddellijke nabijheid het borrelen van water. Ik stond' op en vond een bron, die ontsprong aan een rots. om zich spoedig daarop weer in -dien grand te verliezen, Gelukkig, als hadde Ik een nieuwe wereld ontdekt, zgn'k ik op die knieën neder en dankte God', dat Hij mijl deze woning bereid had. Ik had die plék mijner wenschen en mijmer rust gevonden. De ridder de Marigny. die mijn zieke- lijken toestand had' opgemerkt, verwierp in 't begin m'ij'n plan; toen bijl echter in zag. dat de luidruchtige genoegens, de feesten ien jachtvermaken' mij niet bevielen, gaf hij toe, en richtte zelve de kluis in tot woning. Hij Met eenen haard, den trour 2e. dat andere èiersooiten niet beschik baar behoeven te worden gesteld voorbin- nenlandsch verbruik. 3e. dat van elke 50 eieren, welke moe ten beschikbaar worden gesteld, 2 5 moeten worden geleverd tegen een prijs van f8.80 per 100 stuks voor levering aan| de ge meentebesturen, welke eieren worden ge distribueerd evereenkomstig de bepalingen, vastgesteld door het Rijks Centraal Admi nistratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen te 's Graveuhage. UITVOER VAN BOTER. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat gedurende de week van 8 tot 15 October 1916 voor 35 procent der boterproductic certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 65 procent voor hot bimnenlamdsch verbruik zal moeten warden beschikbaar gesteü, alsmede, dat de bewijzen vaal toelating tot uitvoer van boter afgegeven, door d'e Rijkscom missie van toezicht op de- Bloitervereeuiging op grond' van die certificaten zullen gelden tot Dinsdag 34 October a.s. des voormiddags 12 uur. („St-Ct.") UITVOER JONGE HIANEN. Die vorige week werdieni naar Oldemzaal, circa 96.000 jonge hanen naar Duitsc'hr lauid1 uitgevoerd'. DE „BLOMMERSDIJK" GETOR PEDEERD. Volgens een uit NewYork ontvangen Reu- ter-telegralm is het stoomschip „Blloimm-ers. dijk", van d'e Holland-Amerika Lijn, 7 dezer van NewYork naar Rotterdam vertrokken aan de kust van Massachusetts getorpe- dleerdl De bemanning werdl gered:. 'Het stoomschip was geladen- met graan voor de Reg-eering. HET AARDAPPEL-UITVOERVERBOD. iMietn schrijft ons uit „d'e Streek": Hiat verbod' tot uitvoer van aardappelen is voor menig bouwer een- schadepost, vooral wanneer men ze aam die burgers verkocht tegen f0.50 a f 1,per ,i/2 H'.L. boven marktprijs, Woensdag passeerde door Wervershoof de heer Hl., van Oosterbloklccr, met een wagen aardappelen; op het „Zijdwerk" ge komen werd' hij door een mijnheer nage- fiietst,, die hem staande hieldl en zich be kend maakte als de gem.-velidwachter vati Wervershoof, ('hij draagt bijna nooit z'n uniform). Gevolg was;, dat d:e vracht naar dleni bouwer werd' teruggebracht. Toch ontbreken die pogingenniet om 's avondis per schuit vradhtje9 te vervoeren. NED. VEREENIGING VAN KAAS HANDELAREN. Men verneemt dat de heer A. J. Schilt (firma Gebr. De Vreugt) te Goude naar aan leiding van de motie, in de jongste verga dering dér Ned. Ver van Kaashandelaren aangenomen, ontslag heeft genomen als be stuurslid dezer Yereeniging. HOOG WATER. Zondagmorgen rees de Zuiderzee te Edam tot 70 c.M. -f- A.P. en werden de buiten gronden overstroomd. LEVENSMIDDELEN-VOORZIENING. De permanente Commissie uit de Katho lieke en Christelijke Werkliedenbonden in Nederland, opgericht ter bevordering eenéf goede levensmiddelen-voorziening, heeft de reeds voorloopig aangekondigde vergade ring met de Besturen der plaatselijke Or ganisaties vastgesteld op Zaterdag 21 Octo ber a.s., des voormiddags te 11 uur, in de wen vriend' des kralnken, d'em geliefden mak ker des kluizenaars, in de rote uithouwen en om er mij aan te herinneren, dat deze ruimte een God! geheiligde piieik zijn moest.' fat hij op den achtergrond der grot een altaar plaatsen, en dit wonderschoons Moeder-OodsL.bea!d daaro-p plaatsen. Zijn knechts moesten een dlaeli van,het woudi uitroeien, oira een tuin te kunnen aanleggen, en hij zelve pllantte die vlier boom; die viooltjes en de rozen, die in d'e 'lente mijn klufe versi-eren-.i Die dag, waarop ik bezit nami ,van die grot. werdl voor mij een feestdag. Hiet was op 'eenen Zondag, na die avond godsdienstoefening. D|e slibtkapclaan deed' mij voor het Tabernakel dier kapel van Marigny neerknielen en in tegenwoordigheid van -alle bewoners van 't slot, riep bij den HL Geest op mij af >en zegendie m-ij. terwijl hij mij onder bescherming stelde van den HL P-auilus, den eersten heremiet, -en van dien HL Antonius, den, vader dier Klui zenaars. Dan gaf hij mSjl het crucifix, dat gij op' 't altaar ziet en leidde mij, de Litanie van alle Heiligien biddend, -in processie mijn nieuwe woning in. Hij zegende mijne grot en mijne bron. Hij smeekte d'en Heer neer te dalen in die 'kluis-, en Zijne engelen te zenden, om' met mij diaarin te wonen. Alvorens de processie diert terugweg aan- nialm; omhelsde mij Willem en ziedde: „Biroe= der. dik Iaat u in dit oord achter, dlat gij u zelve hebt uitgekozen; dlat gij u troostet over het verlies van uw vaderland! Vaarwel, kluizenaar dier rote; bidt voor ons en wees gelukkig l'' „Ik veronderstel," zei broeder Afcertus, Concertzaal van Tivoli te Utrecht. Op deze vergadering, waar zal behandeld worden de wijze waarop de plaatselijke Vereenigingen aan de juiste uitvoering der Distributiewet kunnen medewerken, moeten allen Katholieke en Christelijke organisaties welke daartoe geroepen zijn, zich doen vertegenwoordigen. Ook de kleinere plaatsen moge in deze vertegenwoordiging niet ontbreken. Daar kunnen door overleg tusschen Ka tholieke en Christelijke Organisaties en'voor gezamelijke rekening een of twee vertegen woordigers worden aangewezen. Deze vergadering zal dus eerstens die nen om de plaatselijke organisaties een juist beeld te geven van de taak welke zij, bij de toepassing der Distributiewet door de Gemeentebesturen, hebben te verrichten teiwijl anderzijds tevens zal gewezen worden op de tekortkomingen, waarmede de uit voering dezer Wet reeds is begonnen. De Heeren J. v. Rijzewijk, Voorzitter van het R. K. Vakbureau en lid van den Gemeenteraad van Tilburg en C. Smeenk, Voorzitter "der Permanente Commissie en lid van den Gemeenteraad van Arnhem, hebben zich als sprekers voor deze verga- ring beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling op deze ver gadering de Rechtsche leden onzer Volks vertegenwoordiging, alsook de Regeerings- Commissie inzake de uitvoering der Distri butiewet, uit te noodigen. Katholieke en Christelijke Gemeenteraads leden, zullen als gast 9veneens zeer wel kom zijn. .DE ONRUST IN DJAMBJ. ,Uiit Soerabaja seint men: „Blijkens een officieel bericht geeft de bevolking' van Rantau Pjamdjaing weinig blijlk- van toenadering; „De toestanidi in het district Soepg-ei. M'»- mau is gunstig,, ook ten noorden van Moearo Dijiecniik. „.Drie honderd liedlen van de Boven Taeniglkal'streeik, die zich bij' den zich sultan vani Dyambii noemen den- z.g. Raden Hasan bini Poespa hebben aangesloten; houden zich op tusschen Moearo Tembesii en Moearo uelbo. „Volgens bet rapport van den militairen commandant van Dijambi is biij een naclite- lijkcn aanval- op het biv:ak te Moearo Tem. beisi op 11 September de Eur. fuselier Schoorman» niet 'gevaarlijk gewond' en wer- dlcïi bij een. aanval op 2® Siept-amber een inlandsch soldaat em de Eur. fuselier Lou- wer licht gewond'." 'Uit Weltevreden wordt aan de „Tel." geseind': Die (militaire commandant van Djambi,, overste W. C. Oerlach, ?s van zijn posit onrheveni. waarschijnlijk omidat -men ontevre den was over zijn gebrelk aan aofiViteit. SOCIALE WEEK. Naar vernomen wordlf^ is het Centraal Comité voor K. S, A. vani plan, -in het voorjaar van 1917 wed'er een Sociale Week: te houden. 'INWERKINGTREDING VAN HET NIEUWE PQSTTARIEF. Bij Koa besluit van 30 Sept. („Stbl." 461) is bepaald: De wet van 29 Juli 1916 („Stbl." 364) houdende wijziging :en aanvulling van die artt. 3„ 5 er» 19 van d'e wet tot regeling der brievenposkerij treedt in wefkiing op 16 ©otober 1916. („St.-Ct.") iPiRQV. STATEN NOORD-HOLLAND. Bij Kon. Besluit is machtiging verleend! „dat gij thans niet meer behoeft te treu ren over het verlies van uw woestijn. Waar zoudt gij een oase vinden, heerlijker dan dleze?" Deze plek is schoon, antwoordde de klui zenaar zuchtend, maar alitijdl derft men hier de zon van Arabic, van Ilbralrimi en Saria. Ifc bemin deze kluis; maar mijn gedadhten en .mijn hart zijln in. de woestijn. Den ganschen dag Volg i'ic d'en ouden emir en zijn dochter, en in den nadht ben ik miet hen dnd'er hun tent. Diegene;, dien zij vloekten om zijn ondankbaarheid; verh-ai- bun niet één oogenbiSk; als. zij slapen, waakt en bid hij en roept den zegen en het 'licht des hemels over hen af. „Vertrouw op G'od', mijn zoon; onmoge lijk kunnen zielen, wie zoo-veeli tranen, nacht waken en gebeden gewijd zijln, verforen gaan. De Heer zal ze redden, hun eenen engel zenden i n d'e woestijn," Ach; tnien gelooft zoöi gaarne, wat men hoopt. Voor eeniige d'agén- had ik een gedeelte van den tiachit biddend! doorwaakt en eindelijk sliep ik vain afmatting in. Daar droomde ik, dat mijn zacht sluilmo- renden vader een stralend kruis op het voorhoofd werd gelegd, en dlat mijn zus ter, nevens hem' zittend, fa zoelte namen van Jezus en- Maria fluisterde. Ik ontwaakte zoo gelukkig, als hadde de Heer mijn smee- kinigen werkelijk reed» verhoord en nu wapht ik met ongeduld op de terugkomst van Gerhard van Antiigny. Het schijnt-mij toe, dat 'hij goede tijdingen brengen zaL (Wordt vervolgd'.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1916 | | pagina 1